PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : انتقال

digilap
Monday 6 February 2012, 07:51 AM
سلام دوستان
در فصل فاصله در کتاب تئوری موسیقی پرویز منصوری (فقید) اگه اشتباه نکم قسمتی داریم تحت عنوان انتقال در اونجا میگه که در انتقال تونالته آهنگ حفظ میشه! متوجه نمیشم تونالیته بستگی به نوت تونیک یه گام داره وقتی انتقال انجام میشه عموما تمام دیز ها و علامات هم به هم میخورن! چطور ممکنه تونالیته عوض نشه!
ممکنه توضیح بدید با مثال لطفا
ممنون دوستان

hopital
Monday 6 February 2012, 12:52 PM
سلام دوستان
در فصل فاصله در کتاب تئوری موسیقی پرویز منصوری (فقید) اگه اشتباه نکم قسمتی داریم تحت عنوان انتقال در اونجا میگه که در انتقال تونالته آهنگ حفظ میشه! متوجه نمیشم تونالیته بستگی به نوت تونیک یه گام داره وقتی انتقال انجام میشه عموما تمام دیز ها و علامات هم به هم میخورن! چطور ممکنه تونالیته عوض نشه!
ممکنه توضیح بدید با مثال لطفا
ممنون دوستان

فکر کنم مفهوم تنالیته رو یکم باید دقت بیشتری روش کنید !به زبان ساده تنالیته یعنی از نت X شروع بشه دوباره برگرده به نت X خب توی انتقال مثلاً نت X به Y میشه و اگه آهنگ تنال بوده باشه (یعنی از X به X رسیده باشه ) ، پس با انتقال باز هم آهنگ تنال هست (یعنی از Y به Y ختم میشه !) ! منظورش از حفظ تنالیته اینه ! مسلمه که نت ها تغییر میکنن !

digilap
Monday 6 February 2012, 01:59 PM
سلام
يعني اگه تناليته گام اصلي سل بوده امكان داره مثلا بشه سي يا...

Sampler
Monday 6 February 2012, 02:03 PM
فکر کنم مفهوم تنالیته رو یکم باید دقت بیشتری روش کنید !به زبان ساده تنالیته یعنی از نت X شروع بشه دوباره برگرده به نت X خب توی انتقال مثلاً نت X به Y میشه و اگه آهنگ تنال بوده باشه (یعنی از X به X رسیده باشه ) ، پس با انتقال باز هم آهنگ تنال هست (یعنی از Y به Y ختم میشه !) ! منظورش از حفظ تنالیته اینه ! مسلمه که نت ها تغییر میکنن !

دقیقا همین سوال برای من هم پیش اومده بود و با یک مثال سعی می کنم توضیح بدم ..

اگر به قطعه "پیش درآمد اصفهان" اثر "استاد جواد معروفی" توجه کنید ، به ظاهر گام آهنگ دوماژور هست .. چون هم توی سرکلید دیز و بمل وجود نداره هم نت تونیک گام دو هستش ..

اما وقتی به کل قطعه نگاه می کنیم متوجه می شیم که همه ی سل ها دیز شده اند ..

این یعنی اینکه در واقع گام آهنگ لا مینور هارمونیک هست .. چون درجه هفتم گام لا مینور که همون نت سل هست دیز شده ..

یعنی اینکه به ظاهر گام این قطعه دوماژور هست ولی در واقع هنگام اجرا این قطعه به گام همسایه ، یعنی لامینور هارمونیک می رود ..

امیدوارم تونسته باشم منظورم رو درست برسونم ..

موفق باشید ..

r_a_m_i_n
Monday 6 February 2012, 04:56 PM
ببینید مهم نیست که سر کلید عوض شده.....مهم اینه که تم قطعه یکیه.....پرویز منصوری هم منظورش این بوده که فواصل مد قطعه عوض نمیشه ...در اصل یکیه....
در اینجور مواقع مهم نیست که سرکلید 7 تا دیز داشته باشه یا نداشته باشه....مهم اینه که فواصل رعایت میشه و مدالیته ی قطعه و تم اصلی ثابته.....فقط صداها از لحاظ فرکانسی تغییر میکنن.....