PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : کلاسیک برای آنهایی که از کلاسیک متنفرند.

amir1055
Sunday 7 October 2012, 10:28 AM
سلام
مدتی است که انجام کاری زمانبر و شاید بزرگ رادر ذهن دارم. بگذارید از اینجا شروع کنم. بنظر من درصد بزرگی از مردم از موسیقی کلاسیک (1) بیزارند چون آن را نمیشناسند. منظور من از عدم شناخت، دانش تئوری موسیقی نیست (2). بلکه عدم شناخت ناشی از عدم دریافت بعد زیباشناختی موسیقی کلاسیک هست. شاید اگر به شخصی در بدو امر سمفونی های مالر ارائه شود و گفته شود موسیقی کلاسیک یعنی این - گرچه این یک موسیقی ناب و یک نمونه فوق العاده از موسیقی، بلکه از هنر باشد - اثر مذکور را شاید به سادگی رد کند. اما همین شخص را در شرایطی دیگر درنظر بگیرید. به او رقص مجار شماره 5 برامس را بعنوان گونه ای از موسیقی کلاسیک ارائه دهید. نوکتورن شماره 2 شوپن را نیز همینطور و از این دست قطعاتی که بعد زیباگونه آن بسرعت قابل دریافت است، شاید این شانس را داشته باشیم تا شخص مذکور فورا موسیقی را رد نکند. کمی بیاندیشد، گوش دهد و بعد آنرا بپذیرد یا رد کند. در صورت پذیرفته شدن میتوان به او برخی قطعات دیگر که دریافت آن کمی دشوارتر است را ارائه کرد. قطعات قبل شاید استعداد زیباجویی اش را تحریک کرده و حال خواهان بعد جدیدی از زیبایی است. مطمئنا بین این دو ممکن است زمانی طولانی سپری شود یا نشود. چه اهمیتی دارد؟!

حال کاری که در ذهن داشتم:
من اشخاص زیادی را میشناسم که مطمئنم موسیقی کلاسیک میتواند مطلوبشان باشد. آنها از هر فرصتی استفاده میکنند تا این سبک را بهتر و بیشتر بشناسند، دنبال قطعات کلاسیک میگردند، ولی نمیدانند دنبال کدام اثر باشند تا به گوششان خوش باشد و برایشان قابل درک باشد، کسی چه میداند شاید هم در آخر سرخورده به این نتیجه برسند که سبک کلاسیک، سبکی کسالت آور و بی معنی است. چرا کسانی که آثار زیادی از موسیقی کلاسیک را شنیده اند و دستی در کار دارند،هیچگاه سعی در طبقه بندی آن بر مبنای مقدمه ای که عرض کردم، ننمودند؟ مثلا برای کسانی که خواستار گوش دادن به موسیقی کلاسیک هستند ولی در این زمینه مبتدی اند، لیستی از قطعات را آماده کنیم و در بخش های بعدی برای سطوح پیشرفته تر، لیست هایی جداگانه را فرهم کنیم. برای من شاید اینکار ماه ها زمان ببرد، ولی جالب است اگرکسانی که آمادگی این کار را در خود میبینند با همکاری هم این لیست ها را بسازیم.

پانوشت:
(1) منظورم از موسیقی کلاسیک موسیقی، بطور عام هست. مثلا باخ هم کلاسیک حساب شود.
(2) باعنایت به اینکه دانش تئوری تاثیری بسزایی در درک بهتر بعد زیباشناسانه هرگونه هنری دارد.

Pathetique
Sunday 7 October 2012, 02:23 PM
بحث فوق العاده جالب و همچنین مهمی هست . منم افرادی رو دیدم که با افتخار موسیقی خاطوری گوش میدن و لذت هم میبرن . در حالی که واقعأ به جز 3 دقیقه "دووپ تییسس" چیز دیگه ای نداره . همین افراد به هیچ وجه حاضر نیستن یه موسیقی که با نبوغ ساخته شده گوش کنن .
سر رشته این مشکل شاید رسانه باشه . البته میدونم توی رسانه موسیقی خوب هم گذاشته میشه و کم هم نیست ولی باید انقدر بها داده بشه که واقعأ روی طرز فکر مردم اثر بگذاره . باید انقدر زیاد باشه که پسند مردم فرق کنه . واقعأ به جز چنتا قطعه خیلی معروف مثل سمفونی 5 بتهوون دیگه چیزی تو تلوزیون پخش میشه ؟ حتی موسیقی سنتی خودمون هم کم پخش میشه !!

مطمئنأ لیست اول باید از معروفترین قطعه های دوران باروک تا مدرن باشه - لیست دوم از احساسی ترین ها و یا والس های معروف ......
همینطور که به لیست آخر نزدیک میشیم موسیقی سنگینتر و عمیقتری قرار داده باشه .
موسیقی فیلم میتونه کمک بزرگی باشه برای آمادگی در زمینه گوش دادن به موسیقی دقیق و خوب ....
یکی از بهترین افرادی که میشه پیدا کرد در این زمینه فرهاد مدیری پسر مهران مدیری هست که واقعأ توی فیلم قهوه تلخ گل کاشته ....

من آماده ام برای این کار .....

Favilla
Sunday 7 October 2012, 04:20 PM
دوستان ... متاسفانه این امر از قدیم وجود داشته و خواهد داشت ، حتی در دوره ی بروک و تمام دوره های کلاسیک هم موسیقی قشر متفکر با موسیقی قشر عوام فرق داشته . البته اون زمان چون آموزش عالی بیشتر مخصوص اشراف بوده قشر متفکر همون اشراف بودن.

الآن هم هیچ فرقی نکرده و نمیشه فردی رو که حداقل در گوش دادن و انتخاب موسیقی آزاد هست رو به سمت گوش کردن به تجلی علم وسیع موسیقی سوق داد چون اگر علم نهفته در فاگ ها ، کنترپوان ها و ... برای هر فرد عادی بدون ذوق و علم تئوری قابل درک باشه دیگه اون علم نیست و یه امر معمولی شهودی هست ...
کسی که روحیاتش در طی روزگارش با آهنگ های لیدی گاگا و دیوونه بازی های متال سنگین سازگار هست به سختی توانایی گوش کردن به حتی 1 دقیقه ی اول آثار پیچیده ی باخ رو داره . چون اول شاید کمی خوشش میاد اما بعد چون ذوق و علم درک تئوری نهفته پشت اون نت ها رو نداره فورا در پیچیدگی اثر غرق میشه و حس پریشانی بهش دست میده. باور نمیکنید؟ بلد شماره 2 فرانتز لیست رو برای یه فرد که به موسیقی کلاسیک آشنا نیست باز کنید ..! حتی درکش واسه یه فرد متوسط در امر موسیقی هم سخته چه برسه به یه فرد عادی. باید اون فرد به اختیار از یه جایی شروع کنه و خودش دنبال هنر و علم واقعی بره . ما هم وقتی از شکم مادر زائیده شدیم کلاسیک گوش نمیکردیم ... شاید تا همین 5 سال پیش با کارای ابی حال میکردیم ...

باید ارگان ، پیانو ، ویولن ، گیتار ، ساز های بادی و همه چیز موسیقی کلاسیک رو شناخت تا بیشترین لذت رو ازش برد ... باید حدافل یک بار یه ارگانیست رو وقتی مینوازه از نزدیک ببینی تا وقتی فاگ لا مینور 2 اثر 543 باخ رو میشنوی از صدای نت های اجرا شده توسط پدال های اون ارگان لذت ببری و با تنین عجیب و پر قدرتش موهات سیخ بشه .

من شخصا نظرم اینه که سبک های بی معنی عوام پسند که اخیرا از متال ، رپ ، هیپ هاپ و پاپ عوام پسند و ... نشات گرفتن فقط سرگرمی صدایی هستن و از علم موسیقی هنری نیستن . و سزاوار نیست که با به کار بردن کلمه ی موسیقی هنری در باره ی اونا روح باخ و فرزندانش و موتزارت و پکلبل و البینونی و ویوالدی و بتهوون و اسکارلاتی و شوپن و شوبرت و بکسدهد و دوورک و فروبرگر و استراوس و لیست و داگوئین و چایکووسکی و سر الگار و ... رو آزرده کنیم .

The_blue_marble
Sunday 7 October 2012, 05:57 PM
ببخشید استاد گرانقدر با استناد به چه منبعی سبک های جدید و به قول خودتون عامه پسند رو فقط سرگرمی صدایی میدونید؟

Scourge
Sunday 7 October 2012, 08:47 PM
دوستان ... متاسفانه این امر از قدیم وجود داشته و خواهد داشت ، حتی در دوره ی بروک و تمام دوره های کلاسیک هم موسیقی قشر متفکر با موسیقی قشر عوام فرق داشته . البته اون زمان چون آموزش عالی بیشتر مخصوص اشراف بوده قشر متفکر همون اشراف بودن.

الآن هم هیچ فرقی نکرده و نمیشه فردی رو که حداقل در گوش دادن و انتخاب موسیقی آزاد هست رو به سمت گوش کردن به تجلی علم وسیع موسیقی سوق داد چون اگر علم نهفته در فاگ ها ، کنترپوان ها و ... برای هر فرد عادی بدون ذوق و علم تئوری قابل درک باشه دیگه اون علم نیست و یه امر معمولی شهودی هست ...
کسی که روحیاتش در طی روزگارش با آهنگ های لیدی گاگا و دیوونه بازی های متال سنگین سازگار هست به سختی توانایی گوش کردن به حتی 1 دقیقه ی اول آثار پیچیده ی باخ رو داره . چون اول شاید کمی خوشش میاد اما بعد چون ذوق و علم درک تئوری نهفته پشت اون نت ها رو نداره فورا در پیچیدگی اثر غرق میشه و حس پریشانی بهش دست میده. باور نمیکنید؟ بلد شماره 2 فرانتز لیست رو برای یه فرد که به موسیقی کلاسیک آشنا نیست باز کنید ..! حتی درکش واسه یه فرد متوسط در امر موسیقی هم سخته چه برسه به یه فرد عادی. باید اون فرد به اختیار از یه جایی شروع کنه و خودش دنبال هنر و علم واقعی بره . ما هم وقتی از شکم مادر زائیده شدیم کلاسیک گوش نمیکردیم ... شاید تا همین 5 سال پیش با کارای ابی حال میکردیم ...

باید ارگان ، پیانو ، ویولن ، گیتار ، ساز های بادی و همه چیز موسیقی کلاسیک رو شناخت تا بیشترین لذت رو ازش برد ... باید حدافل یک بار یه ارگانیست رو وقتی مینوازه از نزدیک ببینی تا وقتی فاگ لا مینور 2 اثر 543 باخ رو میشنوی از صدای نت های اجرا شده توسط پدال های اون ارگان لذت ببری و با تنین عجیب و پر قدرتش موهات سیخ بشه .

من شخصا نظرم اینه که سبک های بی معنی عوام پسند که اخیرا از متال ، رپ ، هیپ هاپ و پاپ عوام پسند و ... نشات گرفتن فقط سرگرمی صدایی هستن و از علم موسیقی هنری نیستن . و سزاوار نیست که با به کار بردن کلمه ی موسیقی هنری در باره ی اونا روح باخ و فرزندانش و موتزارت و پکلبل و البینونی و ویوالدی و بتهوون و اسکارلاتی و شوپن و شوبرت و بکسدهد و دوورک و فروبرگر و استراوس و لیست و داگوئین و چایکووسکی و سر الگار و ... رو آزرده کنیم .

من در اینجا یک سوال برام پیش اومده. به نظر شما اگر استادان باخ و فرزندانش و موتزارت و پکلبل و البینونی و ویوالدی و بتهوون و اسکارلاتی و شوپن و شوبرت و بکسدهد و دوورک و فروبرگر و استراوس و لیست و داگوئین و چایکووسکی و سر الگار و ...دراین عصر زندگی میکردند باز هم به موسیقی کلاسیک به معنایی که ما آن رو میشناسیم روی می آوردند؟
دوست عزیز، این موسیقی که شما ازش صحبت میکنید از لفطی که براش به کار برده میشه کاملآ میشه این موضوع رو درک کرد، "موسیقی کلاسیک" . یعنی این موسیقی برای دنیای کلاسیک و دربارهای سلطنتی و کاخ های مجلل اشراف جواب میداده، و نه برای دنیای سرد و بی روح امروزی. ببینید، اساسأ تمامی پدیده های خلاق در زندگی بشری که هنر سرآمد آنهاست حاصل دیالیکتیک بین واقعیت زندگی هنرمند و ذهنیت اون هست. چطور میشه عصر اجتماعی ای را در نظر گرفت با پدیده های کاملآ صنعتی، صداهای فلزی چرخ دنده ها، خشک و بیروح که یک موسیقی کاملآ آرام و رمانتیک همچون موسیقی کلاسیک هنر نماینده اجتماع و یا هنر پیشرو آن باشد؟ هنر هنرمدانی مثل باخ و ... طبیعتآ زاده ی شرایط اجتماعی و ذهنیت آنها که خود آن هم تحت تآثیر شرایط اجتماعی به وجود آمده بوده هست. موسیقی کلاسیک در دنیای امروز چیزی فراتر از یک مدرسه خوب برای یادگیری تئوری موسیقی نیست و نخواهد بود.
با تمام احترامی که برای تمامی عقیده های موسیقیایی در اینجا قائلم، هیچ دلیل منطقی و علمی ای نمیبینم که شما با استناد به اون بتوانید موسیقی امروزی رو سرگرمی صدایی و موسیقی کلاسیک رو هنری خطاب کنید. امروزه از تمامی تکنیک های موجود در موسیقی کلاسیک استفاده میشه، و شاید هم در شکل هایی که آهنگساز های آن دوران تصورش رو هم نمیتوانستن داشته باشند. من شخصآ با گوش کردن به قطعه ی Requiem موتزارت درش Doom متال رو حس میکنم، و فکر میکنم اگر موتزارت امکانات امروزی رو در اختیار داشت از خشونت و تاریکی هر چه تمام تر متال در این قطعه استفاده میکرد. فکر میکنید اگر در Moonlight Sonata از سازهای الکتریک و افکت های امروزی استفاده میشد نمیتونست قطعه ی کاملتری باشه؟
لطفآ کمی دیدتون رو بازتر کنید، و خودتون رو به یک شکل خاص از هنر، و در اینجا موسیقی محدود نکنید، چون این خودش برخلاف رسالت هنر بوده و هست.

LORD-LUCIFER
Monday 8 October 2012, 04:24 AM

سالار عزيز من احترام زيادي براي شما و سواد موسيقاييتون قائل هستم اما پستت جاي نقد بسيار داره.

اما بعد چون ذوق و علم درک تئوری نهفته پشت اون نت ها رو نداره فورا در پیچیدگی اثر غرق میشه و حس پریشانی بهش دست میده.
اين مسئله رو همه ميتونند به هم تعميم بدن! مثل اين ميمونه كه منم بيام يه آهنگ Folk/Doom Metal به شما بدم و شما خوشت نياد و بعدش هم من بيام همون دليل يعني عدم ذوق رو بگم كه به همين دليل شما خوشتون نيومده! شما از متال فقط سطحش رو ديدي كه ميگي همش جيغ و فرياده و...

