PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : هر سوالی راجع به هارمونیکا دارین بپرسین.

صفحه ها : [1] 2

ehsan_sharifi
Sunday 19 August 2012, 11:11 PM
جناب آقای احسان شریفی.
استادی دلسوز و باتجربه...

سوالات اعم از تدریس و یادگیری تا تئوری رو پاسخگو هستند...
امیدوارم ازشون بهره بجویید...
(mohsen741)

adostei
Sunday 19 August 2012, 11:32 PM
سلام
برای شروع سبک بلوز ، سازدهنی با چه کلیدی رو باید تهیه کرد؟
تمرینهاش به چه روشی هست؟
آیا میشه نمونه نوت های تمرینی رو تهیه کرد؟
لطفه کمی توضیح دهید
متشکرم.

sama72
Sunday 19 August 2012, 11:49 PM
:30:سلام...........
اگه میشه کلا یه کم در مورد سازدنی توضیح بدی!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:22:

ehsan_sharifi
Monday 20 August 2012, 04:18 PM
درود برای شروع ساز کلید C منظورتون متوجه نشدم که تمرین هاش به چه صورت هست! بله-نمونه نت های تمرینی این سبک در قالب کتاب های آموزش سبک بلوز که توسط نوازنده های مطرح جهان تالیف شده ، قابل تهیه است یه نمونه از این کتاب ها رو توی لینک زیر براتون قرار میدم. You can see links before reply به طور کلی یادگیری سبک بلوز بدون داشتن مدرس ، کار کاملا مشکلی هست. ضمنا پیشنهاد می کنم به هیچ عنوان برای این کار از منابع فارسی که توی بازار هست استفاده نکنید. (تاکید می کنم این فقط یه توصیه و صرفا نظرشخصی بنده هست).

ehsan_sharifi
Monday 20 August 2012, 04:52 PM
:30:سلام........... اگه میشه کلا یه کم در مورد سازدنی توضیح بدی!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:22: درود ... سوالتون خیلی کلی هست ... در همین حد بگم که سازدهنی جزو سازهای زبانه آزاد به شمار میره و هیچ محدودیت خاصی هم نداره و حتا در بعضی موارد ، یه سری قابلیت های اضافه تر نسبت به سایر سازهای بادی هم داره (مانند آکورد نوازی) ...

sama72
Monday 20 August 2012, 11:20 PM
سلام
ممنون از توضیحات خوبتون....منم جزو دوست داران سازدهنی هستم:22:

mohsen741
Wednesday 22 August 2012, 04:10 AM
سلام و درود به همگی.ضمن تشکر از توضیحات مفیدتون جناب شریفی

سلام
ممنون از توضیحات خوبتون....منم جزو دوست داران سازدهنی هستم:22:

هارمونیکا ....
هارمونیکا...
هارمونیکا..
هارمونیکا.
همه ی ساز های بادی ساز دهنی هستند.اسم ساز دهنی درست نیست برای این ساز...
به قول یکی از اساتید:
اگه هارمونیکا رو بگیم سازدهنی.
درام و دف و باید بگیم ساز زدنی.
ویولن رو باید بگیم ساز مالیدنی.
پیانو رو باید بگیم ساز انگشتی!
هارمونیکا.هارمونیکاست......... .............هارمونیکاااا!!!!

من هم از توضیحاتشون ممنونم...

کاربر گرامی سما. شما هم اینجا (You can see links before replyهمه-چیز-پیرامون-خرید-و-آموزش-ساز-دهنی)سری بزنید.

mohsen741
Thursday 23 August 2012, 07:22 AM
دوستان وجود یک استاد و مدرس در یک فوروم و انجمن بحث و گفتگو نعمته...
قدر کسانی همچون سبحان حیدری و احسان شریفی رو بدونید و ازشون کممک و راهنمایی بخواهید...

SOBHANTOTo3
Thursday 23 August 2012, 01:24 PM
متاسفانه وقت فعالیت مجازی برامون نمونده البته در دنیای واقعی هم بجز نواختن در همایشی یا اول فستیوال یا موسیقی زنده تائاتری . . . چیزی برامون نمونده
متاسفانه مشکلات زندگی مجال نمی ده
یک کاره دیگه هم دارم که بزودی اپلود می کنم می زارم اگه موفق شدم حجمشو کم کنم با دوربین دیجیتال گرفتند یکم تغییر پسوندش سخته
به هر حال ما کوچیک شما هم هستیم محسن عزیز کوچیک نفسی میکنه :38:

pkr_legend
Thursday 23 August 2012, 11:42 PM
درود. من هدفم از یاد گرفتن هارمونیکا اینه که بعضی وقتا بشینم تو کویر واسه خودم آهنگ کانتری مورد علاقمو بزنم و اینا، یعنی این تصویر ذهنیمه :دی و علاقه ای به ادامه دادن حرفه ایش و ارکستر و... ندارم. حالا به نظر شما واقعا" ضروریه که برم کلاسی که از پایه ای ترین اصول شروع می کنه ؟

ehsan_sharifi
Friday 24 August 2012, 03:26 PM
درود. من هدفم از یاد گرفتن هارمونیکا اینه که بعضی وقتا بشینم تو کویر واسه خودم آهنگ کانتری مورد علاقمو بزنم و اینا، یعنی این تصویر ذهنیمه :دی و علاقه ای به ادامه دادن حرفه ایش و ارکستر و... ندارم. حالا به نظر شما واقعا" ضروریه که برم کلاسی که از پایه ای ترین اصول شروع می کنه ؟ درود بر شما ... من همیشه به کسانی که می خوان هارمونیکا را با سبک های خاصی مثل بلوز و کانتری شروع کنن ، پیشنهاد می کنم که حداقل یه دوره ی خیلی کوتاهی رو ابتدا ، پاپ کار کنن ، و بعد از اون وارد سبک هایی مثل کانتری بشن... دلیلی که برای این پیشنهادم دارم اینه که چون سبک کانتری ، اغلب بایستی با ساز دیاتونیک کار بشه ، کار رو برای شما مشکل می کنه. ساز دیاتونیک برای شروع پیشنهاد نمیشه ، چرا که چیدمان نسبتا متفاوتی داره و ضمنا در آوردن صدای اون (منظور صدای تک سوراخ ساز هست) به مراتب سخت تر از ساز کروماتیک هست که در سبک پاپ مورد استفاده قرار می گیره...برای یادگیری سبک پاپ شما می تونید با خودآموز ها این کار رو آغاز کنید اما برای سبک های دیگه بهتره از مدرس متخصص این سبک استفاده کنید... در آخر پیشنهاد من اینه که اگه قبلا موسیقی کار کردین و با سبک مورد علاقه اتون آشنایی نسبی دارید و در ضمن گیرایی بالایی هم دارید ، استارت کار رو با همون سبک و ساز مورد نظر خودتون بزنید ... در غیر این صورت ، شروع کار رو با ساز کروماتیک و سبک پاپ انجام بدین.

SOBHANTOTo3
Saturday 25 August 2012, 11:21 AM
توضیحات بسیار زیبا و دقیقی دادن جناب شریفی
منم دقیقا همین نظرو دارم همیشه هم گفتم بهتره برای شروع ترمولو باشه یا نهایتا کروماتیک یعنی ساز دیاتونیک برای شروع بنظر من اصلا مناسب نیست .
و یک دلیل دیگه هم می تونه انگیزه بیشتر باشه خوب وقتی بعد از شروع چند قطعه معروف ایرانی بنوازی ( یا پاپ یا . . ) خیلی توی انگیزه و ادامه کاره ادم تاثییر داره
مگر اینکه اون شخص دید کاملی از موسیقی کانتری و بلوز داشته بوده باشه از قبل

ehsan_sharifi
Saturday 25 August 2012, 02:40 PM
درود جناب سبحان

adostei
Friday 31 August 2012, 03:40 AM
درود برای شروع ساز کلید C منظورتون متوجه نشدم که تمرین هاش به چه صورت هست! بله-نمونه نت های تمرینی این سبک در قالب کتاب های آموزش سبک بلوز که توسط نوازنده های مطرح جهان تالیف شده ، قابل تهیه است یه نمونه از این کتاب ها رو توی لینک زیر براتون قرار میدم. You can see links before reply به طور کلی یادگیری سبک بلوز بدون داشتن مدرس ، کار کاملا مشکلی هست. ضمنا پیشنهاد می کنم به هیچ عنوان برای این کار از منابع فارسی که توی بازار هست استفاده نکنید. (تاکید می کنم این فقط یه توصیه و صرفا نظرشخصی بنده هست).
آقای شریفی عزیز متشکرم از راهنمایی ..

bazras82
Saturday 27 October 2012, 08:25 AM
سلام رسول هستم از کاشمر . حدود 8 ماهه ساز میزنم با کتابای آقای پاکنژاد کتاب اول رو تقریبا تموم کردم کتاب دوم نوار نداره نسبت نمیتونم اشتباهامو بفهمم کجاست لطفا راهنماییم کنین و منابع آموزشی که برای هارمونیکای کروماتیک هست رو معرفی کنین . ممنون

adostei
Friday 2 November 2012, 07:48 AM

باسلام خدمت آقای احسان شریفی عزیز.
میخواستم بدونم در سبک کانتری چه نوع هارمونیکایی و در چه گامی بیشتر استفاده میشود؟
یا اینکه باید تهیه کرد ؟
نت هایی که در منبع بالا (استیو بیکر) آمده ناقص هست چه جوری میشه 2 یا 3 تا از اون هارو کامل بدست آورد؟.
سپاسگزارم.

adostei
Friday 2 November 2012, 04:43 PM
باسلام احتراما تصویری که مشاهده میکنید تکه ای از نت Session Shuffle هستش که در جزوه آقای استیو بیکر اومده این نت مربوط به سازدهنی دیاتونیک میباشد لطفا دوستان در صورت امکان در خصوص علامتهای مشخص شده با توجه به نوع ساز که دیاتونیک هست کمی توضیح بدن که زمان رسیدن به این علامت میبایست چه حرکتی انجام داده شود.باتشکر

8906

ehsan_sharifi
Tuesday 13 November 2012, 03:08 PM
باسلام احتراما تصویری که مشاهده میکنید تکه ای از نت Session Shuffle هستش که در جزوه آقای استیو بیکر اومده این نت مربوط به سازدهنی دیاتونیک میباشد لطفا دوستان در صورت امکان در خصوص علامتهای مشخص شده با توجه به نوع ساز که دیاتونیک هست کمی توضیح بدن که زمان رسیدن به این علامت میبایست چه حرکتی انجام داده شود.باتشکر

8906

درود ... علایم مورد نظر شما "دیز ، بمل ، بکار و سرکلید" هستن ... شما با مراجعه به یه کتاب تئوری ، اطلاعات مفصلی راجع به این علائم پیدا خواهید کرد.

- - - Updated - - -

سلام رسول هستم از کاشمر . حدود 8 ماهه ساز میزنم با کتابای آقای پاکنژاد کتاب اول رو تقریبا تموم کردم کتاب دوم نوار نداره نسبت نمیتونم اشتباهامو بفهمم کجاست لطفا راهنماییم کنین و منابع آموزشی که برای هارمونیکای کروماتیک هست رو معرفی کنین . ممنون

درود ... بهتره برای ادامه کار به یه معلم مراجعه کنید ... خودآموز پیشرفت قابل توجهی نخواهید کرد.

ehsan_sharifi
Tuesday 13 November 2012, 03:16 PM
باسلام خدمت آقای احسان شریفی عزیز.
میخواستم بدونم در سبک کانتری چه نوع هارمونیکایی و در چه گامی بیشتر استفاده میشود؟
یا اینکه باید تهیه کرد ؟
نت هایی که در منبع بالا (استیو بیکر) آمده ناقص هست چه جوری میشه 2 یا 3 تا از اون هارو کامل بدست آورد؟.
سپاسگزارم.

درود ... برای سبک کانتری ساز دیاتونیک رو باید استفاده کرد ... گام ساز هم بستگی به گام قطعه داره ... مثلا با یه هارمونیکای کلید C میشه آهنگ های کانتری که دارای گام ماژور یا پنتاتونیک هستن رو توی پوزیشن دوم اجرا کرد ... در مورد سوال بعدی فکر کنم از طریق سایت استیوبیکر بتونید به جواب برسید.

Mojahed
Monday 10 December 2012, 12:50 AM
بادرود
من قبلاً چند تا آهنگ بصورت گوشي با ساز دهني ترمولو ميزدم ، و نتهاي ديز رو يه جوري سريع ميزدم كه مشخص نباشن ،بعد از سالها توقف رفتم يك كروماتيك چيني بي نام و نشون ده سوراخه گرفتم ، م مثل فوتباليستي كه از زمين خاكي به چمن بياد هر آهنگي رو مثل جان مريم يا سلطان قلبها يا راسپوتين چنگيز خان رو با ده پانزده دقيقه تمرين در مياوردم ، !! البته من گيتار فلامنكو رو بصورت پيشرفته ميزدم ..
ولي بعد كه يه كم به ساز دهني هاي خارجي گوش دادم ديدم از لحاظ صدادهي و نوع نواختن زمين تا آسمون با اون چيزهايي كه من ميزنم فرق دارن !!!
سوالم اين بود كه با پيشينه اي كه از اين ساز دارم چطور ميتونم تكنيكهاي نوازندگي رو ياد بگيرم ، دوم اينكه آيا اين آهنگهاي پاپ كه من حدود بيست ، سي تا رو با ساز دهني ميزنم اصلاً ارزشي دارن يانه ،،؟؟؟
ممنون ، شرمنده زياد شد

- - - Updated - - -

بادرود
مطلبي كه يادم رفت ابن بود كه چند روز پيش رفتم يك ساز بهتر بگيرم ديدم با كمتر از ٥٠٠ هزارتومن نميشه چيز به درد بخوري گرفت ! براي همين يك ساز ده سوراخ دياتونيك "bluse harp" گرفتم ولي وقتي اومدم بزنم ديدم انگار بين نت ١ تا ٣ يك سري نت رو كم داره ، رفتم كه پس بدم طرف نگرفت مجبور شدم ٢٠٠ تومن رو بدم يك سوان ١٢٤٨ بگيرم و بعد ديدم اون ساز بي نام و نشون خودم هم از لحاظ ريسپانس هم گسترش صداش بهتر از اين سوان هست !!!
ميخواستم بدونم ساز دياتونيكي هست كه نت هاش كامل باشند ، يا تمام دياتونيك ها چيدمان نت هاشون مثل همون بلوز هارپ هستش ،،؟؟؟
ممنون

SOBHANTOTo3
Tuesday 11 December 2012, 11:33 AM
سلام دوست عزیز شما هر قطعه ای رو که با سازدهنی بزنید ارزش داره !! ولی باید توجه کرد که سازدهنی از اون سازهای هست که کیفیت نواختن مدنظر هست نه کمییت یعنی توی سازی مثل گیتار و سبکی مثل کلاسیک شما اگر بتونید یک قطعه سخت مثل استوریاس یا رندو کارولی یا کیونبابا یا ... رو درست بنوازید نوازنده خوبی هستید . ولی در سازدهنی ممکنه یک قطعه رو 10000 نفر بتونن اجراء کنن ولی دلیل نمیشه همه اون 10000 نفر نوازندگان خوبی هستند چون نواختن اون قطعه کاره سختی نیست !!!! ولی با کیفیت نواختن و با حس نواختن اجرای تکنیک های جانبی که باعث زیبا تر شدن قطعه می شن کاره سختیه برای همین معمولا مسابقات کلاسیک رو انتخاب قطعه رو ازاد می زارن البته معمولا همیشه اینجوری نیست ! در مورد چگونگی یاد گرفتن تکنیک ها ! باید باید باید به استاد خوبی مراجه کنید چون هیچوقت تکنیک ها رو نمی شه با خوندن یاد گرفت مخصوصا سازدهنی که اجری تکنیک رو نمی شه دید چون معمولا در دهان یا با لب اجرا می شن . اگه استاد در دسترستون نیست از کلیپ ها و مقالات ولی روی کلیپ ها دقت زیاد کنید ! .................................................. .................................................. .................... درمورد کروماتیک شما بین نت 1 تا 3 چیزی کم ندارید توی دیاتونیک ترمولو سوراخ اول فالش هست استفاده نمی شه اینجا حزف شده سوراخ اول مکش سوراخ دوم ترمولو هست و دمش اون سوراخ اول کروماتیک 3 ترمولو امیدوارم متوجه شده باشید یا من درست منظورتونو متوجه شده باشم .

- - - Updated - - -

سلام دوست عزیز شما هر قطعه ای رو که با سازدهنی بزنید ارزش داره !! ولی باید توجه کرد که سازدهنی از اون سازهای هست که کیفیت نواختن مدنظر هست نه کمییت یعنی توی سازی مثل گیتار و سبکی مثل کلاسیک شما اگر بتونید یک قطعه سخت مثل استوریاس یا رندو کارولی یا کیونبابا یا ... رو درست بنوازید نوازنده خوبی هستید . ولی در سازدهنی ممکنه یک قطعه رو 10000 نفر بتونن اجراء کنن ولی دلیل نمیشه همه اون 10000 نفر نوازندگان خوبی هستند چون نواختن اون قطعه کاره سختی نیست !!!! ولی با کیفیت نواختن و با حس نواختن اجرای تکنیک های جانبی که باعث زیبا تر شدن قطعه می شن کاره سختیه برای همین معمولا مسابقات کلاسیک رو انتخاب قطعه رو ازاد می زارن البته معمولا همیشه اینجوری نیست ! در مورد چگونگی یاد گرفتن تکنیک ها ! باید باید باید به استاد خوبی مراجه کنید چون هیچوقت تکنیک ها رو نمی شه با خوندن یاد گرفت مخصوصا سازدهنی که اجری تکنیک رو نمی شه دید چون معمولا در دهان یا با لب اجرا می شن . اگه استاد در دسترستون نیست از کلیپ ها و مقالات ولی روی کلیپ ها دقت زیاد کنید ! .................................................. .................................................. .................... درمورد کروماتیک شما بین نت 1 تا 3 چیزی کم ندارید توی دیاتونیک ترمولو سوراخ اول فالش هست استفاده نمی شه اینجا حزف شده سوراخ اول مکش سوراخ دوم ترمولو هست و دمش اون سوراخ اول کروماتیک 3 ترمولو امیدوارم متوجه شده باشید یا من درست منظورتونو متوجه شده باشم .

mohsen741
Tuesday 11 December 2012, 11:42 PM
آقا سبحان سلام.....
دست راستت روی سر ما استاده رفیقه برادره عزیز.....

mohsen741
Wednesday 12 December 2012, 12:04 AM
در ادامه ی فرمایشات سبحان عزیزمون که حضورشون نعمته.....
باید اضافه کنم که دوست عزیز در دیاتونیک 10 سوراخه ی کلید c نت fa و la وجود ندارن در اکتاو اول.....
و این معمول و جزو خواص این نوع هارمونیکا هستش....

SOBHANTOTo3
Wednesday 12 December 2012, 03:05 PM
بازم ممنونم شرمندم می کنی .

melianamo
Wednesday 12 December 2012, 03:59 PM
من می خوام برای برادرم که 4 سالشه هارمونیکا بگیرم چون به موسیقی و ساز علاقه زیادی داره و دوست دارم با این ساز آشنا بشه و شاید در سالهای بعدی زندگیش اون رو حرفه ای دنبال کنه . ممکنه به من راهنمایی کنید که چه مدلی رو براش تهیه کنم و اینکه از کجا می تونم توی تهران این ساز رو بخرم و سوال آخر اینکه از چه سنی میشه فراگیری این ساز رو به صورت درست و حرفه ای شروع کرد؟ من خودم هارپ می زنم و با موسیقی آشنایی دارم و می خواستم بدونم آیا کتاب خود آموزی هست که بتونم تا حدودی برادرم رو با روش نواختن این ساز آشنا کنم ؟

- - - Updated - - -

من می خوام برای برادرم که 4 سالشه هارمونیکا بگیرم چون به موسیقی و ساز علاقه زیادی داره و دوست دارم با این ساز آشنا بشه و شاید در سالهای بعدی زندگیش اون رو حرفه ای دنبال کنه . ممکنه به من راهنمایی کنید که چه مدلی رو براش تهیه کنم و اینکه از کجا می تونم توی تهران این ساز رو بخرم و سوال آخر اینکه از چه سنی میشه فراگیری این ساز رو به صورت درست و حرفه ای شروع کرد؟ من خودم هارپ می زنم و با موسیقی آشنایی دارم و می خواستم بدونم آیا کتاب خود آموزی هست که بتونم تا حدودی برادرم رو با روش نواختن این ساز آشنا کنم ؟

adostei
Thursday 13 December 2012, 06:04 AM
باسلام.من مدتی هست که مشغول تمرین آهنگ worried mind هستم از سری جزوه های آقای استیو بیکر که قبلا آقای شرفی عزیر معرفی کردن . سازم هم کلید F و سوزکی پرومستر هستش ولی وقتی میخوام قسمتی رو که در شکل مشخص شده رو بزنم صدای ساز اصلا در نمیاد (بند کردن در سوراخ سوم) خیلی تلاش کردم نشد کم کم دارم متقاعد میشم که ممکنه سازم مشکل داره میخواستم دوستان اگه در این خصوص تجربه ای دارن راهنمایی کنن و در صورت امکان در صورتی که ساز کلید F دارن همین تیکه از نت رو تلاش کنن بزنن ببینن میشه و نتیجه رو بگن.متشکرم

mohsen741
Saturday 15 December 2012, 12:03 AM
سلام به همه ی هارپ نوازان از نوعه هارمونیکای دیاتونیک و چه از نوعه چنگش...
سلام سبحان عزیز و استاد..
ارادت.....این حرفا چیه ...اختیار داری...

دوست عزیزم...استاده پاسخگوی شما فرد دیگریست پس من نمیگویم..

ملیانا (اگر ئرست گفته باشم) ....
برای بچه ب 4 ساله اون هم پسر بچه هارمونبکا اشتباهه....
شما روی فلوت ریکوردر سرمایه گذاری کنید و از همه بهتر برای این سن عالی ترین ساز ملودیکاست....

اگر نطر بر خرید هارمونیکا دارید حتما بگید....
راهنمایی میکنیم...
اما نظر بنده این بود

Mojahed
Saturday 15 December 2012, 08:07 AM
در ادامه ی فرمایشات سبحان عزیزمون که حضورشون نعمته.....
باید اضافه کنم که دوست عزیز در دیاتونیک 10 سوراخه ی کلید c نت fa و la وجود ندارن در اکتاو اول.....
و این معمول و جزو خواص این نوع هارمونیکا هستش....

باتشكر ، ميخواستم بدونم ساز دياتونيكي هست كه چيدمان نتهاش ( note layout) مانند بخش ماژور كروماتيك باشه؟ يعني انگار اصلت رو در كروماتيك نداشته باشيم ،
چون در غير اينصورت آهنگهاي كلاسيك و پاپ رو عملاً نميشه با دياتونيك اجرا كرد..
ممنون

nayuop
Saturday 15 December 2012, 11:01 AM
باتشكر ، ميخواستم بدونم ساز دياتونيكي هست كه چيدمان نتهاش ( note layout) مانند بخش ماژور كروماتيك باشه؟ يعني انگار اصلت رو در كروماتيك نداشته باشيم ،
چون در غير اينصورت آهنگهاي كلاسيك و پاپ رو عملاً نميشه با دياتونيك اجرا كرد..
ممنون
اگر میخواین کلاسیک کار کنین حتما حتما ساز کروماتیک بگیرید. اون چیزی که شما از دیاتونیک میبینید جزو مشخصات اصلیش(چیدمان نت ها) و فقط میشه با تکنیک هایی مثل بندینگ نت هایی که میخواید رو از دیاتونیک بگیرید ولی باز هم به صدایی که توقع دارید برای کلاسیک نمیرسید. هارمونیکای اصلی سبک کلاسیک کروماتیک .

mehran31
Saturday 15 December 2012, 04:18 PM
man emroz ba in sayt ashena shoam . khili has kardam. dast shoma dard nakone albate man khili amatoram va az shoma entezae mosaedat daram.mamnon.

- - - Updated - - -

man emroz ba in sayt ashena shoam . khili has kardam. dast shoma dard nakone albate man khili amatoram va az shoma entezae mosaedat daram.mamnon.

Mojahed
Saturday 15 December 2012, 09:35 PM
اگر میخواین کلاسیک کار کنین حتما حتما ساز کروماتیک بگیرید. اون چیزی که شما از دیاتونیک میبینید جزو مشخصات اصلیش(چیدمان نت ها) و فقط میشه با تکنیک هایی مثل بندینگ نت هایی که میخواید رو از دیاتونیک بگیرید ولی باز هم به صدایی که توقع دارید برای کلاسیک نمیرسید. هارمونیکای اصلی سبک کلاسیک کروماتیک .
با سپاس
پس با اين تفاسير من اشتباه متوجه شده بودم ، من قبلاً يك ساز دهني ترمولو را صفحه زيرش را (ريدپليت زيري )را برداشته و شانه آن هم نصف كرده بودم بصورتي كه حالت تك سوراخ شده بود و من فكر ميكردم كه يك ساز دياتونيك ايجاد كرده ام ، البته چند وقت پيش يك ساز كروماتيك سوان ١٢٤٨ گرفتم و راحت تمام آهنگهايي كه با آن سازي كه درست كرده بودم ميزدم ، و چند روز پيش يك ساز دياتونيك هوهنر مدل ده سوراخ بلوزهارپ گرفتم كه كيفيت صدا و ساخت خوبي داشت ولي نميتوانستم همان آهنگهارا با آن بزنم و بردم آن را پس دادم و به فروشنده گفتم احتمالاً بر مبناي سبك بلوز! نتهاي آن چيده شده !!
ولي الآن متوجه شدم سازدهني كه نتهاي ماژور آن درهر اكتاو بصورت پشت سر هم چيده شده باشند وجود ندارد ،،،
با سپاس مجدد

melianamo
Saturday 15 December 2012, 10:04 PM
محسن جان ممنون میشم اگه بگی که چرا هارمونیکا اشتباهه؟ برای دانش شخصی خودم می خوام و دیگه اینکه لطفا در مورد فلوت ریکور و ملودیکا توضیح بدین . من هارمونیکا رو برای این انتخاب کردم که صدای این ساز رو خیلی دوست داره برادرم و هدفم این نیست که الان این ساز رو اصولی بزنه بلکه می خوام از شنیدنش لذت ببره و بهش خو بگیره که شاید بزرگتر شد بره سراغش . به هر حال ممنون میشم اطلاعات بیشتری به من بدین. مرسی از شما

- - - Updated - - -

محسن جان ممنون میشم اگه بگی که چرا هارمونیکا اشتباهه؟ برای دانش شخصی خودم می خوام و دیگه اینکه لطفا در مورد فلوت ریکور و ملودیکا توضیح بدین . من هارمونیکا رو برای این انتخاب کردم که صدای این ساز رو خیلی دوست داره برادرم و هدفم این نیست که الان این ساز رو اصولی بزنه بلکه می خوام از شنیدنش لذت ببره و بهش خو بگیره که شاید بزرگتر شد بره سراغش . به هر حال ممنون میشم اطلاعات بیشتری به من بدین. مرسی از شما

mohsen741
Sunday 16 December 2012, 12:06 AM
سلام به همه...
شبه نیمه برفیتون بخیر...
سلام پویان عزیزم....

man emroz ba in sayt ashena shoam. khili has kardam. dast shoma dard nakone albate man khili amatoram va az shoma entezae mosaedat daram. mamnon.
سلام خدمت آقا مهران...اینجا جای این صحبت شما نیست....
ممنون شما لطف دارین...باید از علی و امیر و ماجد تشکر منی که همچین انجمن عالی ای رو درست کردن و براش زحمت کشیدن...
مجاهد....

با سپاس
پس با اين تفاسير من اشتباه متوجه شده بودم ، من قبلاً يك ساز دهني ترمولو را صفحه زيرش را (ريدپليت زيري) را برداشته و شانه آن هم نصف كرده بودم بصورتي كه حالت تك سوراخ شده بود و من فكر ميكردم كه يك ساز دياتونيك ايجاد كرده ام ، البته چند وقت پيش يك ساز كروماتيك سوان ١٢٤٨ گرفتم و راحت تمام آهنگهايي كه با آن سازي كه درست كرده بودم ميزدم ، و چند روز پيش يك ساز دياتونيك هوهنر مدل ده سوراخ بلوزهارپ گرفتم كه كيفيت صدا و ساخت خوبي داشت ولي نميتوانستم همان آهنگهارا با آن بزنم و بردم آن را پس دادم و به فروشنده گفتم احتمالاً بر مبناي سبك بلوز! نتهاي آن چيده شده !!
ولي الآن متوجه شدم سازدهني كه نتهاي ماژور آن درهر اكتاو بصورت پشت سر هم چيده شده باشند وجود ندارد ،،،
با سپاس مجدد در تکمیل فرمایشات آقا پویان ..
عرضم به خدمتتون که.اول از همه شما توجه داشته باشین که وقتی یک هارمونیکای ترمولو (تریموله) در دست دارید.
در واقع شما یک ساز دیاتونیک دارید که مخصوص تریموله نوازی هست!!!!....
ساز شما اسم کاملش اینه (هارمونیکای دیاتونیک تریموله ی دوماژور) ....نیازی به نصف کردن نبود.
نت فا و لا رو برای این نگذاشتند که یا در سبکهای متداول استفاده نمیشه.و یا اینکه اصلا زییباییه این 2 نت به ایجادشون توسط تکنیک بندینگه....
ساز کروماتیک هم به ترتیبه تقریبا میشه گفت..
اون سازی که شما مد نظر دارید.وجود داره.اما معمول نیست و در ارکستراسیون هارمونیکا مورد استفاده هست...

