PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : راهنمایی برای تازه کار های کمانچه

swallow
Tuesday 21 February 2012, 01:52 PM
سلام من تازه میخوام ساز کمانچه رو شروع کنم البته خیلی از اموزشگاه ها رفتم و تدریس نداشتن:s
اکثرا میگن ساز مشکلیه میخواستم راهنمایی کنید واسه کسی که اولین تجربه نوازندگیش میخواد کمانچه باشه:9:

_RoshanaK_
Wednesday 22 February 2012, 04:34 PM
منم مثل شما هستم(از صفر شروع کردم)

به نظر من نه تنها توی کمانچه بلکه توی همه ی سازها همانگ بودن چشم و دست و پا(ریتم)و در کمانچه (انگشت های دست چپ جهت انگشت گذاری)بسیار مهمه

خود من موقعی که شروع کردم از آرشه کشی میترسیدم و صدای ضعیف و نچندان مناسبی شبیه صدای کلاغ از ساز بدبخت درمیاوردم که به تدریج و براثر تمرین ترسم کمتر شد

آرشه کشی
بعضی وقتها ممکنه که خوب آرشه رو نگرفته باشید و آرشه حالتی شبیه حالت لرزیدن پیدا کنه(که اینم یکی از مشکلاتی هست که حداکثر بعد3 ازماه رفع میشه)
همچنین زدن دو یا حتی سه سیم موقع آرشه کشی طبیعی هست و تا زاویه ی چرخش ساز و محدوده ی حرکت آرشه بیاد دستتون طول میکشه و حتی بعض وقتا یه زاویه چرخش ساز اومده دستتون اما بازم آرشه مسیر حرکت مشخصی نداشته(این موضوع رو میتونید از روی اثر کالیفن رو ساز متوجه بشید)

انگشت گذاری
اگر دست چپ باشید شاید یه خورده نیاز به تمرین بیشتری داشته باشید اما اگر دست راست باشید مشکل خاصی نخواهید داشت(البته اگر به نظر اساتید بزرگوار حرفم درست نیست ببخشید./خودم خیلی اذیت شدم تا انگشت های دست چپم تقویت بشن)

پا زدن(ریتم)
اوایل یه خرده تا بهش عادت کنید سخته اما ((هیچوقت بدون پا زدن تمرین نکنید یا درسی رو یا نگیرید))
یکی از دوستام که این کار رو کرد بعد از دوسال و نیم مجبور شد بیاد پازدن رو از صفر شروع کنه

کالیفن زدن
یکی از نکاتی که باعث میشه صدا اون ظرافت و زیبایی رو داشته باشه اینه که ((زیاد از کلیفن استفاده نشه))
کلیفن صدا رو یه جورایی زیر میکنه و نمیزاره که اون حسی که ساز و آهنگ داره رو به مخاطب انتقال بده

(فعلا اینا یادم بودن و اگر جایی اشتباه گفتم ببخشید و منو مطلع کنید)

saber1740
Thursday 23 February 2012, 01:05 AM
سلام به دوستان کمانچه نواز و غیره کمانچه نواز

به نظرم اگه کسی بخواد موسیقی رو از اول با ساز کمانچه شروع کنه یادگرفتن موسیقی ویادگرفتن کمانچه خیلی سخت براش جلوه میده

چون معمولا دست گرفتن ساز کمانچه خیلی سخته برای تازه کار ها
پس بهتره برای یادگیری موسیقی از ساز کمانچه استفاده نکنیم (برای شروع کار)

من نظرم اینه که با ساز" ویلن" مبانی موسیقی مثل ضرب زدن و انگشت گذاری رو شروع کنیم بعد که پیشرفت کردیم کم کم با کمونچه هم بزنیم .