من جا داره همينجا شفاف سازي كنم كه هرجا اسمي از متال ميبرم منظور متال Noble و خالص و غيرتجاري هست! نه گروههايي مثل كورن و اسليپنات و...

توي متال مگه كم Virtuosity هست؟ اصلا سبكي به نام نئوكلاسيكال متال داريم كه تاثيرات و الهام هاي خودشون رو از نوازندگان بزرگ كلاسيك گرفتند و از فيلتر مدرنيته رد كردن و چيزي جديد و بديع ارائه كردن.
حتما انگوي مالمستين هم يه دلقك عوام سرگرم كن هست نه؟

ريشه موسيقي هوي و سنگين به هوي متال برنميگرده. من تعجب ميكنم از شما كه حرفه اي هستي اين حرفو ميزني. موسيقي هوي و سنگين از بدو وجود اين هنر وجود داشته.
به قول لوكا گيتاريست رپسودي باخ و پاگانيني از اولين متال بازهاي تاريخ بودن.درسته نام هوي متال جديد هست اما موسيقي هوي چيز جديدي نيست.

سبك سمفونيك متال گاثيك متال دوم و... اينا همه ريشه هاي عميقي در موسيقي و فرهنگ Medieval و فرهنگ اروپاي قديم دارن.

اينا فقط بخشي از متال هستند!

كه متاسفانه شما از متال فقط اونايي رو كه توي ماهواره پخش ميشه رو ديدي و قضاوتت هم براساس اوناست.

مسئله بعدي اينه كه موسيقي هر عصر آينه اي از بشر همون عصره.هيچ قانون نوشته اي هم در موسيقي وجود نداره كه بگه مني كه توي عصر حاضر زندگي ميكنم بايد از رفلكشن احساسات و فضاي حاكم بر اطرافم دست بكشم و اونا رو پايمال كنم و طوطي وار بخوام موسيقي كس ديگري رو تكرار كنم!

LORD-LUCIFER
Monday 8 October 2012, 05:00 AM
اضافه ميكنم كه با استارتر محترم بسيار موافقم و اين كار درسته كه شايد كمي زمانبر و سخت باشه اما تاثير بسيار خوبي خواهد داشت

براي امثال من كه دوست داريم نگاه مبتديانه مون رو به كلاسيك ارتقا بديم و عميق تر بهش نگاه كنيم.

amir1055
Monday 8 October 2012, 08:07 AM
با نظر همتون تقریبا موافقم
در هر سبکی میشه آثاری فاخر رو پیدا کرد. نمیشه صریح راجع به یک سبک خاص سخن گفت. این تاپیک مربوط به مسائل موسیقی کلاسیک هست بنده شخصا خودم رو در سطحی نمیدونم که راجع به همه سبک های دیگه که شاید شناخت خاصی ازش ندارم نظری بدم.
اما در حال حاضر من منتظر پیشنهاد لیست اول هستم.
دوستامون جناب pathetique ایده موسیقی فیلم رو مطرح کردند که بنظرم ایده خیلی خوبی اومد. ولی مطمئن نیستم این کمکی به سمت و سو بخشیدن سلیقه شخص به گوش دادن موسیقی کلاسیک بیانجامه.
یادآوری میکنم اینجا فقط موسیقی کلاسیک مطرح هست، نه هیچ سبک دیگه ای.

- - - Updated - - -

اضافه ميكنم كه با استارتر محترم بسيار موافقم و اين كار درسته كه شايد كمي زمانبر و سخت باشه اما تاثير بسيار خوبي خواهد داشت

براي امثال من كه دوست داريم نگاه مبتديانه مون رو به كلاسيك ارتقا بديم و عميق تر بهش نگاه كنيم.

دوست من برامون بگو از آهنگ کلاسیکی که قراره بهش گوش بدی چه انتظاری داری؟ البته مطمئنا شما فردی مبتدی در موسیقی نیستی شاید ملاک مناسبی نباشید. ولی دونستن این امر جالب هست که برای کسانی از بیرون موسیقی کلاسیک چطور دیده میشه و از طرف شما انتظار میره دقیقا چه باشه این سبک؟

- - - Updated - - -

پس علاقه مندی وافری که بین برخی اشخاص بگونه هایی خاص از موسیقی کلاسیک وجود داره رو چطور توجیح میکنید.
من دوستی دارم که کوچکترین اطلاعاتی راجه از موسیقی ساز فرم های موسیقی و... نداره اما موقع شنیدن برخی آثار لیست واقعا از خود بیخود میشه. این رو چطور توجیه میکنین؟

- - - Updated - - -

بحث فوق العاده جالب و همچنین مهمی هست . منم افرادی رو دیدم که با افتخار موسیقی خاطوری گوش میدن و لذت هم میبرن . در حالی که واقعأ به جز 3 دقیقه "دووپ تییسس" چیز دیگه ای نداره . همین افراد به هیچ وجه حاضر نیستن یه موسیقی که با نبوغ ساخته شده گوش کنن .
سر رشته این مشکل شاید رسانه باشه . البته میدونم توی رسانه موسیقی خوب هم گذاشته میشه و کم هم نیست ولی باید انقدر بها داده بشه که واقعأ روی طرز فکر مردم اثر بگذاره . باید انقدر زیاد باشه که پسند مردم فرق کنه . واقعأ به جز چنتا قطعه خیلی معروف مثل سمفونی 5 بتهوون دیگه چیزی تو تلوزیون پخش میشه ؟ حتی موسیقی سنتی خودمون هم کم پخش میشه !!

مطمئنأ لیست اول باید از معروفترین قطعه های دوران باروک تا مدرن باشه - لیست دوم از احساسی ترین ها و یا والس های معروف ......
همینطور که به لیست آخر نزدیک میشیم موسیقی سنگینتر و عمیقتری قرار داده باشه .
موسیقی فیلم میتونه کمک بزرگی باشه برای آمادگی در زمینه گوش دادن به موسیقی دقیق و خوب ....
یکی از بهترین افرادی که میشه پیدا کرد در این زمینه فرهاد مدیری پسر مهران مدیری هست که واقعأ توی فیلم قهوه تلخ گل کاشته ....

من آماده ام برای این کار .....

موسیقی فیلم بنظر من آمیزه ای از بسیاری از سبک هاست و بقولی شاید بهش سبکی تلفیقی رو اتلاق کرد. شاید علاقه مندی شخص رو به هر سبک دیگه ای هم مایل کنه البته این بد نیست ولی هدف علاقه مند کردن شخص به موسیقی کلاسیک هست.

شما از سبک باروک جه قطعاتی رو پیشنهاد میدید. و چرا ؟

Favilla
Monday 8 October 2012, 01:39 PM
اولا از همه ممنونم چون حرفای بنیاد گرایانه ی منو تحمل کردین و جوش نیاوردید که دعوا و فلان شه ، و خوشبختانه این بحث جای تبادل ایده شده تا جای دعوا ... که در نت آهنگ امریست نادر !!!

I) برادر امیر هواسی دقت کنید موسیقی کلاسیک در کاخ ها و اشرافی گری ها ساخته نشده هرچند در متفکران اونها رایج بوده . متفکران دربار نه برای خوشگذرانی بلکه برای اعتقادات اون رو پیشرفت دادن ، هرچند از موسیقی دانان بزرگ کلاسیک مطمئنا هندل رو میشناسید که ایشون بیشتر در خدمت شاه جرج اول و دربار بوده و منم زیاد با هم عصرانش که باخ و اسکارلاتی هستند مقایسش نمیکنم ، چون خلقیات و نیاز هندل به پشتیبانی دربار با دیگران متفاوت بوده ... موسیقی کلاسیک و اصلا بیخ و بن مد های گرگورین کلیسا و مذهب و اعتقادات بوده . من خیلی این حرف رو تکرار کردم که واژه ی کلاسیک امروزه معنی جدیدی گرفته ولی در رابطه با "موسیقی کلاسیک" معنی قدیمیش سر جاش هست که ورود ایده های اجتماعی یونان باستان و مذهبی مسیحیت در یک بعد فعالیت بشر هست .

II) برادر LORD-LUCIFER خودتون میدونید من با گیتار و گیتار الکتریک و افکتها به هیچ وجه غریبه نیستم و اصلا فکر نکنید که متال گوش نکردم و اصولش رو نمیشناسم ؛ من فقط ایدئولوژی برتر رو انتخاب کردم . گیتار الکتریک با دامنه ی اجرای خارق العاده ای که داره در سال های آینده جایگاه خودش رو از این هم که هست مستحکم تر خواهد کرد اما فقط در صورتی که عنصر قانون و اصول در اون ثبات دائم بگیره . الان میبینیم یه نفر با پا یه سازو میزنه یکی با دندون یکی میرقصه یکی ... هرکی از یه طرف یه سبک معرفی کرده و جز خودش و مریدان اندکش هیچکس اون سبک رو جلو نخواهد برد . اصلا عاملی که موسیقی کلاسیک الآن به اینجا رسیده وجود استادانی مثل هایدن و شاگردانش بوده که با وجود نوآوری و خلاقیت از آرمان اصلی موسیقی کلاسیک جدا نشدن ، همون Virtuosity که میفرمایید آیا شامل پاگانینی نبوده ؟ مگر این نیست که خود مالمستین میاد فقط تحت تاثیر چند میزان از آثار پاگانینی به این حد در نوازندگی گیتار میرسه؟ پس چرا پاگانینی که نماد Virtuosity هست از آرمان های اصیل موسیقی کلاسیک و پیچیدگی خاص تئوریک و علمی اون جدا نشد درحالیکه اشراف زاده هم نبود ؟
در رابطه با موسیقی سنگین درست میفرمایید که از اول وجود داشته اما منظور من اون سنگینی نیست . منظور من ناهماهنگی و عدم وجود علم و هنر در آثار جدید امروزیه که تنها عامل به وجود آورنده ی اون پایین تر اومدن سطح و سریع به وجد اومدن مردم هست. مطمئنا در تم دائم اثر 582ام باخ پاساکاگلیا در cمول هیچ اثری از مهربانی و فضای شاد وجود نداره ؛ فضایی تاریک و بهتره بگم ترسناک و پر از درد ناشی از گناه داره.

III) برادر امیر هزار و پنجاه و پنج این ذوق اون فرد رو نشون میده اما نمیشه به استقرا گفت همه اینجورین ... اما اگر اون فرد اطلاعاتش رو بالا ببره حتی از این هم بیشتر لذت خواهد برد . ضمنا نمیشه در وسعت موسیقی کلاسیک فقط چند اثر رو نماینده ی کل اون دونست و لیست سازی غیر اصولیه اما به نظر من اولین گام سبکی که میشه برداشت :
اینها خودشون زیادن و کلی گوش کردن دارن ولی دیگه گام اول باید محکم باشه .

- مس در سی مینور اثر232 ، کانتاتا های 140 و ویولن پارتیتا های 1004 تا 1006 باخ ...
- سونات های 17 و 28 و 14 بتهوون برای پیانو با تمام موومنت هاشون ...
- کنون در ر ماژور و ciaconna فا مینور پکلبل ...
- فصل ها ، ویولن کنسرتو های 1 تا 4 ویوالدی ...
- بلد 1 و 4 شوپن و اتود اپوس 25 ...
- فصل ها ، سوان لیک چایکووسکی ...
- بلو دانوب استراوس ...
- سوناتای K9 اسکارلاتی در ر مینور ...

Pathetique
Monday 8 October 2012, 02:40 PM
با توجه به اینکه علاقه و اطلاعات اندکی نسبت به باروک دارم فعلأ فقط فوگ پرلود 1 باخ که معروف هم هست رو پیشنهاد میکنم .
در مورد موسیقی فیلم هم به نظرم برای آمادگی خیلی میتونه مفید باشه . درسته که هدف کلاسیک هست ولی مثلأ شما موسیقی متن فیلم Schindler List یا Love Story یا Gladiator رو گوش کنید کمی شبیه به موسیقی کلاسیک هست . این شباهت میتونه زمینه ساز علاقه مندی به موسیقی کلاسیک باشه . بله درسته که در موسیقی متن همه نوع موسیقی میشه پیدا کرد ولی من منظورم از اون قطعه هایی هست که شبیه به کلاسیکه . اونایی که یه ارکستراسیون قوی داره . اونایی که سولوهای ویولن یا پیانو یا یه ساز قدیمیه .
برای اولین لیست به نظرم بتهوون یا لیست نمیتونه زیاد موفق باشه . تقریبأ همه موزیسین های دنیا Moonlight Sonata رو از بهترین و عمیقترین ساخته های بشر میدونن ولی افراد عادی آیا میتونن درکش کنن ؟ من که فکر نمیکنم .
به نظرم اول باید موسیقی های معروف که رسانه بارها گذاشته رو بذاریم مثل همون سمفونی 5 بتهوون یا 40 موتزارت بعد بریم سر وقت موسیقی هایی که احساس و غم توشون هست چون میدونید که سلیقه های امروزی این رو بیشتر میپسنده و بعد بریم دنبال سنگینتر ها .
واقعأ چند نفر حاضرن بالاد 1 شوپن رو گوش کنن ؟ حتی 10 ثانیه ؟ حتی افرادی که اسم خودشونو میذارن پیانیست ؟
ما هم که وقتی به دنیا اومدیم بالاد 1 شوپن گوش نکردیم که رفته رفته علاقه مند شدیم . به شخصه خودم 3 ساله که رو آوردم به موسیقی خوب . اون هم وقتی شروع شد موسیقی در حد یانی و این ها بود و حالا سونات های بتهوون ....
منظور اینکه خیلی آهسته باید جلو رفت . به نظرم مثلأ سونات مهتاب یا قطعه های شوپن یا ... برای لیست اول زیاد مناسب نیست . من باز هم پیشنهادم اینه که قطعه های معروف و قوی موسیقی متن - بعد بریم سراغ سبک ترین و احساسی ترین کارهای کلاسیک و کم کم بریم سمت بتهوون و راخمانینف .

LORD-LUCIFER
Monday 8 October 2012, 06:55 PM
دوست من برامون بگو از آهنگ کلاسیکی که قراره بهش گوش بدی چه انتظاری داری؟ البته مطمئنا شما فردی مبتدی در موسیقی نیستی شاید ملاک مناسبی نباشید. ولی دونستن این امر جالب هست که برای کسانی از بیرون موسیقی کلاسیک چطور دیده میشه و از طرف شما انتظار میره دقیقا چه باشه این سبک؟

به نظر من ابتدا يه تاپيك ديگه هم بايد باز بشه و شما اساتيد اين سبك يه سري اطلاعاتي رو كه حتما بايد بدونيم رو توشون قرار بديد كه بشه يه تاپيك مرجع. مثلا معرفي دوره هاي مختلف و هنرمندهاشون و اينكه كه هركدوم چه تاثيري گذاشتند بر موسيقي كلاسيك رو ميشه به طرز ساده اما جامعي در اختيار مخاطب گذاشت.