و اما شما ملیانا جان...
هارمونیکا نواختن فقط فوت کردن و به ارتعاش دراوردنه تیغه نیست...
گلو....زبان..گونه....لب....نفس... یافراگم....وکف دستها و انگشتان
اینها که گفتم هم جزو ساز هستند!!!!!!!!!!!!!!
نکته دیگر اینکه هارمونیکا معمولی و اسباب بازیش که هیچ...خوبش رو دست بچه بدی 1 روزه خرابش رو تحویل میده....
از طرفی اگر بحث اینه که هی فوت کنه توش و خوشش بیاد...
دیگه بعد ها جدی نمیگیردش...اگر واقعا ملودی باهاش بزنه چرا..ولی برای بازی....این ساز رو در چشم و ذهن و ضمیر ناخود آگاه و اگاهش خراب کردین...
خو گرفتن از هم نشینی میاد..از همراهی...از همبازی بودن...نه از سر و صدا کردن با ساز!!!
پس.
اگرساز خوب بدین خراب میکنه خیلی زود...
اگر اسباب بازی بدین که اصلا هارمونیکا رو نمیشناسه...
و در هر 2 حالت هم ساز از چشمش میوفته....
پس الان وقت هارمونیکا نیست..
فلوت ریکوردر بخشی داره تو انجمن ها.سر بززنید مطالب خوبی هست توش...
و اما ملودیکا...ملودیکا رو هم اگر توجه کنین بخش سازای بادیه زبانه دار به 2 بخش ملودیکا و هارمونیکا تقسیم شده...به بخش ملودیکا سر بزنید...
چون کلاویه هاش مثل ارگ برای بچه شیرینه....و نفس رو تقویت میکنه....و صداش به لذتبخشیه هارمونیکاست....و بچه به تعادل و ارتباط بین انگشت و گوش و نفسش مشغول میشه و از طرفی پنچه ی اون با کلاویه آشنا میشه بهترین پیشنهاد برای کودکان ( بازی نه!!!)..آموزش ملودیکاست...
امیدوارم درست راهنمایی کرده باشم.شرمنده پر حرفی کردم جلوی اساتید....
باز هم اگر سوالی هست ممنون میشم بپرسی..

Mojahed
Sunday 16 December 2012, 03:43 PM
باتشكر و سپاس
به عنوان آخرين سوال در رابطه با اين موضوع ،، پس شخصي كه تكنيك بندينگ را بلد نباشد نميتواند با سازهايي كه در بازار به عنوان دياتونيك فروخته ميشود ، مثلاً اكثر آهنگهاي پاپ كه روي كيبورد فقط با كليدهاي سفيد زده ميشوند را بنوازد، و بايد حتماً از ساز كروماتيك بدون استفاده از شصتي بقل آن آهنگهاي گام ماژور را بزند؟؟
اگر دوستي در ژاپن داشته باشيم به نظر شما ميتواند ساز كروماتيك سوزوكي را از آنجا خريده و براي ما ارسال كند؟ آيا به نسبت گراني ساز خوب در ايران ، آنجا هم به نسبت در آمد ساز خوب گران مي افتد؟
ممنون از زحمات اساتيد

mohsen741
Thursday 20 December 2012, 02:00 AM
واردات ساز ممنوع هست و سازت تو گمرک میمونه تا ابد!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

- - - Updated - - -

واردات ساز ممنوع هست و سازت تو گمرک میمونه تا ابد!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ac120
Thursday 20 December 2012, 11:48 AM
جدی؟ یعنی این سازایی که ما میخریم قاچاقن؟ :D

- - - Updated - - -

جدی؟ یعنی این سازایی که ما میخریم قاچاقن؟ :D

Mojahed
Friday 21 December 2012, 02:14 AM
- - - Updated - - -

من يك ماه پيش به يكي از دوستان كه در آمريكا بود گفته بودم يك ساز هوهنر بگيرد و با خودش بياورد ، ولي متاسفانه ساز از نوع آموزشي و چيني !! بود ولي مارك هوهنر روش بود.. پس يعني اون شخص اگر بصورت پستي ميفرستاد گير ميكرده؟؟
اگر اون دوستي كه در ژاپن هست در زمان عزيمت به ايران باخودش بياورد چطور؟؟؟؟ ممنون
چون واقعاً در بازار ما ساز كروماتيك زير ٨٠٠ زياد قابل توجه نيست !! دوستان در رنج ٣٠٠-٤٠٠ تومان چه سازي را پيشنهاد ميكنند؟
ممنون از توجه شما

mohsen741
Saturday 22 December 2012, 12:19 PM
جدی؟ یعنی این سازایی که ما میخریم قاچاقن؟
اینها از خرید های قبل تو انبار ها مونده...
و یا اینکه سفارشات از قبل هست....
اگر همینجور ادامه پیدا کنه ساز فروش ها همه سنتی میشن و یا بساز بفروش!!!!!!!!!

مجاهد چیزی حدود همین 1 ماه است که ممنوع شده..
نمیدونم اگه پست میکرد چی میشد......
اما دوست من گیتارش 8 میلیون قیمت داشت و سریالش تو پاسش هم خورده بود....
از ایران رفت..موقع برگشت نگذاشتن بیاره تو ایران!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
شانس آورد تونست پست کنه برای خواهرش که خارج از ایران پیشش بوده!!

اون هارمونیکا هم احتمالا اسمش (اجوکیتور بای هوهنیکا)(educator by hohnica) هست...
این مدل آموزشیه هوهنر هست...
و بله در چین مونتاژ میشه...و میشد از همون اول!!!!!!

والا باید یک نفر مورد اعتمادت ساز 200-300 تومنی رو تست کنه و از تهران برات بفرسته!!!
بگرد دنبال این آدم...
چینیه درجه 1 هم پیدا میشه....
که بشه کار آدمو راه بندازه..

از ناچاریه واردات و قیمت!....
مجبورم از ساز چینی بگم!..
شرمنده!

Mojahed
Saturday 22 December 2012, 12:38 PM
جناب محسن ، ممنون درسته اون هموني بود كه شما گفتين البته من خودم ساكن تهران هستم ، يك مغازه در جمهوري هست كه فكر كنم فضاش ٢ متر! هست ، چند وقت پيش يك ساز چيني بي نام و نشون ١٠ سوراخ كروماتيك كه سوراخها هم چهارگوش بودند رو گرفتم ٨٠ تومن ، جالبه كه ريسپانس خوبي داشت و وينت سيور هم داشت بعد چند روز رفتم كه با يكم هزينه بيشتر يه ساز هوهنر بگيرم ديدم كمترينش٨٠٠ تومن هست براي همين يه بلوزهارپ ده سوراخ هوهنر گرفتم ٢٠٠ تومن شانه اش هم چوب بود، ولي وقتي زدم ديدم چيدمان نوتهاش با كروماتيك فرق داره ، بردم طرف پس نگرفت و مجبور شدم يه ١٢٤٨ سوان بگيرم ،
ولي نميدونم چه مسئله اي هست تو تمام سازها سوراخ ٢ انگار خوب صدا نميده فكر كنم نت مي و فا باشن البته من هميشه با يك چوب بستنس تراشيده شده فاصله رييد ها رو با صفحه تنظيم ميكنم و لي تو چند تا ساز ديدم اين مشكل وجود داشته ..
باز اگه دوستان ساز بهتري كه با توجه به وضع بازاراز اينها كه من گرفتم سراغ دارند ممنون ميشم ، در آخر من تو سايت سوان ديدم همين مدل ١٢٤٨ هفت تا تيپ داره ولي اينجا تيپ يكش گرون تر از اون تيپ ٦ هست كه روش زده پرفشنال!!!
ممنون

mohsen741
Saturday 22 December 2012, 01:23 PM
در پیام خصوصی جوابگوی شما هستم...

- - - Updated - - -

در پیام خصوصی جوابگوی شما هستم...

adostei
Wednesday 26 December 2012, 09:57 PM
سلام اقا محسن . اگه اشتباه نکنم یه جایی خوندم که شما آمپیلی و میکروفن تهیه کردین . میخواستم کمی راهنمایی کنین و در صورتی که اطلاعاتی دارید ممنون میشم عنوان کنید.باتشکر

mohsen741
Thursday 27 December 2012, 11:26 PM
بنا به دلیلی در پیام خصوصی جوابگوی شما هستم دوست همیشگی و عزیز....

Mojahed
Thursday 3 January 2013, 06:57 AM
بادرود
از خدمت دوستان گرامي يك سوال اساسي داشتم و آن اين است كه اكثر نوازندگان حرفه اي معمولا چند نت ساده را با تكنيكهاي مشكل مي نوازند ، ولي اين تكنيكها مثلاً در اجراي ملودي سرود اي ايران ، يا مراببوس و بقيه آهنگهاي پاپ يا كلاسيك مثل بتهون به نظر نميرسد مه قابل اجرا باشند!
سوال من اين است كه اگر شخصي بصورت صحيح در زمان نواختن تنفس داشته و حالت فك لب و زبانش هم كاملاً صحيح باشد ، و فقط بخواهد آهنگهاي پاپ مثل سلطان قلبها و يا آهنگ عروسي و تولد و از اين رديف كارها را با ساز دهني بزند ، اين كار آماتور به حساب مي آيد ؟ اگر پاسخ مثبت است ، چه تكنيكهايي براي سبكهاي كلاسيك و پاپ كاربرد دارند...
باتشكر و سپاس

mohsen741
Friday 4 January 2013, 02:07 AM
سلام و درود...

شخصي بصورت صحيح در زمان نواختن تنفس داشته و حالت فك لب و زبانش هم كاملاً صحيح باشد ، و فقط بخواهد آهنگهاي پاپ مثل سلطان قلبها و يا آهنگ عروسي و تولد و از اين رديف كارها را با ساز دهني بزند
ببینید در جمله ی شما خودتون کار رو به مبتدی بودن محدود کردین...
گواهش هم واژه ی فقط!
شما هرچقدر هم که 15-20 قطعه رو حرفه ای اجرا کنید باز هم نوازده ی مبتدیه هارمونیکا هستید!!
نت خوانی ندارید!
تکنیک ندارید!
و خیلی مسائل دیگر که کمتر از نولزنده ی هارمونیکاست!

شما هیشه در اجرای سریع و نفس و تنطیم شدت باید روی خود کار کنید...

Mojahed
Friday 4 January 2013, 10:02 AM
سلام و درود...

ببینید در جمله ی شما خودتون کار رو به مبتدی بودن محدود کردین...
گواهش هم واژه ی فقط!
شما هرچقدر هم که 15-20 قطعه رو حرفه ای اجرا کنید باز هم نوازده ی مبتدیه هارمونیکا هستید!!
نت خوانی ندارید!
تکنیک ندارید!
و خیلی مسائل دیگر که کمتر از نولزنده ی هارمونیکاست!

شما هیشه در اجرای سریع و نفس و تنطیم شدت باید روی خود کار کنید...

پاسخ آماتور بودن را گرفتم ، ولي اينكه چه تكنيكهايي از هارمونيكا در سبك كلاسيك و پاپ كاربرد دارد را متوجه نشدم ،
ممنون

mohsen741
Saturday 5 January 2013, 08:03 PM
بدیهیه....
در کلاسیک شما نفس زیاد...و بیشتر در پاپ تنطیم شدت نفس رو باید مد نظر داشته باشین.....که احساس بدیین به نوازندگیتون!!!
باید سعی کنید با انگشت شصت کلید رو بگیرید تا با کف دستها بتونید در هوای خروجی برای ایجاد افکتها تغییر ایجاد کنید....
تکنیک خاصی نیست!!!
یا شاید سواد من ناقص هست در این زمینه!!!!!!!!!!!!!!!!!!
اما اصلی ترینش نفس و تسلط بر روی کلید هست!!!

mohsen741
Sunday 6 January 2013, 09:35 PM
دوستان علاقمند به سبک کلاسیک از این تاپیک دیدن فرمایید و تشکر از سبحان حیدری (دوست و استاد عزیزمون) فراموش نشود!!!

You can see links before reply 8%A7-%DA%A9%D9%84%D8%A7%D8%B3%DB%8C%DA%A9-%D9%88-20-%D8%A7%D8%AA%D9%88%D8%AF-%DA%A9%D9%84%D8%A7%D8%B3%DB%8C%DA%A9

SOBHANTOTo3
Monday 7 January 2013, 05:42 AM
متشکرم

دوست عزیز در تایپیک یاد شده ادامه بدید الان من جواب این سوالتونو اینجا میدم .
سبک کلاسیک در کل تشکیل شده از قطعات چند دوره زمانی هستند مثل :
باروک : هایدن ، گریک ، باخ ، موتسارت
کلاسیک : کاراکاسی ، جولیانی ، بتهون ،برامس
رومانتیک : تارگا ، البنیز ،البا ، ویوالدی ، ویلالوبوس
مدرن : نینو روتا ،ونگلیس ، یانی ، و . . . !

هر کدوم از دوره ها آهنگ سازهای خودشونو داره و همینطور اجراشون تکنیک خاصی میخواد
مثلا در آهنگ و قطعات دوره کلاسیک باید بدون اشتباه زدن حتی یک نت وشفاف و مسلط و قطعه رو بدون ویبره زیاد و با سوناریته متوسط نواخت

در دوره رومانتیک باید قطعه رو با سوناریته پایین و وییبره زیاد نواخت

در دوره باروک باید با سوناریته بالا به صورت ضربه ای محکم قطعه اجراع بشه

امیدوارم متوجه شده باشید
بقیه بحث رو در تایپیک مورد نظر ادامه میدیم سوالی بود اونجا بپرسید

ac120
Monday 14 January 2013, 09:12 PM
من چند روزی هست که یک کروماتیک 24 سوراخه دارم..
ولی وقتی میخوام بنوازم لبام هی میچسبه به پلاستیک جلو و نت ها قاطی میشن
ضمن اینکه لبام خشکی کرده باید چیکارکرد؟

SOBHANTOTo3
Wednesday 16 January 2013, 05:53 PM
دوست عزیز
اون کرماتیکی که شما دارید فکر کنم گلدن کاپ هست احتمال زیاد !
در نوازندگی اکثر اوقات نیاز نیست هنگام حرکت سازدهنی روی لب اونو به لب فشار داد ! سعی کنید لبتون سر بخوره هنگام حرکت دادن سازدهنی ولی هنگام نواختن چند نت نزدیک هم می تونید لبتونو بچسبونید و صدای دلخواه رو اجراء کنید .

البته اینا همه در اثر تجربه بدست میاد و گفتن من شاید الان برای خیلی ها نا مفهوم باشه یا در اجراء بی معنی ؛

برای خشکی لبتون هم خوب می شه و عادت می کنید من یادمه اوج تمریناتم روزی 4 ساعت مفید تمرین می کردم
مخصوصا برای قطعه بهاردلنشین و بادینری باخ خیلی وقت گذاشتم کنار لبم زخم شد و حتی انقدر نازک شد پوستم که خون اومد .
شاید هم از اشتباه تمرین کردن من بوده ولی این اتفاق برای من افتاد.

mostafa_fz
Thursday 17 January 2013, 10:13 AM
برای خشکی لبت میتونی ویتامین A از داروخونه بگیری یا اینکه بگی برای خشکی لب میخوام یه چیزی شبیه ماتیک بهت میدن که واقعا موثره
برای چسبیدن لبت هم باید بگم که یه چیز کاملا تجربی هست و بعد یه مدت که به نوازندگیه این ساز عادت کنی درست میشه البته همونطور که این دوست خوبمون گفت باید لبت رو سر بدی نه اینکه بچسبونی اما خوب حرف آخر رو تجربه میزنه

ac120
Thursday 17 January 2013, 12:58 PM
حل شد :دی این اشتباه از ویدئویه اموزشی بود
مربیه میگفت باید لب حالت غنچه مانند باشه و قسمت خییس لب روی ساز دهنی سر بخوره! وقتی اون قسمت خیس رو میکشیدم خشک میشد لب گیرمیکرد
الان برعکس غنچه خشک ترین و صاف ترین قسمت لب که میانه میشه میذارم روی ساز دهنی
الان نت اخراحی ها رو یاد گرفتم :دی

- - - Updated - - -

راستی برای اینکه بهتر توی حفره ساز دهنی هوا بره باید یه ور لب گرفت دیگه؟

mohsen741
Monday 21 January 2013, 12:15 PM
من شخصا از این تکنیک استفاده نمیکنم...
از 4 سوراخ یا 3 سوراخی که مقابل دهان هست.2 یا 3 سوراخ رو با زبون جلوشو میبندی...
جوری که هوا فقظ به سوراخ آخر از سمت راست برسه..
خیلی تکنیک جالبی نیست...

ac120
Monday 21 January 2013, 12:32 PM
من شخصا از این تکنیک استفاده نمیکنم...
از 4 سوراخ یا 3 سوراخی که مقابل دهان هست.2 یا 3 سوراخ رو با زبون جلوشو میبندی...
جوری که هوا فقظ به سوراخ آخر از سمت راست برسه..
خیلی تکنیک جالبی نیست...یعنی باید ۴ سوراخ جلو دهان باشه؟کاش میشد به صورت مصور توضیح بدین

Mojahed
Monday 21 January 2013, 08:08 PM
بادرود
ميخواستم بدونم ، سازدهني هست كه reed هاش بزرگتر و يا پهن تر از اندازه معمول باشه ،،؟؟ دوم اينكه اگه comb يك ساز رو كه از پلاستيك هست رو با چوب گلابي با همون دقت و اندازه شانه اصلي باشه ، تو بهبود صدا تاثيري داره يا خير؟؟

mohsen741
Tuesday 22 January 2013, 10:40 AM
سلام ودرود به همه...

یعنی باید ۴ سوراخ جلو دهان باشه؟کاش میشد به صورت مصور توضیح بدین
شما بدون اینکه لبها رو جمع کنین یا اصطلاحا قنچه کنین...اگر هارمونیکا رو روی لب بگذارید 4 تا 5 سوراخ به طول لب شما مقابل لب شما قرار میگیره!!!!!
به همین سادگی...

بادرود
ميخواستم بدونم ، سازدهني هست كه reed هاش بزرگتر و يا پهن تر از اندازه معمول باشه ،،؟؟ دوم اينكه اگه comb يك ساز رو كه از پلاستيك هست رو با چوب گلابي با همون دقت و اندازه شانه اصلي باشه ، تو بهبود صدا تاثيري داره يا خير؟؟

سوال اول :
بله ..هم هارمونیکا هست که تیغه هاش پهن تر باشه هم طویل تر از حد معمول...اما پهنا با طول تیغه همیشه وابسته به هم هستند..
هم اینکه هارمونیکا هست که تیغه هاش کوچکتر هم هست...

برای اینکه همون فرکانس رو در تیغهها با سایز مختلف داشتیم .روی قطر تیغه به دقت کار میشه!!!!!

هارمونیکا های باس....کورد هارمونیکا ها...ارکسترال اکتاو هارمونیکا....و خیلی هارمونیکا ها هستند که تیغه هایی بزرگ دارند...
حتی هوهنر یک هارمونیکا دیاتونیک داره به اسم xb40 که مخصوص و بهترین گزینه ی دنیا برای بندینگه...
و سایز این دیاتونیک 10 سوراخه به اندازه ی یک کروماتیک 10 سوراخه بزرگ هست!!!
و تیغه هاش هم همینطور!!!!

سوال دوم....
ببینید...
اگر 2 کامب داشته باشیم که حتی در ابعاد میکرومتریک با هم مو نزنن و یکس باشند...
میتونیم برای رید پلیتهای 1.5 با گوشی خیلی حرفه ی تو موسیقی...تفاوت رنگ صدا رو تشخیص بدیم..

نکته ای که هست اینه که پلاستیک از چه جنسی با چه تراکمی باشه!!
خمیر چوب گلابی چه نوع کمپوزیتی باش!!

در بهترین حالته هر کدوم و نوازندگیه صحیح و حرفه ای....
میتوان گفت:
شونه ی چوبی صدای چوبی میده...
و شونه ی پلاستیکی صدای پلاستیکی میده...
و حتی شونه ی آلومینیومی صدای فلزی میده...

- - - Updated - - -

و این تاثیرات فقط خودشون رو در ساز با تیغه و ریدپلیت و ویند سیور و کاور های حرفه ای نشون میدن....نه هر سازی...

SOBHANTOTo3
Wednesday 23 January 2013, 04:35 PM
سلام

این تکنیکی که می گید Tongue Blocking هست !
و به گفته فرانس اشمل اگر نوازنده بخواهد از همه امکانات نوازندگی بهره بگیرد باید این روش رو بخوبی بتونه اجراء کنه .

.................................................. .................................................. .................................................. ............

در مورد تیغه ها خیلی دقت می شه در ساختن سازها ولی
رابطه ای هست : هر چه تیغه زخیم تر باشه صدای بلندتری تولید می کنه و همینطور نفس بیشتری می بره
و هر چقدر تیغه ها نازکتر باشه نفس کمتری می خواد ولی صدای ضعیفتری تولید می کنه

ac120
Wednesday 23 January 2013, 07:41 PM
روش شما درست :)) ولی من قبلنا واسه اینکه ساز دهنیم بوی خوبی داشته باشه بهش ادکلن زدم البته الان میزنم حس خوبی بهم دست میده چون بو ادکلن میده
ولی زبون نمیشه زد مسموم میشه ادم :21:

SOBHANTOTo3
Wednesday 23 January 2013, 07:47 PM
خوبه والله :21:
اینم روش پیشنهادی شما :D
بیا برامون یک مستر کلاس بزار از این نکات یاد بگیریم .

شوخی کردم .
موفق باشی
این تکنیک همیشه نیاز نیست منظور فرانس اشمل اینه که باید بلد باشید و برای نوازندگی حرفه ای ممکنه لازم باشه

ac120
Wednesday 23 January 2013, 08:22 PM
خوبه والله :21:
اینم روش پیشنهادی شما :D
بیا برامون یک مستر کلاس بزار از این نکات یاد بگیریم .

شوخی کردم .
موفق باشی
این تکنیک همیشه نیاز نیست منظور فرانس اشمل اینه که باید بلد باشید و برای نوازندگی حرفه ای ممکنه لازم باشه

فرانس اشمل؟ همین آقا محسن خودمونن یا نوازنده معروف ساز دهنین؟

mohsen741
Wednesday 23 January 2013, 08:46 PM
نگو توروخداااااااااااااااااا.. ....
منو مسخره میکنی یا استاد فرانس رو؟؟

kivig
Thursday 24 January 2013, 10:06 AM
سلام محسن جان
داشتم تاپیکهای مختلف رو میگشتم با این پست روبرو شدم

You can see links before reply

میخواستم ببینم اون قسمتی که گفتین شونه هاي چوبي رو قبل از ركورد يا كنسرت 1 ساعت تو روغن زيتون ميزارن درسته ؟
چون اطلاعی تو این زمینه نداشتم سوال کردم
ممنون

mohsen741
Thursday 24 January 2013, 01:12 PM
سلام بر شما.
بله درسته...
البته شونه های چوبیه ساز های دیاتونیک اینگونه هست...
شونه ی چوبی هرچقدر هم که تمیز منتاژ شده باشه و پر تراکم باشه.باز هم منفذ هایی داره.از طرفی رنگ صدای چوب در هارمونیکاهای حرفه ای قشنگتره..و هوا بدی در اجرا و رکورد حرفه ای خیلی موثره رو نوازندگی...
برای همین با اینکه این کار از عمر هارمونیکا کم میکنه.هارمونیکاهای دیاتونیک شونه چوبی رو تو آب میندازند....
برای اینکه عمر هارمونیکا کم نشه اون رو توی روغن زیتون هم میندازند...
اما روغن زیتون رو بعد از اجرا باید از ساز (قسمتهای چوبی) تمیز کرد...
و یا هفته ای 1 بار دوباره تو روغن گذاشت.چون روغنه جذب شده پس داده میشه از چوب و اگه مراغب نباشین به طور بدی جذب گرد و غبار میکنه...
معمولا میگذارند تو روغن زیتون و بعد از فعالیت ریدپلیتها رو باز میکنند و شونه رو تمیز میکنند...
این کار در نگاه اول سخت و پر زحمت بنظر میرسد.اما نوازندگان حرفه ای ساز اجرا و ساز تمرینشون یکی نیست!!!
پس این زحمت رو برای نفسی کمتر و اجرایی بهتر به جون میخرند..

- - - Updated - - -

توجه داشته باشین که چنین کاری رو با کروماتیکها انجام نمیدهند..
(توتس رو نندازی تو روغن!!!!!!!!!!!!!!!!!)..
چون کامب چوبیه سازهای کروماتیک چوب کامل نیست...کامپوزیتی از چوبه!!!!!!!!!!!!!!!!
اما شونه ی سازهای دیاتونیک فقط چوبه پرس شده هست!!

ممنونم از شما که با حوصله تاپیکهارو میخونید...
کار درست رو شما انجام میدین...

kivig
Friday 25 January 2013, 02:47 PM
توجه داشته باشین که چنین کاری رو با کروماتیکها انجام نمیدهند..
(توتس رو نندازی تو روغن!!!!!!!!!!!!!!!!!)..
چون کامب چوبیه سازهای کروماتیک چوب کامل نیست...کامپوزیتی از چوبه!!!!!!!!!!!!!!!!
اما شونه ی سازهای دیاتونیک فقط چوبه پرس شده هست!!

ممنونم از شما که با حوصله تاپیکهارو میخونید...
کار درست رو شما انجام میدین...
نه بابا مگه میخوام کنسرت بدم که بندازمش تو روغن :))))
من همیشه سعی میکنم تا اونجا که میتونم وقت بزارم و تاپیکها رو مطالعه کنم ٬ ممکنه موضوعی که میخونم الان به کارم نیاد ولی بعدا میتونه کمک کنه بهم که اتفاقا خیلی این قضیه برام پیش اومده
ممنون از اینکه وقت میزارین و با حوصله جواب میدین :1:

Erfan_bigboss
Friday 25 January 2013, 04:40 PM
سلام خدمت همه ی هنرمندای عزیز.از همه ممنونم واسه حوصله و دقتی که به خرج میدن و مخصوصا از آقا محسن و آقا سبحان که انقد با حوصله به سوالات پاسخ میدن!خیلی از مشکلات خود من با خوندن مطالب اینجا حل شد و دیگه نیاز نیست مطرح کنم!!!!بازم از همه ممنون
راستی آقا محسن خدمتتون عرض کنم که من بعد از 1 ماه دوندگی یه ساز سوان 1040 گرفتم!!!!!!که جا داره باتوجه به شرایط فعلی پیدا کردن همین ساز رو هم به خودم و به جامعه ی موسیقی تبریک بگم!!!

:10::21::21::10:

kivig
Sunday 27 January 2013, 01:03 AM
سلام خدمت همه ی هنرمندای عزیز.از همه ممنونم واسه حوصله و دقتی که به خرج میدن و مخصوصا از آقا محسن و آقا سبحان که انقد با حوصله به سوالات پاسخ میدن!خیلی از مشکلات خود من با خوندن مطالب اینجا حل شد و دیگه نیاز نیست مطرح کنم!!!!بازم از همه ممنون
راستی آقا محسن خدمتتون عرض کنم که من بعد از 1 ماه دوندگی یه ساز سوان 1040 گرفتم!!!!!!که جا داره باتوجه به شرایط فعلی پیدا کردن همین ساز رو هم به خودم و به جامعه ی موسیقی تبریک بگم!!!

:10::21::21::10:
مبارک باشه :41:
ولی فکر نمیکنم واسه خریدن سوان دیگه اونقدرا هم دوندگی لازم باشه ها ٬ نهایتا اگه جایی باشین که فروشگاهاشون نداشته باشن با خرید اینترنتی راحت میشه تهیه کرد !
swan 1040 تو مدل جدیدش اومده قسمت سوراخها رو یه کم نیم دایره کرده و این باعث میشه بهتر رو لب بشینه و هم اینکه از لحاظ هوابندی یه کم بهتر شده نسبت به قبل
در کل هر چند نمیشه ساز حرفه ای محسوبش کرد ولی میشه واسه ی شروع روش حساب کرد ٬ همیشه هم نمیشه نیمه ی خالی لیوان رو دید اونم با این وضعیت قیمتها که اگه این سوان نبود معلوم نبود تکلیف خیلی ها برای خرید ساز چی میشد که خب جا داره اینجا از این لحاظ قدرشو دونست
ساز سوان منم که منو با خودش به دنیای هارمونیکا وارد کرد چند روز پیش دار فانی رو وداع گفت و یکی دو تا تیغه هاش شکست !
البته اول شاسیش گیر کرد که با شل کردن پیچ ها درست شد حتی بهتر از روز اول ولی بعدا نمیدونم چرا نت C سوراخ ۵ شروع شد به کروم شدن و .... دست آخرم نفس پایانی رو کشید :17:
بعد که بازش کردم دیدم یکی از تیغه هاش شکسته ٬ یه کم باهاش ور رفتم زدم یکی دیگه شم شکوندم :21:
خلاصه که عزیز دلم بعد از 1.5 سال منو تنها گذاشت ... :296:
اینم عکس از کالبد شکافی :4:

9162
البته الان سر همش کردم و به عنوان یه خاطره ی خوب نگهش داشتم
بعله ٬ اینم داستان من و سوان :4:

Mojahed
Sunday 27 January 2013, 05:48 AM
بادرود خدمت دوستان
اگر شخصي بخواد با سازدهني نوع كروماتيك آهنگهاي پاپ و كلاسيك رو مثل بتهون يا باخ رو بزنه نيازي هست كه تكنيكهايي كه مخصوص نوع دياتونيك هست رو مثلاً بندينگ رو حتماً ياد بگيره ؟؟ كلاً سطح حرفه اي پاپ و كلاسيك بجز سريع نواختن و صحيح نواختن بانفسگيري درست شامل چه مواردي ميشه ،،
ممنون

Erfan_bigboss
Sunday 27 January 2013, 08:01 AM
ممنونم از شما. ولی باور کن تمام مدل های گلدن کاپ و سوان موجود بود به جز 1040!!!
مخصوصا واسه من که تو شهرستانم!!! در هرصورت خداوند رو 1000 بار شاکرم که همینم گیرم اومد!!!
جا داره به شما هم تبریک بگم واسه 1.5 سال نگهداری از ساز سوان که معمولا عمرش کوتاهه!!!
ولی خودمونیم ها... ساز بیچاره نابود شده ها!!!
خدارحمت کنه مرحوم سوان 1040 رو!

kivig
Sunday 27 January 2013, 12:46 PM
بادرود خدمت دوستان
اگر شخصي بخواد با سازدهني نوع كروماتيك آهنگهاي پاپ و كلاسيك رو مثل بتهون يا باخ رو بزنه نيازي هست كه تكنيكهايي كه مخصوص نوع دياتونيك هست رو مثلاً بندينگ رو حتماً ياد بگيره ؟؟ كلاً سطح حرفه اي پاپ و كلاسيك بجز سريع نواختن و صحيح نواختن بانفسگيري درست شامل چه مواردي ميشه ،،
ممنون
من اطلاعات چندانی راجب دیاتونیک ندارم
منتهی تا اونجا که میدونم تو دیاتونیک به دلیل در دسترس نبودن چند نت مجبور هستن با بند کردن بهشون برسن ٬ توی کروماتیک شما تمامی نتها رو در اختیار دارین و نیازی به بند کردن در حالت عادی نیست ٬ هر چند بند کردن به عنوان تکنیک تو کروماتیکم استفاده میشه منتهی در حالت عادی شما میتونید آهنگها رو بدون بند کردن بنوازید
همونطور که دیدم آقای سبحان حیدری آهنگ بادینری باخ رو با همین کروماتیک زدن
باز دوستانی که اطلاعات بیشتری دارن راهنمایی کنن بهتره

mohsen741
Sunday 27 January 2013, 03:28 PM
ممنون از اینکه وقت میزارین و با حوصله جواب میدین :1:
خواهش مییکنم...
وظیفمه...

