PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : مقايسه بين چند مقام موسيقي ايران

Sina_Eftekhari
Sunday 15 July 2007, 11:41 PM
قرار بود يه تاپيك جديد براي تجزيه تحليل دقيقتر مقامهاي موسيقي ايراني باز كنم.
?كر كردم بهتره قبل از شروع اين بحث راجع به يه سري از تعاري? و اصطلاحات به يك ذهنيت مشتركي برسيم (مثلا راجع به همين اصطلاح "مقام" كه من به عمد به جاي واژه هاي مصطلحتر ي مثل دستگاه و گوشه و حتي مايه است?اده ميكنم).براي همين يه تعداد سوال رو طرح كردم تا با ?كر كردن و بحث در موردشون بتونيم زمينه لازم رو براي ادامه بحث پيدا كنيم.
در ادامه اسم يه سري گوشه و مقام رو بصورت دو به دو ميدم . و سوالم خيلي ساده و بدون هيچ توضيحي اينه:
"شباهت ها و ت?اوت هاي اين مقامها رو شرح بدين"

شور و ابوعطا
شور و بيات ترك

شور و نوا
شور و سه گاه
همايون و چهارگاه
بيات ترك و ماهور

سه گاه و چهارگاه
چهارگاه و ماهور

ماهور و راست پنجگاه
ا?شاري و نوا
نوا و ابوعطا

بيات راجه(به عنوان گوشه نوا) و نيشابورك(به عنوان گوشه نوا) و عراق (به عنوان گوشه نوا) و نه?ت و نوا(درامد)

نيشابورك ماهور و نيشابورك نوا
شور و دلكش

البته از اين دست سوالها خيلي ميشه پرسيد ولي ?كر كنم همين تعداد ما رو به هد?مون برسونه.

قبل از جواب دادن به اين سوالها به چند نكته توجه كنين لط?ا:

-من به عمد سوالها رو با اين ترتيب نوشتم و از هر كدوم از اين سوالها منظور خاصي دارم.دسته بندي اين سوالها هم با هد? مشخصيه كه حتمي خيلي از دوستان متوجه منظور من ميشن.

-نيازي نيست كه حتمي اطلاعات ?وق العاده اي داشته باشين تا بتونين به اين سوالها جواب بدين
هر چيزي كه بلد هستين يا حتي حدس ميزنين رو لط?ا بياين مطرح كنين( و به هر تعداد از سوالها كه ميخواين جواب بدين : يكي , دو تا , همش!!). ?وقش اينه كه جوابتون غلط از آب دربياد. مهمترين مساله اينه كه راجع به اين سوالها حتمي ?كر كنين.

-من به هيچ وجه ادعا نميكنم كه براي همه اين سوالها جواب كامل و دقيقي دارم و جوابهاي شما براي من صر?ا توضيح واضحات هستن.
بنابراين حتمي شما هم در بحث شركت كنين , مطمئنم كه اطلاعات شما ميتونه براي من هم م?يد باشه. پس منتظر نشين من يا يه ن?ر ديگه بياد و به اين سوالها جواب بده.

-نكته اي كه حتمي بايد بهش دقت كنين اينه كه منظور من مثلا از سه گاه خود مقام اصلي سه گاه هستش كه در درامد ظاهر ميشه و كاري به گوشه هاي اون مثل زابل يا مخال? كه خصوصيات مقاميشون(اصطلاحي كه تو تاپيك بعدي دقيق توضيح ميدم و شايد در خلال بحثهاي همين تاپيك هم معني اون روشن بشه) با درامد مت?اوته ندارم(مگر اين كه به صراحت اسم گوشه رو ببرم).هر چند بحث ارتباط اين گوشه ها با هم در قالب يك دستگاه بسيار مهمه و اون رو تو تاپيك هاي بعدي حتمي بيشتر باز ميكنم.

