PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : آشنایی با فلوت ایرانی ساختۀ حسن طهماسبی

M_T
Saturday 18 August 2012, 02:27 PM
You can see links before reply .jpg

فلوت ایرانی با رعایت فواصل بین سوراخ ها در گام شور تنظیم شده و قابلیت اجرای آوازهای ابوعطا، بیات ترک، افشاری و دشتی را داراست.

این ساز بگونه ای طراحی شده که هنرجو و نوازنده قادر به اجرای قطعات موجود در این گوشه ها به سادگی و به دور از هر گونه پیچیدگی می باشد.

حسن طهماسبی، سازندۀ این ساز، با توجه به تجربۀ 20 سالۀ خویش در امر موسیقی یقین دارد که با 20 جلسه تمرین می توان آموزش فلوت ایرانی (کتاب اول و دوم) آن را با موفقیت به پایان رساند.

کتاب اول با عنوان نوای آشنا بر اساس نواها و قطعات مذهبی و عاشورایی و کتاب دوم با عنوان پروانه های عاشق بر اساس ترانه های سنتی و محلی ایران تهیه، تنظیم و چاپ گردیده است.

*اسامی ترانه های موجود در کتاب نوای آشنا

کرشمه
مستم مستم
مجنون نبودم
روزگاری
نوایی نوایی
آمان
رشید خان
جونی جونی
گل گندم
ملا ممد جان
گل پامچال
گل پری جون
یا مولا
بهشت یاد
هی یار هی یار
موسم گل
امام علی (ع)
غوغای ستارگان
الهۀ ناز
ای ایران

*اسامی ترانه های موجود در کتاب پروانه های عاشق

دریای کرم
سردار رشید
جوانان بنی هاشم
سقای دشت کربلا
گل های پرپر
ماه غریب
پسر ارشد ام البنین
دلارام
پروانه ها
گردون خمیده
طفل بی گناه
قلب مجروح
ساقی لب تشنگان
لالۀ ام البنین
گلی گم کرده ام
غنچۀ پرپر
آی مردم
کوفه میا حسین من
شقایق
یاس کبود
پیراهن یوسف

M_T
Saturday 18 August 2012, 02:34 PM
انگشت گذاری فلوت ایرانی بسیار ساده است:

LiOneL999
Saturday 18 August 2012, 02:34 PM
وااااااای! چه عالی!
صداش چطوره!
من عاشق تموم این آهنگ هام!

LiOneL999
Saturday 18 August 2012, 02:35 PM
چه خوب...!
من از این فلوت ها می خوام!

M_T
Saturday 18 August 2012, 02:47 PM
از نزدیک به ساختار فلوت ایرانی می پردازیم:

جنس بدنۀ این فلوت از استیل می باشد.
جالب اینجاست که این فلوت ایرانی از فلوت کلیددار سنگین تر است!
دهنی این ساز از نوی پلاستیک سبک و براق می باشد.
جنس این دهنی خیلی خوب و مطمئن نیست.
داخل لوله در بالای ساز، تاج ساز از درون پیچ شده است، پیچی که به مرور زمان زنگی می زند.
روی دهنی ساز نام وحدتی به انگلیسی حک شده است.
دهنی ساز بصورت منحنی هست که کار نوازنده را راحت تر می کند.
سوراخ نسبتا بزرگ دهنی نیز مناسب برای نت های پایین می باشد، گرچه تولید نت های اکتاو دوم نیز چندان مشکل نیست.

همچنین اگر در عکس اول دقت کنیم متوجه می شویم که اندازه سوراخ اول و پنجم با بقیه متفاوت است، چرا؟
سوراخ اول برای تولید نت E و F بگار می رود و با توجه به فاصلۀ نیم پرده ای این دو نت، سوراخ مذکور کمی کوچکتر است.

سوراخ پنجم برای تولید نت B بکار می رود و با توجه به اینکه اینت نت در این فلوت بصورت B half flat یعنی سی کرن هست، آن نیز مقداری کوچکتر از بقیۀ سوراخ ها هست.

