PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : تعمیرگاه گیتار الکتریک و لوازم جانبی مربوط به آن

صفحه ها : [1] 2

Honey_Shababi
Saturday 18 August 2012, 11:05 AM
درود

در این تاپیک، مباحث فنی مرتبط با گیتار الکتریک، شامل تعمیرات، تعوثض سیم، کوک گیتار، نحوه نگهداری و رگلاژ گیتار الکتریک، تعمیرات آمپ و افکت و ... بررسی میشود.

LORD-LUCIFER
Saturday 25 August 2012, 04:25 PM
دوستان من ميخوام گين بوست رو گيتارم نصب كنم! آيا تنها راهي كه هست سوراخ كردن باديه؟

با عوض كردن كنترل ولوم و گذاشتن از اين مدلاي Push Pull نميشه اينكارو كرد؟

LORD-LUCIFER
Thursday 30 August 2012, 04:32 PM
دوستان ميخوام سيم بندازم رو گيتارم ولي تا حالا رو فيكسد بريج سيم ننداختم :دي!

بايد سيم رو اينجايي كه مشخص كردم بذارم؟

You can see links before reply

گيج سيمم بالاس شك دارم به اون بخوره :دي

Honey_Shababi
Thursday 30 August 2012, 04:46 PM
دوستان ميخوام سيم بندازم رو گيتارم ولي تا حالا رو فيكسد بريج سيم ننداختم :دي!

بايد سيم رو اينجايي كه مشخص كردم بذارم؟

گيج سيمم بالاس شك دارم به اون بخوره :دي

باید محفظه پشت گیتار رو باز کنید و سیم ها رو رو از شیار های دایره ای رد کنید و روی اون قسمت هایی که مشخص کردید، قرار بدید.

LORD-LUCIFER
Thursday 30 August 2012, 04:51 PM
اون قسمت پايينو ميدونم كه بايد رد كنم دوشواريم با همون تيكه روي بريج هست كه سيم روش قرار ميگيره. گيج سيمم 10 -56 هست هرجوري حساب ميكنم سيم 6 كلفتيش زياده

روي اون شياره قرار نميگيره!يعني بايد با دل صاف رد كنم؟ سيمم حروم نشه؟

LORD-LUCIFER
Thursday 30 August 2012, 09:24 PM
دوستان من سيما رو انداختم. الان يه مشكلي كه هست اينه كه ارتفاع پيكاپ بريج بالاست و سيما هي بهش ميخورن مخصوصا سه سيم پايين كه صداشون در نمياد!

چطوري بايد ارتفاع پيكاپو بايد بيارم پايين؟

You can see links before reply You can see links before reply You can see links before reply

Honey_Shababi
Thursday 30 August 2012, 09:42 PM
با 2 پیچی که دو طرف پیکاپ هست باید ارتفاعش رو تنظیم کنی (یکیش رو با قرمز مشخص کردم ... یکی دیگه اونطرفش هست)

You can see links before reply .JPG

Scourge
Thursday 30 August 2012, 09:49 PM
حالا که بحث ارتفاع پیکاپ پیش اومد...بالا یا پایین بودن پیکاپ چه تآثیری روی صدا داره، روی بم تر یا زیر تر بودنش تآثیری داره؟ یعنی ارتفاع پیکاپ رو هم میشه یه چیزی مثل اکشن تصور کرد که برای هرکسی به قول معروف کاستوم باشه؟

Honey_Shababi
Thursday 30 August 2012, 09:53 PM
حالا که بحث ارتفاع پیکاپ پیش اومد...بالا یا پایین بودن پیکاپ چه تآثیری روی صدا داره، روی بم تر یا زیر تر بودنش تآثیری داره؟ یعنی ارتفاع پیکاپ رو هم میشه یه چیزی مثل اکشن تصور کرد که برای هرکسی به قول معروف کاستوم باشه؟

البته ... ارتفاع پیکاپ روی صدا تاثیر داره ... اگه زیاد پایین باشه، از ساستین یا همون ماندگاری صدای سیم ها کم میشه ... اگه هم زیادی بالا باشه مثل همین مشکلی که حمید جان داشتن، باعث میشه به سیم ها برخورد کنه و صدای سیم ها رو خفه کنه ... ارتفاع پیکاپ، کلا باید خیلی دقیق تنظیم بشه.
اما روی بم یا زیر بودن فکر نکنم تاثیر داشته باشه ... چون بم یا زیر بودن به تغییرات فرکانسی مربوط میشه که شامل این حالت نمیشه.

Scourge
Thursday 30 August 2012, 10:10 PM
راستش یکی از دلیل هایی که اینو پرسیدم اینه که سیم E بیس من صدای خیلی بلند تر و بم تری ( نه بخاطر اینکه فرکانس Lowتری داره، بلکه صدا طوریه که وقتی این سیم open زده بشه هر نت دیگه ای رو از سیمهای دیگه خفه میکنه و نمیذاره شنیده بشن) نسبت به بقیه سیم ها میده، و معمولا هم وقتی از پیکاپ نک استفاده میکنم شدت این قضیه بیشتره. داشتم فکر میکردم شاید مشکل از ارتفاع پیکاپ باشه، یعنی یا زیادی بالا باشه یا زیادی پایین، و خب، قابل درست شدن باشه! :39:

Honey_Shababi
Thursday 30 August 2012, 10:17 PM
راستش یکی از دلیل هایی که اینو پرسیدم اینه که سیم E بیس من صدای خیلی بلند تر و بم تری ( نه بخاطر اینکه فرکانس Lowتری داره، بلکه صدا طوریه که وقتی این سیم open زده بشه هر نت دیگه ای رو از سیمهای دیگه خفه میکنه و نمیذاره شنیده بشن) نسبت به بقیه سیم ها میده، و معمولا هم وقتی از پیکاپ نک استفاده میکنم شدت این قضیه بیشتره. داشتم فکر میکردم شاید مشکل از ارتفاع پیکاپ باشه، یعنی یا زیادی بالا باشه یا زیادی پایین، و خب، قابل درست شدن باشه! :39:

در حالت open بیشتر اینطوری هست، نسبت به حالتی که انگشتان دست روی اون قرار گرفته ... مخصوصا اگه سیم صدای بمی داشته باشه ... فقط تو گیتار بیس اینطوری نیست ... گیتار الکتریک هم همینطوریه.

Scourge
Thursday 30 August 2012, 10:25 PM
یعنی این نرماله؟ چون بیشتر بیسیست های متال رو که من دیدم (همین Rob متالیکا برای مثال) وقتی که لاین های معمولی رو سیم A رو میزنن پیک زدنشون طوریه که سیم E هم open زده میشه و روی شفافیت نوازندگیشون هم تآثیری نمیذاره، فقط صدا حجیم تر میشه، نه نامفهوم مثل این حالت

Honey_Shababi
Thursday 30 August 2012, 10:41 PM
یعنی این نرماله؟ چون بیشتر بیسیست های متال رو که من دیدم (همین Rob متالیکا برای مثال) وقتی که لاین های معمولی رو سیم A رو میزنن پیک زدنشون طوریه که سیم E هم open زده میشه و روی شفافیت نوازندگیشون هم تآثیری نمیذاره، فقط صدا حجیم تر میشه، نه نامفهوم مثل این حالت

من فکر نمیکنم در گیتار بیس دو سیم همزمان با هم نواخته بشه ... چون حالت تداخل بوجود میاد...حتما زمانی که دارن یه سیم دیگه میزنن با کف دست یا انگشت، سیم قبلی رو میوت میکنن!

The_blue_marble
Friday 31 August 2012, 12:16 AM
با تشکر از هانی عزیز واسه این تاپیک،دوستان من یه آمپ رولند کیوب 20 وات دارم،این آمپ دو تا کانال داره به اسم کلین و لید که لید همون دیستورشنه که با یه دکمه بین این دو تا کانال جا به جا میشه.حالا سوال من اینه که اگه من یه مولتی افکت مثل زوم gt9.2tt یا بس gt8 بگیرم میتونم با استفاده از این آمپ صدای دیستورشن ازش بگیرم یا اینکه سر همون جریان کانال ها قاطی میکنه؟

dime
Friday 31 August 2012, 01:29 AM
با تشکر از هانی عزیز واسه این تاپیک،دوستان من یه آمپ رولند کیوب 20 وات دارم،این آمپ دو تا کانال داره به اسم کلین و لید که لید همون دیستورشنه که با یه دکمه بین این دو تا کانال جا به جا میشه.حالا سوال من اینه که اگه من یه مولتی افکت مثل زوم gt9.2tt یا بس gt8 بگیرم میتونم با استفاده از این آمپ صدای دیستورشن ازش بگیرم یا اینکه سر همون جریان کانال ها قاطی میکنه؟
اگه میخاین که صدای مولتی افکت با صدای کلین و دیستورت آمپ قاطی نشه بهتره کهOUT افکت بزنین به قسمتLine آمپ
IN افکتم بزنین به گیتار.

mika120
Friday 31 August 2012, 08:54 AM

دوست عزیز راب وقتی که داره سیم لا رو میزنه به علت اینکه ایشون فینگر استایل هستن انگشت بعد از نواخت سیم رو سیم می پیاده میشه ولی نه به صورتی که صدای سیم در بیاد بلکه به صورت میوت و شما یه صدای تق میشنوی که باعث میشه شنونده تو اجرا صدایی با gain بالاتری رو احساس کنه ...
اگه شما سه انگشته زدن راب یا جان میونگ یا استیو دیجرجیو یا حتی تو ایرانیا اروان انزابی پور و یا علی ثنایی رو دقت کنید این موضوع واضح تر معلوم میشه و موقع شنیدن کار حتی فضای صدای پرتری رو احساس میکنید تا همون فرم آهنگ با پیک زدن ...

darkfall
Sunday 2 September 2012, 12:14 PM
البته ... ارتفاع پیکاپ روی صدا تاثیر داره ... اگه زیاد پایین باشه، از ساستین یا همون ماندگاری صدای سیم ها کم میشه ... اگه هم زیادی بالا باشه مثل همین مشکلی که حمید جان داشتن، باعث میشه به سیم ها برخورد کنه و صدای سیم ها رو خفه کنه ... اما روی بم یا زیر بودن فکر نکنم تاثیر داشته باشه ... چون بم یا زیر بودن به تغییرات فرکانسی مربوط میشه که شامل این حالت نمیشه.

روی آوت پوت و مقداری هم رنگ صدا تاثیر داره
مقدار مناسبم اینه که باید سیم 1 و سیم شیش رو روی آخرین فرت بگیرید و فاصله سیم تا روی پیک آپ بین 1.7 تا 2.3 میلیمتر باشه
برای پیک آپای اکتیو بالای 2 میلیتر صدای جالبی نمیگیری

aliss
Thursday 27 September 2012, 07:47 PM
سلام. من تازه گیتار گرفتم چهار تا سیمش رو کوک کردم ولی دو سیم مشکل داره . گیتار کلاسیک راحت کوک می شد ولی این نمی شه . این پیچ و میچ تهش هم با آچر مخصوصش هر چی بالا پایین می کنم نمی شه . سیم e هم یه صورت آزاد e می شه ولی فرت اول و دوم و سوم G
سیم می چسبه به فرت های یک و دو

Honey_Shababi
Thursday 27 September 2012, 07:51 PM
سلام. من تازه گیتار گرفتم چهار تا سیمش رو کوک کردم ولی دو سیم مشکل داره . گیتار کلاسیک راحت کوک می شد ولی این نمی شه . این پیچ و میچ تهش هم با آچر مخصوصش هر چی بالا پایین می کنم نمی شه . سیم e هم یه صورت آزاد e می شه ولی فرت اول و دوم و سوم G
سیم می چسبه به فرت های یک و دو

سلام

شما باید گیتارتون رو بدید براتون رگلاژ کنن.

aliss
Thursday 27 September 2012, 08:44 PM
سلام

شما باید گیتارتون رو بدید براتون رگلاژ کنن.
این کار نرمالیه ؟ چون من گیتار رو نو خریدم ! یعنی خرابه یا همه گیتار الکتریک نو می خرن می دن رگلاژ ؟

Honey_Shababi
Thursday 27 September 2012, 09:03 PM
این کار نرمالیه ؟ چون من گیتار رو نو خریدم ! یعنی خرابه یا همه گیتار الکتریک نو می خرن می دن رگلاژ ؟

بله ... عادی هست ... چیز خاصی نیست که نگران کننده باشه. باید اکشن و تراس راد گیتارتون تنظیم بشه. اگه تهران هستید گیتار رو پیش جناب موسوی ببرید تا براتون درست کنند. از کاربران این سایت هم هستند. نام کاربریشون هم miralienca (You can see links before reply) هست. میتونید از طریق پیام خصوصی باهاشون در ارتباط باشید.

Murderdolls
Thursday 27 September 2012, 10:27 PM
یه سوال تو ذهنمه و واسم عجیبه.
این گیتار هایی رو که به دیوار آویزون میکنن
این کار باعث خراب شدن دسته گیتار نمیشه؟

Honey_Shababi
Thursday 27 September 2012, 10:33 PM
یه سوال تو ذهنمه و واسم عجیبه.
این گیتار هایی رو که به دیوار آویزون میکنن
این کار باعث خراب شدن دسته گیتار نمیشه؟

چرا ... خیلی هم فشار میاد به دسته.

بهترین جای نگهداری گیتار، پایه گیتار هست. اگه گیتار گرون قیمت دارید حتما از پایه گیتار استفاده کنید.

darkfall
Thursday 27 September 2012, 10:37 PM
چرا ... خیلی هم فشار میاد به دسته.

بهترین جای نگهداری گیتار، پایه گیتار هست. اگه گیتار گرون قیمت دارید حتما از پایه گیتار استفاده کنید.

100%

metal-militia
Wednesday 3 October 2012, 12:10 PM
هانی من هنوز نتونستم باسه جکسون پایه پیدا کنم.میخوابونمش رو تخت خودم رو زمین میخوابم.:21:
تو حالت خوابیده که بهش فشار نمیاد؟؟؟

Honey_Shababi
Wednesday 3 October 2012, 12:18 PM
هانی من هنوز نتونستم باسه جکسون پایه پیدا کنم.میخوابونمش رو تخت خودم رو زمین میخوابم.:21:
تو حالت خوابیده که بهش فشار نمیاد؟؟؟

اگه مواظب باشی فکر نکنم مشکلی پیش بیاد!

midnight 1
Wednesday 3 October 2012, 01:29 PM
به نظر من حالت خوابیده برای گیتارهای بلت آن حالت خوبی هست و هیچ مشکلی ایجاد نمیکنه خودم سازهامو چند ساله به همین حالت (البته توی هارد کیس) نگه داری میکنم.

LORD-LUCIFER
Saturday 10 November 2012, 05:32 PM
دوستان گيتاري كه تو هاردكيسه بايد چطوري نگهداريش كنم؟

اگه گيتار تو كيس باشه و ايستاده باشه اشكالي داره؟ يا بايد خوابيده باشه؟

Honey_Shababi
Saturday 10 November 2012, 05:47 PM
دوستان گيتاري كه تو هاردكيسه بايد چطوري نگهداريش كنم؟

اگه گيتار تو كيس باشه و ايستاده باشه اشكالي داره؟ يا بايد خوابيده باشه؟

حالا چرا ایستاده باشه؟! :)

مسلما اگه به حالت خوابیده باشه خیلی بهتره و فشار کمتری بهش وارد میشه.

livefarshad
Tuesday 27 November 2012, 01:14 PM
سلام دوستان.
کسی هست که بتونه یه NUT با واشرو و پیچهاش رو برام پست کنه واسه جی ار جی 270 خودم؟ هزینشو میفرستم قبلش. اینجا پیدا نمیشه.

dashul
Thursday 24 January 2013, 11:54 PM
دوستان من توی شهرستان زندگی میکنم چندتا سوال داشتم.

1- آیا پیکاپِ گیتار الکتریک از لحاظ اندازه و نوع سیستم سیم و این چیزاش همشون استاندارد و مثل همن؟
منظورم اینه که پیکاپه همه گیتارها ( همه مارک و مدلی) به هم میخوره؟؟؟

2- قیمت پیکاپ ها چطوره از چند تا چند؟؟؟

3- چه مارکی خوبه؟

4- آیا خودمون میتونیم عوض کنیم یا نیاز به تخصص داره؟؟؟

5-راستی من یه گیتارِ یاماها هم دارم از نوعِ قدیمی، پیچ ولومش خرابه،آیا این قادر به تعمیر یا تعویض داره؟؟

باید بدیم الکتریکی یا متخصص خاصی لازمه؟؟

خیلی ممنوووووووووون:48:

darkfall
Tuesday 29 January 2013, 02:04 PM
دوستان من توی شهرستان زندگی میکنم چندتا سوال داشتم.

1- آیا پیکاپِ گیتار الکتریک از لحاظ اندازه و نوع سیستم سیم و این چیزاش همشون استاندارد و مثل همن؟
منظورم اینه که پیکاپه همه گیتارها ( همه مارک و مدلی) به هم میخوره؟؟؟

2- قیمت پیکاپ ها چطوره از چند تا چند؟؟؟

3- چه مارکی خوبه؟

4- آیا خودمون میتونیم عوض کنیم یا نیاز به تخصص داره؟؟؟

5-راستی من یه گیتارِ یاماها هم دارم از نوعِ قدیمی، پیچ ولومش خرابه،آیا این قادر به تعمیر یا تعویض داره؟؟

باید بدیم الکتریکی یا متخصص خاصی لازمه؟؟

خیلی ممنوووووووووون:48:

1-فک میکنم سازتون استاندارد فندر باشه اندازه پیکاپاش
2-قیمت؟قیمت جهانی به دلار هر چی هست ضرب در 4500 تومان کنید (اگه موجود باشه)
3-دانکن (نظر شخصی)
4-تخصص میخواد
5-میشه عوض کرد.احتمالا از شما پات 50 کیلو اهمه

amiredge
Sunday 10 March 2013, 12:24 AM
دوستان.سیم ۲ گیتارم تا حد زیادی صداش کم شده به طوری که صدای خود گیتار از صدای آمپ بیشتره.به نظرتون مشکل از کجاست؟

ArashAJ
Sunday 17 March 2013, 08:22 PM
درود...
یکی مردونگی کنه و یاد بده چطوری فلوید رز رو کوک کنم؟؟!

Honey_Shababi
Sunday 17 March 2013, 08:25 PM
درود...
یکی مردونگی کنه و یاد بده چطوری فلوید رز رو کوک کنم؟؟!

دقیقا کجای کار مشکل دارید؟

لطفا دقیق با جزئیات بیان کنید تا من و دوستان بتونیم راهنمایی کنیم.

ArashAJ
Sunday 17 March 2013, 08:31 PM
سیم 1 رو کوک میکنم بعدش میرم سیم 2 رو کوک میکنم مشکل اینجاس بعد کوک یه سیم,کوک سیمای دیگه به هم میخوره

Honey_Shababi
Sunday 17 March 2013, 08:49 PM
سیم 1 رو کوک میکنم بعدش میرم سیم 2 رو کوک میکنم مشکل اینجاس که کوک سیم 1 بهم میخوره

اول از همه از موازی بودن بریج با سطح گیتار اطمینان حاصل کنید. اگه نبود باید فنر های پشت گیتار رو تنظیم کنید تا بریج موازی بشه.

اگه هم چنین چیزی نبود و فقط مشکل کوک خالی کردن دارید، پیشنهاد میکنم اول بدون توجه به خالی شدن کوک سیم های قبلی، به ترتیب عمل کوک کردن رو انجام بدید. دوباره برگردید و کوک ها رو چک کنید. پیشنهاد میکنم بعد از این حالت، پیچ های nut دسته گیتار رو با آچار الن سفت کنید و با پیچ های تنظیم دقیق که در بریج قرار داره، تنظیم دقیق کوک رو انجام بدید. این روند ممکنه چند بار شما رو مجبور کنه سیم ها رو به ترتیب کوک کنید. ولی در نهایت بعد از چندین بار کار کردن با گیتار، کوک سیم ها ثابت میشه.

LORD-LUCIFER
Sunday 17 March 2013, 08:50 PM
سیم 1 رو کوک میکنم بعدش میرم سیم 2 رو کوک میکنم مشکل اینجاس بعد کوک یه سیم,کوک سیمای دیگه به هم میخوره

من اينطوري كوك ميكنم امتحان كن ببين ميشه.

اول سيم 6 رو كوك كن.

بعد سيم 5.

بعد دوباره برگرد سيم 6 رو كوك كن.

دوباره 5

بعد 4

و باز دوباره برگرد سيم 6 رو كوك كن.

همين متد رو كامل يه دور اجرا كني كوك ميشه.

Honey_Shababi
Sunday 17 March 2013, 09:08 PM
یه ترفندی هم هست به نام ماساژ سیم ... به این صورت که هر سیم رو که کوک کردین، (به صورت جداگانه برای هر سیم پس از کوک شدن) از فرت بالا تا پایین اون سیم رو از گوشه با انگشتان شست دو دست، ماساژ بدین! اینطوری احتمال خالی شدن کوک ها خیلی خیلی کم میشه. این کاری هست که در کنسرت ها، وقتی روی گیتار ها سیم جدید میندازند انجام میدن تا در حین اجرا کوک سیم ها خالی نشه.

omidrv
Friday 5 April 2013, 11:57 AM
سلام دوستان من یه گیتار بیس داغون دارم می خوام راش بندازم این عکس نو و داغونی که من دارم داغونه باید شبیه نو بشه:39:
93199320
حالا من باید یه کابل بگیرم که با توجه به قدیمی بودن اون فکر کنم یه خروجی یا رابط تی‌آراس جدید بگیرم و جاش بذارم بهتره و یا باید واسش یه کابل بسازم
سیم بگیرم
نگهدارنده و راهدان رشته‌ها خرک
کوک‌کننده پشتی و سیم گیر (زه گیر)
پل گیتار
زین‌ها
تسمه بند
حالا می خوام بدونم کسی می تونه اینجا به من کمک و راهنمایی کنه برای این کار
بعد این جور چیزا رو از کجا باید گیر بیارم تو کرج البته
اگه راهنمایی کنید ممنون می شم

Murderdolls
Monday 8 April 2013, 12:20 AM
سلام دوستان من یه گیتار بیس داغون دارم می خوام راش بندازم این عکس نو و داغونی که من دارم داغونه باید شبیه نو بشه:39:
93199320
حالا من باید یه کابل بگیرم که با توجه به قدیمی بودن اون فکر کنم یه خروجی یا رابط تی‌آراس جدید بگیرم و جاش بذارم بهتره و یا باید واسش یه کابل بسازم
سیم بگیرم
نگهدارنده و راهدان رشته‌ها خرک
کوک‌کننده پشتی و سیم گیر (زه گیر)
پل گیتار
زین‌ها
تسمه بند
حالا می خوام بدونم کسی می تونه اینجا به من کمک و راهنمایی کنه برای این کار
بعد این جور چیزا رو از کجا باید گیر بیارم تو کرج البته
اگه راهنمایی کنید ممنون می شم
شما میتونید از آقای موسوی کمک بگیرید

ehsan_golshan
Saturday 18 May 2013, 03:06 AM
من اگه بخوام پیکاپ سینگل وسط گیتارمو باز کنم خودم میتونم اینکارو بکنم یا کار تخصصیه ؟
پیچاشو سفت کردم که بره پایین ولی بازم یه وقتایی موقع ریف زدن پیکم میخوره بهش البته خیلی اذیت نمیکنه ولی من کلا از این پیکاپ استفاده نمیکنم و دیدم که بعضیا برای راحتی بازش میکنن

petrucci4eva
Saturday 18 May 2013, 09:39 PM
من اگه بخوام پیکاپ سینگل وسط گیتارمو باز کنم خودم میتونم اینکارو بکنم یا کار تخصصیه ؟
پیچاشو سفت کردم که بره پایین ولی بازم یه وقتایی موقع ریف زدن پیکم میخوره بهش البته خیلی اذیت نمیکنه ولی من کلا از این پیکاپ استفاده نمیکنم و دیدم که بعضیا برای راحتی بازش میکنن
مغازه بدی پولی ازت نمیگره یکی کار بلد خیالت هم راحته... 5 تومن می گیره. درست متوجه نشدم ولی کلا یعنی می خوای برش داری؟ پیکو خیلی تو نمیدی؟! :D زاویه پیک اینا مطمئینی ok هست؟ من که پشت گیتارمو باز کردم یه بار دیدم همه چی به هم وصله و با دستگاری که کردم(این فیش ورودی کابل خراب شده بود!) دسته ویبره هم خراب شد دادم تعمیر!
ولی چون می خوای کلا بر داری حواست باشه سر سیمای که وصله رو با نوار ببندی اتصالی نکنه!
اگه دست ویبره نداری که خیلی راحته کارت.

meisam_
Monday 20 May 2013, 10:28 PM
درود بر دوستان.من 1افكت zoom 707دارم كه با همين وسيله گيتارمو كوك ميكردم.به هين صورت كه با فشار دادن جفتfoot switches به حالت mute ميرفت و كوك ميكردم.اما switchسمت راست ديگه كار نميكنه.چكار كنم؟آيا كس مطمئني رو ميشناسيد كه تخصص در تعمير افكت از اين نوع داشته باشه؟ممنون

TheGoldMAN
Friday 24 May 2013, 07:01 PM
سلام دوستان
اینجال کسی افکت Zoom GFX-3 داره؟
یه سری سوال داشتم در موردش
ممنون
9504

petrucci4eva
Friday 24 May 2013, 08:20 PM
سلام دوستان
اینجال کسی افکت Zoom GFX-3 داره؟
یه سری سوال داشتم در موردش
ممنون
9504
بپرس امیدوارم بتونم جواب بدم البته gfx 8 داشتم ولی کلا افکت خوبی نبست!

TheGoldMAN
Sunday 26 May 2013, 08:28 PM
من میخوام اکولایزر افکتمو عوض کنم ولی کلید EQ کار نمیکنهالبته باید بگم که درست بلد نیستم با افکتم کار کنم

petrucci4eva
Sunday 26 May 2013, 11:14 PM
من میخوام اکولایزر افکتمو عوض کنم ولی کلید EQ کار نمیکنهالبته باید بگم که درست بلد نیستم با افکتم کار کنم

به نظرم افکتو بفروش( اگه بخرن!... مفت نمیرزه!) از کامپیوتر صدا بگیر... که 100 برابر بهتره... یا اینکه اگه وضع مالیت رو به راه یه افکت دیگه بخر. اگه بتونی 500 تومن هزینه کنی می تونی یه افکت خوب بخری. چون افکت واقعا افتضاحه و اگه صدای یک دیستورشن درست حسابی بشنوی واقعا طرفش نمیری... فقط clean اش خوبه...!! وگرنه این قدر کثیفه صدای دیستوردش. من کلی ور رفتم تا تونستم یه صدای خوب ازش در بیارم!‌ تازه همونم این قدر کثیف بود که فقط نویز بود!
کلا برای من این طور بود که دکمه داشت رو دستگاه می زدی خودش بهت نشون میداد رو تصویرش یه پیچ هم سمت چپ بود زیاد و کم می تونستی کنی... همین.
ولی واقعا افکت قدیمی و بدیه...
اگه manual رو داری بخون کمکت می کنه اگه نداری این قدر باید باهاش کار کنی آشنا شی... همه همینن...

Spiritual
Monday 27 May 2013, 07:01 AM

9516

سلام رفیق گلم
خوب اون کار جف لومیس اونقدر بهم حال داد که میخوام منم یه چیزی گفته باشم. به شکل که نگاه کنی میبینی که سیم کشی یا همون wiring هر پیکاپ بسته به طراحی سازندش به شکل خاصی به سلکتور متصل شده و اون به پتانسیوتمر ها یا همون لوم ها اتصال دارن .

نتیجه . میتونی تجربه کنی ولی یه نفر رو دم دستت داشته باش که اگه خرابش کردی ببری بدی درست کنن. راستش حوصله میخواد و دقت چون ممکنه اگه یکی از پایه های سلکتور رو قطع کنی و پیکاپهات یه جایی در یه سلکتی ، سریال بشن . تو اون حالت اصلا گیتارت دیگه صدا نمیده.. به این شکل خوب دقت کن اگه از اتصالاتش سر در آوردی با یه تفاوتهایی میتونی از گیتار خودت هم سر در بیاری اگه نه بهش دست نزن. رشته کارشناسی من برق الکترونیک بوده راستی مواظب اشی به هیچ وجه در حالتی که گیتارت به آمپ وصله بازش نکنی. به هیچ وجه! حتی وقتی آمپت خاموشه بهتره این کار رو نکنی!

یادم رفت بگم اگه تجربه لحیم کاری نداری دقت کن اگه زیاد هویه رو روی پایه نگه داری ممکنه قسمتهای پلاستیکی ذوب بشن و قطه از فرم در بیاد بعد دیگه اصلا جا نمیره!!

آقا جیسون بکر چه خبر؟

ehsan_golshan
Monday 27 May 2013, 11:50 AM
9516

سلام رفیق گلم
خوب اون کار جف لومیس اونقدر بهم حال داد که میخوام منم یه چیزی گفته باشم. به شکل که نگاه کنی میبینی که سیم کشی یا همون wiring هر پیکاپ بسته به طراحی سازندش به شکل خاصی به سلکتور متصل شده و اون به پتانسیوتمر ها یا همون لوم ها اتصال دارن .