Sina_Eftekhari
Monday 16 July 2007, 04:45 PM
كسي قصد نداره اين بحث رو ادامه بده؟

Majed
Monday 16 July 2007, 05:16 PM
من منظورت رو از شباهت و ت?اوت نمی?همم ... منظورت از نظرحس هست... یا اینکه از نظر گام یا نت ?رود یا نیم پرده ربع پرده ایی که است?اده میشه .... یا چیزای دیگه.... واضح تر بحث کن... یکی از اونا رو خودت جواب بده تا روشن شیم

Sina_Eftekhari
Monday 16 July 2007, 05:31 PM
گ?تم كه قصد ما از اين بحث تجزيه و تحليل مقامهاست. مشخصه كه منظور بررسي
اين مقامها از نظر ساختارشونه.
از نظر شباهت و يا ت?اوت ?واصل.
كاركرد درجات مختل?(شاهد , ايست , متغير و قرود)
گستره صوتي و در نهايت نحوه حركت يا گردش ملودي.
بحث در مورد حس و حال و يا كي?يت عاط?ي اين مقام ها و به طور كلي چيزايي كه من اونا رو خصوصيات "غير موسيقيايي" مقامها ميدونم البته جالب هستن, اما قرار نيست راجع به اونا اينجا صحبت بشه.