من براي شروع تقاضا دارم يه آهنگ تاريك و غمگين بشنوم چون اين بعدي از كلاسيك هست كه آشنايي ندارم باهاش.

II) برادر LORD-LUCIFER خودتون میدونید من با گیتار و گیتار الکتریک و افکتها به هیچ وجه غریبه نیستم و اصلا فکر نکنید که متال گوش نکردم و اصولش رو نمیشناسم ؛ من فقط ایدئولوژی برتر رو انتخاب کردم . گیتار الکتریک با دامنه ی اجرای خارق العاده ای که داره در سال های آینده جایگاه خودش رو از این هم که هست مستحکم تر خواهد کرد اما فقط در صورتی که عنصر قانون و اصول در اون ثبات دائم بگیره . الان میبینیم یه نفر با پا یه سازو میزنه یکی با دندون یکی میرقصه یکی ... هرکی از یه طرف یه سبک معرفی کرده و جز خودش و مریدان اندکش هیچکس اون سبک رو جلو نخواهد برد . اصلا عاملی که موسیقی کلاسیک الآن به اینجا رسیده وجود استادانی مثل هایدن و شاگردانش بوده که با وجود نوآوری و خلاقیت از آرمان اصلی موسیقی کلاسیک جدا نشدن ، همون Virtuosity که میفرمایید آیا شامل پاگانینی نبوده ؟ مگر این نیست که خود مالمستین میاد فقط تحت تاثیر چند میزان از آثار پاگانینی به این حد در نوازندگی گیتار میرسه؟ پس چرا پاگانینی که نماد Virtuosity هست از آرمان های اصیل موسیقی کلاسیک و پیچیدگی خاص تئوریک و علمی اون جدا نشد درحالیکه اشراف زاده هم نبود ؟
در رابطه با موسیقی سنگین درست میفرمایید که از اول وجود داشته اما منظور من اون سنگینی نیست. منظور من ناهماهنگی و عدم وجود علم و هنر در آثار جدید امروزیه که تنها عامل به وجود آورنده ی اون پایین تر اومدن سطح و سریع به وجد اومدن مردم هست. مطمئنا در تم دائم اثر 582ام باخ پاساکاگلیا در cمول هیچ اثری از مهربانی و فضای شاد وجود نداره ؛ فضایی تاریک و بهتره بگم ترسناک و پر از درد ناشی از گناه داره.

اصلا فکر نکنید که متال گوش نکردم و اصولش رو نمیشناسم ؛ من فقط ایدئولوژی برتر رو انتخاب کردم .

سالار عزيز ميشه بفرماييد شما چه سبكها و چه گروههايي از متال رو گوش و مطالعه دقيق كرديد كه به نظرتون متال موسيقي پست تري نسبت به كلاسيك به نظر مياد؟؟ اگه از ريشه متال رو مطالعه كرده باشيد به موسيقي كلاسيك خواهيد رسيد! اين يك امر غير قابل انكاره!
كه بعد در دهه هاي بعد متال با موسيقي فولكلور گاثيك و مديوال و....تركيب شد و سبكهاي جديدي ايجاد شدند.موسيقي متال نزديك به 30 سبك و زير سبك داره شما همه اينا رو عميقا درك كرديد كه ميگيد موسيقي ضعيفيست؟

فقط در صورتی که عنصر قانون و اصول در اون ثبات دائم بگیره . الان میبینیم یه نفر با پا یه سازو میزنه یکی با دندون یکی میرقصه یکی ...

مشكل اينه كه شما توي بخش تجاري متال به دنبال اون اصول و برتري موسيقايي ميگردي كه پيدا نميشه! و ما هم پيدا نميكنيم و به همين خاطر هم هست كه بنده موسيقي متال تجاري رو قبول نداشتم و گوش هم نميدم هيچوقت!

هرکی از یه طرف یه سبک معرفی کرده و جز خودش و مریدان اندکش هیچکس اون سبک رو جلو نخواهد برد .

اين كه در متال سبكهاي زيادي هست رو من اتفاقا نقطه قوت اين سبك ميدونم.يه نكته مهم كه در پديدآورندگان سبك هاي متال وجود داره مبحث كليدي Individuality هست. يعني هيچكس قرار نيست كار ديگري رو تكرار كنه! يك من گرايي خاصي هست كه باعث ميشه هيچوقت كار تكراري نشنويم!
اگه اينطوري نبود كه متال همش يه نواخت ميشد. متال اينهمه زيرشاخه داره كه همشون زمين تا آسمون با هم فرق دارن و تفاوت در برخي سبكها به گونه اي هستش كه آدم از اينكه هر دو به يك نام يعني متال خونده ميشن تعجب ميكنه.

من كه هيچوقت موسيقي كلاسيك رو انكار نكردم و دليلي براي اينكار وجود نداره. موسيقي كلاسيك پدربزرگ موسيقي متال هست و خدمتي كه موسيقي كلاسيك به بشريت كرده تا ابد موسيقي رو تغذيه خواهد كرد.

- - - Updated - - -

اين تاپيك براي انتشار موسيقي كلاسيك هست و مطمئنا در اين راستا فعاليت خواهد كرد.

اما من ميخوام ببينم امكانش هست كه كلاسيك بازهاي عزيز اين آهنگ رو گوش كنند و نظرشون رو بدن؟

You can see links before reply

اين اثر در اصل سمفونيك هست اما اين نسخه Unplugged هست كه نويسنده اين آهنگ يعني ماستيس با پيانو اجرا كرده.

ميخوام ببينم آيا فكر ميكنيد اين موسيقي يك موسيقي چيپ و عوام پسند و فاقد ارزش هنري و احساسي هست؟

(كيفيت آهنگ پايين هست شرمنده و نسخه تصويريش رو تبديل كردم چون هيچ نسخه ديگه اي از اين ورژن آهنگ نيست!)

نسخه اصلي آهنگ رو هم خواستيد براتون ميذارم.

amir1055
Tuesday 9 October 2012, 07:22 AM
دوستان تقاضا دارم بحث مقایسه سبک ها رو در مکانی مناسب تر دنبال کنید چون هیچ ارتباطی با هدف تاپیک نداره.

amir1055
Tuesday 9 October 2012, 07:41 AM
با توجه به اینکه علاقه و اطلاعات اندکی نسبت به باروک دارم فعلأ فقط فوگ پرلود 1 باخ که معروف هم هست رو پیشنهاد میکنم .
در مورد موسیقی فیلم هم به نظرم برای آمادگی خیلی میتونه مفید باشه . درسته که هدف کلاسیک هست ولی مثلأ شما موسیقی متن فیلم Schindler List یا Love Story یا Gladiator رو گوش کنید کمی شبیه به موسیقی کلاسیک هست . این شباهت میتونه زمینه ساز علاقه مندی به موسیقی کلاسیک باشه . بله درسته که در موسیقی متن همه نوع موسیقی میشه پیدا کرد ولی من منظورم از اون قطعه هایی هست که شبیه به کلاسیکه . اونایی که یه ارکستراسیون قوی داره . اونایی که سولوهای ویولن یا پیانو یا یه ساز قدیمیه .
برای اولین لیست به نظرم بتهوون یا لیست نمیتونه زیاد موفق باشه . تقریبأ همه موزیسین های دنیا Moonlight Sonata رو از بهترین و عمیقترین ساخته های بشر میدونن ولی افراد عادی آیا میتونن درکش کنن ؟ من که فکر نمیکنم .
به نظرم اول باید موسیقی های معروف که رسانه بارها گذاشته رو بذاریم مثل همون سمفونی 5 بتهوون یا 40 موتزارت بعد بریم سر وقت موسیقی هایی که احساس و غم توشون هست چون میدونید که سلیقه های امروزی این رو بیشتر میپسنده و بعد بریم دنبال سنگینتر ها .
واقعأ چند نفر حاضرن بالاد 1 شوپن رو گوش کنن ؟ حتی 10 ثانیه ؟ حتی افرادی که اسم خودشونو میذارن پیانیست ؟
ما هم که وقتی به دنیا اومدیم بالاد 1 شوپن گوش نکردیم که رفته رفته علاقه مند شدیم . به شخصه خودم 3 ساله که رو آوردم به موسیقی خوب . اون هم وقتی شروع شد موسیقی در حد یانی و این ها بود و حالا سونات های بتهوون ....
منظور اینکه خیلی آهسته باید جلو رفت . به نظرم مثلأ سونات مهتاب یا قطعه های شوپن یا ... برای لیست اول زیاد مناسب نیست . من باز هم پیشنهادم اینه که قطعه های معروف و قوی موسیقی متن - بعد بریم سراغ سبک ترین و احساسی ترین کارهای کلاسیک و کم کم بریم سمت بتهوون و راخمانینف .

تقریبا باهاتو موافقم شاید برای شروع علاقه مندی به سبک کلاسیک باید از سبکی غیر از کلاسیک شروع کرد به تعبیر جناب LORD_LUCIFER راهی هست که ازش به موسیقی کلاسیم میرسیم. البته این جای بحث بیشتری داره.
با love story موافق نیستم. با اینکه اثری قوی محسوب میشه ولی تناسبی با موسیقی کلاسیک نداره بنظرم. اما با موسیقی فیلم متن فهرست شیندلر یا گلادیاتور کاملا موافقم. شاید بشه موسیقی متن فیلم پاپیون رو هم اضافه کرد. یا برخی آثار کلاسیک بکار رفته در موسیقی متن فیلم های بزرگ. مثل اثر سترگ باربر که در فیلم پلاتون بکار گرفته شد و ...
ولی جناب Favilla به فهرست خیلی خوبی اشاره کردند که من با خیلی هاشون موافقم مثل دانوب آبی و برخی از موومان های چهر فصل یا برخی قسمت های باله دریاچه قو و حتی باله های دیگر چایکوفسکی. اینها ایده های خوبی هستند. درحال حاضر من مشغول لیست کردن این ایده ها و یافتن قطعات مرتبط هستم.

- - - Updated - - -

- مس در سی مینور اثر232 ، کانتاتا های 140 و ویولن پارتیتا های 1004 تا 1006 باخ ...
- سونات های 17 و 28 و 14 بتهوون برای پیانو با تمام موومنت هاشون ...
- کنون در ر ماژور و ciaconna فا مینور پکلبل ...
- فصل ها ، ویولن کنسرتو های 1 تا 4 ویوالدی ...
- بلد 1 و 4 شوپن و اتود اپوس 25 ...
- فصل ها ، سوان لیک چایکووسکی ...
- بلو دانوب استراوس ...
- سوناتای K9 اسکارلاتی در ر مینور ...

فکر نمیکنید همه موومان های یک سونات ممکن هست برای شنوده تازه کار خسته کننده باشه ؟ ویلن پارتیتاهای 1004 تا 1006 با اینکه از جمله زیباترین آثار نوشته شده برای این ساز هستند اما بنظر نمیاد باز هم برای یک تازه کار کمی خسته کننده باشه؟ اینطور فکر نمیکنید؟
من از فهرستتون با کنون، چهارفصل،دریاچه قو و دانوب آبی کاملا موافقم. دقت کنید فعلا درحال تهیه لیست اول هسیتم و لیست های دیگری هم وجود خواهد داشت که برای شنونده های ارتقا یافته مناسب است.
اگر آثار دیگه ای هم از این دست مد نظر دارید دریغ نفرمایید لطفا.

amir1055
Tuesday 9 October 2012, 07:52 AM
به نظر من ابتدا يه تاپيك ديگه هم بايد باز بشه و شما اساتيد اين سبك يه سري اطلاعاتي رو كه حتما بايد بدونيم رو توشون قرار بديد كه بشه يه تاپيك مرجع. مثلا معرفي دوره هاي مختلف و هنرمندهاشون و اينكه كه هركدوم چه تاثيري گذاشتند بر موسيقي كلاسيك رو ميشه به طرز ساده اما جامعي در اختيار مخاطب گذاشت.

من براي شروع تقاضا دارم يه آهنگ تاريك و غمگين بشنوم چون اين بعدي از كلاسيك هست كه آشنايي ندارم باهاش.

از ایده شما دوست من حتما استفاده خواهم کرد.
آهنگی رو هم که زحمت کشیدین و آپلود کردین رو گوش دادم. بسیار زیبا و عالی بود.
شاید برا شما جالب باشه که آثاری از این دست که از تغییرات هارمونیکی اینچنین استفاده میکنند وام دار آثار دراماتیک واگنر هستند که در بسیاری از اپراهای خودش از این تکنیک استفاده میکرد. اگه براتون مقدوره چهارگانه معروف حلقه نایبلونگن (نایبلونگ-نیبلونگ)رو گوش کنید احتمالا براتون بسیار جالب خواهد بود. بگذریم. اگر ایده دیگه ای راجع به این تاپیک دارید همه خوشحال میشم که با ما درمیون بگذارید. و تمنا دارم از بحث راجع به مقایسه سبک ها خودداری کنید.

LORD-LUCIFER
Tuesday 9 October 2012, 08:05 AM
از ایده شما دوست من حتما استفاده خواهم کرد.
آهنگی رو هم که زحمت کشیدین و آپلود کردین رو گوش دادم. بسیار زیبا و عالی بود.
شاید برا شما جالب باشه که آثاری از این دست که از تغییرات هارمونیکی اینچنین استفاده میکنند وام دار آثار دراماتیک واگنر هستند که در بسیاری از اپراهای خودش از این تکنیک استفاده میکرد. اگه براتون مقدوره چهارگانه معروف حلقه نایبلونگن (نایبلونگ-نیبلونگ)رو گوش کنید احتمالا براتون بسیار جالب خواهد بود. بگذریم. اگر ایده دیگه ای راجع به این تاپیک دارید همه خوشحال میشم که با ما درمیون بگذارید. و تمنا دارم از بحث راجع به مقایسه سبک ها خودداری کنید.

از اين كه تاپيك منحرف شد من عذر ميخوام. بحث غير مرتبط از الان تعطيل!

اين آهنگي كه فرمودين اسم انگليسيش رو بفرماييد تا سرچ كنم و گوش بدم.

براي خودم هم خيلي جالبه كه كشف كنم موزيسين هاي مورد علاقه تاثيراتشون رو از كجا ميگرفتن.

amir1055
Tuesday 9 October 2012, 08:31 AM
نام اصلی اثر Der Ring des Nibelungen هست و نام انگلیسی اون The Ring of the Nibelung .
یک اپرای بسیار طولانی ولی فوق العاده. برای واگنر ساخت این اثر 26 سال طول کشید.

منتظر ایده های جدیدتون هستیم.