نتیجه . میتونی تجربه کنی ولی یه نفر رو دم دستت داشته باش که اگه خرابش کردی ببری بدی درست کنن. راستش حوصله میخواد و دقت چون ممکنه اگه یکی از پایه های سلکتور رو قطع کنی و پیکاپهات یه جایی در یه سلکتی ، سریال بشن . تو اون حالت اصلا گیتارت دیگه صدا نمیده.. به این شکل خوب دقت کن اگه از اتصالاتش سر در آوردی با یه تفاوتهایی میتونی از گیتار خودت هم سر در بیاری اگه نه بهش دست نزن. رشته کارشناسی من برق الکترونیک بوده راستی مواظب اشی به هیچ وجه در حالتی که گیتارت به آمپ وصله بازش نکنی. به هیچ وجه! حتی وقتی آمپت خاموشه بهتره این کار رو نکنی!

یادم رفت بگم اگه تجربه لحیم کاری نداری دقت کن اگه زیاد هویه رو روی پایه نگه داری ممکنه قسمتهای پلاستیکی ذوب بشن و قطه از فرم در بیاد بعد دیگه اصلا جا نمیره!!
آقا دمت گرم عملیات با موفقیت انجام شد :)

آقا جیسون بکر چه خبر؟
خوبه سلام میرسونه :دی

omidrv
Saturday 1 June 2013, 04:05 PM
سلام دوستان کسی جایی رو سراغ داره که منبع قطعات اصلی گیتار بیس مثل بریدج پیکاپ خرک و ... باشه من که کل جمهوری گشتم فقط یه خرک استخونی پیدا کردم

LORD-LUCIFER
Wednesday 12 June 2013, 11:45 AM
دوستان من با گيتارم دو تا مشكل دارم!

يكي اينكه فرت 19 و 20 سيم چهارم جفتشون صداي يه نت ميدن!!

و يكي ديگه اينكه بند ميكنم ميوت ميشه سيم!

Honey_Shababi
Wednesday 12 June 2013, 12:04 PM
دوستان من با گيتارم دو تا مشكل دارم!

يكي اينكه فرت 19 و 20 سيم چهارم جفتشون صداي يه نت ميدن!!

و يكي ديگه اينكه بند ميكنم ميوت ميشه سيم!

سلام حمید جان

گیتارت رو باید بدی رگلاژ کنن

Truss Rod گیتارت فکر کنم مشکل داره یا اینکه اکشن گیتارت تنظیم نیست.

اگه به جایی برای رگلاژ گیتار دسترسی نداری، پست شماره 3 و 4 تاپیک زیر رو بخون. امیدوارم مفید باشه برات.

siavash34
Wednesday 12 June 2013, 04:02 PM
اگه ۱۹ و ۲۰ هر دو صدای ۲۰ رو میدن یعنی فرت ۲۰ قدری احتمالا بیرون زدگی داره... اگه میتونی با یک خط کش فلزی بررسی کن.
اگه با عملکرد تراس رود آشنایی داری ممکنه بتونی اصلاحش کنی. البته اگه بیرون زدکی باشه نمیشه.
باید یه آدم وارد که به فرت کوبی آشنایی داره واست بکوبش.
خودت هم به هیج وجه چنین کاری نکن. ممکنه فرت از یه جای دیگه بزنه بیرون و کار بیخ پیدا کنه.
همه اینها هم در صورتیه که ساز در حالت استاندار و مناسب باشه مثلا بریج پایین نرفته باشه .

LORD-LUCIFER
Monday 17 June 2013, 01:32 PM
سلام حمید جان

گیتارت رو باید بدی رگلاژ کنن

Truss Rod گیتارت فکر کنم مشکل داره یا اینکه اکشن گیتارت تنظیم نیست.

اگه به جایی برای رگلاژ گیتار دسترسی نداری، پست شماره 3 و 4 تاپیک زیر رو بخون. امیدوارم مفید باشه برات.

سلام. مرسي هاني جان. والا دسترسي ندارم متاسفانه بايد خودم يه كاريش بكنم.

اين تراس راد رو بايد چطوري و با چه آچاري تنظيم كنم؟

راستي اين اكشن گيتار من كه فيكس بريجه چطوري تنظيم ميشه؟

اگه ۱۹ و ۲۰ هر دو صدای ۲۰ رو میدن یعنی فرت ۲۰ قدری احتمالا بیرون زدگی داره... اگه میتونی با یک خط کش فلزی بررسی کن.
اگه با عملکرد تراس رود آشنایی داری ممکنه بتونی اصلاحش کنی. البته اگه بیرون زدکی باشه نمیشه.
باید یه آدم وارد که به فرت کوبی آشنایی داره واست بکوبش.
خودت هم به هیج وجه چنین کاری نکن. ممکنه فرت از یه جای دیگه بزنه بیرون و کار بیخ پیدا کنه.
همه اینها هم در صورتیه که ساز در حالت استاندار و مناسب باشه مثلا بریج پایین نرفته باشه .

والا من كه بيرون زدگي نميبينم اين عكسشه

Honey_Shababi
Monday 17 June 2013, 02:00 PM
سلام. مرسي هاني جان. والا دسترسي ندارم متاسفانه بايد خودم يه كاريش بكنم.

اين تراس راد رو بايد چطوري و با چه آچاري تنظيم كنم؟

راستي اين اكشن گيتار من كه فيكس بريجه چطوري تنظيم ميشه؟

تراس راد گیتار باید با آچار الن تنظیم بشه. نحوه تنظیمش هم تو همون تاپیکی که آدرسش رو در پست قبلی گذاشتم نوشته. ولی من اصلا توصیه نمیکنم خودت این کار رو انجام بدی. چون ریسکش بالاست و ممکنه به نک گیتارت آسیب برسونی. در ضمن ما صد درصد اطلاعی نداریم که مشکل از تنظیم Truss Rod باشه! ... چون باید دقیقا دسته بررسی بشه که تاب داره یا نه!
برای همین، فعلا تنظیمات این قسمت رو بی خیال شو. تنظیمات قسمت های دیگه رو چک کن. اگه باز هم مشکل داشتی، اون موقع برو سراغش.

برای تنظیم اکشن فیکس بریج، باید دو پیچ گناری بریجت رو تنظیم کنی.

راستی یه نکته خیلی مهم ... ارتفاع پیکاپ ها رو هم حتما چک کن. اگه زیادی بالا باشه، باعث میوت شدن میشه!

Spiritual
Monday 17 June 2013, 02:47 PM
سلام
دوست عزیز پیرو صحبتها دوستان

یه لطفی به خودت بکن اصلا به تراس راد دست نزن حتی به فرتها هم خودت دست نزن. این اختلاف ارتفاع هم تازه اگه وجود داشته باشه با چشم قابل روئیت نیست . باید خط کش بزاری یا گیج داشته باشی، کلا متخصص میخواد.
فراموشش کن تا یه تعمیرکار خبره پیدا کنی

LORD-LUCIFER
Wednesday 19 June 2013, 12:44 PM
تراس راد گیتار باید با آچار الن تنظیم بشه. نحوه تنظیمش هم تو همون تاپیکی که آدرسش رو در پست قبلی گذاشتم نوشته. ولی من اصلا توصیه نمیکنم خودت این کار رو انجام بدی. چون ریسکش بالاست و ممکنه به نک گیتارت آسیب برسونی. در ضمن ما صد درصد اطلاعی نداریم که مشکل از تنظیم Truss Rod باشه! ... چون باید دقیقا دسته بررسی بشه که تاب داره یا نه!
برای همین، فعلا تنظیمات این قسمت رو بی خیال شو. تنظیمات قسمت های دیگه رو چک کن. اگه باز هم مشکل داشتی، اون موقع برو سراغش.

برای تنظیم اکشن فیکس بریج، باید دو پیچ گناری بریجت رو تنظیم کنی.

راستی یه نکته خیلی مهم ... ارتفاع پیکاپ ها رو هم حتما چک کن. اگه زیادی بالا باشه، باعث میوت شدن میشه!

هاني جان اين دو تا پيچي كه كنار بريج هستن اصلا پيچ نيستن! پس چطوري بايد تنظيم كنم؟

Honey_Shababi
Wednesday 19 June 2013, 01:06 PM
هاني جان اين دو تا پيچي كه كنار بريج هستن اصلا پيچ نيستن! پس چطوري بايد تنظيم كنم؟

گیتار های فیکس بریج اکشنشون باید با این دوتا پیچ تنظیم بشه.

تصویر زیر رو ببین. این حالا گیتار گیبسون هست. گیتار شما هم با این دو تا پیچ، اکشنش تنظیم میشه.

You can see links before reply .jpg

سایت زیر هم اطلاعات خوبی برای تنظیم اکشن داره.

siavash34
Wednesday 19 June 2013, 03:03 PM
لردلوسیفر عزیز در تکمیل فرمایش جناب شبابی عرض کنم که حسن گیتارفیکس بریج همین سادگی تعویض کوک و سیم و رگلاژ و نگهداری است. شما در این موارد بسته به اینکه بریجت ساخت گوتو باشه یا شالر یا تون پروز باشه یا هرچی بهتره یه راهنما از نوع بریج دانلود کنی و یه نگاهی بندازی. سازت هم که استرینگ تروبادی است و استاپ تیل هم نداره و خلاصه کارت راحت تر از راحته.

- - - Updated - - -

دوستان خدمتتان عرض کنم که وقتی سیم رو ساز باشه (خصوصا سازهای دارای بریج متجرک) بهتره نهایت سعی بشه که دست به اکشن ساز نزنیم. در این مواقع اون لبه تیز بریج که به دو پایه (پیچ) تنظیم اکشن در تماس است در اثر اصطکاک ساییده میشه و روی خود پیچ هم خط میندازه.
این در واقع مهم ترین دلیل از تیون خارج شدن گیتارهای دارای بریج متحرک (حتی مرغوب ترین فلویدرز ساخت شالر آلمان) همین مساله است. اون لبه چاقو مانند ساییده میشه و بولت های نگه دارنده (که باهاشون بریج رو تنظیم میکنیم) هم همین طور. و به همین راحتی شما یک بریج جنیون فلویدرز ساخت شالر که در ایران حکم کیمیا را دارد نابود کرده اید :دی
این رو کسی نپرسیده بود ولی گفتم شاید کسی ندونه و به دردش بخوره.

Genesis
Monday 1 July 2013, 07:52 AM
سلام خدمت تمامی دوستان عزیز و گرامی

من ساکن اصفهان هستم و خرداد گذشته یه گیتار GRG270B آیبانز دست دوم گرفتم. موقع خرید هم تست کردم و هیچ مشکلی توش ندیدم.
هفته ی قبل برای تعویض سیم و طبعا ریگلاژ گیتارو تحویل مغازه ای دادم و الان که پس گرفتم سیم اول فرت 19 و 20 یک صدا رو میده (شبیه چیزی که دوستمون بالاتر اشاره کردن). با توجه به اینکه من خودم قبلا همه ی فرت هارو چک کرده بودم و میدونستم این مساله وجود نداشته، آیا قابل حل هست ؟ اگر لازم به فرت کوبی هست از دوستان کسی جای مناسبی در اصفهان سراغ داره ؟
در ضمن یه سوال کوچیک دیگه. صدای گز گیتار تا وقتی از آمپ شنیده نشه چیز مورد داری نیست دیگه ؟
بی نهایت سپاس
ارشیا

petrucci4eva
Monday 1 July 2013, 06:46 PM
سلام خدمت تمامی دوستان عزیز و گرامی

من ساکن اصفهان هستم و خرداد گذشته یه گیتار GRG270B آیبانز دست دوم گرفتم. موقع خرید هم تست کردم و هیچ مشکلی توش ندیدم.
هفته ی قبل برای تعویض سیم و طبعا ریگلاژ گیتارو تحویل مغازه ای دادم و الان که پس گرفتم سیم اول فرت 19 و 20 یک صدا رو میده (شبیه چیزی که دوستمون بالاتر اشاره کردن). با توجه به اینکه من خودم قبلا همه ی فرت هارو چک کرده بودم و میدونستم این مساله وجود نداشته، آیا قابل حل هست ؟ اگر لازم به فرت کوبی هست از دوستان کسی جای مناسبی در اصفهان سراغ داره ؟
در ضمن یه سوال کوچیک دیگه. صدای گز گیتار تا وقتی از آمپ شنیده نشه چیز مورد داری نیست دیگه ؟
بی نهایت سپاس
ارشیا

والا از مغازه های اصفهان خبری ندارم کمکت کنم.
ولی مطمئنا اگه قبلا این مشکل نبوده الآن بد ریگلاژ شده و باید پس بدی بهش که دوباره ریگلاژ شه ببین تو بند گیری هم مشکل پیش نیاد.
اگه خیلی فرت مشکل دار باشه تا یه حدی میشه با فرت کوبی درستش کرد ولی نه دیگه در حد عالی..
در مورد صدای گز منظورت رو درست نفهمیدم ... خوب بدون آمپ که صدای گیتاری که آکوستیک نباشه خیلی ضعیفه و مسلما سخت میشه قضاوت کرد درباره ی گز و ... پس وقتی از آمپ گز نزنه یعنی مشکل گز نداره قطعا و از غیر آمپ نت همون نته.
موفق باشی

Genesis
Tuesday 2 July 2013, 09:17 AM
تشکر فراوان از پاسخی که دادی. البته ریگلاژ گیتار تکمیل نبود، چون تازه سیم هارو عوض کرده بودم ازم خواست یه هفته گیتار بزنم و بعد برگردونم پیشش که سیم ها هم کشش لازم رو دیگه پیدا کرده باشند و دیروز هم که رفتم پیشش کار ریگلاژ رو تموم کرد و خوشبختانه مساله ی جدی ای نبود و حل شد. البته به من گفت که فرتای 19 20 به تراس رود مربوط نیست دیگه
:39:

بازم تشکر میکنم از وقتی که گذاشتین دوست عزیز :)

metal-militia
Sunday 4 August 2013, 02:55 AM
دوستان عزیز من یه ومی بار میخوام.ومی بار خودمو گم کردم.مدل گیتار هم Jackson RR24.یه راهنمایی بزنید از کجا میتونم بخرم.

FMETAL
Sunday 4 August 2013, 10:36 AM
^^^^
یه چند روز زودتر میگفتی‌، از آمریکا برات میدادم بیارن.

metal-militia
Sunday 4 August 2013, 04:38 PM
هنوزم میتونم بگم از آمریکا باسم بیارن.اما فکر نکنم به صرفه باشه.میخواستم بدونم تو تهران جایی نمیفروشن؟؟؟

0Nima0
Sunday 4 August 2013, 05:08 PM
سلام
یه مشکل که یه مدته در گیرشم از کالیبره خارج شدن گیتاره
اوایل موقع کوک کردن سیما سر کوک کاملا ثابت کوک میشدن و تو بازی rock smith فرت به فرتو بازی صحصح تشخیص میداد
اما یه یک ماهی هست رو سیما B میخوام کوک کنم پدرمو در میاره اصلا وا نمیسته حدود 5 تا 20 عدد رو تیونر بازی میکنه
دقیقتر بگم تیونر اول بین 10 تا عدد مثبت یا منفی بازی میکنه بعد میره چپ یا راست 30 تا اونورتر وا میسته
با پیچای تنظیم fine رو بریج هم بازم دقیق کوک نمیشه به نظر شما چیکار بکنم
حتی تراس رود هم تنظیم کردم باز درست نشد
اما سیم B مشکلش حل نشد
ممکنه سیم خراب شده باشه و کش سانیشو از دست داده باشه ؟
تو راک اسمیتم گفتم بیشتر سیم 6 E یه فرت اینوتر تشخیص میده مثلا 5 رو میزنم 4 رو میخونه وختی +6 از کوک شلترش میکنی خوب میشناسه
ولی مشکل اصلیم همون سیم بی هست چیکار باید بکنم ؟
مرسی

FMETAL
Sunday 4 August 2013, 06:24 PM
سلام
اوایل موقع کوک کردن سیما سر کوک کاملا ثابت کوک میشدن و تو بازی rock smith فرت به فرتو بازی صحصح تشخیص میداد
اما یه یک ماهی هست رو سیما B میخوام کوک کنم پدرمو در میاره اصلا وا نمیسته حدود 5 تا 20 عدد رو تیونر بازی میکنه
دقیقتر بگم تیونر اول بین 10 تا عدد مثبت یا منفی بازی میکنه بعد میره چپ یا راست 30 تا اونورتر وا میسته
اما سیم B مشکلش حل نشد
تو راک اسمیتم گفتم بیشتر سیم 6 E یه فرت اینوتر تشخیص میده مثلا 5 رو میزنم 4 رو میخونه وختی +6 از کوک شلترش میکنی خوب میشناسه
مرسی
دوست عزیز، حالا چرا Truss Rod رو دست زدین؟ اون که به کوک موندن و نموندن ربطی‌ نداره؟ گیتارتون Floyd Rose داره که با Fine Tune ش بازی کردین؟ حالا یکمی از مشخصات گیتارتون میگفتید هم بد نمی‌شد. احتمال داره که سیم‌ها باید عوض بشن. اگه Bridge گیتارتون Tremolo یا Floyd Rose هستش احتمالش هست که نیاز به تنظیم داره. آیا سیم‌ها تون رو بتازگی عوض کردین؟ بطوری که شماره سیمها عوض شده باشه؟

0Nima0
Sunday 4 August 2013, 06:36 PM
دوست عزیز، حالا چرا Truss Rod رو دست زدین؟ اون که به کوک موندن و نموندن ربطی‌ نداره؟ گیتارتون Floyd Rose داره که با Fine Tune ش بازی کردین؟ حالا یکمی از مشخصات گیتارتون میگفتید هم بد نمی‌شد. احتمال داره که سیم‌ها باید عوض بشن. اگه Bridge گیتارتون Tremolo یا Floyd Rose هستش احتمالش هست که نیاز به تنظیم داره. آیا سیم‌ها تون رو بتازگی عوض کردین؟ بطوری که شماره سیمها عوض شده باشه؟
همیشه میخواستم تراس رود رو تنظیم کنم ببینم چی به چیه اکشنو باهاش بالا پایین کنم که کردم و دیدم همچین کار شاخی نبود همه هشدار میدن بابت اون نگران نباشید سالمه
یه ویدئو تو یوتیوب دیدم گفت تراس رود داغون نمیشه مگه آماده داغون شدن باشه بگزریم
گیتارم cort KX5 Fr هستش
سیمها یه یک سالی هست عوض نشدن اصلا مشکل نداشتم سیم b یه مدته اذیت میکنه حالا بدجور داره لگد میندازه
برا دقیق تر کوک کردن همیشه از fine tune استفاده میکنم اینم تو آموزش دیدم پس فک نکنم مشکلی داشته باشه داره ؟
بله گیتارم Tremolo هست ولی اصلا تا امروز چیزیشو دست نزده بودم غیر کوک و .....
رگلاژ نیاز داره به نظرتون ؟
خودم میتونم یا باید ببرم تغمیرگاهی جایی
تو rock smith هم فقط سیم E بیس هست که درست تشخیص داده نمیشه

FMETAL
Sunday 4 August 2013, 07:28 PM
همیشه میخواستم تراس رود رو تنظیم کنم ببینم چی به چیه اکشنو باهاش بالا پایین کنم که کردم و دیدم همچین کار شاخی نبود همه هشدار میدن بابت اون نگران نباشید سالمه
یه ویدئو تو یوتیوب دیدم گفت تراس رود داغون نمیشه مگه آماده داغون شدن باشه بگزریم
گیتارم cort KX5 Fr هستش
سیمها یه یک سالی هست عوض نشدن اصلا مشکل نداشتم سیم b یه مدته اذیت میکنه حالا بدجور داره لگد میندازه
برا دقیق تر کوک کردن همیشه از fine tune استفاده میکنم اینم تو آموزش دیدم پس فک نکنم مشکلی داشته باشه داره ؟
والا شما که از روی "ویدئو" یاد گرفتین، ولی‌ با اینکه این‌همه انگولکش کردین، درست نشده (پس اونجور که شما فکر می‌کردین "کار شاخی نیست" نبوده و در اصل کار شاخی بوده). پیشنهاد میدم تا بدترش نکردین، گیتار رو بدین یکی‌ که نه از روی ویدئو، بلکه از روی تجربه بلده درست کنه. این رو برای اطلاع خودتون میگم. تو آمریکا هر مغازه ساز فروشی، یه نفر متخصص تنظیم و تعمیر گیتار داره که دوره این کار رو که حدود یک سال و نیم طول می‌کشه رو گذرونده. کار و بارشونم سکه است. این رو مطمئن باشین که مردم آمریکا به ویدئو‌های بیشتری نسبت به ما‌ها دارن. پس تمام این تکنسین‌های گیتار اونجا باید برن دنبال یه کار دیگه. Fine Tune هم، (بازم برای اطلاعتون) برای تنظیم کوک فرت‌های ۱۲ تا ۲۲ یا ۲۴ هستش نه برای سردسته (دیدین بعضی‌ اوقات سردسته کوکه، ولی‌ فرت ۱۲ با دست باز سیم یکی‌ نیست؟ برای اونه).

- - - Updated - - -

هنوزم میتونم بگم از آمریکا باسم بیارن.اما فکر نکنم به صرفه باشه.میخواستم بدونم تو تهران جایی نمیفروشن؟؟؟
خوب آره. اگه میخواستی "یه دونه" جنس بیاری، گرون تموم میشود. ولی‌ من خاله‌ام امروز صبح از آمریکا برگشت و من هم به دخترش که اونجا زندگی‌ میکنه و کلید انبار گیتارام دستشه، گفته بودم یکی‌ از گیتار‌ها رو بده بیاره با یه سری سیم و Pick. میدونستم، یکی‌ برات می‌گرفتم، میذاشت تو Case اون گیتار و برات میاورد، امروز دستت بود. حالا چطور گم شده؟ چیز کوچیکی نیست که.

0Nima0
Sunday 4 August 2013, 08:25 PM
والا شما که از روی "ویدئو" یاد گرفتین، ولی‌ با اینکه این‌همه انگولکش کردین، درست نشده (پس اونجور که شما فکر می‌کردین "کار شاخی نیست" نبوده و در اصل کار شاخی بوده). پیشنهاد میدم تا بدترش نکردین، گیتار رو بدین یکی‌ که نه از روی ویدئو، بلکه از روی تجربه بلده درست کنه. این رو برای اطلاع خودتون میگم. تو آمریکا هر مغازه ساز فروشی، یه نفر متخصص تنظیم و تعمیر گیتار داره که دوره این کار رو که حدود یک سال و نیم طول می‌کشه رو گذرونده. کار و بارشونم سکه است. این رو مطمئن باشین که مردم آمریکا به ویدئو‌های بیشتری نسبت به ما‌ها دارن. پس تمام این تکنسین‌های گیتار اونجا باید برن دنبال یه کار دیگه. Fine Tune هم، (بازم برای اطلاعتون) برای تنظیم کوک فرت‌های ۱۲ تا ۲۲ یا ۲۴ هستش نه برای سردسته (دیدین بعضی‌ اوقات سردسته کوکه، ولی‌ فرت ۱۲ با دست باز سیم یکی‌ نیست؟ برای اونه).
.

من گفتم بدترش کردم!
نه به هیچ عنوان بدتر نشد و تجربه جدیدی بود فهمیدم اینجاش نبود میرم سراغ یه جای دیگه
مردم آمریکا خیلی چیزا دارن اونا هیچوقت به جون وسایل نمیفتن و خودشون تعمیر نمیکنن به هزار دلیل که گفتنش از حوصله اینجا خارجه
راستی یک سالو نیم ؟ مطمعنید یک ماهو نیم نیست ؟ انقد کند ذهنن ! یا هر ماه یک جلسه برگزار میکنن براشون !
گیتار اسلحست کسیو دیدی اسلحشو بلد نباشه بازو بسته کنه یا ......
ولی با کل حرفاتون کاملا موافقم
در مورد فاین تیون هام حق با شماست حرفی ندارم
خوب من از همون ویدیوهایی که شما خوشت نمیاد دارم پیگیری میکنم خراب کردم گیتارمو یا درستش کردم اطلاع میدم

darkfall
Sunday 4 August 2013, 08:30 PM

- - - Updated - - -

خوب آره. اگه میخواستی "یه دونه" جنس بیاری، گرون تموم میشود. ولی‌ من خاله‌ام امروز صبح از آمریکا برگشت و من هم به دخترش که اونجا زندگی‌ میکنه و کلید انبار گیتارام دستشه، گفته بودم یکی‌ از گیتار‌ها رو بده بیاره با یه سری سیم و Pick. میدونستم، یکی‌ برات می‌گرفتم، میذاشت تو Case اون گیتار و برات میاورد، امروز دستت بود. حالا چطور گم شده؟ چیز کوچیکی نیست که.

کی گفته پیچای fine tune برای تنظیم صدای فرت 12 و 24 هه؟
این چیزی که شما میگین intonation ه و با رگلاژ طول سیم تغییر میکنه
کار اصلی fine tune ها هم اینه که وقی پیچای تاپ لاک بسته شد همیشه یه مقداری کوک تغییر میکنه که با اونا تنظیم میشه

darkfall
Sunday 4 August 2013, 08:44 PM
سلام
اما سیم B مشکلش حل نشد
مرسی

پروسه انجام کار شما اینه: هیچ جایی رو میون بر نزن
تمام سیمارو باز کن
تراس رادتو تا ته بدون فشار سفت کن -3/4 دور شل کن
پیچای فاین تیون رو تا ته باز کن-تا ته ببند-دورشو بشمار-همشونو وسط میزون کن
سیمای سازو همشونو عوض کن
سیمارو سفت کن تا جایی که کوک بشه-ومی بارو وصل کن چنتا دیپ و دایو برو (بدون اینکه تاپ لاکا بسته باشن)-دوباره کوک کن-اکشنو تنظیم کن که مقدارش بستگی به کیفیت و سلامت سازت داره عدد خاصی نمیتونم بهت بدم-اکشن رو روی فرت 14 سیم یک و شیش با خط کش فلزی اندازه بگیر-اکشن سیم شیش حدود 0.5 میل باید بیشتر از سیم یک باشه
چنبار اینارو بکن تا جایی که دیگه کوک خالی نکنه(دیپ و دایو و کوک)
از کنار به بریج نگاه کن-باید با بدنه ساز موازی باشه-اگه بریجت به طرف داخل متمایل بود پیچای فنراشو شل کن-اگه به طرف بیرون متمایل بود پیچ فنراشو سفت کن-باید به یه تعادل نسبی بین کشش فنرای بریج و کشش سیمات برسی طوری که هم ساز کوک باشه و هم بریج موازی با بدنه باشه
تنظیم اینتونیشن -اکشن-ارتفاع پیکاپ و تراس راد هم جای خود داره که شاید بعدا کامل توضیح دادم

FMETAL
Sunday 4 August 2013, 08:55 PM
برادر چرا اطلاعات غلط میدی ؟
کی گفته پیچای fine tune برای تنظیم صدای فرت 12 و 24 هه؟
کار اصلی fine tune ها هم اینه که وقی پیچای تاپ لاک بسته شد همیشه یه مقداری کوک تغییر میکنه که با اونا تنظیم میشه
اون چیزی که شما داری میگی‌، مال Floyd Rose هستش عزیز. اون چیزی که من گفتم مال Bridge‌های Tremolo مثل Fender Stratocaster بود که Saddle‌ها رو تکون میده. این دوستمون گفت که گیتارش Tremolo داره نه Floyd Rose. عزیزم، بنده بعد از ۳۸ سال گدایی، شب جمعه یادمون نمیره که بیایم و "اطلاعات غلط" بدیم بگیم امشب شب چهار شنبه است!!! مرسی‌.

- - - Updated - - -

تمام سیمارو باز کن
سیمای سازو همشونو عوض کن
سیمارو سفت کن تا جایی که کوک بشه-ومی بارو وصل کن چنتا دیپ و دایو برو (بدون اینکه تاپ لاکا بسته باشن)-دوباره کوک کن-اکشنو تنظیم کن که مقدارش بستگی به کیفیت و سلامت سازت داره عدد خاصی نمیتونم بهت بدم-اکشن رو روی فرت 14 سیم یک و شیش با خط کش فلزی اندازه بگیر-اکشن سیم شیش حدود 0.5 میل باید بیشتر از سیم یک باشه
از کنار به بریج نگاه کن-باید با بدنه ساز موازی باشه-اگه بریجت به طرف داخل متمایل بود پیچای فنراشو شل کن-اگه به طرف بیرون متمایل بود پیچ فنراشو سفت کن-باید به یه تعادل نسبی بین کشش فنرای بریج و کشش سیمات برسی طوری که هم ساز کوک باشه و هم بریج موازی با بدنه باشه
تنظیم اینتونیشن -اکشن-ارتفاع پیکاپ و تراس راد هم جای خود داره که شاید بعدا کامل توضیح دادم

آقا شما پست این بنده خدا رو بخونین یه دفعه. Floyd Rose نداره که شما دارین درس Floyd Rose میذارین!!! حالا کی‌ داره اطلاعات غلط میده؟ این دوستمون برداشته پیچ‌های Saddle رو باز و بسته کرده.

darkfall
Sunday 4 August 2013, 08:57 PM
اون چیزی که شما داری میگی‌، مال Floyd Rose هستش عزیز. اون چیزی که من گفتم مال Bridge‌های Tremolo مثل Fender Stratocaster بود که Saddle‌ها رو تکون میده. این دوستمون گفت که گیتارش tremolo داره نه Floyd Rose. عزیزم، بنده بعد از ۳۸ سال گدایی، شب جمعه یادمون نمیره که بیایم و "اطلاعت غلط" بدیم بگیم امشب شب چهار شنبه است!!! مرسی‌.

