PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : چه سر پنجه ای واسه تار خوبه؟

kjls
Monday 29 October 2012, 04:57 PM
سلام
اقایون خانوما نظرات تون رو درباره سر پنجه ای که دوس دارین رو تار تون باشه بگین البته علت انتخابتونم بگید تا استفاده کنیم

r_a_m_i_n
Monday 29 October 2012, 07:22 PM
به نظر من پنجه قنبری بهتره.....بخاطر خیلی دلایل
قشنگ تره
کوک کردنش راحت تره
بخاطر زاویه ی کشش سیم که کمتره کمتر کوک در میکنه
سیم انداختن راحت تره

sol_do
Monday 29 October 2012, 08:06 PM
سرپنجه قنبری مقبول اساتید واقع نشد. شاهد صحبت من - سازی را که استادان حال حاضر میزنند بینید.جناب ساکت و پیروان سبکش اعتقاد به این نوع سرپنجه دارند.. به هر حال هر کس هر سلیقه ای داره. مثل روان کوک(گوشی های سنتور) که جتاب اردوان کامکار می پسندند.
در واقع هدف فقط راحتی هست نه صدا !

hamed777
Tuesday 30 October 2012, 11:48 AM
والا منم موافقم بیشتر حالت زینت داره سرپنجه مختلف حالا استاد ساکت یا عده ای از دوستان معتقدن سر پنجه قنبری کوک رو بهتر نگه میداره در حالی که اگر یه سری فاکتور ها که میدونید مثل(کشیدن یا فشار دادن سیمها بعد از کوک)که تمام استید شهناز ظریف وشریف موقع کوک کردن ساز شون مشاهده میکنید ساز خیلی خوب کوک نگه میداره اما سر پنجه قنبری واقعا زیباست نگیم اینو کم لطفی کردیم

faramarzlotfy
Tuesday 30 October 2012, 03:02 PM
به نظر من سر پنجه استاد قنبری مهر هم زیباتر و هم نگه داشتن کوکش بهتره .......ولی کجاست ساز قنبری مهر-مگه تو این اوضاع میشه ساز قنبری مهر خرید؟ویولنش بالای 10 میلیون.......کمانچه اش بالای 10 میلیون......تارشو دقیقا نمیدونم شما میدونید؟

hamed777
Wednesday 31 October 2012, 06:57 PM
اون موقع که ویلوناش 8 میلیوین بود تار 12 بود

r_a_m_i_n
Wednesday 31 October 2012, 09:20 PM
در واقع در حال حاضر اساتید سرپنجه براشون مهم نیست.....بلکه صدایی که ساز تولید میکنه واسشون مهمه...حالا با هر پنجه ای باشه....من زیاد دیدم استاد علیزاده با پنجه قنبری و حتی تار 32 پرده ساز زده جاهاییدر واقع پنجه ی استاد قنبری ممهر کاملا پذیرفته شده....هیچ کس هم نمیتونه ازش ایرادی بگیره....فقط تعصب خاص بعضیاس که از رو لجبازی دوست دارن سنتی استفاده کنن.....وگرنه اکثرا اساتید به سر پنجه اهمیتی نمیدن ....قنبری از خیلی لحاظ بهتره.....حتی این سرپنجه جدیدا که بعضیا بهش میگن پنجه گیتاری..اینها هم عالیه واقعا در حد کما رو هم کوک میکنهالبته من یه بار در یک حرکت انتحاری و احمقانه دیدم که یکی سرپنجه ی سنتی تار رو روی سه تار انداخته بود ( در سایز کوچیکتر و مناسبه سه تار البته ) که هم سیم انداختن غیر ممکن بود هم کوک کردن سخت بود و هم همه چی آخه چه کاریهههه؟بعضیا به زور دوست دارن قدیمی باشن