Pathetique
Tuesday 9 October 2012, 10:56 AM
Love Story و از این دست درسته آنچنان قوی و مرتبط با موسیقی کلاسیک نیستن ولی چون کمی شبیه هستن و در کنار این چون مردم دوستشون دارن میتونه خیلی مفید باشه . همین Love Story رو من دیدم کسانی رو که خاطور گوش میدن و این رو دوست دارن . خیلی پرطرفداره .
خوب پس اگه اینطور باشه لیست اولیه من :
Bach - Toccata and Fugue in D minor, BWV 565
Bach - Prelude No 1
Bach - Cello Suite No 1
Mozart - Greensleeves
Mozart - Piano Concerto No 10 - 3rd Mov Allegro
Mozart - Eine Kleine Nachtmusik- Allegro
Mozart - Turkish March
Schubert - Ave Maria
Schubert - Standchen
Strauss - The Blue Danube
Tchaikovsky - Swan Lake Ballet Suite Scene No. 10
Vivaldi - All Seasons
Beethoven - Fur Elise
Beethoven - Symphony 5 and 9
Beethoven - Sonata No 17 3rd Movement
Beethoven - Piano Sonata No 14 3rd Movement
Chopin - Grande Valse Brilliante
Chopin - Valse Op 64 No 1
Carl Orff - Carmin Burana

ولی من باز هم با همچین لیستی برای کسی که هیچ موسیقی خوبی گوش نکرده مخالفم .

amir1055
Tuesday 9 October 2012, 11:47 AM
Love Story و از این دست درسته آنچنان قوی و مرتبط با موسیقی کلاسیک نیستن ولی چون کمی شبیه هستن و در کنار این چون مردم دوستشون دارن میتونه خیلی مفید باشه . همین Love Story رو من دیدم کسانی رو که خاطور گوش میدن و این رو دوست دارن . خیلی پرطرفداره .
Bach - Prelude No 1
Bach - Cello Suite No 1
Mozart - Greensleeves
Mozart - Turkish March
Schubert - Ave Maria
Schubert - Standchen
Vivaldi - All Seasons
Beethoven - Fur Elise

بله همونطور که عرض کردم شاید برخی از این دست آهنگ ها چندان مناسب یک مبتدی نباشه. ولی بعضی از اونها میتونند مناسب باشند.
برخی رو در لیست دوم میشه استفاده کرد، بعضی رو هم حتی در لیست های بالاتر.

متاسفانه Greensleeves موتسارت رو نشنیدم. کدوم اثرشونه ؟

Pathetique
Tuesday 9 October 2012, 11:55 AM
این اثر به همین اسم معروف هست . متأسفانه اطلاعات زیادی درباره اش ندارم و حتی شک دارم که اثر موتزارت باشه . ولی قطعه خیلی معروفی هست . و همچنین ساده مثل کنون D ....

درسته من که گفتم نباید برای لیست اول یه همچین قطعه هایی باشه :دی
مثلأ شنونده تازه چطور میخواد عمق سونات 14 موومنت سوم بتهوون رو درک کنه . من و امثال من هم توش موندیم .
آقا امیر شما دقیقأ با کدومهاش موافقی از لیستی که نوشتم ؟

amir1055
Tuesday 9 October 2012, 12:12 PM
Bach - Prelude No 1
Bach - Cello Suite No 1
Mozart - Greensleeves
Mozart - Turkish March
Schubert - Ave Maria
Schubert - Standchen
Vivaldi - All Seasons
Beethoven - Fur Elise

با دانوب آبی کاملا موافقم.
با قسمتی از باله ای که فرمودین هم همینوطور
با برخی موومان های چهار فصل.
منظور شما از ave maria نسخه آوازی اون هست یا نسخه های دیگه اون ؟
من فعلا با قطعات آوازی خیلی موافق نیستم. چون ذهن شنونده مبتدی پر از آوازهای گوناگون امروزی هست و کمی دشوار سلیقه اون رو میشه تغییر داد. بسیار هستند که از صدای زیبای یک سوپرانو و یا از صدای باشکوه یک تنور به خنده میافتند. متاسفانه.

Pathetique
Tuesday 9 October 2012, 12:52 PM
منظورم نسخه سازهای زهی اون هست . دیوانه کنندس ...

amir1055
Tuesday 9 October 2012, 01:04 PM
لطفا نظرتون رو راجع به لیست زیر بفرمایید:

1. J. williams - shindler's list
2. J.Goldsmith - papillon
3. P.Tchaikovsky - swan lake - scence 10 (moderato)
4. J.Strauss- blue danube
5. A.vivaldi- violin concerto op.8 no.1 movement 1
6. Dvorak - slovanic dance op72 no.2-allegretto grazioso
7. D.Shostakovich (kubrick's eye's wide shut)-jazz suite no 2
8. W.Mozart - turkish rondo
9. L.Beethoven - moonlight movement 1
10.J. Bach - air on G string
11. F.Schubert - ave maria (violin and orchestra OR violin and piano)
12. J.Brahms - Hungarian Dance No.1 and No.5

SOROUSHANE
Wednesday 10 October 2012, 09:06 AM
با سلام
مایلم به عرض دوستان برسونم با اینکه موسیقی در مملکت ما در حاشیه هست و مثل ممالک اروپایی دغدغه محسوب نمیشه
انتظاری جز این نیس که مخاطب سطحی نگری داشته و برای وقت گذرانی به موسیقی نگاه کنه
همینطور ما در یک جامعه فولکریک هستیم و هنوز فرهنگ از طریق پارامترهای شفاهی و غیر آکادمیک داره تغذیه میشه و بصورت عمده موسیقی هم جزیی از این ماجراس
حال اونکه در موسیقی اروپایی نگرش ها متفاوته وجایگاه اون بطور محسوسی تثبیت شدهس و همه اینها منجر به ایجاد فرهنگی به نام فرهنگ شنیداری وسلیقه مخاطب شده کلماتی که در ایران هنوز سالها جای کار داره
با در نظر گرفتن این موضوع که آموزش -آشنایی و علاقه ارکان به هم پیوسته ای در هر امری از جمله موسیقی محسوب میشه میشه این نتیجه رو محتمل دونس که چون آموزش موسیقی در مملکت ما آنچنان در مدارس رسمی نیس لاجرم سطح آگاهی مخاطب رو تحت تاثیر قرار داده وهمینطور نوع وذاِیقه شنیداریشو در سایر کشور ها موسیقی در سنین دبستان وپیش از دبستان دررکن اموزش جا داره وبهش اهمیت میدن و در ادامه هم با هماهنگی خاصی برنامه های مربوط به موسیقی رو در آموزش پیش میبرن و اینجاس که شما پرورش مخاطبان آینده رو میبینی و تفاوتها شروع میشه
درک دریافت ومهم بودن هم کلماتیس که میشه در موردش بحث کرد و اینکه زاییده چه عواملیه که باعث میشه مخاطب ایرانی با موسیقی کلاسیک ارتباط موثری برقرار نکنه
1- نبود فرهنگ جمعی و فرد گرایی که موسقی ایرانی به شدت به اون وابسته هس و موسیقی همچنان در سیطره عناصر منو فونیکه
که البته تا حدود زیادی به ذات موسیقی ایرانی و مشرق زمین هم مربوطه
2-خواننده سالاری در آهنگسازی موسیقی در ایران اکثریت قریب به اتفاق اهنگسازان در وادی موسیقی همراه با کلام کار میکنند وکمتر به موسیقی بی کلام پرداخته میشه که بنوبه خودش منجر به درک کمتری از موسیقی وظرافتهای هارمونیک اون میشه چه اینکه شنونده حرفه ای هم در مورد شنیدن موسیقی در یک اثر با کلام میبایست برای درک هارمونیک ها دقت وانرژی ووقت بیشتری بگذاره وحال اونکه یکی از مهمترین عناصر موسیقی کلاسیک درک زیبایی هارمونیکها و حل های متوالی آکوردها و اوج و فرودهای اونه که کادانس وتکرارهای ظریف و زیبا هم از اون جمله اند-
3- زمان وعوض شدن ذایقه ونسلهایی که حافظه شنیداری و آرشیو شنیداری جامعه رو میسازه که به طبع این موضوع سلیقه عمومی رو هم تحت شعاع قرار میده در مملکتی هنوز مردم با تکیه به حافظه نسلها" گل گلدون من "گوش میدن وخسته نمیشن موسیقی وعناصر تکاملی اون در ارتقای تنوع و غنای شنیداری راه درازی در پیش داره
4-سرعت در زندگی مدرن امروزه در کل جوامع با عث میشه در نوع موسیقی و زمان شنیدنش تفاوتهای اساسی بوجود بیاد که این موضوع درکل دنیا تاثیر گذار بوده ودر ایران بیشتر دیده میشه که خیلی از مردم وقت رفتن به سر کار و انجام یک کار ثانوی به موسیقی گوش میدن به دلیل بزرگی که زمان نام داره وفرصتهای کمتری برای درک موسیقیهای کلاسیک و سنگین پیش میاد موتیفها کوتاه اوج وفرودها کوتاه و زمان کلی قطعات کوتاه ومتناسب با سلیقه مخاطب ماشینی و مدرنی شده که با کمبود زمان وسرعت بالای ریتم زندگی ماشینی مواجه

amir1055
Wednesday 10 October 2012, 09:14 AM
با سلام
مایلم به عرض دوستان برسونم با اینکه موسیقی در مملکت ما در حاشیه هست و مثل ممالک اروپایی دغدغه محسوب نمیشه
انتظاری جز این نیس که مخاطب سطحی نگری داشته و برای وقت گذرانی به موسیقی نگاه کنه
همینطور ما در یک جامعه فولکریک هستیم و هنوز فرهنگ از طریق پارامترهای شفاهی و غیر آکادمیک داره تغذیه میشه و بصورت عمده موسیقی هم جزیی از این ماجراس
حال اونکه در موسیقی اروپایی نگرش ها متفاوته وجایگاه اون بطور محسوسی تثبیت شدهس و همه اینها منجر به ایجاد فرهنگی به نام فرهنگ شنیداری وسلیقه مخاطب شده کلماتی که در ایران هنوز سالها جای کار داره
با در نظر گرفتن این موضوع که آموزش -آشنایی و علاقه ارکان به هم پیوسته ای در هر امری از جمله موسیقی محسوب میشه میشه این نتیجه رو محتمل دونس که چون آموزش موسیقی در مملکت ما آنچنان در مدارس رسمی نیس لاجرم سطح آگاهی مخاطب رو تحت تاثیر قرار داده وهمینطور نوع وذاِیقه شنیداریشو در سایر کشور ها موسیقی در سنین دبستان وپیش از دبستان دررکن اموزش جا داره وبهش اهمیت میدن و در ادامه هم با هماهنگی خاصی برنامه های مربوط به موسیقی رو در آموزش پیش میبرن و اینجاس که شما پرورش مخاطبان آینده رو میبینی و تفاوتها شروع میشه
درک دریافت ومهم بودن هم کلماتیس که میشه در موردش بحث کرد و اینکه زاییده چه عواملیه که باعث میشه مخاطب ایرانی با موسیقی کلاسیک ارتباط موثری برقرار نکنه
1- نبود فرهنگ جمعی و فرد گرایی که موسقی ایرانی به شدت به اون وابسته هس و موسیقی همچنان در سیطره عناصر منو فونیکه
که البته تا حدود زیادی به ذات موسیقی ایرانی و مشرق زمین هم مربوطه
2-خواننده سالاری در آهنگسازی موسیقی در ایران اکثریت قریب به اتفاق اهنگسازان در وادی موسیقی همراه با کلام کار میکنند وکمتر به موسیقی بی کلام پرداخته میشه که بنوبه خودش منجر به درک کمتری از موسیقی وظرافتهای هارمونیک اون میشه چه اینکه شنونده حرفه ای هم در مورد شنیدن موسیقی در یک اثر با کلام میبایست برای درک هارمونیک ها دقت وانرژی ووقت بیشتری بگذاره وحال اونکه یکی از مهمترین عناصر موسیقی کلاسیک درک زیبایی هارمونیکها و حل های متوالی آکوردها و اوج و فرودهای اونه که کادانس وتکرارهای ظریف و زیبا هم از اون جمله اند-
3- زمان وعوض شدن ذایقه ونسلهایی که حافظه شنیداری و آرشیو شنیداری جامعه رو میسازه که به طبع این موضوع سلیقه عمومی رو هم تحت شعاع قرار میده در مملکتی هنوز مردم با تکیه به حافظه نسلها" گل گلدون من "گوش میدن وخسته نمیشن موسیقی وعناصر تکاملی اون در ارتقای تنوع و غنای شنیداری راه درازی در پیش داره
4-سرعت در زندگی مدرن امروزه در کل جوامع با عث میشه در نوع موسیقی و زمان شنیدنش تفاوتهای اساسی بوجود بیاد که این موضوع درکل دنیا تاثیر گذار بوده ودر ایران بیشتر دیده میشه که خیلی از مردم وقت رفتن به سر کار و انجام یک کار ثانوی به موسیقی گوش میدن به دلیل بزرگی که زمان نام داره وفرصتهای کمتری برای درک موسیقیهای کلاسیک و سنگین پیش میاد موتیفها کوتاه اوج وفرودها کوتاه و زمان کلی قطعات کوتاه ومتناسب با سلیقه مخاطب ماشینی و مدرنی شده که با کمبود زمان وسرعت بالای ریتم زندگی ماشینی مواجه

بسیار ممنونم بابت نقد بسیار خوب و بجاتون. این تاپیک موضوعی رو پیشنهاد کرد که به فکر و ذهن من رسید تا کاری عملی انجام بشه. پیشنهاد شما چیه در این مورد ؟

Pathetique
Wednesday 10 October 2012, 10:11 AM
لطفا نظرتون رو راجع به لیست زیر بفرمایید:

1. J. williams - shindler's list
2. J.Goldsmith - papillon
3. P.Tchaikovsky - swan lake - scence 10 (moderato)
4. J.Strauss- blue danube
5. A.vivaldi- violin concerto op.8 no.1 movement 1
6. Dvorak - slovanic dance op72 no.2-allegretto grazioso
7. D.Shostakovich (kubrick's eye's wide shut)-jazz suite no 2
8. W.Mozart - turkish rondo
9. L.Beethoven - moonlight movement 1
10.J. Bach - air on G string
11. F.Schubert - ave maria (violin and orchestra OR violin and piano)
12. J.Brahms - Hungarian Dance No.1 and No.5

با 6 موافق نیستم . به جاش میشه از قطعه Symphony 9 in E Minor موومنت سوم یعنی استکرتسو از همین آهنگساز میشه استفاده کرد که آوایی آشنا تر هست و فوق العاده زیبا .
با شوستاکوویچ خیلی موافقم . با سونات مهتاب اصلأ موافق نیستم چون خیلی سنگینتر از اینه که یه تازه کار گوش کنه ، اینجا داریم خود موسیقی رو از لحاظ ساده بودن برسی میکنیم نه نتش رو . به جاش اگر من بودم همون Fur Elise معروف رو قرار میدادم .
بقیه لیست خیلی خوبه به نظرم .
البته اینها نظر شخصی بنده هست ...

amir1055
Wednesday 10 October 2012, 10:37 AM
fur elise رو اصلا یادم نبود. برا این لیست خیلی مناسبه.
اون موومان از slovanic dance بنظر شما رمانتیک تر و ملودیک تر نسیت ؟ ما به قطعه ای احتیاج داریم که در بدو شروع به گوش شنونده خوش بیاد در همان میزان های اول.

amir1055
Wednesday 10 October 2012, 11:06 AM
بنظر دوستان یک جایگزین مناسب برای مورد شماره 6 میتونه barcarolle افنباخ باشه ؟

Pathetique
Wednesday 10 October 2012, 11:07 AM
fur elise رو اصلا یادم نبود. برا این لیست خیلی مناسبه.
اون موومان از slovanic dance بنظر شما رمانتیک تر و ملودیک تر نسیت ؟ ما به قطعه ای احتیاج داریم که در بدو شروع به گوش شنونده خوش بیاد در همان میزان های اول.
در همین حال باید آشنا هم باشه دیگه درسته ؟ من مطمئنم که اگه آشنا نباشه سریع رد میکنه .