- - - Updated - - -

آقا شما پست این بنده خدا رو بخونین یه دفعه. Floyd Rose نداره که شما دارین درس Floyd Rose میذارین!!! حالا کی‌ داره اطلاعات غلط میده؟ این دوستمون برداشته پیچ‌های Saddle رو باز و بسته کرده.

بهرحال "Fine tune" توی هر سیستمی کارش همونه که گفتم و لاغیر.

Honey_Shababi
Sunday 4 August 2013, 09:00 PM

برای گیتار هایی که قفل سر دسته ندارن مثل فندر stratocaster اون پیچ هایی که در انتهای بریج هستن برای تنظیم intonation هست. وگرنه این مدل گیتارها که نیاز به تنظیم دقیق کوک ندارن. با عقل آدمیزاد هم جور در نمیاد که تنظیم دقیق کوک از طریق پیچ گوشتی باشه :)) ... از همون سردسته میشه کوک کرد.

FMETAL
Sunday 4 August 2013, 09:03 PM
این "ولاغیر" تون کشته من رو. نه عزیزم، اون موقعی که Floyd Rose ی وجود نداشت، همون پیچ‌های Saddle رو میگفتن Fine Tune. پس این "ولاغیر" شما اینجا کار برد نداره عزیزم.

darkfall
Sunday 4 August 2013, 09:14 PM
9713

9714

محض اطلاع شما اون پیچا اسمش "fine tuning" نیس..

FMETAL
Sunday 4 August 2013, 09:23 PM
9713

9714

آقا شما انگار با خوندن پست قبل از جواب دادن قهرید! پست بنده رو اگر یکبار بخونین، میبینین که گفتم "قبل از ظهور Floyd Rose" (اینم شده مبدا تاریخ!). حالا اگر بعد از Floyd Rose اون اسم رو به قطعه دیگری گفتن و اسم اون قبلی‌ رو یه چیز دیگه، و در این فرایند بنده از Term قبلی‌ استفاده کردم، ببخشید. بخاطر طول سنمون، مخمون قد نداد که اون اسمی که شما مد نظرتونه رو بنویسیم. عادت ۳۸ ساله شده دیگه. ترک عادت هم موجب مرض میشه.

darkfall
Sunday 4 August 2013, 09:28 PM
آقا شما انگار با خوندن پست قبل از جواب دادن قهرید! پست بنده رو اگر یکبار بخونین، میبینین که گفتم "قبل از ظهور Floyd Rose" (اینم شده مبدا تاریخ!). حالا اگر بعد از Floyd Rose اون اسم رو به قطعه دیگری گفتن و اسم اون قبلی‌ رو یه چیز دیگه، و در این فرایند بنده از Term قبلی‌ استفاده کردم، ببخشید. بخاطر طول سنمون، مخمون قد نداد که اون اسمی که شما مد نظرتونه رو بنویسیم. عادت ۳۸ ساله شده دیگه. ترک عادت هم موجب مرض میشه.

من کوچیک شما و همه بچه های اینجا هستم
ولی اینکه شما عادت دارین به پیچای سدل بگین فاین تیون دلیل نمیشه که من حرفامو پس بگیرم که!
من نه جایی دیدم نه شنیدم و نه جایی خوندم که به پیچای اینتونیشن بگن فاین تیون!
من با هیچ کس دعوا ندارم و الانم سر حرفم هستم پیچی که اسمش "فاین تیونه" کارش همونه که گفتم و بس.

0Nima0
Sunday 4 August 2013, 09:54 PM
برادر چرا اطلاعات غلط میدی ؟

کاملا موافقم

تمام سیمارو باز کن
سیمای سازو همشونو عوض کن
مرسی دوست عزیز بابت وقتی که گزاشتین نصف کارایی که گفتین تا حالا انجام دادم و بعد نوشتن اینجا میرم دقیق بررسی میکنم
تا حالا به طور کامل مشکلم با راک اسمیت حل شده و دقیقا فرتهارو میشناسه
یه کار دیگم کردم فنرارو جوری بستم فشار بیشتری به بریجم بیاره و بریج موازی بشه قبلا خیلی به سمت بالا بود

برای گیتار هایی که قفل سر دسته ندارن مثل فندر stratocaster اون پیچ هایی که در انتهای بریج هستن برای تنظیم intonation هست. وگرنه این مدل گیتارها که نیاز به تنظیم دقیق کوک ندارن. با عقل آدمیزاد هم جور در نمیاد که تنظیم دقیق کوک از طریق پیچ گوشتی باشه :)) ... از همون سردسته میشه کوک کرد.
من گیتارم قفل سر دسته داره و پیچای فاین تیونو وقتی استفاده میکنم که تیونر 1 یا دو عدد جلو یا عقب باشه اسمش روشه دیگه فاین تیون ولی خیلی جاهام خوندم برا تنظیم اینتونوشن استفاده میشه

این "ولاغیر" تون کشته من رو. نه عزیزم، اون موقعی که Floyd Rose ی وجود نداشت، همون پیچ‌های Saddle رو میگفتن Fine Tune. پس این "ولاغیر" شما اینجا کار برد نداره عزیزم.

9713

9714

ولی اینکه شما عادت دارین به پیچای سدل بگین فاین تیون دلیل نمیشه که من حرفامو پس بگیرم که!
من با هیچ کس دعوا ندارم و الانم سر حرفم هستم پیچی که اسمش "فاین تیونه" کارش همونه که گفتم و بس.
راستی دوست عزیز من پیچای تنظیم بریجو اصلا دست نزدم مگه مرض دارم از ریگلاژ خارجش کنم

FMETAL
Sunday 4 August 2013, 09:58 PM

حالا کی‌ حرف از دعوا زد؟ اینکه شما نشنیدین رو من نمیدونم. گیتاریستهای قدیمی‌ رو پیدا کنین ازشون بپرسید. البته اگه هوش و حواسی واسشون مونده باشه (جوون ترینشون خودمم. دیگه ببین اونا چه فسیل‌هایی‌ هستن) من هم راستش رو بخوای از لفظ "اطلاعت غلط چرا میدی برادر" تون خوشم نیومد. والا دعوایی تو کار نبود که.

0Nima0
Sunday 4 August 2013, 10:05 PM
خوبه یا باید موازی تر باشه ؟
اینجوری فنرارو استفاده کردم مورد نداره ؟
باز بخوام بیشتر فشار بیاد موازی شه فنر اضاف کنم یا پیچو سفت کنم؟

97179718

آقا کلا ما دچار سوء تفاهم شدیم.

شما از اول مدل گیتارت رو میگفتی خب تا این مسائل پیش نیاد :)

حالا مهم نیست. امیدوارم با کمک دوستان، مشکلت حل بشه.

ولی من خودم یه حدس هایی میزنم. اینکه گیج سیم گیتار شما برای این کوکی که انتخاب کردی مناسب نیست (اگه گیتار رگلاژ باشه). به احتمال زیاد باید از سیم با گیج بالاتر استفاده کنی. در غیر اینصورت باید گیتارت رو دقیق رگلاژ کنی.

ببخشید درسته ولی تو پست دوم گفتم
از اولشم این داداش بزرگترمون FMETAL (You can see links before reply) فقط داره منو دعوا میکنه چرا این کارو کردی چرا اون کارو کردی یاد بچگیام افتادم البطه ایشون به فکر گیتار بنده بودن :)
ولی منم حدسم اینه سیم b کشسانیشو از دست داده و خراب شده چون شلش میکنم رو فلت میره قشنگ تون میشه

Honey_Shababi
Sunday 4 August 2013, 10:05 PM
من گیتارم قفل سر دسته داره و پیچای فاین تیونو وقتی استفاده میکنم که تیونر 1 یا دو عدد جلو یا عقب باشه اسمش روشه دیگه فاین تیون ولی خیلی جاهام خوندم برا تنظیم اینتونوشن استفاده میشه

آقا کلا ما دچار سوء تفاهم شدیم.

شما از اول مدل گیتارت رو میگفتی خب تا این مسائل پیش نیاد :)

ولی اینکه گفتی این پیچ های برای تنظیم اینتونیشن هست درست نیست.

چون در گیتار های فلوید رز تنظیم اینتونیشن با تنظیم پیچ های صدل درست میشه. عکس زیر رو نگاه کن. این پیچ ها رو میگم.

You can see links before reply .jpg

حالا مهم نیست. امیدوارم با کمک دوستان، مشکلت حل بشه.

ولی من خودم یه حدس هایی میزنم. اینکه گیج سیم گیتار شما برای این کوکی که انتخاب کردی مناسب نیست (اگه گیتار رگلاژ باشه). به احتمال زیاد باید از سیم با گیج بالاتر استفاده کنی. در غیر اینصورت باید گیتارت رو دقیق رگلاژ کنی.

darkfall
Sunday 4 August 2013, 10:14 PM
حالا کی‌ حرف از دعوا زد؟ اینکه شما نشنیدین رو من نمیدونم. گیتاریستهای قدیمی‌ رو پیدا کنین ازشون بپرسید. البته اگه هوش و حواسی واسشون مونده باشه (جوون ترینشون خودمم. دیگه ببین اونا چه فسیل‌هایی‌ هستن) من هم راستش رو بخوای از لفظ "اطلاعت غلط چرا میدی برادر" تون خوشم نیومد. والا دعوایی تو کار نبود که.
پستی که ازش خوشتون نیومد ویرایش شد.
در ضمن دیدین که حق با من بود و بریج ایشون با گفته های من کاملا مطابقت داره

- - - Updated - - -

خوبه یا باید موازی تر باشه ؟
اینجوری فنرارو استفاده کردم مورد نداره ؟
باز بخوام بیشتر فشار بیاد موازی شه فنر اضاف کنم یا پیچو سفت کنم؟

9717ع9718

از اولشم این داداش بزرگترمون FMETAL (You can see links before reply) فقط داره منو دعوا میکنه چرا این کارو کردی چرا اون کارو کردی یاد بچگیام افتادم البطه ایشون به فکر گیتار بنده بودن :)
ولی منم حدسم اینه سیم b کشسانیشو از دست داده و خراب شده چون شلش میکنم رو فلت میره قشنگ تون میشه

عکس از کنار باید بگیری تا بشه نظر داد
کارایی که گفتمو انجام دادی؟

FMETAL
Sunday 4 August 2013, 10:16 PM
گیتارم cort KX5 Fr هستش
ببینید که ایشون نوشته بودن Tremolo نه Floyd Rose. خوب وقتی‌ خودش نمیدونه گیتارش چی‌ داره، اشتباه از من نمیشه. اگر میگفت Floyd Rose حرف منهم بر همون اساس میشد. شما هم احتیاجی نبود که پستت رو ویرایش کنی عزیز. من گفتم خوشم نیومد. نگفتم ناراحت شدم. ولی‌ بازم مرسی‌ که خودت این کار رو کردی.

0Nima0
Sunday 4 August 2013, 10:20 PM
ببینید که ایشون نوشته بودن Tremolo نه Floyd Rose. خوب وقتی‌ خودش نمیدونه گیتارش چی‌ داره، اشتباه از من نمیشه. اگر میگفت Floyd Rose حرف منهم بر همون اساس میشد. شما هم احتیاجی نبود که پستت رو ویرایش کنی عزیز. من گفتم خوشم نیومد. نگفتم ناراحت شدم. ولی‌ بازم مرسی‌ که خودت این کار رو کردی.
ببخشید من نمیدونم ؟
9720
این کاتالوگ گیتارمه ببینید چی نوشته بریجو !
من خیلی وقت نیس گیتار میزنم و جسارت نمیکنم لطفا راهنمایی کنید

عکس از کنار باید بگیری تا بشه نظر داد
کارایی که گفتمو انجام دادی؟

هنوز وقت نکردم چشم انجام میدم اما نمیتونم فعلا سیم عوض کنم دستو بالم خالیه راستی تراس رودو به چپ سفت کنم یا راست ؟

darkfall
Sunday 4 August 2013, 10:29 PM

Some electric guitars (You can see links before reply) use a (somewhat misnamed) device called a "tremolo" or "whammy bar (You can see links before reply)" that allows a performer to lower or raise the pitch of a note or chord, which is known as vibrato (You can see links before reply).

معمولا از لفظ ترمولو برای کلیه بریجای متحرک استفاده میشه نه نوعش .
اگه کاتالوگ ساز دوستمون رو هم ببینید نوع بریجش رو نوشته ترمولو پس اسمشو اشتباه نگفته..

- - - Updated - - -

ببخشید من نمیدونم ؟
9720
این کاتالوگ گیتارمه ببینید چی نوشته بریجو !
من خیلی وقت نیس گیتار میزنم و جسارت نمیکنم لطفا راهنمایی کنید

هنوز وقت نکردم چشم انجام میدم اما نمیتونم فعلا سیم عوض کنم دستو بالم خالیه راستی تراس رودو به چپ سفت کنم یا راست ؟

ساعت گرد سفت میشه پاد ساعت گرد شل
در ضمن یادت باشه هیچ وقت اون پیچو با زور سفت نکن و همین طور هیچ وقت تا ته بازش نکن-محدوده تنظیمش نهایتا یک دوره مگر اینکه کسی قبلا بی مورد دستکاریش کرده باشه

- - - Updated - - -

0Nima0
Sunday 4 August 2013, 10:36 PM
Some electric guitars (You can see links before reply) use a (somewhat misnamed) device called a "tremolo" or "whammy bar (You can see links before reply)" that allows a performer to lower or raise the pitch of a note or chord, which is known as vibrato (You can see links before reply).

- - - Updated - - -

ساعت گرد سفت میشه پاد ساعت گرد شل
در ضمن یادت باشه هیچ وقت اون پیچو با زور سفت نکن و همین طور هیچ وقت تا ته بازش نکن-محدوده تنظیمش نهایتا یک دوره مگر اینکه کسی قبلا بی مورد دستکاریش کرده باشه

- - - Updated - - -
ممنون از توضیحاتتون مرسی پس طبق گفته عمومی من بگم بریجم فلوید روزه
وفردا خبر میدم چی شد حالا بخوام سرو صدای گیتارو در بیارم همه شاکی میشن
این دوتا عکسم نگاه کنید امیدوارم زاویه درستو انداخته باشم و راهنمایی کنید
97229723

FMETAL
Sunday 4 August 2013, 10:42 PM
خوب این نوشته Locking Tremolo. این نوع Tremolo همون Floyd Rose هست (یعنی‌ سیستمش همونه). شاید بخاطر قوانین Copy Right و اینا نمیتونستن از اسم Floyd Rose استفاده کنن. ولی‌ وقتی‌ از یکی‌ کمک میخوای و گیتارتون رو هم کسی‌ ندیده، خوب حداقل می‌تونستین کامل بنویسین تا آدم دستش بیاد. Double Locking می‌نوشتین این همه بحث و حدیث پیش نمیومد. در ضمن، من کجا شما رو دعوا کردم که چرا اینکار رو کردی، اون کار رو کردی. من اگه چیزی گفتم از روی تعجبم بود. والا مگه من سر پیازم یا ته پیاز که بیام کسی‌ رو دعوا کنم؟ حالا فکر نکنی دارم دعوات می‌کنم ها، ولی‌ همون که گفتی‌ "تنظیم Truss Rod کار شاخی نبود" مشخص میشه یه هوا تجربه تون کمه. در ضمن. بله یک سال و نیم دوره اون کلاس طول می‌کشه و خنگ هم نیستن هیچ، بسیار آدمهای باهوشی‌ هستن. در ضمن بعدی اینکه، اگه هر گیتاریستی می‌تونست گیتار خودش رو خودش تعمیر کنه، گیتاریست‌های معروف دنیا یه "تیم" تنظیم گیتار دنبالشون راه نمیانداختن پول‌های آنچنانی بهشون بدن که موقع کنسرت گیتاراشون کوک باشه. فکر میکنی‌ وقتی‌ بعد از دو تا آهنگ گیتارشون رو عوض می‌کنن واسه "پز" دادنه؟ نخیر گیتار کوک در کرده باید بره زیر دست تکنسین. البته از اینکه اینجا دارین مشکل گیتارتون رو حل می‌کنین معلومه که اون ویدئو‌ها کارایی لازم رو نداشتن.

darkfall
Sunday 4 August 2013, 10:53 PM
ممنون از توضیحاتتون مرسی پس طبق گفته عمومی من بگم بریجم فلوید روزه
وفردا خبر میدم چی شد حالا بخوام سرو صدای گیتارو در بیارم همه شاکی میشن
این دوتا عکسم نگاه کنید امیدوارم زاویه درستو انداخته باشم و راهنمایی کنید
97229723

یکم باید پیچاشو سفت تر کنی
یه مقداری به بیرون متمایله

FMETAL
Sunday 4 August 2013, 10:53 PM

اگه کاتالوگ ساز دوستمون رو هم ببینید نوع بریجش رو نوشته ترمولو پس اسمشو اشتباه نگفته..

بله درسته. ولی‌ Tremolo با Lockingh Tremolo فرق میکنه، کارکردش فرق میکنه، تنظیمش هم فرق میکنه. Tremolo فقط صدا رو Flat میکنه یعنی‌ Action ش رو به شل کردن سیم هاست. در حالی‌ که Locking, Double Locking, Floyd Rose یا هرچی‌ شما اسمش رو بذارین، نه تنها Flat میکنه که Sharp هم انجام میده. چون زیرش خالیه و شما میتونید به سمت عقب هم بکشین دسته‌اش رو. ولی‌ Tremolo (مثل Bridge گیتار‌های Stratocaster) زیر Bridge به بدنه گیتار چسبیده. در نتیجه این دو با هم بسیار تفاوت دارن. حتی در سبک نوازندگی. بخاطر همین هم هست که میگن Locking Tremolo که تفاوت این دو تا رو نشون بدن.

0Nima0
Sunday 4 August 2013, 10:57 PM
خوب این نوشته Locking Tremolo. این نوع Tremolo همون Floyd Rose هست (یعنی‌ سیستمش همونه). شاید بخاطر قوانین Copy Right و اینا نمیتونستن از اسم Floyd Rose استفاده کنن. ولی‌ وقتی‌ از یکی‌ کمک میخوای و گیتارتون رو هم کسی‌ ندیده، خوب حداقل می‌تونستین کامل بنویسین تا آدم دستش بیاد. Double Locking می‌نوشتین این همه بحث و حدیث پیش نمیومد. در ضمن، من کجا شما رو دعوا کردم که چرا اینکار رو کردی، اون کار رو کردی. من اگه چیزی گفتم از روی تعجبم بود. والا مگه من سر پیازم یا ته پیاز که بیام کسی‌ رو دعوا کنم؟ حالا فکر نکنی دارم دعوات می‌کنم ها، ولی‌ همون که گفتی‌ "تنظیم Truss Rod کار شاخی نبود" مشخص میشه یه هوا تجربه تون کمه. در ضمن. بله یک سال و نیم دوره اون کلاس طول می‌کشه و خنگ هم نیستن هیچ، بسیار آدمهای باهوشی‌ هستن. در ضمن بعدی اینکه، اگه هر گیتاریستی می‌تونست گیتار خودش رو خودش تعمیر کنه، گیتاریست‌های معروف دنیا یه "تیم" تنظیم گیتار دنبالشون راه نمیانداختن پول‌های آنچنانی بهشون بدن که موقع کنسرت گیتاراشون کوک باشه. فکر میکنی‌ وقتی‌ بعد از دو تا آهنگ گیتارشون رو عوض می‌کنن واسه "پز" دادنه؟ نخیر گیتار کوک در کرده باید بره زیر دست تکنسین. البته از اینکه اینجا دارین مشکل گیتارتون رو حل می‌کنین معلومه که اون ویدئو‌ها کارایی لازم رو نداشتن.
شما همه پیازی داداش بزرگ مایی راستش خواستم بنویسم Double Locking گفتم شما حرفه ای هستی دیگه کشش ندم تقصیر من بود ولی شمام بهم گفتی مدل گیتارتو بنویس نوشتم شمام یه نیگا بهش ننداختی
بله من تجربم واقعا کمه اما دوسدارم بیشتر بشه
داستان گیتاریستای معروف و تکنسیناشون ! دوست من آیا مدیریو پیدا میکنی منشی نداشته باشه ! کشش نمیدم بحث وقت و.....اونا وقت اینچیزارو ندارن...200 نفر باید بدون یه کنسرت 1 ساعته جور شه
اما چرا اینجا دارم مشکلمو حل میکنم جسارت نشه خواستم دوباره به فرومای ایرانی اعتماد کنم و به بچههاش که دیگه داشتم نا امید میشدم که دوستمون darkfall (You can see links before reply) شد و امیدی دادن و بعدش Honey_Shababi (You can see links before reply) یه راهنمایی کردن اگه بازم پستامو به دقت خونده باشین متوجه میشن تا اونموقع گفتم نصف مشکلو حل کردم
حالام ناراحتین میرم پیش همونایی که هم زبونم نیستن

FMETAL
Sunday 4 August 2013, 11:01 PM
شما همه پیازی داداش بزرگ مایی راستش خواستم بنویسم Double Locking گفتم شما حرفه ای هستی دیگه کشش ندم تقصیر من بود ولی شمام بهم گفتی مدل گیتارتو بنویس نوشتم شمام یه نیگا بهش ننداختی
بله من تجربم واقعا کمه اما دوسدارم بیشتر بشه
داستان گیتاریستای معروف و تکنسیناشون ! دوست من آیا مدیریو پیدا میکنی منشی نداشته باشه ! کشش نمیدم بحث وقت و.....اونا وقت اینچیزارو ندارن...200 نفر باید بدون یه کنسرت 1 ساعته جور شه
اما چرا اینجا دارم مشکلمو حل میکنم جسارت نشه خواستم دوباره به فرومای ایرانی اعتماد کنم و به بچههاش که دیگه داشتم نا امید میشدم که دوستمون darkfall (You can see links before reply) شد و امیدی دادن و بعدش Honey_Shababi (You can see links before reply) یه راهنمایی کردن اگه بازم پستامو به دقت خونده باشین متوجه میشن تا اونموقع گفتم نصف مشکلو حل کردم
حالام ناراحتین میرم پیش همونایی که هم زبونم نیستن
کجا میخوای بری؟ تازه اومدی. خوش هم اومدی. تجربه رو هم بدست میاری نگرانش نباش.

0Nima0
Monday 5 August 2013, 07:50 AM
کجا میخوای بری؟ تازه اومدی. خوش هم اومدی. تجربه رو هم بدست میاری نگرانش نباش.

ممنون.ایشالا بدست میارم
امروز داشتم پل گیتارو خوب نگاه میکردم دیدم حدود یک میل سمت راست پل طرف سیم 1 از سمت چپ طرف سیم 6 پایینتره تو کوک کامل این طبیعیه ؟ اگه نه چطور تنظیم کنم جفتش هم طراز شه

0Nima0
Monday 5 August 2013, 01:40 PM
همه چيز درست شد
راستي سيم b رو سرو ته کردم مشکل حل شد از اولم حدسم درست بود سيم کشسانيشو از دست داده بود
بعد از ظهر ميرم بخرم
ولي خداييش باعث شد همه گيتارو ببندم دوباره باز کنم
تنها چيزي که جرات نکردم دست بزنم سدلا بود
intonation هم توضيح بدين بد نيست

siavash34
Monday 5 August 2013, 04:51 PM
برادر جدا از مساله ساز و مشکلی که بوده و ظاهرا حل شده، توی یو تی یوب هم فیلم زیاد هست در این مورد. خوبه ببینین.
در کل من فکر میکنم بهتره آدم واسه یکی دو سال اول سازش بریج ثابت باشه (حالا اگه لازم دید بعدا ساز با بریج غیرثابت بگیره شایدم لازم نباشه و نگیره). دست کم خوبی اینکار اینه که اینهمه وقت هنرجو واسه این رگلاژ تلف نمیشه. حالا مزایای دیگه مثل تغییر کوک در چند ثانیه و ساستین بهتر و اینها بماند.

0Nima0
Monday 5 August 2013, 07:52 PM
با حرفتون مخالفم هیچ جایی نه اینور نه اونور نه تو وید نه تو فروم نگفته بود یه سیم تیون نشه مشکل از سیم میتونه باشه گفتن ولی مثل دوستمون همینجا که تو کل گزینههاش عوض کردن سیمام بود
با حرف دومتونم مخالفم عین اینه کسی بخواد ماشین بخره پولم داره بگین بهش حالا یه پیکان بخر دسفرمونت خوب شه
کسی نخواد راه بیفته تا آخر عمرشم نمیفته دوستانی دارم دو تا سه ساله گیتاریستن انصافن خوبم میزنن ولی در عین ناباوری کوکم میدن یه مغازه دیگه براشون بکنه سیمشون خراب شه کابوس بزرگ زندگیشونه
با بقیه حرفاتون موافقم
به هر حال دست همتون درد نکنه

siavash34
Tuesday 6 August 2013, 01:19 AM
با حرفتون مخالفم هیچ جایی نه اینور نه اونور نه تو وید نه تو فروم نگفته بود یه سیم تیون نشه مشکل از سیم میتونه باشه گفتن ولی مثل دوستمون همینجا که تو کل گزینههاش عوض کردن سیمام بود
با حرف دومتونم مخالفم عین اینه کسی بخواد ماشین بخره پولم داره بگین بهش حالا یه پیکان بخر دسفرمونت خوب شه
کسی نخواد راه بیفته تا آخر عمرشم نمیفته دوستانی دارم دو تا سه ساله گیتاریستن انصافن خوبم میزنن ولی در عین ناباوری کوکم میدن یه مغازه دیگه براشون بکنه سیمشون خراب شه کابوس بزرگ زندگیشونه
با بقیه حرفاتون موافقم
به هر حال دست همتون درد نکنه

دوست عزیز اگر منظورتان با عرایض بنده ست به نظرم کمی پاسختان منصفانه نبوده باشه.
ببینید، من معتقدم هنرجو باید بهترین سازی که بودجه اش اجازه میده بخره. یعنی اگر بریج ثابت (که سفارش کردم) بخره حتی خیلی خوبه که بره لس پاول استاندارد گیبسون بخره که یک عمر هم باهاش بمونه. لس پاول هم قبول دارید که قطعا پیکان نیست و یه چیزی در مایه های رولز رویس است؟!
این اعتقاد من به این دلیل است که اگر شما یک ساز بریج متحرک خوب بخرید ، مثلا esp horizon fr2 ، مشکلاتی برای شما پیش میاید در این مایه ها : ۱: تغییر کوک که در ریتم نوازی خیلی مهم است تقریبا برای شما غیر ممکن نشود بسیار مشکل میشود.
۲: این ساز را در طی نگهداری و تنظیم و رگلاژ به احتمال بسیار زیاد دچار مشکل و صدمات جدی خواهید کرد. اگر خواستید در این زمینه بحث و تبادل نظر میکنیم.
۳: انتخاب بریج گیتار ، یک مساله خیلی تخصصی است. همون طور که مدیر جدید بخش هم فکر کنم یجایی اشاره کرده بود، انتخاب بریج باید با توجه به نوع و سبک کاری نوازنده صورت بگیرد. این هم خیلی جای بحق دارد. من طرفدار بسیار جدی بریج های متحرک های پرفورمنس و پیکاپ های اکتیو سوپر های اوت پوت هستم، اما اگر قرار باشد فقط یک گیتار در دستم باشد ترجیح میدهم هیچکدام ازین ۲ را نداشته باشد.

emocean9
Tuesday 6 August 2013, 08:04 AM
آقا هركي يه سليقه اي داره شايدم من زيادي يه طرفه قضاوت ميكنم ولي به نظر من اگه بريجي بهتر از تيون-او-متيك براي گيتار الكتريك متصور بود گيبسون ميرفت سراغش ميزد اونو.. درسته كه استيو واي براي اونهمه تكنيك هاي مثال زدني الا و بلا بايد از سيستم تريمولو (درستش ويبراتور بريج) استفاده كنه و توي سبكهاي متال هم اغلبشون براي صداهاي عجيب غريب درآوردن نمينونن لزپال استفاده كنن ولي خدائيش غير از خدابيامرز جيمي هندريكس اغلب غول ها و اسطوره هاي الكتريك لزپال ميزنن (غير از جاهايي كه بحث ايندورسمنت و تبليغات مطرح ميشه)
بازم اين يه نظره
ولي به قول سياوش اگه آدم قراره يه ساز تو عمرش داشته باشه و با همونم پدر بزرگ بشه هيچي مثل يه لزپال يو اس نيست

0Nima0
Tuesday 6 August 2013, 08:36 PM
دوست عزیز اگر منظورتان با عرایض بنده ست به نظرم کمی پاسختان منصفانه نبوده باشه.
ببینید، من معتقدم هنرجو باید بهترین سازی که بودجه اش اجازه میده بخره. یعنی اگر بریج ثابت (که سفارش کردم) بخره حتی خیلی خوبه که بره لس پاول استاندارد گیبسون بخره که یک عمر هم باهاش بمونه. لس پاول هم قبول دارید که قطعا پیکان نیست و یه چیزی در مایه های رولز رویس است؟!
این اعتقاد من به این دلیل است که اگر شما یک ساز بریج متحرک خوب بخرید ، مثلا esp horizon fr2 ، مشکلاتی برای شما پیش میاید در این مایه ها : ۱: تغییر کوک که در ریتم نوازی خیلی مهم است تقریبا برای شما غیر ممکن نشود بسیار مشکل میشود.
۲: این ساز را در طی نگهداری و تنظیم و رگلاژ به احتمال بسیار زیاد دچار مشکل و صدمات جدی خواهید کرد. اگر خواستید در این زمینه بحث و تبادل نظر میکنیم.
۳: انتخاب بریج گیتار ، یک مساله خیلی تخصصی است. همون طور که مدیر جدید بخش هم فکر کنم یجایی اشاره کرده بود، انتخاب بریج باید با توجه به نوع و سبک کاری نوازنده صورت بگیرد. این هم خیلی جای بحق دارد. من طرفدار بسیار جدی بریج های متحرک های پرفورمنس و پیکاپ های اکتیو سوپر های اوت پوت هستم، اما اگر قرار باشد فقط یک گیتار در دستم باشد ترجیح میدهم هیچکدام ازین ۲ را نداشته باشد.
همه حرفاتونو مو به مو قبول دارم من یکم به قول شما از اون هنرجوها و طرفدارای دو آتیشه بریج متحرکم حاظرم ساز برای مثال 1 میلیونی متحرکو ب1 3 میلیونی ثابت اگه تا آخر عمر فقط یه انتخاب داشته باشم عوض کنم
بگزریم یه کمکی به من بکنید این بریجو سر جاش بشونم بریجو تا این حد میزارم همه چیز عالیه نه گزی نه هیچی یکم پایین تر میکشک دهنمو آسفالت میکنه همینقد بمونه خوبه ؟
97349735

Honey_Shababi
Tuesday 6 August 2013, 08:49 PM
همه حرفاتونو مو به مو قبول دارم من یکم به قول شما از اون هنرجوها و طرفدارای دو آتیشه بریج متحرکم حاظرم ساز برای مثال 1 میلیونی متحرکو ب1 3 میلیونی ثابت اگه تا آخر عمر فقط یه انتخاب داشته باشم عوض کنم
بگزریم یه کمکی به من بکنید این بریجو سر جاش بشونم بریجو تا این حد میزارم همه چیز عالیه نه گزی نه هیچی یکم پایین تر میکشک دهنمو آسفالت میکنه همینقد بمونه خوبه ؟
97349735

بریج خیلی به سمت بیرون زاویه داره. باید کاملا موازی با سطح گیتار باشه.