- - - Updated - - -

در واقع در حال حاضر اساتید سرپنجه براشون مهم نیست.....بلکه صدایی که ساز تولید میکنه واسشون مهمه...حالا با هر پنجه ای باشه....من زیاد دیدم استاد علیزاده با پنجه قنبری و حتی تار 32 پرده ساز زده جاهاییدر واقع پنجه ی استاد قنبری ممهر کاملا پذیرفته شده....هیچ کس هم نمیتونه ازش ایرادی بگیره....فقط تعصب خاص بعضیاس که از رو لجبازی دوست دارن سنتی استفاده کنن.....وگرنه اکثرا اساتید به سر پنجه اهمیتی نمیدن ....قنبری از خیلی لحاظ بهتره.....حتی این سرپنجه جدیدا که بعضیا بهش میگن پنجه گیتاری..اینها هم عالیه واقعا در حد کما رو هم کوک میکنهالبته من یه بار در یک حرکت انتحاری و احمقانه دیدم که یکی سرپنجه ی سنتی تار رو روی سه تار انداخته بود ( در سایز کوچیکتر و مناسبه سه تار البته ) که هم سیم انداختن غیر ممکن بود هم کوک کردن سخت بود و هم همه چی آخه چه کاریهههه؟بعضیا به زور دوست دارن قدیمی باشن

sol_do
Thursday 1 November 2012, 12:35 PM
در خیلی زمینه ها با نظرات جناب رامین تضاد دارم !
"
فقط تعصب خاص بعضیاس که از رو لجبازی دوست دارن سنتی استفاده کنن.." آیا شده برید دنبال اساتیدی که موافق این کار نیستن دلیلشو بپرسید ؟ یا خیلی سنتی دوست دارید فقط ایده هاتون خیلی نو! باشه.!!

faramarzlotfy
Thursday 1 November 2012, 02:23 PM
منم موافقم که سرپنجه مهم نیست و مهمترین عامل در انتخاب یک ساز ایده آل صدای آن است

r_a_m_i_n
Thursday 1 November 2012, 08:26 PM
در خیلی زمینه ها با نظرات جناب رامین تضاد دارم !"
فقط تعصب خاص بعضیاس که از رو لجبازی دوست دارن سنتی استفاده کنن.." آیا شده برید دنبال اساتیدی که موافق این کار نیستن دلیلشو بپرسید ؟ یا خیلی سنتی دوست دارید فقط ایده هاتون خیلی نو! باشه.!!اگه با من موافق بودید جای تعجب داشتآره دیگه چیزیه که به چشم دیدم.....هیچ کدوم دلیل خاصی برای برتریه سنتی نسبت به قنبری ندارن......همونطور که گفتم به صدای ساز اهمیت میدن بیشترشما که رفتی از اساتید پرسیدی دلایلتو بگو.....سنتی هیچگونه برتری نسبت به قنبری نداره....هیچگونه.....دوباره گوش کن : هیییچگونه

shoorideh
Thursday 1 November 2012, 10:03 PM
درود

تنها برتری سر پنجه های استاد قنبری زیبایی ان و عوض نمودن راحت تر سیمها است.در مورد کشش و زاویه کشش هیچ فرقی ندارد.چون پرده شیطانک عملا ان را خنثی می کند.

sol_do
Thursday 1 November 2012, 10:16 PM
اگه با من موافق بودید جای تعجب داشتآره دیگه چیزیه که به چشم دیدم.....هیچ کدوم دلیل خاصی برای برتریه سنتی نسبت به قنبری ندارن......همونطور که گفتم به صدای ساز اهمیت میدن بیشترشما که رفتی از اساتید پرسیدی دلایلتو بگو.....سنتی هیچگونه برتری نسبت به قنبری نداره....هیچگونه.....دوباره گوش کن : هیییچگونه
اینجا جای حواندن است نه گوش دادن پس بخوان ! شما نطق های زیادی میکنی که غیر صحیح هست و چون در یک محیط مجازی هست خیلی از کاربرا فکر میکنن نظرات شما درست هست. حال اگر آشفته شده ای ایراد نداره .من پستی نمیدم شما خوش باشی.فقط بدان تار با گیتار دارد تفاوت بسیار!

hamed777
Friday 2 November 2012, 10:29 AM
درود
من تار باسر پنجه معمولی هم دارم با سر پنجه قنبری هم دارم اما ملاک شخص بنده صدای ساز هست نه سر پنجه در غین حال تفاوتی جز تسهیل سیم اندازی وزیبایی در ان من نمیبینم سر پنجه قنبری مهر رو عرض میکنم بیشتر سرپنجه امری سلیقه ایست تا تکنیکی یا فنی

r_a_m_i_n
Saturday 3 November 2012, 09:33 AM
درودتنها برتری سر پنجه های استاد قنبری زیبایی ان و عوض نمودن راحت تر سیمها است.در مورد کشش و زاویه کشش هیچ فرقی ندارد.چون پرده شیطانک عملا ان را خنثی می کند.اگه دقت کنید سیمها در پنجه ی سنتی با زاویه ی حدود 60 یا70 درجه هم به دور گوشی ها پیچیده میشن....ولی در پنجه قنبری این زاویه بالای 30 درجه نمیشه