Pathetique
Wednesday 10 October 2012, 11:27 AM
بنظر دوستان یک جایگزین مناسب برای مورد شماره 6 میتونه barcarolle افنباخ باشه ؟
Boccherini : Menuetto ؟

amir1055
Wednesday 10 October 2012, 11:58 AM
بله این هم گزینه بسیار خوبیه.
لیست اولیه داره کم کم تکمیل میشه بگمانم.

lakshemi
Sunday 14 October 2012, 11:58 PM
متاسفانه Greensleeves موتسارت رو نشنیدم. کدوم اثرشونه ؟

دوست عزیز، این اثر متعلق به موزارت نازنین نیست.یک ترانه ی فولکلور انگلیسیه.

amir1055
Monday 15 October 2012, 07:33 AM
دوست عزیز، این اثر متعلق به موزارت نازنین نیست.یک ترانه ی فولکلور انگلیسیه.

متشکرم بابت تذکرتون.

LORD-LUCIFER
Thursday 25 October 2012, 04:12 PM
خب من حدودا تا الان حدودا 6 بار آهنگ Der Ring des Nibelungen از ريچارد واگنر رو گوش كردم! اين اثر 69 دقيقه اي واقعا زيبا بود. بيشتر حس ميكردم دارم نمايش ميبينم تا اينكه آهنگ گوش ميكنم. كه شايد به دليل ترنزيشن هاي فوق العاده ي اين آهنگ بود.

البته خيلي بايد بيشتر از اينا گوش بدم تا قشنگ جزئياتش دستم بياد.

فقط يه چيزي! اصلا تاريك نبود! انتظار داشتم طبق گفته دوستان با آهنگ سياهي طرف باشم اما در برابر آهنگايي كه من گوش ميدم سفيده اين!

البته شايد مفاهيم ما از تاريكي فرق ميكنند.

amir1055
Saturday 27 October 2012, 11:58 AM
خب من حدودا تا الان حدودا 6 بار آهنگ Der Ring des Nibelungen از ريچارد واگنر رو گوش كردم! اين اثر 69 دقيقه اي واقعا زيبا بود. بيشتر حس ميكردم دارم نمايش ميبينم تا اينكه آهنگ گوش ميكنم. كه شايد به دليل ترنزيشن هاي فوق العاده ي اين آهنگ بود.

البته خيلي بايد بيشتر از اينا گوش بدم تا قشنگ جزئياتش دستم بياد.

فقط يه چيزي! اصلا تاريك نبود! انتظار داشتم طبق گفته دوستان با آهنگ سياهي طرف باشم اما در برابر آهنگايي كه من گوش ميدم سفيده اين!

البته شايد مفاهيم ما از تاريكي فرق ميكنند.

قطعا تعاریف بشدت متفاوتند و باید هم باشند، اما از تاریک بودن این اپرا یادم نیماد کسی سخنی گفته باشه. این اپرا متشکل از چهار اپرای مجزا هستش که در دنباله هم دیگه هستند. پیشنهاد می کنم 3تای دیگه رو هم ببینید و گوش کنید.

- - - Updated - - -

دوستان
لیست اولیه قطعات رو بنده برای هرکسی که میشناختم از دوستان نزدیک تا فامیل و... پیشنهاد دادم تا گوش کنند و نظرشون را اعلام کنند. نظریات جالبی دسگیرم شده که بزودی اعلام می کنم و اگه شما هم یاری کنید برای لیست دوم آماده بشیم.

LORD-LUCIFER
Saturday 27 October 2012, 02:22 PM
قطعا تعاریف بشدت متفاوتند و باید هم باشند، اما از تاریک بودن این اپرا یادم نیماد کسی سخنی گفته باشه. این اپرا متشکل از چهار اپرای مجزا هستش که در دنباله هم دیگه هستند. پیشنهاد می کنم 3تای دیگه رو هم ببینید و گوش کنید.

- - - Updated - - -

دوستان
لیست اولیه قطعات رو بنده برای هرکسی که میشناختم از دوستان نزدیک تا فامیل و... پیشنهاد دادم تا گوش کنند و نظرشون را اعلام کنند. نظریات جالبی دسگیرم شده که بزودی اعلام می کنم و اگه شما هم یاری کنید برای لیست دوم آماده بشیم.

زرشك يعني سه تا يك ساعت ديگه هم داره؟:21:

من همونطور كه گفتم دنبال يك اثر تاريك EPIC و با تم جنگاوري يا همچين چيزي ميگردم كه هنوز پيدا نكردم! نميدونم متوجه ميشين چي تو كله من ميگذره يا نه.

cerulean
Saturday 27 October 2012, 04:18 PM
منم میتونم گوشبدم و نظرم رو بگم؟

Favilla
Saturday 27 October 2012, 04:57 PM
زرشك يعني سه تا يك ساعت ديگه هم داره؟:21:

من همونطور كه گفتم دنبال يك اثر تاريك EPIC و با تم جنگاوري يا همچين چيزي ميگردم كه هنوز پيدا نكردم! نميدونم متوجه ميشين چي تو كله من ميگذره يا نه.

بنده متوجه میشم شما چی میفرمائید ...

این اثر زیر مجموعه ی Requiem Mass in D minor k.626 هست تحت عنوان Dies irae بنا شده بر مناجات دییس ایره معروف لاتین . شروع میشه با معارفه ی مشهور رکوئیم موتزارت در ر ، این فایل من در دقیقه ی 1 وارد دییس ایره میشه .

( فایل صوتی ) (You can see links before reply)

LORD-LUCIFER
Saturday 27 October 2012, 05:35 PM
بنده متوجه میشم شما چی میفرمائید ...

این اثر زیر مجموعه ی Requiem Mass in D minor k.626 هست تحت عنوان Dies irae بنا شده بر مناجات دییس ایره معروف لاتین . شروع میشه با معارفه ی مشهور رکوئیم موتزارت در ر ، این فایل من در دقیقه ی 1 وارد دییس ایره میشه .

( فایل صوتی ) (You can see links before reply)

آقا اين خيلي نزديكتره به اون چيزي كه ميخوام (در مقايسه با آهنگ واگنر). اما هنوز فاصله زيادي داره با اون فضايي كه ميخوام!

فكر نكنم با كلمات بتونم شفاف بگم كه منظورم چيه!

منظورم يه چيزي تو اين مايه هاست:

اين اثرو يكي دوبار گوش بديد دستتون مياد چه چيزي مدنظرمه!

البته پيشاپيش بگم نسخه سمفونيكشو گذاشتم و اون نسخه اصلي كه گيتار الكتريك و درام و وكال غرش كننده هستند نيست :4:! پس با خيال راحت ميتونيد دانلود كنيد! البته بايد اضافه كنم اين نسخه شاهكاره! اصليش از اينم بهتره!

Pathetique
Saturday 27 October 2012, 10:35 PM
آقا اين خيلي نزديكتره به اون چيزي كه ميخوام (در مقايسه با آهنگ واگنر). اما هنوز فاصله زيادي داره با اون فضايي كه ميخوام!

فكر نكنم با كلمات بتونم شفاف بگم كه منظورم چيه!

منظورم يه چيزي تو اين مايه هاست:

اين اثرو يكي دوبار گوش بديد دستتون مياد چه چيزي مدنظرمه!

البته پيشاپيش بگم نسخه سمفونيكشو گذاشتم و اون نسخه اصلي كه گيتار الكتريك و درام و وكال غرش كننده هستند نيست :4:! پس با خيال راحت ميتونيد دانلود كنيد! البته بايد اضافه كنم اين نسخه شاهكاره! اصليش از اينم بهتره!
باله رومئو جولیت Prokofiev رو گوش کنید شاید نزدیک شدید . البته سنگین نیست به اون معنایی که شما میخوای ولی باز ارکستراسیون نزدیکی داره به چیزی که میخواید . چیزی به خاطرم برسه بهتون میگم .

LORD-LUCIFER
Saturday 27 October 2012, 10:50 PM
باله رومئو جولیت Prokofiev رو گوش کنید شاید نزدیک شدید . البته سنگین نیست به اون معنایی که شما میخوای ولی باز ارکستراسیون نزدیکی داره به چیزی که میخواید . چیزی به خاطرم برسه بهتون میگم .
من منظورم فقط سنگين بودن و اينا نيست. مطمئنا هيچ سبكي به سنگيني متال نيست!

منظورم فضا و تم آهنگه! آهنگيم كه گذاشتم در مقايسه با ورژن اصليش اصلا سنگين نيست!‌اما خيلي دوسش دارم. چون فضاش وحشتناك عاليه.

بابت معرفي هم ممنون.اگه لينك بديد عالي ميشه.

amir1055
Sunday 28 October 2012, 07:15 AM
قطعا نظر همه دوستان مهم هست.

- - - Updated - - -

هر دوره ای از موسیقی تلقی و جهان بینی خودش رو داره که تحت تاثیر عواملی بی شمار خودش رو بروز میده. شما نباید حال و هوای متا رو در سبک های کلاسیک دنبال کنید. این درست مثله این میمونه که شما بدنبال حسی از باخ باشید که آهنگسازی مثل بولز القاء می کنه و این تقریبا غیرممکنه. سبک های گوناگون از هم بشدت تاثیر می پذیرند اما دقت کنید این تاثیر در حوزه احساسات و جو و حال و هوا نیست بلکه مسائل تکنیکی و تئوری قضیست. اینکه گفته می شه موسیقی باخ بر موسیقی راک تاثیر بسیاری داشته منظور این نیست که شما در موسیقی راک دنبال موسیقی باخ بگردید یا در موسیقی باخ بدنبال حال و هوای راک و ... باشید. موضوعاتی از این دست پیچیدگی های خاص خودش رو داره و از حوصله این تاپیک بسیار فراتر می ره.
ولی کار شما ناخودآگاه می تونه زمینه ساز یک تحقیق بسیار خوب باشه. مثلا شما می تونید براساس معیارهایی که در سبک قابل احترام متال یا حتی سبک هایی دیگه وجود داره، موسیقی کلاسیک رو رده بندی کنید. این می تونه نتایج جالبی رو بهمراه داشته باشه.

LORD-LUCIFER
Sunday 28 October 2012, 11:42 AM
قطعا نظر همه دوستان مهم هست.

- - - Updated - - -

هر دوره ای از موسیقی تلقی و جهان بینی خودش رو داره که تحت تاثیر عواملی بی شمار خودش رو بروز میده. شما نباید حال و هوای متا رو در سبک های کلاسیک دنبال کنید. این درست مثله این میمونه که شما بدنبال حسی از باخ باشید که آهنگسازی مثل بولز القاء می کنه و این تقریبا غیرممکنه. سبک های گوناگون از هم بشدت تاثیر می پذیرند اما دقت کنید این تاثیر در حوزه احساسات و جو و حال و هوا نیست بلکه مسائل تکنیکی و تئوری قضیست. اینکه گفته می شه موسیقی باخ بر موسیقی راک تاثیر بسیاری داشته منظور این نیست که شما در موسیقی راک دنبال موسیقی باخ بگردید یا در موسیقی باخ بدنبال حال و هوای راک و ... باشید. موضوعاتی از این دست پیچیدگی های خاص خودش رو داره و از حوصله این تاپیک بسیار فراتر می ره.
ولی کار شما ناخودآگاه می تونه زمینه ساز یک تحقیق بسیار خوب باشه. مثلا شما می تونید براساس معیارهایی که در سبک قابل احترام متال یا حتی سبک هایی دیگه وجود داره، موسیقی کلاسیک رو رده بندی کنید. این می تونه نتایج جالبی رو بهمراه داشته باشه.

من كاملا متوجه اين مسئله هستم. و اگه قرار بود متال كپي كلاسيك باشه كه هيچوقت سبك و نوآوري جديدي در موسيقي به حساب نميومد!

اما يه سري مفاهيم مشترك هستند! مثلا تم جنگاوري و حماسي. حالا ممكنه توي متال به دليل برخي مسائل اين حس ها قويتر و كوبنده تر باشند.

اما من فكر ميكنم آهنگ هاي كلاسيكي هم هستند كه همين تم و مضامين رو به گونه اي ديگه روايت كردند.

amir1055
Monday 19 November 2012, 10:38 AM
دوستان عزیز
آهنگ های موجود در اولین لیست تهیه شده با مشورت شما رو در هر کجا که میشناختم گذاشتم و میزان محبوبیت اونها رو ثبت کردم. لیست زیر از بالا به پایین برحسب محبوبیت مرتب شدند. افراد مورد تحقیق حدود 50 نفر بودند. اگه شما هم همچین کاری کنید و مرتب شده لیست رو اعلام کنید که بسیار خوب خواهد شد چراکه لیست اولیه بسیار مهم است:

J. Goldsmith - papillon

J. williams - shindler's list

(P. Tchaikovsky - swan lake - scence 10 (moderato

D. Shostakovich (kubrick's eye's wide shut)-jazz suite no 2

J. Bach - air on G string

(F. Schubert - ave maria (violin and orchestra OR violin and piano

J. Strauss- blue danube

J. offenbach - barcarolle from Tales of Hoffmann

J. Brahms - Hungarian Dance No.1 and No.5

A. Dvorak - slovanic dance op72 no.2-allegretto grazioso

L. beethoven - fur elise

J. offenbach - Orpheus in the Underworld final theme

L. boccherini - minuet

L. Beethoven - moonlight sonata movement 1

J. Rodrigo concierto de aranjuez movement 2

W. Mozart - turkish rondo

A. vivaldi- violin concerto op.8 no.1 movement 1

A. dvorak - symphoney no. 9 - movement 2

A. dvorak - symphoney no. 9 - movement 3

Pathetique
Monday 19 November 2012, 05:14 PM
این لیست عالیه .

amir1055
Tuesday 20 November 2012, 07:15 AM
این لیست عالیه .
آره خوب شده و میشه چیزای جالبی ازش تفسیر کرد. مثلا برخلاف انتظارم fur elise محبوبیت کمتری رو نسبت به شوبرت داشته! البته جامعه آماری من خیلی محدودتر از اونی هست که بشه قضاوت خاصی انجام داد.
از شما و دوستان دیگه هم خواهش می کنم اگر می تونید آماری مشابه تهیه کنید تا لیست دقیق تری بدست بیاد.

Pathetique
Tuesday 20 November 2012, 01:33 PM
تقریبأ 80% درصد این لیست چیزیه که خودم هم از قبل انتخاب کرده بودم .
من خودم هم Fur Elise رو دوست ندارم .
به این لیست میشه باز هم اضافه کرد . وقت باشه حتمأ مینویسم .