به این عکس توجه کن. سعی کن بریج رو به این صورت دربیاری. فقط خیلی مواظب باش. چون موقع تنظیم فنر ها، ممکنه سیم زیادی کشیده بشه و پاره بشه. سیم 1 خیلی راحت پاره میشه.

0Nima0
Tuesday 6 August 2013, 09:49 PM
گزو چیکار کنم ؟
سیما کمپلت میچسبن یه فرتو میگیرم
اینو ببینید دبل لاک انگار با فلوید رز فرق داره داستانش نظرتون چیه ؟ اندازه من بالا کشیده
9736

Honey_Shababi
Wednesday 7 August 2013, 12:05 AM
گزو چیکار کنم ؟
سیما کمپلت میچسبن یه فرتو میگیرم
اینو ببینید دبل لاک انگار با فلوید رز فرق داره داستانش نظرتون چیه ؟ اندازه من بالا کشیده
9736

اگه گیتارت گز میزنه احتمالا اکشن گیتارت خیلی پایینه. یا اگه توی فرت های خاصی گز میزنه ممکنه تراس راد تنظیم نباشه. برای تنظیم اکشن هم باید از دو تا پیچ کنار بریج استفاده کنی. جزئیات تنظیم اکشن و سایر قضایا توی تاپیک زیر قبلا توسط یکی از دوستان توضیح داده شده. پیشنهاد میکنم حتما با دقت مطالعه کنی.

siavash34
Friday 6 September 2013, 05:26 PM
درود بر همه.

آقایون من یک این بریج ساخت گوتو رو قبلا که فندر داشتم خریده بودم واسه اینکه دیده بودم خیلی ها واسه فندر ازش استفاده میکنن و راضی هستن. (از نزدیک البته تست نکرده بودم، اینکه میگم دیده بودم یعنی در فوروم های خارجی دیده بودم).

بعد خب فندر رو متاسفانه دادم رفت، و بریج مونده بود خونه. تا اینکه چند روز پیش به یکی از دوستانم که فندر داشت پیشنهاد دادم ازش استفاده کنه. بریج فندرش هم کمی رنگ و رو رفته بود، هم اینکه گفتیم ببینیم حاصل کار چی میشه. خصوصا اینکه از نظر سایز کاملا واسه فندر ساخته شده ...
..
امروز یه فرصت کوچک پیش اومد و این کار رو انجام دادیم. نتیجه خیلی عالی بود. نمیدونم از نظر روانی این تاثیر رو رو من گذاشته و یا واقعیت هستش، آخه ساستین ساز حدود ۵۰ درصد بیشتر شده. بسیار هم استیبل است و از همه مهم تر : بسیار زیبا :دی
...
فکر نمیکنم به کار کسی بیاد این پست. ولی به هر حال، گفتم شاید کسی بخواد این کار رو یه روزی انجام بده و واسش مفید باشه. مهم ترین حسنش هم اینه که شما هیچ لطمه ای واسه اینکار به ساز نمیزنین و هیچ مشکلی هم پیش نمیاد.
حلاصه، این یک آپگرید خوب از نظر من بود.
اگه زنده بودم و حسش بود و ساز هم پیش بود یه کلیپ هم ازش واستون میذارم که هم زیباییش رو ببینین هم کیفیت کار رو.

amir666
Friday 6 September 2013, 08:05 PM
سلام

. من اخیرا گیتار نو خریدم تمام سیمها از فرت 1 تا 9, هم در حالت ازاد گز می زنه مخصوصا سیم 1و 2 . چیکار می تونم واسش بکنم؟ لطفا راهنمایم کنید

petrucci4eva
Saturday 7 September 2013, 12:22 AM
سلام

. من اخیرا گیتار نو خریدم تمام سیمها از فرت 1 تا 9, هم در حالت ازاد گز می زنه مخصوصا سیم 1و 2 . چیکار می تونم واسش بکنم؟ لطفا راهنمایم کنید

ممکنه مشکل از اکشن گیتار باشه.
حداقل چیزی که به ذهنم میرسه اینه که گیتار رو ریگلاژ کنی.
اگر با ریگلاژ درست نشه احتمالا باید فرت رو بکوبید..
اطلاعات کمی هم دادید از گیتار... مثلا فلوید رویز داره؟! مثلا اگه داره باید ببینی با بدنه ی گیتار موازی باشه
از کوک گیتار هم اطمینان حاصل فرمایید!( البته این دیگه خیلی مبتدیه! )
اگه گیتارت ارزون قیمت باشه ممکنه کلا از بیخ و بن مشکل داشته باشه و به فکر یه ساز جدید باید باشی! اصلا حداقل چیزی که برای خرید ساز مهمه اکشن گیتاره...
ریگلاژ و تنظیم زاویه و اینا کار تو هم نیست یحتمل(البته اگه تازه کاری)... باید بدی مغازه که اکثر آدمای کار بلد واردن.(مثلا تهران معروف ترینش جلال موسوی هستش فکر کنم..)
ولی به هر حال ساز خوبی ندارین به فکر ساز جدید و گرون و خوبی باشید!!
اگه ساز گرونی دارید و این وضعه بدونید 2 حالت بیشتر نداره.. یا بهتون انداختن در حد بنز!! یا این که باید با ریگلاژ و تنظیمات بریج درست بشه!
البته این چیزیه که فعلا به ذهنم میرسه
در ضمن هزینه ی ریگلاژ هم معمولا مجانی هستش هنگام خرید و به عهده ی مغازه دار..(معمولا خودشون باید انجام بدن)
موفق باشید!

0Nima0
Sunday 8 September 2013, 09:21 AM
اون دوتا پیچ سمت چپ و راست فلوی روزو چرا میچرخونم تغییری از نظر بالا و پایین اومدن اکشن احساس نمیکنم !

petrucci4eva
Sunday 8 September 2013, 11:08 AM
اون دوتا پیچ سمت چپ و راست فلوی روزو چرا میچرخونم تغییری از نظر بالا و پایین اومدن اکشن احساس نمیکنم !

فاصله ی سیم از فرت برد تغییر می کنه. نه این که با پیچ بدنه تغییر درجه و ... بده!
به هر حال باید اون ها رو استاندارد اعداد قرار بدی الکی که نیست همین طور بچرخونی بگی" آره این خودشه!"
البته بستگی به کوکت هم داره.

siavash34
Sunday 8 September 2013, 04:25 PM
دوست عزیز زیاد با این پیچ ها که میگی ور نرو.
وقتی سیم های گیتار در حالت عادی باشن (یعنی شل نکرده باشین اون هارو) و هی این دو پیچ رو پایین بالا ببرین ، اتفاقی که میفته اینه که اصطلاحا knife edge یا همون قسمت تیز بیس پلیت بریج که با این دو پیچ در تماس دچار ساییدگی میشه و کم کم دیگه نمیتونه خوب کوک رو نگه داره.

FMETAL
Sunday 8 September 2013, 07:05 PM

نیما جان، اگه اون پیچ‌ها رو میچرخونی و Action تغییری پیدا نمیکنه، دلیلش یک چیزه فقط. اونم اینه که "این پیچ‌ها برای تنظیم Action نیستند". ناراحت نشی‌ ها، ولی‌ همون ۴ هفته پیش در اومدم گفتم که این کار شما نیست، ناراحت شدی و گفتی‌ "کار شاخی نیست". تا قبل از اینکه خراب ترش نکردی، ببر بده یه نفر که وارده درستش کنه.

ehsan_golshan
Thursday 10 October 2013, 09:44 AM
سلام
دوستان من یه یونیت marshall jh-1 دارم ولوم آخرش یعنی CONTOUR و FREQ یکم سفت هست یعنی وفتی میخوام FREQ روش بچرخونم مجبورم ولوم پایینیش رو هم با دست نگه دارم که با هم نچرخن یه جاهاییش نرم میچرخه بعد گیر میکنه سفت میشه .
چجوری میتونم درستش کنم ؟

shahriar2
Thursday 10 October 2013, 09:34 PM
سلام دوستان.من گیتارم ibanez s570 با tremolo است.میخواستم دو تا سوال بپرسم.اول این که به طور کلی پیچ spring tension پشت کاسه کارش چیه؟
دوم این که میخواستم دوستان اگر ممکن است با عکس یا کلیپ راهنمایی کنند بخوام سیم عوض کنم باید چیکار کنم؟راستش را بخواین به نظرم این بریج متحرک خیلی پیچیدست و میترسم با تعویض سیم خراب کاری کنم.چون گیتارم با تنظیم هایی که کردم هم اکشن مناسبی دارد ، هم مشکل تراس رود ندارد.
ممنون

FMETAL
Thursday 10 October 2013, 10:28 PM
سلام دوستان.من گیتارم ibanez s570 با tremolo است.میخواستم دو تا سوال بپرسم.اول این که به طور کلی پیچ spring tension پشت کاسه کارش چیه؟
دوم این که میخواستم دوستان اگر ممکن است با عکس یا کلیپ راهنمایی کنند بخوام سیم عوض کنم باید چیکار کنم؟راستش را بخواین به نظرم این بریج متحرک خیلی پیچیدست و میترسم با تعویض سیم خراب کاری کنم.چون گیتارم با تنظیم هایی که کردم هم اکشن مناسبی دارد ، هم مشکل تراس رود ندارد.
ممنون

دوست عزیز، اگر بتوانید گیتارتون رو به کسی‌ که وارده بدید تا براتون انجام بده، که خیلی بهتره. اگر نه، میتوانید پست‌های صفحه قبل را جهت یادگیری تنظیم Bridge یه نگاهی‌ بندازید.

shahriar2
Friday 11 October 2013, 12:57 AM
دوست عزیز، اگر بتوانید گیتارتون رو به کسی‌ که وارده بدید تا براتون انجام بده، که خیلی بهتره. اگر نه، میتوانید پست‌های صفحه قبل را جهت یادگیری تنظیم Bridge یه نگاهی‌ بندازید.

برای تعویض سیم چطور؟چون توی کرمان شخص قابل اعتماد نمیشناسم ، ترجیح میدم خودم عوض کنم

FMETAL
Friday 11 October 2013, 08:06 AM
برای تعویض سیم چطور؟چون توی کرمان شخص قابل اعتماد نمیشناسم ، ترجیح میدم خودم عوض کنم

دوست عزیز، اگر از تنظیم بودن گیتارتون راضی‌ هستید و فقط میخواهید سیم‌ها را عوض کنید، فقط کافیست که سیم‌ها را "یکی‌ یکی‌" و از سیم ششم (E بالا) عوض کنید و بعد از تعویض هرسیم بلافاصله همان سیم را کوک کنید و بعد سیم بعدی. این البته فقط برای اینه که سیم‌هایی‌ که میخواهید عوض کنید با سیم‌های حال حاضر برروی گیتارتان، سایزشون "دقیقاً" یکی‌ باشه. یعنی‌ اگر الان سیم‌های 0.10 روی گیتار هست، سیم هایی که میخواهید تعویض کنید هم باید 0.10 باشن. در غیر این صورت، اگر به همراه تعویض سیم، "سایز" سیم هم عوض میشه، اون‌وقت باید Bridge و یا احیانا دسته گیتار را هم دوباره تنظیم کنید.

BLASTER
Thursday 24 October 2013, 07:59 PM
سلام
یه مشکلی دارم اونم ایه که گیتارمو که وصل میکنم به آمپ اصن صدا ندارم ..
آمپم سالمه میدونم..
به نظرتون مشکل از گیتاره ؟
یا حتی کابل اتصال ؟

FMETAL
Thursday 24 October 2013, 08:07 PM
سلام
یه مشکلی دارم اونم ایه که گیتارمو که وصل میکنم به آمپ اصن صدا ندارم ..
آمپم سالمه میدونم..
به نظرتون مشکل از گیتاره ؟
یا حتی کابل اتصال ؟

دوست عزیز، فیش گیتارتون رو عوض کنید ببینید چی‌ میشه. یه مقدار بعید بنظر میاد که گیتارتون خروجی نده. چون چیزی نیست که دم دست باشه و بواسطه (شاید) سهل انگاری خراب بشه. ولی‌ فیش گیتار به هر حال یه تیکه سیمه با دو تا سر که امکانش هست پا روش گذاشته بشه، کشیده بشه، خم بشه و از این دست اتفاقات که احتمال قطعی اتصالات بیشتره.

شدیداً توصیه می‌کنم قبل از تعویض گیتارتون، فیش تون رو عوض کنید....:bh

0Nima0
Friday 1 November 2013, 01:26 PM
سلام دوباره سوال
گیتارم یادتون باشه cort kx5 fr بود
وضعیتش با یه tapcoil به سینگل و هامبوکر تغییر حالت میده
سوالای من
رو حالت هامبوکر سلکتور وسط یعنی هم پیکاپ نک هم پیک آپ بریج درگیرن
رو حالت هامبوکر حالت انتخاب سلکتور پیک آپ بریج درگیر و پیک آپ نک غیر فعال
به شدت پیکاپهای بریج ضعیفن کلی باید ولوم بدم تا یکم صداشون در بیاد
اما در حالت سینگل که tapcoil رو بالا میکشم
تمام پیکاپها تو هر حالتی که سلکتوزو میزارم خیلی قوی هستن
این طبیعیه ؟
یعنی تو حالت هامبوکر نباید پیکاپها همشون قوی باشن ؟

FMETAL
Friday 1 November 2013, 01:35 PM
سلام دوباره سوال
سوالای من
این طبیعیه ؟

نخیر. اصلا طبیعی نیست.

Honey_Shababi
Friday 1 November 2013, 02:26 PM
سلام دوباره سوال
سوالای من
این طبیعیه ؟

سلام

نه طبیعی نیست.

ممکنه بدلیل تنظیم نبودن ارتفاع پیکاپ ها این مشکل بوجود اومده باشه. یعنی پیکاپی که صداش ضعیف تر به نظر میاد، زیادی با سیم ها فاصله داره.

FMETAL
Friday 1 November 2013, 02:48 PM
حرف هانی کاملا درسته و یکی‌ از دلایلی که این مشکل رو ایجاد میکنه میتونه همین ارتفاع پیکاپ باشه. ولی‌ اگه فقط در حالت Humbucker پیکاپ صدای ضعیفی داره و در حالت Single صداش خوبه، میتونه یا از Pikup Selector باشه، یا خازن‌ها و مقاومت‌های داخل گیتار، یا حتی از Pull Up / Push Down باشه که کارش رو درست انجام نمیده. حتی میتونه از سیم پیچ‌های پیکاپ هم باشه.

FMETAL
Friday 1 November 2013, 03:07 PM
البته یه احتمال دیگه هم هست. از اونجایی که Humbucker دو سیم پیچ درونش داره، امکان داره که یکی‌ از سیم پیچ‌ها ایراد داره و موقع استفاده از Humbucker Position, شما این ضعف رو متوجه میشید، ولی‌ وقتی‌ روی Single Coil استفاده می‌کنید، از اونجایی که احتمالا سیم پیچ سالم از قبل برای Single coil ‌ست شده، قدرت صدا پایین نمیاد.

10034

0Nima0
Friday 1 November 2013, 05:21 PM
سلام

نه طبیعی نیست.

ممکنه بدلیل تنظیم نبودن ارتفاع پیکاپ ها این مشکل بوجود اومده باشه. یعنی پیکاپی که صداش ضعیف تر به نظر میاد، زیادی با سیم ها فاصله داره.

نخیر. اصلا طبیعی نیست.

حرف هانی کاملا درسته و یکی‌ از دلایلی که این مشکل رو ایجاد میکنه میتونه همین ارتفاع پیکاپ باشه. ولی‌ اگه فقط در حالت Humbucker پیکاپ صدای ضعیفی داره و در حالت Single صداش خوبه، میتونه یا از Pikup Selector باشه، یا خازن‌ها و مقاومت‌های داخل گیتار، یا حتی از Pull Up / Push Down باشه که کارش رو درست انجام نمیده. حتی میتونه از سیم پیچ‌های پیکاپ هم باشه.

البته یه احتمال دیگه هم هست. از اونجایی که Humbucker دو سیم پیچ درونش داره، امکان داره که یکی‌ از سیم پیچ‌ها ایراد داره و موقع استفاده از Humbucker Position, شما این ضعف رو متوجه میشید، ولی‌ وقتی‌ روی Single Coil استفاده می‌کنید، از اونجایی که احتمالا سیم پیچ سالم از قبل برای Single coil ‌ست شده، قدرت صدا پایین نمیاد.

دوستان درسته که بنده واقعا مبتدیم و بخاطرش شک کردم و یقین برام نبود که مشکلی وجود داره
یه تعمیرکار متوسطم تشکر از شما که کلی جواب دادین من قبلش تمام این مسیرارو رفته بودم و جواب FMETAL (You can see links before reply) کاملا درست بود خیلی درست
مشکل نادر پیش اومده بود و پاره شدن سیم یکی از پیکاپا علتش بود دقیقا
با سختی زیاد درستش کرد چون سیمش دیده نمیشد بس نازک بود
کلی وقتمو گرفت

حالام سازو بستم ارتفاع پیکاپارو 3 میل گزاشتم درسته ؟
مشکلی دیگه ندارم

FMETAL
Friday 1 November 2013, 05:37 PM
ارتفاع پیکاپ‌ها هم بستگی به این داره که نوع Pick زدنتون چه جوریه، بعضی‌ وقت‌ها نوازندگان محکم Pick میزنن و ارتعاش سیم به حدی میشه که به پیکاپ گیر میکنه (به اون Pin‌های روی پیکاپ) در نتیجه شاید مجبور بشید که پیکاپ‌ها رو پایین تر ببرید. مخصوصاً موقع استفاده از Fret‌های پایین دسته. شاید بتونید حتی این فاصله رو به ۲ میل هم برسونید. البته باز هم بسته به نوع Pick زدنتون.

farshidmtl
Saturday 23 November 2013, 09:32 AM
سلام دوستان
من یه 3 سالیه یه Ibanaez 270b فلویدروز دارم. تا حالا هم خیلی خوب کوک نگه میداشت به طوری که هر 3-4 ماهی یکبار کوک میکردم. ولی حالا یه دو سه هفته ای هست فقط سیم B هر دو سه روز یه بار نیم پرده کوکش به هم میخوره و دوباره باید کوک کنم. به نظرتون مشکل از چیه؟ سیم رو 4 ماهی میشه عوض کردم و آهنگایی هم که تمرین میکنم با ترمولو کاری نداره.

FMETAL
Saturday 23 November 2013, 09:43 AM
سلام دوستان
من یه 3 سالیه یه Ibanaez 270b فلویدروز دارم. تا حالا هم خیلی خوب کوک نگه میداشت به طوری که هر 3-4 ماهی یکبار کوک میکردم. ولی حالا یه دو سه هفته ای هست فقط سیم B هر دو سه روز یه بار نیم پرده کوکش به هم میخوره و دوباره باید کوک کنم. به نظرتون مشکل از چیه؟ سیم رو 4 ماهی میشه عوض کردم و آهنگایی هم که تمرین میکنم با ترمولو کاری نداره.

خوب این فکر کنم میتونه از خود سیم B باشه که Tension اش رو از دست داده. یا میتونه از Lock سر دسته باشه که جا باز کرده.

Moeinf
Saturday 23 November 2013, 01:21 PM
4 ماه خیلی زیاده واسه تعویض نکردن سیم ! در صورتی که روزی 2 ساعت تمرین باید بعد 4 هفته (حداکثر) عوض کنی سیمارو

FMETAL
Saturday 23 November 2013, 05:17 PM
4 ماه خیلی زیاده واسه تعویض نکردن سیم ! در صورتی که روزی 2 ساعت تمرین باید بعد 4 هفته (حداکثر) عوض کنی سیمارو

معین عزیز، مگه شما از چه مارک و مدل سیمی و برای چه نوع گیتاری استفاده میکنی‌ که هر چهار هفته یکبار سیم عوض میکنی‌؟ میشه بپرسم چند میخری؟

shahrak
Sunday 24 November 2013, 10:43 AM

با قیمتای الانه بازار که شامله سیم هم میشه نیازی نیست که واقعا به این زودیا سیم عوض شه. من دستم متعرق هم هست یعنی سیم در عرضه یکی دوماه سیاه هم میشه اما نیازی نیست خیلی زود عوض شه تا وقتیکه پاسخگویه تکنیکهای شماست.

Moeinf
Sunday 24 November 2013, 04:40 PM
والا من ارنی بال 10 -46 میندازم گیتار م فندر ه استرت ه (حالا یه دست سیگنیچر گیلمور از خودتون گرفتم این دفعه اونارو میندازم :d)

ولی کلا دستام زیاد عرق میکنه ( خیلی زیاد) تو اتاقم دود و اینا زیاده
بعد 1 ماه سیم اون شفافیت صداش و از دست میده

حالا از دوستان کسی از این fast fret های ghs استفاده می کنه اینجا؟ عمره سیم و بیشتر میکنه؟

FMETAL
Sunday 24 November 2013, 06:10 PM
والا اگه سیم صداش رو به این زودی از دست میده، دلیلش کثیف شدنشه (با توجه به توضیحاتی که دادی). یه کلینکس خشک رو از بین سیم‌ها طوری رد کن که بین سیم و دسته قرار بگیره و فقط یک سیم رو توش جا بدی، بعد این دستمال رو در طول سیم بالا و پایین ببر (از سر تا ته سیم) بعد میبینی‌ که چرک روی سیم نشسته روی دستمال. بعضی‌ وقت‌ها مجبوری که دستمال رو یکمی جا به جا کنی‌ که اون چرک دوباره رو سیم نشینه. امتحان کن ببین جواب میده؟

vinx
Tuesday 3 December 2013, 11:25 AM
سلام
من یکی از دوستانم یه آمپ line6 sipder iv 75w داره.ولی خراب شده:17:.....(به نظر 2تاic سوزونده تو برد رگلاتور برق ورودی:39:)
تعمیر کار مطمئن تو مازندران یا تهران اگه میشناسید دریغ نکنید..مرسی

ehsan_golshan
Thursday 19 December 2013, 05:32 AM
دوستان راهی هست که بشه دسته ترمولو (یکطرفه) گیتار رو به نرم ترین حالت ممکنش در آورد ؟ ساز من روی کوک E استاندارد ترمولو یکم سفتی داره میخوام نرم ترش کنم راهی هست ؟ کار تخصصیه ؟

FMETAL
Thursday 19 December 2013, 09:49 AM
دوستان راهی هست که بشه دسته ترمولو (یکطرفه) گیتار رو به نرم ترین حالت ممکنش در آورد ؟ ساز من روی کوک E استاندارد ترمولو یکم سفتی داره میخوام نرم ترش کنم راهی هست ؟ کار تخصصیه ؟

شدنش که میشه. یکی‌ از فنر‌های نگهدارنده Bridge رو از پشت گیتار کم کن، که اون هم باید امتحان کنی‌ کدومش باید در بیاد (یکی‌ رو در بیاری، تنظیم کنی‌، اگه نشد اون رو بذاری سر جاش، یکی‌ دیگه رو در بیاری).

ehsan_golshan
Thursday 19 December 2013, 10:27 AM
10204

اینجا دوتا فنر بیشتر نداره من یکیش رو در بیارم اون یکی رو بذارم وسط ؟
الان این دوتا پیچی رو که اینجا مشخص کردم رو یکم شل کردم و یکم نرم تر شد ترسیدم بیشتر شل کنم از جا در بیاد .

FMETAL
Thursday 19 December 2013, 10:33 AM
خوب من فکر می‌کردم سه تا فنر داره (اصولاً گیتار‌ها سه تا فنر دارن). نه اون‌جوری نمیتونی‌ با یه فنر Bridge رو سر جاش نگر داری. از اونجایی که Tension سیم‌ها متفاوته، اگر هم سرجاش وایسه، به یک طرف متمایل میشه. اون پیچها رو که شل کردی و بهتر شده، اولا اگه از نرمی Tremolo راضی‌ هستی‌ دستش نزن دیگه. دوما اکشن سیم‌ها رو چک کن. اگه بالا تر رفته، باید دوباره تنظیمش کنی‌. بعد از تنظیم اگه Tremolo باز هم سفت شده، دیگه سعی‌ نکن شلش کنی‌ دوباره.

ehsan_golshan
Thursday 19 December 2013, 06:45 PM
ممنون الان دیکه اوکی شد و خیلی نرم شد همون دوتا پیچ که شل کردم کار خودشو کرد :)

meisam_
Monday 30 December 2013, 07:24 PM
درود
قربان هر چه گشتم مطلبي در مورد تعويض صحيح گيتار الكتريك نديدم براي همين از شما ميخوام راهنمايي كنيد.چه سيمي باشه؟طريقه بستن اصولي سيم ؟....... اگه با عكسم باشه كه بهتر
ممنون سپاس

siavash34
Tuesday 31 December 2013, 10:44 PM
درود
قربان هر چه گشتم مطلبي در مورد تعويض صحيح گيتار الكتريك نديدم براي همين از شما ميخوام راهنمايي كنيد.چه سيمي باشه؟طريقه بستن اصولي سيم ؟....... اگه با عكسم باشه كه بهتر
ممنون سپاس

به نظر من که نمیشه این رو توضیح داد. بهتره از یو تی یوب فیلم ببینید در این مورد و موارد مشابه.
ضمنا تعویض سیم با توجه به نوع بریج ساز شما مقدار زیادی فرق میکنه.

far$had
Thursday 9 January 2014, 07:29 AM
سلام
دوستان من یه دوماهی از گیتارم استاده نکردم و به دیوار تکیه ش داده بودم
امروز که درش آوردم دیدم هم کوکش به جای شل شدن سفت شده(خیلی کم) و یه چنتا ترک ریز کنار محل اتصال دسته دیده میشه
میخواستم بدونم دلیلش پیه که اینجوری شده و چه تاثیری این ترک ها رو صدای گیتارم داره و از کجا میشه فهمید این ترک ها مال رنگشه یا چوبش
ممنون

siavash78hu
Friday 17 January 2014, 05:05 PM
سلام
دوستان من یه دوماهی از گیتارم استاده نکردم و به دیوار تکیه ش داده بودم
امروز که درش آوردم دیدم هم کوکش به جای شل شدن سفت شده(خیلی کم) و یه چنتا ترک ریز کنار محل اتصال دسته دیده میشه
میخواستم بدونم دلیلش پیه که اینجوری شده و چه تاثیری این ترک ها رو صدای گیتارم داره و از کجا میشه فهمید این ترک ها مال رنگشه یا چوبش
ممنون

دوست عزیز شرایط نگهداری نامناسب هر گیتاری رو از بین میبره.
احتما دسته گیتار شما دچار up bow شده، یعنی دسته به عقب خم شده. اگر شانس آورده باشین و نک (همون دسته) فقط آپ بو داشته باشه و در اثر نگهداری نامناسب دسته نپیچیه باشه، با تنظیم تراس رود مشکل حل میشه.
اگر هم نک پیچیده باشه دیگه تعمیر ساز خیلی حرفه ای میشه و ممکنه حتی نیاز به تعویض نک پیدا کنه ساز... (حالا دوستان نیان یقه من رو بگیرن که نه و آره و فلان. من الان دقیق توضیح دادم مساله رو).
در خصوص ترک ها هم به این سادگی مشخص نمیشه مساله. بهتر بود چندتا عکس میگذاشتین. اما در هر صورت به نظر من فقط ایکس ری میتونه نشون بده که ساز وضعیتش ازین نظر چطوریه. بهتره به یه تعمیرکار حرفه ای نشون بدین ببینین نظرش چیه.
در انتها، برادر گیتارالکتریک خیلی ساز حساسی محسوب میشه. نمیشه که ولش کنی همین طوری به امان خدا بعد بیای ببینی ساز مشکل پیدا کرده. باید در محیط مناسب از نظر دما و رطوبت نگهداری بشه. بهتره از پایه و استند استاندارد استفاده کنین و مواقعی هم که نیاز ندارین ساز رو توی هاردکیس بذارین. توی هاردکیس هم بهتره یک عدد رطوبت گیر (سلیکاژل) بذارین.
...
ویرایش: یادم رفت بگم، تعمیرکار معمولا با مواد رنگ بر (پاک کننده رنگ) این محل رو از رنگ عاری میکنه. بعد اگر مشکل از چوب باشه برطرف میکنه و تعمیر میکنه و دوباره رنگ میشه.