alireza_amirsamimi
Monday 16 July 2007, 07:54 PM
سلام دوستان از تاخیری که داشتم تو این چند روزه معذرت میخوام.سرم شلوغه!اما سوالای آقا سینای گل!این سوال ها رو میشه با یه کم نوار گوش دادن و با دقت زدن ردی? جواب داد .بذار یه کم کلی تر جواب بدم که کوتاهتر بشه ولی روی بعضی از سوالات میشه 1 ساعت بحث کرد.نکته دیگه اینه که من میخوام در جواب ها از کلمه گام است?اده کنم که جواب ها قابل ?هم تر باشه ولی واقعیت اینه که در موسیقی ایرانی روی دانگها بحث کنیم که این هم بحث م?صلی داره (مثلا وقتی در سه گاه بالا میآییم و وقتی به درجه 6 میرسیم درجه 5 سه گاه ربع پرده بالا میآید و ... و گام بر خلا? موسیقی اروپا ح?ظ نمیشودو...)بعضی از جاهاش رو قبلا صحبت کردیم.ابوعطا و بیات ترک و ا?شاری و دشتی همه گام یکسانی با شور دارند و زیر مجموعه شور هستند.ولی مسئله اصلی که از هم مت?اوت میشن اینه که شاهد و یا ایست مت?اوت با شور دارند و یا نت متغیر و ?رود هست.ابوعطا روی درجه 2 شور ایست داره و شاهدش چهارم شور هست.ا?شاری هم همینطوره ولی ?ر?ش با ابوعطا اینه که نت متغیر روی درجه چهار شور داره.بیات ترک نت شاهد و نت ایستش روی سوم شور هست و شاهد دشتی روی درجه 5 شور هست و نت متغیرش هم روی همین درجه هست.اما شور و نوا:این دو دستگاه گام یکسانی دارند نوا روی درجه 4 شور شاهد و ایست داره.ولی چیزی که باعث شده که نوا زیر مجموعه شور نشه اینه که علاوه بر حال و هوای مت?اوت و مستقلش از شور گستردگی دستگاه نوا هست و وجود دو گوشه نه?ت و گوشت باعث شده که کاملا از شور متمایز بشه ونکته دیگه این دستگاه اینه که در گوشه های معرو?ش (درآمد و نیشابورک و نه?ت و گوشت)نغمه ها به جای اینکه به سمت شور میل کنند حالت بالا رونده (زیرتر شدن)دارند.البته نوا گوشه هایی با حال و هوای شور هم داره و گاهی میبینیم در آوازها و بعضی گوشه ها نوا رو به درجه اول شور یا همون شاهد شور ?رود میارن.اما سه گاه و شور:سه گاه گاهی تقریبا شبیه شور داره که اگر بخوایم گامها رو بدون وجود گوشه های مدولاسیون دار بررسی کنیم سه گاه در درجه 5 شور ربع پرده از شور پایینتر هست(بمتر).ولی در گوشه های سلمک و قرچه و حسینی شور این ت?اوت از بین میره.نکته ای که سه گاه رو از شور جدا میکنه اینه که نت شاهد و ایست در سه گاه درجه دوم شور هست و از گوشه های درآمد و زابل و مویه و مخال? و مغلوب میبینیم که این ملودی ها مدام به سمت زیرتر شدن میروند.و به شور کاری ندارند وبا ?رودشان به شاهد سه گاه میبینیم که حال و هوای مت?اوتی با شور دارند و کلا متمایز میشن.همایون و چهار گاه دو دستگاه با گامهای متمایز هستند که البته گوشه هایی برای اتصال این دو به هم وجود دارد مانند منصوری و ... . یا مثلا میتوان با گوشه مخال? از چهارگاه به درآمد همایون ر?ت.که این کار برای خوانندگانی با وسعت صدای خوب نمای بیشتری دارد مثلا مرحوم بسطامی این کار را کردند.بیات ترک و ماهور:بیات ترک زیر مجموعه شور است ولی به خاطر شاهد و ایست روی درجه سوم و شاهد و ایست مشابه با ماهور باعث شده که حال و هوای مشابهی با ماهور پیدا کند یعنی اینگونه میتوان گ?ت که گام آنها ?قط در درجه 2 مت?اوتند.این شباهتها باعث شده که بعضی گوشه های ماهور در بیات ترک هم روایت شوند مثل خسروانی گشایش و حصار و شکسته و دلکش ولی ?رودهایشان مت?اوت هست.سه گاه و چهارگاه:این دو دستگاه گامهای مت?اوتی دارند ولی ملودی ها بسیار مشابه هست مثلا زابل چهارگاه روی درجه 3 چهارگاه و در سه گاه روی درجه سوم نسبت به شاهد شور دستگاه سه گاه است و ملودی های بسیار شبیه به هم دارد که بیشتر به خاطر درجه ها(در سه گاه نسبت به شور) و ملودی های مشابه گوشه ها هست.وگوشه ها نام های مشترک و حال و هوای نزدیک به هم دارند.چهارگاه و ماهور دارای شاهد و ایست های مشابه هستند ولی گامها مت?اوت هست یعنی چهارگاه در درجه های 2 و 6 ربع پرده بمتر از ماهور هست.حال و هوای چهارگاه حماسی ایت و کاملا با ماهور مت?اوت است و هر دو گوشه هایی با حال و هوا و گامهای مت?اوت دارند.ماهور و راست پنجگاه دو دستگاه با گامهای مشترک و شاهدهای مشترک هستند ولی در ایست مت?اوتند.برای همین بداهه و مخصوصا آواز خواندن در راست و پنجگاه کار هر کسی نیست چون با کمی بی دقتی وارد حال و هوای ماهور میشویم.چیز دیگری که باعث شده این دستگاه از ماهور مت?اوت شده اینست که دارای مدولاسیون های بسیار زیادی هست و وسعت صدای خوبی میخواهد و گوش قوی!وجود گوشه های روح ا?زا و پنجگاه وسپهر و عشاق باعث وجود حال و هوای مت?اوتی در این دستگاه شده و میبینیم که حال و هوای شور پیدا میکند و وارد قرچه هم میشود و بعد میبینیم با وجود گوشه های مشترک با همایون مثل لیلی و مجنون و نوروزعرب و ... وارد همایون میشود بعد ?رود می آید و با کمی پا را ?را گذاشتن در این دستگاه میتوان وارد شور و همایون و حتی سه گاه شد.البته در ماهور هم میتوان با دلکش و راک وارد شور و همایون شد ولی نحوه ورود همانطور که گ?تم مت?اوت هست و ?رود ها هم ?رق میکنند.البته در این دو دستگاه گوشه های مشترکی هم میتوان خواند مثل عراق که اصالتا ماهور است ولی با ?رود مت?اوت در راست و پنجگاه خوانده میشود.با توضیحاتی که درباره نوا و ابوعطا گ?تم ?کر میکنم دیگر توضیح نخواهد.ا?شاری و نوا:این دو دارای شاهد و ایست مشترک هستند ولی با وجود نت متغیر در ا?شاری باعث شده که ا?شاری از نوا جدا شود.ولی در گوشه هایی که از درآمدشان متمایز هست گوشه های مشترکی میبینیم مثل بیات راجه و تخت طاقدیس یا میبینیم که عراق و قرایی را در هر دو میتوانیم روایت کنیم ولی با ?رود مت?اوت.اما سوال گوشه های نوا:واقعیت اینه که گوشه های بیات راجه و نیشابورک ونه?ت شاهدهای مت?اوتی با درآمد دارد یعنی به ترتیب درجه های2 و 3 و 5 درآمد نوا!اما نیشابورک نوا و ماهور:این دو گوشه در هر دو دستگاه ملودی های مشابهی دارند و اگر درجه سوم نوا را با شاهد ماهور یکی کنیم میبینیم که دو گوشه از لحاظ حال و هوا و شاهد مشترک میشوند ولی ?رود مت?اوت هست !این حالت رو در گوشه های دیگر هم میتوانیم ببینیم مثل عراق ماهور و عراق ا?شاری!شور و دلکش:این دو گامها و شاهدهای مشترکی دارند و واقعیت اینه که در ماهور دلکش از گوشه هایی هست که یک مدولاسیون بین ماهور و شور ایجاد میکنه ولی خوب حال و هوای دلکش با درآمد شور مت?اوته!و گاهی میبینیم که دلکش در بعضی جملات روی یک در جه بالاتر از شاهد میایسته و درجه 5 دلگش بکار هست که در درآمد شور اینگونه نیست!