Pathetique
Tuesday 20 November 2012, 02:37 PM
به لیست شما کمی هم من اضافه کنم :

Rossini - Barber Of Seville Overture
Rossini Thieving Magpie Overture
Tchaikovsky - Waltz Of the Flowers
Grieg - Piano Concerto
Grieg - In The Hall Of The Mountain King
Bizet - Carmen Habanera
Rosas - Over the Waves
Brahms - Lullaby
Korsakov - Flight of the Bumble Bee

Dvorak Symphony No 9 Form The New World IV Mov
Barber -Adagio For String
Debussy - Clair De Lune - Moonlight
Pachelbel -Canon In D

البته بعضیهاش یکم سنگینه ولی میتونه کمک خوبی باشه .

a_n
Wednesday 21 November 2012, 10:54 AM
چرا كسي از سمفوني 40 موتزارت و toccata باخ حرفي نزد!

Green_moment
Sunday 25 November 2012, 10:19 PM
سلام...........

ممنون از همه دوستانی که لیست خودشون رو ارائه کردن....

چندتا نکته هست میخواستم بگم...

اول از همه اینکه باید بدونیم وقتی داریم از موسیقی کلاسیک صحبت میکنیم دقیقا منظورمون چیه ؟

اگر تعریف دقیقش رو میخوایم همونطور که لئونارد برنستاین میگه موسیقی کلاسیک عبارت از موسیقی دقیق که در اون آهنگساز تعداد ساز ها نت ها و حتی نوع نوازندگی رو هم تعیین میکنه و کسی نمیتونه دست ببره توش ( برخی تفاوتها جزئی در اجراهای مختلف کاملا بستگی به فهم رهبر ارکستر از متن اثر داره )

بنا بر این اصولا نمیشه خیلی از آثاری که به عنوان موسیقی فیلم میشناسیم توی موسیقی کلاسیک وارد کنیم......

اما من به شخصه این چند گزینه رو پیشنهاد میدم :

1 . brahms hungarian dance no 1 and 5

رقصهای مجار برامس شماره های 1 و 5

2. Bach. Aria from Suite No3 air on g string

قطعه معروف از سوئیت ویولن شماره سه باخ

3.mahler adagietto from symphiny no 5

موومان چهارم سمفونی پنجم مالر که بسیار معروفه

4. rachmaninoff rhapsody on theme of paganini variation 18

واریاسون 18 راپسودی روی تمی از پاگانینی ساخته راخمانینف

5. rodrigo-concierto de aranjuez adagio

کنسرتو آران خوئز موومان دوم ( آداجیو ) که بسیار معروفه ( معروف ترین اثر کلاسیک نوشته شده برای گیتار هستش)

amir1055
Tuesday 27 November 2012, 01:04 PM
سلام...........

ممنون از همه دوستانی که لیست خودشون رو ارائه کردن....

چندتا نکته هست میخواستم بگم...

اول از همه اینکه باید بدونیم وقتی داریم از موسیقی کلاسیک صحبت میکنیم دقیقا منظورمون چیه ؟

اگر تعریف دقیقش رو میخوایم همونطور که لئونارد برنستاین میگه موسیقی کلاسیک عبارت از موسیقی دقیق که در اون آهنگساز تعداد ساز ها نت ها و حتی نوع نوازندگی رو هم تعیین میکنه و کسی نمیتونه دست ببره توش ( برخی تفاوتها جزئی در اجراهای مختلف کاملا بستگی به فهم رهبر ارکستر از متن اثر داره )

متشکرم از تذکرتون و همینطور بابت لیستتون
همانطور که در ابتداری تاپیک عرض کردم و البته از عنوان تاپیک هم میشه دریافت کرد، تعریف ما از موسیقی کلاسیک بطور عمد، تعریفی نچندان علمی بوده.
درباره لیست خوبتون که لطف کردید پیشنهاد دادید عرض کنم برای تهیه لیست اولیه از برخی ازین قطعات استفاده کردی اما برخی دیگه مثل مالر شاید برای لیست های بعدی مناسب تر باشه.

شما و دوستان دیگه اگر کمک کنید و لیست اولیه رو برای کسانی که میشناسند بفرستید، از بازخورد بدست اومده میشه برای تهیه لیست های بعدی استفاده کرد.

Green_moment
Tuesday 27 November 2012, 01:42 PM
متشکرم از تذکرتون و همینطور بابت لیستتون
همانطور که در ابتداری تاپیک عرض کردم و البته از عنوان تاپیک هم میشه دریافت کرد، تعریف ما از موسیقی کلاسیک بطور عمد، تعریفی نچندان علمی بوده.
درباره لیست خوبتون که لطف کردید پیشنهاد دادید عرض کنم برای تهیه لیست اولیه از برخی ازین قطعات استفاده کردی اما برخی دیگه مثل مالر شاید برای لیست های بعدی مناسب تر باشه.

شما و دوستان دیگه اگر کمک کنید و لیست اولیه رو برای کسانی که میشناسند بفرستید، از بازخورد بدست اومده میشه برای تهیه لیست های بعدی استفاده کرد.

سلام دوست خوبم....

من به شخصه این پنج تا اثری رو که معرفی کردم برای هر کسی که گذاشتم لذت برده.....

در مورد سمفونی پنجم مالر باید بگم صحیحه که عموم کارهای مالر به خصوص سمفونی نهمش و آواز هایی برای مرگ کودکان بسیار آثار سنگینی هستن....

ولی موومان آداجیتو سمفونی پنجم مالر به ستایشی عمیق و رمانتیک از سازهای زهی و هارپ ( چنگ ) هستش که قطعه بسیار معروفیه و حتی آثار درمانیش ( برای کاهش استرس ) از نظر علمی ثابت شده...

این قطعه همینطور در فیلم مشهور "مرگ در ونیز " ویسکونتی به عنوان موسیقی اصلی استفاده شده....

LORD-LUCIFER
Tuesday 11 December 2012, 01:52 AM
دوستان اگه لينك بدن خيلي عالي تر ميشه.

راستي قرار بود دوستان يه تاپيك درباره تاريخ و دوره هاي كلاسيك و تاثيرشون بزنن و به زبون ساده شرح بدن. كسي حالشو نداشت؟

من خيلي برام مهمه. بعدشم مهمترين قسمتش برام تغييرات تكنيكي تو قرن 20 هست كه چه اتفاقاتي براي موسيقي كلاسيك افتاده كه فكر ميكنم مستلزم آشنايي با دوره هاي قبل هست.

ممنون.

amir1055
Tuesday 11 December 2012, 07:30 AM
سعی می کنم در اولین فرصت با کمک دوستان اینکارو انجام بدیم. تهیه لیست های مختلف و رتبه بندیشون خیلی از فرصت های مفیدم رو گرفته. دوستان هم که همکاری خیلی جدی نمی کنند و فقط بطور موردی گاهی مطالبی رو مطرح می کنند که بازهم بسیار مفیده.

Spiritual
Saturday 30 March 2013, 09:00 AM
دوستان من یه سوالی دارم که خیلی وقت پیش در همین سایت پرسیده بودم.

چرا موسیقی کلاسیک رو همه نمیتونن گوش کنن؟ و چی درش هست که من مثلا بخوام که برم دنبالش ؟
البته من سوال رو طوری مطرح کردم که بدرد همه بخوره. وگرنه خود من الان خواننده تنور در گروه موسیقی کلاسیک هستم و خیلی هم کلاسیک گوش میدم ولی سوال اصلی اینجاست که امیدورام اساتید محترم توضیح بدن که اصولا چرا باید موسیقی رو که در اولین برخورد جذبت نمیکنه گوش بدی؟ یه وقتی سینما میخوندم یعنی در بارش مطالعه میکردم. میدونستم که مثلا وقتی دلتنگی آندره تارکوفسکی رو نگاه میکنم باید دنیال چی باشم مینشستم 3 ساعت فیلم رو که چهار تا جمله توش نبود با افتخار نگاه میکردم. ولی میدونستم چرا باید ببینمش. ولی در مورد کلاسیک هیچکس تا حالا ندیدم به این سوال پاسخ بده که چرا باید مثلا سمفونی 9 بتهون رو شنید؟روش شنیدنش چیه و منتظرچی هستیم. ببنید در مورد متال و راک و و البته پاپ موضوع روشنه. شعرشون و نوع بیانشو همه چی رو به آدم میگه ولی همی پاپ رو شعرش رو ازش بگیرید. سر در گم میشید
حالا دوستان حمله نکنند که تو چون خودت نمیفهمی و .... نه مطمئن باشید من به اندازه خودم از تمام این سبکهاو دریافت دارم ولی خیلی چیزها برای خیلی ها شفاف نیست. اصولا تفاوت مفهومی موسیقی کلاسیک و پاپ (که من با اجازه دوستان با توجه به خاستگاهش متال و راک رو هم جزو موسیقی عامه پسند یا همون پاپ میگذارم هر چند میدونم متال بازهای خودمون حسابی معترض میشن ولی این فقط نظر یه نفره زیاد سخت نگیرید). و نوع نگرش آهنگساز و شنوده در چی هست؟ کسی هست بتونه پاسخ بده؟

از ایجاد کننده بحث کمال تشکر رو دارم.

در پناه یزدان

- - - Updated - - -

دوستان اگه لينك بدن خيلي عالي تر ميشه.

راستي قرار بود دوستان يه تاپيك درباره تاريخ و دوره هاي كلاسيك و تاثيرشون بزنن و به زبون ساده شرح بدن. كسي حالشو نداشت؟

من خيلي برام مهمه. بعدشم مهمترين قسمتش برام تغييرات تكنيكي تو قرن 20 هست كه چه اتفاقاتي براي موسيقي كلاسيك افتاده كه فكر ميكنم مستلزم آشنايي با دوره هاي قبل هست.

ممنون.

سلام دوست عزیز اگه برات خیلی مهمه یه کتاب ارزشمندی هست به نام هنر شنیدن. اگه دوست داشتی بخر تمام تارخ موسیقی رو از اول شروع کرده با ذکر نام موزیسین وضعیت اجتماعی اون دوره و نمونه های شنیداری. من خریدمش ولی اینقدر درگیر آموزها هستم که فرصت نکردم بخونمش ولی واقعا کتاب نابیه. امیدوارم بدردت بخوره. این کتاب در دانشگاهها هم تدریس میشه گفتم که متوجه باشید که کتاب الکی نیست.
یزدان نگهدار شما

amir1055
Saturday 30 March 2013, 09:32 AM
دوستان من یه سوالی دارم که خیلی وقت پیش در همین سایت پرسیده بودم.

چرا موسیقی کلاسیک رو همه نمیتونن گوش کنن؟ و چی درش هست که من مثلا بخوام که برم دنبالش ؟

باسلام و تبریک سال نو
فکر می کنم سوالتون رو جای مناسبی مطرح نکردید. بهرحال...
چرا موسیقی کلاسیک رو همه نمیتونن گوش بدن؟ پاسخ رو در نوع ارتباط با موسیقی باید دید. شما یک فرد هنرمند هستید بهتر از هرکس دیگه ای میدونید که دریافت موسیقی و بکل هر هنر دیگه ای پارامترهای بسیار بسیار گسترده ای رو میطلبه.
وقوف به علوم مرتبط با موسیقی، سابقه شنیداری، استعداد ذاتی، سلیقه، شرایط اجتماعی ..... خیلی چیزاست که باعث این امر میشه.

برخی انواع موسیقی کلاسیک به نوعی هستند که امثال من و شما که تجربه آنچنانی شاید نداشته باشیم نتونیم اون رو در بار اول و با یک بار شنیدن بفهمیم. مثل یک قضیه ریاضی. استاد شاید مجبور باشه بارها اون رو برای ما توضیح بده و ما هم بارها اون قضیه رو مورد کنکاش قرار بدیم تا شاید متوجه بشیم شاید هم نشیم البته. به تارکوفسکی اشاره کردید. میدونید که شاید بیان انتزاع گونه اون بزرگوار باعث شده بیشتر افراد قادر به دیدن آثار ایشون نباشند چون مثل آثار مثلا جرج لوکاس شاید بلافاصله درک نمیشه و بیننده از سینما انتظار این رو نداره.
ممکنه (فقط ممکنه) این مورد در مورد موسیقی کمی زمان بیشتر ببره. مثلا برای شخص من سالها شاید 15 سال طول کشید تا با سمفونی های مالر ارتباط برقرار کنم و با هر بار شنیدنش نوعی شگفتی نو و تازه در من بوجود بیاد. ولی این مورد درباره سمفونی های بروکنر هرگز اتفاق نیافتاد و من هیچ درکی از آثار ایشون ندارم.

می خوام بگم بسته به خیلی از شرایط ارتباط با یک اثر کلاسیک ممکنه بسیار سریع اتفاق بیافته و شاید هم بسیار زمان بر باشه این چیزی نیست که تابع یک فرمول باشه.

Spiritual
Saturday 30 March 2013, 09:48 AM
جناب مدیریت محترم این فاروم

با عرض ادب خوبید . آقا این داستان طولانیه و من هم حالا که یکی از دوستان بزرگواری کردن کمی مطلب رو باز کردن میخوام ادامه بدم اگه اجازه میفرمائید همینجا ادامه بدم اگه نه بفرمائید برم کجا تاپیک جدید بزنم ؟ راهنمایی بفرمائید . چون مطلب به نظرم مهمه و خیلی ریشه ایه. عنوان همین تاپیک هم هست برای آنهایی که از کلاسیک متفرند. شاید یه جورایی مرتبط باشه. ولی چون دوستمون تذکر دادند . ممنون میشم بفرماید برای پیگیری این بحث چکار کنم که مشکلی نداشته باشه
در پناه یزدان

Spiritual
Sunday 7 April 2013, 10:12 AM
میدونید موضوع اینه که دلم میخواد با خودم صادق باشم.
تا حالا کسی رو ندیدم که بگه آخ اینترو سمفونی 9 رو شنیدی اونجایی که آروم آروم حرکت دینامیکی قطعه شروع میشه یا اونجایی که یه دفعه انگار انفجاری رخ میده با اون صدای طبلش که ... نه نشنیدم حتی از کسانی که آخر شنونده های حرفه ای هستن . من ندیدم. اینهمه تعریف و تمجید (البته با ذکر جزئیات) از مثلا آهنگ nothing else matters متالیکای عزیز وجود داره همه اونو زمزمه میکنن. با اینکه غیر از خط ملودی اصلیش چیز خاصی توش نیست. در حالی بتهوون دیگه ببخشید ارکستراسیون و سازبندی دینامیگ هارمونی و..... پاره کرده.

داستان چیه؟

میدونید وقتی با یه شنونده پاپ صحبت میکنید با اشتیاق تمام موسیقی و تاثیراتش رو براتونتوضیح میده ولی با شنونده کلاسیک که صحبت میکنید فقط یه جمله میگه من کلاسیگ گوش میکنم با یه ژست عجیب غریب! این برداشت منه شایدم اشتباه کنم. من برا خودم جواب رو دارم . میخوام نظر دوستان رو بدنم. چون میتونه کمک کنه. باورتون بشه یا نشه مطمئنم خیلی از کسانی که کلاسیک گوش میکنن واقعا نمیدونن چرا باید ازش لذت ببرن.هر چند خیلیها هم اینشکلی نیستند.