EzioAuditore
Sunday 19 January 2014, 04:07 PM
سلام
هر چی گشتم همچین تاپیکی پیدا نکردم...
جایی هم ندیدم که مناسب باشه برا سوال کردن، برا همین تاپیک زدم...
راستش من نمی دونم چطور گیتارم رو کوک کنم. یه نر افزار دارم برا گوشی که مثل تیونر هست. می خوام از اون استفاده کنم.
ولی رو گیتار نمی دونم چی کار کنم. یعنی قبلا با همین برنامه کوک کردم ولی می ترسم به ساز آسیب بزنم...
من قبلا این کارو کردم:
اول با اون پیچ بزرگا که بالا دسته گیتاره همه سیما رو شل کردم ( فقط اون قسمت های کوچیک که اون بای دسته هست شل شدن)
بعد با 6 تا پیچ که روی بریج هست، سیما رو کوک کردم و بعدش دوباره با اون 6 تا پیچ بزرگه بای دسته سیما رو سفت کردم. بعد دوباره سیما رو چک کرد و یه سری تغییرات کوچیک با استفاده از او 6 تا پیچ روی بریج دادم... به اون 3 تا پیچ که بالای دسته ی گیتاره (دقیقا بالای فرت 1) هم دست نزدم...
آیا روشم درست بوده؟ برا تغییر کلی کوک هم جواب می ده؟
یه سوال دیگه هم دارم. اکشن سیم تا اونجا که فهمیدم یعنی فاصله ی سیم از دسته. درسته؟ به کوک کردن ربط داره؟ یعنی ممکنه با کوک کردن به هم بریزه؟
ببخشید این قدر آماتورم...

FMETAL
Sunday 19 January 2014, 04:29 PM
سلام
راستش من نمی دونم چطور گیتارم رو کوک کنم. یه نر افزار دارم برا گوشی که مثل تیونر هست. می خوام از اون استفاده کنم.
ولی رو گیتار نمی دونم چی کار کنم. یعنی قبلا با همین برنامه کوک کردم ولی می ترسم به ساز آسیب بزنم...
من قبلا این کارو کردم:
اول با اون پیچ بزرگا که بالا دسته گیتاره همه سیما رو شل کردم ( فقط اون قسمت های کوچیک که اون بای دسته هست شل شدن)
بعد با 6 تا پیچ که روی بریج هست، سیما رو کوک کردم و بعدش دوباره با اون 6 تا پیچ بزرگه بای دسته سیما رو سفت کردم. بعد دوباره سیما رو چک کرد و یه سری تغییرات کوچیک با استفاده از او 6 تا پیچ روی بریج دادم... به اون 3 تا پیچ که بالای دسته ی گیتاره (دقیقا بالای فرت 1) هم دست نزدم...
یه سوال دیگه هم دارم. اکشن سیم تا اونجا که فهمیدم یعنی فاصله ی سیم از دسته. درسته؟ به کوک کردن ربط داره؟ یعنی ممکنه با کوک کردن به هم بریزه؟
ببخشید این قدر آماتورم...
اگه بگی‌ گیتارت چه مدلی‌ هست، حداقل میشه فهمید منظورت از "پیچ بزرگ‌ها" و یه سری اصطلاحات دیگه‌ای که استفاده کردی چیه.:21: اگه میشه یا عکس بذار، یا مدل ساز رو بگو.

اکشن با کوک بهم نمیریزه. اکشن ارتباط مستقیم با بهم خوردن تنظیم دسته، و یا Bridge داره.

همه ما یه زمانی‌ آماتور بودیم. نگران نباش.

Honey_Shababi
Sunday 19 January 2014, 04:49 PM
سلام
من قبلا این کارو کردم:

سلام

تاپیکتون رو به این تاپیک منتقل کردم.

اونطور که من متوجه شدم بریج گیتار شما دارای پیچ های تنظیم دقیق هست. کاملا روال کار رو اشتباه انجام میدی دوست عزیز

پیشنهاد میکنم خودت این کار رو انجام ندی. چون کوک کردن برای اولین بار در گیتار های فلوید رز و طرح فلوید رز ممکنه برای شما دشوار باشه و سیم های گیتارت پاره بشن. چون باید طوری تنظیم بشه که زاویه بریج با بدنه گیتار موازی باشه.

به هر حال روال کار برای گیتار های با بریج دو طرفه (فلوید رز و طرح فلوید رز مثل Edge Zero, Edge III , ...)

اول از همه باید پیچ های قفل سر دسته (همون سه تا پیچ که بالای فرت 1 هستن) رو باز کنی.

بعدش هر کدوم از پیچ های تنظیم دقیق که روی بریج قرار داره رو باید طوری بپیچونی که در موقعیت وسط قرار بگیره (یعنی نصفش برای پیچیدن جا داشته باشه) چون بعد از قفل سر دسته باید جا برای تنظیم دقیق کوک داشته باشه.

بعد شروع میکنی با پیچ های تنظیم کوک اصلی (همون پیچ های یزرگ یا به اصطلاح گوشی های تنظیم کوک) گیتار رو کوک میکنی. منتها در این حالت باید توجه داشته باشی که زاویه بریج با سطح گیتار موازی باشه. یعنی نه به سمت داخل بره و نه بیرون بزنه که این خودش در صورتی که گیتار رگلاژ نباشه کلی داستان داره و باید فنر های پشت گیتار تنظیم بشن. تصویرش رو توی صفحه های قبلی این تاپیک میتونی پیدا کنی. قبلا برای یکی از دوستان توضیح داده بودم.

بعد از اتمام تنظیم کوک با گوشی های تنظیم کوک، حالا میتونی اون 3 تا پیچ قفل سر دسته رو ببندی تا کوک گیتار ثابت بمونه.

بعد از اون باید کوک رو دوباره چک کنی. چون با بسته شدن پیچ های قفل سر دسته معمولا کوک سیم کمی جابجا میشه و در این صورت با پیچ های تنظیم دقیق که روی بریج قرار داره کوک رو تنظیم میکنی و تمام.

اکشن یعنی فاصله سیم ها از فرت که باعث میشه روی فشار انگشتان روی سیم تاثیر بذاره. مثلا اگه اکشن زیادی بالا باشه کار هایی مثل بند کردن خیلی سخت میشه و همچنین سرعت در نوازندگی کم میشه. در حالی که اکشن خیلی پایین هم میتونه باعث صدای گز در گیتار بشه. نحوه تنظیمش هم همونطور که فرشاد عزیز گفتن، به تنظیم درست تراس راد و پیچ های تنظیم اکشن روی بریج بستگی داره. با دستکاری اکشن، کوک بهم میریزه ولی با دستکاری کوک، اکشن تغییر نمیکنه :)

EzioAuditore
Tuesday 21 January 2014, 04:55 PM
سلام
من سیم 1 گیتارم پاره شد....
نمی دونین قیمتش حدودا چقدره؟ نمی خوام زیاد هزینه کنم...
راستی سیم رو باید 1 دونه بخرم یا همه رو عوض کنم؟

FMETAL
Tuesday 21 January 2014, 05:08 PM
سلام
من سیم 1 گیتارم پاره شد....
نمی دونین قیمتش حدودا چقدره؟ نمی خوام زیاد هزینه کنم...
راستی سیم رو باید 1 دونه بخرم یا همه رو عوض کنم؟

همه رو بهتره عوض کنی‌.

EzioAuditore
Tuesday 21 January 2014, 05:12 PM
همه رو بهتره عوض کنی‌.
قیمتش رو حدودا نمی دونین؟
راستی من از کی باید شروع کنم کارای مربوط به گیتارمو یاد بگیرم؟ مثل ریگلاژ و کوک و اینا رو؟ من می خواستم کوک کنم که این طور شد. از کجا هم باید اینا رو یاد بگیرم؟
یه چیز دیگه، الان سیما همش رو شل کرده بودم و وقتی سیم 1 پاره شد یکم سفتشون کردم و گیتارو گذاشتم کنار، برا neck که فعلا مشکل پیش نمی یاد؟

FMETAL
Tuesday 21 January 2014, 05:21 PM
قیمتش رو حدودا نمی دونین؟
راستی من از کی باید شروع کنم کارای مربوط به گیتارمو یاد بگیرم؟ مثل ریگلاژ و کوک و اینا رو؟ من می خواستم کوک کنم که این طور شد. از کجا هم باید اینا رو یاد بگیرم؟
یه چیز دیگه، الان سیما همش رو شل کرده بودم و وقتی سیم 1 پاره شد یکم سفتشون کردم و گیتارو گذاشتم کنار، برا neck که فعلا مشکل پیش نمی یاد؟

قیمت سیم بستگی به مارک، اصلیت، و سایزش داره.

یاد گرفتن کوک کردن رو استادتون میتونه یادتون بده. اگه استاد ندارید، برید پیش یه استاد، هزینه یه جلسه رو بدید، بهتون کوک کردن رو یادتون میده.

رگلاژ کردن، یکمی تخصصیه. یا برید از یوتیوب فیلمهای آموزشیش رو ببینید، یا در فروم‌های خارجی‌ عضو بشید. و یا باز هم یه هزینه بدید، یکی‌ بهتون یاد بده.

بنظرم چون نمیدونید Tension (فشار کشش سیمها) الان چقدره (بخاطر اینکه همینجوری سفت کردید احتمالا) بهتره فعلا شلشون کنید. چون معلوم نیست چقدر طول بکشه تا گیتار کوک و تنظیم بشه.

vinx
Thursday 23 January 2014, 11:57 AM
سلام خسته نباشید

من گیتارم سیم پاره کرد منم همه سیما رو باز کردم که عوضش کنم
الان موندم جه سیمی بگیرم:39:
جدای از مارک که می دونم erninall خوبه و یکی دو تا مارک دیگه..

سایز سیمو چه کار کنم؟؟8 یا 9 یا حتی کلفت تر؟؟
اصلان بی زحمت خودتون یه پیشنهاد بدید..من تازه دارم راه میافتم ریتم سولو همه ی تکنیکارم باید تمرین کنم....
FMETAL
Thursday 23 January 2014, 12:17 PM
اگه تازه کاری، بنظرم بهتره با سیم‌های 0.08 یا 0.085 شروع کنی‌. از اونجایی که سیم‌های کلفت تر اگه استاندارد کوک بشن سفت میشن، یک سری از تکنیک‌ها رو نمیتونی‌ اونجور که باید و شاید انجام بدی. مگر اینکه Drop کوکشون کنی‌ که در این صورت نت اصلی‌ سیم روی هر فرت رو یاد نمی‌گیری. فرضاً فرت اول سیم ششم (بالاترین سیم) نت F هستش، وقتی‌ Half Step Drop کنی‌ میشه E. اگه Whole Step drop کنی‌ که میشه E Flat.

در صورت داشتن سیم‌های کلفت تر و کوک استاندارد، تو تکنیک‌هایی‌ مثل One and half step bend و یا بیشتر هم مشکل پیدا میکنی‌ و در نهایت Bend که میکنی‌ فالش از آب در میاد. حتی برای Hammer On‌ ها هم مشکل پیدا میکنی‌.

vinx
Thursday 23 January 2014, 02:22 PM
مرسی برند خاصی هم پیشنهاد میکنید؟؟؟

FMETAL
Thursday 23 January 2014, 02:28 PM
مارک و مدل‌ها یکمی به سلیقه نوازنده برمی‌گرده. الان خیلی‌‌ها Ernie Ball میزنن و از این نوع سیم دست بر نمیدرن. ما قدیمی‌‌ها هم D`Addario برامون مثل نفس میمونه. تا حالا چند بار تو این سایت اینور و اونور گفتم که تمام طول نوازندگیم به جز دو بار، برای هر نوع گیتاری از کلاسیک بگیر تا باس همیشه D`Addario استفاده کردم. الان سه تا از گیتار هام سه سیم مختلف از این نوع روشونه. هم 0.085، هم 0.09 و هم 0.10.از همه شون هم راضیم.

vinx
Thursday 23 January 2014, 05:48 PM
متشکرم...

siavash34
Friday 24 January 2014, 01:48 AM
برادر هر سیمی که گرفتی، به نظرم سه چهار دست حداقل بگیر بذار تو خونه. یه گیتاریست باید چند دست سیم یدک داشته باشه.
البته من نظرم به سیم 9-42 نزدیکتره. یجورایی شاید استاندارد باشه روی خیلی سازها (نه اینکه بقیه نباشن، ازین نظر که رایج تره).
ولی سیم نرم تر راحت تره به هر حال.

0Nima0
Saturday 25 January 2014, 03:38 PM
من بریجو هرجا قرار میدم حتی رو پایینترین نقطه ممکن وقتی میخوام کوک استاندارد کنم آخرش تو این نقطه کوک میشه میخوام بدونم علتش چیه ؟
مشکل از فنرهاست ؟ اینجوری باشه تو صدا تاثیر داره یا کلا همینجوری ولش کنم تا حالا همینجوری باهاش کار کردم

You can see links before reply (You can see links before reply)

FMETAL
Saturday 25 January 2014, 04:02 PM
من بریجو هرجا قرار میدم حتی رو پایینترین نقطه ممکن وقتی میخوام کوک استاندارد کنم آخرش تو این نقطه کوک میشه میخوام بدونم علتش چیه ؟
مشکل از فنرهاست ؟ اینجوری باشه تو صدا تاثیر داره یا کلا همینجوری ولش کنم تا حالا همینجوری باهاش کار کردم

سیم‌ها رو شل کن. پشت گیتار، جائیکه فنر‌ها به بدنه (و نه به پایه Bridge) وصل شدن، یک یا دو پیچ که پایه فنر‌ها رو به چوب بدنه گیتار وصل کرده و نگه می‌داره رو سفت کن. به این صورت که یک چهارم گردش سفت کن، گیتار رو کوک کن. انقدر این کار رو انجام بده تا Bridge با بدنه گیتار موازی باشه. احتمال داره در این پروسه، مجبور به تنظیم Truss Rod هم بشی‌.

0Nima0
Saturday 25 January 2014, 04:48 PM
سیم‌ها رو شل کن. پشت گیتار، جائیکه فنر‌ها به بدنه (و نه به پایه Bridge) وصل شدن، یک یا دو پیچ که پایه فنر‌ها رو به چوب بدنه گیتار وصل کرده و نگه می‌داره رو سفت کن. به این صورت که یک چهارم گردش سفت کن، گیتار رو کوک کن. انقدر این کار رو انجام بده تا Bridge با بدنه گیتار موازی باشه. احتمال داره در این پروسه، مجبور به تنظیم Truss Rod هم بشی‌.

تشکر درست شد کاملا موازی شد با بدنه مثل عکسا و گیتارای دیگه اما حالا وقتی فرت 12 رو میگیرم سیم به فرت 13 کامل چسبیده چیکار کنم باید تراس رودو تنظیم کنم؟ وقتی گیتارو روبه روم میگیرم به چپ یا راست بچیخونم ؟

FMETAL
Saturday 25 January 2014, 05:08 PM
قأعدتا باید به راست بپیچونی. دسته Relief لازم داره. البته یک چهارم گردش، کوک، و چشمت به Bridge هم باشه.

0Nima0
Saturday 25 January 2014, 05:27 PM
قأعدتا باید به راست بپیچونی. دسته Relief لازم داره. البته یک چهارم گردش، کوک، و چشمت به Bridge هم باشه.

به راست چرخوندم یکم سفت شد منم دیگه بیشتر نچرخوندم هیچ فرقی نکرد کلا از فرت 12 به پایین سیمارو میگیرم همینجوری میشه میچسبه
و یه چیز دیگه :
1 با انگشت شصت دست راست خیلی اروم بروی سیم گیتار رو فرت 12 گذاشته واروم فشار میدهیم تا بچسبه
2 با انگشت اشاره دست چب روی سیم فرت 1رو اروم فشار داده تا به فرت برسه
3 در ایین مرحله با انگشت اشاره دست راست تون رویسیم فرت 5 یا 6 رو اروم فشار میدهیم
در مرحله 3 باید سیم با فرتها فاصله یا خلاصی داشته باشد اما یک رنج خاصی داره

نمیدونم قرمزای بالا درستن یا نه اما وقتی اینکارو میکنم همه سیما خلاصی دارن و مشکلی نداره
و این :

یه کاپو بذارید روی فرت اول (حالا نبودم با شصت دست هم میشه ) و از اون طرف آخرین فرت گیتار رو پایین نگه دارید . در ادامه روی فرت 11 همون طور که توضیح داده شده با کارتی چیزی ارتفاع سیم رو چک کنید

اینجورم باز خلاصی داره
از فرت 7 گز شرو میشه خصوصا رو سیمای بیس قبلش مشکل نداره و از 12 به بعد تقریبا چسبیدن

حالا نظرتون چیه ؟

FMETAL
Saturday 25 January 2014, 05:57 PM
اون روش‌های تست هستن (این‌طور که معلومه) و راستش من دقیق متوجه نشدم. ببین گیتار‌های من وقتی‌ به راست میپیچونی Truss Rod رو، سر دسته رو میاره بالا این یعنی‌ Relief. حالا چرا سفت میشه میتونه دو حالت داشته باشه. یکی‌ اینکه Truss Rod شما بر عکس کار میکنه، یا از هر دو طرف سفت میکنه و حالت وسطش شل میکنه دسته رو. یعنی‌ به این حالته که سفت ------ شل ----- سفت کار میکنه. بر عکس رو امتحان کن (به چپ بپیچون) ببین جواب میده یا نه. گیتارت چیه؟

0Nima0
Saturday 25 January 2014, 06:31 PM
اون روش‌های تست هستن (این‌طور که معلومه) و راستش من دقیق متوجه نشدم. ببین گیتار‌های من وقتی‌ به راست میپیچونی Truss Rod رو، سر دسته رو میاره بالا این یعنی‌ Relief. حالا چرا سفت میشه میتونه دو حالت داشته باشه. یکی‌ اینکه Truss Rod شما بر عکس کار میکنه، یا از هر دو طرف سفت میکنه و حالت وسطش شل میکنه دسته رو. یعنی‌ به این حالته که سفت ------ شل ----- سفت کار میکنه. بر عکس رو امتحان کن (به چپ بپیچون) ببین جواب میده یا نه. گیتارت چیه؟
گیتارم Cort KX5 Fr
هست مال من دقیقا اینجوریه :
سفت شل سفت
حالا میپیچونم با دقت باز میگم چی شد
یه سوال این پیچهای pivot screws کارشون چیه ؟

FMETAL
Saturday 25 January 2014, 06:41 PM
این پیچ‌ها (Pivot Screws) نگهدارنده Bridge هستن. درواقع اگر نباشن، Tention سیمها Bridge رو از جا درمیاره و باید دنبالش بدویی!:21: همونطور که میبینی‌، هر طرف Bridge یکی‌ نصب شده.

0Nima0
Saturday 25 January 2014, 06:44 PM
این پیچ‌ها (Pivot Screws) نگهدارنده Bridge هستن. درواقع اگر نباشن، Tention سیمها Bridge رو از جا درمیاره و باید دنبالش بدویی!:21: همونطور که میبینی‌، هر طرف Bridge یکی‌ نصب شده.
قصد ندارم بدوم دنبالش :21:
تو حالت راست که سفت میکردم هیچی همونجوری بود
تو حالت وسل که کاملا شله شله هم بازم همونجوری بود
تو حالت چپ هم سفت کردم اتفاقی نیفتاد
و من تو هیچ کدوم از این حالات با چشمم قوس خاصیو نمیبینم و اصلا حس نمیکنم با چرخوندنای من تاثیری داره
راستش وقتی اولین بار احساس سفتی کردم چقد مجازه بچرخونم ؟

FMETAL
Saturday 25 January 2014, 06:54 PM
یه هفت هشت دوری میتونی‌ سفت کنی‌! (نه بابا شوخی‌ کردم).:21: تا اونجایی که ببینی‌ دیگه جا نداره. خوب فکر کنم چون قبل از اینکه Bridge رو با فنر‌ها بیاری پایین با این Pivot Screws‌ ها بازی کرده بودی، شاید زیاد از حد آوردیشون پایین، یکمی بیارشون بالا ببین چی‌ میشه.

0Nima0
Saturday 25 January 2014, 09:11 PM
یه هفت هشت دوری میتونی‌ سفت کنی‌! (نه بابا شوخی‌ کردم).:21: تا اونجایی که ببینی‌ دیگه جا نداره. خوب فکر کنم چون قبل از اینکه Bridge رو با فنر‌ها بیاری پایین با این Pivot Screws‌ ها بازی کرده بودی، شاید زیاد از حد آوردیشون پایین، یکمی بیارشون بالا ببین چی‌ میشه.

والا در هد یه دور اینور اونور باهاش بازی کرده بودم باور کنید این سازو حدود 10 ماه پیش که دست دو خریدم همینجوری بود بریجش تو فرتبرداش باورتون نمیشه چقد کثافت گرفته بود جوری که اصلا و ابدا فرتبورد دیده نمیشد با هزار بدبختی و ترفند و وقت گزاشتن چند روزه چرکو کثافتشو پاکش کردم واقعا حالم داشت بهم میخورد
حالام باز درست نشد وقتی اون پیچام چند دور اینور اونور کردم
میدونم وقتش شده بگین برو بده یکی که وارده :21:
به نظرم اونجور که بریجش رو هوا بود فقط یه بدی داشت تند تند کوک خالی میکرد من چیز دیگه ای ندیدم + از وامی استفاده میکردی کوک کلا بهم میریخت
عیب دیگه ای داشت آیا ؟
ممنون وقت گزاشتین خیلی وقتتونو گرفتم

FMETAL
Saturday 25 January 2014, 09:25 PM
خوب، میگی‌ که دسته تاب نداره، پس این "گز" چیه؟ اگه دسته صاف باشه و از فرت ۱۲ به پایین (یا همون فرت ۱۲ فقط) گز میزنه، یه چیزی این وسط درست نیست. یا دسته تاب داره، یا فرت از جاش پریده بیرون. البته میتونه مال ارتفاع Bridge باشه. ولی‌ عجیب اینجاست که اگه دسته صاف باشه و Bridge ارتفاعش کم باشه، اکثر فرت‌ها باید گز بزنه. الان باید از اول شروع کنی‌. پیچوندن پیچ‌ها رو روی یک چهارم دور فقط انجام بده. از پیچ‌های نگهدارنده فنر‌ها شروع کن تا پیچ‌های Pivot. باید به یجایی برسونیش که هم اکشن پایین باشه، هم صدای گز نداشته باشه، و هم Bridge با بدنه پارالل باشه. میتونی‌ یه عکس از Bridge که خودت تنظیم کردی (نه اون قبلی‌ ها) بذاری ببینیم چه جوری تنظیم کردی؟

نه. هنوز مونده بگم بده به یه نفر که وارده.:21:

0Nima0
Saturday 25 January 2014, 09:45 PM
تا فرتای 7 و 8 کلا گز ندارم اما از فرت 12 خصوصا رو سیم G
بله از 12 تا 23 وقتی فرتو میگیرم فرت بعدی به زور کاغذ ازش رد میشه و از گز اونورتره تقریبا خفه میکنه سیمو رو همه فرتا
شاید ریزترم نیگاه کنیم کمپلت گز داره
من مطمعن مطمعنم ارتفاع بریج کمه دسته هیچ ناصافی که با چش من تازه کار بیاد نداره
با اون پیچ‌های Pivot. باید بیشتر ور برم نمیدونم چرا حس میکنم وقتی میچرخونی زیاد بالا و پایین نمیرن جهت اطمینان چپ بچرخونم یا راست وقتی گیتار روبه رومه ؟ (احساس عقب افتاده ها رو دارم :22:)
چشم اینم عکس :

FMETAL
Saturday 25 January 2014, 10:06 PM
آقا این عکس‌ها مال یه موقع هستن؟ چون تو عکس دوم اکشن خیلی‌ بالایی نشون میده، تو عکس چهارم اکشن زیاد بد نیست. حالا. تو عکس پنجم کاملا مشخصه که انتهای Bridge (اون بخشی که به سمت انتهای گیتاره) پایین تر از قسمتی‌ که Pivot Screws قرار داره، قرار گرفته. اول Pivot‌ ها رو هم یکمی بیشتر شل کن (نمیدونم از چه طرفی‌ شل و سفت کنی‌. بستگی به پیچ‌ها داره) تا یکمی جلوی Bridge در ارتفاع بیشتری قرار بگیره، بعد انقدر فنر‌ها رو شل تر کن و کوک کن، تا Bridge موازی با بدنه قرار بگیره. اون کسی‌ که گیتار رو بهت فروخته، می‌دونسته گز داره. بخاطر همین انقده Bridge رو بالا آورده بوده (یا براش آورده بودن). اگه این‌دفعه نشد، ببر بده یکی‌ برات تنظیمش کنه.

0Nima0
Saturday 25 January 2014, 10:17 PM
آقا این عکس‌ها مال یه موقع هستن؟ چون تو عکس دوم اکشن خیلی‌ بالایی نشون میده، تو عکس چهارم اکشن زیاد بد نیست. حالا. تو عکس پنجم کاملا مشخصه که انتهای Bridge (اون بخشی که به سمت انتهای گیتاره) پایین تر از قسمتی‌ که Pivot Screws قرار داره، قرار گرفته. اول Pivot‌ ها رو هم یکمی بیشتر شل کن (نمیدونم از چه طرفی‌ شل و سفت کنی‌. بستگی به پیچ‌ها داره) تا یکمی جلوی Bridge در ارتفاع بیشتری قرار بگیره، بعد انقدر فنر‌ها رو شل تر کن و کوک کن، تا Bridge موازی با بدنه قرار بگیره. اون کسی‌ که گیتار رو بهت فروخته، می‌دونسته گز داره. بخاطر همین انقده Bridge رو بالا آورده بوده (یا براش آورده بودن). اگه این‌دفعه نشد، ببر بده یکی‌ برات تنظیمش کنه.

آره همه رو پشت هم گرفتم
باشه مرسی خبرشو میدم دستتون درد نکنه

siavash34
Sunday 26 January 2014, 07:11 PM
به راست چرخوندم یکم سفت شد منم دیگه بیشتر نچرخوندم هیچ فرقی نکرد کلا از فرت 12 به پایین سیمارو میگیرم همینجوری میشه میچسبه
و یه چیز دیگه :
1 با انگشت شصت دست راست خیلی اروم بروی سیم گیتار رو فرت 12 گذاشته واروم فشار میدهیم تا بچسبه
2 با انگشت اشاره دست چب روی سیم فرت 1رو اروم فشار داده تا به فرت برسه
3 در ایین مرحله با انگشت اشاره دست راست تون رویسیم فرت 5 یا 6 رو اروم فشار میدهیم
در مرحله 3 باید سیم با فرتها فاصله یا خلاصی داشته باشد اما یک رنج خاصی داره

نمیدونم قرمزای بالا درستن یا نه اما وقتی اینکارو میکنم همه سیما خلاصی دارن و مشکلی نداره
و این :

یه کاپو بذارید روی فرت اول (حالا نبودم با شصت دست هم میشه ) و از اون طرف آخرین فرت گیتار رو پایین نگه دارید . در ادامه روی فرت 11 همون طور که توضیح داده شده با کارتی چیزی ارتفاع سیم رو چک کنید

اینجورم باز خلاصی داره
از فرت 7 گز شرو میشه خصوصا رو سیمای بیس قبلش مشکل نداره و از 12 به بعد تقریبا چسبیدن

حالا نظرتون چیه ؟

دوست عزیز اگر بریج شما موازی بدنه باشه، و تراس رود طوری تنظیم باشه که مثلا روی فرت ۷ شما بین یک دهم تا ۳ دهم میلیمتر رلیف داشته باشین، که من البته مقدار کمتر رو میپسندم، و باز هم شما گز داشته باشین فقط میتونه مشکل از فرت جاب و کیفیت پایین نصب فرت های ساز شما داشته باشه.
در این صورت باید بدین یه آدم خیلی متخصص واستون فرت لولینگ انجام بده... که با سوهان و سمباده و تشکیلات! روش کار میکنه و تحویل میده.
اما اساسا من مطمئن نیستم شما درست این عملیات رو انجام داده باشین ، یعنی احتمالا شما نمیتونین ساز رو رگلاژ کنین و تا حدی مشکل ازینجا هم ناشی میشه. اما احتمال اصلی همون مساله فرت جاب ساز شماست.
من شخصا اصلا با سازی که از یک و یک دهم میلیمتر اکشنش بالاتر باشه اصلا نمیتونم حتی یک سویپ ساده هم بزنم. البته اشخاصی مثل مالمستین به اکشن بالا و حتی ۳ میلیمتر! هم علاقه دارن اما اقبال عمومی بیشتر به اکشن متوسط و پایین هستش. عده ای هم هستن که سوپرلواکشن ستاپ میکنن و مثلا سازشون ۸ دهم میلیمتر اکشن داره. که خب، دیگه این مسایل خیلی سلیقه ای هستن اما عموما نوازندگان مدرن سعی میکنن اکشن پایین داشته باشن.
نکته دیگه اینه که سازهای بریج متحرک هم معمولا اکشن کمی بالاتری از سازهای بریج ثابت دارند.
در خصوص فرت و سایز فرت هم مساله زیاد هست. مثلا من عمیقا معتقدم سازهای با فرت کوچکتر مثلا مدیوم واسه اکشن پایین بهتر جواب میدن و سازهای دارای فرت های سوپر و اکسترا جامبو باید خیلی فرت جاب دقیقی داشته باشند که روی اکشن پایین به راحتی مدیوم ها تنظیم بشوند و ...
حالا اینها به بحث مربوط نبود. اما گفتم اشاره کرده باشم که مسایل مختلفی در این ستاپ ها دخیل هستند.
نکته دیگه اینکه بهتره ۲ کار انجام بدین . یکی اینکه از سلامت خود سیم هم مطمئن بشین و دوم اگر به یوتیوب دسترسی داری، عبارات ادجاست تراس رود و ازین قبیل رو سرچ کن و چند تا کلیپ هم ببین ، ضرری نداره.

siros11
Tuesday 28 January 2014, 08:37 PM
سلام.من همون siros1 هستم که چند وقتی بود که به این سایت سر نزده بودم و امروز اومدم لاگین کنم که دیدم انگار پسوردم عوض شده.(چون ایمیلمم لشتباه داده بودم توی این سایت دیگه نتونستم بازیابی بکنم پسوردمو).

