PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : تفاوت های ترمولو و ریز از نظر شما

mreza
Thursday 19 January 2012, 06:48 PM
درود
یکی از بحث های مهمی که در موسیقی ایرانی مطرح هست در مورد ریز است
در اواخر دوره قاجار که نیاز به نت نویسی موسیقی ایرانی به شدت احساس شد موسیقی دانان ان زمان برای حفظ موسیقی ایرانی از نت نویسی اروپایی استفاده کردند و مشکلاتی به دلیل متشابه نبودن دو موسیقی به وجود امد از جمله همین ریز
تا همین چند سال پیش موسیقی دانان ایرانی برای ریز از علامت های ترمولو و بتری که زمان رو به طور دقیق مشخض می کنه استفاده می کردند و در نهایت پی بردند که این علامت برای ما مناسب نیست و از T استفاده کردند چون ریز یک حرکت احساسی است و بسته به میل نوازنده پر یا کشیده یا به هر صورت دیگر اجرا می شود
اما در تنبک نوازی استادانی چون استاد رجبی معتقد به ریزی هستند که زمان های آن دقیق اجرا بشود
ولی در کتاب تالیف هنرستان موسیقی نیز اشاره شده است که ریز احساسی است

نظر شما در این باره چیست؟

آیا ریز احساسی است یا منظم ؟

saeed-sgh
Thursday 19 January 2012, 11:07 PM
سلام دوست گلم،راستش من معتقدم موسیقی ایرانی رو نباید با خط کش اروپایی اندازه گرفت چون کاملا احساسیه!بنظرتون قبل از اینکه نت وارد موسیقی ما بشه چیکار میکردن؟؟؟من خدمت استاد رجبی ارادت زیادی دارم ولی اصلا با نظر ایشون موافق نیستم چون گاهی اوقات رعایت دقیق قواعد اصلا موسیقی سنتی رو از فرم اصلیش بیرون میاره جالا هرقدر هم با احساس و درست اجرا بشه!اصل موسیقی بیان احساسه نه بیان نت!
خودتون امتحان کنین،توی یه ریتم دلخواه با سرعت خیلی بالا یا خیلی پایین یه بار ریز بزنید (البته با حس و حال موسیقی خودمون) یه بار ترمولو(یعنی دقیق و منظم).فرقی هم نمیکنه سازتون ملودیک باشه یا کوبه ای!خودتون متوجه میشین کدومش اجرای موسیقیه و کدوم تمرین نت!:am