چون انگشت گذاری و کوک کمانچه و ویلن عینا مثل هم هستند ما می تونیم یک اهنگ رو اول رو ویلن تمرین کنیم بعد که مسلط شدیم روکمونچه بزنیم.( چون دست گرفتن ویلن به مراتب از دست گرفتن کمانچه راحت تره)

(به این نکته هم توجه کنیم که اکثر کمانچه نواز های معروف ایران اول ویلن نواز بودند یا ویلن هم میزنند مثل اردشیر کامکار " زنده یاد استاد علی اصغر بهاری" هادی منتظری )

اگه از اول بخواهیم موسیقی رو با کمانچه شروع کنیم ممکنه از این ساز ارزشمند زده بشیم چون ممکنه اصول خاص نوازندگی این ساز برای مبتدی ها مانع از یادگیری تئوری موسیقی واصول اولیه نوازندگی بشه.

shabsokutkavir
Thursday 23 February 2012, 03:45 PM
با عرض معذرت مخالفم صابر جان
درسته ویلن ساده تر از کمانچه هست اما راه حل این نیست
دوست عزیز به خودت و سازت ایمان داشته باش و با قدرت پیش برو
منم اولین سازم کمانچه بوده و ضرب پا و.... با همین ساز یاد گرفتم
فقط به گفته های استاد اکتفا نکن و همیشه تشنه یادگیری باش(کتاب،مقاله،افراد آگاه،همین سایت،سی دی،دیدن اجرا...)

mostafa_malayri
Thursday 23 February 2012, 04:38 PM
دوستان سلام.ی سوال داشتم.می خواستم بدونم ارشه کشی روی سیم ها قلقه خاصی داره؟؟
اخه من هر جوری میکشم هیچ صدایی ازش در نمیاد.
می خواستم راهنماییم کنید.ممنون.

m_rv_2008
Friday 24 February 2012, 10:19 AM
برو كولوفن بمال به آرشه

mostafa_malayri
Friday 24 February 2012, 10:40 AM
سلام.دوست عزیز کولوفون رو از کجا باید بخرم؟؟؟؟
اصلا کولوفون چی هست؟؟

swallow
Friday 24 February 2012, 01:20 PM
منم مثل شما هستم(از صفر شروع کردم)

به نظر من نه تنها توی کمانچه بلکه توی همه ی سازها همانگ بودن چشم و دست و پا(ریتم)و در کمانچه (انگشت های دست چپ جهت انگشت گذاری)بسیار مهمه

خود من موقعی که شروع کردم از آرشه کشی میترسیدم و صدای ضعیف و نچندان مناسبی شبیه صدای کلاغ از ساز بدبخت درمیاوردم که به تدریج و براثر تمرین ترسم کمتر شد

آرشه کشی
بعضی وقتها ممکنه که خوب آرشه رو نگرفته باشید و آرشه حالتی شبیه حالت لرزیدن پیدا کنه(که اینم یکی از مشکلاتی هست که حداکثر بعد3 ازماه رفع میشه)
همچنین زدن دو یا حتی سه سیم موقع آرشه کشی طبیعی هست و تا زاویه ی چرخش ساز و محدوده ی حرکت آرشه بیاد دستتون طول میکشه و حتی بعض وقتا یه زاویه چرخش ساز اومده دستتون اما بازم آرشه مسیر حرکت مشخصی نداشته(این موضوع رو میتونید از روی اثر کالیفن رو ساز متوجه بشید)

انگشت گذاری
اگر دست چپ باشید شاید یه خورده نیاز به تمرین بیشتری داشته باشید اما اگر دست راست باشید مشکل خاصی نخواهید داشت(البته اگر به نظر اساتید بزرگوار حرفم درست نیست ببخشید./خودم خیلی اذیت شدم تا انگشت های دست چپم تقویت بشن)

پا زدن(ریتم)
اوایل یه خرده تا بهش عادت کنید سخته اما ((هیچوقت بدون پا زدن تمرین نکنید یا درسی رو یا نگیرید))
یکی از دوستام که این کار رو کرد بعد از دوسال و نیم مجبور شد بیاد پازدن رو از صفر شروع کنه

کالیفن زدن
یکی از نکاتی که باعث میشه صدا اون ظرافت و زیبایی رو داشته باشه اینه که ((زیاد از کلیفن استفاده نشه))
کلیفن صدا رو یه جورایی زیر میکنه و نمیزاره که اون حسی که ساز و آهنگ داره رو به مخاطب انتقال بده

(فعلا اینا یادم بودن و اگر جایی اشتباه گفتم ببخشید و منو مطلع کنید)

ممنون دوست عزیز
من چپ دست هستم واسه این کمانچه رو انتخاب کردم که احساس کردم حرکت دست راست بهتره چون گیتار واسم سخت بود:10:
از راهنمایی خوبت ممنون:am

swallow
Friday 24 February 2012, 01:22 PM
سلام به دوستان کمانچه نواز و غیره کمانچه نواز

