PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : سوال در مورد کوک کمانچه

reza5648
Tuesday 10 July 2012, 11:08 PM
با سلام خدمت دوستان . من کمانچه رو با تیونر یک پرده پایین تر کوک کردم و الان تمام سیم های کمانچم دقیق روی همون نت سبز میشن ولی به نظر خودم سیم سوم (ر) که روی حرف(c) تنظیمش کردم یکم شل به نظر میرسه و اون صدایی رو که باید سیم سوم بده رو نمیده . حالا سوالی که از دوستان دارم اینه که ممکن یک سیم کوک باشه و صدای دیگه ای ازش دربیاد. و آیا این شل بودن سیم عادی هست یا نه . در ضمن بقیه سیمهای ساز دقیقا همون صدای دلخواه و تمیزی که باید بدن رو میدن . باتشکر.

saber1740
Saturday 14 July 2012, 03:41 PM
دوست عزیز چون خرک در کمونچه کچ هست سیم های سل و ر تو حالت عادی شل تر هستند

اما شل بودن غیر عادی سیم ها ناشی از نامرغوب بودن سیم هم میتونه باشه حتی ممکنه که صدادهی درست باشه

من3 تا پیشنهاد میکنم

1) از خرک های بلند استفاده کنید و اون قسمت هایی رو که سیم می ولا با خرک تماس دارند رو سمباده بزنید و خرک رو در اون قسمت پایین تر بیارید ( چون وقتی خرک بلند باشه ممکنه سیم لا و می کوک رو نگیره سیم پاره بشه یا سیم خیلی سفت بشه)

2) سعی کنید پایین تر کوک نکنید و همیشه سازتون رو با کوک اصلی تطبیق بدید( لا 440 کوک کنید) مگر در ضرورت مثل گروه نوازی و...

چون ممکنه هم گوشتون رو خراب کنه (( ممکنه شما صدا لا رو همیشه اشتباها سل فرض کنید ))
و سیم ها سفت تر میشن

3)سیم های سرد و خوب ویلن یا ویلن التو به سازتون بندازید مثل سیم توماستیک سبز

((اگه خواستید سیم ویلن التو بندازید حواستون هم باشه که ویلن التو سیم می نداره باید از قبل سیم می رو تهیه کرده باشید و فقط سیم های لا و ر و سل به کار شما میاد و سیم دو هم به کمانچه نمیخوره))

سیم های گرم معمولا خیلی نرم هستند اصولا به درد ساز کمانچه نمیخورند چون کمونچه خودش صدای گرم وتو دماغی داره مگر کمانچه پشت باز

reza5648
Monday 16 July 2012, 04:22 PM
با تشکر . تونستم سیم ر رو هم درست کنم. دوست عزیز کمانچه من پشت بازه و زمان که روی کوک اصلی کوک میکنم سیم می و لا صدای جالبی ندارن و یکم زننده میشن مخصوصا سیم می . به نظر دوستان آیا کمانچه پشت باز رو باید روی کوک اصلی کوک کرد یعنی می لا ر سل یا یک پرده پایین تر یعنی ر سل دو فا .