بدیهی است که سوراخ اول و پنجم به یک اندازه از بقیۀ سوراخ ها کوچکتر نیستند، چون یکی برای تولید ربع پرده و دیگری برای تولید نیم پرده در ساز ایجاد شده است.

وضعیت کلی قرار گیری سوراخ ها نیز چندان بد نیست و با کمی تمرین به آن عادت می کنید.
بعلاوه فشار خاصی روی دست برای پوشاندن سوراخ ها وارد نمی شود.

هنگام خرید ساز، انگشت گذاری ساز بر روی برگه ای مقوایی بهمراه ساز هست:

کاور ساز نیز، همانند کاورهای نی از جنس برزنت سیاه است که نام وحدتی به لاتین بر روی آن با رنگ سفید چاپ شده است.

M_T
Saturday 18 August 2012, 02:58 PM
با توجه به قطر لولۀ فلوت ایرانی صدای این ساز در ابتدا کمی تیره و عمیق بنظر می رسد.
در آینده در تاپیکی مجزا در این مورد صحبت خواهم کرد.

نمونۀ ساده ای از صدای فلوت ایرانی که مدت ها قبل نواخته شده:

You can see links before reply .mp3 (You can see links before reply .mp3)

:am

M_T
Saturday 18 August 2012, 03:05 PM
این ساز مدتی در بازار آمد و بعد از آن کمیاب و نایاب شد.

الان فلوت های مشابهی در رنگ های قرمز و آبی و سیاه و حتی پلاستیکی به فروش می رسند که بنوعی تقلبی اند و هیچکدام کیفیت و کوک این ساز اصلی رو ندارند.
پس مراقب باشید، نوع تقلبی اون رو نخرید، مگه اینکه خوشتون بیاد...

در مورد کتاب ها هم تنها یک بار چاپ شد و همگی بفروش رسید.

من با استاد طهماسبی تماس گرفتم، خانم منشی ایشون گوشی رو برداشت و گفت استاد ایران نیست.
گفت هر وقت بیاد میگم با شما تماس بگیره.

من سعی می کنم، مجددا پیگیری کنم و اگر به استاد دسترسی یافتم حتما شما رو در جریان میگذارم.
اصل ساز و کتاب ها بهمراه سی دی پیش خود استاد هست... :30:

LiOneL999
Saturday 18 August 2012, 03:10 PM
چه خوب و عالی!
خوشم اومد!
صبرکنیم تا بیاد!

M_T
Friday 24 August 2012, 11:17 AM
تصویر تأییدیۀ ساز فلوت ایرانی از طرف خانۀ موسیقی

You can see links before reply (You can see links before reply)

علاقمندان به فلوت ایرانی به آدرس زیر مراجعه کنند:

You can see links before reply

LiOneL999
Friday 24 August 2012, 11:26 AM
خیلی عالی هست،انگشت گذاری ظاهرا ساده ای هم داره،شما خودتون از این ها دارید؟

M_T
Friday 24 August 2012, 11:44 AM
بله من فلوت ایرانی دارم.

این سایتشون مدت ها نبود.
همین چند روز پیش سرچ می کردم اصلا نبود، امروز سرچ کردم دیدم دوباره سایتش فعال شده.

حالا هر کی این ساز رو میخواد میتونه با شماره تلفنی که در سایت هست تماس بگیره و سازش رو خریداری بکنه.
قیمتش هم قاعدتا بالا نیست.

حالا سر فرصت با آقای طهماسبی صحبت می کنم، ببینم چجوریه داستان...

LiOneL999
Friday 24 August 2012, 12:10 PM
کسی به غیر از استاد طهماسبی فلوت ایرانی نمی سازند؟
اگر نه،که چه بد!

M_T
Friday 24 August 2012, 06:28 PM
این نوع فلوت رو ایشون ابداع کردند و الا استاد وزیری هم فلوت می سازند اما خب فرق دارند.
این فلوت خوبه تقریبا اما بهتره در کوک ها و در گام های دیگه هم ساخته بشه.