به نظرم اگه کسی بخواد موسیقی رو از اول با ساز کمانچه شروع کنه یادگرفتن موسیقی ویادگرفتن کمانچه خیلی سخت براش جلوه میده

چون معمولا دست گرفتن ساز کمانچه خیلی سخته برای تازه کار ها
پس بهتره برای یادگیری موسیقی از ساز کمانچه استفاده نکنیم (برای شروع کار)

من نظرم اینه که با ساز" ویلن" مبانی موسیقی مثل ضرب زدن و انگشت گذاری رو شروع کنیم بعد که پیشرفت کردیم کم کم با کمونچه هم بزنیم .

چون انگشت گذاری و کوک کمانچه و ویلن عینا مثل هم هستند ما می تونیم یک اهنگ رو اول رو ویلن تمرین کنیم بعد که مسلط شدیم روکمونچه بزنیم.( چون دست گرفتن ویلن به مراتب از دست گرفتن کمانچه راحت تره)

(به این نکته هم توجه کنیم که اکثر کمانچه نواز های معروف ایران اول ویلن نواز بودند یا ویلن هم میزنند مثل اردشیر کامکار " زنده یاد استاد علی اصغر بهاری" هادی منتظری )

اگه از اول بخواهیم موسیقی رو با کمانچه شروع کنیم ممکنه از این ساز ارزشمند زده بشیم چون ممکنه اصول خاص نوازندگی این ساز برای مبتدی ها مانع از یادگیری تئوری موسیقی واصول اولیه نوازندگی بشه.
ممنون از نظرتون البته دیگران هم به من همین رو میگن چون من ادمی هستم که زود خسته میشم از کوره در میرم تامل ندارم:10::22:

swallow
Friday 24 February 2012, 01:26 PM
فقط به گفته های استاد اکتفا نکن و همیشه تشنه یادگیری باش(کتاب،مقاله،افراد آگاه،همین سایت،سی دی،دیدن اجرا...)
ممنون دوست عزیز
بابت شماره استاد هم ممنون من تعدااد پستام کمه نمیتونم پیام خصوصی بدم
منم دیدم اهل شوشترید منم اصالتم شوشتریه و تا 18سالگی یعنی 3سال پیش شوشتر بودم

shabsokutkavir
Friday 24 February 2012, 03:24 PM
ممنون دوست عزیز
بابت شماره استاد هم ممنون من تعدااد پستام کمه نمیتونم پیام خصوصی بدم
منم دیدم اهل شوشترید منم اصالتم شوشتریه و تا 18سالگی یعنی 3سال پیش شوشتر بودم

خواهش میکنم
خوشحالم که کمانچه رو انتخاب کردی :41:
با استاد تماس گرفتی؟

shabsokutkavir
Friday 24 February 2012, 03:27 PM
سلام.دوست عزیز کولوفون رو از کجا باید بخرم؟؟؟؟
اصلا کولوفون چی هست؟؟

یه نوع صمغ درخته که باید به آرشه بزنی تا باعث اصطکاک با سیمها بشه و صدای ساز بیچاره در بیاد!!!
برو سازفروشیا همه دارن

saber1740
Friday 24 February 2012, 04:41 PM

دوست عزیز به نظرم باید کلی نگاه کنیم شاید شما گوش موسیقی تون خیلی قوی باشه

من نگفتم 100 در 100 باعث ضعف تو کار میشه . ولی( معمولا ) دیدم اونایی که اول ویلن میزنند بعد کمونچه یاد میگیرند یا این دو تا ساز رو با هم میزنند خیلی خیلی قشنگ ترو ژوست تر از اونایی که فقط با کمونچه کار کردند( یا این که یه سازی غیر از ویلن دارن) میزنند

و زود تر میتونند به نتیجه برسند ( البته یه استثنا هایی هم وجود داره ):21ox66r:

swallow
Friday 24 February 2012, 05:02 PM
خواهش میکنم
خوشحالم که کمانچه رو انتخاب کردی :41:
با استاد تماس گرفتی؟
ممنون
نه هنوز تماس نگرفتم اخه جمعه بود بعد ظهر بود گذاشتم فردا که به اموزشگاه هم سربزنم:9::5:

shabsokutkavir
Saturday 25 February 2012, 01:44 PM
ممنون
نه هنوز تماس نگرفتم اخه جمعه بود بعد ظهر بود گذاشتم فردا که به اموزشگاه هم سربزنم:9::5:

