PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : کامران داروغه

خان
Monday 2 July 2007, 02:22 PM
به سال 1321 در تهران متولد شد و از سن دوازده سالگي بنا به تشويق و توصيه پدر موسيقي آغاز نمود و در هنرستان عالي موسيقي ثبت نام كرد . او در طي يك سالي كه در اين مدرسه تحصيل مي كرد ، چون در آن جا موسيقي كلاسيك تدريس مي شد ، چندان موفقيتي به دست نمي آورد و مردود مي گردد و بدون اين كه به استعداد نهان فرزند اعتقاد و توجه زيادي داشت به وسيله يكي از دوستانش عليمحمد خادم ميثاق به هنرستان موسيقي ملي ايران راهنمايي و با سفارش او در اين هنرستان ثبت نام مي كند .
رئيس هنرستان شادروان روح الله خالقي از وي شخصا مي گيرد كه اگر نتواند در مدت يك سال موفقيتي كسب كند وي را از هنرستان اخراج نمايد . عشق و علاقه و استعداد و پشتكار او به زودي موجب مي شود كه در هنرستان پذيرفته شود . ناگفته نماند كه داروغه در هنرستان موسيقي ملي در آغاز كار زير نظر استاد حسينعلي ملاح به فراگيري ويولون مي پردازد و چنانچه خود وي از زحمات و كوشش فراواني كه استاد ملاح براي آموزش او متحمل شده ياد مي كند و همواره خود را مديون مراقبت ها و توجه آن استاد ارجمند مي داند .

روزي اعلاني از طرف مسئولين هنرستان شده بود كه كلاس هايي جهت دوره عالي هنرستان داير خواهد شد و در نتيجه جهت ثبت نام شاگرد مي پذيرفتند در آن ايام يكي از شاگرداني كه جهت فراگيري دوره عالي آمده بودند ، اسدالله ملك نوازنده معروف بود كه در يكي از اتاق هاي هنرستان مشغول نواختن كمانچه بود كه داروغه را بي اختيار مفتون خود مي كند و وي بلافاصله از اسدالله ملك خواهش مي كند كه نواختن اين ساز را به وي تعليم دهد و مدت سه ماهي نزد ملك تعليم مي گيرد و از آن تاريخ كامران داروغه به نواختن كمانچه روي مي آورد .
داروغه پس از فارغ التحصيل شدن از هنرستان به مدت دو سال به خدمت مقدس سربازي مي رود و پس از پايان خدمت سربازي وارد دانشكده هنرهاي زيبا كه رشته موسيقي هم جزو آن بود مي شود . اين دانشكده كه با همت استاداني مثل : دكتر نور علي خان برومند و دكتر داريوش صفوت داير گرديده بود موسيقي ايراني را در خدمت استاد برومند به مدت پنج سال فرا مي گيرد و از دانشكده فارغ التحصيل مي شود . كامران داروغه ، از سال 1345 به راديو راه مي يابد سپس به برنامه " گلها "توسط آقاي ملاح راه يافت و در راديو به نوازندگي ويولون و كمانچه مي پردازد و پس از تاسيس تلويزيون ملي ايران به نوازندگي كمانچه به سرپرستي مرحوم مرتضي حنانه به عنوان موسيقي اصيل ايراني مشغول مي گردد و از سال 1355 به تكنوازي كمانچه مي پردازد و حدود چهل تكنوازي انجام مي دهد كه در آرشيو راديو موجود و از بهترين هاي تكنوازي اين ساز مي باشد .

وي هميشه سعي داشت كه اين ساز را بين جوان ها رواج دهد و تغييراتي از لحاظ تكنيك براي كمانچه به وجود آورد كه اميد دارد با كمك شاگردانش ، كمانچه را كه يك ساز ملي و سنتي ايراني است و از جهت تكنيك و وسعت صدا و واخوان هاي آوازي خيلي غني و پربار است رواج و احياء كند و معتقد است اگر كسي بخواهد ، پرباري و غني بودن اين ساز را بر مبناي واقعي آن درك كند بايستي حتما سفري به باكو داشته باشد تا به بيند آقاي هابيل علي اف استاد كمانچه جهان چه كار مي كند و چه مي گويددرباره ساز كمانچه داروغه مي گويد:"اگر كسي تكنيك اين ساز را به دست آورد،كارهايي مي شود روي آن پياده كرد كه در ويولون امكان پذير نيست.به هر حال حق كمانچه هنوز ادا نشده و بايد آن هايي كه در موسيقي ادعايي دارند بيايند و اين كارها را انجام دهند و مشوق جوانان باشند كه اين ساز ملي و سنتي جاي والاي خود را از دست ندهد و ما هر وقت كه به خارج جهت شناساندن موسيقي اصيل و سنتي ايران مسافرت هايي داشتيم وقتي هنرمندان ما ويولون مي زدند براي آن ها زياد جالب نبود ولي هنگام گوش دادن به نواي كمانچه سراپا گوش مي شدند و نوازنده را بسيار تشويق مي كردند".
كامران داروغه ،كنسرت هاي فراواني به نفع مؤسسات خيريه و فرهنگي نظير:هلال احمر(شير و خورشيد)،انجمن نابينايان ، بيمارستان هاي مسلولين و دانشجويان بي بضاعت ترتيب داد و براي شناساندن موسيقي سنتي و ملي ايران ، مسافرت هايي از طرف راديو تلويزيون به كشورهاي: تركيه، آلمان ، فرانسه، ايتاليا ، افغانستان ، ژاپن، پاكستان، هندوستان، شوروي و درآمريكا رفتند....