می تونیم این مطالب رو با خود آقای طهماسبی مطرح کنیم.

ali_aly
Wednesday 5 September 2012, 09:00 PM
من تازه این تاپیک رو دیدم...
خیلییییییییی خوبه...
دستت درد نکنه اقا جتبی که با این مطلبت خستگی رو از تنم در اوردی...
من رنگیشو دیدم تو بهارستان...
ولی حس کردم تقلبی باشه:39:

M_T
Wednesday 5 September 2012, 11:43 PM
من تازه این تاپیک رو دیدم...
خیلییییییییی خوبه...
دستت درد نکنه اقا مجتبی که با این مطلبت خستگی رو از تنم در اوردی...
من رنگیشو دیدم تو بهارستان...
ولی حس کردم تقلبی باشه:39:

خواهش می کنم.
بله اون رنگی ها تقلبی هست.
شمارۀ آقای طهماسبی رو که دادم، زنگ بزن بهش، کتاب و سی دی و ساز اصلی رو از خودش بگیر. :am

Nuruzzaad
Tuesday 23 October 2012, 01:20 PM
سلام
دوست عزیز سایتشون باز نمی شه امکانش هست شماره شون رو به من هم بدین؟
M_T
Tuesday 23 October 2012, 05:30 PM
سلام
دوست عزیز سایتشون باز نمی شه امکانش هست شماره شون رو به من هم بدین؟
سلام به شما

بله، بفرمایید: 09125089050

موفق باشید

shahabi1766
Thursday 29 August 2013, 09:49 AM
سلام
اقا M-T
من فلوت کلیددار کار میکنم ولی میخوام از این فلوت های ایرانی ساخته ی حسن طهماسبی بخرم بعلاوی کتاب هاشون رو خواهشن کمک کنید من به عشق فلوت عربی رفتم فلوت کلیددار گرفتم چون رفتم با یه استاد مشورت کرئم گفتن اول باید کلیددار یاد بگیری تا بتونی فلوت عربی کار کنی البته نه این فلوتهایی که تو ایرانه اونی که من به عشقش رفتم کلیددار کار کردم تو این سایته You can see links before reply) Arabian_Flute) البته فلوت ایرانی بهتر از عربیه صذاشو میگم شمارم هم 09178513943 و میلم shahabi1766@yahoo.com l هست منتظر کمکتون هستم. سایت استاد طهماسبی هم رفتم اما خوب باز نمیشد. با تشکر از مطالب خوبتون

M_T
Thursday 29 August 2013, 11:24 AM
سلام
اقا M-T
من فلوت کلیددار کار میکنم ولی میخوام از این فلوت های ایرانی ساخته ی حسن طهماسبی بخرم بعلاوی کتاب هاشون رو خواهشن کمک کنید من به عشق فلوت عربی رفتم فلوت کلیددار گرفتم چون رفتم با یه استاد مشورت کرئم گفتن اول باید کلیددار یاد بگیری تا بتونی فلوت عربی کار کنی البته نه این فلوتهایی که تو ایرانه اونی که من به عشقش رفتم کلیددار کار کردم تو این سایته You can see links before reply (You can see links before reply)) Arabian_Flute) البته فلوت ایرانی بهتر از عربیه صذاشو میگم شمارم هم 09178513943 و میلم shahabi1766@yahoo.com l هست منتظر کمکتون هستم. سایت استاد طهماسبی هم رفتم اما خوب باز نمیشد. با تشکر از مطالب خوبتون

سلام

برای تهیۀ فلوت ایرانی و تهیۀ کتاب هاش با خود استاد صحبت کنید، این شمارۀ همراه ایشون: 09125089050
اگر فلوت عربی خوب میخواین که از فلوتای اریک خیلی بهتره با استاد پرویز وزیری صحبت کنید، این شمارۀ ایشون: 09122020500
اینم وبلاگ استاد وزیری، عکس ها و صدای ساز ایشونم توش هست: You can see links before reply

موفق باشید

hoseyn75
Thursday 6 November 2014, 08:27 PM
سلام
دوست عزیز این فلوت و این دو تا کتابو از کجا میشه تهیه کرد.
ضمنا شما اگه بنا باشه فلوت بخرید یاماها رو انتخاب می کنین یا ژوپیتر
من الان یه سولیست چینی دارم که استادم هم یه قطعه باهاش زده می تونین تو این لینک ببینید