همینشکلی که دارم مینویسم دارم خودم بیشتر میفهمم داستان چیه .

ممنون

r_a_m_i_n
Sunday 7 April 2013, 01:50 PM
دوستان اگه لينك بدن خيلي عالي تر ميشه.راستي قرار بود دوستان يه تاپيك درباره تاريخ و دوره هاي كلاسيك و تاثيرشون بزنن و به زبون ساده شرح بدن. كسي حالشو نداشت؟من خيلي برام مهمه. بعدشم مهمترين قسمتش برام تغييرات تكنيكي تو قرن 20 هست كه چه اتفاقاتي براي موسيقي كلاسيك افتاده كه فكر ميكنم مستلزم آشنايي با دوره هاي قبل هست.ممنون.شاید کتاب درک و دریافت موسیقی رو اگه مطالعه کنید و قایل صوتی اونو هم گوش بدید خیلی کمکتون کنه....یا : کتاب نظریه های استراوینسکی از ناتالی چوبینه....یا موسیقی کلاسیک در سده ی بیستم / حسین زندباف.....یا تاریخ هنر از ارنست گامریج....

amir1055
Sunday 7 April 2013, 02:07 PM
میدونید موضوع اینه که دلم میخواد با خودم صادق باشم.
تا حالا کسی رو ندیدم که بگه آخ اینترو سمفونی 9 رو شنیدی اونجایی که آروم آروم حرکت دینامیکی قطعه شروع میشه یا اونجایی که یه دفعه انگار انفجاری رخ میده با اون صدای طبلش که ... نه نشنیدم حتی از کسانی که آخر شنونده های حرفه ای هستن . من ندیدم. اینهمه تعریف و تمجید (البته با ذکر جزئیات) از مثلا آهنگ nothing else matters متالیکای عزیز وجود داره همه اونو زمزمه میکنن. با اینکه غیر از خط ملودی اصلیش چیز خاصی توش نیست. در حالی بتهوون دیگه ببخشید ارکستراسیون و سازبندی دینامیگ هارمونی و..... پاره کرده.

ممنون

خب من دوستان زیادی دارم که هرموقع دور همیم ساعتها راجع به موسیقی کلاسیک صحبت می کنیم و از تجربیات شنیداری و هیجاناتی که داشتیم. حتی این یک بحث عمومی در خانواده هم هست. گمان میکنم دوربر شما چنین کسانی وجود ندارند، اما اگر حقیر رو دوست خودتون بدونید، من چنین کسی هستم.

قطعه متالیکا که فرمودید رو دوران نوجوانیم بارها و بارها شنیدم هنوز هم گاهی گوش میدم و لذت میبرم به یاد خاطرات دهه 90. اما شاید یک سمفونی بتهوون (چون شما اشاره کردید، مثال زدم) برای من حکم موسیقی Nothing Else Matters رو داره در مقابل آواز کودکی خردسال که در حال خواندن یک توپ دارم قلقلقیه. شاید نوعی مقایسه یک طوفان بزرگ و سهمگین دربرابر یک فوت از دهان یک نوزاد.
هدفم مقایسه ژانرهای مختلف نیست که کاری بسیار اشتباه و غیر علمیه. هدف من این هست که هرکسی بنابر یک سری پارامتر، دریافت شاید بسیار متفاوتی از موسیقی داره و این هیچ چیزی رو ثابت نمیکنه.
تجربه ای که من با موسیقی بتهوون دارم شاید شما با موسیقی متالیکا داشته باشید. به نظر من این هیچ تفاوتی نمیکنه. مهم لذت بردن درست از موسیقیه. شما این شانس رو داشتید که موسیقی رو تجربه کنید، مطالعه کنید، گوش بدید و مثلا راک یا جز رو انتخاب کنید و این بسیار عالیه. من هم این شانس رو داشتم و موسیقی کلاسیک رو انتخاب کردم. برای من کلاسیک همانی هست که برای شما راک هست.
مهم وجود داشتن شانس انتخاب هست که یکی از اهداف این تاپیکه.

Spiritual
Sunday 7 April 2013, 02:48 PM
خب من دوستان زیادی دارم که هرموقع دور همیم ساعتها راجع به موسیقی کلاسیک صحبت می کنیم و از تجربیات شنیداری و هیجاناتی که داشتیم. حتی این یک بحث عمومی در خانواده هم هست. گمان میکنم دوربر شما چنین کسانی وجود ندارند، اما اگر حقیر رو دوست خودتون بدونید، من چنین کسی هستم.

قطعه متالیکا که فرمودید رو دوران نوجوانیم بارها و بارها شنیدم هنوز هم گاهی گوش میدم و لذت میبرم به یاد خاطرات دهه 90. اما شاید یک سمفونی بتهوون (چون شما اشاره کردید، مثال زدم) برای من حکم موسیقی Nothing Else Matters رو داره در مقابل آواز کودکی خردسال که در حال خواندن یک توپ دارم قلقلقیه. شاید نوعی مقایسه یک طوفان بزرگ و سهمگین دربرابر یک فوت از دهان یک نوزاد.
هدفم مقایسه ژانرهای مختلف نیست که کاری بسیار اشتباه و غیر علمیه. هدف من این هست که هرکسی بنابر یک سری پارامتر، دریافت شاید بسیار متفاوتی از موسیقی داره و این هیچ چیزی رو ثابت نمیکنه.
تجربه ای که من با موسیقی بتهوون دارم شاید شما با موسیقی متالیکا داشته باشید. به نظر من این هیچ تفاوتی نمیکنه. مهم لذت بردن درست از موسیقیه. شما این شانس رو داشتید که موسیقی رو تجربه کنید، مطالعه کنید، گوش بدید و مثلا راک یا جز رو انتخاب کنید و این بسیار عالیه. من هم این شانس رو داشتم و موسیقی کلاسیک رو انتخاب کردم. برای من کلاسیک همانی هست که برای شما راک هست.
مهم وجود داشتن شانس انتخاب هست که یکی از اهداف این تاپیکه.

پس یعنی هستند ولی من باهاشون برخورد نداشتم

خوب خوبه

من راستش الان دارم سمفونی 9 رو گوش میکنم. و لذت هم البته مسلما میبرم. ولی این سوال رو خیلیها از من پرسیدن که خوب آخه چجوری با این موسیقی ارتباط برقرار کنم. راستش الان خیلی خوب میتونم بهشون جواب بدم. کلا شنیدن موسیقی کلاسیک همینجوری چیزی نیست که بشه هضمش کرد . و الته که قبول دارم که موسیقی بتهوون با متالیکا اصلا مقایسه پذیر نیست. خودمم همین رو نوشته بودم. خوب من خیلی علاقه دارم با کسانی که میتونن در مورد موسیقی اظهار نظر بکنن صحبت کنم شاید دیدم بازتر بشه. و دریافت بیشتری داشته باشم.

Green_moment
Sunday 7 April 2013, 06:43 PM

خوب خوبه

من راستش الان دارم سمفونی 9 رو گوش میکنم. و لذت هم البته مسلما میبرم. ولی این سوال رو خیلیها از من پرسیدن که خوب آخه چجوری با این موسیقی ارتباط برقرار کنم. راستش الان خیلی خوب میتونم بهشون جواب بدم. کلا شنیدن موسیقی کلاسیک همینجوری چیزی نیست که بشه هضمش کرد . و الته که قبول دارم که موسیقی بتهوون با متالیکا اصلا مقایسه پذیر نیست. خودمم همین رو نوشته بودم. خوب من خیلی علاقه دارم با کسانی که میتونن در مورد موسیقی اظهار نظر بکنن صحبت کنم شاید دیدم بازتر بشه. و دریافت بیشتری داشته باشم.

دوست خوبم موسیقی کلاسیک هم دارای آثار سبک سرانه هست برای مثال میتونید سمفونی شماره 83 هایدن ( سمفونی مرغ ) که سرشار از لحظات کمیک هستش رو گوش بدید....

ولی وقتی بحث سر نوعی موسیقی میاد که به معنای واقعی کلمه عظیم هستش چیزی فراتر از ارتباط برقرار کردن مورد نظر ما قرار میگیره..

سمفونی نهم بتهوون اثری هستش که بتهوون هشت سال براش زحمت کشید و میزانهای کلیدی اون رو وقتی تکمیل کرد که کاملا کر شده بود....

فقط در موومان اول مسائل عمیقی مثل بیانیه های سیاسی و انقلابی و البته مفاهیم عظیمی هم چون برابری انسان ها به طوری بسیار عظیم و وسیع مطرح میشه...

amir1055
Monday 8 April 2013, 07:40 AM

خوب خوبه

وقتی با یک قطعه ارتباط برقرار میکنین دقیقا با چه المانهایی از اون قطعه ارتباط برقرار می کنین؟ ذهن شما چه چیزی رو در اون قطعه جستجو می کنه که از یافتنش لذت میبره؟

Spiritual
Monday 8 April 2013, 08:33 AM
شعار من اینه موسیقی با هر هدفی که داره از دادن بیانیه سیاسی باشه تا انواع مبتذلش از فلسفیش بگیر تا موسیقی قرون وسطی از رمانتیک بگیر تا مدرن تا پست مدرن فرقی نمیکنه این موسیقی باید در اولین برخورد و همون چند ثانیه اول چند میزان اول یا همون اورتور (همه جورش رو نوشتم تا منظورم رو برسونم) باید شما رو جذب کنه شما رو مجبور به شنیدن کنه. برای من موسیقی مثل غذا میمونه بعضیاش سهلاهضمه بعضاش هم سنگینه راحت هضم نمیشه. این در تمام هنر ها هست من هفته پیش نیم ساعت پای یه عکس نشستم توی یه نمایشگاه تا بفهمم چی داره میگه.میخوام بدونم با بتههون هم باید این کار رو انجام بدم. ؟
یه سوال اگه شما چهار تا مقاله رو نخونید و از قبل ندونید که سمفونی شماره نه چه تاثیراتی داشته و چه سابقه ای و هدفش چی بوده تا چه اندازه موفق میشی به هدف واقعیه آهنگساز نزدیک بشی. چرا اینو میگم؟ چون خودم به آهنگسازی علاقه دارم و گاهی کار میسازم البته در حد خودم.

ببینید همون نمونه ای که مثال زدم مثال خوبیه. در سینما آندره تارکوفسکی یه فیلمی داره با نام نوستالژیا. شما با دو تا دید میتونید این فیلم رو ببنید یکی اینکه از روی اسمش ببینیدش. دوم اینکه اصلا اسمش رو ندونید و ببینید من مطمئنم در مورد این فیلم خاص شما نیازی به اینکه اسمش رو بدونید ندارید. همینکه اون ادم تنها رو اون کابین ببینید حس کار رو دریافت میکنید . من میخوام یاد بگیرم که درست به موسیقی گوش کنم . و البته این راههای خودش روداره . کسی که چیزی یاد نمیده باید اینقدر فکر کنم تا خودم بفهمم چیکار باید کرد. داستان اینه که اگه شما از قبل ندونید که موسیقی در مورد چیه آیا به معنی موسیقی دست پیدا میکنید دقت کنیم که در مورد بتههون که در دوره رومانتیک بوده دیگه این که شما هر برداشتی داشته باشی درسته صادق نیست. اینگونه برداشتها بعد از دوره مدرن باب میشه.
پس باید به هدف زد.

منوظرم رو رسوندم؟سوال اصلی! اگه همین کار بتههون و یا یه کار شبیه به همین کار و مربوط به همون دوران بدون ذکر هیچ پیشینه ای حتی اسم به شما بدن که بشنوید شما تا چه حد میتونید به منظور آهنگساز نزدیک بشید.

- - - Updated - - -

شعار من اینه موسیقی با هر هدفی که داره از دادن بیانیه سیاسی باشه تا انواع مبتذلش از فلسفیش بگیر تا موسیقی قرون وسطی از رمانتیک بگیر تا مدرن تا پست مدرن فرقی نمیکنه این موسیقی باید در اولین برخورد و همون چند ثانیه اول چند میزان اول یا همون اورتور (همه جورش رو نوشتم تا منظورم رو برسونم) باید شما رو جذب کنه شما رو مجبور به شنیدن کنه. برای من موسیقی مثل غذا میمونه بعضیاش سهلاهضمه بعضاش هم سنگینه راحت هضم نمیشه. این در تمام هنر ها هست من هفته پیش نیم ساعت پای یه عکس نشستم توی یه نمایشگاه تا بفهمم چی داره میگه.میخوام بدونم با بتههون هم باید این کار رو انجام بدم. ؟
یه سوال اگه شما چهار تا مقاله رو نخونید و از قبل ندونید که سمفونی شماره نه چه تاثیراتی داشته و چه سابقه ای و هدفش چی بوده تا چه اندازه موفق میشی به هدف واقعیه آهنگساز نزدیک بشی. چرا اینو میگم؟ چون خودم به آهنگسازی علاقه دارم و گاهی کار میسازم البته در حد خودم.

ببینید همون نمونه ای که مثال زدم مثال خوبیه. در سینما آندره تارکوفسکی یه فیلمی داره با نام نوستالژیا. شما با دو تا دید میتونید این فیلم رو ببنید یکی اینکه از روی اسمش ببینیدش. دوم اینکه اصلا اسمش رو ندونید و ببینید من مطمئنم در مورد این فیلم خاص شما نیازی به اینکه اسمش رو بدونید ندارید. همینکه اون ادم تنها رو اون کابین ببینید حس کار رو دریافت میکنید . من میخوام یاد بگیرم که درست به موسیقی گوش کنم . و البته این راههای خودش روداره . کسی که چیزی یاد نمیده باید اینقدر فکر کنم تا خودم بفهمم چیکار باید کرد. داستان اینه که اگه شما از قبل ندونید که موسیقی در مورد چیه آیا به معنی موسیقی دست پیدا میکنید دقت کنیم که در مورد بتههون که در دوره رومانتیک بوده دیگه این که شما هر برداشتی داشته باشی درسته صادق نیست. اینگونه برداشتها بعد از دوره مدرن باب میشه.
پس باید به هدف زد.

منوظرم رو رسوندم؟سوال اصلی! اگه همین کار بتههون و یا یه کار شبیه به همین کار و مربوط به همون دوران بدون ذکر هیچ پیشینه ای حتی اسم به شما بدن که بشنوید شما تا چه حد میتونید به منظور آهنگساز نزدیک بشید.

