PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : مطرح کردن سوال درباره این ساز

Jupiter1000
Friday 21 September 2012, 10:04 AM
سلام خدمت همه ی دوستان عزیز. من کوچیک شما هستم اما اگه کسی از دوستان سوالی درباره ی این ساز(ترومپت) و ساز نی دارد میتواند مطرح کند و بنده تا اونجایی که بتونم راهنمایی میکنم.
مر30

a_n
Friday 21 September 2012, 06:01 PM
ضمن تشكر اززشما هميشه برام سوال بود ترومپت با سه كليد فشاري چطور ميتونه همه نت ها رو اجرا كنه؟!

Honey_Shababi
Friday 21 September 2012, 06:16 PM
شیار اول، یک پرده نت رو بم تر میکنه.

شیار دوم، نیم پرده و شیار سوم یک و نیم پرده نت رو بم تر میکنه.

با استفاده از ترکیب این شیار ها و شیوه دمیدن، این ساز به یک ساز کروماتیک تبدیل میشه و میتونه رنجی حدود 3 و نیم اکتاو (یا حتی بیشتر) رو پوشش بده.

a_n
Friday 21 September 2012, 06:25 PM
بیشتر ترومپ ها به صورت دست باز روی سی بمل تنظیم میشن.

شیار اول، یک پرده نت رو بم تر میکنه.

شیار دوم، نیم پرده و شیار سوم یک و نیم پرده نت رو بم تر میکنه.

با استفاده از ترکیب این شیار ها، این ساز به یک ساز کروماتیک تبدیل میشه و میتونه رنجی حدود 3 و نیم اکتاو رو پوشش بده.

قبلا اينو خونده بودم ولي همين نحوه تركيب مد نظرم بود !

dobaare
Friday 21 September 2012, 08:41 PM
راست ميگه/3 و نيم اكتاو كم نيست آقا هاني/فقط با 3 كليد چطور ممكنه؟/منم كنجكاوم/

Honey_Shababi
Saturday 22 September 2012, 01:13 PM
این سه شیار به تنهایی فقط 7 حالت رو بوجود میارن.

اما نکته اصلی اینجاست که پیچ نت ها در اصل با استفاده از تنظیم حفره لب در هنگام دمیدن ایجاد میشه. یعنی اینکه نت دلخواه اولیه رو نوازنده با دمیدن خودش و با استفاده از حنجره ایجاد میکنه و فقط با این سه شیار میتونه توی همون محدوده که توسط 7 حالت شیارها ایجاد میشه، نت ایجاد شده رو جابجا کنه. من جایی شنیدم که ترومپت میتونه حتی تا 5 اکتاو رو هم پوشش بده!!!

البته من اطلاعاتم تا همین حد هست...اگه بعضی جاها کم و کاستی داره دوستان لطفا اصلاح کنند.

Jupiter1000
Saturday 22 September 2012, 04:28 PM
سلام خدمت همه ی دوستان عزیز. با عرض پوزش وا3 ی تاخیر. در ترومپت با این 3 کلید هشت نت اصلی میتوان زد که با نیم پرده های بمل و دیز این هشت نت را میتوان به 31 نت ارتقا داد ک هیچ یک از آنان اصلا تشابهی ب یکدیگر ندارند. مثلا ما وقتی اصلا ب کلیدی دست نزنیم وقتی ساز روی لب ها آزاد باشد نت دو و اگر مقداری ساز را ب لب بفشاریم نت سل و اگر لب ها را تنگ تر کنیم و ساز را نزدیکتر کنیم نت دو دیگری را میتوان از ساز گرفت. به تور تقریبی با هر کلید این ساز با تنگ یا گشاد کردن لب ها میتوان 4 نت را حاصل کرد. البته این با باز یا بسته کردن این لوله های مارپیچ در اطراف ساز میتوان پایه نتی ساز را از سی بمل ک معمول ترین آن هست را ب هر چیز دیگری تبدیل کرد ک این هم یکی دیگر از شگرد هاییست ک با آن میتوان نت های بسیاری را با ساز زد
با تشکر

miladas
Sunday 14 October 2012, 01:22 PM
سلام همانطور كه ميدونيد ترومپت رو اگه اشتباه بزني واسه دستگاه تناسلي مشكل پيدا ميشه اگه ميشه روش صحيح زدن يا كارهاي كه بايد انجام بديم تا اين مشكل پيش نياد رو بگيد و روش درست صدا در آوردن رو هم اگه بگيد خيلي عالي ميشه:27:

dobaare
Monday 15 October 2012, 12:32 PM
ممنون از توضيحتون/اصلا دوست ندارم دست هم بزنم به ترومپت/

miladas
Monday 15 October 2012, 07:22 PM
نه ترئمپت اصول مثلا يكي از ائنها اينه واسه ي اول كار نبايد نشسته ساز بزني بايد ايستاده بزني يا اينكه كمرت رو با كمربند سفت ببندي

haftpich
Thursday 25 October 2012, 09:48 AM
كسي از دوستان نت هاي ترومپت براي محرم رو نداره

Jupiter1000
Friday 26 October 2012, 05:18 PM
slm. man daram ama khob nemishe k ferestad.......

- - - Updated - - -

سلام. ترومپت رو در حالت ایستاده میشه زد. نشسته رو صندلی هم باید زاویه کمر 90 درجه باشه و نشسته بر زمین هم باید دو زانو نشست و کمر صاف باشد وگرنه ب قول شما، آسیب میرساند

- - - Updated - - -

چرا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ مگه چشه بیچاره، من نی و ویالون هم میزنم
شما چه سازی میزنی؟؟؟؟؟

haftpich
Tuesday 30 October 2012, 09:53 AM
چرا نميشه؟

milad72
Saturday 12 January 2013, 11:11 PM
سلام جناب شما چند سال با این ساز کار میکنی .در جه سطحی هستی

miladas
Wednesday 16 January 2013, 07:50 PM
سلام ببخشيد يك سوال من دز زدن نت هاي بالا مشكل دارم مثل نت سل بالا دست بازيعني خيلي بالا ميتونم بزنم ولي هم به لب ها فشار مياد هم به خودم ميتونم بپرسم آيا روشي هست كه اين نت رو راحت تر زد من از يكي شنيدم طرف نوت دو بالا يعني از اين سل هم بالا تر رو بدونه اين كه ساز رو به لبش فشار بده به راحتي ميزند ميخواهم بدونم چه تمريني كنم براي زدن نت هاي بالا

- - - Updated - - -

سلام ببخشيد يك سوال من دز زدن نت هاي بالا مشكل دارم مثل نت سل بالا دست بازيعني خيلي بالا ميتونم بزنم ولي هم به لب ها فشار مياد هم به خودم ميتونم بپرسم آيا روشي هست كه اين نت رو راحت تر زد من از يكي شنيدم طرف نوت دو بالا يعني از اين سل هم بالا تر رو بدونه اين كه ساز رو به لبش فشار بده به راحتي ميزند ميخواهم بدونم چه تمريني كنم براي زدن نت هاي بالا

toranji
Friday 22 February 2013, 12:24 PM
?salam man gheymate in saz ro mikhastam kasi azash etela dare

artakhe
Saturday 23 November 2013, 01:26 AM
سلام
شما هنوز هم به سول درباره ترومپت پاسخ میدید؟
میشه یه توضیح کامل درباره ی استفاده از ساز بدون آسیب زدن به دستگاه ادراری بنویسید؟
میشه کتاب و مقاله اگه واسه دانلود باشه عالیه بزارید درباره ی دست گرفتن و صدا در آوردن و ترتیب نت ها و چگونگی در آوردن اونها ؟
ممنون

miladas
Friday 3 January 2014, 09:24 AM
سلام دوست عزيز واسه اينكه به دستگاه ادراري فشار وارد نشه بايد ياد بگيري نفس از شكم بگيري يا همون ديافراگم مثل حالتي كه ميخوابي اگه نگاه كني فقط شكمت بالا پايين ميره و طريقه در آوردن صداش هم بايد لبت داخل سر ساز بلرزه مثل حالتي كه ميخواهي پوسته تخمه رو تف كني بيرون لبت ي حالت لرزش داره اين كار صداي ساز رو در مياره ترتيبش هم كه همون دو ر مي فا هست فقط هر چي ميخواهي بري بالاتر لب زير سفت تر بايد بشه