سلام خدمت همه ی هنرمندای عزیز. از همه ممنونم واسه حوصله و دقتی که به خرج میدن و مخصوصا از آقا محسن و آقا سبحان که انقد با حوصله به سوالات پاسخ میدن! خیلی از مشکلات خود من با خوندن مطالب اینجا حل شد و دیگه نیاز نیست مطرح کنم!!! بازم از همه ممنون سلام بر عرفان عزیز..خوبی؟؟
کم پیدایی!
این حرفت خستگی رو از امیرحسین و سبحان و من بدر کرد...
خدارو شکر که مفید بوده برات..
البتهک اره امیر حسین و سبحان که درسته.خدارو شکر من کار اونهارو خراب نکردم..

راستی آقا محسن خدمتتون عرض کنم که من بعد از 1 ماه دوندگی یه ساز سوان 1040 گرفتم!!! که جا داره باتوجه به شرایط فعلی پیدا کردن همین ساز رو هم به خودم و به جامعه ی موسیقی تبریک بگم!!!
بله درسته مثل اینکه بارش اومده سوان...چون زیاد شده دوباره..

swan 1040 تو مدل جدیدش اومده قسمت سوراخها رو یه کم نیم دایره کرده و این باعث میشه بهتر رو لب بشینه و هم اینکه از لحاظ هوابندی یه کم بهتر شده نسبت به قبل دقیقا ..این مشخصه ی باره جدیده سوانه..

SOBHANTOTo3
Sunday 27 January 2013, 03:33 PM
سوال خوبی بود ! نیاز هست
تکنیک های هارمونیکا اغلب در تمام انواع هارمونیکا قابل اجراء هستند و زیبایی خودشونو دارن
راستش در تئوری هیچ نیازی نیست کسی که کروماتیک می زنه و قطعات مورد علاقش و سبکشو می تونه اجراء کنه بیاد دیاتونیک بنوازه
ولی از نظر بعضی ها ننواختن دیاتونیک بلوز تنها یا . . . .1
مثل این می مونه که : بری مدرسه و بگی من فقط درس فیزیکم خوبه و بقیه رو نمی خونم و نیازی ندارم و اگر یک فیزیکدان خوب هم بشم
می تونم یک دانشمند باشم .
در صورتی که مردود می شید و نمی تونید موفق بشید چون در کل در حد حرفه ای همه علوم به هم مربوط می شن
فیزیک به ریاضی . ریاضی به موسیقی .فیزیک به زیست .زیست به زمین شناسی . زمین شناسی به تاریخ و . ..1
و مثلا ننواختن یکی از اونها یا یکی از تکنیک ها رو عیب می دونند
مثلا شما چه نوازنده حرفه ای سازدهنی هستید که تکنیک بند معروفترین تکنیک هارمونیکا رو بلد نیستید . (البته این نظر بعضی نوازنده هاست و اصلا حرف من نیست )

پس به نظر من بهتره ادم و قتی میگه من نوازنده هارمونیکا هستم بهتره تا بگه من نوازنده هارمونیکا دیاتونیک 10 سوراخ گام بلوز هستم یا . ..1

ولی در کل تکنیک ها به هم مربوط هستند .

kivig
Sunday 27 January 2013, 03:51 PM
دوستان این کار رو همینطوری و بدون تمرین با استادم ضبط کردم
خوشحال میشم نظراتتون رو بگین
سازم اینجا سوان خدابیامرز بود

mohsen741
Monday 28 January 2013, 10:49 AM
سلام و ممنوناز اینکه نمونه کار قشنگتو باهامون در میون گذاشتی..
تمپوی پایین تر قشنگترش میکرد...
اما در کل خوب بود و ممنون..

SOBHANTOTo3
Tuesday 29 January 2013, 11:32 AM
زیبا بود انشالله موفق باشید
تبریک می گم .

sooshians
Thursday 7 February 2013, 12:10 PM
سلام به همه دوستان عزیز
من می خوام شروع کنم به یادگیری ساز دهنی ( هارمونیکا ) ، ممنون میشم اگه راهنماییم کنید که از چه نوع سازدهنی معمولا شروع باید کرد؟ و سوال معمول همه تازه واردا اونم اینکه تو این ساز بعد چه مدت میشه یه صدای قابل فهمی در آورد :4: مرسی از همگی

kivig
Friday 8 February 2013, 05:45 PM
سلام خدمت دوستان عزیز

دو تا نمونه کار ضبط کردم ، خوشحال میشم ایرادامو بگین بتونم کارمو بهتر کنم :violinplay3:
کیفیتشون بالا نیست چون با گوشی ضبط کردم

بهار دلنشین

جانی گیتار

نت بهار دلنشین و از اینترنت پیدا کردم و از کتاب آقای پاکنژاد نزدم
جانی گیتارم از کتاب آقای دادخواه زدم

ممنون

sooshians
Saturday 9 February 2013, 11:46 PM
دوستااااااااانننننن؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!

Erfan_bigboss
Sunday 10 February 2013, 08:46 AM
سلام سوشیانس عزیز.منم خودم مدتیه که هارمونیکا کار میکنم ولی فکر میکنم برای شروع باید از ساز ترمولو شروع کنی.بهترین سازی هم که میتونی الآن گیر بیاری Hohner Ocean Star هست.من خودم دارم ازش و کاملا راضیم.قیمتش الآن باید حدود 60-70 تومن باشه!

sooshians
Sunday 10 February 2013, 09:13 AM
مرسی Erfan عزیز، امید وارم بتونم تو دوره یادگیری از تجربیات شما دوستانم بهره ببرم

Patriote
Sunday 10 February 2013, 03:55 PM
سلام به همه، این اولین پست من تو سایته،واقعا بچه های با تجربه ای اینجا هستن.
ناراحت نمی شین اگه منه تازه کار یه سوال بپرسم؟:9:
من یه سازدهنی گلدن کاپ 24 گرفتم بعد از یه هفته دیگه بعضی نت ها حس می کنم صداشون عوض شده بعضی دیگه هم که کلا صداشون دیگه در نمیاد!
به نظر شما ارزششو داره ببرم تعمیر؟اصلا تعمیر میشه؟ممنون.

mostafa_fz
Sunday 10 February 2013, 05:17 PM
سلام به همه، این اولین پست من تو سایته،واقعا بچه های با تجربه ای اینجا هستن.
ناراحت نمی شین اگه منه تازه کار یه سوال بپرسم؟:9:
من یه سازدهنی گلدن کاپ 24 گرفتم بعد از یه هفته دیگه بعضی نت ها حس می کنم صداشون عوض شده بعضی دیگه هم که کلا صداشون دیگه در نمیاد!
به نظر شما ارزششو داره ببرم تعمیر؟اصلا تعمیر میشه؟ممنون.

تعمیییییییییییییییر ؟؟؟؟؟؟
دوست عزیز اون چیزی که شما دارید یه چیزی شبیه هارمونیکا هستش
اصلا به عنوان ساز روش حساب نکن
بهتره تا قیمت ها ازین گرون تر نشده یه ترمولوی هوهنر یا سوزوکی بگیری تا لذت ساز زدن رو حس کنی

Patriote
Sunday 10 February 2013, 10:02 PM
تعمیییییییییییییییر ؟؟؟؟؟؟
دوست عزیز اون چیزی که شما دارید یه چیزی شبیه هارمونیکا هستش
اصلا به عنوان ساز روش حساب نکن
بهتره تا قیمت ها ازین گرون تر نشده یه ترمولوی هوهنر یا سوزوکی بگیری تا لذت ساز زدن رو حس کنی

ممنون
یکی از بچه های سایت زحمت کشیده بود یه مقاله ی مفصل گذاشته بود...
داخل اون مقاله گفته شده بود chrometta 12 هوهنر برای تازه کارایی مثل من که میخوان کروماتیک کار کنن خوبه.
کسی ایده ی خاصی در این باره نداره؟
یه هارمونیکایی میخوام که به این زودیا خراب نشه کروماتیک 12 سوراخ هم باشه.

mohsen741
Monday 11 February 2013, 10:04 PM
chrometta 12
price : 800.000 tomaan

ac120
Monday 11 February 2013, 10:44 PM
ولی خدایی با این وضع نمیشه با دوتا سازکار کرد من که فعلا هارمونیکار گذاشتم کنار پیانو کار میکنم اخه هزینه یه هارمونیکا درست حسابی زیاده

SOBHANTOTo3
Tuesday 12 February 2013, 04:37 AM
هارمونیکا هم مثل خیلی سازهای دیگه البته هنوز هم ارزونتر

شما برای تمرین با ساز 70 تومنی سوان هم می تونید تمرین کنید خیلی هم نرم هست
ولی برای اجراء باید ساز برند های مثل هوهنر و سوزوکی و سیدل و. .. داشته باشید.
خیلی هم گرون نیست
سازهای مثل پیانو و حتی خوده گیتار و . .. خیلی گرونتر هستند همین الان

Patriote
Tuesday 12 February 2013, 07:17 AM
chrometta 12
price : 800.000 tomaan

What?!
YOu kidding me:17:?!

فکر کنم همون چینیش برای من مناسب تر باشه...:35::39:

Patriote
Tuesday 12 February 2013, 08:25 AM
آقا یه سوال.موقع نواختن ساز بهتره سرو حرکت بدی و ساز رو ثابت نگه داری یا نه بهتره سازو حرکت بدی؟
دو تا حالتش رو هم دیدم آخه...

BabakNps
Tuesday 12 February 2013, 02:00 PM
با سلام خدمت همه استادان یک سوال دارم من بعد 3 سال هارمونیکا زدن هنوز نمیدونم قبل از زدن به لبم چی بزنم که رو هارمونیکا درست حرکت کنه و تو آهنگ لبم گیر نکنه شما چی استفاده میکنید چی رو پیشناهاد میکنید اگر کرم خاصی هست به منم بگید چون از این کرم های داروگر ماروگر میزنم 5 دقیقه بعد همش خشک میشه لطفا راهنمایی کنید ممنون

Patriote
Tuesday 12 February 2013, 02:26 PM
با سلام خدمت همه استادان یک سوال دارم من بعد 3 سال هارمونیکا زدن هنوز نمیدونم قبل از زدن به لبم چی بزنم که رو هارمونیکا درست حرکت کنه و تو آهنگ لبم گیر نکنه شما چی استفاده میکنید چی رو پیشناهاد میکنید اگر کرم خاصی هست به منم بگید چون از این کرم های داروگر ماروگر میزنم 5 دقیقه بعد همش خشک میشه لطفا راهنمایی کنید ممنون

البته اگه اشتباه میگم بزرگان به من تذکر بدن.
ولا وازلین واسه من خیلی خوب جواب داده.

BabakNps
Tuesday 12 February 2013, 03:23 PM
البته اگه اشتباه میگم بزرگان به من تذکر بدن.
ولا وازلین واسه من خیلی خوب جواب داده.

پس وازلین خوبه بنظر شما ممنون که راهنمایی کردید. اگر بچه های دیگه هم بگن چی اسنفاده میکنن خوشحال میشیم.

kivig
Tuesday 12 February 2013, 07:12 PM
والا من مشکل چندانی با این قضیه ندارم
یه کم اوایل اذیتم میکرد ، یا اب دهنم زیاد بود یا کم
الان فقط یه کم بعضی وقتها که زیاد با ساز کار میکنم گوشه ی سمت چپ لب بالاییم سوزش پیدا میکنه که یه کم کرم میزنم و دیگه مشکلی ندارم

mohsen741
Wednesday 13 February 2013, 06:20 PM
سلام خدمت اساتید...
فقط آب دهان ...
مواد روغنی جذب پرز و گرد و غبار میکنند...
و حتما میدونید در اثر فوت به داخل هارمونیکا انتقال پیدا میکنند!...
برای نفس گیری یا استراحت یا مکث.1 بار لبها رو خیسه خیس از آب دهان کنید و هارمونیکا رو از اول تا آخر روی 2 لب بکشید...
دوست عزیز.
جسارتا ایراد از ساز شما هم هست...
قسمت دهانیه سازتون چندان حرفه ای طراحی نشده...

- - - Updated - - -

What?!
YOu kidding me :17:?!
no
it's a war !!!

vviolinn
Wednesday 13 February 2013, 06:53 PM
من یه سوال گنده دارم.
چطور توی اون سوراخ های ریز فوت میکنین و دقیقا نت مورد نظر رو میزنین؟

kivig
Wednesday 13 February 2013, 08:29 PM
من یه سوال گنده دارم.
چطور توی اون سوراخ های ریز فوت میکنین و دقیقا نت مورد نظر رو میزنین؟
دو تا تکنیک برای نواختن این ساز هست که هر کدوم کارایی خاص خودش رو داره
ولی معمول ترین شیوه اینه که سه سوراخ رو وارد دهان میکنن و با زبون دو تا سوراخ رو میبندن که هوا ازش رد نشه و صدا از سوراخ سوم خارج میشه که به این تکنیک میگن تانگ بلاک
وقتی کار کنی خودت متوجه میشی چقدر ساده و راحته

Patriote
Thursday 14 February 2013, 06:42 AM
no
it's a war !!!

Alright.
You're right buddy...

Patriote
Friday 22 February 2013, 08:23 AM
سلام.کسی ایده ی خاصی ندازه که چه طور می شه روش tongue block رو یاد گرفت؟هرکار میکنم، سوراخ هایی رو که رفتم حلا میخوام برگردم،زبونم گیر میکنه.
ممنون

kivig
Friday 22 February 2013, 09:28 AM
سلام.کسی ایده ی خاصی ندازه که چه طور می شه روش tongue block رو یاد گرفت؟هرکار میکنم، سوراخ هایی رو که رفتم حلا میخوام برگردم،زبونم گیر میکنه.
ممنون
این واسه اینه که زبونتو محکم فشار میدی به ساز ، در صورتیکه فقط باید مماس نگه داری روی سوراخ و فشار ندی ، کافیه که نوک زبون بتونه فضای دوتا سوراخ کناری رو پوشش بده و از ورود هوا به اونها جلوگیری کنه

Erfan_bigboss
Friday 22 February 2013, 02:28 PM
سلام دوستان!ببخشید که دخالت میکنم ولی من فک میکنم روش tongue block واسه نوازندگی حرفه ای زیاد مناسب نیست!به عنوان یه تکنیک،خوبه که هر نوازنده ای بلد باشه ولی هز همون روش عادی که ترمولو و دیاتونیک رو مینوازید استفاده کنید!اون بهتره!!!!
دلیل حرفم هم اینه که اگه به همون روش عادی بنوازید ماهیچه ها و کلا ساختار لب هاتون قوی تر میشه و با هر سازی میتونید به راحتی بنوازید ولی تو روش Tongue blocking اگر بخواید با یه ساز جدید بنوازید باید کلی باهاش کلنجار برید تا به قول معروف قلقش دستتون بیاد و بهش عادت کنید!
در کل روش عادی لب ها رو پخته تر و قوی تر میکنه که حرکت لب ها رو روی ساز روان تر میکنه!قوی بودن لب ها واسه تکنیک های دیگه بسیار مهمه!مثل Group نواختن.

اگه اشتباه میکنم لطفا اساتید تصحیح کنن که اطلاعات غلط نرسونده باشم!

Patriote
Friday 22 February 2013, 03:02 PM
سلام دوستان!ببخشید که دخالت میکنم ولی من فک میکنم روش tongue block واسه نوازندگی حرفه ای زیاد مناسب نیست!به عنوان یه تکنیک،خوبه که هر نوازنده ای بلد باشه ولی هز همون روش عادی که ترمولو و دیاتونیک رو مینوازید استفاده کنید!اون بهتره!!!!
دلیل حرفم هم اینه که اگه به همون روش عادی بنوازید ماهیچه ها و کلا ساختار لب هاتون قوی تر میشه و با هر سازی میتونید به راحتی بنوازید ولی تو روش Tongue blocking اگر بخواید با یه ساز جدید بنوازید باید کلی باهاش کلنجار برید تا به قول معروف قلقش دستتون بیاد و بهش عادت کنید!
در کل روش عادی لب ها رو پخته تر و قوی تر میکنه که حرکت لب ها رو روی ساز روان تر میکنه!قوی بودن لب ها واسه تکنیک های دیگه بسیار مهمه!مثل Group نواختن.

داخل کتابی که خود Franz Chmel نوشته،گفته شده برای نوازندگی های طولانی روش Puckering باعث خستگی لب ها می شه و با این روش نمیشه تکنیک Tongue vibrato رو انجام داد.البته این تکنیک ها برای فردی مبتدی مثل من خیلی زوده، ولی چه بهتر که آدم هر دوتا روش رو بلد باشه تا وقتی که خواست حرفه ای شه مشکلی نداشته باشه.
دانلود کتاب هارمونیکا برای کنسرت Franz Chmel (You can see links before reply)

kivig
Friday 22 February 2013, 03:23 PM

سلام دوست عزیز
والا راستش هر کسی یه نطری داره ، به نظر من هر دو روش خوب هستن و کارآمد منتهی بر اساس مطالعاتی که من داشتم تکنیک Tongue block مزایای بیشتری داره و اتفاقا واسه نوازندگی حرفه ای مناسبتره
1- اول اینکه نواختن آکورد توش راحتتره ، تو روش پاکر شما تک نت میزنی و وقتی بخوای آکورد بزنی باید لب از حالت تک نت خارج بشه و به اندازه چند سوراخ باز بشه که خب سوییچ بین این دو حالت یه کم سختتره
2 - دوم روش نواختن Tongue Slap هستش که بیشتر تو بلوز کاربرد داره ، تو این روش نوازنده وقتی داره تک نت میزنه یه لحظه زبانش رو از روی ساز بر میداره و صدا از چند سوراخ مجاور میاد و در واقع صدای آکورد به گوش میرسه و بعد سریع دوباره برمیگرده رو حالت تک نت نوازی
3 - سوم روش Tongue Switch هستش که تو این روش مثلا وفتی شما سه سوراخ رو توی دهان دارین و با سوراخ سمت راستی کار میکنین خیلی سریع و به راحتی میتونین با جابه جایی ربان از نت سمت چپی استفاده کنین که خب تو ملودیهایی که با کمک این تکنیک، جابجاشدن مکرر بین دو سوراخی که فاصله نسبتاً زیادی از هم داشته باشن در مقایسه با روش پاکر راحتتر انجام میشه
4 - مورد بعدی تکنیک Split Intervals هستش که تو هارمونیکا نواختن همزمان دو سوراخ غیر مجاور هستش ، مثلا شما سوراخ 1 تا 3 رو تو دهان دارین ، به راحتی میتونید سوراخ 2 رو با زبان مسدود کنید و همزمان صدای سوراخ 1 و 3 رو بشنوید

من اینا رو تو مطالعاتی که داشتم متوجه شدم و از چند موردشون هم استفاده کردم و به شخصه دیدم چقدر کار رو ساده تر میکنه ، اما خب این خود نوازنده هستش که باید تشخیص بده کدوم روش براش مناسبتره و راحتتر
موفق باشید

mohsen741
Friday 22 February 2013, 09:22 PM
بسيار ممنونم از توضيحات كامل و بجاي kivig (You can see links before reply)

آقا اجازه؟
منم نظر شخصيمو بگم؟؟
من ازون آدمهايي هستم كه خيلي فكر عمر سازم هستم..
هرچي بيشترآبدهن بره توش زودتر خراب ميشه و من پول ندارم سازو عوض كنم..
از طرفي وسط تمرين و نوازندگي و اجرا بايد فكر نت باشم و لب و لپ و وسط زبون و انتهاي زبون...خيلي ستم ميشه كه ديكه نوكه زبونمم هي اينور اونور كنم...
براي منه تازه كار خيلي بهتره كه لبمو غنچه كنم و فقط كافيه تا ماهيچه هارو شل كنم تا به آكورد برسم...
تازشم...
من سوليست ميخوام بشم اصلا هم نميخوام آكورد بزنم شايد...
اما بالاخره خوبه اين تكنيكه پر از تف و زحمت رو ياد بگيرم..بد نيست...
:-)

كاملا نظر شخصيمه و توصيه به هيچكس نيست...ملاكي هم نيست!

ac120
Sunday 24 February 2013, 12:03 AM
آهنگ اصلی پاپیون (فیلم) با ترمولو زده شده؟
ضمن اینکه توی اینترنت تنظیم ساز دهنیش نیست کسی داره اینجورتنظیمی رو؟

- - - Updated - - -

آخ ببخشید آقا محسن :دی منظورم هارمونیکا بود

Patriote
Sunday 24 February 2013, 06:11 AM
آهنگ اصلی پاپیون (فیلم) با ترمولو زده شده؟
ضمن اینکه توی اینترنت تنظیم ساز دهنیش نیست کسی داره اینجورتنظیمی رو؟

- - - Updated - - -

آخ ببخشید آقا محسن :دی منظورم هارمونیکا بود

آقا منم بازی؟:30:
من که فکر کنم برای کروماتیکه چون دیز داره.
نتش هم تو بخش فقط نت های کلاسیک برای هارمونیکا هست، بابک جان زحمت کشیدن گذاشتن.

ac120
Sunday 24 February 2013, 11:46 PM
آقا منم بازی؟:30:
من که فکر کنم برای کروماتیکه چون دیز داره.
نتش هم تو بخش فقط نت های کلاسیک برای هارمونیکا هست، بابک جان زحمت کشیدن گذاشتن.

آقا دمت گرم واقعا اخه تا الان داشتم تنظیم پیانوشو تمرین میکردم ولی سخت بود نمیشد زد ... الان یاد گرفتم بزنمش :دی
این راه زبونی هم شما فرض کن داری با زبون سوت میزنی :دی بلدی؟

Erfan_bigboss
Monday 25 February 2013, 08:14 AM
سلام بر همه ی دوستان عزیز و با تشکر از راهنمایی ها و توضیحات کامل همه!
کلی چیز یاد گرفتم!
یه سوال بی ربط داشتم اما از اونجایی که به هارمونیکا ربط داره همینجا میپرسم!!!
دوستان عزیز میشه چندتا آلبوم کانتری یا بلوز (هارمونیکا) به من معرفی کنید؟ترجیحا کانتری!!!
اگه کسی لینک هم داشته باشه که خیلی عالیه!با تشکر!

Patriote
Monday 25 February 2013, 09:36 AM
سلام بر همه ی دوستان عزیز و با تشکر از راهنمایی ها و توضیحات کامل همه!
کلی چیز یاد گرفتم!
یه سوال بی ربط داشتم اما از اونجایی که به هارمونیکا ربط داره همینجا میپرسم!!!
دوستان عزیز میشه چندتا آلبوم کانتری یا بلوز (هارمونیکا) به من معرفی کنید؟ترجیحا کانتری!!!
اگه کسی لینک هم داشته باشه که خیلی عالیه!با تشکر!

سلام، تو تاپیک فقط نت های کلاسیک برای هارمونیکا یه لینک به آلبوم The glory of Gershwin دادم که آلبوم بلوز هست...
ولی بازم فکر کنم اگه تو انجمن سبک های موسیقی مطرح کنی بهتر نتیجه بگیری.

- - - Updated - - -

آقا دمت گرم واقعا اخه تا الان داشتم تنظیم پیانوشو تمرین میکردم ولی سخت بود نمیشد زد ... الان یاد گرفتم بزنمش :دی
این راه زبونی هم شما فرض کن داری با زبون سوت میزنی :دی بلدی؟

آره، الان یه کم راه افتادم ولی باید بیشتر تمرین کنم، مرسی...

BabakNps
Thursday 28 February 2013, 05:33 PM
سلام.
دوستان من سازم الان 2 روزه به دستم رسیده هاهنر 270 دلوکس، ولی سوراخ شماره 10 اخساس میکنم ایراد داره مخصوصا نت فا و فا دیز، اولش که نت رو میزنی نزدید 3 سانیه جیغ میکشه بعد نت رو میزنه البته ساز که تو دستم گرم میشه نت بعضی وقتها زده میشه بی ایراد و بعضی وقتها اینجوری جیغ میکشه نمیدونم حالا این مشکل به مرور زمان حل میشه یا سازو بفرستم دوباره آلمان که درست یا تعویضش کنن دلیل اینکه نبردمش نمایندگی تو ایران این بود که اولا گارانتیشو قبول نکردن گفتن از همون جا که خریدی گارانتی داره دوم اینکه زنگ که زدم سرنا گفتش ممکنه تیغه خراب باشه اگر خراب باشه تعویضش حدود 170 تومن خرج داره. نبردمش چون اگر باز بشه دیگه دیگه سازو تعویضش نمیکنن اونجا تو آلمان که خریدم. لطفا منو راهنمایی کنید. لطفا نظر شخصی ندید چیزی که مطمعن هستید و تجربه کردید رو بگید. با تشکر.

Patriote
Tuesday 5 March 2013, 09:01 PM
زکوی یار می آید نسیم باد نوروزی / ازین باد ار مدد خواهی چراغ دل برافروزیسلام به تمام بروبچ هارمونبکا نواز،میدونم اینجا جاش نیس ولی گفتم همه متوجه شن.عید نوروز نزدیکه،بیاین همه سعی کنیم تو بخش نمونه کارها بهترین نمونه کارامونو واسه ی عید بذاریم.هیچگونه تاپیکی هم با این عنوان نسازید،فقط تو بخش نمونه کارها. با تشکر

mohsen741
Tuesday 5 March 2013, 11:23 PM
اولش که نت رو میزنی نزدید 3 سانیه جیغ میکشه بعد نت رو میزنه
agar windsaver dare,momkene azoon baashe.ke ya deforme shode.yaa hanooz khub roo saaz nasheste..
agar wind saver nadare momkene az asemble bashe..
va behtare aval ba namayandegi ei ke kharidi mokatebe koni...

