PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : تب عشق شهریار

LiOneL999
Saturday 28 July 2012, 04:49 PM
سلام دوستان اهل شعر.هرکس این بحث رو دوست داره می تونه توش شرکت کنه.راجع به استاد شهریار چی می دونید؟!

LiOneL999
Saturday 28 July 2012, 04:51 PM
استاد شهریار توی زندگیش عشق های زیاد و دوبرابرش غم و سختی تجربه کرد.
شما می دونید ایشون سه تار نوازی رو از استاد صبا آموختند.
خوشحال می شم چیزی بنویسید...

vitset
Monday 20 August 2012, 09:57 AM
درود به hooora عزیز
جناب شهریار که من خیلی بهش ارادت خاصی دارم شعراش یه مفهوم خاصی داره و من بیشتر اشعاری که گفتم شاید به نوعی پیرو سبک شهریار بوده
زندگیش خیلی پر فراز و نشیب بوده برا همین شعراشم انگار آینه ای از زندگیشه

LiOneL999
Monday 20 August 2012, 11:06 AM
استاد شهریار
شهریار در سال ۱۲۸۵ (You can see links before reply) در شهر تبریز (You can see links before reply) متولد شد. دوران کودکی را در روستای -قیش‌قورشاق (You can see links before reply 4%D8%A7%D9%82)- و روستای -خشگناب (You can see links before reply)- در بخش تیکمه‌داش (You can see links before reply E2%80%8C%D8%AF%D8%A7%D8%B4) شهرستان بستان‌آباد (You can see links before reply D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86%E2%80%8C%D8%A2%D8%A8%D8%A7 %D8%AF) در شرق استان آذربایجان شرقی (You can see links before reply D8%A8%D8%A7%DB%8C%D8%AC%D8%A7%D9%86_%D8%B4%D8%B1%D 9%82%DB%8C) سپری نمود. پدرش حاج میرآقا بهجت تبریزی نام داشت که در تبریز وکیل (You can see links before reply) بود. پس از پایان سیکل اول متوسطه در تبریز، در سال ۱۳۰۰ (You can see links before reply) برای ادامه تحصیل از تبریز عازم تهران شد و در مدرسه دارالفنون (You can see links before reply 9%86) تا سال ۱۳۰۳ (You can see links before reply) و پس از آن در رشته پزشکی (You can see links before reply) ادامه تحصیل داد.
حدود شش ماه پیش از گرفتن مدرک دکتری (You can see links before reply) به‌علت شکست عشقی و ناراحتی خیال و پیش‌آمدهای دیگر ترک تحصیل کرد. پس از سفری چهارساله به خراسان (You can see links before reply) برای کار در اداره ثبت اسناد مشهد (You can see links before reply) و نیشابور (You can see links before reply)، شهریار به تهران بازگشت. در سال ۱۳۱۳ (You can see links before reply) که شهریار در خراسان بود، پدرش حاج میرآقا خشگنابی درگذشت. او به‌سال ۱۳۱۵ (You can see links before reply) در بانک کشاورزی استخدام و پس از مدتی به تبریز منتقل شد. دانشگاه تبریز (You can see links before reply D8%A8%D8%B1%DB%8C%D8%B2) شهریار را یکی از پاسداران شعر و ادب میهن خواند و عنوان دکترای افتخاری دانشکده ادبیات تبریز را نیز به وی اعطا نمود.
در سال‌های ۱۳۲۹ (You can see links before reply) تا ۱۳۳۰ (You can see links before reply) اثر مشهور خود -حیدربابایه سلام (You can see links before reply B%8C%D9%87_%D8%B3%D9%84%D8%A7%D9%85)- را می‌سراید. گفته می‌شود که منظومه حیدربابا به ۹۰ درصد از زبان‌های اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی (You can see links before reply D9%87%DB%8C%D8%B1_%D8%B4%D9%88%D8%B1%D9%88%DB%8C_% D8%B3%D9%88%D8%B3%DB%8C%D8%A7%D9%84%DB%8C%D8%B3%D8 %AA%DB%8C) ترجمه و منتشر شده‌است. در تیر ۱۳۳۱ (You can see links before reply) مادرش درمی‌گذرد. در مرداد ۱۳۳۲ (You can see links before reply) به تبریز آمده و با یکی از بستگان خود به‌نام «عزیزه عمیدخالقی» ازدواج می‌کند که حاصل این ازدواج سه فرزند -دو دختر به نام‌های شهرزاد و مریم و یک پسر به نام هادی- می‌شود.

شهریار پس از انقلاب ۱۳۵۷ (You can see links before reply DB%B5%DB%B7) شعرهایی در مدح نظام جمهوری (You can see links before reply D8%B1%DB%8C_%D8%A7%D8%B3%D9%84%D8%A7%D9%85%DB%8C)h ttp://upload.wikimedia.org/wikipedia/fa/3/3d/M%C9%99h%C9%99mm%C9%99d_H%C3%BCseyn_%C5%9E%C9%99hr iyar.jpg (You can see links before reply 9mm%C9%99d_H%C3%BCseyn_%C5%9E%C9%99hriyar.jpg)اس لامی (You can see links before reply D8%B1%DB%8C_%D8%A7%D8%B3%D9%84%D8%A7%D9%85%DB%8C) و مسئولین آن -از جمله امام روح‌الله (You can see links before reply 7_%D8%AE%D9%85%DB%8C%D9%86%DB%8C)، سید علی خامنه‌ای (You can see links before reply %D9%85%D9%86%D9%87%E2%80%8C%D8%A7%DB%8C) و اکبر هاشمی رفسنجانی (You can see links before reply DB%8C_%D8%B1%D9%81%D8%B3%D9%86%D8%AC%D8%A7%D9%86%D B%8C)- سرود. وی در روزهای آخر عمر به‌دلیل بیماری در بیمارستان مهر تهران بستری شد و پس از مرگ در ۲۷ شهریور (You can see links before reply) ۱۳۶۷ (You can see links before reply) بنا به وصیت خود در مقبرةالشعرای (You can see links before reply 8%B9%D8%B1%D8%A7) تبریز مدفون گشت.
ویکیپدیا

sarveazad
Thursday 14 February 2013, 03:27 PM
شعری زیبا از استاد شهریار

آمدی جانم به قربانت ولی حالا چرا؟
بى وفا حالا که من افتاده‌ام از پا چرا؟ نوش دارویی و بعد از مرگ سهراب آمدی
سنگدل این زودتر مى خواستی, حالا چرا؟
عمر ما را مهلت امروز و فردای تو نیست
من که یک امروز مهمان توأم, فردا چرا؟
نازنینا ما به ناز تو جوانی داده‌ایم
دیگر اکنون با جوانان ناز کن با ما چرا؟
ای شب هجران که یک دم در تو چشم من نخفت