PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : از سرنا چه میدانید؟

taal
Tuesday 20 March 2012, 06:25 PM
سلام دوستان.
چند روزیه دارم به خرید سرنا و کار کردن این ساز فکر میکنم. راستش به فکرم رسید که میشه از دوستانی که در زمینه سازهای بادی فعالیت دارن کمک بگیرم. لطف میکنید اگه اطلاعاتتون رو در اختیار بنده هم بذارین. با تشکر

lakshemi
Tuesday 20 March 2012, 08:11 PM
سلام
سرنا یه ساز متعلق به هندوستانه. صداش شبیه شهناییه.
گستره ی صداییش فک می کنم نزدیک 2 اکتاو باشه.
ولی فقط صداش خیلی بلنده ها!!!
به درد نوازندگی در منزل نمی خوره...
مگه تجهیزات مناسب داشته باشید.

taal
Wednesday 21 March 2012, 11:25 AM
سرنا یه ساز کاملا ایرانیه.اونی که شما میگین هورنه که هندواروپایی زبانان در گذشته زیاد استفاده میکردن.
سرنا ایرانیه, خواستگاهش لرستان و چهار محال و دزفوله.
این تجهیزات خاص چیه؟

youtab_f
Wednesday 21 March 2012, 02:35 PM
سرنا یه ساز کاملا ایرانیه.اونی که شما میگین هورنه که هندواروپایی زبانان در گذشته زیاد استفاده میکردن.
سرنا ایرانیه, خواستگاهش لرستان و چهار محال و دزفوله.
این تجهیزات خاص چیه؟
بله سرنا سازی ایرانی هست که در بختیاری تشمال ها از اون به همراه دهل استفاده میکنن.
سرنا دو نمونست.یکی بزرگ که توی عروسی ها ازش استفاده میشه.یکی کوچک که توی مراسم ها ی سوگواری ازش استفاده میشه که این مدلش میشه تشمال چپ و ساز چپ که معمولا با گاگریو که نوحه خوانیه غمناک هست همراه میشه!

lakshemi
Wednesday 21 March 2012, 08:48 PM
آره آره اصلا حواسم به سرنا نبود
یه ساز هندی اومد توی ذهنم ... ساری.
منظورم عایق صوتی بود!!!

taal
Thursday 22 March 2012, 09:31 AM
ممنون یوتاب جان. سرنای کوچک بیشتر در لرستان استفاده میشه و سرنای بزرگ در بختیاری. سرنای بزرگ صدای بم تری داره(در واقع همون کرنای که نوعی سرنا هستش) .ولی برخلاف فرموده ی شما سرنای کوچک بیشتر در مراسم شادی استفاده میشه.وریشه ی اون سورنای هست. و اون قسم مربوط به عزاداری یک مقام خاصه که تو لرستان به سازچپی معروفه.البته سرنا به معنی خاص هم انواعی از نظر اندازه داره که از کوتاهترین 30 سانتی متر وبه بلند ترین 42 سانتی مترختم میشه.

youtab_f
Thursday 22 March 2012, 12:15 PM
ممنون یوتاب جان. سرنای کوچک بیشتر در لرستان استفاده میشه و سرنای بزرگ در بختیاری. سرنای بزرگ صدای بم تری داره(در واقع همون کرنای که نوعی سرنا هستش) .ولی برخلاف فرموده ی شما سرنای کوچک بیشتر در مراسم شادی استفاده میشه.وریشه ی اون سورنای هست. و اون قسم مربوط به عزاداری یک مقام خاصه که تو لرستان به سازچپی معروفه.البته سرنا به معنی خاص هم انواعی از نظر اندازه داره که از کوتاهترین 30 سانتی متر وبه بلند ترین 42 سانتی مترختم میشه.
می دونستید که سورنای از دو واژه ی سور:بزم و پایکوبی و نای:لوله ی صوتی چوبی گرفته شده؟
اما در مورد سرنا کوچک و بزرگ من همون جوری که گفتم مطلع شده بودم.
میتونید منبعی رو نشونم بدید که گفته ی شما ررو برای من روشن کنه؟ممنون میشم.
راستی شما می خواید از سرنای کوچک استفاده کنید یا بزرگ؟
اصلا چی شد که علاقه مند شدید به این ساز؟

taal
Friday 23 March 2012, 08:17 PM
سلام یوتاب جان.آره منابع زیادی هست.حتما آدرس یکی از سایت های عالی رو میذارم ببینی. راستش من همسایه ودوست فرزندان مرحوم استاد شاه میرزا مرادی ام(مروارید اقیانوس)که عنوان بزرگترین نوازنده ی سازهای بادی رو داشت. دیدم اساتید بزرگی هست که بتونم ازشون استفاده کنم حیفم اومد کم کاری کنم.

taal
Saturday 24 March 2012, 12:35 PM
سایت فرهنگ و موسیقی ایرانی آدرسش اینه:our-music.blogfa.com

taal
Saturday 24 March 2012, 12:37 PM
من به سرنای متوسط علاقه دارم.تو این سایت بچرخی مطالب جالبی پیدا میکنی.