Mojahed
Friday 8 March 2013, 01:32 AM
سلام.
دوستان من سازم الان 2 روزه به دستم رسیده هاهنر 270 دلوکس، ولی سوراخ شماره 10 اخساس میکنم ایراد داره مخصوصا نت فا و فا دیز، اولش که نت رو میزنی نزدید 3 سانیه جیغ میکشه بعد نت رو میزنه البته ساز که تو دستم گرم میشه نت بعضی وقتها زده میشه بی ایراد و بعضی وقتها اینجوری جیغ میکشه نمیدونم حالا این مشکل به مرور زمان حل میشه یا سازو بفرستم دوباره آلمان که درست یا تعویضش کنن دلیل اینکه نبردمش نمایندگی تو ایران این بود که اولا گارانتیشو قبول نکردن گفتن از همون جا که خریدی گارانتی داره دوم اینکه زنگ که زدم سرنا گفتش ممکنه تیغه خراب باشه اگر خراب باشه تعویضش حدود 170 تومن خرج داره. نبردمش چون اگر باز بشه دیگه دیگه سازو تعویضش نمیکنن اونجا تو آلمان که خریدم. لطفا منو راهنمایی کنید. لطفا نظر شخصی ندید چیزی که مطمعن هستید و تجربه کردید رو بگید. با تشکر.
دوست گرامی ، من معمولا تنظیم تیغه های ساز دهنی رو خودم انجام میدم ، و دیگه به جور وسواس شده ! اینقدر ور میرم تا تمام نتها با یه مقدار هوا بزنه ،،،
البته این کار به کمی دقت و حوصله نیاز داره ، قاب رویی را باز کنید ،، تیغه هایی که به رو متصل شدن یعنی اونایی که اون نوار پلاستیکی ندارند مربوط به نتی میشه که وقتی هوا رو به داخل میکشی صدا میدند ،،
اونهایی هم که نوار پلاستیکی دارند(ویندسیور) مربوط به نتهایی میشوند که با دمیدن زده میشوند،.. که برای تنظیم اونها باید ریید پلیت باز بشند، که برای سازدهنی های پیچ دار فقط توصیه میکنم نه میخ دار ،،،
با یک چوب بستنی که شبیه به تیغ کاتر تیز شده باشد به زیر تیغه ها گراشته و آرام به سمتی که پرچ شده حرکت میدهیم ، تا صدای نت باز شود. ، هرچه نت بم تر باشد فاصله تیغه تا صفحه باید بیشتر باشد مثلا برای تیغه شماره ۱ حدود نیم میلیمتر،،،
پیروز باشید

mohsen741
Friday 8 March 2013, 01:45 PM
دوست گرامی ، من معمولا تنظیم تیغه های ساز دهنی رو خودم انجام میدم ، و دیگه به جور وسواس شده ! اینقدر ور میرم تا تمام نتها با یه مقدار هوا بزنه ،،،
البته این کار به کمی دقت و حوصله نیاز داره ، قاب رویی را باز کنید ،، تیغه هایی که به رو متصل شدن یعنی اونایی که اون نوار پلاستیکی ندارند مربوط به نتی میشه که وقتی هوا رو به داخل میکشی صدا میدند ،،
اونهایی هم که نوار پلاستیکی دارند(ویندسیور) مربوط به نتهایی میشوند که با دمیدن زده میشوند،.. که برای تنظیم اونها باید ریید پلیت باز بشند، که برای سازدهنی های پیچ دار فقط توصیه میکنم نه میخ دار ،،،
با یک چوب بستنی که شبیه به تیغ کاتر تیز شده باشد به زیر تیغه ها گراشته و آرام به سمتی که پرچ شده حرکت میدهیم ، تا صدای نت باز شود. ، هرچه نت بم تر باشد فاصله تیغه تا صفحه باید بیشتر باشد مثلا برای تیغه شماره ۱ حدود نیم میلیمتر،،،
پیروز باشید

:42:

Mojahed
Friday 8 March 2013, 02:44 PM
درود
محسن جان ، علامت خطر گذاشتین؟؟
حق با شماست البته من کارم قالبسازی هستش و با اخلاق و خصیت فلزها کمی آشنایی دارم ، ولی احتمالاً اگر در این کار کمی بی احتیاطی بشه تیغه میشکنه !!!
ولی خوب راهش همینه ، در ادامه یادم رفته بود بگم ممکنه صدا ندادن برعکس اون حالتی باشه که توضیح دادم یعنی زبانه بخاطر فاصله زیاد با صفحه صدا نمیدهد، که در این حالت باید همان چوبی که دارید را خیلی آرام از سمتی که ویندسیور ندارد بین وسط تیغه و محلی که روی صفحه پیچ شده گذاشته و به طرف داخل فشار میدیم ، البته به اندازه ای خیلی کم حدود ۲-۳ میلیمتر اگر فاصله کم نشد دوباره همین کار رو ادامه میدیم منتها اینبار ۱ میلیمتر به اندازه جابجا کردن ادامه میدیم ،،
مورد دیگه ای که هست اینه که صدای جیغ یا حالتی که انگار فلز روی فلز میخوره زنگ دار به گوش میرسه ،
در حالت اصلی اندازه زبانه کمی کمتر از اندازه شکاف روی صفحه است که این اختلاف در سازهای مرغوب کمتر هست حدود ۰/۰۵میلیمتر ، حالا این فاصله به هر علتی اگر در یک نقطه به صفر برسه باعث برخورد و صدای زینگ زینگ ! میشه ،
راه اصلاحش هم اینه که یه تیکه سمباده پوست آب به شماره 800 به بالا یعنی خیلی نرم ،، رو روی یک چوب بستنی بچسبونید ، که مثل سوهان ناخن بشه ، بعد اون زبونه ای که صداش خرابه رو به طرف نور بگیرید ، از دور تا دور تیغه باید به یه اندازه نور رد بشه ، ولی تو حالت خراب یک نقطه کمتر یا به صفحه چسبیده ، تو این حالت به همون روش تنظیم که در قبل توضیح دادم تیغه را کمی با لا آورده و ثابت نگه میداریم و با اون سمباده ای که قبلاً ساخته بودیم کنار تیغه رو در جهت ضخامت خیلی کم و بادقت سمباده میرنیم ، بعد صدا را چک میکنیم ،
تصاویر خوبی در این لینک هست که میتوانید استفاده کنید :
این هم تصاویر تکمیلی :

پیروز باشید

Mojahed
Friday 8 March 2013, 03:15 PM
خدمت دوست گرامی بابک
برای اینکه آقا محسن دعوامون نکنه این چند تا لینک رو گذاشتم که اگه مثل من دست و پا شکسته میتونید متنش رو بفهمید اگر هم نه عکسها گویا هستند ،
واین هم یه راه حل دیگه برای تنظیم زبانه که بخاطر جابجا شدن جیغ جیغ میکنه :
این هم یه لینک از مجموعه کارهایی که تو پاسخ پست قبلی داده بودم ، ولی یه چیز برام جالب بود من تمام این کارها رو خودم با تجربیات شخصی انجام میدادم ولی بعد از اینکه دنبال عکس برای اینکه آقامحسن دعوامون نکنه! بودم دیدم اااااه مثل اینکه اصلاً اصولش همینه ،،،،:

Mojahed
Friday 8 March 2013, 07:42 PM
یه سوال داشتم ::؟؟
من توی چند تا هارمونیکا متوجه شدم که نتهای سوراخ ۲ خیلی بد صداشون در میاد بخاطر بم بودن نیست چون شماره ۱ خیلی خوب صدا میده !!
نمیدونم بخاطر اون نت بخصوص هست که هم مگش هم دم هم دیز و بمل این سوراخ بد صدا هستند و خیلی سخت صداشون در میاد ،، کسی از دوستان نظری داره،،؟؟
ممنون

mohsen741
Friday 8 March 2013, 08:42 PM
درود بر مجاهد عزيز.دوست و يار خوبمون...
مجاهد جان ضمن تشكر از اينكه تجربيات به اين با ارزشي رو در اختيارمون قرار ميدي كمال تشكر رو دارم و بايد عرض كنم نه..
خطر نه..
اما من خودم واقعا به شخصه جرات كاري كه گفتين رو ندارم...
سعي كردم دلهره و استرسمو نشون بدم ..:9:
و بگم كه كار هر كسي نيست.شما خودتون لطف كردين و گفتين حرفه اي هستيد در برخورد با فلزات..
خدايي احسنت..:41:
لذت ميبرم و خواهم برد از نظر ها و ايده هاي بسيار بسيار عاليه شما دوست عزيز و گرامي...:5:

(اما واقعا كار هر كسي نيست!)

Mojahed
Friday 8 March 2013, 09:57 PM
درود بر مجاهد عزيز.دوست و يار خوبمون...
مجاهد جان ضمن تشكر از اينكه تجربيات به اين با ارزشي رو در اختيارمون قرار ميدي كمال تشكر رو دارم و بايد عرض كنم نه..
خطر نه..
اما من خودم واقعا به شخصه جرات كاري كه گفتين رو ندارم...
سعي كردم دلهره و استرسمو نشون بدم ..:9:
و بگم كه كار هر كسي نيست.شما خودتون لطف كردين و گفتين حرفه اي هستيد در برخورد با فلزات..
خدايي احسنت..:41:
لذت ميبرم و خواهم برد از نظر ها و ايده هاي بسيار بسيار عاليه شما دوست عزيز و گرامي...:5:

(اما واقعا كار هر كسي نيست!)
نظر لطف شماست ،
من فکر میکنم اگه رو یه ساز ارزون قیمت یا یک ترمولو امتحان بکنید اون ترس از بین بره ، کلا ً فرایند تولید هر فلزی باعث رفتارهای اون فلز میشه ، مثلا فلز برنج که در ساخت زبونه ها ازش استفاده میشه بصورت قلطکی و خمیری در حرارت بالا بصورت ورق در میاد که نسبت به همون برنجی که مثلاً در ساخت دسته مبل خاصیت فنری پیدا میکنه بخاطر همین هست که بعد از ارتعاش دوباره به حالت اول در میاد ،،
ولی هر فنری یک نقطه دفرمگی داره ، مثلا اگه یک سانت خم بشه دوباره برمیگرده ولی اگر یکسانت و نیم خم بشه برمیگرده ولی در موقعیت نیمسانت خم تر از حالت اول ، از همین خاصیت و با آزمون و خطا میشه نقطه خمش هر زبونه رو پیدا کرد ، که البته در زبونه های بم بیشتر و در زبونه های ریز کمتر هست ،،
این لینک نحوه کوک کردن مجدد زبونه هایی که از نت خارج شدن نشون میده :

mohsen741
Friday 8 March 2013, 10:00 PM
برای اینکه آقا محسن دعوامون نکنه این چند تا لینک رو گذاشتم که اگه مثل من دست و پا شکسته میتونید متنش رو بفهمید اگر هم نه عکسها گویا هستند ،
واین هم یه راه حل دیگه برای تنظیم زبانه که بخاطر جابجا شدن جیغ جیغ میکنه :
این هم یه لینک از مجموعه کارهایی که تو پاسخ پست قبلی داده بودم ، ولی یه چیز برام جالب بود من تمام این کارها رو خودم با تجربیات شخصی انجام میدادم ولی بعد از اینکه دنبال عکس برای اینکه آقامحسن دعوامون نکنه! بودم دیدم اااااه مثل اینکه اصلاً اصولش همینه ،،،،:

من انقدر بد اخلاقم؟؟:46:
اصلا من كه كاره ايستم كه
:12:

Mojahed
Friday 8 March 2013, 11:06 PM
من انقدر بد اخلاقم؟؟:46:
اصلا من كه كاره ايستم كه
:12:
اختیار دارید ، من که اون شکلک شما رو بدون متن دیدم فکر کردم کار خیلی احمقانه و دور از عقلی رو پيشنهاد دادم ، برای همین اون یکسری منابع رو گذاشتم که بگم بابا فقط من نیستم ، بقیه اش هم مزاح بود☺
راستی جناب محسن یکسری شرکتها تو خارج تامین کننده لوازم مصرفی و یوکی هارمونیکا هستند ، و برای قطعات سایت و ارسال پستی هم دارند ، شما جایی رو میشناسید که مثلاً پک ویندسیور داشته باشه ؟ یا زبونه یدکی بفروشه ؟ من خودم مورد ویند سیور رو لازم دارم ، اگه دقت کرده باشید تو اون سازی که هوهنیکا بود تلاش کرده بودم خودم بسازم ولی نشد😢

Patriote
Saturday 9 March 2013, 05:14 PM
سلام آقایون.میشه یه سوال مبتدیانه بپرسم؟
من آخرش نفهمیدم چه جوری باید لبامو با سوراخای هارمونیکای ترومولو مچ کنم!
اگه حفره ی دهن رو دوتا سوداخ مجاور باشه که عمل دم و بازدم هردو دو تا نت پشت سر هم رو تولید کنه (مثل دیاتونیک و کروماتیک)،واسه زبونه های ساز مشکلی ایجاد نمی کنه؟

- - - Updated - - -

اگه حفره ی دهن رو دوتا سوداخ مجاور باشه که عمل دم و بازدم هردو دو تا نت پشت سر هم رو تولید کنه (مثل دیاتونیک و کروماتیک)،واسه زبونه های ساز مشکلی ایجاد نمی کنه؟

Mojahed
Saturday 9 March 2013, 09:45 PM

- - - Updated - - -

با اجازه اساتید محترم ،
دوست گرامی از آنجایی که در هارمونیکای ترمولو سوراخها یک در میان با مکش و دمش تنظیم شده ، و در تمام هارمونیکا ها وقتی هوا از رو به تیغه برخورد کنه اون رو به ارتعاش در میاره
یعنی در جهتی که تیغه پرچ شده ، و برای تیغه ای که در سمت دیگر قرار داره مشکلی پیش نمیاد ، چون در تمام مدلها همینطور هست ،!
پیروز باشید

mohsen741
Tuesday 12 March 2013, 06:01 PM
راستی جناب محسن یکسری شرکتها تو خارج تامین کننده لوازم مصرفی و یوکی هارمونیکا هستند ، و برای قطعات سایت و ارسال پستی هم دارند ، شما جایی رو میشناسید که مثلاً پک ویندسیور داشته باشه ؟ یا زبونه یدکی بفروشه ؟ من خودم مورد ویند سیور رو لازم دارم
سلام..
مجاهد عزیز متاسفانه نمیدونم...
:-(

hkhosravi
Tuesday 12 March 2013, 10:01 PM
kiving جان امکانش هست یه توضیحی در باره گرم کردن بدید؟؟

SOBHANTOTo3
Wednesday 13 March 2013, 10:01 AM
متاسفانه اغلب سازدهنی ها حتی اونایی که نسبتا گرون هستند تیغه هاشون پرچ شده و تعویضش یا غیر ممکنه یا بسیار سخت
متاسفانه جای هم برای تعمییر خوب در ایران نیست ( یک خانه هارمونیکا هست ) که اونم شنیدم ندیدم سازه کسی رو درست کرده باشه .
خلاصه باید یک مرکز خوب و عالی برای تعمییر ساز در ایران ساخته بشه که تخصصی این کارو دنبال کنند .

kivig
Wednesday 13 March 2013, 05:51 PM
kiving جان امکانش هست یه توضیحی در باره گرم کردن بدید؟؟
والا منظورم از گرم کردن این بود که ساز رو تقریبا با دمای بدن هم دما کنید
وقتی ساز سرده و شروع به نواختن میکنید صدای خوبی نمیده و گاها صدا قطع و وصل میشه
همچنین چون بخار دهان شما گرمه و به تیغه ها که سرده برخورد میکنه باعث میعان میشه و در طولانی مدت باعث آسیب رسیدن به تیغه ها میشه
بنابراین میگن قبل از نواختن بهتره ساز رو گرم کنید که خب این یه اصطلاحه ، یعنی چند دقیقه قبل از نواختن ساز رو تو دستتون بگیرین یا بزارین تو جیبتون که ساز گرم بشه و دماش با دمای بدن تقریبا هم دما بشه

belfi2012
Wednesday 13 March 2013, 07:29 PM
سلام بچه ها...من تازه با این سایت خوب آشنا شدم....خیلی توووووپه ...راستی یه درخواستم دارم...کسی هست که نت غوغای ستارگان رو واسه کروماتیک ده سوراخه داشته باشه؟

Mojahed
Wednesday 3 April 2013, 12:14 AM
سلام بچه ها...من تازه با این سایت خوب آشنا شدم....خیلی توووووپه ...راستی یه درخواستم دارم...کسی هست که نت غوغای ستارگان رو واسه کروماتیک ده سوراخه داشته باشه؟
به شما خوش آمد میگوییم،،
من این آهنگ رو نشنیدم ولی اگه یه جا آپلود کنید یا آدرسی برای دانلود کردنش بدین من میتونم بصورت تبلچر براتون در بیارم...

Mojahed
Thursday 11 April 2013, 06:36 PM
بادرود
یک سوال از مسئول انجمن داشتم ، امکانش هست که جایی قطعات مبتدی خومون رو جهت ارزیابی آپلود کنیم و لینکش رو کجا باید بزاریم ،
امکان داره خود انجمن یک مرکز آپلود اختصاصی داشته باشه ، که همه دوستان یک جا این کار رو انجام بدن ؟؟
ممنون

siavash34
Thursday 11 April 2013, 09:01 PM
دوستان من هم پرسشی داشتم. یکی از دوستانم تقریبا همزمان با من (چند روز زودتر) هارمونیکای کروماتیک خرید. هونر کرومونیکا ۲۷۰
امروز اومد یه نگاهی به ساز من بندازه مقایسه کردیم دیدیم اسلاید هارمونیکاش رو که فشار میدیدم نسبت به مال من خشک تره و صدای بیشتری داره. یعنی واسه من روان تر بود. یک مقدار توی ذوقش خورده. خواستم ببینم این مساله بخاطر نو بودن سازش هست یا چیز دیگه.
ممنون.

mohsen741
Friday 12 April 2013, 12:48 AM
بادرود
یک سوال از مسئول انجمن داشتم ، امکانش هست که جایی قطعات مبتدی خومون رو جهت ارزیابی آپلود کنیم و لینکش رو کجا باید بزاریم ،
امکان داره خود انجمن یک مرکز آپلود اختصاصی داشته باشه ، که همه دوستان یک جا این کار رو انجام بدن ؟؟
ممنون
مجاهد عزيز در حال پيگيري هستم...
...

دوستان من هم پرسشی داشتم. یکی از دوستانم تقریبا همزمان با من (چند روز زودتر) هارمونیکای کروماتیک خرید. هونر کرومونیکا ۲۷۰
امروز اومد یه نگاهی به ساز من بندازه مقایسه کردیم دیدیم اسلاید هارمونیکاش رو که فشار میدیدم نسبت به مال من خشک تره و صدای بیشتری داره. یعنی واسه من روان تر بود. یک مقدار توی ذوقش خورده. خواستم ببینم این مساله بخاطر نو بودن سازش هست یا چیز دیگه.
ممنون.
سخت بودن يا روان بودن اسلايد چيزي نيست كه در هارمونيكا ها كاملا و دقيقا يكي باشه...
شما ميتونيد از نمايندگيه معتبر و يا تعمير كار حرفه اي درخواست كنيد تا با گريس مخصوص روان كنندگيه ساز هاي بادي صفحه ي اسلايد شما رو چرب كنه تا از نوازندگيه روان لذت ببريد...

((( پيچ هاي روي قسمت دهاني رو هم اگر كمي شل كنيد اسلايد روانتر خواهد شد..امااينكار را با دقت انجام دهيد و بنده حقير نظرم اين هست كه فردي با تجربه اين كار را انجام دهد...)))

siavash34
Friday 12 April 2013, 01:43 AM
مجاهد عزيز در حال پيگيري هستم...
...

سخت بودن يا روان بودن اسلايد چيزي نيست كه در هارمونيكا ها كاملا و دقيقا يكي باشه...
شما ميتونيد از نمايندگيه معتبر و يا تعمير كار حرفه اي درخواست كنيد تا با گريس مخصوص روان كنندگيه ساز هاي بادي صفحه ي اسلايد شما رو چرب كنه تا از نوازندگيه روان لذت ببريد...

((( پيچ هاي روي قسمت دهاني رو هم اگر كمي شل كنيد اسلايد روانتر خواهد شد..امااينكار را با دقت انجام دهيد و بنده حقير نظرم اين هست كه فردي با تجربه اين كار را انجام دهد...)))

محسن جان ممنون. هارمونیکای خودم مشکلی نداره. اون واسه دوستمه که فکر میکنه مشکل داره اما به نظر من مشکل خاصی هم نداره.
...
ما فعلا در حال تجزیه و تحلیل روشی هستیم که این مشکل توالی نت های آخر هر گام در هارمونیکا رو در ذهنمون حل کنیم!
فکر کنم تکنیک بسیار خیس تانگ بلاک رو هم هیچوقت یاد نگیرم.
...آقا محسن یه جایی توضیح داده بودی در خصوص آب بندی هارمونیکای نو ، من اون رو پیدا نمی کنم الان. اگر ممکنه لینک بدین یا یه توضیخ مختصر.
میبخشی دیگه. یه مقدار تحملمون کنی راه میفتیم.
با سپاس.

Mojahed
Friday 12 April 2013, 09:04 PM
من یه هارمونیکاکروماتیک نو مارک هوهنر گرفته بودم اسلایدر ش خیلی صدا میداد ، باز کردم متوجه شدم اون دوتا بوش پلاستیکی که دور پیچها انداختند قطر بیرونیش کم هست ، اونها رو با دو تکه روکش پلاستیکی سیم برق که قطر بیشتری داشت عوض کردم و اسلایدر خیلی نرم و بیصدا شد ،
البته پیچهای هارمونیکا و قطعات اسلایدر خیلی ظریف هستند در صورتی که ابزار و آشنایی لازم وجود داشته باشد این توصیه مناسب هست ، درضمن پیچهایی که اصلایدر را به بدنه متصل میکنند از نوع خودکار بوده و در بدنه چوبی و یا پلاستیکی هارمونیکا اگر زیاد سفت شوند امکان هرز شدن هم هست ، مگر بعضی از انواع چینی که یک مهره برنجی داخل بدنه جاساز شده ،،
ولی همانطور که جناب محسن فرمودند مقدار سفتی و گریس مخصوص اسلایدر هم کارساز هست،،
ممنون

mohsen741
Friday 12 April 2013, 09:05 PM
...آقا محسن یه جایی توضیح داده بودی در خصوص آب بندی هارمونیکای نو ، من اون رو پیدا نمی کنم الان. اگر ممکنه لینک بدین یا یه توضیخ مختصر.
میبخشی دیگه. یه مقدار تحملمون کنی راه میفتیم.
با سپاس.
خواهش ميكنم..شما عزيزي..
اينجا سري بزنيد..

Mojahed
Saturday 13 April 2013, 01:42 PM
بادرود
یک سوال خیلی مهم و کلی در مورد هارمونیکا ی دیاتونیک داشتم ، تمام دوستانی که با هارمونیکای دیاتونیک کار میکنند میدونند که در اکتاو اول و آخر نتها کامل نیستند و نتهای "فا" و "می" در این اکتاو وجود ندارد ، و نوازنده ها در صورت نیاز از طریق تکنیک bending آنها را تولید میکنند،
ولی سوالی که من داشتم این بود که فرض میکنیم با هارمونیکای دیاتونیک در حال نواختن یک قطعه با تمپو بالا هستیم و مثلا در این قطعه نت فا در جایی با ارزش زمانی یک چهارم ضرب یا نیم ضرب وجود دارد و قبل و بعد این نت هم هیچ سکوت وجود ندارد ، چطور میشود در این بازه زمانی کوتاه بوسیله بندینگ صدای این نت را ایجاد کرد ؟؟
یا اینکه در همان قطعه دو نت پشت سر هم با ارزش زمانی مثلاً یک ضرب جزء نتهایی باشد که در یک سوراخ توسط بندینگ باید ایجاد شود چطور میشود این دو نت را مثلاً بندینگ و اووربندینگ بلافاصله به صدا در آو رد؟؟
باسپاس

Mojahed
Saturday 13 April 2013, 05:57 PM
بادرود
از دوستانی که آشنایی با تعمیرات هارمونیکا دارند سوالی داشتم ،:
نوارهای پلاستیکی که روی تیغه ها را میپوشونند ، خیلی حساس هستند و باکمترین تماس یا دست زدن از روی صفحه بلند شده و دیگه نمیتونند تیغه رو هوابندی کنند،،
من چند روز پیش به همچین مشکلی برخورد کردم ولی بعد از جدا کردن ویندسیور خم شده و صاف کردن اون متاسفانه با چسب رازی! میخواستم مجدد اون رو بچسبونم که دیدم نوار پلاستیکی بخاطر چسب آب شد!! 😥
از دوستانی که آشنا هستند میخواستم بدونم جایی رو سراغ دارند که ویندسیور یدکی بفروشند! البته من یک بار از طلق با همان ضخامت خواستم این کار را بکنم ولی صدای تیغه خراب شد !!
این لینک نحوه عوض کردن ویندسیور رو نشون میده :

siavash34
Saturday 13 April 2013, 06:04 PM
آقا من باز با سوال های سطح پایینم خدمتتان میرسم، اگر ممکنه بفرمایید که در هارمونیکای کروماتیک و همچنین دیاتونیک کدام حفره ها صدای مشکل دار دارند؟ (بصورت دیفالت). این رو از آن جهت میپرسم که قبلا دیده بودم آقا سبحان یه اشاراتی کرده بود.
در حال حاضر به دلیل اینکه تازه به دنیای خاص هارمونیکا وارد شده ام در حال مکاشفه هستم. مثلا سوراخ ۲ و ۳ هارمونیکای کروماتیک من در حالت مکش خیلی باید با دقت و کنترل مکش صورت بگیره وگرنه صدای خفگی میده.
ارادت دارم.

mohsen741
Saturday 13 April 2013, 07:07 PM
بادرود
یک سوال خیلی مهم و کلی در مورد هارمونیکا ی دیاتونیک داشتم ، تمام دوستانی که با هارمونیکای دیاتونیک کار میکنند میدونند که در اکتاو اول و آخر نتها کامل نیستند و نتهای „فا” و „می” در این اکتاو وجود ندارد ، و نوازنده ها در صورت نیاز از طریق تکنیک bending آنها را تولید میکنند،
ولی سوالی که من داشتم این بود که فرض میکنیم با هارمونیکای دیاتونیک در حال نواختن یک قطعه با تمپو بالا هستیم و مثلا در این قطعه نت فا در جایی با ارزش زمانی یک چهارم ضرب یا نیم ضرب وجود دارد و قبل و بعد این نت هم هیچ سکوت وجود ندارد ، چطور میشود در این بازه زمانی کوتاه بوسیله بندینگ صدای این نت را ایجاد کرد ؟؟
یا اینکه در همان قطعه دو نت پشت سر هم با ارزش زمانی مثلاً یک ضرب جزء نتهایی باشد که در یک سوراخ توسط بندینگ باید ایجاد شود چطور میشود این دو نت را مثلاً بندینگ و اووربندینگ بلافاصله به صدا در آو رد؟؟
باسپاس
توجه :
هارمونيكاي دياتونيك 10 سوراخه كليد (دو)....در اكتاو اول نتهاي (فا) و (لا) رو نداره..و در سوراخ شماره 10 بجاي نت (سي) نت (دو ) جايگزين شده!

بله مجاهد عزيز در مواقع خاص به اين سرعت بندينگ ميكنن فوق حرفه اي ها...
و معمولا بندينك در سبكهايي كه استفاده ميشه..اون سبكها اينجور نت نويسي رو كمتر توش ميبينيم..

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

آقا من باز با سوال های سطح پایینم خدمتتان میرسم، اگر ممکنه بفرمایید که در هارمونیکای کروماتیک و همچنین دیاتونیک کدام حفره ها صدای مشکل دار دارند؟ (بصورت دیفالت). این رو از آن جهت میپرسم که قبلا دیده بودم آقا سبحان یه اشاراتی کرده بود.
در حال حاضر به دلیل اینکه تازه به دنیای خاص هارمونیکا وارد شده ام در حال مکاشفه هستم. مثلا سوراخ ۲ و ۳ هارمونیکای کروماتیک من در حالت مکش خیلی باید با دقت و کنترل مکش صورت بگیره وگرنه صدای خفگی میده.
ارادت دارم.
همون سوراخ 2 و 3 هست معمولا...
سوراخ 5 و 6 در كروماتيك هم ديده شده...
با هوا بندي 80 درصد رفع خواهد شد!!

Mojahed
Tuesday 16 April 2013, 12:26 PM
بادرود
از دوستاني كه با هنرجوهاي هارمونيكا سر و كار داشتن يك سوال داشتم ،
من چند وقت پيش در انجمن ديدن راجع به آهنگ فيلم پاپييون صحبت شده بود ، من چون قبلاً اين فيلم راخيلي دوست داشتم آهنگ متن آن را دانلود كردم ، و بعد از حدود ١٥ تا ٢٠ دقيقه تونستم اون آهنگ رو با هارمونيكاي ١٢ سوراخ كروماتيك بزنم !
حتا بعد از چند ساعت پارت دوم آهنگ را هم در آوردم ،
در دو گام مختلف اولي با سوراخ شماره ٥ در حالت مكش و دومي با سوراخ ٣ باز هم در حالت مكش ،،
سوالم اين بود كه مقدار زماني كه من براي تسلط به زدن اين آهنگ گذاشتم حدوداً چند بار هر دفعه ده دقيقه بود ، آيا اين مقدار زمان نسبت به بقيه دوستان به چه صورتي هست ؟ از طرفي اين قضيه باعث دلسرد شدن من از هارمونيكا شده ، !! پيش خودم ميگم كه چي مثلاً آهنگي كه با يه ربع تمرين ميشه اون رو زد چه ارزشي داره ؟؟؟!
حتا تا تاپيكي راجع به جان مريم ديدم ظرف چند دقيقه آن را در آوردم !! اگه جايي براي آپلود باشه ميتونم بزارم ببينيد ،،
آيا همه دوستان همينجوري هستند ؟ و يا براي تكنيكها است كه زمان زيادي صرف تمرين ميشود ،،؟؟
لطفاً راهنمايي نماييد
باسپاس

Patriote
Tuesday 16 April 2013, 12:49 PM
میشه لطفا تو بخش نمونه کار ها آپلود کنید؟
من از خودم نا امید شدم چون حدود دوهفته طول کشید تا یه آهنگ 50 ثانیه ای رو زدم، منم تو بخش نمونه کار های پروفایل جدیدم میذارم.

siavash34
Tuesday 16 April 2013, 03:08 PM
بادرود
از دوستاني كه با هنرجوهاي هارمونيكا سر و كار داشتن يك سوال داشتم ،
من چند وقت پيش در انجمن ديدن راجع به آهنگ فيلم پاپييون صحبت شده بود ، من چون قبلاً اين فيلم راخيلي دوست داشتم آهنگ متن آن را دانلود كردم ، و بعد از حدود ١٥ تا ٢٠ دقيقه تونستم اون آهنگ رو با هارمونيكاي ١٢ سوراخ كروماتيك بزنم !
حتا بعد از چند ساعت پارت دوم آهنگ را هم در آوردم ،
در دو گام مختلف اولي با سوراخ شماره ٥ در حالت مكش و دومي با سوراخ ٣ باز هم در حالت مكش ،،
سوالم اين بود كه مقدار زماني كه من براي تسلط به زدن اين آهنگ گذاشتم حدوداً چند بار هر دفعه ده دقيقه بود ، آيا اين مقدار زمان نسبت به بقيه دوستان به چه صورتي هست ؟ از طرفي اين قضيه باعث دلسرد شدن من از هارمونيكا شده ، !! پيش خودم ميگم كه چي مثلاً آهنگي كه با يه ربع تمرين ميشه اون رو زد چه ارزشي داره ؟؟؟!
حتا تا تاپيكي راجع به جان مريم ديدم ظرف چند دقيقه آن را در آوردم !! اگه جايي براي آپلود باشه ميتونم بزارم ببينيد ،،
آيا همه دوستان همينجوري هستند ؟ و يا براي تكنيكها است كه زمان زيادي صرف تمرين ميشود ،،؟؟
لطفاً راهنمايي نماييد
باسپاس

برادر من شاگرد شما هستم، و بسیار تازه کار در هارمونیکا... اما این واقعا مقیاس عجیبی است که برای سنجش هارمونیکا برگزیده اید. توانایی نواختن ملودی آن هم ملودی های بسیار ساده مثل پاپیون و امثالهم تقریبا در همه سازها راحت است. شما پشت پیانو بنشینید آنرا میزنید، گیتار الکتریک به دست بگیرید همین طور، آکاردئون نیز همچنین،،، ساکسوفون هم همین طور... شاید ویولن ۳ روز وقت شما رو بگیره چون نت هاش جای مشخصی روی دسته نداره. اصلا توانایی نواختن ملودی های اینچنینی از هر کسی که کمی گوش آشنا داشته باشد و مختصری فواصل را درک کند بر میآید.
برای هارمونیکا به نظرم قظعات جز و جیپسی جز را در یوتیوب ببینید سطح ساز را به شما نشان میدهد.
دز این ۱۶ ۱۷ سالی که به خط نوازندگی وارد شده ام سعی کردم این مقایسه ها را اصلا ملاک قرار ندهم.
<<<<
پاتریوت جان شما هم اصلا ناامید نشو. این مساله راه افتادن روی ساز و این قبیل داستان ها اصلا اینگونه نیست که چون ۲ هفته طول کشیده مشکلی دارید. من نوازنده (اگه بشه بهش گفت نوازنده)گیتار الکتریک هستم، اما مثلا کاری هست که ۲ ساله دارم روش کار میکنم اما هنوز کاور نشده. خیلی ها همین کار رو نهایتا ۱ ماهه کاور کردن رفته... بعضی اوقات اینطوریه. اصلا فرمولیزه نیست مساله.
<<<<
دوستان در حفره دوم و سوم هارمونیکای من (کروماتیک) اگر موقع دمیدن یا مکش لب را کاملان روی آن کیپ کنم صدای آن حفه میشود. اگر کمی فاصله بدم و یا اینکه کمی بینی ام را باز کنم صدای آن بسیار رسا و بلند و تمییز شنیده میشود. روش برخورد با این مساله چیست؟ یعنی باید اینطور باشه یا اینکه باید آببندی و هوابندی بشه یا اشکال فنی محسوب میشه؟

dobaare
Tuesday 16 April 2013, 07:24 PM
برادر من شاگرد شما هستم، و بسیار تازه کار در هارمونیکا... اما این واقعا مقیاس عجیبی است که برای سنجش هارمونیکا برگزیده اید. توانایی نواختن ملودی آن هم ملودی های بسیار ساده مثل پاپیون و امثالهم تقریبا در همه سازها راحت است. شما پشت پیانو بنشینید آنرا میزنید، گیتار الکتریک به دست بگیرید همین طور، آکاردئون نیز همچنین،،، ساکسوفون هم همین طور... شاید ویولن ۳ روز وقت شما رو بگیره چون نت هاش جای مشخصی روی دسته نداره. اصلا توانایی نواختن ملودی های اینچنینی از هر کسی که کمی گوش آشنا داشته باشد و مختصری فواصل را درک کند بر میآید.
برای هارمونیکا به نظرم قظعات جز و جیپسی جز را در یوتیوب ببینید سطح ساز را به شما نشان میدهد.
نه بابا مقياس كجا بود/ميخواسته بگه بابا مردم منم انقدر هارمونيكا بلدم/

mohsen741
Tuesday 16 April 2013, 08:00 PM
بشدت دلم ميشكنه و بد برخورد ميكنم اگه تو جواب همديگر بي احترامي ببينم!!!!!!!!!

siavash34
Tuesday 16 April 2013, 09:34 PM
محسن جان من قصد بی احترامی نداشته ام، اگر هم بوده عذرخواهی می کنم.
به نظرم اومد که جناب dobaare احتمالا با جناب patriote آشنایی دارند در فوروم، و با هم شوخی کرده اند، به همین دلیل پای پست جناب dobaare تشکر زدم. الان هم حذف کردم.
..
پوزش بابت اسپم.