- - - Updated - - -

درودتنها برتری سر پنجه های استاد قنبری زیبایی ان و عوض نمودن راحت تر سیمها است.در مورد کشش و زاویه کشش هیچ فرقی ندارد.چون پرده شیطانک عملا ان را خنثی می کند.اگه دقت کنید سیمها در پنجه ی سنتی با زاویه ی حدود 60 یا70 درجه هم به دور گوشی ها پیچیده میشن....ولی در پنجه قنبری این زاویه بالای 30 درجه نمیشه

- - - Updated - - -

اینجا جای حواندن است نه گوش دادن پس بخوان ! شما نطق های زیادی میکنی که غیر صحیح هست و چون در یک محیط مجازی هست خیلی از کاربرا فکر میکنن نظرات شما درست هست. حال اگر آشفته شده ای ایراد نداره .من پستی نمیدم شما خوش باشی.فقط بدان تار با گیتار دارد تفاوت بسیار!شما هم تا نوازنده شوی راه داری بسیااار .....من نمیدونم چه صیغه ای شده تازگیا طرف 4 تا مضراب نمیتونه بزنه.....میشه بحث در مورد ساختمان سازها میکنه.....اول اونو درست کن ...اینم به موقعش یاد خواهی گرفت آقا یا خانمی که میدونی شقیقه با خیلی چیزا فرق داره

m_rv_2008
Sunday 4 November 2012, 09:01 AM
شوريده جون ، اوااااا ، مگه ميشه فرق نداشته باشه ؟ زاويه خيلي مهمه . هر چي كمتر باشه كوك كمتر ول ميشه. شيطونك فقط مربوط به صاف بودن سيم و كوكشه وگرنه زاويه خيلي مهمه.
اصل همون توليد صداست ديگه. قنبري هم خوبه. فقط يه سه تارهايي ساخته بود قنبري كه پرده هاش رو مثل گيتار فلزي كرده بود. من از اون خوشم نيومد. اون زنگ صداي سه تار رو خورده بود. وگرنه سر دسته هاش خوبن.
منم شقايقم ( جمع مكسر شقيقه ) درد ميكنه.

r_a_m_i_n
Sunday 4 November 2012, 11:08 AM
شوريده جون ، اوااااا ، مگه ميشه فرق نداشته باشه ؟ زاويه خيلي مهمه . هر چي كمتر باشه كوك كمتر ول ميشه. شيطونك فقط مربوط به صاف بودن سيم و كوكشه وگرنه زاويه خيلي مهمه.اصل همون توليد صداست ديگه. قنبري هم خوبه. فقط يه سه تارهايي ساخته بود قنبري كه پرده هاش رو مثل گيتار فلزي كرده بود. من از اون خوشم نيومد. اون زنگ صداي سه تار رو خورده بود. وگرنه سر دسته هاش خوبن.منم شقايقم ( جمع مكسر شقيقه ) درد ميكنه.البته پرویز نه تها استاد قنبری مهر بلکه بعدا بقیه هم زیاد تار و سه تار با پرده فلزی ساختن....که همشون هم قابلیت جابجایی پرده هارو داره و هم اینکه قابلیت اینو داره که بشه پرده هارو کامل درآورد و اگه دلت خواست پرده ی معمولی بندازیمن با یکی دو تا تار پرده فلزی زدم خوب بود صداش.....اما سه تارشو نزدم تاحالا

m_rv_2008
Sunday 4 November 2012, 11:50 AM
ميدوني چيه رامين ، من شورانگيزش رو ديدم كه با پرده هاي فلزي بود و صداي مالي نميداد. يعني هم حجم داشت و هم صاف بود. ولي اون موقعي كه انگشت ميخواد سيم رو بگيره يا ول كنه يه كم صداي شايد گز مانندي ميداد. چون سيم با لرزشي كه داشت با اون فلز تماس پيدا مي كرد. خود اين بند ها كه ميبندن روي سه تار هاي معمولي اينو كنترل مي كنه. چون سه تار هم سيماش فلزيه. آخه گيتار چون سيماش پلاستيكيه اين حالت براش اتفاق نميفته. سه تارش هم احتمالا توي همين مايه ها بايد باشه . عكسش كه همونه. تارش رو هم كه اصلا نديدم. اگه داري يه عكس ازش بده ببينيم تو چه مايه هاييه ؟
قابليت جابجاييه پرده ؟ چه طور؟ شورانگيزش كه پرده هاش ثابت بود. آخه كمي فرو رفتن توي چوب پرده هاش. فكر نكنم بشه تكونش داد.