- - - Updated - - -

وقتی با یک قطعه ارتباط برقرار میکنین دقیقا با چه المانهایی از اون قطعه ارتباط برقرار می کنین؟ ذهن شما چه چیزی رو در اون قطعه جستجو می کنه که از یافتنش لذت میبره؟

اما در مورد این سوالتون اول حس قطعه برام مهمه من به عنوان شنونده اصلا کاری ندارم که اوتور چجوریه قطعه وظیفه داره منو وادار به شنیدن کنه این مهمه . تمام مفاهیم تئوریک در نهایت میشه اون حس در وجود شنونده. منظورتون از المان همون مباحث ارکستراسیون هارمونی کنترپوان دینامیک و ... هست؟اگه منظورتون اینه من دلم نمیخواد به اینها توجه کنم من میخوام خود قطعه منو وادار کنه که بهش توجه کنم. در سوناتهای بتههون که برای ویولون و پیانو هست (اگه درست یادم مونده باشه) یکیشون هست که این مشخصه رو داره اگه پیداش کنم بهتون آدرس میدم.

اما منظور شما رو از این سوال متوجه نشدم. برای خودم یه جا اجار تکنیکی خیلی باحال بوده یه جا حس کار . یه هدف کار. دلایل مختلفی داره میشینم به یه چیزی گوش میدم یا نگا میکنم

- - - Updated - - -

اما در مورد این سوالتون اول حس قطعه برام مهمه من به عنوان شنونده اصلا کاری ندارم که اوتور چجوریه قطعه وظیفه داره منو وادار به شنیدن کنه این مهمه . تمام مفاهیم تئوریک در نهایت میشه اون حس در وجود شنونده. منظورتون از المان همون مباحث ارکستراسیون هارمونی کنترپوان دینامیک و ... هست؟اگه منظورتون اینه من دلم نمیخواد به اینها توجه کنم من میخوام خود قطعه منو وادار کنه که بهش توجه کنم. در سوناتهای بتههون که برای ویولون و پیانو هست (اگه درست یادم مونده باشه) یکیشون هست که این مشخصه رو داره اگه پیداش کنم بهتون آدرس میدم.

اما منظور شما رو از این سوال متوجه نشدم. برای خودم یه جا اجرای تکنیکی خیلی باحال بوده یه جا حس کار . یه جا هدف کار. دلایل مختلفی داره میشینم به یه چیزی گوش میدم یا نگاه میکنم

amir1055
Monday 8 April 2013, 11:02 AM
پاسختون کامل بود
شک داشتم که شاید منظور شما رو درک نکرده باشم که با توضیحاتی که دادین شکم برطرف شد.
من یا خیلی از دوستان دیگه زمانی با موسیقی کلاسیک انس گرفتن که شاید حتی خواندن و نوشتن هم بلد نبودیم یا در سنی بودیم که معمولا بچه‌ها در اون سن پی مقالات علمی راجع موسیقی نمیرن. البته شکی نیست در دوران کوذکی اگه کسی برا شخص من مالر میذاشت مطمئنا برام جذابیتی نداشت اما ویوالدی یا باخ حتی برخی کارهای سبک تر بتهوون داشت ! عجیب نیست؛ این خاصیت موسیقی هست که گوش و ذهن در طول زمان تربیت میشه شاید در هنرهای دیگه هم چنین باشه که اطلاعی ندارم. همانطور که گفتم این مورد به معیارهای خیلی زیاد دیگه ای هم بستگی داره. به نظر من موسیقی که قبل از شنیدنش احتیاج به مطالعه منظور و مقصود آهنگساز داشته باشه یک هنر ناب محسوب نمیشه (البته منظورم موسیقی برنامه ای، پوئم سمفونی و از این قبیل نیست که داستانی جدا دارن).

برخی انواع موسیقی کلاسیک بلافاصله درک و دریافت میشن و لذت بخشن، برخی دیگه خیر، باید چندین و چند بار گوش بدید تا آرام آرام در شما جاری بشه و اون وقت هیچ زمانی نیست که با شنیدن مجدد اون احساس تکراری بودن به شما دست بده. شاید این موضوع در رابطه با موسیقی غیرکلاسیک چندان موضوعیتی نداشته باشه. من یک قطعه از آبا گوش میدم اگه دوست داشتم باز هم گوش میدم اگه اون لحظه دوست نداشتم هرگز دوست نخواهم داشت! این موضوع بدلایل تجاری و بازار هدف محصول هستش که عموم مردم هستن. مسلما درک عموم مردم از موسیقی با کسی که دانشی حتی دانش برآمده از تجربه و ذوق شخصی داره خیلی فرق داره.

در آخر این مهم نیست کسی با موسیقی بتههون ارتباط آنچنانی برقرار نکنه و مثلا با آبا ارتباط برقرار کنه. مهم اینه که این ارتباط ناشی از انتخابی آگاهانه باشه. من در این تاپیک پیشنهاد کرده بودم برای این موضوع لیست هایی مختلف در سطوح مختلف از موسیقی کلاسیک با همکاری دوستان انتخاب کنیم تا گوش و ذهن کسی که با موسیقی کلاسیک مشکل داره یا فکر میکنه که مشکل داره آرام آرم به سمتی هدایت بشه که بتونه این انتخاب رو انجام بده. گمان میکنم این یه کار موثره.

Pathetique
Monday 8 April 2013, 08:49 PM
صرفأ جهت اطلاع و رد یک سری جمله ها این رو میگم :

بنده شخصی هستم که 90% از موسیقی هایی که الان عاشقشون هستم رو یا قبلأ ازشون متنفر بودم یا اگر میومد میزدم میرفت بعدی .
برای مثال بالاد شماره 1 شوپن رو خوب من دوست نداشتم . گذشت و گذشت تا خودش کم کم به من تحمیل شد . تا جایی که مدتی بود که باید حداقل روزی یک بار بهش گوش میدادم .
ببینید از نظر من موسیقی خودش باید بیاد توی گوش آدم . نمیشه که روزی 100 بار یه قطعه رو گوش کنید تا عاشقش باشید . که حتی اگر بشید مطمئن باشید روزی ازش متنفر خواهید شد . از این دوره یا اون دوره از این آهنگساز یا اون آهنگساز . هیچ فرقی نمیکنه . فرق نمیکنه که Swan Lake از چایکوفسکی باشه یا پاخلبل و چه یکی از اعضای این سایت! مهم اینه که تقریبأ هممون دوسش داریم . مهم اینه که قطعه ای هست که جذب میکنه . فقط همین مهم هست .
بعد از اینکه جذب یه قطعه شدیم میتونم بعد دربارش تحقیق کنیم ( البته اگه ارزش داشت )

من موسیقی که همراه با تصویر باشه بی برو برگرد به دلم خواهد نشست . برای مثال عاشق موومان 1 از Rach3 یا Almost Too Serius شدم به خاطر اینکه توی فیلم Shine بود . شاید اگه نبود هیچوقت یه قطعه مثل Rach3 با اون سنگینی نمیتونست منو جذب کنه .

برای من تنها *****ی که وجود داره اینه که موسیقی که گوش میدم خوب باشه . معنی خوب رو هم که میدونید .
چه سونات بتهوون چه والس شوپن و چه سوئیت دبوسی .

Spiritual
Monday 15 April 2013, 07:35 AM
من مدتیه متوجه شدم ارزشهای موسیقی کلاسیک (کلاسیک به معنای عام) فقط وقتی دیده میشه که یه گوش حرفه ای به اون گوش بده گوشی که بتونه خطوط رو دنبال کنه
مدتیه دارم به کارهای بتهوون بزرگ گوش میدم. و کلی سوال دارم.

amir1055
Monday 15 April 2013, 10:57 AM
مدتیه دارم به کارهای بتهوون بزرگ گوش میدم. و کلی سوال دارم.

مثلا چه سوالی ؟

saram
Monday 15 April 2013, 04:59 PM
[QUOTE=Spiritual;354951]من مدتیه متوجه شدم ارزشهای موسیقی کلاسیک (کلاسیک به معنای عام) فقط وقتی دیده میشه که یه گوش حرفه ای به اون گوش بده گوشی که بتونه خطوط رو دنبال کنه
این حرفت رو باید با اب طلا نوشت افرین..دقیقا مشکل اصلی همینه.

Spiritual
Tuesday 16 April 2013, 09:30 AM
چطور تونسته بدون اینکه ملودی خاصی رو دنبال کنه آهنگ بسازه. میدونید نمیتونم منظورم رو درست توضیح بدم هیچ خطی یه ملودی طولانی ازون ملودیهایی که ما میشناسیم نداره . ولی کلیت کار یه موسیقی کامل و بی کم و کاسته. من گاهی کار میسازم الان مدتیه دو خط کار کلاسیک دارم انجام میدم . چون دلم میخواد ببینم چطور باید مثل اونها کار ساخت ولی با استایل خودم. میبینم کار وحشتناکیه. یعنی خیلی حساب و کتاب میخواد راحتتون کنم اگه بخوام کار درست از آّب دربیاد باید 48 ساعت از پای کامپیوتر و کیبورد تکون نخورم تا تازه اسکلت کار دربیاد.و هنوز که وقت نکردم. ولی فک میکنم موضوع دستم اومده. از ساختن کارهای پاپ خیلی مشکل تره یعنی اصلا یه دنیای دیگست.

چیزی که منو خیلی به خودش مشغول کرده اینه که در هیچ خطی ملودی خاصی نمیبینی . البته نمیشه به این راحتی گفت. چجوری بگم یه چیزی رو میدونم نمیتونم توضیحش بدم. ولی مهم نیست . مهم اینه که دنیای موسیقی کلاسیک دنیاییه که باید خودت کشفش کنی.دیگه اصلا به این فکر نمیکنم که اسم این کار چیه که دارم گوش میدم. حتی دنبال برداشت خاصی هم نیستم. در اینهمه تکنیک غرق میشم. اگه خوب گوش کنی . برای خودش دانشگاهیه. کاش بتونم همچین کارایی انجام بدم البته ایده های خوبی شکل گرفته باید ببینم میتونم یا نه. به هر صورت ممنون. من عادت دارم وقتی سوال میکنم یه دفعه جواب خودش میاد سراغم.از فرمایشات دوستان خیلی استفاده کردم.

اگه دوستان مطلبی دارن استفاده میکنم

Kimbiz
Tuesday 16 April 2013, 12:13 PM
من موسیقی که همراه با تصویر باشه بی برو برگرد به دلم خواهد نشست . برای مثال عاشق موومان 1 از Rach3 یا Almost Too Serius شدم به خاطر اینکه توی فیلم Shine بود . شاید اگه نبود هیچوقت یه قطعه مثل Rach3 با اون سنگینی نمیتونست منو جذب کنه.

با این حرفت کاملا موافقم... همونطور من اصلا بتهوون گوش نمی دادم و دوست نداشتم. ولی از سر فیلم The Fall عاشق سمفونی 7 بتهوون شدم.

amiryjun
Monday 26 May 2014, 11:08 PM
این تاپیک واقعا یکی از بهترین تاپیک های این فرومه
خود من تا چند سال پیش به کلاسیک علاقه نداشتم. وقتی میشنیدم با خودم میگفتم این چیه دیگه یه آدم بیکار پر حوصله کت و شلواری نشسته پشت پیانو الکی یه چیزی میزنه!!!!!!:22:
اما الان نگرشم عوض شده. چرا؟ چون با نگرش زیبای آهنگ ساز های کلاسیک آشنا شدم؛ الان دیگه فلسفه ی قوی ای که پشت موسیقی کلاسیک است مو رو به بدنم سیخ میکنه. الان دیگه وقتی moonlight sonata رو گوش میدم تو قلبم توفان میشه.
دلیلش هم همون طور که عرض کردم آشنای با فلسفه ی موسیقی کلاسیکه و نه گوش دادن مکرر.

PooyaDehlari
Tuesday 27 May 2014, 12:34 AM
به همه افراد پیج پیشنهاد میکنم concerto violin sibelius رو هم گوش کنن(البته اجرای maxim vengerov)...فک کنم خوشتون بیاد...من خودم حداقل روزی یک بار گوش میکنم

amir1055
Tuesday 27 May 2014, 12:58 PM
این تاپیک واقعا یکی از بهترین تاپیک های این فرومه
خود من تا چند سال پیش به کلاسیک علاقه نداشتم. وقتی میشنیدم با خودم میگفتم این چیه دیگه یه آدم بیکار پر حوصله کت و شلواری نشسته پشت پیانو الکی یه چیزی میزنه!!!!!!:22:
اما الان نگرشم عوض شده. چرا؟ چون با نگرش زیبای آهنگ ساز های کلاسیک آشنا شدم؛ الان دیگه فلسفه ی قوی ای که پشت موسیقی کلاسیک است مو رو به بدنم سیخ میکنه. الان دیگه وقتی moonlight sonata رو گوش میدم تو قلبم توفان میشه.
دلیلش هم همون طور که عرض کردم آشنای با فلسفه ی موسیقی کلاسیکه و نه گوش دادن مکرر.

سلام دوست خوبم
لطفا در مورد راهی که پیمودین بیشتر برامون توضیح بدین.

amiryjun
Tuesday 27 May 2014, 02:29 PM
سلام از بنده ست دوست عزیز
اگه بخوام دقیق بگم باید از چند سال پیش شروع کنم:
من تا حدود چهار سال پیش که 13/12 سالم بود فقط به موسیقی پاپ ایرانی علاقه داشتم :31: حتی به طور پراکنده چند تا کنسرت هم رفته بودم و (متاسفانه) لذت هم میبردم از اون موسیقی. اون موقع ها اگه موسیقی کلاسیک میشنیدم سریع حوصلم سر می رفت.
یه خورده که بزرگتر شدم به موسیقی راک و تا حدودی آلترنیتیو راک علاقه پیدا کردم و با گوش دادن به آهنگای لینکین پارک فهمیدم که موسیقی فقط شعرای سطحی و خواننده های بی سواد نیست بلکه هدفی که موسیقی داره خیلی والاتر از این حرف هاست.
کم کم که زمان می گذشت احساس میکردم که به یه چیز کامل تر نیاز دارم. شروع کردم به تحقیق درباره ی گروه های افسانه ای راک مثل پینک فلوید و متالیکا و دیپ پرپل و لد زپلین و... و به خاطر علاقه ای که به اشعار پینک فلوید داشتم (و البته هنوزم دارم) شروع کردم به گوش دادن به آهنگاشون
یکی دوسال گذشت و من هر روز باید به موسیقی راک گوش میدادم اما متاسفانه کم کم احساس می کردم که موسیقی داره برام کهنه میشه و مثل اوایل برام تازگی نداره تا اینکه:
شروع کردم به تحقیق درباره ی موسیقی کلاسیک و با شخصیت فوق العاده ی آهنگساز هاش مخصوصا بتهوون آشنا شدم. اما مهم ترین اتفاق وقتی بود که فهمیدم پشت تک تک اجزای یک موسیقی کلاسیک یک فلسفه قوی وجود داره و آهنگساز با قلبش موسیقی رو ساخته.
البته باید بگم هنوز هم به گروه هایی مثل پینک فلوید علاقه زیادی دارم اما به نظرم موسیقی کلاسیک خیلی والاتر از موسیقی های دیگست چون فقط موسیقیه که صحبت می کنه نه خواننده یا چیز دیگه ای. به قول واگنر:
آنجا که سخن باز می ماند موسیقی آغاز می شود.