Patriote
Tuesday 16 April 2013, 10:08 PM
خوب به هر حال ...
خانما و آقایون (خانما مقدمن) محترم نظرتون چیه که آقا محسن و آقا سبحان و تنی چند از هارمونیکا نوازان کاربلد ، واسه کسایی مثل من که مبتدی هستیم نمونه کار بذارن ، و بقولی یه دوره ی آموزشی مجازی برگزار بشه (اگه موردی نداره) حتی امتحان هم داشته باشه ؟

Mojahed
Tuesday 16 April 2013, 10:28 PM
دوست گرامي siavash34 , دقيقاً حق با شماست ، من قبلاً نوازنده گيتار فلامنكو بوده ام ، قطعاتي را مانند zambra از خوان سرانو يا colombiana از پاكو پنيا را شايد ٦ يا هفت ماه با تمرين مداوم در آورده بودم ، اگر در ي* و*ت*و*پ mojahed25 را سرچ نماييد بعضي از آنها رو آپلود كردم ،!
ولي سوال من هم دقيقاً همين است ، مگر با هارمونيكا اگر بخواهيم يك آهنگ پاپ بطور مثال جان مريم و يا مثلاً سرود اي ايران را بخواهيم بزنيم بايد چجوري باشد كه فقط ملودي نباشد ؟؟؟!! و اجرا و تمرين آن زمان ببرد؟
ممنون

- - - Updated - - -

میشه لطفا تو بخش نمونه کار ها آپلود کنید؟
من از خودم نا امید شدم چون حدود دوهفته طول کشید تا یه آهنگ 50 ثانیه ای رو زدم، منم تو بخش نمونه کار های پروفایل جدیدم میذارم.

بخش نمونه كاها بسته شده ! من هن قبلاً در خواست يك آپلودسنتر را كرده بودم ،

Patriote
Tuesday 16 April 2013, 11:02 PM

بله، منظورم بخش نمونه کارهای سایت بود نه تاپیک نمونه کارها.آپلود سنتر رو هم که محسن جان دارند پیگیری میکنند.

هارمونیکا همونطوری که خودتون هم میدونید (البته من مبتدی هستم ببخشید اظهار نظر میکنم) ظاهرا ساز بسیار ساده ایه ولی وقتی بحث افکت ها میاد، یه کمی پیچیده میشه، به همین خاطر هست که صدای ساز منه مبتدی با نوازنده های حرفه ای متفاوته هرچند ملودی همونه.
به طور مثال یه افکت خیلی ساده و ابتدایی این هست که هنگام دمش بگیم KAAH وهنگام مکش بگیم KOOH ، صدا ی ساز خیلی خیلی عوض میشه ...

siavash34
Tuesday 16 April 2013, 11:29 PM
دوست گرامي siavash34 , دقيقاً حق با شماست ، من قبلاً نوازنده گيتار فلامنكو بوده ام ، قطعاتي را مانند zambra از خوان سرانو يا colombiana از پاكو پنيا را شايد ٦ يا هفت ماه با تمرين مداوم در آورده بودم ، اگر در ي* و*ت*و*پ mojahed25 را سرچ نماييد بعضي از آنها رو آپلود كردم ،!
ولي سوال من هم دقيقاً همين است ، مگر با هارمونيكا اگر بخواهيم يك آهنگ پاپ بطور مثال جان مريم و يا مثلاً سرود اي ايران را بخواهيم بزنيم بايد چجوري باشد كه فقط ملودي نباشد ؟؟؟!! و اجرا و تمرين آن زمان ببرد؟
ممنون

- - - Updated - - -

در مورد کارهای پاپ که هیچی، اما منظور من این بود که زدن قطعات جز و جیبسی جز و یا قطعات کلاسیک خصوصا قطعاتی که تمپوی بالا دارند اصلا با هارمونیکا ساده نیستند.

Mojahed
Wednesday 17 April 2013, 12:34 AM
در مورد کارهای پاپ که هیچی، اما منظور من این بود که زدن قطعات جز و جیبسی جز و یا قطعات کلاسیک خصوصا قطعاتی که تمپوی بالا دارند اصلا با هارمونیکا ساده نیستند.

باز هم از سوال من گذشتيد!
من تاكيدم روي قطعات پاپ و كلاسيك هست كه شنونده هاي معمولي ارتباط زيادي با اونها ميتونند برقرار كنند ،
اين قطعات رو لا چه افكتهايي بايد زد كه هم نياز به تمرين بيشتر داشته باشند هم اينكه فقط يكسري ملودي ساده نباشند ؟ البته من خودم از يكسري ويبراتور بادست و يا زدن نتهاي جانبي نت اصلي بصورت ترمولو ويا ايجاد نتهاي زينت يكچهارم ضرب با اسلايدر سعي ميكنم استفاده كنم ، ولي ابنكه فرموديد ملودي كار غير حرفه اي است خواستم بدونم حرفه ايش چجوريه ، و باز هم ميگم "پاپ" مثل مثلاً سلطان قلبها ، مراببوس، سرود ملي ايران و.....
من سعي ميكنم با موبايل چند نمونه كار ضبط كنم و براي بررسي در قسمت آپلودها بزارم ،،
ممنون

siavash34
Wednesday 17 April 2013, 12:51 AM
من تاكيدم روي قطعات پاپ و كلاسيك هست كه شنونده هاي معمولي ارتباط زيادي با اونها ميتونند برقرار كنند ،
اين قطعات رو لا چه افكتهايي بايد زد كه هم نياز به تمرين بيشتر داشته باشند هم اينكه فقط يكسري ملودي ساده نباشند ؟ البته من خودم از يكسري ويبراتور بادست و يا زدن نتهاي جانبي نت اصلي بصورت ترمولو ويا ايجاد نتهاي زينت يكچهارم ضرب با اسلايدر سعي ميكنم استفاده كنم ، ولي ابنكه فرموديد ملودي كار غير حرفه اي است خواستم بدونم حرفه ايش چجوريه ، و باز هم ميگم "پاپ" مثل مثلاً سلطان قلبها ، مراببوس، سرود ملي ايران و.....
من سعي ميكنم با موبايل چند نمونه كار ضبط كنم و براي بررسي در قسمت آپلودها بزارم ،،
ممنون

خب دوست عزیز این رو که البته من نظر (غیر کارشناسانه ام) رو همین اول عرض کردم. البته باید دقت داشت که کار کلاسیک و کار پاپ بسیار با هم متفاوت هستند.
در خصوص پاپ ها عرض کردم که فقط هارمونیکا نیست که پاپ و خالتور زدن کار راحتی باشه باهاش، شما با گیتار و پیانو هم میتونین خیلی راحت و حتی شاید راخت تر این قبیل کارها را بزنید. و این را در جواب این عرض کرده بودم که حس کردم میفرمایین نوازندگی هارمونیکا چون راحته شما رو دلسرد کرده...
در خصوص کلاسیک ، باید عرض کنم که اگر کارهای مثلا لری ادلر برای نمونه رقص شماره ۵ مجاری اثر برامس را گوش بفرمایید احتمالا تصدیق میکنید که یه جوری نواخته شده که واقعا آدم لذت میبره.
در خصوص تکنیک ها، من هم بسیار مایلم مرجعی برای آموختن این تکنیک ها و شیرین نوازی ها پیدا کنم. پس اگر یافتید ما را هم بی نصیب نگذارید! خصوصا در خصوص آکوردها...
...
راستی نمیدونم ربط داره به موضوعمان یا نه، اما امروز نشستم همه بکینگ ترک های گام سل G مربوط به گیتاربلوز رو که داشتم جمع کردم نشستم روی آنها کمی گام بلوز سل و یکم آکوردنوازی (با دیاتونیک) انجام دادم. خیلی لذت بخش بود.
اگر دیاتونیک دارین توصیه میکنم شما هم تست کنید ببینید چطور میشه.
یه چیز دیگه، شنونده های عادی معمولا با سبک جیپسی جز هم خوب ارتباط برقرار میکنند. این را هم تست کنید.
ارادت دارم.

Mojahed
Wednesday 17 April 2013, 01:27 AM
خب دوست عزیز این رو که البته من نظر (غیر کارشناسانه ام) رو همین اول عرض کردم. البته باید دقت داشت که کار کلاسیک و کار پاپ بسیار با هم متفاوت هستند.
در خصوص پاپ ها عرض کردم که فقط هارمونیکا نیست که پاپ و خالتور زدن کار راحتی باشه باهاش، شما با گیتار و پیانو هم میتونین خیلی راحت و حتی شاید راخت تر این قبیل کارها را بزنید. و این را در جواب این عرض کرده بودم که حس کردم میفرمایین نوازندگی هارمونیکا چون راحته شما رو دلسرد کرده...
در خصوص کلاسیک ، باید عرض کنم که اگر کارهای مثلا لری ادلر برای نمونه رقص شماره ۵ مجاری اثر برامس را گوش بفرمایید احتمالا تصدیق میکنید که یه جوری نواخته شده که واقعا آدم لذت میبره.
در خصوص تکنیک ها، من هم بسیار مایلم مرجعی برای آموختن این تکنیک ها و شیرین نوازی ها پیدا کنم. پس اگر یافتید ما را هم بی نصیب نگذارید! خصوصا در خصوص آکوردها...
...
راستی نمیدونم ربط داره به موضوعمان یا نه، اما امروز نشستم همه بکینگ ترک های گام سل G مربوط به گیتاربلوز رو که داشتم جمع کردم نشستم روی آنها کمی گام بلوز سل و یکم آکوردنوازی (با دیاتونیک) انجام دادم. خیلی لذت بخش بود.
اگر دیاتونیک دارین توصیه میکنم شما هم تست کنید ببینید چطور میشه.
یه چیز دیگه، شنونده های عادی معمولا با سبک جیپسی جز هم خوب ارتباط برقرار میکنند. این را هم تست کنید.
ارادت دارم.
درسته ، كه آدم موسيقي يا كلاً نوازندگي رو براي دل خودش و لذت بردن از اون انجام ميده ، ولي يك زمان ميرسه كه ميخواد ديگران هم همون لذت رو باهاش شريك بشن ، اينجاست كه آدم رو دلسرد ميكنه ، شما كه ليد گيتار كار كردين ميدونيد من چي ميگم ،
وقتي با ذوق و شوق مياين مثلاً يك قطعه حالا سطح بالا رو كه مدتها زمان گذاشتين تا اونجوري كه بايد باشه رو در مياريد ، بعد وقتي پيش كسي ميزنيد طوف ميگه آره خوب بود ، ولي اون آهنگه بود كه باهاش ميخوندي اون رو ميزني ؟؟؟؟!!!!! بعد آدم كلي شررره ميكنه مياد پايين ،
من يادمه يه نوار ويدئو از يه نوازنده فلامنكو بنام توماتيتو گرفته بودم ، چون ويدئو نداشتم رفتم منزل يكي از دوستان ، گذاشتم ببينم ، همينطوري داشتم فكر ميكردم خدايا چقدر بايد تمرين كنم تا اين. بولرياس رو بتونم بزنم ،،، يه دفعه دوستم بهم گفت ميشه يه روزي كه هيچكس خونه نيست بياي خودت اينو ببيني!!!!!؟
پيش خودم گفتم اينا كه اصل نوازنده اش رو نميتونند تحمل كنند واي به روزي كه من بخوام بزنم ،، ولي تا گيتار رو برداري يا چهارتا آكورد ، سي مينور، لامينور، سل ماژور و فا ديزماژور!! ده تا آهنگ بخوني كه ريتم و آكورداش با هم مو نميزنند همه فكر مبكنن چه نوازنده چيره دستي هستي،،،!!!
از بحث هارمونيكا خارج نشم ، من هم گفتم با شه حالا كه اينطوره بفرماييد اين هم كلي آهنگ با هارمونيكا !!! اگر هم بخوايين هر آهنگ جديد رو با دو بار سر و ته كردن براتون در ميارم ،،!!
اينجاست كه اونها لذت ميبرند ولي شما خودت نه!
مثلاً سبك جز يي كه سياه پوستها با پيانو و يكسري ترومپت و از اين ويولون سل هاي بزرگ ميزنند رو خداييش چند نفر رو ميشناسيد كه بشينن گوش كنند؟؟! ولي خودشون غرق ميشن توش موقع اجرا ، من هم ميخوام با هارمونيكا همينكار رو بتونم بكنم ، براي خودم اون تكنيكها و افكتها رو تمرين كنم ، هر وقت هم كسي خواست ، مثلاً آهنگ گل و گلدون رو بزنم براش،،!! راستي بايد بگم همبن آهنگ گل و گلدون رو حدود نيم ساعت طول كشيد تا در آوردم ، ولي حالا كه چي !!!

siavash34
Wednesday 17 April 2013, 02:26 AM
حب دوست من راستش من در تمام عمرم موسیقی رو برای دیگران کار نکردم، سبک کاری ام هم بلوز، هاردراک و متال بوده و ناگفته پیداست نظر دیگران در این مورد چیه، پس در این مورد که برای سلیقه دیگران بخوام نوازندگی کنم اصلا چیز خاصی نمیتونم بگم. شنونده های موزیک من هم بالطبع در حد ۱۰ نفر نبودن سرجمع تا الان. به نظر من برای دیگران کافیه بکینگ تراک همین گل گلدون رو توی گوشیتون داشته باشین وقتی درخواست کردن بکینگ تراک رو پخش کنین و براشون ملودی رو بزنین! بیش ازین هم نیازی نیست! حالا شما کلی افکت هم بدین و ندین اونا اصلا نمیگیرن قضیه رو. ایرادی هم بهشون وارد نیست. برخی از مردم اینطوری هستن برخی هم اون طوری.
حرف کلیشه ای هم نمیخوام بزنم که آدم باید برای خودش کار کنه و ازین قبیل. شاید شما بخواین برای خودتون کار کنین ، شاید نخواین، شایدم هر دو. اما میدونم که دنبال اقناع سلیقه مردم رفتن اونم از ابتدا بعید هستش که درست باشه.
در هر صورت، به انگیزه رفتنتان به سمت هارمونیکا بیشتر بیندیشید به نظرم بهتر باشه. ببینین اولین بار چه چیزی باعث شد به این سو بیایید، بعید میدونم انگیزه نخستینتون این باشه، وگرنه گیتار پاپ! بهترین گزینه بوده! یک تجربه هم خودم دارم که خیلی مفید بوده واسم، اونم اینه که اگر طی ۱۰ سال فقط یک شنونده برای موزیکتون بیابید که سطح قابل قبولی داشته باشه بسیار بیشتر شما رو اقناع میکنه تا ۵۰ نفر بیابید که همه در آفساید حضور دارند. خب خوش شانسی این بوده که من این یک نفر رو داشتم، (الان اون هم نیست!) اما همون مدت کم هم بسیار بیشتر برایم ارزش داشته که انتظار دارند من با گیتار ای اس پی و پیکاپ ای ام جی و آمپ مارشال برایشان جیپسی کینگ بزنم!
ارادت دارم مجددا.
...
دوستان لطفا در این مورد عجالتا منو راهنمایی کنید. بسیار مشکل دارم در حال حاضر. صفحه پیش هم پرسیدم که لابلای گفتمان دوستان گم شد، در حال حاضر حفره ۲ و ۳ (و البته بقیه سوراخ ها هم کمابیش) هارمونیکای کروماتیک من در صورتی که لب ها را کاملا کیپ کنیم صدا نمی ده، اگر از بینی هم تنفس کنیم صدا واضح و بلند و صاف به گوش میرسه اما اگر کاملا کیپ کنیم صدای سوت میده. ترسیدم محکم فوت کنم (یا مکش) و ویندسیور ها جدا بشن.
الان نمیدونم از هوابندیه، یا اصلا باید هنگام نوازندگی یک مقدار هوا از بینی یا کنار لب ها عبور کنه یا چی... در واقع نمیتونم تمرین کنم تا شما لطف کنید و پاسخ بدین. باز هم از پرسش های سطح پایینم مجددا عذرخواهی میکنم.

Mojahed
Wednesday 17 April 2013, 06:06 AM
حب دوست من راستش من در تمام عمرم موسیقی رو برای دیگران کار نکردم، سبک کاری ام هم بلوز، هاردراک و متال بوده و ناگفته پیداست نظر دیگران در این مورد چیه، پس در این مورد که برای سلیقه دیگران بخوام نوازندگی کنم اصلا چیز خاصی نمیتونم بگم. شنونده های موزیک من هم بالطبع در حد ۱۰ نفر نبودن سرجمع تا الان. به نظر من برای دیگران کافیه بکینگ تراک همین گل گلدون رو توی گوشیتون داشته باشین وقتی درخواست کردن بکینگ تراک رو پخش کنین و براشون ملودی رو بزنین! بیش ازین هم نیازی نیست! حالا شما کلی افکت هم بدین و ندین اونا اصلا نمیگیرن قضیه رو. ایرادی هم بهشون وارد نیست. برخی از مردم اینطوری هستن برخی هم اون طوری.
حرف کلیشه ای هم نمیخوام بزنم که آدم باید برای خودش کار کنه و ازین قبیل. شاید شما بخواین برای خودتون کار کنین ، شاید نخواین، شایدم هر دو. اما میدونم که دنبال اقناع سلیقه مردم رفتن اونم از ابتدا بعید هستش که درست باشه.
در هر صورت، به انگیزه رفتنتان به سمت هارمونیکا بیشتر بیندیشید به نظرم بهتر باشه. ببینین اولین بار چه چیزی باعث شد به این سو بیایید، بعید میدونم انگیزه نخستینتون این باشه، وگرنه گیتار پاپ! بهترین گزینه بوده! یک تجربه هم خودم دارم که خیلی مفید بوده واسم، اونم اینه که اگر طی ۱۰ سال فقط یک شنونده برای موزیکتون بیابید که سطح قابل قبولی داشته باشه بسیار بیشتر شما رو اقناع میکنه تا ۵۰ نفر بیابید که همه در آفساید حضور دارند. خب خوش شانسی این بوده که من این یک نفر رو داشتم، (الان اون هم نیست!) اما همون مدت کم هم بسیار بیشتر برایم ارزش داشته که انتظار دارند من با گیتار ای اس پی و پیکاپ ای ام جی و آمپ مارشال برایشان جیپسی کینگ بزنم!
ارادت دارم مجددا.
...
دوستان لطفا در این مورد عجالتا منو راهنمایی کنید. بسیار مشکل دارم در حال حاضر. صفحه پیش هم پرسیدم که لابلای گفتمان دوستان گم شد، در حال حاضر حفره ۲ و ۳ (و البته بقیه سوراخ ها هم کمابیش) هارمونیکای کروماتیک من در صورتی که لب ها را کاملا کیپ کنیم صدا نمی ده، اگر از بینی هم تنفس کنیم صدا واضح و بلند و صاف به گوش میرسه اما اگر کاملا کیپ کنیم صدای سوت میده. ترسیدم محکم فوت کنم (یا مکش) و ویندسیور ها جدا بشن.
الان نمیدونم از هوابندیه، یا اصلا باید هنگام نوازندگی یک مقدار هوا از بینی یا کنار لب ها عبور کنه یا چی... در واقع نمیتونم تمرین کنم تا شما لطف کنید و پاسخ بدین. باز هم از پرسش های سطح پایینم مجددا عذرخواهی میکنم.

ممنون، در مورد سوالتون بايد بگم بله نتهاي بم (سوراخ ١-٢-٣..) رو نبايد تمام هوا رو داخل بدين ، بلكه يكمقدار بستگي به توانايي نوازندگي بايد از بين لب يا بيني پرت هوا داشته باشيد ، ولي دقيقاً برعكس اين عمل براي سوراخهاي ١٠-١٦ صدق ميكنه ،، در مورد سوراخ ٢ من ٣-٤ تا هارمونيكا دارم با اينكه يكي از اونا مارك دار و نيمه حرفه اي است ولي سوراخ ١ كاملاً ريسپانس داره ، ولي سوراخ ٢ خيلي سخت صدا ميده ، نگران نباشيد سازتون سالمه ، ولي با همون روشي كه محسن خان فرمودند ميتونيد صداي اين نت رو با كم كم هوادادن باز كنيد ، كه البته من يكم ريسكم بالاتره كاور رو باز ميكنم تيغه ها رو بالا و پايين ميكنم ، كه بازم توصيه نميكنم ،،ميتونم بپرسم چه مدل و ماركي هست؟
در مورد بحثمون خير، من اصلاً به مدت ٨ سال جز با يك نفر (بابك ) كه فلامنكو تمرين مبكرديم و خانواده كه مجبوري بايد تحمل ميكردند!! براي هيچكس اجرا نميكردم ، اينقدر از بيرون بيخبر بودم روزي كه رفتم دنبال ادامه از طريق استاد ، ديدم اونا به من ميگن بيا همكاري كنيم!!!!!!
هارمونيكا رو هم از كوچيكي قبل از انقلاب با اين ترمولوهاي ژاپني ، كه اون موقع اسباب بازي حساب ميشد ميزدم ، ولي وقتي وفتم دنبال فلامنكو اونو فراموشش كردم ولي هميشه آرزوي خريد يك كروماتيك خوب رو داشتم ولي تا پول اضافه اي پيدا ميشد ، اون هارمونيكايي كه من ميخواستم گرون ميشد ، تا پارسال كه ديگه چند تا چيني گرفتم و بعدش كه آلودش شدم يه هارد بوپر گرفتم ، الآن هم مثل خيلي ها ويروسي! شدم بازم چشمم دنبال سوزوكي و سيدل و.... ايناست ، خيلي دوست داشتم حرفه اي بزنم ، ولي چون با ترمولو شروع كرده بودم بعدش هم كروماتيك ، وقتي دياتونيك گرفتم و چيدمان نتهاش رو ديدم كه براي زدن همون آهنگهايي كه بلد بودم نت كم مياوردم خيلي تو ذوقم خورد ، هنوز هم نميدونم با دياتونيك چكار كنم!! كروماتيك هم كه همون داستانيه كه گفتم ، جان وريم و گل و گلدون و نهايت دو سه تا آهنگ كلاسيك معروف !!
و الا عاشق خود ساز دياتونيك هستم مثلاً مدل XB-40 خيلي جون داره ، ولي چكار كنم بندينگ بلد نيستم ،،،
راستي جناب محسن اين مدلي كه گفتم اينجا گير مياد؟ قيمتش چنده ،،،؟؟
ممنونم

Honey_Shababi
Wednesday 17 April 2013, 08:36 AM
بخش نمونه كاها بسته شده ! من هن قبلاً در خواست يك آپلودسنتر را كرده بودم

با عرض پوزش از دوستان عزیز و مدیریت محترم بخش

لازم دونستم نکته ای رو خدمت دوستان جدیدی که از امکانات سایت نت آهنگ، اطلاعی ندارند، عرض کنم.

با مراجعه به بخش نمونه کارها (در پروفایل جدید)، میتونید برای آپلود و به اشتراک گذاشتن نمونه کارهای خود، اقدام کنید.

همچنین برای آپلود فایل و استفاده از اون در انجمن و جاهای دیگه، میتونید از آپلود سنتر سایت، استفاده کنید (مثلث قرمز رنگ در پایین صفحه انجمن، سمت چپ). این آپلود سنتر، شخصی میباشد و به هر کاربر، 500 مگابایت حجم برای آپلود فایل اختصاص داده شده و دیگه نیازی به استفاده از آپلود سنتر های متفرقه نیست.

با تشکر

siavash34
Wednesday 17 April 2013, 02:51 PM
ممنون، در مورد سوالتون بايد بگم بله نتهاي بم (سوراخ ١-٢-٣..) رو نبايد تمام هوا رو داخل بدين ، بلكه يكمقدار بستگي به توانايي نوازندگي بايد از بين لب يا بيني پرت هوا داشته باشيد ، ولي دقيقاً برعكس اين عمل براي سوراخهاي ١٠-١٦ صدق ميكنه ،، در مورد سوراخ ٢ من ٣-٤ تا هارمونيكا دارم با اينكه يكي از اونا مارك دار و نيمه حرفه اي است ولي سوراخ ١ كاملاً ريسپانس داره ، ولي سوراخ ٢ خيلي سخت صدا ميده ، نگران نباشيد سازتون سالمه ، ولي با همون روشي كه محسن خان فرمودند ميتونيد صداي اين نت رو با كم كم هوادادن باز كنيد ، كه البته من يكم ريسكم بالاتره كاور رو باز ميكنم تيغه ها رو بالا و پايين ميكنم ، كه بازم توصيه نميكنم ،،ميتونم بپرسم چه مدل و ماركي هست؟
در مورد بحثمون خير، من اصلاً به مدت ٨ سال جز با يك نفر (بابك ) كه فلامنكو تمرين مبكرديم و خانواده كه مجبوري بايد تحمل ميكردند!! براي هيچكس اجرا نميكردم ، اينقدر از بيرون بيخبر بودم روزي كه رفتم دنبال ادامه از طريق استاد ، ديدم اونا به من ميگن بيا همكاري كنيم!!!!!!
هارمونيكا رو هم از كوچيكي قبل از انقلاب با اين ترمولوهاي ژاپني ، كه اون موقع اسباب بازي حساب ميشد ميزدم ، ولي وقتي وفتم دنبال فلامنكو اونو فراموشش كردم ولي هميشه آرزوي خريد يك كروماتيك خوب رو داشتم ولي تا پول اضافه اي پيدا ميشد ، اون هارمونيكايي كه من ميخواستم گرون ميشد ، تا پارسال كه ديگه چند تا چيني گرفتم و بعدش كه آلودش شدم يه هارد بوپر گرفتم ، الآن هم مثل خيلي ها ويروسي! شدم بازم چشمم دنبال سوزوكي و سيدل و.... ايناست ، خيلي دوست داشتم حرفه اي بزنم ، ولي چون با ترمولو شروع كرده بودم بعدش هم كروماتيك ، وقتي دياتونيك گرفتم و چيدمان نتهاش رو ديدم كه براي زدن همون آهنگهايي كه بلد بودم نت كم مياوردم خيلي تو ذوقم خورد ، هنوز هم نميدونم با دياتونيك چكار كنم!! كروماتيك هم كه همون داستانيه كه گفتم ، جان وريم و گل و گلدون و نهايت دو سه تا آهنگ كلاسيك معروف !!
و الا عاشق خود ساز دياتونيك هستم مثلاً مدل XB-40 خيلي جون داره ، ولي چكار كنم بندينگ بلد نيستم ،،،
ممنونم

مجاهد جان من چند روز پیش حدود کمتر از ۲ هفته پیش همین جا با مشاورت آقا محسن سوزوکی کروماتیکس ۴۸ و سوزوکی مانجی خریدم.
پس سازام اینا هستن.
ممنون از راهنماییت، الان که بیشتر کار کردم متوجه شدم اگه لب و ساز رو کمی خیس کنیم خوب صدا میده و نیاز به کنترل نداره. یکم خیالم راحت شد.
والا من خب از همه تازه کارترم، اما فکر می کنم با دیاتونیک راحت راه بیفتی، بندینگ هم من با تست دوم یاد گرفتم. هر چند دقیق نیست. اما بیشتر تمرین نکردم که یه ساز چینی پیدا کنم بیشتر با اون تمرین کنم مانجی عزیزم خراب نشه! بند با کمی عقب جلو کردن زبان و گفتن او و یو و لللل و کخهههخ ر لیزن چیزا در میاد! تست کن ، فقط صدای شفاف نداره ، باید یکم گوشت رو تیز کنی.

- - - Updated - - -

ممنونم

مجاهد جان من چند روز پیش حدود کمتر از ۲ هفته پیش همین جا با مشاورت آقا محسن سوزوکی کروماتیکس ۴۸ و سوزوکی مانجی خریدم.
پس سازام اینا هستن.
ممنون از راهنماییت، الان که بیشتر کار کردم متوجه شدم اگه لب و ساز رو کمی خیس کنیم خوب صدا میده و نیاز به کنترل نداره. یکم خیالم راحت شد.
والا من خب از همه تازه کارترم، اما فکر می کنم با دیاتونیک راحت راه بیفتی، بندینگ هم من با تست دوم یاد گرفتم. هر چند دقیق نیست. اما بیشتر تمرین نکردم که یه ساز چینی پیدا کنم بیشتر با اون تمرین کنم مانجی عزیزم خراب نشه! بند با کمی عقب جلو کردن زبان و گفتن او و یو و لللل و کخهههخ ر لیزن چیزا در میاد! تست کن ، فقط صدای شفاف نداره ، باید یکم گوشت رو تیز کنی.