بگذریم....
من توی یه سایت معروف ultimate-guitar عضو هستم و امروز اودم اونجا یه مطلبی را حول رکورد کردن و گرفتن صدای خوب از گیتار الکتریک عنوان کردم که یکی از این اعضا بهم یه محصولی را معرفی کرد به نام guitar link که عکسشم اگه بشه میزارم و گفتن که موقع اتصال به گیتار ریگ و کلا رکوردینگ این محصول خش گیری میکنه از صدای گیتار و کلفتی صدا رو بهتر میکنه.
حالا خواستم ببینم کسی تا به حال خریده این guitar link را یا اصلا توی بازار ایران پیدا میشه؟
اینم لینک اون مبحثی که توی سایت ultimate-guitar باز کرده بودم و پاسخهای اونا:

Ezio_Auditore
Friday 7 February 2014, 03:26 PM
سلام
من همون EzioAuditore هستم. مجبور شدم دوباره اکانت بسازم چون پسوردم رو یادم رفته و یاهو هم نمی زاره برم تو ایمیلم (این یاهو هم مسخره بازیش گرفته!)
آقا من سیما گیتارمو عوض کردم. الان خیلی خوبه فقط یه سوال دارم.
فرت 18 سیم 2 رو وقتی بند می کنم، صدا سیم کم می شه نت بند شده کشش نداره! سیم 1 هم فرت 19 بندش که کنم صداش ضعیف می شه... بقیه فرتا مشکلی ندارن... حالا نمی دونم مشکل از منه که اون فرتا رو درست نمی تونم بند کنم یا اکشن خیلی پایینه.(اصلا ربطی به اکشن داره؟)

FMETAL
Sunday 9 February 2014, 01:21 PM
سلام
من همون EzioAuditore هستم. مجبور شدم دوباره اکانت بسازم چون پسوردم رو یادم رفته و یاهو هم نمی زاره برم تو ایمیلم (این یاهو هم مسخره بازیش گرفته!)
آقا من سیما گیتارمو عوض کردم. الان خیلی خوبه فقط یه سوال دارم.
فرت 18 سیم 2 رو وقتی بند می کنم، صدا سیم کم می شه نت بند شده کشش نداره! سیم 1 هم فرت 19 بندش که کنم صداش ضعیف می شه... بقیه فرتا مشکلی ندارن... حالا نمی دونم مشکل از منه که اون فرتا رو درست نمی تونم بند کنم یا اکشن خیلی پایینه.(اصلا ربطی به اکشن داره؟)

فکر می‌کنم از Bend کردنت باشه. انگشتت ناخواسته وقتی‌ Bend میکنی‌، فشارش روی‌ سیم کم میشه. این میتونه از تمرین کم این تکنیک باشه، یا از Action بالای سیم. اکشن پایین اگه بخواد تاثیر بذاره، موقع Bend کردن صدای گز میده نه اینکه صدا رو کم کنه.

Ezio_Auditore
Sunday 9 February 2014, 02:54 PM
سیم 2 اون فرتو که بخوام بند کنم به یه جا که می رسه صدا قطع می شه یا خیلی کم می شه. تو این چند روزبه همه صورت هم امتحان کردم... ولی خب باز می شه با زور زیاد کاری کرد بهتر باشه ولی سیم 1 نه... الان دقت کردم وقتی بند کنم به یه جا که می رسه قبل از اینکه صداش کم بشه، یه خش خش کوچیکی می کنه که مثل کشیده شدن آهن رو هم دیگس... تا حالا صدا گز زدن نشنیدم که بگم گز می زنه یا نه... ولی 2 تا فرت سیم 1 این جورین فرت های بالاییش و پایینیش همه درستن...
اگه مال اکشن باشه، خودم می تونم درستش کنم یا باید بدم برام درستش کنن؟

FMETAL
Sunday 9 February 2014, 03:30 PM
خوب اون صدا همون گز زدنه. فکر نکنم کار خودت باشه. مگر اینکه با تنظیم Truss Rod و Bridge آشنایی داشته باشی‌.

redredstar
Sunday 9 February 2014, 05:51 PM
سیم 2 اون فرتو که بخوام بند کنم به یه جا که می رسه صدا قطع می شه یا خیلی کم می شه. تو این چند روزبه همه صورت هم امتحان کردم... ولی خب باز می شه با زور زیاد کاری کرد بهتر باشه ولی سیم 1 نه... الان دقت کردم وقتی بند کنم به یه جا که می رسه قبل از اینکه صداش کم بشه، یه خش خش کوچیکی می کنه که مثل کشیده شدن آهن رو هم دیگس... تا حالا صدا گز زدن نشنیدم که بگم گز می زنه یا نه... ولی 2 تا فرت سیم 1 این جورین فرت های بالاییش و پایینیش همه درستن...
اگه مال اکشن باشه، خودم می تونم درستش کنم یا باید بدم برام درستش کنن؟

گیتار دوستم عین همین مشکلو داشت
برد گیتار فروشی که تعمیر کنن یارو گفته بود میله های فرت هاش زده بیرون.
البته فکر نکم خودت بتونی بفهمی این قضیه رو واسه همین هیچ راهی جز تعمیرگاه بدن نداری
بیشتر به گیتارت دست نزن چون اسیب میبینه

nyesoh
Monday 10 February 2014, 12:30 AM
سلام دوستان ، آقا من یه گیتار جدید گرفتم (چند ماهه) و به یه مشکلی برخوردم که حالا توضیح میدم،

اول اینکه گیتارم cort Cr250 ( طرح لس پال ) هست.

و اما مشکل !

سیم سه فرت 21

سیم چهار و پنچ و شیش فرت های 19 20 21

گز میزنه ، در حدی که صدای گز از آمپ میاد بیرون و بعضی اوقات که اصن میشه گفت میوت شده :|

توضیح:

1- ساز ریگلاژ نشده ( و من تو شهری هستم ک کسی نیس ریگلاژ کنه خودمم بلد نیستم)

2-سیم ها هم هنوز سیمهای تست هستن و عوضشون نکردم.

آقا وجدانا کمک کنید ممنون میشم ، بخاطر پولِش خرحمالی کردم تا تونستم بخرم :(

Baghdadi
Tuesday 11 February 2014, 04:14 PM
دوست عزیز
شما بریج ثابت دارید و باید بتونید کمی ارتفاع رو زیاد کنید
که فکر کنم مشکل گز برطرف بشه
الان اکشن پایین نیست بیش از حد ؟
اگر ریگلاژ نکردید خوب باید ریگلاژ هم بشه
وسیم نو بندازید روش . سیم کارخونه که از همون اول داغونه

اگر ریگلاژ نکردید و کسی رو ندارید پیشنهاد میکنم دست به تراس راد
نزدنید تا اطلاعات کافی پیدا کنید

سلام دوستان ، آقا من یه گیتار جدید گرفتم (چند ماهه) و به یه مشکلی برخوردم که حالا توضیح میدم،

و اما مشکل !

سیم سه فرت 21

گز میزنه ، در حدی که صدای گز از آمپ میاد بیرون و بعضی اوقات که اصن میشه گفت میوت شده :|

توضیح:

FMETAL
Tuesday 11 February 2014, 06:54 PM

و اما مشکل !

سیم سه فرت 21

توضیح:

دوست عزیز
شما بریج ثابت دارید و باید بتونید کمی ارتفاع رو زیاد کنید
که فکر کنم مشکل گز برطرف بشه
الان اکشن پایین نیست بیش از حد ؟
اگر ریگلاژ نکردید خوب باید ریگلاژ هم بشه
وسیم نو بندازید روش . سیم کارخونه که از همون اول داغونه

اگر ریگلاژ نکردید و کسی رو ندارید پیشنهاد میکنم دست به تراس راد
نزدنید تا اطلاعات کافی پیدا کنید

تغییر ارتفاع Bridge در این مورد، پاک کردن صورت مساله است. اول باید مشکل رو از Truss Rod حل کرد. این‌طور که دوستمون گفته، فرت‌های (تقریباً) آخر دسته گز میزنن. شاید با بالا آوردن Bridge مشکل گز اون فرت‌ها درست بشه، ولی‌ اکشن فرت‌های دیگه بالا میره که این کار رو برای نوازندگی مشکل میکنه. این‌طور که ایشون گفته اند، صدای بعضی‌ از اون فرت‌ها به حالت Mute در میاد. این یعنی‌ اینکه Bridge باید حد اقل ۳ میلیمتر بیاد بالا (اگه بیشتر لازم نباشه) یعنی‌ فرت ۱۲ که باید بین یک و نیم تا ۲ و نیم میلیمتر اکشن داشته باشه، اکشنش میشه ۵ و نیم میلیمتر! به سیم و میزان عمرش هم شاید ۱ درصد ارتباط داشته باشه. البته اگه سیم کوک غیر استاندارد (Half Step Drop یا Whole Step Drop) شده باشه، امکان داره که با کوک استاندارد (شاید. فقط شاید) درست بشه. این رو باید دونست که هر دسته‌ای برای این نوع کوک ها جواب نمیده.

بنظرم باید دسته گیتار تنظیم بشه. لطفاً تا وقتی‌ که Truss Rod رو تنظیم نکردید، به Bridge دست نزنید. برای تنظیم دسته هم از کسی‌ که وارده استفاده کنید و اگه خودتون تا حالا این کار رو نکردید، دست نزنید. مگر اینکه بخواهید بر روی این گیتار تجربه پیدا کنید و یاد بگیرید.

nyesoh
Wednesday 12 February 2014, 11:03 PM
تغییر ارتفاع Bridge در این مورد، پاک کردن صورت مساله است. اول باید مشکل رو از Truss Rod حل کرد. این‌طور که دوستمون گفته، فرت‌های (تقریباً) آخر دسته گز میزنن. شاید با بالا آوردن Bridge مشکل گز اون فرت‌ها درست بشه، ولی‌ اکشن فرت‌های دیگه بالا میره که این کار رو برای نوازندگی مشکل میکنه. این‌طور که ایشون گفته اند، صدای بعضی‌ از اون فرت‌ها به حالت Mute در میاد. این یعنی‌ اینکه Bridge باید حد اقل ۳ میلیمتر بیاد بالا (اگه بیشتر لازم نباشه) یعنی‌ فرت ۱۲ که باید بین یک و نیم تا ۲ و نیم میلیمتر اکشن داشته باشه، اکشنش میشه ۵ و نیم میلیمتر! به سیم و میزان عمرش هم شاید ۱ درصد ارتباط داشته باشه. البته اگه سیم کوک غیر استاندارد (Half Step Drop یا Whole Step Drop) شده باشه، امکان داره که با کوک استاندارد (شاید. فقط شاید) درست بشه. این رو باید دونست که هر دسته‌ای برای این نوع کوک ها جواب نمیده.

بنظرم باید دسته گیتار تنظیم بشه. لطفاً تا وقتی‌ که Truss Rod رو تنظیم نکردید، به Bridge دست نزنید. برای تنظیم دسته هم از کسی‌ که وارده استفاده کنید و اگه خودتون تا حالا این کار رو نکردید، دست نزنید. مگر اینکه بخواهید بر روی این گیتار تجربه پیدا کنید و یاد بگیرید.

بچه ها مرســــــــــــــــــــــ ـــــــــــــــــی خیلی ممنون ولی خب

من هنوز نمیدونم چیکار کنم؟؟؟

خودم که میترسم دست بزنم بدتر شه ، واصلا بلد نیسم و نمیدونم چجوری میشه دسته رو اوکی کرد کسی هم نیست :|

پس تکلیف چی میشه؟ ساز همینجوری بمونه؟؟؟

راسی سیما رو عوض کنم امکان داره فرقی بکنه؟

siavash34
Sunday 16 February 2014, 11:52 AM
بچه ها مرســــــــــــــــــــــ ـــــــــــــــــی خیلی ممنون ولی خب

من هنوز نمیدونم چیکار کنم؟؟؟

خودم که میترسم دست بزنم بدتر شه ، واصلا بلد نیسم و نمیدونم چجوری میشه دسته رو اوکی کرد کسی هم نیست :|

پس تکلیف چی میشه؟ ساز همینجوری بمونه؟؟؟

راسی سیما رو عوض کنم امکان داره فرقی بکنه؟

اگر یک مقدار واردتر میبودین و کمی تجربه بیشتری داشتین میگفتم برین توی یوتیوب در این مورد فیلم های آموزشی ببینین و ...
اما الان نمیتونم چنین پیشنهادی کنم. ظاهرا کسی هم نمیشناسین که براتون رگلاژ کنه. پس کاری نمیشه کرد. باید بذارین همین طوری بمونه.
سیم هم ممکنه در اون نقطه دارای شکستگی شده باشه. خصوصا در بین سیم های باس. اما در کل احتمال اینکه مشکل ازین باشه زیاد نیست،
باید به فکر یه استاد خوب باشین و ... کم کم این مسایل رو ازش یاد بگیرین.
موفق باشید.

farshidmlk
Friday 21 February 2014, 04:36 PM
سلام دوستان من یهaria STG دارم که وقتی مسقیم به آمپ وصل میشه صدا داره ولی افکت که بهش وصل میکنم صداش در نمیاد . افکتمو با یه گیتار آکوستیک پیکاپ دار تست کردم صدای دیسترو هم گرفتم.البته اینو بگم که گیتار یه مدار تقویت کننده داخل بادیش هست که سوخته بوده به قول تعمیرکارش ، که بعد از تعویض ای سی شماره lf 442 درست شده صدای گیتار در میاد ولی با افکت کار نمیکنه ، خلاصه اینکه همه راه هارو امتحان کردم ، به نظر شما ایرادش چیه یا حداقل یه نقشه از مدار داخل این مدل گیتار بهم بدین ، خودم که تو اینترنت هرچی انگلیسی و فارسی سرچ کردم منبع درستی پیدا نکردم که بشه چیزی گیر آورد. ممنون میشم اگه راهنمائی کنید.

BLASTER
Wednesday 26 February 2014, 11:15 AM
سلام
من یه prs paul allender دارم .. یکی دو ماهی میشه 4 تا سیم پایین تو بعضی فرتا اصلاً صدای خوبی نمیده ... مثلا سیم سوم تو فرت 15 قشنگ جیغ میزنه یا اینکه صداش زود تموم میشه .
آمپمم مارشال mg15cfx هست مه فک نکنم اشکال از اون باشه .
میشه کمک کنید باید چیکار کنم ؟

FMETAL
Wednesday 26 February 2014, 11:20 AM
سلام
من یه prs paul allender دارم .. یکی دو ماهی میشه 4 تا سیم پایین تو بعضی فرتا اصلاً صدای خوبی نمیده ... مثلا سیم سوم تو فرت 15 قشنگ جیغ میزنه یا اینکه صداش زود تموم میشه .
آمپمم مارشال mg15cfx هست مه فک نکنم اشکال از اون باشه .
میشه کمک کنید باید چیکار کنم ؟

سلام. دوست عزیز، ارسال‌های سه صفحه آخر همین تاپیک رو مطالعه کنید. احتمالا جوابتون رو می‌گیرید. سپاس.

Ezio_Auditore
Friday 28 February 2014, 04:38 PM
سلام
آقا این گیتارم بی چاره کرد منو...
امروز خواستم یکم ریتم تمرین کنم دیدم فرت 1 رو همه سیما گز می زنه. صداش تو آمپ هم می یاد! پالم میوت که می زنم رو سیم 6 فرت 1 صدا افتضاحی می ده. اول که با فرتا پایین مشکل داشتم، دادم درست کردن، حالا با فرت 1 مشکل پیدا کردم. این گیتارم بلاخره منو می فرسته دیوونه خونه.
آیا راهی بی خطر و بی دردسر برا آماتوری مثل من هست که نه سیمی پاره بشه نه فرتا دیگه مشکل پیدا کنن و این گز زدنش هم کم بشه؟
فعلا می تونم با فرتا پایین هیچ مشکلی ندارم و تا تابستون می تونم سولو و ریتمایی که با اون فرت کاری ندارن کار کنم و بعد تموم شدن این مدرسه کوفتی برم گیتارمو بدم درستش کنن برا همین چون تا تابستون نمی تونم گیتارمو بدم بیرون، نمی خوام مشکلی واسش پیش بیاد.
گیتارم Ibanez RG 350 هست.

farshidmlk
Sunday 2 March 2014, 01:24 PM
سلام دوستان من یهaria STG دارم که وقتی مسقیم به آمپ وصل میشه صدا داره ولی افکت که بهش وصل میکنم صداش در نمیاد . افکتمو با یه گیتار آکوستیک پیکاپ دار تست کردم صدای دیسترو هم گرفتم. البته اینو بگم که گیتار یه مدار تقویت کننده داخل بادیش هست که سوخته بوده به قول تعمیرکارش ، که بعد از تعویض ای سی شماره lf 442 درست شده صدای گیتار در میاد ولی با افکت کار نمیکنه ، خلاصه اینکه همه راه هارو امتحان کردم ، به نظر شما ایرادش چیه یا حداقل یه نقشه از مدار داخل این مدل گیتار بهم بدین ، خودم که تو اینترنت هرچی انگلیسی و فارسی سرچ کردم منبع درستی پیدا نکردم که بشه چیزی گیر آورد. ممنون میشم اگه راهنمائی کنید.

""""""""راهنمایی لطفا""""""""" کسی تا به حال به این مشکل برخورد کرده""""""""""""

FMETAL
Sunday 2 March 2014, 01:41 PM
سلام
آقا این گیتارم بی چاره کرد منو...
امروز خواستم یکم ریتم تمرین کنم دیدم فرت 1 رو همه سیما گز می زنه. صداش تو آمپ هم می یاد! پالم میوت که می زنم رو سیم 6 فرت 1 صدا افتضاحی می ده. اول که با فرتا پایین مشکل داشتم، دادم درست کردن، حالا با فرت 1 مشکل پیدا کردم. این گیتارم بلاخره منو می فرسته دیوونه خونه.
آیا راهی بی خطر و بی دردسر برا آماتوری مثل من هست که نه سیمی پاره بشه نه فرتا دیگه مشکل پیدا کنن و این گز زدنش هم کم بشه؟
فعلا می تونم با فرتا پایین هیچ مشکلی ندارم و تا تابستون می تونم سولو و ریتمایی که با اون فرت کاری ندارن کار کنم و بعد تموم شدن این مدرسه کوفتی برم گیتارمو بدم درستش کنن برا همین چون تا تابستون نمی تونم گیتارمو بدم بیرون، نمی خوام مشکلی واسش پیش بیاد.
گیتارم Ibanez RG 350 هست.

هرکی‌ دادی درست کنه، اومده ابروش رو درست کنه، زده چشمش رو کور کرده!. فکر کنم با Truss Rod زیاد بازی کرده و Fret یک از جاش دراومده. البته میتونه تقصیر تعمیرکار نباشه و ایراد از کیفیت ساز باشه که با دست زدن به Truss Rod اینجوری شده. البته این نظر منه از اون چیزی که شما نوشتی‌. من جات بودم، یه گیتار دیگه می‌گرفتم. یه بار یه اتفاق برای گیتار یکی‌ از دوستان افتاد، بردمش پیش هروس خدا بیامرز. دوستم بهش گفت که مشکل گیتار چیه. هروس هم نه گذاشت و نه برداشت با همون لهجه شیرین ارمنیش گفت "یه گیتار دیگه بخر، بذارش پیش این، به همه پز بده که دو تا گیتار دارم! کی‌ به کیه".

سلام دوستان من یهaria STG دارم که وقتی مسقیم به آمپ وصل میشه صدا داره ولی افکت که بهش وصل میکنم صداش در نمیاد . افکتمو با یه گیتار آکوستیک پیکاپ دار تست کردم صدای دیسترو هم گرفتم. البته اینو بگم که گیتار یه مدار تقویت کننده داخل بادیش هست که سوخته بوده به قول تعمیرکارش ، که بعد از تعویض ای سی شماره lf 442 درست شده صدای گیتار در میاد ولی با افکت کار نمیکنه ، خلاصه اینکه همه راه هارو امتحان کردم ، به نظر شما ایرادش چیه یا حداقل یه نقشه از مدار داخل این مدل گیتار بهم بدین ، خودم که تو اینترنت هرچی انگلیسی و فارسی سرچ کردم منبع درستی پیدا نکردم که بشه چیزی گیر آورد. ممنون میشم اگه راهنمائی کنید.

""""""""راهنمایی لطفا""""""""" کسی تا به حال به این مشکل برخورد کرده""""""""""""

دوست عزیز. ایراد باید جای دیگه باشه. اگه گیتار بگفته خودتون خروجی میده، دیگه فرق نمیکنه اون خروجی اول کجا میره و بعد به کجا می‌رسه. مگر اینکه Smart Guitar داشته باشین و بفهمه که به افکت وصل شده و با افکت سال‌هاست قهره. پس اگه به هر نحوی (چه با مدار، چه بی‌ مدار) خروجی میده، اشکال جای دیگه است. احتمالا افکتتون فرکانس های گیتار "مدار" دار رو نمی‌تونه تشخیص بده. افکت‌های جدید تر رو امتحان کنید.

Ezio_Auditore
Tuesday 4 March 2014, 07:11 PM
هرکی‌ دادی درست کنه، اومده ابروش رو درست کنه، زده چشمش رو کور کرده!. فکر کنم با Truss Rod زیاد بازی کرده و Fret یک از جاش دراومده. البته میتونه تقصیر تعمیرکار نباشه و ایراد از کیفیت ساز باشه که با دست زدن به Truss Rod اینجوری شده. البته این نظر منه از اون چیزی که شما نوشتی‌. من جات بودم، یه گیتار دیگه می‌گرفتم. یه بار یه اتفاق برای گیتار یکی‌ از دوستان افتاد، بردمش پیش هروس خدا بیامرز. دوستم بهش گفت که مشکل گیتار چیه. هروس هم نه گذاشت و نه برداشت با همون لهجه شیرین ارمنیش گفت „یه گیتار دیگه بخر، بذارش پیش این، به همه پز بده که دو تا گیتار دارم! کی‌ به کیه”.
گیتارو کوک کردم یکم بهتر شد.
به کسی هم که دادم کار بلد بود.
از کجا بفهمم فرت 1 زده بیرون یا نه؟
راستی کوک که کردم یه کمی بریج اومد بالا. من از دسته ویبره استفاده نمی کنم. می دونم باید موای باشه ولی آیا خیلی مهمه که باشه؟ همین جوری هم مشکلی باش ندارم. می ترسم بهش دست بزنم دوباره سیم پاره کنم.

FMETAL
Tuesday 4 March 2014, 07:30 PM
گیتارو کوک کردم یکم بهتر شد.
به کسی هم که دادم کار بلد بود.
از کجا بفهمم فرت 1 زده بیرون یا نه؟
راستی کوک که کردم یه کمی بریج اومد بالا. من از دسته ویبره استفاده نمی کنم. می دونم باید موای باشه ولی آیا خیلی مهمه که باشه؟ همین جوری هم مشکلی باش ندارم. می ترسم بهش دست بزنم دوباره سیم پاره کنم.

طبق مشاهدات قبلی‌ بنده، اصلا از نیم متری گیتار هم رد نشو.:9:

اگه یه ذره منظورت ۱ یا ۱ و نیم میلیمتره و با اکشنش مشکل نداری، ولش کن و دست نزن. فرت زده باشه بیرون رو از اینجا میشه فهمید که اگه بین فرت و دسته (در هر قسمت از اتصال این دو تا) فاصله ایجاد شده باشه. بعضی‌ اوقات این فاصله انقدر کمه که باید یا با ذره بین نگاه کنی‌، یا از گز صدا متوجه بشی‌. (همون جوری که قبلاً گفته بودی. همه فرت‌ها درستن، فقط فرت یک صدا میده)

Ezio_Auditore
Tuesday 4 March 2014, 09:00 PM
طبق مشاهدات قبلی‌ بنده، اصلا از نیم متری گیتار هم رد نشو.:9:

اگه یه ذره منظورت ۱ یا ۱ و نیم میلیمتره و با اکشنش مشکل نداری، ولش کن و دست نزن. فرت زده باشه بیرون رو از اینجا میشه فهمید که اگه بین فرت و دسته (در هر قسمت از اتصال این دو تا) فاصله ایجاد شده باشه. بعضی‌ اوقات این فاصله انقدر کمه که باید یا با ذره بین نگاه کنی‌، یا از گز صدا متوجه بشی‌. (همون جوری که قبلاً گفته بودی. همه فرت‌ها درستن، فقط فرت یک صدا میده)
نگاه کردم خودم که متوجه نشدم. عادی به نظر می رسید.
ولی صدا گز رو فقط 1 می ده و سیم آزاد هم یکم صدا گز می ده. البته شاید هم سیم آزاد گز نباشه و مال خودش باشه. از بعد کوک کردن سیم آزادش خیلی بهتر شد.
حالا دیگه امید به خدا. فعلا فرت 1 رو باید تحمل کنم تا تابستون.
مرسی به خاطر کمک هاتون.

Ezio_Auditore
Thursday 20 March 2014, 12:35 PM
سلام
عیدتون مبارک. انشاالله سال خوبی داشته باشین.
یه سوال دارم:
اگه بخوام گیتارمو این جور کوک کنم:
B-E-A-D-F♯-B
باید سیم ها رو شل تر کنم دیگه؟ ( اینجا رو ببینین: You can see links before reply)
ریگلاژ گیتار به هم می خوره؟ کلا برا عوض کردن کوک گیتار فقط شل و سفت کردن سیم ها کافیه یا کارای دیگه هم باید کرد؟

FMETAL
Thursday 20 March 2014, 02:26 PM
عید شما هم مبارک. البته کرکره رو واسه شب عید کشیده بودیم پایین. ولی‌ خوب شما مشتری همیشگی‌ هستین، بالا می‌کشیم کرکره رو.

بله باید سیم‌ها رو شل کنید.

بله تنظیم (حداقل) Bridge بهم میخوره.