You can see links before reply

AliB
Friday 1 February 2008, 10:24 PM
در حال حاضر جناب داروغه در ایران هستند؟

arian
Saturday 20 September 2008, 11:33 AM
با سلام به علی عزیز.
بله ایشون در ایران هستند ولی فعالیتی یه صورت اجرای کنسرت یا انتشار آلبوم ندارند و بیشتر وقتشون صرف تدریش میشه.

با عرض معذرت از دوستان محترم ، بنده اين تاپيك را قبلا مطالعه نكرده بودم . يكي از دوستان خوب بنده محبت فرموده بودند و اين تاپيك را بررسي كرده بودند و ايرادات بسياري ذكر نمودند كه از بخش هايي از آن چشم پوشي گرديد و به ذكر مطالب ذيل بسنده خواهد شد :

مرحوم داروغه در فروردين سال 84 به رحمت ايزدي رفته اند .
ايشون يكي از بهترين نوازندگان تمبك ميباشند كه نزد مرحوم حسين تهراني آموزش ديده اند .
ايشون يكي از بهترين نوازندگان ويولن ايران ميباشند و كمانچه را نزد استاد مرحوم اسدا... ملك آموزش ديده اند .

Kamanche
Saturday 20 September 2008, 06:31 PM
با سلام به جناب آرین عزیز
من در مورد زنده بودن استاد از یکی از شاگردهای ایشون در شهرمون پرسیدم و ایشون قاطعانه می گفتند که استاد زنده س.
این شد که من هم روی حرف ایشون حساب باز کردم و اینحا نوشتم.
ممنون از شما

arian
Sunday 21 September 2008, 07:09 AM
جناب ويشتاسب خان عرض سلام و تشكر . دوست عزيزي مقاله اي در خصوص زندگي هنري ايشان و چگونگي وفات ايشان و مشكلاتي كه پس از فوت ايشان پيش آمده بود در مجله ماهنامه هنر موسيقي درج فرموده بودند كه متاسفانه بنده در آرشيو خود نداشتم . چنانچه موفق به دريافت اين مقاله شدم . سعي ميكنم كه حتما در اين تاپيك اضافه نمايم .

arian
Tuesday 7 October 2008, 03:32 PM

Kamanche
Tuesday 7 October 2008, 06:46 PM
عجب .
آقا کلی حال مارو گرفت این متن.
ممنون از شما جناب آرین

arian
Wednesday 8 October 2008, 08:16 AM
جناب ويشتاسب عزيز سلام .
وقتي قمر بانويي كه اشرفي هاي سرداران را به چاه ميريخت و همين مردم به پايش زر ميريختند و براي كنسرتش شهر را قرق ميكردند و با شاه پالوده نميخورد وفات يافت . جنازه اش بر روي زمين ميماند
روز بعد - روز خاکسپاری- با اينکه از طريق راديو برای شرکت در مراسم ازهمگان دعوت شده بود ، از خيل هنر مندان خبری نبود ، تنها تعداد اندکی از مردم عادی و چند چهره ی آشنا از جمله مرتضي نی داوود ، حسين تهرانی ، ذ بيحی و بد يع زاده حضور داشتند. هنر مندان مرثيه می خواند ند و مردم کم و بيش می گريستند و بد ینگو نه قمر به زند گی جاودانه ی خود پيوست .
جنازه ی قمر را اگر در خرابات هم می گذاردند ، با مسجد تفاوتی نداشت چرا که روان او سال های سال بود که به آن ملکوت اعلا پريده بود و آن انديشه ی درخشان ، هزاران سال نوری با اين ارواح غير انسانی فاصله داشت
خالقی در برنامه بزرگداشتی که پس از مرگش برگزار شد چنین گفت: «عدم شرکت هنرمندان در تشییع جنازه قمر از ارزش او نکاست. اشخاصی مانند قمر باید در اجتماعی که زیاد به فکر آنها نیست از مردم انتظار تشویق نداشته باشند.» نقل از :