Sina_Eftekhari
Tuesday 17 July 2007, 01:48 PM
خیلی ممنون علیرضا جان, میتونم بگم مهمترین نکاتی رو که مد نظر داشتم اشاره کردی.

?قط یه لط? کوچیک کنی خیلی ممنون میشم, اگه مطالبت رو پاراگرا? بندی کنی خیلی خواناتر میشه.البته من خودم هر جوری که بنویسی مطلبت رو کامل میخونم. :)

همونطور که خودتم اشاره کردی رو این سوالها میشه خیلی بیشتر صحبت کرد.
باید بگم کاملا موا?قم برای شروع به این شکل(یعنی خلاصه) بحث بشه.اما در ادامه این تاپیک میخوام این مطالب کمی بیشتر باز بشه.البته با توجه به چیزایی که گ?تی مطمئنم خودتم این اطلاعات رو داری و برای ساده تر کردن بحث مطالب رو خلاصه کردی.

برای نمونه یکی از سوالها رو با دقت بیشتری بررسی میکنم:

مقایسه شور و ابوعطا:

نکته ای که از حالا به بعد حتما باید به اون توجه کنین اینه که همونطور که علیرضا هم گ?ت است?اده از گام(به م?هومی که در غرب به کار میره البته) برای تجزیه و تحلیل موسیقی ایران مناسب نیست (البته بر خلا? نظر رایج من نه تنها این کار رو در جهت ساده کردن بحث م?ید نمیبینم بلکه حتی بیشتر مواقع به نظر من بحث رو بی دلیل از یک طر? پیچیده و غامض و از طر?ی به دور از حقیقت میکنه).

بیشتر گوشه های موسیقی ایران(بهتره بگیم مقامها) در بازه ای کمتر از یک اکتاو شکل میگیرن. به عبارت دقیقتر باقی نتهای خارج از این ?اصله درجات غیر اساسی هستن.یعنی است?اده از اونها برای ملودی ساخته شده در یک مقام لزومی نداره(جمله کمی ممکنه مبهم باشه, اگه لازم شد بیشتر توضیح میدم).دقت کنین درجات مورد است?اده در یک ملودی از حیث اهمیت در مراتب مت?اوتی از اهمیت قرار میگیرن.