در نظر داشته باشید که اصولاً این گونه کوک برای هر گیتاری مناسب نیست. یعنی‌ فاصله Bridge تا Nut سر دسته باید جواب گو باشه یعنی‌ فاصله باید حداقل ۲۶ اینچ باشه تا جواب بده. یه توجه دیگر هم بکنید که برای این نوع کوک از گیتار‌هایی‌ که به "گیتار‌های باریتون" مشهور هستند استفاده میشه.

vahid_vs
Friday 28 March 2014, 01:42 AM
سلام دوستان، اگه امکانش هست یک تعمیرکار حرفه ای گیتار الکتریک معرفی کنید که کار درست باشه، می خوام فرت هارو عوض کنم و نک گیتارو رگلاژ کنم
خیلی ممنون

kopoloo
Monday 31 March 2014, 08:55 AM
دوستان ایا می شود گیتار الکتریک ساخت یعنی همان بردهای الکترونیکی داخل گیتار الکتریک را درون گیتار معمولی قرار داد و گیتار معمولی را بصورت الکترونیک دراورد؟ در درون گیتار الکتریک چه بردهایی قرار دارند؟

ehsan_golshan
Tuesday 8 April 2014, 02:54 AM
دوستان یه سوالی هست که چند وقتیه ذهن منو درگیر کرده.
اگه همیشه کابل به گیتار وصل باشه مشکلی پیش نمیاد؟ من معمولا بعد از ساز زدن کابل رو از ساز جدا نمیکنم و بیشتر مواقع کابل به ساز و بعد به کارت صدا وصله میخواستم بدونم برای پیکاپ ها مشکلی پیش نمیاد؟ و اگه کابلی که به کارت صدا یا امپ وصل باشه و اون طرفش به جایی وصل نباشه برای سخت افزار کارت صدا مشکل ایجاد نمیکنه؟
پیشاپیش ممنون :)

FMETAL
Tuesday 8 April 2014, 11:15 AM
اگه همیشه کابل به گیتار وصل باشه مشکلی پیش نمیاد؟ من معمولا بعد از ساز زدن کابل رو از ساز جدا نمیکنم و بیشتر مواقع کابل به ساز و بعد به کارت صدا وصله میخواستم بدونم برای پیکاپ ها مشکلی پیش نمیاد؟ و اگه کابلی که به کارت صدا یا امپ وصل باشه و اون طرفش به جایی وصل نباشه برای سخت افزار کارت صدا مشکل ایجاد نمیکنه؟

اگه سر کابل به گیتار وصل باشه مشکلی‌ نداره. حتی اگه سر کابل به گیتار وصل، و اون سر دیگه به آمپ باشه (کارت صدا رو نمیدونم) هم مشکلی‌ نیست. ولی‌ اگه سر کابل از گیتار جدا، و اون یکی‌ سرش به آمپ باشه، وقتی‌ آمپ رو روشن کنی‌ و دست به سر آزاد کابل بزنی‌، صدایی تولید میکنه که برای آمپ خوب نیست و به مرور زمان صدمه میزنه. مخصوصاً وقتی‌ که آمپ روشنه و میخوای گیتار رو وصل کنی‌. ترق توروقی میکنه که انگار باز هم چهار شنبه سوری شده. حتی برای جدا کردن سر کابل از آمپ، بهتره اول آمپ رو خاموش کنی‌.

Honey_Shababi
Tuesday 8 April 2014, 12:48 PM

سلام
توضیحات لازم رو فرشاد جان گفتن.
فقط اینکه کارت صداهایی که پری آمپ دارن هم بهتره وقتی که از گیتار استفاده نمیکنی، کابل بهش وصل نباشه. البته کابل هایی مثل planet waves وجود دارن که سوییچ قطع و وصل دارن که اگه سوییچشون رو در حالت قطع بذاری دیگه مشکلی نداره و میتونی کابل رو از کارت صدا یا آمپ، جدا نکنی.

Ezio_Auditore
Tuesday 22 April 2014, 05:16 PM
سلام
یه سوال دارم
من بعضی از فرتها رو که می زنم باعث می شه یک سیم خود به خود بلرزه. آیا این طبیعیه؟
اگه طبیعیه چی کار کنم که صدای اضافی نیاد؟
خودم سعی کردم با دستام سیما اضافه رو میوت کنم ولی یه جورایی برام غیر ممکنه که هم حواسم به لید زدن باشه و هم سیما رو ساکت نگه دارم. برا همین فکر کردم ممکنه این اتفاق غیر طبیعی باشه...

FMETAL
Tuesday 22 April 2014, 05:26 PM
مطمئنی که Pick به سیم‌های دیگه نمی‌خوره؟ فکر نکنم که همین‌جوری صدای یه سیم دیگه در بیاد. البته بعضی‌ از Tremolo‌ها اگه Level نباشن. وقتی ازشون استفاده میکنی‌، موقع Release کردن، سیم‌های دیگه رو هم صداشون رو میشنوی. ولی‌ در حالت عادی نباید بخاطر Pick زدن صدای یه سیم دیگه در بیاد. یا مضرابت می‌خوره به سیم‌های دیگه، یا انگشتت. به هرحال یه جاییت می‌خوره که صدای سیم‌های دیگه رو می‌شنوی.

Ezio_Auditore
Tuesday 22 April 2014, 06:52 PM
مطمئنی که Pick به سیم‌های دیگه نمی‌خوره؟ فکر نکنم که همین‌جوری صدای یه سیم دیگه در بیاد. البته بعضی‌ از Tremolo‌ها اگه Level نباشن. واقعی ازشون استفاده میکنی‌، موقع Release کردن، سیم‌های دیگه رو هم صداشون رو میشنوی. ولی‌ در حالت عادی نباید بخاطر Pick زدن صدای یه سیم دیگه در بیاد. یا مضرابت می‌خوره به سیم‌های دیگه، یا انگشتت. به هرحال یه جاییت می‌خوره که صدای سیم‌های دیگه رو می‌شنوی.

خیلی دقت کردم پیکم و دستمم نمی خوره. این مشکلو چند ماهه دارم، خودمم اول فکر می کردم دستم می خوره ولی دقت کردم و اون فرتا خاص رو آروم با دقت زدم، بازم یه سیم دیگه صدا داد.
تو pule off یا hammer on یا عادی زدن سیما این مشکل هست. فقط یه سری فرت خاص که اونام سیم خاصی رو به صدا در می یارن.
لرزش سیما هم خیلی آرومه. بیشتر اوقات فقط وقتی بهشون دست بزارم می فهمم دارن می لرزن. لرزششون کمه. ولی خب همین لرزش کم باعث رینگ شدن می شه و صدا رو افتضاح می کنه. :(

siavash34
Tuesday 22 April 2014, 07:18 PM
جناب توضیحاتتون زیاد مساله رو روشن نمیکنه.
ممکنه صدای مورد نظر شما مربوط به نت های واخون باشه، که در حالت کلین جالبه ولی در حالت دیستورت جالب نیست.
در کل باید ساز شما از نظر استرکچر ساز بررسی بشه. رزونانس ساز بررسی بشه، نوع نات و نوع بریج و وضعیت رگلاژ ساز بررسی بشه. فرت جاب چک بشه،،، همچنین ممکنه الکترونیک ساز شما فیدبک زیادی تولید بکنه که باز هم موجب تشدید ناخواسته رزونانس در بعضی نقاط بشه. صدای هارمونیک های بالا احیانا زیاد نیست؟؟؟ یعنی اگر یک نت رو در بغضی نقاط بزنین کم کم فیدبک به سمت شنیدن صدای هارمونیک اون نت نمیره؟

Ezio_Auditore
Tuesday 22 April 2014, 07:31 PM
جناب توضیحاتتون زیاد مساله رو روشن نمیکنه.
ممکنه صدای مورد نظر شما مربوط به نت های واخون باشه، که در حالت کلین جالبه ولی در حالت دیستورت جالب نیست.
در کل باید ساز شما از نظر استرکچر ساز بررسی بشه. رزونانس ساز بررسی بشه، نوع نات و نوع بریج و وضعیت رگلاژ ساز بررسی بشه. فرت جاب چک بشه،،، همچنین ممکنه الکترونیک ساز شما فیدبک زیادی تولید بکنه که باز هم موجب تشدید ناخواسته رزونانس در بعضی نقاط بشه. صدای هارمونیک های بالا احیانا زیاد نیست؟؟؟ یعنی اگر یک نت رو در بغضی نقاط بزنین کم کم فیدبک به سمت شنیدن صدای هارمونیک اون نت نمیره؟
مرسی از توضیحاتون ولی من نفهمیدم.
با خیلی از استلاحات هنوز آشنایی ندارم...

Honey_Shababi
Tuesday 22 April 2014, 08:26 PM
سلام
یه سوال دارم
من بعضی از فرتها رو که می زنم باعث می شه یک سیم خود به خود بلرزه. آیا این طبیعیه؟
اگه طبیعیه چی کار کنم که صدای اضافی نیاد؟
خودم سعی کردم با دستام سیما اضافه رو میوت کنم ولی یه جورایی برام غیر ممکنه که هم حواسم به لید زدن باشه و هم سیما رو ساکت نگه دارم. برا همین فکر کردم ممکنه این اتفاق غیر طبیعی باشه...

دوست عزیز

مواردی رو که دوستان فرمودند، احتمالات فنی ساز بود.

ولی با چشم پوشی از مسائل فنی، جسارتا من احتمال به شیوه نادرست نوازندگی شما میدم.

آیا از شیوه صحیح قرار گرفتن دست راست بر روی سیم ها و میوت کردن سیم های مزاحم آشنایی دارید؟

اگر امکانش هست یک عکس از وضعیت دست راستتون هنگامی که به این مشکل برمیخورید، قرار بدید.

با تشکر

Ezio_Auditore
Tuesday 22 April 2014, 08:41 PM
دوست عزیز

مواردی رو که دوستان فرمودند، احتمالات فنی ساز بود.

ولی با چشم پوشی از مسائل فنی، جسارتا من احتمال به شیوه نادرست نوازندگی شما میدم.

آیا از شیوه صحیح قرار گرفتن دست راست بر روی سیم ها و میوت کردن سیم های مزاحم آشنایی دارید؟

اگر امکانش هست یک عکس از وضعیت دست راستتون هنگامی که به این مشکل برمیخورید، قرار بدید.

با تشکر
مرسی
یعنی باید حتما سیمایی که نمی زنم رو میوت کنم؟
عکس الان امکانش نیست. ولی دست راست رو روی همه سیما نمی زارم. بیشتر بریج می چسبونمش نه به سیما.
پس یعنی سیما ممکنه صدا بدن به طور طبیعی و باید میوتشون کرد، درسته؟

FMETAL
Tuesday 22 April 2014, 08:54 PM
خوب عزیز، احتمالا مشکل همین چسبوندن دست به Bridge هستش. احتمال بسیار زیاد، لرزش دستتون Bridge رو میلرزونه و در نهایت صدای سیم‌های دیگه در میاد.

Honey_Shababi
Tuesday 22 April 2014, 09:02 PM
مرسی
یعنی باید حتما سیمایی که نمی زنم رو میوت کنم؟
عکس الان امکانش نیست. ولی دست راست رو روی همه سیما نمی زارم. بیشتر بریج می چسبونمش نه به سیما.
پس یعنی سیما ممکنه صدا بدن به طور طبیعی و باید میوتشون کرد، درسته؟

صد درصد! یکی از چالش هایی که نوازندگان گیتار الکتریک باهاش مواجه هستند همین مورد هست.

بستگی به پوزیشن سیمی که در حال پیک زدن هستید داره. معمولا با کف دست (Palm) باید سیم های مزاحمی که نمیخوایم صداشون دربیاد، میوت بشن. البته نقش انگشتان دست راست رو هم نمیشه نادیده گرفت. چون در هنگام پیک زدن سیم های بالایی (سیم های بیس) میشه با انگشت هایی که پیک رو در اختیار ندارند، سیم های پایینی (تریبل) رو میوت کرد.
موارد فوق (مخصوصا در سرعت های بالا و دیستورشن های با gain زیاد)، نقش خیلی مهمی رو برای جلوگیری از نویز های ناخواسته سیم ها ایفا میکنه.

Ezio_Auditore
Tuesday 22 April 2014, 09:06 PM
خوب عزیز، احتمالا مشکل همین چسبوندن دست به Bridge هستش. احتمال بسیار زیاد، لرزش دستتون Bridge رو میلرزونه و در نهایت صدای سیم‌های دیگه در میاد.
ممنون.
امتحان کردم.
بازم سیما می لرزن.

صد درصد! یکی از چالش هایی که نوازندگان گیتار الکتریک باهاش مواجه هستند همین مورد هست.

بستگی به پوزیشن سیمی که در حال پیک زدن هستید داره. معمولا با کف دست (Palm) باید سیم های مزاحمی که نمیخوایم صداشون دربیاد، میوت بشن. البته نقش انگشتان دست راست رو هم نمیشه نادیده گرفت. چون در هنگام پیک زدن سیم های بالایی (سیم های بیس) میشه با انگشت هایی که پیک رو در اختیار ندارند، سیم های پایینی (تریبل) رو میوت کرد.
موارد فوق (مخصوصا در سرعت های بالا) ، نقش خیلی مهمی رو برای جلوگیری از نویز های ناخواسته سیم ها ایفا میکنه.
آقا خیلی ممنون از این نکته ای که گفتین.
:53:

siavash34
Wednesday 23 April 2014, 05:06 AM
ببین برادر این رو هم یه امتحان بکن، یک عدد جوراب یا کش مو گیر بیار ببند دور دسته، اونجایی که سیم ها وصل میشن به نات سر دسته ساز.
یعنی وقتی دست چپ روی فرتبورد نباشه و با دست راست پیک میزنی یه مقدار سیم ها خفه شده باشن. البته این کار رو واسه کسی که آموزش میبینه توصیه نمیکنم اما به هر حال تست کن ببین مشکل رفع میشه یا نه. اگر مشکل حل شد به قول آقا هانی حتما مشکل از تکنیک نوازندکی شماست.

iran66
Wednesday 28 May 2014, 03:19 PM
درود
همگی خسته نباشید
دوستان و اساتید محترم تمام تاپیک خوندم خیلی بهم کمک کردید (تک تک دوستان)

چند هفته ای میشه سیم نو انداختم داداریو 10.46 که کاسه کوزمو ریخت به هم(ای کاش زودتر ازتون کمک میگرفتم)
خلاصه سیم یک پاره شد و موند دستکاریهای (بدون تجربه) رو ی ساز ژاپنی گرون قیمت

الان داداریو 9.42 انداختم همون سیمی که باید از اول مینداختم تا ریگلاژ بهم نخوره.
خلاصه میکنم برای اینکه اکشن ساز رو به حالت اول برگردونم اونقد شل و سفت کرم پیچها رو تا اینکه بریج از جا در امد و انداختم جا دوباره
ولی مشکل اینجاس که بریج جمع نمیشه(یعنی مثل پیش بالا نمیاد) الان به زور سیمها بالا اومده و صداش تا حدودی خفه شده سیمها وحشتناک سفت شدن و از دسته فاصله گرفتن در حد پاره شدن(دیاپازون ندارم که وحشت کنم)
از این پاینتر هم نمیاد گفتم خدمتتون صدا خفه شده
به نظر تون مشکل جمع نشدن(بالا نیامدن نرمال بریج) مثل پیش چی میتونه باشه؟(گویی فلج شده)!

مشخصات گیتار
Ibanez rg 3250 mz perestig (You can see links before reply)

Honey_Shababi
Wednesday 28 May 2014, 04:39 PM
درود
همگی خسته نباشید
دوستان و اساتید محترم تمام تاپیک خوندم خیلی بهم کمک کردید (تک تک دوستان)

چند هفته ای میشه سیم نو انداختم داداریو 10.46 که کاسه کوزمو ریخت به هم(ای کاش زودتر ازتون کمک میگرفتم)
خلاصه سیم یک پاره شد و موند دستکاریهای (بدون تجربه) رو ی ساز ژاپنی گرون قیمت

الان داداریو 9.42 انداختم همون سیمی که باید از اول مینداختم تا ریگلاژ بهم نخوره.
خلاصه میکنم برای اینکه اکشن ساز رو به حالت اول برگردونم اونقد شل و سفت کرم پیچها رو تا اینکه بریج از جا در امد و انداختم جا دوباره
ولی مشکل اینجاس که بریج جمع نمیشه(یعنی مثل پیش بالا نمیاد) الان به زور سیمها بالا اومده و صداش تا حدودی خفه شده سیمها وحشتناک سفت شدن و از دسته فاصله گرفتن در حد پاره شدن(دیاپازون ندارم که وحشت کنم)
از این پاینتر هم نمیاد گفتم خدمتتون صدا خفه شده
به نظر تون مشکل جمع نشدن(بالا نیامدن نرمال بریج) مثل پیش چی میتونه باشه؟(گویی فلج شده)!

مشخصات گیتار
Ibanez rg 3250 mz perestig (You can see links before reply)

سلام

اگر امکانش هست یه عکس مناسب از وضعیت بریج گیتارتون اینجا قرار بدید. هرچند توصیه نمیکنم (اگه زیاد با رگلاژ گیتار آشنایی ندارید) خودتون اقدام به دستکاری ساز کنید. چون ممکنه به سازتون آسیب برسونید ... ولی به هر حال، اگه توی شهرتون کسی رو برای این کار نمیشناسید، شاید بتونیم اینجا به شما کمک کنیم.

iran66
Thursday 29 May 2014, 07:07 AM
سلام

اگر امکانش هست یه عکس مناسب از وضعیت بریج گیتارتون اینجا قرار بدید. هرچند توصیه نمیکنم (اگه زیاد با رگلاژ گیتار آشنایی ندارید) خودتون اقدام به دستکاری ساز کنید. چون ممکنه به سازتون آسیب برسونید ... ولی به هر حال، اگه توی شهرتون کسی رو برای این کار نمیشناسید، شاید بتونیم اینجا به شما کمک کنیم.

با ریگلاژ اشنایی نسبی دارم.
در محل زندگیم به تخصصیترین استاد دادم ولی متاسفانه متخصص پیانو و کیبورد هستش واسه گیتار تجربی تشریف داره
روم نمیشه بهش بگم بده به استاد فلانی(هر گالری خودش باید این مسائل رو درک کنه) مابقی گالریها هم که سنتی هستن
و بیشتر دلالن تا هنر مند(پوستمو پیشتر کندن) خلاصه امیدم شما دوستان و اساتید هستید

بابت حجم عکسها پوزش میخوام

Honey_Shababi
Thursday 29 May 2014, 12:42 PM
با ریگلاژ اشنایی نسبی دارم.
در محل زندگیم به تخصصیترین استاد دادم ولی متاسفانه متخصص پیانو و کیبورد هستش واسه گیتار تجربی تشریف داره
روم نمیشه بهش بگم بده به استاد فلانی(هر گالری خودش باید این مسائل رو درک کنه) مابقی گالریها هم که سنتی هستن
و بیشتر دلالن تا هنر مند(پوستمو پیشتر کندن) خلاصه امیدم شما دوستان و اساتید هستید

بابت حجم عکسها پوزش میخوام

چیزی که از این عکس ها متوجه شدم، اکشن سازتون زیادی بالا رفته و همچنین بریج، کمی به سمت بیرون زاویه گرفته.

بریج باید کاملا موازی با بدنه گیتار باشه.

اول با استفاده از دو پیچی که در دو طرف بریج قرار داره، اکشن ساز رو با استفاده از آچار الن (تا یک حد مناسب و معقول) پایینتر بیارید ... گیتار رو کوک کنید ... زاویه بریج رو با بدنه چک کنید. اگه موازی نبود باید با استفاده از فنر های پشت ساز، بریج رو طوری تنظیم کنید که با بدنه موازی بشه. در این صورت مجددا باید گیتار رو کوک کنید. حال، دوباره زاویه بریج رو پس از کوک کردن چک کنید. اگه بازم با بدنه، موازی نبود مجددا باید فنر های پشت گیتار رو دستکاری کنید و همین روال رو انقدر تکرار کنید تا هم گیتار کوک باشه و هم بریج موازی بدنه شده باشه.

برای اطلاعات بیشتر و توضیحات کامل تر راجع به رگلاژ ساز، میتونید به تاپیک زیر مراجعه کنید (پست های شماره 3 و 4).

تعاریف جامع (انجمن گیتار الکتریک) (You can see links before reply)

iran66
Thursday 29 May 2014, 10:45 PM
چیزی که از این عکس ها متوجه شدم، اکشن سازتون زیادی بالا رفته و همچنین بریج، کمی به سمت بیرون زاویه گرفته.

بریج باید کاملا موازی با بدنه گیتار باشه.

اول با استفاده از دو پیچی که در دو طرف بریج قرار داره، اکشن ساز رو با استفاده از آچار الن (تا یک حد مناسب و معقول) پایینتر بیارید ... گیتار رو کوک کنید ... زاویه بریج رو با بدنه چک کنید. اگه موازی نبود باید با استفاده از فنر های پشت ساز، بریج رو طوری تنظیم کنید که با بدنه موازی بشه. در این صورت مجددا باید گیتار رو کوک کنید. حال، دوباره زاویه بریج رو پس از کوک کردن چک کنید. اگه بازم با بدنه، موازی نبود مجددا باید فنر های پشت گیتار رو دستکاری کنید و همین روال رو انقدر تکرار کنید تا هم گیتار کوک باشه و هم بریج موازی بدنه شده باشه.

برای اطلاعات بیشتر و توضیحات کامل تر راجع به رگلاژ ساز، میتونید به تاپیک زیر مراجعه کنید (پست های شماره 3 و 4).

تعاریف جامع (انجمن گیتار الکتریک) (You can see links before reply)

با سپاس کاملا با عرایضتون موافقم . ولی مشکلم ریگلاژ نیست عرض کردم خدمتتون پس از از جا در امدن بریج و دوباره جا انداختنش

(دیگه مثل پیش به راحتی با کمی سفت کردن سیمها بریج بالا نمیاد به زور سیمها بالا میاد در حد پاره شدن سیمها و تاب برداشتن دسته اینه مشکل من)(بریج مثل پیش نرمال بالا نمیاد)
مهم: بیشتر از این هم پایین نمیاد اگه دوباره بخوام پایین بیارم بریج از جا در میاد مثل پیش(دلیل بالا بودنش جمع نشدن نرمال بریجه) امیدوارم منظورمو واضح رسونده باشم تا بیشتر از این شرمنده شما و دیگر دوستان نشم

Honey_Shababi
Thursday 29 May 2014, 11:04 PM
با سپاس کاملا با عرایضتون موافقم . ولی مشکلم ریگلاژ نیست عرض کردم خدمتتون پس از از جا در امدن بریج و دوباره جا انداختنش

(دیگه مثل پیش به راحتی با کمی سفت کردن سیمها بریج بالا نمیاد به زور سیمها بالا میاد در حد پاره شدن سیمها و تاب برداشتن دسته اینه مشکل من)(بریج مثل پیش نرمال بالا نمیاد)
مهم: بیشتر از این هم پایین نمیاد اگه دوباره بخوام پایین بیارم بریج از جا در میاد مثل پیش(دلیل بالا بودنش جمع نشدن نرمال بریجه) امیدوارم منظورمو واضح رسونده باشم تا بیشتر از این شرمنده شما و دیگر دوستان نشم

دلیل راحت بالا نیومدن بریج اینه که شما سیم های با گیج پایین تر انداختید روی گیتار، که همین باعث میشه اون قدرتی که سیم 10-46 داشت رو نداشته باشه برای بالا آوردن بریج. فنر های پشت گیتار رو باید شل تر کنید تا بریج سیم ها رو زیاد به سمت خودش نکشه. یه حالت تعادل باید ایجاد بشه. فقط در هر صورت حواستون به این باشه که بریج حتما باید در نهایت موازی با بدنه باشه.

اگه به یوتیوب دسترسی دارید، پیشنهاد میکنم ویدیوی زیر رو در رابطه با تعویض سیم در گیتار های دارای بریج دو طرفه (فلوید رز) حتما ببینید.

iran66
Friday 30 May 2014, 12:54 AM
دلیل راحت بالا نیومدن بریج اینه که شما سیم های با گیج پایین تر انداختید روی گیتار، که همین باعث میشه اون قدرتی که سیم 10-46 داشت رو نداشته باشه برای بالا آوردن بریج. فنر های پشت گیتار رو باید شل تر کنید تا بریج سیم ها رو زیاد به سمت خودش نکشه. یه حالت تعادل باید ایجاد بشه. فقط در هر صورت حواستون به این باشه که بریج حتما باید در نهایت موازی با بدنه باشه.

اگه به یوتیوب دسترسی دارید، پیشنهاد میکنم ویدیوی زیر رو در رابطه با تعویض سیم در گیتار های دارای بریج دو طرفه (فلوید رز) حتما ببینید.

سیم 10.46 اکشن ساز بهم زد و خیلی زود کوک خالی میکرد.ناچار شدم9.42 مثل فابریک خودش بگیرم خوب بود راحت بالا میامد تا اینکه واسه ریگلاژ زیادی بهش دست زدم بریج از جا در اومد جا انداختم این مشکل پیش اومد(رو 9.42 بریج از جا در اومد و مشکل پیدا کرد) با همین گیج بالا میومد. هرچه نگاه میکنم سیستم مکانیکی خاصی نداره همین فنرهای پشت قابن.
باببت ویدیو ممنونم این گیتار کمی با گیتار من فرق داشت اینها سه فنر دارن مال من 2 فنر اصلی(سفید)و2فنر کمکی(که به نظر کمکی نمیاد)(مشکی) تو عکسها میتونید مشاهده کنی این کمی با ساز من متفاوته

Honey_Shababi
Friday 30 May 2014, 01:04 AM
سیم 10.46 اکشن ساز بهم زد و خیلی زود کوک خالی میکرد.ناچار شدم9.42 مثل فابریک خودش بگیرم خوب بود راحت بالا میامد تا اینکه واسه ریگلاژ زیادی بهش دست زدم بریج از جا در اومد جا انداختم این مشکل پیش اومد(رو 9.42 بریج از جا در اومد و مشکل پیدا کرد) با همین گیج بالا میومد. هرچه نگاه میکنم سیستم مکانیکی خاصی نداره همین فنرهای پشت قابن.
باببت عویدیو ممنونم این گیتار کمی با گیتار من فرق داشت اینها سه فنر دارن مال من 2 فنر اصلی(سفید)و2فنر کمکی(که به نظر کمکی نمیاد)(مشکی) تو عکسها میتونید مشاهده کنی این کمی با ساز من متفاوته

اون ویدیویی که نشونتون دادم بیشتر به خاطر مسائلی که میگفت براتون گذاشتمش. چون دقیقا به این اشاره کرد که اگه بریج زاویه داره و یا سیم با گیج متفاوت میندازین روی ساز، باید فنر های پشت رو تنظیم کنید.

