PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : گفتگو با خواننده ایرانی فیلم 300

Hmd_N
Friday 6 July 2007, 01:12 PM
"اعظم علی" خواننده ایرانی که آواز ?یلم جنجال برانگیز 300 را خوانده است، در روزهــــای اخیر متنــــی بر روی وب سایتش منتشر کرده که از دلایل خود برای مشارکت در تولید این ?یلم - که با اعتراض بسیاری از ایرانیان روبرو شده - سخن گ?ته است. خانم اعظم علی می گوید با وجود آن که ناراحتی ایرانیان را درک می کند اما معتقد است که آنها برای شناساندن ?رهنگ خود به دیگران گام های چندان موثری برنداشته اند.
من در تهران به دنیا آمدم و از چهارسالگی مادرم من را به هندوستان ?رستاد به مدت یازده سال در یک مدرسه شبانه روزی در آن کشور بودم تا این که در سال 1985 با مادرم به آمریکا آمدم. بعد از ورود به آمریکا با استاد منوچهر صادقی که شاگرد صبا بود کار موسیقی کردم و هشت سال از او تعلیم گر?تم.

بعد موسیقی کلاسیک غربی خواندم و از آنجا وارد کار موسیقی شدم. سال 1997 اولین سی دی ام را بیرون دادم. با یک کمپانی آمریکایی قرارداد بستم و هشت سی دی تاکنون از من عرضه شده است.

سبک کارم را در ایران به سبک "نیو ایج" نزدیک می دانند، من در کارهایم خیلی از موسیقی هندی است?اده می کنم با ترکیب های مختل?ی موسیقی جدیدی خلق می کنم، الان یک گروه جدید هم دارم به اسم "نیاز" که با همسرم رامین ترکیان شروع کرده ام. توی این گروه ما هم موسیقی هندی داریم هم ایرانی و هم الکترونیک و از شعرهای مولانا و یا رباعیات اردو است?اده می کنیم.

چند تا از کارهایی که انجام داده ام ، ماتریکس که همه می شناسند، قصه میلاد مسیح (The Nativity Story) که شهره آغداشلو هم در آن بازی می کند، سریال الینز و خیلی سریال های تلویزیونی دیگر.

آهنگسازی که تا به حال چهار تا ?یلم با او کار کرده ام، وقتی قرار شد روی ?یلم 300 کار بکند پیشنهاد کرد که آوازهای ?یلم را من بخوانم. من هیچ چیز در باره آن نمی دانستم....

اولین روزی که من ?یلم 300 را دیدم و صحنه هایی که قرار بود من آواز بخوانم را دیدم، خیلی جا خوردم که چرا ایرانی ها را این جوری نشان می دهند و از آهنگساز پرسیدم که این چه نوع ?یلمی است و او برایم توضیح داد که این اصلا ?یلم تاریخی نیست، بلکه یک ?یلم ?انتزی است که از روی کتاب ?رانک میلر ساخته شده است. من از او خواستم که صحنه های دیگری از ?یلم را هم ببینم وقتی این صحنه ها را دیدم با این که کمی ناراحت شدم ولی دیدم این ?یلم واقعا آن قدر ?انتزی است که اصلا نمی شود آن را جدی گر?ت نه ?یلم تاریخی است و نه من این داستان را جدی گر?تم، وگرنه این کار را نمی کردم. مثلا برای من ?یلم اسکندر خیلی ناراحت کننده بود چون آن یک ?یلم تاریخی بود و یا بدون دخترم هرگز که یکی از بدترین ?یلم هایی است که در هالیوود در باره ?رهنگ ایرانی ها ساخته شده است.چون ?کر کردم که این یک ?یلم ?انتزی است قبول کردم که آوازهای آن را بخوانم.اگر می دانستم که خیلی از ایرانی ها از اکران این ?یلم ناراحت می شوند، این کار را نمی کردم و من متاس?م که این ات?اق ا?تاده است. ایرانی های دیگری هم در تولید این ?یلم نقش داشتند ولی از هیچ کدام آنها صدایی در نیامد ولی من خودم یک نامه ای را منتشر کردم که از این موضوع ابراز تاس? کردم و دلایل این کار را توضیح دادم.بعد از این ?یلم ایمیل های زیادی حاوی ?حش دریا?ت کردم که این خیلی برای من تاس? بار است. ایراد گر?تن و انتقاد کردن کار آسانی است ولی چرا حتی یکی از این کسانی که این ایمیل های حاوی ناسزا را برای من می ?رستند حتی ماه پیش که من در ?یلم قصه میلاد مسیح آواز خواندم، به من ای میل نزد که بگوید: ما ا?تخار می کنیم که تو ایرانی هستی و داری در اینجا کار می کنی."

موسیقی ?یلم 300، توسط Tyler Bates ساخته شده است. Bates که نوازنده درامز نیز می باشد، قبل از این ?یلم، موسیقی ?یلم های Slither، محصول سال 2006، Dawn of The Dead، محصول سال 2004 و چندین ?یلم دیگر را ساخته بود.