r_a_m_i_n
Sunday 4 November 2012, 07:36 PM
ميدوني چيه رامين ، من شورانگيزش رو ديدم كه با پرده هاي فلزي بود و صداي مالي نميداد. يعني هم حجم داشت و هم صاف بود. ولي اون موقعي كه انگشت ميخواد سيم رو بگيره يا ول كنه يه كم صداي شايد گز مانندي ميداد. چون سيم با لرزشي كه داشت با اون فلز تماس پيدا مي كرد. خود اين بند ها كه ميبندن روي سه تار هاي معمولي اينو كنترل مي كنه. چون سه تار هم سيماش فلزيه. آخه گيتار چون سيماش پلاستيكيه اين حالت براش اتفاق نميفته. سه تارش هم احتمالا توي همين مايه ها بايد باشه . عكسش كه همونه. تارش رو هم كه اصلا نديدم. اگه داري يه عكس ازش بده ببينيم تو چه مايه هاييه ؟قابليت جابجاييه پرده ؟ چه طور؟ شورانگيزش كه پرده هاش ثابت بود. آخه كمي فرو رفتن توي چوب پرده هاش. فكر نكنم بشه تكونش داد.اگه صدای گز ایجاد کنه که ساز مشکل داره.....من یه تار محمدی ساخت سال 79 دیدم پرده فلزی بود و 32 پرده....صدای فوق العاده ای داشت....اون زمان خداییش خوب ساخته بود...خودم ندارم که بخوام عکسشو بذارم واستنه ببین...پرده هاش مثل فرت گیتار نیست که در جای خود محکم شده باشه.....آخه موسیقی ایرانی مگه میشه قابلیت تغییر پرده نباشهاون شیاری که اسمش ناو هست و کنار دسته ی تاره ( برای تعویض پرده ) پرده ی فلزی درون اون قفل شده و میشه در طول دسته عقب و جلوش کرد......اما خوبیش اینه که پشت دستت دیگه پرده نیست و دستت آزاده اذیت نمیشی...گاهی اوقات.....حتی همونطور که گفتم میشه کل پرده هارو درآورد و بجاش پرده معمولی بستآره فکر میکنم سه تار بخاطر نوع صدادهیش بهتر باشه پرده معمولی داشته باشه....البته تار هم فکر کنم معمولی بهتر باشه..اما اینها که من دیدم هم خوب بود صداشونتار مجید آیتی الان اینطوریه و پرده فلزیه و بقول دوستان پنجه گیتاریه....که خداییش خوب کوک نکه میداره و عالیه....اما قیمتش بالاست..5 یا 6 تومانهنمیدونم امشت شبکه جام جم استاد رو دیدی یا نه؟ با حسن ناهید بود.....یه سه تار دستش بود ساخت رسولی....پنجه جدید....نیمه پوستی.....فوق العاده خوش صداست.....من باهاش زدم...قبلا.....

