PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : آهنگسازی و سنتور

rolimoli
Friday 16 March 2012, 11:14 PM
سلام به همه ی سنتوری ها.
من تازه وارد هستم. سعی دارم ببینم نگرش شما دوستان نسبت به آهنگسازی از دید نوازنده سنتور به چه صورت هست.
اصلا با چه چیزی شروع میکنید؟ نیازی به یادگیری هارمونی و کنترپوان و ... کامل را میبینید؟ طیف سبک برای شما چگونه است؟ برای کلام و شعر چگونه امتیازی در آهنگ خود قائل میشوید.
ما نوازندگان سنتور زیادی داریم که سرپرست و آهنگساز هستند مانند : استاد پرویز مشکاتیان(البته ایشان نگاهی فراتر از ساز سنتور برای آهنگسازی داشتند)، استاد فرامرز پایور(ایشان هم همینطور)، استاد اردوان کامکار، چند تن دیگر که امروزه بیشتر مشغولند : پژمان طاهری و ... اگر عزیزی را فراموش کرده ام لطفا حتما یاد کنید.
هر چی میدونید با این حقیر و دوستان ارجمند در میان بگذارید. متشکر

rolimoli
Sunday 18 March 2012, 11:58 AM
پس چی شد هنرمندان؟ نظری، چیزی......

Razoniaz
Sunday 18 March 2012, 01:21 PM
سلام به همه ی سنتوری ها.
من تازه وارد هستم. سعی دارم ببینم نگرش شما دوستان نسبت به آهنگسازی از دید نوازنده سنتور به چه صورت هست.
اصلا با چه چیزی شروع میکنید؟ نیازی به یادگیری هارمونی و کنترپوان و ... کامل را میبینید؟ طیف سبک برای شما چگونه است؟ برای کلام و شعر چگونه امتیازی در آهنگ خود قائل میشوید.
ما نوازندگان سنتور زیادی داریم که سرپرست و آهنگساز هستند مانند : استاد پرویز مشکاتیان(البته ایشان نگاهی فراتر از ساز سنتور برای آهنگسازی داشتند)، استاد فرامرز پایور(ایشان هم همینطور)، استاد اردوان کامکار، چند تن دیگر که امروزه بیشتر مشغولند : پژمان طاهری و ... اگر عزیزی را فراموش کرده ام لطفا حتما یاد کنید.
هر چی میدونید با این حقیر و دوستان ارجمند در میان بگذارید. متشکر

سلام دوست عزیز
ممنونم بابت ایجاد این تاپیک بسیار خوب. به نظر من اگر نوازنده ای بخواد به صورت حرفه ای آهنگسازی رو شروع کنه نیاز هست که بسیاری از شاخه های علم موسیقی مانند تئوری بنیادی موسیقی ، هارمونی ، سلفژ ، ارکستراسیون ، سازشناسی و . . . را به طور جدی تری مطالعه کنه. ولی اگر نوازنده بخواهد در زمینه سازی که فعالیت دارد چهارمضراب، یا پیش درآمد یا ... قطعه ای خلق کند، تسلط بر ردیف های موسیقی ایرانی و تسلط بر ریتم و البته تسلط بر ساز مورد نظر می تونه کافی باشه. در مورد پیوند شعر و موسیقی هم مسلما این گزینه یکی از محورهای مهم در امر تصنیف سازی می باشد.
سنتور نوازان برجسته ای داریم که در زمینه آهنگسازی فعالی دارند. گذشته از زنده یاد استاد پایور و زنده یاد استاد مشکاتیان، میتوان به فضل الله توکل، پشنگ کامکار، حسین پرنیا، پژمان اختیاری و ... اشاره نمود.
امیدوارم با یاری دوستان عزیز فعالیت بیشتری در این تاپیک انجام بگیره.
شاد باشید دوست عزیز.

rolimoli
Wednesday 21 March 2012, 08:13 PM
مرسی عزیز از جوابت. من مطالعاتی روی تئوری، هارمونی ، پیوند شعر و موسیقی داشتم. البته هیچ کس نمیتونه اذعان کنه کاملا همه رو میدونه.من هم همینطور. حالا یه سوال مطرحه: اینکه سبکی که امروز جامعه بپسنده آیا سبک معاصر دوصدایی کنترپوآنیزه هست یا متدهای اساتید پایور و مشکاتیان؟البته هارمونی و همو فونی یا پلی فونی رو هم لحاظ کنید.
البته من کارهای آقای اختیاری رو گوش ندادم اگه کاری یا لینکی دارید بگید تا حتما گوش بدم.

ALI2323
Friday 27 April 2012, 11:57 PM
مرسی دوستان...ممنون از توضیحات محسن عزیز کاملا صحیح فرمئدند راستش من سلفژ و هارمونی و پارتیتور نویسی رو با استاد یاد گرفتم اما بازم یه آنگ در حد خوب سخته اما واسه ساز سنتور من سبک استاد مشکاتیان رو خیلی دوست دارم و همینطور اردوان رو...
البته همونطور که آرش عزیز هم گفت کانلا سلیقه ایه...