ZAMANI1339
Tuesday 13 January 2015, 04:24 PM
درودبرشما بله قربان منهم مدت 20سالی استکه خیلی زیادفلوت دوست داشته وساخته ام مشکل اساسی که درفلوت های ساخته شده درفروشگاه هادیده ام ازبم به غیس رفتنشان درست نمیباشد وفقط حداکثر دستگاه شور را میشود با آنها زد.به هیچ سازی به اندازه فلوت ظلم نشده است من خودنوازنده ویلن میباشم البته اینراهم بگویم که اگردستگاه های موسیقی را بخوبی بدانیم باکم وزیاد کردن فوت وچابجایی انگشتان همه کار میشوداجرارا کرد ولی دشوار

M_T
Tuesday 13 January 2015, 10:47 PM
سلام
دوست عزیز این فلوت و این دو تا کتابو از کجا میشه تهیه کرد.
ضمنا شما اگه بنا باشه فلوت بخرید یاماها رو انتخاب می کنین یا ژوپیتر
من الان یه سولیست چینی دارم که استادم هم یه قطعه باهاش زده می تونین تو این لینک ببینید

برای تهیه فلوت و دو تا کتاب استاد طهماسبی باید با شمارۀ همراهشون تماس بگیرید که در پست اول قرار دادم.

- - - Updated - - -

درودبرشما بله قربان منهم مدت 20سالی استکه خیلی زیادفلوت دوست داشته وساخته ام مشکل اساسی که درفلوت های ساخته شده درفروشگاه هادیده ام ازبم به غیس رفتنشان درست نمیباشد وفقط حداکثر دستگاه شور را میشود با آنها زد.به هیچ سازی به اندازه فلوت ظلم نشده است من خودنوازنده ویلن میباشم البته اینراهم بگویم که اگردستگاه های موسیقی را بخوبی بدانیم باکم وزیاد کردن فوت وچابجایی انگشتان همه کار میشوداجرارا کرد ولی دشوار

سلام بر شما

به نت آهنگ خوش آمدید.

خب فلوت های بی کلید توی بازار که عموما کیفیت قابل قبولی ندارند.
فقط می مونه فلوت های استاد وزیری.
من البته نی مصری هم کار می کنم، 6 تا سوراخ داره و خب تقریبا همۀ مقامات اساسی موسیقی عربی رو میشه باهاش به همون روش انگشت گذاری متفاوت و شدت دمیدن و زاویۀ دمیدن متفاوت و ... زد: مثل بیات(شور)، کرد، حجاز، نهاوند، صبا و عجم (ماهور) و مقامات فرعی مثل نکریز، اثر کرد، نوا اثر و ...

ZAMANI1339
Thursday 15 January 2015, 11:14 PM
فلودهای مصری چند سوراخند وکجا میشود خرید وفلوتهای وزیری چطور

- - - Updated - - -

آقای طهماسبی سازنده فلوت هستند یافروشنده وچه نوع فلوتی ؟وتماس باآن جناب چگونه
میشود

M_T
Friday 16 January 2015, 04:59 PM
فلودهای مصری چند سوراخند وکجا میشود خرید وفلوتهای وزیری چطور- - - Updated - - -آقای طهماسبی سازنده فلوت هستند یافروشنده وچه نوع فلوتی ؟وتماس باآن جناب چگونه میشودسلام در واقع نی مصری هست که کواله یا کوله نام داره.KAWALAفقط 6 سوراخ دارد و از اینجا می توانید خرید کنید: You can see links before replyآقای طهماسبی نوازنده فلوت هست و این فلوت ایرانی رو هم خودش طراحی کرده.برای خرید باید با خودش تماس بگیرید و هماهنگ کنید.شماه استاد حسن طهماسبی: 09125089050

Katayoon_48
Thursday 3 May 2018, 11:21 AM
اتفاقا آقای طهماسبی ایران هستن و جایی نرفتن و راحت میشه پیداشون کرد