بايد قبول كرد در جامعه اي زندگي ميكنيم كه براي موسيقي ارزشي بسيار اندك قائل ميباشند و هنرمند بايد خود به فكر خود باشد . مرحوم داروغه مرد در حاليكه روزها اين سه نفر به همراه خانم فروغ بهمن پور به دنبال آن بودند تا راهي بيابند تا بتوانند ايشان را در قطعه هنرمندان دفن كنند . دوست عزيز ارش سالمي در اين مقاله (همانگونه كه ما نميتوانيم همه ي حرفها را بگوييم ) همه حرفها را نگفته است . ميگفت پس از نماز نميتوانستيم حتي تعدادمان كافي نبود كه كالبد آن مرحوم را بلند كنيم . ميگشتيم و از كارگران و مردم داغدار ديگر عاجزانه درخواست ميكرديم تا كمك كنند و تابوت را بلند كنيم و.... دريغ حتي از عضوي از خانواده .
همانگونه كه در مقاله اشاره شده با پيگيريهاي اين دوستان جناب آقاي گنجه اي مساعدتهاي فراواني كردند تا ايشان در قطعه هنرمندان به خاك سپارده شوند . روحش شاد .

Leon
Friday 10 October 2008, 02:58 PM
سر گذشت و پايان غم انگيزی بود،ولی در اين فروم برای استاد داروغه يک يادگاری و ياد بود درست کرده ايم ،شايد ´مقبول روح بزرگ اين هنرمند باشد.

sima111
Wednesday 26 November 2008, 01:26 AM
سلام
می شه علت فوت آقای داروغه را توضیح دهید
با تشکر
سیما

sima111
Monday 5 January 2009, 04:30 AM
خیلی ممنون کمانچه ولی این ادرسِ همین صفحه بود و من چیز بیشتری نتوانستم پیدا کنم، می شود اگر اطلاعات بیشتری درباره فوت ایشان دارید در اختیار ما قرار دهید، بسیار برای من عجیب بود وقتی که در مقاله ای خواندم که ایشان کشته شده اند!!! اگر کسی در این زمینه اطلاعاتی دارد، بسیار خوب است که در اختیار بقیه قرار دهد تا جلوی شایعات مختلف در اینترنت را گرفت.
متن بسیار دردناکی بود ولی روح چنین انسانهایی خود بخود بوسیله فرشتگان تشیع می شود و به آسمانها می رود.
روحشان شاد :53:

Kamanche
Monday 5 January 2009, 10:28 AM
خیلی ممنون کمانچه ولی این ادرسِ همین صفحه بود و من چیز بیشتری نتوانستم پیدا کنم، می شود اگر اطلاعات بیشتری درباره فوت ایشان دارید در اختیار ما قرار دهید، بسیار برای من عجیب بود وقتی که در مقاله ای خواندم که ایشان کشته شده اند!!! اگر کسی در این زمینه اطلاعاتی دارد، بسیار خوب است که در اختیار بقیه قرار دهد تا جلوی شایعات مختلف در اینترنت را گرفت.
متن بسیار دردناکی بود ولی روح چنین انسانهایی خود بخود بوسیله فرشتگان تشیع می شود و به آسمانها می رود.
روحشان شاد :53:

سلام به شما
بله آدرس همین تاپیک رو به شما دادم .
علت این بود که تاپیکی برای استاد توی بخش دیگری ایجاد شده بود و شما سوالتون رو توی اون تاپیک مطرح کرده بودید این شد که من آدرس این تاپیک رو به شما دادم تا این مقاله ی جناب آرین رو بخونید که مطالبی پیرامون استاد نوشته شده .
بعد تر این دو تا تاپیک توی بخش کمانچه با هم ادغام شدند . و اون پست ها هم به این تاپیک منتقل شده اند . این سو تفاهم از اینجا ناشی شده .

در مورد فوت استاد من اطلاعات زیادی ندارم . حتی من از فوت ایشون خبر هم نداشتم که خوشبختانه توسط جناب آرین به من گوشزد شد .
ممنون از شما .

ثریا
Monday 12 January 2009, 02:26 PM
من هم متاسفانه خبر کشته شدن اایشان را شنیده بودم ولی متاسفانه کسی پیگیر قضیه نیست

salemi
Thursday 15 January 2009, 12:54 AM
سلام بر دوستان عزيز خصوصا جناب كمانچه عزيز
اولا مقاله فوق نگارش حقير ميباشد كه از شاگردان هنرستان و تا اخر عمر خدمتگذار ايشان بوده ام و در ماهنامه موسيقي قرن 21 به چاپ رسيده است .دوست نازنين جناب ارين عزيز زحمت قرار دادن ان مقاله را در سايت متقبل شدند كه با وجود گرفتاريهاي ايشان بابت زحمات حقير دستشان را ميفشاريم و رويشان را ميبوسم.در مورد شايعاتي كه در باب درگذشت مرحوم داروغه وجود دارد بنده در جريانم ولي از انجا كه در محضر عموم طرح اينگونه مباحث ضرورتي ندارد اگر دوستان پيگير بودند پيغام خصوصي بدهند عرض ميكنم