اگه به درامد اول و دوم شور در ردی? میرزا عبداله توجه کنین متوجه میشین این دو گوشه دارای بازه یک پنجم درست هستن: از fa تا do(البته به تدریج در گوشه های بعدی این بازه گسترش پیدا میکنه).
نت sol در این بازه نت ایست محسوب میشه یعنی همه جملات و در نهایت خود گوشه روی این درجه ایست میکنن.از طر?ی این نت در کنار این خاصیت در کل گوشه به نحوی مورد تاکید قرار میگیره که میشه گ?ت درجه مرکزی یا به عبارتی محور ملودی هستش پس ما نت شاهد رو هم sol در نظر میگیریم.در وهله دوم نت sib(سی بمل) بسیار زیاد شنیده میشه به طوری که دربسیاری از گوشه های بعدی به نظر من باید نت شاهد به حساب بیاد(ولی من ندیدم بیاد! :) ) به هر صورت هر اسمی که روی این نت بذاریم نباید از اهمیتش در مقام شور غا?ل بشیم.

اما در مورد ابوعطا باید توجه کنین که بازه اصلی این مقام یک ?اصله چهارم درست هستش(sol تا do ردی? میرزا عبداله). البته است?اده از نت fa به عنوان نت پیش از تنیک(سل) برای ?رود قابل است?اده است اما جزو درجات اصلی این مقام به حساب نمیاد. همینطور به ترتیب اهمیت میتوان از ناحیه زیر نتهای fa , mib , re (که در واقع یعنی گسترش تا یک دانگ) رو هم اضا?ه کرد(کما این که در گوشه سیخی که در ادامه ?ضای درامد گسترش پیدا میکنه این نتها هم است?اده میشن).اما همونطور که گ?تم درجات اساسی این مقام همان ?اصله یک چهارم درسته.
سوالی که پیش میاد اینه که با وجود شباهت بین ?واصل شور و ابوعطا پس چه ت?اوتی بین این دو مقام هست؟
جواب اینه که درجات است?اده شده علیرغم اشتراک دارای کاربرد مت?اوتی هستن. در ابوعطا بر خلا? شور این لا کرن و دو هستن که تاکید میگیرن و اهمیت نت سل تنها به عنوان نت ?رود و خاتمه این مقام هستش. به این صورت که بیشتر ملودی در ابوعطا در یک حرکت پایین رونده از دو به لا کرن شکل میگیره که ?ضای کاملا مشخص و مت?اوتی رو از شور بوجود میاره(معمولا دو رو شاهد و لا کرن رو ایست به شمار میارن اما بعضی ا?راد هم هستن که شاهد رو هم لا کرن میدونن(مثل آقای حنانه در کتاب گامهای گمشده) اگه نخواهیم خودمون رو درگیر این قبیل اسم گذاریها کنیم در هر صورت باید متوجه اهمیت هر دوی این نتها باشیم).

و اما نتیجه به دست اومده از این سوال:
"بسیار پیش میاد که دو مقام(یا دو گوشه) از یک سری نتهای مشترک است?اده کنن.و نکته ای که اونها رو از هم متمایز میکنه نحوه است?اده و اهمیتیه که نتهای مختل? دارن"
چند تا از سوالت در واقع مشابه با همین سوال هستن اما هر کدوم یه سری نکات اضا?ی دارن و من ترجیح دادم جداگانه راجع بهشون صحبت بشه.

خب بقیه دوستان اگه در مورد مطالبی که من یا علیرضا گ?تیم نکته ای به ذهنشون میرسه که اضا?ه کنن(یا مخال?ت کنن) لط?ا بیان مطرح کنن.
و یا این که به یکی دیگه از سوالها از اول و اونطوری که خودشون مایل هستن جواب بدن.(به هیچ وجه لازم نیست مطلب انقدر طولانی باشه , م?ید بودن مطلب شرط اصلیه, حالا چه یه نکته کوچیک رو تو یه خط بنویسین چه یه مطلب کامل رو تو یه ص?حه)

امیدوارم این مطالب م?ید باشن ,
خیلی ممنون از توجهتون.