Mojahed
Wednesday 17 April 2013, 03:22 PM
خيلي ممنون ، شايد وقتي ديگر!! يه كليپ توي ي*و*ت*ي*و*پ ديدم يك نفر با اشعه ايكس از خودش فيلم گرفته و تكنيكهاي بندينگ رو با اين روش نشون ميده !! خيلي جالبه مثل عكس راديولوژي ولي متحرك تمام گلو و زبون مشخصه چكار ميكنه ، فكر كنم xrey bending يا يه همچين چيزي رو سرچ كنيد پيداش كنيد،،
در ضمن من از سن ١٢ سالگي تمام موزيكهايي كه گوش ميدادم گيتار الكتريك داشت ، مثل جيتروتال ، جولداسپريس، كوئين، بلك سبات ، كريس ريي، و .... نميدونم خودم چرا رفتم اين سمتي!!!
پيروز باشيد

Mojahed
Wednesday 17 April 2013, 11:09 PM
بادرود
دوستاني كه هم هوهنر hard bopper رو و هم mellow tone رو داشتند ميخواستم بپرسم ، اين دوتا به غير از ضخامت رييدپليت از نظر صدا چه تفاوتي باهم دارند؟
ممنون

mohsen741
Thursday 18 April 2013, 02:21 AM
جناب مجاهد بنده پيگير آپسنتر نيستم...
پيگير اين هستم كه جاي ديگري جز بخش نمونه كار ها لينك بگذاريم!...
توجه داشته باشيد!!

بادرود
دوستاني كه هم هوهنر hard bopper رو و هم mellow tone رو داشتند ميخواستم بپرسم ، اين دوتا به غير از ضخامت رييدپليت از نظر صدا چه تفاوتي باهم دارند؟
ممنون

به هارد بوپر در حين نوازندگي فشار بيشتري ميشه آورد و تيغه هاش لطافت كمتري نسبت به ملوتن داره...

mohsen741
Thursday 18 April 2013, 02:53 AM
خب دوستان عزيزم...
و اساتيد...
اميدوارم شاد و سالم باشيد...
بخدا اسپم نيست بايد جوابها رو بدم..اما اگر احساس شد اسپمه بگين پست رو حذف ميكنم...:16:

محسن جان من قصد بی احترامی نداشته ام، اگر هم بوده عذرخواهی می کنم.
به نظرم اومد که جناب dobaare احتمالا با جناب patriote آشنایی دارند در فوروم، و با هم شوخی کرده اند، به همین دلیل پای پست جناب dobaare تشکر زدم. الان هم حذف کردم.
..
پوزش بابت اسپم.
سياوش جان با شما نبودمكه...
خيلي خوبه حتي اگر بدونيم طرف داره چرت و پرت هم ميگه احترامش رو حفظ كنيم...!...(كسي به منظوري نگيره كلي عرض كردم..)

خوب به هر حال ...
خانما و آقایون (خانما مقدمن) محترم نظرتون چیه که آقا محسن و آقا سبحان و تنی چند از هارمونیکا نوازان کاربلد ، واسه کسایی مثل من که مبتدی هستیم نمونه کار بذارن ، و بقولی یه دوره ی آموزشی مجازی برگزار بشه (اگه موردی نداره) حتی امتحان هم داشته باشه ؟
هيييييييسسسسس !
صداشو در نيار...
خبرشو بهت ميدم ... :5:

ممنون
همه بدنبال اين هستند كه يك قطعه رو هرچه روان تر و ساده تر بنوازند...شما دنبال پيچيده كردنشي؟؟؟!!!!!!!!!1

بخش نمونه كارها باز است و آپسنتر هم خود سايت دارد(هرچند هاني عزيزم گوشزد كردند.ممنون)...بايد و بايد بدانيد كه لينك نمونه كار تو تاپيكها مجاز نيست پست شه!...هرچند كه شما ميدونيد!!!...چي بگم !!!!!!!!:39:

بله، منظورم بخش نمونه کارهای سایت بود نه تاپیک نمونه کارها. آپلود سنتر رو هم که محسن جان دارند پیگیری میکنند. پاتريوت كبير ...
آپسنتر كه داريم...بنده پيگير اين هستم كه جايي بتونيم لينك همه ي نمونه كارهاي هارمونيكا رو در كنار هم داشته باشيم!!!!!!!!

به طور مثال یه افکت خیلی ساده و ابتدایی این هست که هنگام دمش بگیم KAAH وهنگام مکش بگیم KOOH ، صدا ی ساز خیلی خیلی عوض میشه ...
خيلي خوبه اما يادتون باشه كه بيشتر كساني كه به افكتها توجه ميكنن در دام يك وسواس خيلي بد گرفتار ميشن..اون هم زياده روي در اجراي يك افكته..حواستون باشه..

mohsen741
Thursday 18 April 2013, 03:12 AM
اين قطعات رو لا چه افكتهايي بايد زد كه هم نياز به تمرين بيشتر داشته باشند هم اينكه فقط يكسري ملودي ساده نباشند ؟ البته من خودم از يكسري ويبراتور بادست و يا زدن نتهاي جانبي نت اصلي بصورت ترمولو ويا ايجاد نتهاي زينت يكچهارم ضرب با اسلايدر سعي ميكنم استفاده كنم ، ولي ابنكه فرموديد ملودي كار غير حرفه اي است خواستم بدونم حرفه ايش چجوريه ، و باز هم ميگم „پاپ” مثل مثلاً سلطان قلبها ، مراببوس، سرود ملي ايران و...
ممنون
ببينيد كاربر گرامي..
بعضي وقتها سادگيه يك ملوديه كه اون رو موندگار كرده...
و با نت زينت و پر كردن نبايد خرابش كنيم...
اينگونه ملودي ها با يك ريتم ساده ي گيتار واقعا شنيدني تر ميشن!...
حتي اگر 2 هارمونيكا باشه و يكيدر كنار ملودي آكورد هاي ساده و قابل اجرا رو بگيره!...
ايراد اينه كه تنها با يك ساز نميشه زيباييه اينجور قطعات ساده اما موندگار رو نشون داد...
شما ميتونيد با هلدر ساز رو جلوي دهانتون نگه داريد و با 2 دستتون گيتار هم بنوازيد..كه حق اون قطعه تا حدي ادا بشه...

سياوش عزيز اصلا يكي از نكاتي كه بايد رعايت كنيد همينه...
كه به هنگام نتهاي بم لب شل و در صورت نياز كمي فاصله دار(و از همه مهم تر. آهسته) فوت كنيد...و نتهاي بالا رو برعكس!!!
در مطالب گذشته عرض شده...

ممنونم خيلي سخت ميشه پيدا كرد...
بنده 2 كليد رو ازش دارم..
واقعا فوق العاده هست!...

Mojahed
Thursday 18 April 2013, 04:37 AM
توجه داشته باشيد!!

به هارد بوپر در حين نوازندگي فشار بيشتري ميشه آورد و تيغه هاش لطافت كمتري نسبت به ملوتن داره...

ببينيد كاربر گرامي..
بعضي وقتها سادگيه يك ملوديه كه اون رو موندگار كرده...
و با نت زينت و پر كردن نبايد خرابش كنيم...
اينگونه ملودي ها با يك ريتم ساده ي گيتار واقعا شنيدني تر ميشن!...
حتي اگر 2 هارمونيكا باشه و يكيدر كنار ملودي آكورد هاي ساده و قابل اجرا رو بگيره!...
ايراد اينه كه تنها با يك ساز نميشه زيباييه اينجور قطعات ساده اما موندگار رو نشون داد...
شما ميتونيد با هلدر ساز رو جلوي دهانتون نگه داريد و با 2 دستتون گيتار هم بنوازيد..كه حق اون قطعه تا حدي ادا بشه...

سياوش عزيز اصلا يكي از نكاتي كه بايد رعايت كنيد همينه...
كه به هنگام نتهاي بم لب شل و در صورت نياز كمي فاصله دار(و از همه مهم تر. آهسته) فوت كنيد...و نتهاي بالا رو برعكس!!!
در مطالب گذشته عرض شده...
خيلي سخت ميشه پيدا كرد...
بنده 2 كليد رو ازش دارم..
واقعا فوق العاده هست!...

حالا ما شديم كاربر گرامي!! باشه 😐
اگه منظور شما از كسي كه ميداند لبنك ممنوع هست ، بنده هستم ، بايد بگم خير ، من هرچي تو انجمن چرخ زدم ببينم كجا ميشه اين كار رو كرد پيدا نكردم ، بعد ديدم بكي از دوستان لينك داد من هم رفتم اونجا فايل خودم رو آپلود كردم ، بعد مونده بودم كجا بزارم ديدم يكي از دوستان يه تاپيك نمونه كار زده من هم گذاشتم ، تازه بعد سالي يه ويز ويز غلط و غلوت بود!!!
در مورد دوم اصلاً من دنبال پيچيدگي نيستم ، فقط يه جا يه سوال مطرح كردم كه چرا آهنگهاي پاپ رو زود ميتونم در بيارم با هارمونيكا ؟ بعد يكي ار دوستان گفت هر ننه قمري ( البته من ميگم) ميتونه ابن كار رو بكنه ،،!!!😥
من هم پيگير اين بودم كه پس بايد به چه صورتي زد كه تخصصي تر باشه ،، ايشون هم فكر كنم جناب سياوش بودند ، بلآخره جواب قانع كننده اي ندادند!
البته همون سادگي كه شما ميگين درست تر هست ، به نظر من اگه صداي ساز رو خوب بتونيد در بياريد نتهاي غلط و اشتباه و يا سكته وسط كار نداشته باشيم حتا يك قطعه ساده هم شنيدنش لذت بخش خواهد بود ، به قول استاد خوان مارتين : گاهي اجراي چند نت ساده كه با احساس نواخته بشه بهتر از رگبار نتها و تكنيكهايه كه نسان دهنده تبحر نوازنده باشه ،،
در هر صورت فكر كنم من چون با گوشي موبايل به انجمن سر ميزنم نتونستم بفهمم يه كار مبتدي زده شده را كجا بايد گذاشت ؟؟؟ اون هم فقط جهت ارزيابي ، نه خداي نكرده خود نمايي،،،
ممنون

Patriote
Thursday 18 April 2013, 09:36 AM
ویز ویز؟! :( ننه قمر؟! :(
کافی بود فقط بپرسید تا به شما اطلاع داده بشه که از قسمت پروفایل جدیدتون میتونید نمونه کار آپلود کنید.
دیگه چه جای این حرفای بی ادبانست؟!
کار به این ندارم که خطاب شما کیه و سطح موسیقیتون هم چقدره ، اینجا یه محیط فرهنگیه و باید ادب و شخصیتتون رو حفظ کنید ...

Mojahed
Thursday 18 April 2013, 09:47 AM
توجه داشته باشيد!!

ویز ویز؟! :( ننه قمر؟! :(
کافی بود فقط بپرسید تا به شما اطلاع داده بشه که از قسمت پروفایل جدیدتون میتونید نمونه کار آپلود کنید.
دیگه چه جای این حرفای بی ادبانست؟!
کار به این ندارم که خطاب شما کیه و سطح موسیقیتون هم چقدره ، اینجا یه محیط فرهنگیه و باید ادب و شخصیتتون رو حفظ کنید ...
من تا امروز نميدونستم ، صداي وز وز كردن و اصطلاحات زبان فارسي ، در محيط دوستانه نشانه بي ادبي انسان باشه ، !!!
ولي اين هم از ادب به دور است كه به ديگران انگ بي ادبي زده بشه ، جنااااااب باادب!!!😎

Patriote
Thursday 18 April 2013, 11:04 AM
هرطور که دیگه صلاحه قضاوت با خود شما...

(از دوستان بابت رد و بدل شدن اسپم پوزش میخوام)

siavash34
Thursday 18 April 2013, 11:50 AM
حالا ما شديم كاربر گرامي!! باشه ������
اگه منظور شما از كسي كه ميداند لبنك ممنوع هست ، بنده هستم ، بايد بگم خير ، من هرچي تو انجمن چرخ زدم ببينم كجا ميشه اين كار رو كرد پيدا نكردم ، بعد ديدم بكي از دوستان لينك داد من هم رفتم اونجا فايل خودم رو آپلود كردم ، بعد مونده بودم كجا بزارم ديدم يكي از دوستان يه تاپيك نمونه كار زده من هم گذاشتم ، تازه بعد سالي يه ويز ويز غلط و غلوت بود!!!
در مورد دوم اصلاً من دنبال پيچيدگي نيستم ، فقط يه جا يه سوال مطرح كردم كه چرا آهنگهاي پاپ رو زود ميتونم در بيارم با هارمونيكا ؟ بعد يكي ار دوستان گفت هر ننه قمري ( البته من ميگم) ميتونه ابن كار رو بكنه ،،!!!������
من هم پيگير اين بودم كه پس بايد به چه صورتي زد كه تخصصي تر باشه ،، ايشون هم فكر كنم جناب سياوش بودند ، بلآخره جواب قانع كننده اي ندادند!
البته همون سادگي كه شما ميگين درست تر هست ، به نظر من اگه صداي ساز رو خوب بتونيد در بياريد نتهاي غلط و اشتباه و يا سكته وسط كار نداشته باشيم حتا يك قطعه ساده هم شنيدنش لذت بخش خواهد بود ، به قول استاد خوان مارتين : گاهي اجراي چند نت ساده كه با احساس نواخته بشه بهتر از رگبار نتها و تكنيكهايه كه نسان دهنده تبحر نوازنده باشه ،،
در هر صورت فكر كنم من چون با گوشي موبايل به انجمن سر ميزنم نتونستم بفهمم يه كار مبتدي زده شده را كجا بايد گذاشت ؟؟؟ اون هم فقط جهت ارزيابي ، نه خداي نكرده خود نمايي،،،
ممنون

برادر من که هارمونیکاپلیر نیستم که جواب قانع کننده بدم! من فقط عرض میکنم که قطعات پاپ تقریبا همه همین هستند حالا چه با هارمونیکا و چه هر ساز دیگه. فقط روی بعضی از سازها که اصطلاحا چپ هستند (مثل گیتار) چون میشه یکم بیشتر پر کرد کارو واسه شنونده پاپ جذاب تره. مخلصم.

ac120
Thursday 18 April 2013, 12:50 PM
بچه ها بحثو تموم کنید
ولی شخصا میگم که چه کلاسیک چه ایرانی چه پاپ و حتی جاز
اصول و قوائد خاص خودشو داره که از جای خاصی نمیشه پیدا کرد و باید دنبالش باشید
و به نظر من هیچ کدوم آسون نیستن ! البته چرا توی مجالس یارو میخونه 90 درصد فالش میزنه ولی خوب کی میفهمه :46: یا با کیبرد یه نت گوشی رو به خراب ترین وضع میزنه !
خلاصه اگه بخواید اصولی کار کنید باید مطالعه داشته باشید درمورد اون سبک خاص قوائد و قوانین و باید و نباید هاش و .... و حتی گاهی نیاز به استاد پیدا میکنید
وگرنه اگه بخواید به گوش مردم خوش بیاد :دی الان مردم حتی دادار دودور هم راه بندازید میگن یارو حرفه ایه
حتی من داشتم پشت پیانو بتهون میزدم! بهم یارو میگه بابا اینا چیه میزنی! برامون اهنگ شاد بزن :24:
ولی پسر خاله ی من به عنوان شخصی که 4-5 سال توی مجالس مینواخت به این نتیجه رسید که تهه اینکارا همون مجلس نوازیه! یعنی بالاتر نمیری پس به نظر شخصیم هر سبکی رو انتخاب میکنید اصولی کارش کنید و سعی کنید از حالت عامه پسندی خارج بشید و نظر افراد خاص رو جلب کنید اینجوری به درجات بالاتری میرسید

Mojahed
Thursday 18 April 2013, 06:49 PM
براي بستن بحث ، هميشه هنرهايي كه مخاطب خاص دارند ، معمولاً ماندگارتر و در سطح بالاتري قرار دارند ، ولي به قول اون دوستمون كه ازش خواستند با پيانو آهنگ شاد بزنه ! تو همه جاي دنيا هم نياز به يك موسيقي عامه پسند هست كه مخصوص مكانها و زمانهاي خودش هست ، كه نميشه به اون خورده گرفت!
كه البته متاسفانه يا خوشبختانه من جزء اونها نبودم ، ،،

Mojahed
Thursday 18 April 2013, 07:06 PM
دوست گرامي سياوش ،
ميخواستم بدونم اون سوزوكي كروماتيكس كه گرفتين ، سوراخ ٢-٣ خوب صدا نميده؟؟
😩 چون من اين مشكل رو با هوهنر دارم ، ميخوام يه سوزوكي كروماتيكس scx-56 ميگيرم ، اگه اون هم همين مشكل رو داشته باشه كه 😭

siavash34
Friday 19 April 2013, 04:13 PM
سوراخ ۳ مشکلی نداره، الان خوب شده ، سوراخ ۲ خصوصا تو مکش خوب صدا نمیده. البته اگه از بینی تنفس کنم و لبم خیس باشه صداش خوبه. ولی به طور نرمال باید نیم ساعت باهاش بزنی تا صدای سوراخ ۲ بدون استرس بیاد! (همون کروماتیکس ۴۸ رو میگم).
حالا سوالی که واسه من هست اینه که این سوراخ ۲ توی مدل های ۱۴ و ۱۶ سوراخ چطور میشه مساله اش، یعنی اونا هم ازین مسایل دارن؟ و اینکه اصلا چرا هر کسی رو میبینیم میگه این سوراخ ۲ مکافات داره واسش...

Mojahed
Friday 19 April 2013, 04:54 PM
سوراخ ۳ مشکلی نداره، الان خوب شده ، سوراخ ۲ خصوصا تو مکش خوب صدا نمیده. البته اگه از بینی تنفس کنم و لبم خیس باشه صداش خوبه. ولی به طور نرمال باید نیم ساعت باهاش بزنی تا صدای سوراخ ۲ بدون استرس بیاد! (همون کروماتیکس ۴۸ رو میگم).
حالا سوالی که واسه من هست اینه که این سوراخ ۲ توی مدل های ۱۴ و ۱۶ سوراخ چطور میشه مساله اش، یعنی اونا هم ازین مسایل دارن؟ و اینکه اصلا چرا هر کسی رو میبینیم میگه این سوراخ ۲ مکافات داره واسش...
من تا حالا چند جای انجمن این مسئله رو مطرح کردم ولی فکر کنم کسی تا حالا روی این مطلب خاص فکوس! نکرده :26:
من در حال حاظر 3 تا هارمونیکا دارم که یکی سوان 1248 دوازده سوراخ ، یکی هوهنر هارد بوپر و یک ده سوراخ چینی بی نام و نشون..پ
جالبه فقط اون چینی بی نام و نشون سوراخ 2 اش همه نتها رو عالی میزنه اون یکی ها خفه هست بقول شما یکم هم که هوا بدی گیرپاژ:31: میکنه!
من یادمه هرچی هارمونیکا حتا ترمولو هم این نت بخصوص ( فا) مشکل داره ، من هر کار تعمیری هم که میتونستم روش انجام دادم ولی نظر من اینه که وقتی یک زبانه فلزی به یک اندازه بخصوص میرسه برای یک نت بخصوص ممکنه از نظر فیزیکی ارتعاش اون به مشکل بر بخوره برای همین تو تمام سازها اینجوریه ، با این حساب تمام امید من هم که سوزوکی این مشکل رو نداشته باشه نقش بر آب شد:29:

siavash34
Friday 19 April 2013, 05:13 PM
میدونی مجاهد جان، دیاتونیک من (مانجی) هم مکش سوراخ ۲ اش یه فیلمی هست واسه خودش. اون دیگه فا نیست! سل هستش! البته این مانجی خفه نیست این نتش، نفس زیاد میبره (منم که اهل اسموکینگ!) با مانجی هم هنوز ۳ ساعت نزدم، احتمالا این به زودی نفسش کاملا باز میشه. اگه دیاتونیک خواستی بگیری به نظرم چیز بدی نباشه. محسن هم تاییدش کرد. (در وافع توصیه به خریدش کرد و ما خریدیم.)
توی این کلیپای ریویو همه این سوراخ ۲ رو بی مشکل میزنن، هونر هم که قدیمی ترین کمپانی هارمونیکاست ، سری توتس اش هم که سری خوبیه. به نظرم با فهمیدن اینکه مدل های ۱۴ و ۱۶ سوراخ کجا (کدوم حفره صدا) مشکل دارن یه مقدار مشغولیت ذهنی شما و من حل بشه.
الان سر جمع من ۷ ساعت با کروماتیکسم نزدم، شاید بهتر هم بشه یا بدتر ،،، در این مورد فکر کنم دوستانی مثل محسن که کلکسیونر هارمونیکا هستن بهتر بتونن یه نظر کلی بدن.
از شما هم تعجب میکنم که همین طوری تصمیم گرفتی سوزوکی بخری بدون اینکه از کسی در مورد این سوراخ ۲ چیزی پرسیده باشی. البته این کروماتیکس من نسبت به کرومونیکا۲۷۰ دولوکس رفیقم نرمی خیلی بیشتری داره، نمیدونم چطور توضیح بدم چون به هر حال من اصلا نوازنده هارمونیکا نیستم، فقط میتونم بگم اسموت تره و روان تر نسبت به اون.
ضمنا کرومونیکای دولوکس این رفیقم هم متاسفانه وضعیت همین سوراخ ۲ اش زیاد جالب نیست.
تا جایی که یادمه سبحان هم یکی دوجایی در مورد این مساله سوراخ ۲ یه چیزایی گفته بود.
به هر حال آقامحسن احتمالا یکم سرش شلوغه و ...
پاتریوت جان شما نظرت در مورد این سوراخ ۲ چیه؟ تجربه شخصیتون رو اگه میشه شرح بدین واسه ما ممنون میشیم.
سپاس از همه.

Mojahed
Friday 19 April 2013, 05:47 PM
سیاوش گرامی ، توی دیاتونیکها مانجی خیلی مدل خوبی هست من یه مدت راجع بهش تحقیق کردم هم از نظر فرم کاور و کومب ( بدنه وسط) منحصر به فرده ...
متاسفانه من دیاتونیک بلد نیستم :26:
چون تمام آهنگهایی که با هارمونیکا میزنم نیاز به نتهای کامل داره ! ولی خیلی دوست داشتم میتونستم باهاش کار کنم...
درضمن من این هوهنر از همون روز اول که آکبند بود این مشکل رو داشت! یه تاپیک من زدم برای تنظیم تیغه ها .. البته شما یه چند وقت زمان بزاری احتمالا! درست میشه یه کم هم بخاطر مبتدی بودم ماست فکر کنم و الا به قول شما تو کلیپها احتمالا نوازنده ها اون قلق زدن این نتها رو بلدند....

siavash34
Friday 19 April 2013, 06:18 PM
بابا شما که دیاتونیک داری که، به نظرم حیف بگی بلد نیستم. اصلا نوازنده هارمونیکا باید دیاتونیک بلد باشه. ببین یه کتاب خیلی ساده هست واسه بلوز، باید تو هاردم باشه، صوتی هم داره، با همین دیاتونیکت هر وقت بیکار بودی و نخواستی کروماتیک بزنی بشین روی ترک های صوتیش بزن، باور کن هم دیاتونیکت حرفه ای میشه هم زیاد وقت نذاشتی، هم اینکه اینقدر این بلوز زدن روی بکینگ ترک لذت بخشه که باورت نمیشه. من اصلا اهل موزیک بلوز نبودم، اما تو بحث گیتار دیدم نمیشه آدم نوازنده گیتارالکتریک باشه ولی بلوز بلد نباشه، الانم از شنبدن بلوز لذت نمیبرم ولی از نوازندگیش واقعا لذت میبرم! حالا یه تستی بکن ضرر نداره! شما آدم دقیقی هستی واست کار راحتیه.
...
اون تاپیک تیغه ها هم خیلی جالب بود، ولی به نظرم باید آدم روی سوان تمرین کنه! هر چند آدم با جراتی هستم تو این مسایل.
شما این کارو روی هونرت هم کردی؟؟؟

ویرایش: حواسم نبود ، گویا ۱۰ سوراخ چینی شما هم کروماتیکه. اگه اینطوره که حتما اگه شده یه دیاتونیک چینی هم که شده بخر، شاید از توصیه من لذت بردی و راضی بودی.

Mojahed
Friday 19 April 2013, 07:22 PM
بابا شما که دیاتونیک داری که، به نظرم حیف بگی بلد نیستم. اصلا نوازنده هارمونیکا باید دیاتونیک بلد باشه. ببین یه کتاب خیلی ساده هست واسه بلوز، باید تو هاردم باشه، صوتی هم داره، با همین دیاتونیکت هر وقت بیکار بودی و نخواستی کروماتیک بزنی بشین روی ترک های صوتیش بزن، باور کن هم دیاتونیکت حرفه ای میشه هم زیاد وقت نذاشتی، هم اینکه اینقدر این بلوز زدن روی بکینگ ترک لذت بخشه که باورت نمیشه. من اصلا اهل موزیک بلوز نبودم، اما تو بحث گیتار دیدم نمیشه آدم نوازنده گیتارالکتریک باشه ولی بلوز بلد نباشه، الانم از شنبدن بلوز لذت نمیبرم ولی از نوازندگیش واقعا لذت میبرم! حالا یه تستی بکن ضرر نداره! شما آدم دقیقی هستی واست کار راحتیه.
...
اون تاپیک تیغه ها هم خیلی جالب بود، ولی به نظرم باید آدم روی سوان تمرین کنه! هر چند آدم با جراتی هستم تو این مسایل.
شما این کارو روی هونرت هم کردی؟؟؟

ویرایش: حواسم نبود ، گویا ۱۰ سوراخ چینی شما هم کروماتیکه. اگه اینطوره که حتما اگه شده یه دیاتونیک چینی هم که شده بخر، شاید از توصیه من لذت بردی و راضی بودی.

بله اون هوهنر رو کلی تنظیم کردم:21:
یه بار یه هوهنر بلوز هارپ گرفتم بردم پس دادم ! چون شدیداً نبودن اون دوتا نت تو اکتاو اول اذیتم میکرد!
ولی برعکس شما من از شنیدن هارمونیکای بلوز خیلی لذت میبرم ولی سعی میکنم به توصیه شما عمل کنم یکی بگیرم خیلی از XB-40 خوشم میاد ، اگه یاد بگیرم هرطور شده یکی پیدا میکنم... ولی اینقدر این آهنگهای معمولی رو با کروماتیک زدم تا دیاتونیک میاد دستم میخوام همونها رو بزنم که ...!

mohsen741
Saturday 20 April 2013, 08:20 PM
سلاااااااااااااااااممم به بچه هاي فعال و تووووپپپپپ هارمونيكاا....

من هم پيگير اين بودم كه پس بايد به چه صورتي زد كه تخصصي تر باشه
هيچجور....
اينها ساده هستند و همينگونه!...و براحتي ميشه حتي گوشي اينها رو نواخت...

من تا حالا چند جای انجمن این مسئله رو مطرح کردم ولی فکر کنم کسی تا حالا روی این مطلب خاص فکوس! نکرده :26:
من در حال حاظر 3 تا هارمونیکا دارم که یکی سوان 1248 دوازده سوراخ ، یکی هوهنر هارد بوپر و یک ده سوراخ چینی بی نام و نشون.. پ
به گونه هاي مختلف و با زبون بي زبوني عرض شده...
تكنيك نوازندگيتون بايد بالا تر اون چيزي كه فكرشو ميكنين باشه تا درست بتونين از ساز صدا در بيارين...
ما همه فقط فوت ميكنيم...هارمونيكا نمينوازيم دوستان....
خيلي مونده هنوز...
كمي با هموا بندي درست ميشه كه در ادامه عرض ميشه....

میدونی مجاهد جان، دیاتونیک من (مانجی) هم مکش سوراخ ۲ اش یه فیلمی هست واسه خودش. اون دیگه فا نیست! سل هستش! سياوش عزيز چارت هارمونيكاتونو مرور كنيد....
سوراخ 2 مكش نت فا نيست!!!!
نت سل هست...
دياتونيكهاي 10 سوراخ كليد دو نت (فا) و (لا) نداره در اكتاو اول....همين چند پست پيش عرض شد...

به هر حال آقامحسن احتمالا یکم سرش شلوغه و ...
خيلي خيلي مسئول كم كاري هستم شرمنده انشا ا... فرصت جبران بده بهم خداوند...:12:

دوستان نمونه كارهاتون رو در آپسنتر سايت آپ كنيد و در ادرس زير ميتونين لينكها رو با هم مبادله كنيد....

Mojahed
Saturday 20 April 2013, 10:08 PM
من الآن ميتونم صداي اون نت هاي بخصوص رو كه تو سوراخ ٢ هست رو در بيارم ، ولي مسئله اگه بم بودن نت هست پس چرا سوراخ ١ بي مشكل زده ميشه ؟؟؟!!
در ضمن دوستايي كه با نت فا در سوراخ ٢ كه با مكش صدا ميده مشكل دارند ميتونند تو آهنگهايي كه اون نت توش هست ميتونند زماني كه اسلايد داخل هست داخل سوراخ ٢ بادميدن همون نت فا رو داشته باشند...
در ضمن آقا محسن نمیشه تو اون گروهی که لینک دادین عضو شد من چند بار امتحان کردم
در ضمن با اینترنت اکسپرور این کار رو کردم!!

siavash34
Sunday 21 April 2013, 05:26 AM
آره آقا محسن مکش ۲ (و دمش ۳) سل است و من اشتباه نوشتم. از بس تو فکر در آوردن نت فا بودم این ۳ روز!
عرض کنم که اگه وقت کردین به ما بگین که کروماتیک های ۱۶ سوراخ کدوم سوراخاشون سفته؟ ممنونم.