Trumpetistshoon
Friday 2 January 2015, 07:58 AM
با درود فراوان

هر چند بیش از یکسال هست که آخرین مطلب پست شده در این تاپیک میگذره اما خواستم مطالبی رو به اشتراک بگذارم.
در مورد اینکه دوستان فرمودند که ممکنه سازهای بادی برنجی( نه مسی) بخصوص ترمپت باعث ایجاد فتق بشه باید بگم که فتق در سنین جوانی علت ژنتیکی و مادرزادی داره و به لحاظ علمی این مطلب مردوده.
You can see links before reply
من مطلبی رو بصورت خلاصه در تکمیل صخبتهای دوستان میگم که با عملکرد سازهای بادی برنجی بصورت کلی آشنا بشن.
ترمپت هم مثل همه سازهای بادی یک لوله هست که به ارتعاش در میاد و تولید صدا میکنه.
ارتعاش اولیه بوسیله لرزوندن لب داخل دهانه ساز ایجاد میشه و لولرو میلرزونه که نهایتا تولید صدا میکنه. حدود در اوایل قرن ۱۷ میلادی ترمپت بصورت مدرن امروز در اومده و قبلش مثل فلوت لوله ای سوراخدار بوده و مثل نی اندازه های گوناگونی داشته. حتی ما هم در سازهای نواحی و باستانیمون سازهایی داریم که مشابه عملکرد بادی برنجی هستند. مثل کرنا که انواع مختلفش رو میشه در نواحی مختلف در محرم دید.
حالا اون سه ولو عملکردشون اینه که ارتفاع لوله رو کم و زیاد میکنن. یعنی بصورت ساده برای نتهای بم مقدار لوله بوسیله ولوها افزایش و برای نتهای زیر کاهش پیدا میکنه. توجه کنید که سرعت هوا در سازهای بادی فرکانس رو عوض میکنه بنابراین بطور خلاصه هر طول لوله میتونه نتهای هماهنگ در اون ارتفاع رو بزنه. مثلا دست باز ترمپت دو٬ سل٬ دوی روی خطوط حامل در کلید سل٬ می ٬ سی بمل .... رو میزنه.

stiri
Saturday 19 December 2015, 02:24 PM
كسي از دوستان نت هاي ترومپت براي محرم رو نداره

سلام
بله ، من دارم

samir65
Sunday 10 January 2016, 10:41 PM
ترومپت هیچوقت باعث ایجاد فتق نمیشه مگر ینکه ندونی چه نتی میخوای بزنی و الکی توش فوت کنی.

sasan_izadi_
Monday 8 August 2016, 08:47 PM
سلام
از شیصد هزار تومن شروع میشه و به میزان مرغوبیت میره بالا

:26:

sasan_izadi_
Monday 8 August 2016, 09:01 PM
سلام شما گفتید که فتق گرفتن از نظر علمی مردود هست

اما این به عنوان یکی از علت های این بیماری نیست
یعنی نمیشه گفت که فرد به خاطر ساز زدن فتق گرفته
اما هنگام ساز زدن فشاری که به دیافراگ وارد میشه مثل برداشتن وزنه است
حتی سرفه های مزمن میتونه باعث این بیماری بشه
پس ساز زدن به روش غلط باعث فتق میشه

Hossssssssein
Wednesday 21 September 2016, 12:06 AM
آیا ترمپت ربع پرده دارد؟

sigismond
Wednesday 21 September 2016, 06:25 AM
خودم هم نمی دونستم!موقعیکه ساز شناسی می خوندم هم در گستره ی صوتی ترومپت این رو نمی دونستم.این لینک رو ببین:

- - - Updated - - -

خودم هم نمی دونستم!موقعیکه ساز شناسی می خوندم هم در گستره ی صوتی ترومپت این رو نمی دونستم.این لینک رو ببین:

Hossssssssein
Wednesday 21 September 2016, 07:03 AM
ایا ترومپت ربع پرده دارد
لطفا جواب بدین

Hossssssssein
Friday 23 September 2016, 06:53 AM
آیا ترومپت ربع پرده دارد؟

Mehdi122525
Wednesday 2 November 2016, 09:39 PM
ربع پرده ندارد

Trumpetistshoon
Friday 16 February 2018, 10:51 PM
ترومپت ربع پرده ندارد. البته نوازندگان تعزیه در ایران با باز کردن اسلایدهای ولوهای یک و سه و شل و سفت کردن لب نتهایی که نزدیک به نت‌های دستگاههای موسیقی ایران هست رو در میارن...
یک نوازنده عرب لبنانی اگر اشتباه نکنم هست که سازی ابداع کرده که به راحتی موسیقی مقامی رو باهاش میزنه و در موسیقی فیوژن فعاله...