alireza_amirsamimi
Tuesday 17 July 2007, 07:19 PM
سینا جان من و تو که سه تار میزنیم می?همیم که تو چه گامهایی مد نظرت هست ولی برای اینکه بقیه نوازنده ها بهتره که به جای اسم نت از اسم درجه در اون دستگاه است?اده کنی تا درکش برای همه راحت بشه

moomak
Tuesday 17 July 2007, 07:35 PM
دوستان بیاین مثل تالار ?لامنکو دستگاه های موسیقی ایرانی رو بشناسونین تا همه آشنا بشن
متاس?انه خیلی ها مثلا ?رق نوا رو با مثلا شور نمیدونن یا بیاین با معر?ی پرده ها گوشه ها رو در موسیقی ایرانی بشناسونین مثلا دلکش در ماهور یا ...
با احترام

Sina_Eftekhari
Tuesday 17 July 2007, 07:53 PM
به عليرضا:
درسته, حر?ت رو قبول دارم.
?كر كنم پست قبليم رو بتونم به اين شكل كامل كنم:
نتهاي مورد است?اده در درامد شور اينها هستن:
?ا سل لاكرن سي بمل دو
اين نتها در ادامه دستگاه البته گسترش پيدا ميكنن و اگه بخوايم بصورت يك گام(با شروع از تنيك مثل موسيقي غرب) اونهارو نشون بديم به اين شكل خواهد بود:
سل لاكرن سي بمل دو ركرن مي بمل ?ا سل
در مقام ابوعطا نتهاي اصلي اينا هستن:
سل لا كرن سي بمل دو
و درست مثل شور اين بازه قابل گسترشه ولي نتهاي اصلي همين ها هستن و باز اگه بخوايم بصورت گام ابوعطا رو نشون بديم:
سل لاكرن سي بمل دو ركرن مي بمل ?ا سل
ملاحطه ميكنين كه گام عينا مثل شور هستش اما ت?اوت در همون كاركرد درجاته كه تو پست قبلي هم گ?تم.
به اين ترتيب درجه دوم ابوعطا ميشه لاكرن و درجه چهارم ميشه دو .
ابه دليل اهميت نكته اي كه تو پست قبل گ?ته شد دوباره اون رو تكرار ميكنم, اين يكي از مهمترين و كليدي ترين نكاتيه كه انتظار دارم همه بعد از پايان بحثها در اين تاپيك اون رو ياد بگيرن و در آينده در نظر داشته باشن:
"بسیار پیش میاد که دو مقام(یا دو گوشه ) از یک سری نتهای مشترک است?اده کنن.و نکته ای که اونها رو از هم متمایز میکنه نحوه است?اده و اهمیتیه که نتهای مختل? دارن"
اين مسئله در مورد موسيقي غرب هم وجود داره و دوستاني كه با تئوري موسيقي غربي آشنا باشن ميدونن دو مد ماژور و مينور از نظر الگوي ?واصل يكسان هستن(يعني اشل ?واصلشون يكيه منظورم مسلما گامشون نيست) و مسئله اي كه اونها رو از هم جدا ميكنه نحوه است?اده از درجات هستش(البته درجات ششم و ه?تم در مينور بسته به حركت ملودي مثل خيلي از مقامهاي موسيقي ايران متغير هست كه در ادامه بحث به اين مساله هم ميرسيم)

?كر كنم مطلب ديگه كاملا روشن باشه.

به moomak:

من قصدم
دقيقا همينه كه با اين تاپيك و تاپيكهاي بعدي اين مسائل بيشتر باز بشه.
بعد از اينكه بحث در اين تاپيك به پايان رسيد تمام واژه ها و اصطلاحات و تعاري?ي رو كه براي اين تجزيه و تحليل لازم هستن در يك تاپيك جديد به صورت آموزشي شرح داده ميشن.در ادامه قصدم اينه كه دستگاهها رو تك تك در تاپيك هاي جداگانه تحليل كنيم.
به عبارت ديگه اين تاپيك رو براي بحث كردن و نزديك كردن ذهنيتها شروع كردم(چون بسياري از دوستان ممكنه ذهنيتشون متمايل به موسيقي غرب و خواص گامهاي اونجا باشه) و تاپيك هاي بعدي رو براي آموزش مينويسم.
راستش قصدم اول اين بود كه اين كار رو از همون اول انجام بدم. اما ?كر كردم اول يه ذهنيت مشترك براي ادامه بحث بوجود بياد بهتره و هد?م از اين تاپيك همينه.