سیستم ترمولوی سازی که توی ویدیو بود از نوع فلوید رز اریجینال بود. برای گیتار شما از نوع Ibanez Edge Zero هست. برای تنظیم فنر زیاد فرقی نمیکنه. شما فقط باید یه جوری به اون پیچ هایی که فنر ها رو شل یا سفت میکنن دسترسی پیدا کنید. بیشتر اگه دقت کنید میتونید پیداشون کنید.

iran66
Friday 30 May 2014, 01:20 AM
سپاسگذارم
منظورتون ولوم پیچه بدون اینکه قاب پشتو باز کنم هم در دسترسه و راحت شل و سفت میشه.اون کارو میتونم بکنم
ولی
ایا سیستم ترمولو همین چند فنر هستن و بس چیز دیگه ای نداره که بریو کمک کنه راحت بیاد بالا؟؟

Honey_Shababi
Friday 30 May 2014, 01:48 AM
سپاسگذارم
منظورتون ولوم پیچه بدون اینکه قاب پشتو باز کنم هم در دسترسه و راحت شل و سفت میشه.اون کارو میتونم بکنم
ولی
ایا سیستم ترمولو همین چند فنر هستن و بس چیز دیگه ای نداره که بریو کمک کنه راحت بیاد بالا؟؟

بله ... برای تنظیم زاویه بریج فقط به همین فنر ها نیاز دارید.
همین که فنر ها رو شل تر کنید، باعث میشه بعد از کوک کردن ساز، بریج کمی بالا تر بیاد. البته مواظب باشید زیاد شل نکنید. چون ممکنه از اون طرف بزنه بیرون.

iran66
Friday 30 May 2014, 03:31 AM
[QUOTE=Honey_Shababi;379118]بله ... برای تنظیم زاویه بریج فقط به همین فنر ها نیاز دارید.
همین که فنر ها رو شل تر کنید، باعث میشه بعد از کوک کردن ساز، بریج کمی بالا تر بیاد. البته مواظب باشید زیاد شل نکنید. چون ممکنه از اون طرف بزنه بیرون.[/QUOT

شرمنده دیر خبرتون کردم روی هم رفته یک ماهی میشه تمرین نکرده بودم داشتم عقدهامو خالی میکردم:icon_cheesygrin: به نظر میاد درست شده.
اینجور که معلومه سیمهای خودش 9.46 بوده کمی خیالمو راحت کردید از بابت بریج .

chali
Sunday 15 June 2014, 09:07 PM
درود
من سیم باریتون 12 68 انداختم رو گیتارم ، میگن کوک استاندارد بریج رو خراب میکنه اگه درسته چرا؟
یعنی من استاندارد کوک نکنم؟

عجب صدایی داره لامصب :redguitar:

0Nima0
Sunday 15 June 2014, 09:49 PM
درود
من سیم باریتون 12 68 انداختم رو گیتارم ، میگن کوک استاندارد بریج رو خراب میکنه اگه درسته چرا؟
یعنی من استاندارد کوک نکنم؟

عجب صدایی داره لامصب :redguitar:
رفیق میدونی چقد فشار به نکت میاره ؟ رو کوک استاندارد؟
به نظر من درست نیست از این سیم استفاده کنی

اینجام آنلاین حساب میکنه چه بلایی سر گیتارت میارری :
خودت اختلافشو ببین

chali
Sunday 15 June 2014, 10:13 PM
نمیدونم والا اولین باره همچین سیستمی پیاده کردم
خو یعنی چی؟ یعنی فرت برد میشکنه یدفه؟
الان drop c کوک کردم ، اومدم استانداردش کنم ترسیدم ، سیما خیلی سفت شدن گفتم یه وخ پاره میشن؟ حالا کوک کنم؟ پاره نمیشن؟
بعد یه سوال سیستمه نت نویسی یا تئوری توی drop c کلن میریزه به هم؟

0Nima0
Sunday 15 June 2014, 10:22 PM
نمیدونم والا اولین باره همچین سیستمی پیاده کردم
خو یعنی چی؟ یعنی فرت برد میشکنه یدفه؟
الان drop c کوک کردم ، اومدم استانداردش کنم ترسیدم ، سیما خیلی سفت شدن گفتم یه وخ پاره میشن؟ حالا کوک کنم؟ پاره نمیشن؟
بعد یه سوال سیستمه نت نویسی یا تئوری توی drop c کلن میریزه به هم؟

ببین فشار عادی حدود60 تا 70 کیلو هست اون سایتی که برات گزاشتم ببین رو کوکای مختلف فشارت چطوریه
پیشنهادی برا گیتارای معمولی رو کوک استاندارد ته تهش اشتباه نکنم همین 10 46 هست
نه نمیشکنه خم میشه به مرورر و قدرت تحملش کم میشه :37: گردن به این درازی دمش گرم داره این همه فشارو تحمل میکنه سالها و آخ نمیگه به شرطی باهاش خوب رفتار کنی :21:
بسته به آهنگی که میخوای بزنی باید کشش سیمو عوض کنی که استاندارد داره مثل همین drop c که گفتین و آهنگ ساز تایین میکنه با چه استانداردی نوازنده بزنه میشه رو همه کوکی همه نتی زد ولی دیگه صدای تایین شده رو نمیده

chali
Sunday 15 June 2014, 10:38 PM
ببین فشار عادی حدود60 تا 70 کیلو هست اون سایتی که برات گزاشتم ببین رو کوکای مختلف فشارت چطوریه
پیشنهادی برا گیتارای معمولی رو کوک استاندارد ته تهش اشتباه نکنم همین 10 46 هست
نه نمیشکنه خم میشه به مرورر و قدرت تحملش کم میشه :37: گردن به این درازی دمش گرم داره این همه فشارو تحمل میکنه سالها و آخ نمیگه به شرطی باهاش خوب رفتار کنی :21:
بسته به آهنگی که میخوای بزنی باید کشش سیمو عوض کنی که استاندارد داره مثل همین drop c که گفتین و آهنگ ساز تایین میکنه با چه استانداردی نوازنده بزنه میشه رو همه کوکی همه نتی زد ولی دیگه صدای تایین شده رو نمیده

ممنون ولی میخوام یه بار امتحان کنم
بعد اگه کوک استاندارد رو یه دور بمتر کوک کنم (یعنی الان سیم می رو شل کنم تا یه اکتاور پایین تر) اتفاق خاصی نمی افته ؟
الان استانداردش کنم سیما پاره نمیشن احیاناً :26:

0Nima0
Monday 16 June 2014, 06:58 AM
ممنون ولی میخوام یه بار امتحان کنم
بعد اگه کوک استاندارد رو یه دور بمتر کوک کنم (یعنی الان سیم می رو شل کنم تا یه اکتاور پایین تر) اتفاق خاصی نمی افته ؟
الان استانداردش کنم سیما پاره نمیشن احیاناً :26:
کوک کن سیمت پاره نمیشه فقط به نک فشار میاد
من برا کوک از تیونر آمپم استفاده میکنم یا تیونر نرم افزار کامپیوتر مثلا بش تو نرم افزار Mini Tuner
tuning دلخواه رو میدی مثل C# بعدش اون میگه سفت تر کن یا شلتر
اونایی هم که حرفه ایین خودشون با یه فرمول خاص و گوشی کوک میکنن
پیشنهاد من استفاده از تیونره
مثلا رو استرینگ 6 قبل E که D هست یا D اگه اشتباه نکنم قبلش C# هست

chali
Thursday 19 June 2014, 04:37 PM
درود
من که گیج 12 68 انداختم به مشکلی برخوردم ، وقتی مثلاً سیم 6 آزاد هست فاصله سیم تا فرت اول یه ارتفاعه (زیاد) و وقتی فرت اول رو نگه داشتم فاصله سیم تا فرت دوم یه ارتفاعه دیگه (ارتفاع مناسب)
این جور که به عقل خودم رسیده باید اون جای سیم ها رو که از سر دسته میگذره ( فک کنم بهش نات یا خرک میگن) گود تر یا گشاد تر کنم درسته؟ باید همینکارو بکنم؟
استاندارد خاصی هم داره؟

FMETAL
Thursday 19 June 2014, 05:03 PM
درود
من که گیج 12 68 انداختم به مشکلی برخوردم ، وقتی مثلاً سیم 6 آزاد هست فاصله سیم تا فرت اول یه ارتفاعه (زیاد) و وقتی فرت اول رو نگه داشتم فاصله سیم تا فرت دوم یه ارتفاعه دیگه (ارتفاع مناسب)
این جور که به عقل خودم رسیده باید اون جای سیم ها رو که از سر دسته میگذره ( فک کنم بهش نات یا خرک میگن) گود تر یا گشاد تر کنم درسته؟ باید همینکارو بکنم؟
استاندارد خاصی هم داره؟

شما اگه پست‌های قبلی‌ رو یه نگاه مینداختین، می‌دیدید که بنده حداقل ۲ بار اشاره کردم که "روی هر گیتاری نمیشه سیمهای سایز بالا انداخت" این نه تنها به تحمل دسته و Bridge ارتباط داره، بلکه مهمتر از اینها به میزان فاصله Saddle‌ها تا Nut سردسته ارتباط مستقیم داره.

chali
Thursday 19 June 2014, 08:40 PM
شما اگه پست‌های قبلی‌ رو یه نگاه مینداختین، می‌دیدید که بنده حداقل ۲ بار اشاره کردم که "روی هر گیتاری نمیشه سیمهای سایز بالا انداخت" این نه تنها به تحمل دسته و Bridge ارتباط داره، بلکه مهمتر از اینها به میزان فاصله Saddle‌ها تا Nut سردسته ارتباط مستقیم داره.

درود بر شما
دوست عزیز حرف شما درست ، اما فرض میکنیم من هندریکس:21: شماره دو کشف نشده هستم:16: و در حال کشف برهان خلف نسبیت خاص:21:

ولی میشه راهنمایی کنید این نات رو آیا باید با روش خاصی گود کرد؟ یا خودم با سوهان بیافتم به جونش؟
اینم گیتار (You can see links before reply) منه

سپاس

FMETAL
Thursday 19 June 2014, 09:08 PM
خوب، این گیتار اصلا برای کاری که شما میخواهید انجام بدید، مناسب نیست. اونهم به این خاطر که فاصله Saddle‌ ها تا Nut سردسته، 24.75 اینچه. این خیلی‌ جواب بده، بتونی‌ سیم 0.010 با کوک Whole Step Drop کوک کنی‌ یعنی‌ D - G - C - F - A - D. چه برسه که بخوای #C کوکش کنی‌. Nut رو هم دست نزنی‌ بهتره. "این گیتار مال اون کاری که شما میخوای انجام بدی نیست"

chali
Thursday 19 June 2014, 09:21 PM
خوب، این گیتار اصلا برای کاری که شما میخواهید انجام بدید، مناسب نیست. اونهم به این خاطر که فاصله Saddle‌ ها تا Nut سردسته، ۲۴.۷۵ اینچه. این خیلی‌ جواب بده، بتونی‌ سیم 0.010 با کوک Whole Step Drop کوک کنی‌ یعنی‌ D - G - C - F - A - D. چه برسه که بخوای #C کوکش کنی‌. Nut رو هم دست نزنی‌ بهتره. "این گیتار مال اون کاری که شما میخوای انجام بدی نیست"

ممنون از راهنمایی شما
ولی من باز امید دارم بلکه با سوهان جواب بده :45:

chali
Friday 20 June 2014, 11:07 AM
زدم چشه ناتو کور کردم :17:

سیم سل پایین تر نرفته اومده به سی نزدیک تر شده ، بجا اینکه گود کنم به سمت سیم دو گشادش کردم:23:

ولی سیم شیش بهتر شد

chali
Monday 23 June 2014, 03:09 PM
درود
شرمنده دوستان اگه گیر دادم به این بحث :9:
کلن چه آسیب هایی گیج بالا میتونه به گیتار وارد کنه؟ :40:
مثلن برام سوال شده این که میگید گیج بالا به دسته فشار میاره خوب کجش میکنه دیگه ، بعد مگه با تراس رود درست نمیشه؟
من نات رو بلخره درست کردم با چاقو کمی جای سیمها رو گود کردم عالی شد ، دسته هم تا حالا چیزیش نشده.

سپاس

Murderdolls
Tuesday 8 July 2014, 11:35 AM
درود
شرمنده دوستان اگه گیر دادم به این بحث :9:
کلن چه آسیب هایی گیج بالا میتونه به گیتار وارد کنه؟ :40:
مثلن برام سوال شده این که میگید گیج بالا به دسته فشار میاره خوب کجش میکنه دیگه ، بعد مگه با تراس رود درست نمیشه؟
من نات رو بلخره درست کردم با چاقو کمی جای سیمها رو گود کردم عالی شد ، دسته هم تا حالا چیزیش نشده.

سپاس

گیج بالا رو برای برای کوک ها بم تر استفاده میکنن مثلا دراپ سل یا Tune Down
اما سایز 68 که شما گذاشتی دیگه خیلی باید سیم ها رو شل کنی و برای کو ها استاندارد و یا Tune Down جواب نمیده
فکر میکنم کوک Baritone مناسب باشه برای شما
ولی اگه خیلی سیم ها رو سفت کردی حتی امکان کج شدن دسته گیتار هم وجود داره که اصلا پیشنهاد نمیشه زیر کوک کنید.

chali
Tuesday 8 July 2014, 12:21 PM
گیج بالا رو برای برای کوک ها بم تر استفاده میکنن مثلا دراپ سل یا Tune Down
اما سایز 68 که شما گذاشتی دیگه خیلی باید سیم ها رو شل کنی و برای کو ها استاندارد و یا Tune Down جواب نمیده
فکر میکنم کوک Baritone مناسب باشه برای شما
ولی اگه خیلی سیم ها رو سفت کردی حتی امکان کج شدن دسته گیتار هم وجود داره که اصلا پیشنهاد نمیشه زیر کوک کنید.

خوب این قضیه چیه که میگن نباید استفاده کنی ، چرا دقیقن؟
من الان حدود دو هفته هست که با کوک استاندارد دارم استفاده میکنم و تا حالا مشکلی پیش نیومده
اینقدر عاشق صداش هم شدم که هیچ جوره صدای گیج پایین ارضام نمیکنه
الان هم کامل بهش عادت کردم و توی سرعت دست دارم پیشرفت میکنم ، البته یه جور حالت پیک زدن تو سرعت بالا (برای من تمپوی 100) با سیم شیش قلق داره (اگه زیاده گویی نکرده باشم)
و اون موقعی از 9 42 استفاده میکردم با اکشن خیلی پایین سیم گز میداد الان 12 68 با اکشن خیلی پایین اصن گز نمیده مگه که با گیتار دعوا کنی
یه مشکلی هم پیش اومده اینکه ارتفاع سیم ها از سمت نات رو با گود کردنش درست کردم ولی از سمت بریج رو نمیدونم چیکار کنم
ولی دلیل منطقیش چیه که میگن نباید با کوک استاندارد استفاده کرد؟

FMETAL
Tuesday 8 July 2014, 12:48 PM
خوب این قضیه چیه که میگن نباید استفاده کنی ، چرا دقیقن؟
من الان حدود دو هفته هست که با کوک استاندارد دارم استفاده میکنم و تا حالا مشکلی پیش نیومده
اینقدر عاشق صداش هم شدم که هیچ جوره صدای گیج پایین ارضام نمیکنه
الان هم کامل بهش عادت کردم و توی سرعت دست دارم پیشرفت میکنم ، البته یه جور حالت پیک زدن تو سرعت بالا (برای من تمپوی 100) با سیم شیش قلق داره (اگه زیاده گویی نکرده باشم)
و اون موقعی از 9 42 استفاده میکردم با اکشن خیلی پایین سیم گز میداد الان 12 68 با اکشن خیلی پایین اصن گز نمیده مگه که با گیتار دعوا کنی
یه مشکلی هم پیش اومده اینکه ارتفاع سیم ها از سمت نات رو با گود کردنش درست کردم ولی از سمت بریج رو نمیدونم چیکار کنم

دلیل منطقیش میشه Tension سیم ها. یا همون نیروی کششی سیم ها. هر سیمی رو که با کوک استاندارد کوک کنید، یک نیروی کششی روی دسته ایجاد میکنه. مثلاً سیم یک سیم +D`Addario EXL 130 که سایزش 0.0085 است (بین 0.008و 0.009) به میزان ۵ کیلو و ۳۱۰ گرم، و سیم پنجم (که از همه بیشتر فشار وارد میکنه) با سایز 0.032 به میزان ۷ کیلو و ۲۱۰ گرم بروی دسته فشار وارد میکنند. سیم یک D`Addario EXL110 هم با سایز 0.010 به میزان ۷ کیلو و ۳۵۰ گرم، و سیم پنجم با سایز 0.036 به میزان ۸ کیلو و ۸۴۰ گرم. حالا حساب بکن سیم 0.012 چه فشاری میاره.

Murderdolls
Wednesday 9 July 2014, 02:50 PM

باید رگلاژ بشه
پیشنهاد میشه این کار رو به شخصی خبره تو این کار بسپارید و سر خود این کار رو نکنید.
اگر هم تجربشو دارید چه بهتر

satrianism
Monday 21 July 2014, 09:10 PM
سلام دوستان من متوجه شدم که اکشن گیتارم از فرت 12 به سمت فرت 24 که میره کمی کمتر میشه! روی فرت 12 حدود2.3 هست و روی فرت 24 حدود 1.9 میلیمتر . آیا این غیر طبیعیه و مشکل ایجاد میکنه ؟:40:

FMETAL
Monday 21 July 2014, 09:24 PM
سلام دوستان من متوجه شدم که اکشن گیتارم از فرت 12 به سمت فرت 24 که میره کمی کمتر میشه! روی فرت 12 حدود2.3 هست و روی فرت 24 حدود 1.9 میلیمتر . آیا این غیر طبیعیه و مشکل ایجاد میکنه ؟:40:

این حالت رو بهش میگن Bow به معنی‌ "کمان". باید دید که این ارتفاع کرفتن از کدام Fret شروع شده. البته احتمال اینکه Fret شماره ۲۴ هم کمی‌ بیرون زده باشه هم هست. گیتار رو به کسی‌ که وارده نشون بدید.

satrianism
Monday 21 July 2014, 11:13 PM
از اونجایی که من روی فرت 5 رلیف و خلاصی کافی را ندارم فکر میکردم مشکلBACK WARD)hump) رو دارم در حالی که ارتفاع اکشن از فرت 12 تا 24 چیز دیگه ای را میگه . یعنی دسته تاب داره؟؟ bow و hump رو با هم داره؟ :29::29:

chali
Friday 29 August 2014, 09:15 PM
درود
دوستان الان که آمپ دارم خوب ، ولی بازم یونیت رو روشن میکنم نویز داره از کامپیوتر خیلی کمتره ولی اگه گین خود آمپ رو ببرم بالا خیلی نویزش خفن میشه طوری که حتی موقع نواختن اون نویز کاملن شنیده میشه.
پریز برقمون هم جای سیم ارت نداره متاسفانه
چون آمپم مدلینگه یونیت واسم ضروری نیست گین خود آمپ خیلی عالیه ولی میخوام اطلاعات تجربیم بالا بره.
چه پیشنهادی میدید؟ برم سر وصل کردن سیم ارت یا برم آداپتور خوب بخرم؟
و یه چیزی اون پیچ level روی یونیت آیا روی درایو صدا تأثیر داره یا فقط صداش رو کم و زیاد میکنه؟ ، چون اگه level کم باشه نویز رو میشه مهار کرد.

سپاس

petrucci4eva
Saturday 30 August 2014, 12:49 AM
درود
دوستان الان که آمپ دارم خوب ، ولی بازم یونیت رو روشن میکنم نویز داره از کامپیوتر خیلی کمتره ولی اگه گین خود آمپ رو ببرم بالا خیلی نویزش خفن میشه طوری که حتی موقع نواختن اون نویز کاملن شنیده میشه.
پریز برقمون هم جای سیم ارت نداره متاسفانه
چون آمپم مدلینگه یونیت واسم ضروری نیست گین خود آمپ خیلی عالیه ولی میخوام اطلاعات تجربیم بالا بره.
چه پیشنهادی میدید؟ برم سر وصل کردن سیم ارت یا برم آداپتور خوب بخرم؟
و یه چیزی اون پیچ level روی یونیت آیا روی درایو صدا تأثیر داره یا فقط صداش رو کم و زیاد میکنه؟ ، چون اگه level کم باشه نویز رو میشه مهار کرد.

سپاس

خب اکثر آمپای معمولی یه خورده نویز دارن این مشکلی نیست gain هم بالاتر میبری خب داری به همون قدرت میدی...
مسئله نویز به خیلی چیزا مرتبطه باید چک کنی ببینی برقی چیزی از جایی اتصال نداشته باشه چه تو گیتار چه آمپ.
باید کابل خوب داشته باشی مثلا یه کابل cort 50 تومنی نویز داره قطعا..( خودم تست هم کردم! )
پیکاپت اگه single coil باشه طبیعتا نویز داره چون یه جوری این مغناطیسی و اینا قطبی میشن که نویز میدن.
ببین اگه دستت رو میگیری به سیم نویز قطع میشه یا نه ... این مسئله بیشتر مرتبط به برقه شاید...!
این که آداپتور خوب بخری هم نفهمیدم منظورت چیه!
ولوم در حالت کلی باید دامنه ی صدا رو بیشتر کنه و تاثیری در drive نداره!
حالا اون lvl که میگی چیه دقیقا نمیدونم یه عکسی یا اطلاع از یونیت بده تا بتونم بهتر راهنمایی کنم! چون سخته حدس زدنش :D
ولی خب تست چرا نمی کنی؟ گوش کن ببین چی میشه!
ولی یادمه که یه یونیت دوستم داشت ماله overdriver بود که level دقیقا مربوط به driver بود حالا نمی دونم چی داری استفاده می کنی و...!
طبیعتا نویز کم تو صدای distort باید از بین بره... و اگه باز حس می کنی دیگه اوضا خیلی بده!

chali
Saturday 30 August 2014, 08:56 AM
خب اکثر آمپای معمولی یه خورده نویز دارن این مشکلی نیست gain هم بالاتر میبری خب داری به همون قدرت میدی...
مسئله نویز به خیلی چیزا مرتبطه باید چک کنی ببینی برقی چیزی از جایی اتصال نداشته باشه چه تو گیتار چه آمپ.
باید کابل خوب داشته باشی مثلا یه کابل cort 50 تومنی نویز داره قطعا..( خودم تست هم کردم! )
پیکاپت اگه single coil باشه طبیعتا نویز داره چون یه جوری این مغناطیسی و اینا قطبی میشن که نویز میدن.
ببین اگه دستت رو میگیری به سیم نویز قطع میشه یا نه ... این مسئله بیشتر مرتبط به برقه شاید...!
این که آداپتور خوب بخری هم نفهمیدم منظورت چیه!
ولوم در حالت کلی باید دامنه ی صدا رو بیشتر کنه و تاثیری در drive نداره!
حالا اون lvl که میگی چیه دقیقا نمیدونم یه عکسی یا اطلاع از یونیت بده تا بتونم بهتر راهنمایی کنم! چون سخته حدس زدنش :D
ولی خب تست چرا نمی کنی؟ گوش کن ببین چی میشه!
ولی یادمه که یه یونیت دوستم داشت ماله overdriver بود که level دقیقا مربوط به driver بود حالا نمی دونم چی داری استفاده می کنی و...!
طبیعتا نویز کم تو صدای distort باید از بین بره... و اگه باز حس می کنی دیگه اوضا خیلی بده!

چی ؟ چی ؟ چی ؟ :21: معمولی نگو عاقا نگو :21:

خوب اتصال برق که ندارم ، سیمم هم بهترین نوع سیمه وکسه ایناهاش (You can see links before reply) پیکاپ هم هام باکر هستش اون نویزی که موقع لمس سیم گیتار از بین میره جداست و زیاد نیست اصن اینم اطلاعات یونیت (You can see links before reply)
یه چیزه دیگه دفه قبلی هم که آمپ نداشتم همین پست رو گذاشته بودم گفتین آداپتور بدون نویز نشنیدیم تا حالا ، خوب من میگم هست جنس بدنه آداپتور مقدار آمپری که تولید میکنه و حتی انشعابات سیم آداپتور تو چند تا پدال رو نویز تأثیر داره دوستان

chali
Sunday 31 August 2014, 09:34 AM
درود عاقا یه سوال تو تایپک تعاریف جامع گشتم نبود اینجا میپرسم اکشن تو فرت های مختلف دقیقن باید چند باشهمثلن اکشن گیتار من تو فرت 12 دو میلیمتر هست و تو فرت 22 هم دو میلیمتر چطوره ؟منظورم اینه که از سر نک باید به تدریج زیاد بشه؟ مثلن فرت 1 یک میلیمتر فرت 12 چهار میلیمتر و فرت 22 باید شش میلیمتر باشه؟ممنون

petrucci4eva
Sunday 31 August 2014, 02:18 PM
درود عاقا یه سوال تو تایپک تعاریف جامع گشتم نبود اینجا میپرسم اکشن تو فرت های مختلف دقیقن باید چند باشهمثلن اکشن گیتار من تو فرت 12 دو میلیمتر هست و تو فرت 22 هم دو میلیمتر چطوره ؟منظورم اینه که از سر نک باید به تدریج زیاد بشه؟ مثلن فرت 1 یک میلیمتر فرت 12 چهار میلیمتر و فرت 22 باید شش میلیمتر باشه؟ممنون

من خیلی وارد نیستم تو این زمینه... چون میترسیدم ساز رو خراب کنم..( و طبیعتا پولشم با کلی بد بختی تونیستم جمع کنم تا بخرم ساز رو!)
ولی در کل چند تا فاکتور مهم هست... یکی این که استایل نوازندگیت چه زمینه ای .. و نوع فرتبرد. مثلا کسی که شرد می خواد کنه خب طبیعتا فرق داره اکشنش با یکی که بلوز می زنه!
من خودم همیشه وقتی می خواستم دست بزنم به اکشن.. که شاید 3-4 بارم بیشتر نبوده.. تا جایی که میشد پایین میوردم تا جایی که گز نزنه از جایی!
البته بهتره سازت رو بگی چیه و یه منبعی جایی سرچ کنی ببینی چه اعدادی پیشنهاد میشه.. چون اصلا ممکنه سازت مشکل دار باشه و به اصطلاح فرت کوبی بخواد بشه...

من تا جایی که میدونم صعودی باید باشه اکشن...
حالا این که فرت 12 و 22 یکی هست برای من عجیبه. باید ببینی گز نمی زنه.. اگه نه که نمی دونم! اگه می زنه احتمالا فرت کوبی می خواد.
چون تقریبا در حد 2mm تفاوت هست بین فرت 12 و 22.
ریگلاژ شده گیتارت ؟ ممکنه فرتبردت یه خورده تاب آوره به بیرون یا داخل..
شاید تنظیمات بریج بهم ریخته و باید یه خورده بالا پایین شه.(که فکر کنم باید اون پیچ یه خورده پایین تر بیاد!)
امید وارم کمکت کرده باشم.. ولی احتمالا دوستان هم بیان نظرت جامع تری بدن.

chali
Sunday 31 August 2014, 04:49 PM
من خیلی وارد نیستم تو این زمینه... چون میترسیدم ساز رو خراب کنم..( و طبیعتا پولشم با کلی بد بختی تونیستم جمع کنم تا بخرم ساز رو!)ولی در کل چند تا فاکتور مهم هست... یکی این که استایل نوازندگیت چه زمینه ای .. و نوع فرتبرد. مثلا کسی که شرد می خواد کنه خب طبیعتا فرق داره اکشنش با یکی که بلوز می زنه!من خودم همیشه وقتی می خواستم دست بزنم به اکشن.. که شاید 3-4 بارم بیشتر نبوده.. تا جایی که میشد پایین میوردم تا جایی که گز نزنه از جایی! البته بهتره سازت رو بگی چیه و یه منبعی جایی سرچ کنی ببینی چه اعدادی پیشنهاد میشه.. چون اصلا ممکنه سازت مشکل دار باشه و به اصطلاح فرت کوبی بخواد بشه...من تا جایی که میدونم صعودی باید باشه اکشن...حالا این که فرت 12 و 22 یکی هست برای من عجیبه. باید ببینی گز نمی زنه.. اگه نه که نمی دونم! اگه می زنه احتمالا فرت کوبی می خواد.چون تقریبا در حد 2mm تفاوت هست بین فرت 12 و 22.ریگلاژ شده گیتارت ؟ ممکنه فرتبردت یه خورده تاب آوره به بیرون یا داخل..شاید تنظیمات بریج بهم ریخته و باید یه خورده بالا پایین شه.(که فکر کنم باید اون پیچ یه خورده پایین تر بیاد!)امید وارم کمکت کرده باشم.. ولی احتمالا دوستان هم بیان نظرت جامع تری بدن.ممنون فک کنم گیج باریتون کاره خودشو کرده ولی گز نمیزنه سازم استارتره فک نکنم چیزه خاصی راجع بهش باشه :)

petrucci4eva
Sunday 31 August 2014, 06:15 PM
ممنون فک کنم گیج باریتون کاره خودشو کرده ولی گز نمیزنه سازم استارتره فک نکنم چیزه خاصی راجع بهش باشه :)
در کل قانونی نیست آخه که یکی در نیاد... ولی این که یکی در بخواد بیاد تو ساخت گیتار شاید یه چیز سختی باشه و معمولا پیش نمیاد.. اینم که شده احتمالا شانسی شده نمی دونم..
ببین یه سری پیچ هست اون زیر که سیم سواری روش.. اون رو بیار پایین و تست کن ببین سیم گز نزنه..
هر چه قدر پایین تر باشه سیم برای سرعت و شرد و sweep به اسطلاح بهتره... بیشتر قضیه تجربی هست.. مخصوصا تعمیرات گیتار و ریگلاژ این جرفا.. و تا دست نزنی نمی فهمی چی به چیه.. واس همین خیلی درگیر مسائل تئوری نباشی بهتره..
فقط یه پیچی هست که آچار میره توش واس تنیظم فرتبرد که تابش رو از ببره.. یعنی مربوط به درجه میشه فکر کنم... اون ممکنه بشکنه توش که خراب شه باید کل فرتبرد عوض شه که عملا یعنی ساز رو باید بندازی دور :D
فقط اون فکر کنم خطر ناک باشه...

Honey_Shababi
Sunday 31 August 2014, 06:48 PM

اول از همه باید مطمئن باشیم truss rod گیتار تنظیم باشه که با چک کردن neck relief میشه فهمید تراس راد نیاز به دستکاری داره یا نه ... اکشن ساز رو هم از فرت 12 یا 14 معمولا نگاه میکنن. به فرت های دیگه کاری نداریم ... چند میلی متر بودنش هم بستگی به نک گیتار داره که تا چه حدی جواب بده!

chali
Friday 5 September 2014, 12:40 PM
درود
بنده شکست خودم رو در برابر گیج باریتون اعلام میکنم:44:
میخوام سیم عادی بگیریم

با چشم و نخ که تراز کردم خمیدگی نمیبینم به نظرتون لازمه بزارم یه روز بدون سیم بمونه تا اون یه ذره خمیدگی که با چش دیده نمیشه برطرف بشه؟ من الان گیتارو به شکم خوابوندم رو تخت یه بالش هم گذاشتم زیر سرش :21:

ممنون

FMETAL
Friday 5 September 2014, 01:11 PM
درود
بنده شکست خودم رو در برابر گیج باریتون اعلام میکنم:44:
میخوام سیم عادی بگیریم

با چشم و نخ که تراز کردم خمیدگی نمیبینم به نظرتون لازمه بزارم یه روز بدون سیم بمونه تا اون یه ذره خمیدگی که با چش دیده نمیشه برطرف بشه؟ من الان گیتارو به شکم خوابوندم رو تخت یه بالش هم گذاشتم زیر سرش :21:

ممنون

خوب، حالا متوجه شدی که دیوار از استخوان جمجمه سفت تره و اونی‌ که میشکنه سرته نه دیوار؟ عزیز نوزدهم ماه ژوئن (حدود دو ماه و نیم پیش) عرض کردم که این گیتار مال اون کار نیست (صفحه ۲۳ همین تاپیک پست شماره ۲۳۰). گفتی‌ Jimi Hendrix شماره دو هستی‌!!! (ادعا خدا).:16::43: بعدشم که با سوهان افتادی به جون Nut سر دسته و گشادش کردی. حالا هر سیمی بندازی، "گز" میزنه. بعدشم دسته گیتار رو با دیوار آجری اشتباه گرفتی‌ و با نخ و شاقول وزنه‌ای و این چیزا میگی‌ دسته صافه!:21: آقا یه لطفی‌ به این گیتار بینوا بکن و یه مدت دستش نزن. بده یه Nut (اصل خود گیتارت) برات بندازن روش یه دست سیم بنداز و عشقش رو ببر.

از تجربه دیگران استفاده کنی‌، نمیگن "کم آوردی" میگن "چه آدم عاقلیه". اگه همون دو ماه و نیم پیش به حرفم و حرف دوستان دیگه گوش کرده بودی، الان بجای چه کنم چه کنم و شاقول و تراز دست گرفتن و بالش زیر سر گیتارت گذاشتن (انگار رفته بیمارستان بخش ICU), داشتی تمرین میکردی.