تا اونجا که یادمه روز تدریس و حضور استاد در آموزشگاه سه شنبه ها بود

موفق باشی :am

mostafa_malayri
Tuesday 28 February 2012, 07:06 AM
سلام دوستان.میشه منو توی کوک کردن ساز کمانچه راهمایی کنید؟؟
ممنون

can2000ada
Tuesday 28 February 2012, 07:59 AM
سلام دوست عزیز
مشکلت توی کوک کردن ساز چیه؟
اگه نمیتونی کوکش کنی از یه استاد خوب کمک بگیر
اگه کسی نیست که کوکش کنه از تیونر استفاده کن خیلی خوب جواب میده

taal
Tuesday 28 February 2012, 09:30 AM
دوست عزیز(ملایری جان) با توجه به اینکه شما ساز زدن رو تازه شروع کردین خوبه یه تیونر (tuner) یا دیاپازون بگیری و باهاش سازت رو کوک کنی. طرز کارش رو از فروشنده بپرس تا بهت توضیح بده.

mostafa_malayri
Tuesday 28 February 2012, 09:36 AM
ممنونم دوستان.اگه براتون زحمتی نیست میشه یه بار شما برام توضیح بدید.چون از فروشنده پرسیدم ولی نهمیدم چی گفت.واقعا ازتون ممنونم دوستان.

taal
Tuesday 28 February 2012, 09:57 AM
تیونر رو روشن کن گیره ای که با یه سیم به تیونر وصل میشه رو به یه قسمت از سازت مثل سیخ وصل کن رو سیم آرشه بکش میبینی یه عقربه هست که حرکت میکنه طبق کوکی که میخوای گوشی یا تاندور رو شل وسفت کن تا عقربه رو علامت سبز متوقف بشه همین.البته نت ها رو به انگلیسی باید بدونی.

mostafa_malayri
Tuesday 28 February 2012, 10:26 AM
ممنونم

_RoshanaK_
Tuesday 28 February 2012, 12:56 PM
ممنون دوست عزیز
من چپ دست هستم واسه این کمانچه رو انتخاب کردم که احساس کردم حرکت دست راست بهتره چون گیتار واسم سخت بود:10:
از راهنمایی خوبت ممنون:am

خواهش میکنم
خوشحال شدم که به دردتون خورد

mostafa_malayri
Tuesday 13 March 2012, 06:31 PM
دوستان عزیزم من هر کاری میکنم سازم کوک نمیشه.
یعنی اون لامپ سبز تیونر روی اون نت مشخص سبز نمیشه.
خواهشا کمک کنید.

violonistS
Tuesday 13 March 2012, 06:42 PM
به نظرم تیونرت مشکل داره
راستی باید رو کروماتیک باشه ها
چون یه پرده زیرتر از ویولن کوک میشه

mostafa_malayri
Tuesday 13 March 2012, 07:44 PM
دوست عزیز کروماتیک چیه؟؟
چ جوری باید بزارمش روی کروماتیک؟؟

saber1740
Wednesday 14 March 2012, 10:26 AM
نیازی به کوک کردن یک پرده بم تر نیست( البته اگه دوست داری این طوری هم کوک میشه )

((( دوست عزیز عینا مثل ویلن کوک کن یعنی سیم دومت صدا لا با فر کانس 440 باید داشته باشه)))

saber1740
Wednesday 14 March 2012, 10:28 AM
دوست عزیز بعضی وقت ها تیونر ها دقیق نیستند شاید مشکل از اینجا باشه

leilalgh
Tuesday 22 January 2013, 09:52 AM
منم چپ دستم اما برام مشکل نبود دست گرفتن ساز و ارشه کشی- به جز یکی دو جلسه اول که موقع ارشه کشی دستم میلرزید- البته من تبریزم و کمانچه اذری کار میکنم و تنها استاد قابلی که پیدا کردم استاد علی فرشباف هست که خودش در ای کار فوق العاده ماهر و سختگیره.بعد سه ماه تازه تونستم شروع به زدن ملودی کنم.اوایل صدای سازم شبیه آژیر امبولانس بود اما چون عاشق این ساز بودم و هستم در مقبل عکس العمل اطرافیان اصلا کم نیاوردم.