خب حالا لط?ا يه ن?ر بياد اين بحث رو ادامه بده.
خيلي ممنون

Majed
Tuesday 17 July 2007, 09:17 PM
در این زمینه خودت و علیرضا بیاین گپ بزنین ?کر کنم سنگین ترین... هاها

من خودم به شخصه نص? اینایی که گ?تی حالیم نشده... ولی خوشحال میشم بحث رو باز کنین تا ما هم دقیق ملت?ت شیم..

متاس?انه تئوری موسیقی خیلی از ماها قوی نیست...

Sina_Eftekhari
Tuesday 17 July 2007, 10:18 PM
جدا شرمنده ام, حر?ت رو قبول دارم.
ميدونم يه سري مقدمات هست كه براي ?هميدن اين مطالب لازمه ولي من اونا رو ناديده گر?تم.
من تو همين سايت نت آهنگ يه سري مطلب پيدا كردم كه ?كر كنم خوندنشون براي ورورد به اين بحث م?يد باشه. البته مطالعه بخش مربوط به گام در كتابهاي تئوري موسيقي هم ميتونه م?يد باشه.

You can see links before reply

اگه بازم مطلبي بوده و من جا انداختم جدا معذرت ميخوام. من تو اين سايت همينا رو پيدا كردم.
از توجهتون خيلي متشكرم, اين كه نسبت به اين مطالب توجه نشون ميدين خودش خيلي مهمه.مطمئنم با دنبال كردن اين تاپيك و مطالعه بخشهايي كه گ?تم همه ميتونن اين بحثها رو دنبال كنن.

alireza_amirsamimi
Wednesday 18 July 2007, 10:15 AM
سینا با درجات صحبت کن .یا تو اون پست بگی از شور سل علمیتره

Sina_Eftekhari
Wednesday 18 July 2007, 07:43 PM
ببخشيد يه كم دير جواب ميدم. من ظهر آنلاين بودم داشتم جواب مينوشتم كه ?كر كنم براي سايت يه مشكلي پيش اومد.
?كر كنم زدن اين تاپيك در اول كار اشتباه بود.چون همونطور كه majeddotcom هم گ?ت اين بحث بيشتر بين كساييه كه با مباحث نظري موسيقي ايراني آشنايي دارن و شك دارم بيشتر دوستان از اين مطالب است?اده اي ببرن. موا?قي؟
بنابراين اسم اين تاپيك رو عوض ميكنم به "مقايسه بين چند مقام موسيقي ايران"
يا اگه اسم بهتري كسي به ذهنش ميرسه بگه تا اون اسم رو بذارم.
و بحث در مورد تجزيه و تحليل موسيقي دستگاهي رو از اول و با بيان كليه مقدماتش موكول ميكنم به يه تاپيك ديگه و اون رو بصورت آموزشي و نه بصورت بحث و گ?تگو خواهم نوشت.
با اين همه اين تاپيك بازخواهد بود و اگه كسي خواست ميتونه بحث رو ادامه بده ولي من شخصا قصد دارم مطالبي كه ميخواستم تو اين تاپيك بنويسم رو بذارم تا براي زماني كه مطالب مربوط به تاپيكهاي تجزيه و تحليل موسيقي دستگاهي تا حد مورد نياز پيش بره تا همه بتونن بحث در اين تاپيك رو دنبال كنن.
از همه دوستان به ويژه عليرضاي عزيز بابت اينكه به اين مطلب علاقه نشون دادن تشكر ميكنم .
:o