Mojahed
Sunday 21 April 2013, 06:03 AM
بادرود
يك سوال داشتم ، كه البته قبلاً مطرح كرده بودم و جناب محسن در پاسخ مدل XB-40 رو مثال زدند ،
من زماني كه ترمولو داشتم (٢٠سال پيش!)
فكر ميكردم ساز هاي حرفه اي زبونه هاي خيلي پهن تر و بزرگتر دارند ، چون اكثر آهنگهايي هم كه خارجي بود صداي سازشون خيلي بم به نظر ميرسيد ،يه مغازه هم توي جمهوري توي اولين يه كوچه بن بست بعد از پل حافظ به طرف بهارستان بود كه بعضي وقتها هارمونيكاي دست دوم داشت اون موقع من نميدونستم كه ويندسيور چي هست از پشت ساز كه نگاه ميكردم فكر ميكردم اينا زبونه ها هستن كه بلند شدن و قاعدتاً بزرگتر هم به نظر ميرسيد ،،
سوالم اين بود چرا تمام تيغه هاي هارمونيكاها تو يك رنج اندازه هستند ،؟ آيا بخاطر صداي نت است ، يا بخاطر محدوديت هوايي كه از ريه انسان بيرون مياد ، ؟ ميشه سازي باشه كه زبونه هاش حداقل دو برابر عرض زبونه هاي معمولي ساخته بشه ؟ مثل زبونه هاي آكاردئون...

kivig
Sunday 21 April 2013, 01:00 PM
من در حال حاظر 3 تا هارمونیکا دارم که یکی سوان 1248 دوازده سوراخ ، یکی هوهنر هارد بوپر و یک ده سوراخ چینی بی نام و نشون..پ
جالبه فقط اون چینی بی نام و نشون سوراخ 2 اش همه نتها رو عالی میزنه اون یکی ها خفه هست بقول شما یکم هم که هوا بدی گیرپاژ:31: میکنه!
من یادمه هرچی هارمونیکا حتا ترمولو هم این نت بخصوص ( فا) مشکل داره ، من هر کار تعمیری هم که میتونستم روش انجام دادم ولی نظر من اینه که وقتی یک زبانه فلزی به یک اندازه بخصوص میرسه برای یک نت بخصوص ممکنه از نظر فیزیکی ارتعاش اون به مشکل بر بخوره برای همین تو تمام سازها اینجوریه ، با این حساب تمام امید من هم که سوزوکی این مشکل رو نداشته باشه نقش بر آب شد:29:
سلام بر همه ی دوستان عزیز و فعال در انجمن هارمونیکا :41:
بعد از چند وقت اومدم لذت بردم کلی پست و تاپیک جدید دیدم
آقا عرضم به حضورتون که من یه توتس ملوتن دارم ، این سوراخ 2 که میگین مشکل داره مال من نداره !!
تنها مشکلی که ساز من داره ابنه که نت D تو اکتاو اول وقتی اسلاید داخله صدا نمیده ، البته قبلا صدا میداد الان سکوت اختیار کرده ناقلا :icon_cheesygrin:
یکی از دوستام یه کرومونیکا 280 داره که البته اونم در مورد سوراخ 2 با مشکل مواجهه و خوب صدا نمیده !

Mojahed
Sunday 21 April 2013, 05:49 PM
سلام بر همه ی دوستان عزیز و فعال در انجمن هارمونیکا :41:
بعد از چند وقت اومدم لذت بردم کلی پست و تاپیک جدید دیدم
آقا عرضم به حضورتون که من یه توتس ملوتن دارم ، این سوراخ 2 که میگین مشکل داره مال من نداره !!
تنها مشکلی که ساز من داره ابنه که نت D تو اکتاو اول وقتی اسلاید داخله صدا نمیده ، البته قبلا صدا میداد الان سکوت اختیار کرده ناقلا :icon_cheesygrin:
یکی از دوستام یه کرومونیکا 280 داره که البته اونم در مورد سوراخ 2 با مشکل مواجهه و خوب صدا نمیده !
به اين تاپيك يه سر بزنيد ،،،:
You can see links before replyآموزش-تنظیم-تیغه-ها-برای-رفع-مشکل-صدا

kivig
Sunday 21 April 2013, 08:37 PM
به اين تاپيك يه سر بزنيد ،،،:
You can see links before replyآموزش-تنظیم-تیغه-ها-برای-رفع-مشکل-صدا

بله دیدم زحمت کشیدین آموزش جامعی رو قرار دادین ، ولی جراتشو ندارم خودم دست به کار بشم
سوان بیچاره رو خودم دست به کار شدم همه چیش و داغون کردم :35:

Mojahed
Sunday 21 April 2013, 09:45 PM
بله دیدم زحمت کشیدین آموزش جامعی رو قرار دادین ، ولی جراتشو ندارم خودم دست به کار بشم
سوان بیچاره رو خودم دست به کار شدم همه چیش و داغون کردم :35:

واي ! شرمنده ، مشكل از آموزش بوده؟ يا قبل از ديدن تاپيك اين كار رو كردين ،،؟

kivig
Sunday 21 April 2013, 10:52 PM
واي ! شرمنده ، مشكل از آموزش بوده؟ يا قبل از ديدن تاپيك اين كار رو كردين ،،؟
نه بابا دشمنت شرمنده این چه حرفیه !
مربوط به قبل بوده ، ولی حتی اگه مربوط به الانم باشه مشکل قطعا نحوه ی آموزش نخواهد بود ، بالاخره این چیزا علاوه بر داشتن اطلاعات یه کم تجربه هم میخواد که ما نداریم
واسه همین میترسم ملوتن بیچاره رو هم بفرستم پیش سوان :دی

Mojahed
Monday 22 April 2013, 05:52 PM
نه بابا دشمنت شرمنده این چه حرفیه !
مربوط به قبل بوده ، ولی حتی اگه مربوط به الانم باشه مشکل قطعا نحوه ی آموزش نخواهد بود ، بالاخره این چیزا علاوه بر داشتن اطلاعات یه کم تجربه هم میخواد که ما نداریم
واسه همین میترسم ملوتن بیچاره رو هم بفرستم پیش سوان :دی
همون سوان اگه هنوز هم هست بيارينش وسط همون جراحي ها رو كه گفتم انجام بدين هم تجربه تون بالا ميره هم شايد درست شد !!!

siavash34
Monday 22 April 2013, 08:03 PM
دوست گرامي سياوش ،
ميخواستم بدونم اون سوزوكي كروماتيكس كه گرفتين ، سوراخ ٢-٣ خوب صدا نميده؟؟
������ چون من اين مشكل رو با هوهنر دارم ، ميخوام يه سوزوكي كروماتيكس scx-56 ميگيرم ، اگه اون هم همين مشكل رو داشته باشه كه ������

خب، گفتم جواب دوباره بدم به این سوال، آقا مجاهد الان که ۴ روز از این گفتگو گذشته اکتاو اول هارمونیکام کاملا صداش باز شده. سوراخ ۲ هم همین طور، الان فقط مکش سوراخ ۱۱ الان خفه است که تصمیم دارم توی این چند روز از این سوراخ بیشتر استفاده کنم که این هم اگه شد خوب بشه.
تو این ۴ روز هم کار خاصی نکردم. فقط با توجه به توصیه های جناب محسن، قبل از نوازندگی دو دست را بر روی وروی و خروجی هوا گذاشتم (۵ دقیقه) ، بعد نفس رو نگه میداشتم که گرم بشه، آروم هم از ورودی و هم از خروجی به سمت تیغه ها میفرستادم. بعد از سوراخ اول تا ۴، به ترتیب با فشار کمتر و منقطع حدود ۵ دقیقه دمش و مکش ، بعد دوباره از سوراخ اول تا ۴ بصورت پیوسته (از ملایم به زیاد) حدود ۱۰ دقیقه دمش و مکش. تقریبا دیشب دیگه صداش باز شده بود، امشب هم همین کارو کردم، میشه گفت تقریبا دیگه استرسی در این محدوده برای نوازندگی نداره. اما سوراخ ۱۱ نمیدونم به این روش خوب میشه یا نه. در کل الان دارم دیگه از تمرین لذت میبرم.

Mojahed
Tuesday 23 April 2013, 12:57 AM
به سلامتي ،، سوراخهاي ١٠-١١-١٢....
به قدرت هواي بيشتري نياز دارند براي به صدا در اومدن ،، براي همين احتمالاً باز ميشه من برعكس سوراخهاي ١-٢-٣.. كه نبايد شوك هوا يه دفه بهشون داد توصيه ميكنم زماني كه كاملاً لبتون در تماس هست با اون سوراخي كه ميگين مشكل داره ، كلمه " دوك " رو منتها با مكش تقريباً قوي چند بار روش انجام بدين وقتي لحظه اي صداش در اومد مكش رو ادامه بدين مثل نفس ،، بعد جوابش رو بدين ببينيم راه ميوفته ؟؟؟!

siavash34
Tuesday 23 April 2013, 01:30 AM
مرسی مجاهد جان، الان تست کردم، اما فرق خاصی نکرد. شاید دوباره همین کارو که میگی تکرار کنم هر روز فرق کنه. اما نرم شدن سوراخ ۲ خیلی سرحالم آورده.

Mojahed
Tuesday 23 April 2013, 04:49 AM
مرسی مجاهد جان، الان تست کردم، اما فرق خاصی نکرد. شاید دوباره همین کارو که میگی تکرار کنم هر روز فرق کنه. اما نرم شدن سوراخ ۲ خیلی سرحالم آورده.

قدرشو بدون ! درسته میگن قلق داره و این حرفها ولی به نظر من اگه مشکل بم بودن بود تو همه سازها سوراخ 1 خیلی خوب با هوای کاملاً بسته هم ریسپانس میده ولی نت سوراخ 2 فکر کنم شانسی باشه مثلا من یه هارمونیکای بی نام و نشون دارم هرچقدر هم با فشار تو سوراخ 2 چه مکش چه دم با هر دوحالت اسلاید فوت کنی قشنگ کار میکنه :43: اینم عکسش!
9387
ولی مکش سوراخ 11 تو کمتر آهنگی استفاده میشه ، ولی یه جورایی آدم دلچرکین میمونه همیشه . من که بودم طاقت نمیاوردم سریع بازش میکردم روبراهش میکردم:10:

mohsen741
Tuesday 23 April 2013, 01:32 PM
من الآن ميتونم صداي اون نت هاي بخصوص رو كه تو سوراخ ٢ هست رو در بيارم ، ولي مسئله اگه بم بودن نت هست پس چرا سوراخ ١ بي مشكل زده ميشه ؟؟؟!!
ببينيد دوستان...
اين يك قانون قائده نيست كه هرچه به سمت بم تر بريم مشكل دار بشه يا مشكلش بيشتر بشه!!!
اون ابعاد تيغه..با اون نت و با اون شرايط به ميزان فشار و نوع فوت و مكشي كه ما براي نوازندگي ديگر نتها استفاده ميكنيم سازگار نيست!!!
لم داره نواختنش!...

عرض کنم که اگه وقت کردین به ما بگین که کروماتیک های ۱۶ سوراخ کدوم سوراخاشون سفته؟ ممنونم.
والا يه 64 كرومونيكا از هوهنر داشتم مشكل اصلا نداشت...
چند روز پيش هم يه هرينگ 16 خريدم اونهم اصلا در هيييييييچ نتي مشكلي نداره!!!
دوستان اگر موردي هست بگن لطفا...

سوالم اين بود چرا تمام تيغه هاي هارمونيكاها تو يك رنج اندازه هستند ،؟ آيا بخاطر صداي نت است ، يا بخاطر محدوديت هوايي كه از ريه انسان بيرون مياد ، ؟
بخاطر اينه كه شركتها بدنه و سوراخها رو تقريبا يك اندازه و برابر هم تو هارمونيكاهاي همنوع ميسازند!!!
پس يك قاعده (نسبته ضخامت و طول و عرض بسته به جنس تيغه) براي ساخت تيغه هست كه به نتها برسند!!!!!

ميشه سازي باشه كه زبونه هاش حداقل دو برابر عرض زبونه هاي معمولي ساخته بشه ؟ مثل زبونه هاي آكاردئون...
بله ميشه..
كورد هارمونيكا و بيشتر مدلهاي اركسترال هارمونيكا تيغه هاي بزرگي دارند...

Mojahed
Tuesday 23 April 2013, 09:24 PM
ممنون از پاسخ شما دوست گرامي،،،
من چند وقت پيش يكي از ويندسيورهاي سوراخ ٢ هارمونبكام خراب شد يعني از صفحه بلند شد ، بعد در كمال تعجب ديدم كه مشكل خفه بودن نت فا توسوراه ٢ حل شد!!
من فكر ميكنم همان مقدار فاصله اي كه بايد لب با ساز فاصله داشته باشد براي نتهاي بم اون خرابي ويندسيور اون كار رو انجام ميداد ،، پس اگر به سوزوكي پرومستر دياتونيك نگاه كنيم ميبينيم كه سوراخهاي بم ويندسيور ندارند ،، و اگر اين يك قانون كلي باشد بايد براي مبتدي ها تا زماني كه تكنيك نوازندگي نتهاي بم رو ياد بگيرند بايد از ويند سيورهاي بم صرف نظر كنند ،،،
تا نظر بقيه دوستان با تجربه چي باشه،،،

siavash34
Wednesday 24 April 2013, 08:07 PM
این تکنیک توک جواب داد! جالب بود!

Mojahed
Wednesday 24 April 2013, 10:14 PM
این تکنیک توک جواب داد! جالب بود!

مباركه ! خودم كشفش كردم بايد به نام خودم ثبت كنم !!!!!!

Mojahed
Thursday 25 April 2013, 04:41 AM
درود ، درود
آقا یه سوال (از اساتید)
فرض میگیریم یک نفر تو نواختن هارمونیکای کروماتیک خیلی حرفه ای هست ( منظورم خودم نیستم!!!)
بعد بخواد یک هارمونیکای دیاتونیک 10 سوراخ بگیره ..... برای استارت باید چکار کنه؟؟
آیا یک سری از آهنگهایی که با کروماتیک میزده رو (البته اونایی که نت دیز ندارند) به زور با اکتاو وسط دیاتونیک بزنه؟؟
اگه نخواد همون اول کاری بندینگ رو یاد بگیره تا مشکل نبودن اون چند نت رو رفع کنه از کجا و به چه صورتی باید شروع کنه؟؟
چه منبع آموزشی رو پیشنهاد میکنین؟ آیا میشه مثل همون کروماتیک گوشی هم پیشرفتی داشت؟؟

میدونم سوالهام خیلی شد ولی بیشتر خواستم این پست بمونه هم برای من هم برای بقیه دوستانی که تو این زمینه سوال دارند شاید پاسخشون رو همینجا پیدا کنند

ممنون ، سپاسگذارم

mohsen741
Friday 26 April 2013, 02:19 PM
مهمترين پاسخ براي شما اينه كه توجه داشته باشين اگر قراره همونهايي كه با كروماتيك مينوازين رو با دياتونيك بنوازين...
چرا انواع هارمونيكا توليد شده؟؟؟
بله درسته كه ميگين نتها مشتركه...
اما انواع هارمونيكا به غير از تنوع چيدمان نت و دامنه ي نتي.تفاوتشون در اينه كه يك قطعه با يكي سخته و با ديگري مناسبه!!!

شما اگز فكرتون دياتونيكه 10 هست بايد و بايد بريد سراغ آهنگهايي كه اين هارمونيكا براي اون سبك ساخته شده!(در واقع بايد بخاطراون آهنگها بياين سراغ دياتونيك 10!!!)

nayuop
Friday 26 April 2013, 05:00 PM
سلام . به همه مخصووصا مدیر این تاپیک های دوست داشتنی هارمونیکا. دلم تنگ شده بود برای این تاپیک
آقای mojahed .. توی دنیای نوازنده های هارمونیکا..به این صورت که هرکسی تکلیفش با خودش مشخص. یعنی بهترین نوازنده ها هم فقط تو یه سبک خیلی خوبند... یا کروماتیکشون عالی یا دیاتونیک...آهنگ های هر کدومشونم مشخض و جداست. البته آهنگ هایی که با هر 2 ساز میتونه زده بشه خیلی زیاده ولی در اصل آهنگی که مخصوص هارمونیکا تنظیم شده باشه برای یه دونشونه...
کسی که هر دو سازو میزنه مثل مرد اول هارمونیکای ایران بابک صفرنژاد هم وقتی تو کنسرت میخواد سازشو از کروماتیک به دیاتونیک تغییر بده کلا سبک و لهجه ی زدنش عوض میشه...
اصلا 2تا دنیای متفاوتن...اون مشکل نبودن چند نت به قول شما مشکل حساب نمیشه...مزیت دیاتونیک همین
اصل مطلبو آقا محسن گفت . اینایی هم که من گفتم حرفای 1-2 تا از اساتید هارمونیکا بوده وگرنه خود من که ... :D

Mojahed
Saturday 27 April 2013, 10:12 PM
سلام . به همه مخصووصا مدیر این تاپیک های دوست داشتنی هارمونیکا. دلم تنگ شده بود برای این تاپیک
آقای mojahed .. توی دنیای نوازنده های هارمونیکا..به این صورت که هرکسی تکلیفش با خودش مشخص. یعنی بهترین نوازنده ها هم فقط تو یه سبک خیلی خوبند... یا کروماتیکشون عالی یا دیاتونیک...آهنگ های هر کدومشونم مشخض و جداست. البته آهنگ هایی که با هر 2 ساز میتونه زده بشه خیلی زیاده ولی در اصل آهنگی که مخصوص هارمونیکا تنظیم شده باشه برای یه دونشونه...
کسی که هر دو سازو میزنه مثل مرد اول هارمونیکای ایران بابک صفرنژاد هم وقتی تو کنسرت میخواد سازشو از کروماتیک به دیاتونیک تغییر بده کلا سبک و لهجه ی زدنش عوض میشه...
اصلا 2تا دنیای متفاوتن...اون مشکل نبودن چند نت به قول شما مشکل حساب نمیشه...مزیت دیاتونیک همین
اصل مطلبو آقا محسن گفت . اینایی هم که من گفتم حرفای 1-2 تا از اساتید هارمونیکا بوده وگرنه خود من که ... :D
ممنون ، از پاسخ شما البته من پاسخ این سوال را تا حدودی میدوستسم فقط میخواستم دوستان دیگه که میگن زدن آهنگهای پاپ با کروماتیک ارزشی نداره بدونند!!!
برای سبکهایی که دیاتونیک با اونها زده میشه چیدمان نتها همونقدر حیاتی هست که کامل بودن نتها توی کروماتیک....
توی سبک فلامنکو حدود 25 دستگاه یا توکه وجود داره و حتا نوازنده های حرفه ای هم توی چند تا از توکه ها توانایی دارند.. مثلا گروه جیبسی کینگ تقریبا تمام اجراهاش از دستگاه رومبا و اندگی سویبلیاناس هستش....
ولی اون شخصی که شما مثال زدید بخاطر تبحری که در هر دو ساز داره میتونه سبک رو عوض کنه .. و الا تو هر سبکی جدا گانه میشه استاد شد.....

harmonica_22
Sunday 28 April 2013, 10:25 PM
سلام به همه دوستان عزیز و گرامی.
من یک ماه هست که وارد دنیای جذاب سازدهنی شدم. اول کار نمیدونستم چی برام بهتره از هر سه مدل برند سوان رو خریدم با سه تا کتاب آقای پاک نژاد. الان کتاب 1 رو تموم کردم و بیشتر تکنیک هاش رو یاد گرفتم. تک نت زدن با کروماتیک و دیاتونیک رو هم یاد گرفتم. حالا دوتا سوال دارم.
1) میشه کتاب دو که مرتبط با کروماتیک هست رو کلا بیخیال بشم؟؟ اصلا از کروماتیک خوشم نیومده. یعنی میگم میشه مستقیم برم سر کتاب سوم (دیاتونیک)؟؟ من کلا میخوام حرفه ای دیاتونیک رو کار کنم. (تفریحی هم تومولو)

2) هرچی میگردم کتاب نت و آهنگ گیرم نمیاد. سایتی که قشنگ نت های دقیق و خوب هم توش رایگان باشه گیر نمیاد. (هنوز به بخش نت این سایت سر نزدم) عاشق آهنگ های کانتری و راک هستم و بی صبرانه منتظر یه سری آهنگ عالی هستم. اگه میشه یکی دوتا سایت خوب معرفی کنید.

راستی, اگه چیزی هم هست که یه صفر کیلومتر باید بدونه ولی تو کتاب های آقای پاک نژاد نیومده برام بگید خوش حال میشم.

خلاصه کلا شما جای استاد ما :9:
خیلی ممنون

Mojahed
Tuesday 30 April 2013, 03:33 PM
بادرود
خدمت تمامی دوستان من دیروز یک هارمونیکا ترمولو سوزوکی که روش نوشته made in japan :39:
بصورت اینترنتی گرفتم ( فکر کنم بدونید از کجا؟؟/!!) وقتی تحویل گرفتم شدیداً تو ذوقم خودر متاسفانه کیفیتش خیلی پایین بود البته با هزینه 2 برابر اوشن استار هوهنر ( جناب محسن به توصیه شما گوش ندادم!)
صفحه رییدپلیت ش انگار زنگ زده بود (مجبور شدم با جلا سنج یه کم براقش کنم!!!!) نشتی هوا هم که وحشتناک باید یه ریه کامل هوا بدی توش تا یه صدا ازش در بیاد با این بازار تجارت جهانی که ژاپن دیگه حتا تی وی های سایز پایینش رو به کشورهای کره و اندونزی میده آیا میار یه هارمونیکا ترمولو بسازه...؟؟
من فکر میکنم اون سوانی که دارم حداقل 10 برابر بهتر از این ترمولو هست ! شاید هم من توقع زیادی دارم؟ ولی یادمه تو بچگیها این ترمولو ها بدنه چوبی داشت اسطیل روش هم خیلی ضخیم بود و....
میخواستم از دوستانی که اوشن استار گرفتند یا کلا ترمولو دارند سوال کنم ببینم مال اونها هم همینطور هست ؟
این هم عکسش:
943294339434

siavash34
Tuesday 30 April 2013, 04:24 PM
مجاهدجان اون ترمولوها که میگی بدنه چوبی داشتن و اینا همین الان ریختن تو بازار فت و فراوان. تشریف ببرید اسباب بازی فروشی رویتشان میکنید!
شاید این ساز رطوبت خورده ، چون تا جایی که یادمه جناب محسن گفته بود اینا کیفیتشون خوبه ولی اوشن استار بهتره.

Patriote
Tuesday 30 April 2013, 05:44 PM
سلام.
اس آقا جان، کیفیت همه سازا افت کرده، کودوم بدنه ی چوبی؟

منم یه دونه اوشن استاری که دارم بدنش چوبی نیس و شبیه همون عکسی هست که شما قرار دادید
اولش هارمونیکا من هم خیلی بسختی صداش در میومد(تیغه هاش سفت بودن) سوراخای 9 و 10 هم که کلا خارج میزد(تو نمونه کاری که گذاشته بودم کاملا تو ذوق میزد) ولی شکر خدا الان صداش خیلی بهتر شده.
این مدلی که شما گرفتینSUZUKI W24 هستش یا SUZUKI 24
این دوتا خیلی باهم فرق دارند ها. اولی WINNER24 هستش. کیفیت دومی بیشتر و قیمتش هم گرونتر.
قبل عید فکر کنم اولی بودش 50 تومن و دومی بودش 90 تومن.
ضمنا میدونید که ترمولو های ژاپنی و کلا آسیایی فرق دارن با ترمولو های غربی، تو مدلای غربی تفاوت فرکانس ردیف بالا و پایین زیاده در صورتی که تو مدلای آسیایی این تفاوت چندان زیاد نیست.
دلیلش هم به این بر میگرده که عمدا به این صورت طراحی شدن تا برای موسیقی فلک و کانتری مناطقشون مناسب باشن.

Mojahed
Tuesday 30 April 2013, 06:20 PM
من قبل از انقلاب رو میگم که هارمونیکا ترمولو میگرفتیم برای بازی ژاپنی بود بدنه اش هم چوبی بود!!
این مدل suzuki su-24 هستش بابتش هم 120 تومن دادم!
البته تمام نتهاش میزنه ولی نشتی هواش زیاده ....
با این توضیحاتی که زحمت کشیدید دادین معلومه اوشن استار هم همینه.. فقط اون ریید پلیتش داخل بدنه جاساز شده و لبه هاش معلوم نیست... آدم اول عکسهاشون رو میبینه تو سایتها کلی به نظر خوب میان!!!!

- - - Updated - - -

مجاهدجان اون ترمولوها که میگی بدنه چوبی داشتن و اینا همین الان ریختن تو بازار فت و فراوان. تشریف ببرید اسباب بازی فروشی رویتشان میکنید!
شاید این ساز رطوبت خورده ، چون تا جایی که یادمه جناب محسن گفته بود اینا کیفیتشون خوبه ولی اوشن استار بهتره.

سیاوش گرامی منظورم از بدنه چوبی همون comb هستش یعنی اینی که تو عکس میبینید تو اسباب بازی فروشیهاست؟!!!
9435
صفحه برنجیش هم اکسید نشده بود بلکه تو فرایند ساخت انگار سوخته بود بیشتر به چینی خیلی سطح پایین میخورد تا سوزوکی حالا ژاپن که جای خود داره !! ولی قاب و بروشورش خیلی خوب ساخته شده ....:23:

siavash34
Tuesday 30 April 2013, 07:32 PM
مجاهد جان متوجه منظورت از بدنه چوبی بودم برادر.
نه البته این سازی که میگی نیست. ولی باز هم بدنه چوبی داره!
...
خیلی ناراحت کننده ست اگه اینطوری باشه که میگین. من به ظاهر و کیفیت ساخت خیلی اهمیت میدم، این مدل رو ندیدم، اما اون مدلی که هر ۴ تا سوراه در میون رنگش فرق میکنه و مشخصه رو (اسمش یادم نیست) توی مغازه دیده ام، ظاهرش که خیلی زیبا و خوش ساخت نشون میداد.
ما رو هم حساس کردی! رفتم بارکد هارمونیکاهام رو چک کردم که چینی نباشن!

Mojahed
Tuesday 30 April 2013, 09:03 PM
مجاهد جان متوجه منظورت از بدنه چوبی بودم برادر.
نه البته این سازی که میگی نیست. ولی باز هم بدنه چوبی داره!
...
خیلی ناراحت کننده ست اگه اینطوری باشه که میگین. من به ظاهر و کیفیت ساخت خیلی اهمیت میدم، این مدل رو ندیدم، اما اون مدلی که هر ۴ تا سوراه در میون رنگش فرق میکنه و مشخصه رو (اسمش یادم نیست) توی مغازه دیده ام، ظاهرش که خیلی زیبا و خوش ساخت نشون میداد.
ما رو هم حساس کردی! رفتم بارکد هارمونیکاهام رو چک کردم که چینی نباشن!

اونی که شما میگید این مدل است فکر نمیکنم چینی باشد:
9436

Patriote
Tuesday 30 April 2013, 09:17 PM
یه سوال.
هارمونیکای من (اوشن استار) خیلی صداش تیز هست.
آیا شما ها هم که هارمونیکا ترمولو دارین صدای سازتون اینقدر تیز (و در مواردی گوشخراش) هست؟
هوابندی هم کردمش ولی باز فکر میکنم از حالت معمول صداش خیلی تیزتره ...

siavash34
Tuesday 30 April 2013, 09:20 PM
اونی که شما میگید این مدل است فکر نمیکنم چینی باشد:
9436

آره مجاهد جان همین رو میگم، از نزدیک خیلی زیبا بود.
...
پاتریوت جان من که ندارم متاسفانه. با کلیپ های یوتیوب مقایسه نکردی؟

Patriote
Tuesday 30 April 2013, 09:35 PM
پاتریوت جان من که ندارم متاسفانه. با کلیپ های یوتیوب مقایسه نکردی؟

من که کلا اینترنتم فعلا ذغالیه ...

- - - Updated - - -

راستی آقای مجاهد ساز شما رو (SU24) شرکت مذکور قبل عید تموم کرده بود، احتمالا چون دوباره وارد کردن اینقدر گرون تموم شده ...

Mojahed
Tuesday 30 April 2013, 10:51 PM
من که کلا اینترنتم فعلا ذغالیه ...

- - - Updated - - -

راستی آقای مجاهد ساز شما رو (SU24) شرکت مذکور قبل عید تموم کرده بود، احتمالا چون دوباره وارد کردن اینقدر گرون تموم شده ...

گرونتر و احتمالاً قلابی!! ولی من یکسری عکس ازش گرفتم مثل همونهایی شد که تو سایت قبلاً هم گذاشته بودند ولی روی شکافهاش یک کار ابتکاری کردم ( البته نه ابتکار من) و ریسپانس و صداش خیلی بهتر شد .. برای همین یه تاپیک باز میکنم که توش توضیح بدم..

- - - Updated - - -

یه سوال.
هارمونیکای من (اوشن استار) خیلی صداش تیز هست.
آیا شما ها هم که هارمونیکا ترمولو دارین صدای سازتون اینقدر تیز (و در مواردی گوشخراش) هست؟
هوابندی هم کردمش ولی باز فکر میکنم از حالت معمول صداش خیلی تیزتره ...
پاتریوت گرامی من یه کاری روی ساز کردم که صداش خیلی بهتر شد برای همین یه تاپیک باز میکنم آموزشش رو میزارم..
لینکش هم اینجا میدم
You can see links before reply 9%D8%A7%29&p=355893#post355893

siavash34
Friday 3 May 2013, 05:13 AM
آقا ما تانگ بلاک رو بالاخره آموختیم و دیدیم از نظر تنفسی چقدر واسه ما که دخانیاتی هستیم بهتره، اگر یکی دو تا آکورد یا ریتم که با این سیستم سازگاره به من بدین خیلی ممنون میشم.
با سپاس.

paradox72
Saturday 4 May 2013, 10:41 PM
سلام .
اول از همه ورودتون به دنیای سازدهنی رو تبریک می گم . اگر ممکنه مدل سازهایی که خریدین رو عنوان کنید + قیمت ( البته اگر دوست داشتید )
1 - ترتیب خاصی برای یادگیری سازدهنی وجود نداره . یعنی این طور نیست که اول بخواین ترومولو کار کنین بعد برین سراغ کروماتیک و بعد هم دیاتونیک . من خودم از همون اول یه swan m1040 کروماتیک گرفتم و با اون دارم میزنم . ( البته نه به صورت حرفه ای )
2 - علاوه بر کتابهای آقای پاک نژاد سایتهایی هم هستن که نت سازدهنی میزارن البته بیشتر این نت ها تا جایی که من دیدم برای کروماتیک هستش . سری دو جلدی آوای سازدهنی از علی معتمدی هم نتهای زیادی داره که اون هم برای سازدهنی کروماتیک نوشته شده .
سعی کنید کم کم به نت خونی عادت کنید تا بتونین نتهایی رو که راهنما هم ندارن ( شماره سوراخها در بالا یا پایین نت ) رو بتونید بنوازید .
اگر ممکنه دلیل اینکه از کروماتیک خوشتون نیومد روهم بگین ممنون میشم ؟
اگر سوالی داشتین در خدمتم

Patriote
Monday 6 May 2013, 09:47 PM
سلام.چند وقتیه که حس میکنم هرچی سعی میکنم فقط و فقط از تو ساز صدای جیغ جیغ میاد بجای صدای قشنگ.
مشکل از ساز نیس.حس میکنم تمرینام داره نتیجه عکس میده! دارم دلسرد میشم :(

کسی تا حالا این حالت واسش پیش اومده؟میشه لطفا راهنماییم کنین؟

siavash34
Monday 6 May 2013, 10:39 PM
پاتریوت جان من در همه سازهایی که قبل از هارمونیکا کار کردم این حالت واسم پیش اومده... نگران نباش، این یک پریود روحی است و برطرف میشه. یکم تنوع به کار بده. یا اصلا ۲ روز مثلا دست به ساز نزن تا تشنه تر بشی و ... خلاصه با توجه به روحیات خودت یکارایی بکن.

Patriote
Tuesday 7 May 2013, 05:33 AM
پس یعنی شما میفرمایین زیاد پیش میاد؟
خیلی نگرانم کرده این موضوع.

siavash34
Tuesday 7 May 2013, 10:30 AM
آره برادر. اصلا نگران نباش. بیش از ۱۰۰۰ بار برای من پیش اومده. تو این شرایط معمولا من سعی میکنم زیاد نوازندگی نکنم ، تنوع ایجاد کنم و ازین قبیل... نوازندگی یه کار احساسی هستش، زیاد سخت نگیرید. در مورد شخص من بدترین کار زیاد کردن تمرین در این شرایط بوده...

Mehraneh
Tuesday 7 May 2013, 11:32 AM
سلام به همه ی هارمونیکا نوازان نت آهنگ!
ببخشید وسط بحثتون یه چند تا سوال میخواستم بپرسم!
من سازم پیانو هست اما یه مدته به هارمونیکا خیلی علاقه پیدا کردم!
اما تا جایی که میدونم اینجایی که من هستم کلاس آموزش هارمونیکا موجود نیست!
میخواستم بپرسم: اول اینکه بخوام ساز بخرم چه سازی چه مارکی بخرم؟ اگه قیمتشم میدونید بگید!
دوم اینکه به نظرتون میتونم نواختنشو از روی فیلم های آموزشی و سی دی های موجود و ... یاد بگیرم یا خیر؟
ممنون از همگی :)

siavash34
Tuesday 7 May 2013, 12:01 PM
سلام به همه ی هارمونیکا نوازان نت آهنگ!
ببخشید وسط بحثتون یه چند تا سوال میخواستم بپرسم!
من سازم پیانو هست اما یه مدته به هارمونیکا خیلی علاقه پیدا کردم!
اما تا جایی که میدونم اینجایی که من هستم کلاس آموزش هارمونیکا موجود نیست!
میخواستم بپرسم: اول اینکه بخوام ساز بخرم چه سازی چه مارکی بخرم؟ اگه قیمتشم میدونید بگید!
دوم اینکه به نظرتون میتونم نواختنشو از روی فیلم های آموزشی و سی دی های موجود و ... یاد بگیرم یا خیر؟
ممنون از همگی :)

یعنی خیلی رو میخواد که من در بخش هارمونیکا به پرسش ها جواب بدم! اما به هر حال...
شما از برندهای (هونر ، سیدل ، سوزوکی) باید خرید کنید و سمت برند های (گلدن کاپ و سوان ) نروید چون چینی و کم کیفیت هستند.
دیگه اینکه نگفتید هارمونیکای ترمولو، کروماتیک یا دیاتونیک میخواهید؟
اگر نمیدانید این ها چیست، به طور خلاصه کروماتیک اونی هستش که یک کلید کنارش داره و نت ها رو دیز می کنه. دیاتونیک هم بیشتر در موسیقی بلوز و کاونتری و تا حدی راک کاربرد داره ... توضیحاتش تو همین سایت زیاد هست.
حدس میزنم شما با توجه به فعالیتتان در موسیقی پاپ، باید به سمت کروماتیک بروید. در این صورت حداقل هزینه برای شما ۵۰۰ هزارتومان است که اگر بیشتر هم میتوانید هزینه کنید بفرمایید که دوستان داهنمایی کنند.
میتوانید یک هارمونیکای ترمولو بخرید، و با همان هم شروع کنید. در این صورت حدود ۱۰۰ تومان (کمی بیشتر و کمی کمتر بسته به مدلی که میخرید) باید هزینه کنید. بعد از چند ماه هم میتوانید بروید سر همان کروماتیک.
اما در کل، در آخر امر اگر میخواهید هارمونیکا پلیر باشید باید هر ۳ مدل را کمابیش بنوازید.

Mehraneh
Tuesday 7 May 2013, 12:04 PM
فکر کنم در درجه ی اول باید برم یه کم مطالعه کنم و بیشتر بشنوم که ببینم کدومو میخوام!
فقط یه سوال دیگه:
نگفتید میشه هارمونیکا رو بدون استاد یاد گرفت یا نه؟
یعنی خب کار که نشد نداره اما مثلا چقدر حضور استاد ضروریه! مثلا سایتی ، سی دی ای ، یا کتابی چیزی هست که بشه از روش خوب یاد گرفت ؟

siavash34
Tuesday 7 May 2013, 12:13 PM
والا شما که احتمالا بهتر از من میدانید که بدون استاد در نهایت بار به مقصد نخواهد رسید، البته چون شما ظاهرا در امر موسیقی فعالیت دارید باید بگم که بله، اگر کمی دقت بفرمایید می توانید خودتان هم یک کارهای بکنید و حالا در آینده بروید پیش یه استاد که مشکلاتتان را رفع و رجوع بکند و در خصوص تکنیک هایی که در آن ضعف دارید به شما رهنمود بدهد.
کتاب هایی هم هستند، اما خب... کافی نیستند. شما اگر مثلا گیتار کار کنید هزاران فیلم و ... برای این مساله در یوتیوب و امثالهم میابید، اما در مورد هارمونیکا خیلی کمتره این مساله. اما به هر حال یه چیزایی هست. کتاب هم چندتایی در ایران هست. اما به نظرم بهترینشان آوای سازدهنی است (برای کروماتیک)
واسه شروع هم کتاب مل بی (باز هم در مورد کروماتیک) خوبه. که توی نت هم میتونید پیداش کنید و دانلود کنید.
اما در کل، توی نت بگردید، خانه هارمونیکا و یکی دو سایت دیگه هم هست چک کنید. دید کلی به دست میاورید.
توی همینجا هم آقا محسن زحمت زیاد کشیده و توضیحاتی داده...

Patriote
Tuesday 7 May 2013, 08:02 PM
والا شما که احتمالا بهتر از من میدانید که بدون استاد در نهایت بار به مقصد نخواهد رسید، البته چون شما ظاهرا در امر موسیقی فعالیت دارید باید بگم که بله، اگر کمی دقت بفرمایید می توانید خودتان هم یک کارهای بکنید و حالا در آینده بروید پیش یه استاد که مشکلاتتان را رفع و رجوع بکند و در خصوص تکنیک هایی که در آن ضعف دارید به شما رهنمود بدهد.
کتاب هایی هم هستند، اما خب... کافی نیستند. شما اگر مثلا گیتار کار کنید هزاران فیلم و ... برای این مساله در یوتیوب و امثالهم میابید، اما در مورد هارمونیکا خیلی کمتره این مساله. اما به هر حال یه چیزایی هست. کتاب هم چندتایی در ایران هست. اما به نظرم بهترینشان آوای سازدهنی است (برای کروماتیک)
واسه شروع هم کتاب مل بی (باز هم در مورد کروماتیک) خوبه. که توی نت هم میتونید پیداش کنید و دانلود کنید.
اما در کل، توی نت بگردید، خانه هارمونیکا و یکی دو سایت دیگه هم هست چک کنید. دید کلی به دست میاورید.
توی همینجا هم آقا محسن زحمت زیاد کشیده و توضیحاتی داده...

فرمودید کتاب مل بی؟ میشه بفرمایید کجا میشه دانلودش کرد؟

Mehraneh
Tuesday 7 May 2013, 08:35 PM
ممنونم :)

راستی منم این کتاب مل بی رو سرچ که کردم فقط یه کتاب بود که برای گیتار بود!
شما لینک این کتابی که گفتید رو دارید ؟

harmonica_22
Tuesday 7 May 2013, 08:49 PM
بابت راهنماییتون ممنون.
ساز های من این ها هستند:
سوان 1020(دیاتونیک): 15 هزار تومان. سوان 1040(کروماتیک): 70 هزار تومان. سوان 24(ترمولو): 25 هزار تومان.
تا حدودی نت خونی رو برای سازدهنی ترمولو که کامل یاد گرفتم و باید شماره سوراخ های دیاتونیک رو هم یاد بگیرم.

در مورد سازدهنی کروماتیک که پرسیدید, یه جورایی به دلم ننشست. یکی از دلایلش این بود که سازدهنی خودش بعضی مواقع خیلی گیج کننده میشه. حالا چه برسه به زمانی که باید روی شصتی هم تمرکز کنیم. :39: بعدش هم سبک راک, بلوز و کانتری رو میخوام کار کنم (بیشتر بلوز) که طبق تحقیقات من سازدهنی تخصصی این سبک ها دیاتونیک هست. یه جایی خوندم آدم های حرفه ای فقط روی یک مدل کار میکنند و همون رو کامل یاد میگیرند و حرفه ای میشند.

الان یه جورایی تمرکزم رو بردم روی ترمولو و حتی نت ها رو روش بند میکنم. (قیمت کمش به من این اجازه رو داد) ایشاللا بعد از امتحان های ترم دیاتونیک رو شروع کنم. شاید هم فقط کلید های مختلف ترمولو رو بگیرم تا دیگه نیازی نباشه نت رو بند کنم و فقط روی ترمولو کار کنم.

harmonica_22
Tuesday 7 May 2013, 09:23 PM
اگر لینک مل بی ساز دهنی رو پیدا کنید منم ممنون میشم.
ولی در کل من الان حدود یک ماه هست شروع کردم. یه استاد هم پیدا کردم. با استاد که صحبت کردم گفتم من دانشجو هستم و نه وقت دارم نه پول که بیام کلاس. کتاب های آقای پاک نژاد رو معرفی کردند. به من گفتن: شما که نت خونی و زمان رو برای گیتار یاد گرفتی کارت خیلی راحت هست و میتونی یاد بگیری.
حالا بعد از یک ماه که با کمک یک سایت جامع و کامل و تخصصی به نام گوگل :16: و کتاب ها و سی دی های آقای پاک نژاد خیلی تکنیک ها رو یاد گرفتم یه جلسه رفتم پیش استاد 15 هزار تومان برای یک جلسه دادم و ایراد هام رو بهم گفتن.
شما که خودتون پیانو کار میکنید پس دیگه توی نت خونی و زمان نباید مشکل داشته باشید. به نظر من همون کتاب های آقای پاک نژاد که سی دی هم روی خودش هست (هر جلد 6000 تومان. جلد سه 8000 تومان) نقطه شروع خوبی باشه.
حالا اگر خواستید آدرس یک سری سایت رو براتون پیدا کنم که به زبان انگلیسی خوب توضیح دادن.
همون جوری هم که میدونید ساز توی مراحل آموزش بد نواخته میشه و بد نوا میشه. حالا توی سازدهنی Reed هاش اصطلاحا خسته میشه (چون مبتدی ها معمولا اشتباها برای کم کردن صدا نت رو بند میکنند) و هزارو یک چیز دیگه. شما میتونی 100 هزار تومان هزینه کنی هر سه مدل ساز دهنی رو از برند سوان بخرید. با اون ها یاد بگیرید و ببینید کدومش رو دوست میدارید ادامه بدید. بعد همون مدل رو به صورت حرفه ای بخرید که مارک هونر و سوزوکی دوتا از بهترین های دنیای سازدهنی هستند.
راستی, زمانی که میخواید بند رو یاد بگیرید بهتره روی یه ساز دهنی قیمت پایین باشه تا اگر صدمه دید راحت تر بشه انداختش توی کمد و یکی دیگه خرید. در حالت کلی حرفه ای ها پیشنهاد میدند که reed plate های ساز دهنی یا خود سازدهنی رو 2-3 ماه یک بار عوض کرد. (به دلیل همون خستگی reed که قبلا گفتم)
اگر بخواید نمونه صدای هر سه مدل ساز دهنی سوان رو روی تمام نت ها براتون ضبط میکنم و آپلود میکنم.

Mojahed
Wednesday 8 May 2013, 12:05 AM
ممنونم :)

راستی منم این کتاب مل بی رو سرچ که کردم فقط یه کتاب بود که برای گیتار بود!
شما لینک این کتابی که گفتید رو دارید ؟
شما ایمیلتون رو بزارید من کسری کتاب آموزشی هارمونیکا فارسی بصورت pdf دارم براتون میفرستم
چون برای حمایت از نویسندگان ایرانی گذاشتن لینک کتابهایی که فروخته میشن اخلاقاً درست نیست..

mohsen741
Wednesday 8 May 2013, 09:47 AM
یعنی خیلی رو میخواد که من در بخش هارمونیکا به پرسش ها جواب بدم! اما به هر حال...

سیاوش جان...
و همه ی دوستان عزیز...
انجمن بحث و گفتگو جای همین سوال و جوابهاست!...
اصلا همچین تفکری وجود نداشته باشه...

تا همه رشد کنیم...
:am

- - - Updated - - -

در مورد مهرانه خانم هم نظر بنده اینه که :

خوبه که ساز ارزون بگیرین تا اصلا ببینید از نوازندگیه هارمونیکا خوشتون میاد یا نه!

اما نکته ای هم هست و اون اینه که :
(سازهای بادیه ارزون = سازهای بادیه کم دقت = سازهای بادیه ناقص ) => نشناختن درست اون ساز بادی!!!

تصمیم با شماست.

siavash34
Wednesday 8 May 2013, 03:06 PM
الان لینک مل بی رو واستون پیدا میکنم میذارم.

...
ویرایش:

You can see links before reply onica%20Method%20Mel%20Bay.pdf&wm=165&sub=1#

Patriote
Wednesday 8 May 2013, 03:16 PM
ولی این لینک که ف...ر شده.

harmonica_22
Wednesday 8 May 2013, 03:56 PM
الان لینک مل بی رو واستون پیدا میکنم میذارم.

...
ویرایش:

You can see links before reply onica%20Method%20Mel%20Bay.pdf&wm=165&sub=1#
این که لینک دانلودش پولی هست!
-------
ویرایش:
این لینک کتاب مل بی برای ساز دهنی ترمولو و اکتاو. دارم دانلودش میکنم. خبر میدم کامل هست یا نه.
اینم برای کرماتیک.
اینم برای دیاتونیک.

siavash34
Wednesday 8 May 2013, 04:02 PM
پاتریوت جان بگو چی ***** نشده. الان حودم آپلود میکنم میذارم واستون.

harmonica_22
Wednesday 8 May 2013, 04:32 PM
این لینک کتاب مل بی برای ساز دهنی ترمولو و اکتاو. دارم دانلودش میکنم. خبر میدم کامل هست یا نه.
اینم برای کرماتیک.
اینم برای دیاتونیک.
دانلود کتاب ترمولو کامل شد. کتاب کامل هست و فایل های صوتی هم کار کتاب اومده.

siavash34
Wednesday 8 May 2013, 04:40 PM
harmonica_22 جان الان منم تست میکنم اما اون مل بی که من واسه کروماتیک میگم با این فرق داره ها. اسم کامل اون compelete chromatic harmonica است. این که واسه کروماتیک گذاشتین واسه بلوز است.

دوستان من تو هر آپلودسنتری میخوام آپ کنم بعد از ۳ دقیقه فریز میشه (بخاطر وضعیت اینترنت که خودتون بهتر میدونین).
خود سایت (نت آهنگ ) آپلودسنتر نداره؟ اگه داره رهنمایی کنین کجاست.

harmonica_22
Wednesday 8 May 2013, 06:01 PM
harmonica_22 جان الان منم تست میکنم اما اون مل بی که من واسه کروماتیک میگم با این فرق داره ها. اسم کامل اون compelete chromatic harmonica است. این که واسه کروماتیک گذاشتین واسه بلوز است.

دوستان من تو هر آپلودسنتری میخوام آپ کنم بعد از ۳ دقیقه فریز میشه (بخاطر وضعیت اینترنت که خودتون بهتر میدونین).
خود سایت (نت آهنگ ) آپلودسنتر نداره؟ اگه داره رهنمایی کنین کجاست.
پایین سمت چپ هست. میتونید اتچ کنید به پست. توی منوی پاسخ پیشرفته هستش

siavash34
Wednesday 8 May 2013, 07:02 PM
پایین سمت چپ هست. میتونید اتچ کنید به پست. توی منوی پاسخ پیشرفته هستش

...
حجم ۳۳ مگ هستش، پیوست نمیشه.

Patriote
Wednesday 8 May 2013, 07:20 PM
...
حجم ۳۳ مگ هستش، پیوست نمیشه.

ممکنه تو چند تا پارت جدا قرار بدین اینجوری فکر کنم ممکن باشه.

siavash34
Thursday 9 May 2013, 01:49 PM
خب این لینک سالمه کاملا...

mostafa_fz
Thursday 9 May 2013, 11:29 PM
سلام.چند وقتیه که حس میکنم هرچی سعی میکنم فقط و فقط از تو ساز صدای جیغ جیغ میاد بجای صدای قشنگ.

فکر میکنم هر نوازنده ای یه روز به این حس میرسه که داره درجا میزنه و شاید نا امید و خسته بشه...البته نه توی نوازندگی بلکه توی همه زندگی
فکر میکنم من بتونم یه کمک هایی طبق تجربه هایی که داشتم به شما بکنم که خوب چون بیشتر مربوط به بعد روانیه مسئله میشه اینجا مطرحش نمیکنم و اگه دوست داشتید پیام خصوصی بدید

Mojahed
Friday 10 May 2013, 02:00 AM

دوست گرامی من میتونم تجربیات خودم رو بگم اول اینکه تمرین کردن ممکنه بجای پیشرفت باعث تثبیت اشتباهات بشه یعنی شما دارین بطور مثال اشتباهاتون رو تمرین میکنید!!!
ولی صدا دهی خودش یک جود تمرینه مثلا آرشه ای که یک نوازنده به ویلون میکشه با اونی که یک نفر در حال تمرین داره این کار رو انجام میده خیلی فرق داره و این یه چیز طبیعیه چون اول ما نتها و جای اونها رو یاد میگیریم بعد بالا بردن سرعت بعد صدا دهی رو .. دقیقاً تو این قسمت هست که ما از نواختن لذت میبریم .. تا قبل از اون درحقیقت داریم سعی میکنیم به اون صدای اصلی نزدیکتر بشیم...
به نظر من شما در ابتدا به صدا کاری نداشته باشید و سعی کنید اینقدر سرعت نواختن رو کم کنید که زمان و جای نتها رو رعایت کنید بعد اصلاً سعی نکنید سرعت رو بالا ببرید بلکه خود بخود باید یک قطعه سریعتر بشه....
من یادمه خیلی وقت پیش یه شاگرد گیتار داشتم وقتی اون قطعه ای رو که یاد گرفته بود میزد به من میگفت گیتار من انگار صدای " مرگ"! میده ولی تو همین رو میزنی ولی مال تو صدای زندگی میده ....!!!
من هم بهش گفتم زمانی میرسه که داری قطعه رو میزنی مثل رانندگی کردن دیگه به اینکه چجوری بزنی فکر نمیکنی... اون زمان هستش که هم خودت لذت میبری هم دیگران...
ولی باز تاکید میکنم که حواسمان باشه که اشتباهات خودمان را تمرین نکنیم بلکه درست زدن رو تا زمانی که خود بخود صدا هم دلنشین میشه :redguitar:

harmonica_22
Friday 10 May 2013, 02:15 PM
سلام به همه دوستان عزیز و گرامی.
هر چی میگردم نت برای سازدهنی پیدا نمیشه. اگر هم پیدا میشه انقدر نت های دیز و بمل داره که نمیشه ندید گرفتشون و اونا رو با ترمولو زد.
گفتم اگر نت داشتید یا حتی کتابی میشناختید (حتی برای خریدن اینترنتی) معرفی کنید. گمون کنم دوستان دیگه ای هم که ترمولو کار میکنند به این نت ها احتیاج داشته باشند.
اگه میشه نت آهنگ زیبای Lord-Inchquin رو هم این جا قرار بدید متشکر میشم.

خیلی ممنون

Patriote
Friday 10 May 2013, 08:14 PM
کتاب هارمونیکا جلد اول منصور پاک نژاد رو دیددن؟
تو اونجا یه عالمه نت واسه ترمولو هست.

harmonica_22
Saturday 11 May 2013, 09:11 AM
کتاب هارمونیکا جلد اول منصور پاک نژاد رو دیددن؟
تو اونجا یه عالمه نت واسه ترمولو هست.
یه عالمه که نیست. همشو یاد گرفتم. یه بیستایی بیشتر نیست.
از اون بگذریم.
امروز الیس من رسید. (Suzuki Su-24) حالا درست اون مطلب آب بندی کردن ساز دهنی رو نفهمیدم. گفتم چون ساز دهنی حرفه ای هست (منم خورد خورد پول جمع کردم تا بخرمش :21:) بیام بپرسم. برای آب بندی سازدهنی باید چه کنم؟؟ نکته ای چیزی برای استفاده دفعه اول وجود داره به من بگید متشکر میشم.

harmonica_22
Saturday 11 May 2013, 09:59 AM
سلام به همگی. خیلی خیلی آروم شروع کردم چند تا آهنگ ابتدایی رو با الیس زدم. این شکلی شدم :40: بعدش هم این شکلی :dash2: بیشتر که فکر میکنم این شکلی هم شدم بعدش :ao که منجر به این حالت شد :17:
سوراخ دوازدهم (نت F) تک سوراخ پایینش وقتی تکی میزنم یه صدای عجیبی لحظه اولش میده. مثل این که زبانش با یه چیزی برخورد میکنه. (البته صداش کمه. وقتی به داداشم گفتم گوش کنه تا به گوشش نزدیک نشدم این صدا رو درست متوجه نشد.)
خودش درست میشه؟؟ :7: من میتونم درستش کنم؟؟ بفرستمش سرنا برای تعمیر؟؟ :h
لطفا راهنمایی کنید..:63:

siavash34
Saturday 11 May 2013, 12:19 PM
برادر یه هفته آروم نوازندگی کن، پیش از نوازندگی گرم اش کن... دست کم یه هفته گذشت به فکر تعمیر باش!

Patriote
Saturday 11 May 2013, 12:35 PM
شما اصولی هوابندیش کن اگه نشد.بعدا در آخرین مرحله بفرست واسه تعمیر.
تو تاپیک هوابندی هم که محسن خان کامل توضیح دادن.ضمنا تو کتاب پاک نژاد جلد اولش هم اول کتاب توضیح داده، تو سی دی کتاب هم هوابتدی رو رو ساز خودش اجرا کرده.

harmonica_22
Saturday 11 May 2013, 12:58 PM
توی کتاب آقای پاک نژاد که چیزی ندیدم. سی دی کتاب هم که صوتی هست! نکنه اشتباهی بهم سیدید دادند! باید تحقیق کنم :26:
الان که خیلی آروم و ملایم دارم باهاش کار میکنم. یه کم (خیلی خیلی جزیی) مشکل صدای اضافی نت F حل شده. از صبح یه ریز بدون توقف دارم آروم مینوازم زود تر آب بندی بشه. حالا صداش خیلی بهتر شده.
ولی هنوز مشکلی که با چهار تا نت اول سوان داشتم این جا هم دارم. (ولی کم تر) صداش خفه هست. یه جوری هست.
(خبر خوش. دارم یاد میگیرم دیگه بدون چسب های آموزشی بنوازم :am) دیاتونیکم هم دادم رفت. میخوام فقط ترمولو کار کنم :21ox66r:

Patriote
Saturday 11 May 2013, 03:30 PM
نه درسته،سی دی کتاب رو درست گرفتین، منظورم اون قسمت هست که گفته :"آماده سازی سازدهنی برای تمرینات" قبل از درس اوله.

harmonica_22
Sunday 12 May 2013, 06:12 PM
:19: افکار شیطانی! میخوام سازدهنی ترمولو سوان که داشتم رو کوک کنم روی کلید B. اول هم میخوام روی دو نت سمت راست که اصلا کاربرد نداره (چون کاملا فالش میزنه) تست کنم. نظرتون چیه؟؟ راهنمایی اگر هست, بگید متشکر میشم.
:26: کلی ویدیو نگاه کردم و کلی تحقیق کردم. کلا به نظر میرسه امکانش باشه. اگر بشه که عالی میشه. :16:
update:
سوراخ یک که کلا فالش هست (به خصوص روی سوان) رو از G رسوندم به #F. با دقیق ترین تیونر بازار دارم کار میکنم. (تیونر گیتار هست) الان از الیس دقیق تر میزنه. :redguitar: (سوراخ اول)
اگر کامل بتونم انجامش بدم با عکس آموزش کوک کردن سازدهنی رو قرار میدم. (ابزار های مورد نیاز: سوزن. پیچگوشتی)

kivig
Sunday 19 May 2013, 08:12 PM
سلام خدمت همه ی دوستان
داشتم با سازم کار میکردم ( هوهنر ملوتن ) که یهو دیدم نت سل تو اکتاو دوم صداش تغییر کرد و رفت به سمت فا دیز !!
مشکل از چیه ؟
نکنه تیغه شکسته باشه !! :17:
احیانا اگه شکسته باشه هزینه ش چقدر میشه ؟

mostafa_fz
Monday 20 May 2013, 12:45 AM
سلام خدمت همه ی دوستان
داشتم با سازم کار میکردم ( هوهنر ملوتن ) که یهو دیدم نت سل تو اکتاو دوم صداش تغییر کرد و رفت به سمت فا دیز !!
مشکل از چیه ؟
نکنه تیغه شکسته باشه !! :17:
احیانا اگه شکسته باشه هزینه ش چقدر میشه ؟

خبر بدی بود آقا
امیدوارم سازت بخاطر شدت فوت فالش نشده باشه اما خوب اصلا دست بهش نزن
یه راست برو یه جای حرفه ای بده برات یه چک کنن
نکنه یهو ور بری باهاش بدتر شه هان...

kivig
Monday 20 May 2013, 04:37 PM
خبر بدی بود آقا
امیدوارم سازت بخاطر شدت فوت فالش نشده باشه اما خوب اصلا دست بهش نزن
یه راست برو یه جای حرفه ای بده برات یه چک کنن
نکنه یهو ور بری باهاش بدتر شه هان...
بازش کردم ولی اثری از شکستگی یا ترک ندیدم توش
اگه فالش شدن به خاطر فوت باشه قابل درست شدن هست ؟
نمیدونم چرا اینطوری شد چون تا حالا اونطوری که شدید باشه فوت نکردم داخلش
قراره فردا ببرم پیش استادم ببینم نظر اون چیه :17:

mostafa_fz
Monday 20 May 2013, 06:51 PM
بازش کردم ولی اثری از شکستگی یا ترک ندیدم توش
اگه فالش شدن به خاطر فوت باشه قابل درست شدن هست ؟
نمیدونم چرا اینطوری شد چون تا حالا اونطوری که شدید باشه فوت نکردم داخلش
قراره فردا ببرم پیش استادم ببینم نظر اون چیه :17:

نیاز به شکستگی نیست
رید پلیت های این سازها به قدری دقیق هست که یه اپسیلون جابجایی میتونه صدا رو کلا عوض کنه
مسئله خاصی نیست در بدترین حالت با تعویض والو فالش شده درست میشه
اما یه چیز خیلی مهمه اینکه به هیچ نحوی نه خودتون نه هیچ کس دیگه دست نزنه بهش
فقط تعمیرکار
البته اگه سازتون براتون مهم هست چون به نظرم ساز خیلی خوبی دارید و دست کاری شاید باعث افزایش هزینه هاتون هم بشه

kivig
Thursday 23 May 2013, 06:08 PM
نیاز به شکستگی نیست
رید پلیت های این سازها به قدری دقیق هست که یه اپسیلون جابجایی میتونه صدا رو کلا عوض کنه
مسئله خاصی نیست در بدترین حالت با تعویض والو فالش شده درست میشه
اما یه چیز خیلی مهمه اینکه به هیچ نحوی نه خودتون نه هیچ کس دیگه دست نزنه بهش
فقط تعمیرکار
البته اگه سازتون براتون مهم هست چون به نظرم ساز خیلی خوبی دارید و دست کاری شاید باعث افزایش هزینه هاتون هم بشه
ساز رو دادم به استادم هرکاری کرد کوک نشد
گفت باید بفرستیم سرنا رید پلیت بالایی کامل عوض بشه :17:
امکان اینکه بشه فقط همون تیغه رو تعویض کرد نیست ؟؟!!
اگه بخوایم رید پلیت بالایی رو کامل عوض کنیم حدود 140 تومن میشه !

nayuop
Thursday 23 May 2013, 06:21 PM
استاد شما کیه ؟ به یه تعمیر کار حرفه ای نشون بدین حتما الکی عوض نکنین رید پلیتشو. کدوم شهر هستین؟

kivig
Thursday 23 May 2013, 09:45 PM
استاد شما کیه ؟ به یه تعمیر کار حرفه ای نشون بدین حتما الکی عوض نکنین رید پلیتشو. کدوم شهر هستین؟
من اصفهان هستم ، متاسفانه اینجا تعمیرکار سازدهنی نیست یا حداقل من سراغ ندارم

mostafa_fz
Friday 24 May 2013, 01:12 PM
ساز رو دادم به استادم هرکاری کرد کوک نشد
گفت باید بفرستیم سرنا رید پلیت بالایی کامل عوض بشه :17:
امکان اینکه بشه فقط همون تیغه رو تعویض کرد نیست ؟؟!!
اگه بخوایم رید پلیت بالایی رو کامل عوض کنیم حدود 140 تومن میشه !

گفته بودم دست هیچ کس جز تعمیرکار ندید...
حالا دیگه بقیش با خودتونه