- - - Updated - - -

ميدوني چيه رامين ، من شورانگيزش رو ديدم كه با پرده هاي فلزي بود و صداي مالي نميداد. يعني هم حجم داشت و هم صاف بود. ولي اون موقعي كه انگشت ميخواد سيم رو بگيره يا ول كنه يه كم صداي شايد گز مانندي ميداد. چون سيم با لرزشي كه داشت با اون فلز تماس پيدا مي كرد. خود اين بند ها كه ميبندن روي سه تار هاي معمولي اينو كنترل مي كنه. چون سه تار هم سيماش فلزيه. آخه گيتار چون سيماش پلاستيكيه اين حالت براش اتفاق نميفته. سه تارش هم احتمالا توي همين مايه ها بايد باشه . عكسش كه همونه. تارش رو هم كه اصلا نديدم. اگه داري يه عكس ازش بده ببينيم تو چه مايه هاييه ؟قابليت جابجاييه پرده ؟ چه طور؟ شورانگيزش كه پرده هاش ثابت بود. آخه كمي فرو رفتن توي چوب پرده هاش. فكر نكنم بشه تكونش داد.اگه صدای گز ایجاد کنه که ساز مشکل داره.....من یه تار محمدی ساخت سال 79 دیدم پرده فلزی بود و 32 پرده....صدای فوق العاده ای داشت....اون زمان خداییش خوب ساخته بود...خودم ندارم که بخوام عکسشو بذارم واستنه ببین...پرده هاش مثل فرت گیتار نیست که در جای خود محکم شده باشه.....آخه موسیقی ایرانی مگه میشه قابلیت تغییر پرده نباشهاون شیاری که اسمش ناو هست و کنار دسته ی تاره ( برای تعویض پرده ) پرده ی فلزی درون اون قفل شده و میشه در طول دسته عقب و جلوش کرد......اما خوبیش اینه که پشت دستت دیگه پرده نیست و دستت آزاده اذیت نمیشی...گاهی اوقات.....حتی همونطور که گفتم میشه کل پرده هارو درآورد و بجاش پرده معمولی بستآره فکر میکنم سه تار بخاطر نوع صدادهیش بهتر باشه پرده معمولی داشته باشه....البته تار هم فکر کنم معمولی بهتر باشه..اما اینها که من دیدم هم خوب بود صداشونتار مجید آیتی الان اینطوریه و پرده فلزیه و بقول دوستان پنجه گیتاریه....که خداییش خوب کوک نکه میداره و عالیه....اما قیمتش بالاست..5 یا 6 تومانهنمیدونم امشت شبکه جام جم استاد رو دیدی یا نه؟ با حسن ناهید بود.....یه سه تار دستش بود ساخت رسولی....پنجه جدید....نیمه پوستی.....فوق العاده خوش صداست.....من باهاش زدم...قبلا.....

m_rv_2008
Monday 5 November 2012, 09:55 AM
نه. برنامه رو نديدم. ولي در كل من همون پرده معمولي ها رو بيشتر خوشم مياد. ولي اونجاش كه ميگي پرده پشت دسته نميفته بايد خيلي راحت كنه كار رو.

- - - Updated - - -

واقعا چرا در نظر سنجيش شركت نمي كنيد. راي بديد بابا. انرژي هسته اي حق مسلم شماست.

sol_do
Monday 5 November 2012, 11:58 AM
[QUOTE=r_a_m_i_n;346585
شما هم تا نوازنده شوی راه داری بسیااار .....من نمیدونم چه صیغه ای شده تازگیا طرف 4 تا مضراب نمیتونه بزنه.....میشه بحث در مورد ساختمان سازها میکنه.....اول اونو درست کن ...اینم به موقعش یاد خواهی گرفت آقا یا خانمی که میدونی شقیقه با خیلی چیزا فرق داره[/QUOTE]
شما خیلی اطمینان داری که سابفه ساز زدنت زیاده . اول برو ادب یاد بگیر که بتونی درست و با شخصیت صحبت کنی بعد اظهار نظر موسیقیایی کن. من ترجیح میدم بحث نکنم . امضای خودت رو میخونم و اون شخصیت رو در شما میبینم.به هر حال کسی که ردیف رو مسخره میکنه خیلی جای کار برای شعور موسیقیاییش داره.

m_rv_2008
Monday 5 November 2012, 12:07 PM
بازم دعوا شد. جالبه كه وقتي دعوا ميشه يه نفر هر چي بخواد ميگه و ديگري هم اگه جواب بده بي ادب حساب ميشه. هميشه اين بلا سر من مياد. آخ شقايقم باز داره درد ميگيره.

r_a_m_i_n
Monday 5 November 2012, 12:41 PM
نه. برنامه رو نديدم. ولي در كل من همون پرده معمولي ها رو بيشتر خوشم مياد. ولي اونجاش كه ميگي پرده پشت دسته نميفته بايد خيلي راحت كنه كار رو.- - - Updated - - -واقعا چرا در نظر سنجيش شركت نمي كنيد. راي بديد بابا. انرژي هسته اي حق مسلم شماست.این پنجه جدیدا رو در نظر سنجی نذاشتی پرویز

- - - Updated - - -

بازم دعوا شد. جالبه كه وقتي دعوا ميشه يه نفر هر چي بخواد ميگه و ديگري هم اگه جواب بده بي ادب حساب ميشه. هميشه اين بلا سر من مياد. آخ شقايقم باز داره درد ميگيره.خب دیگه چه خبر پرویز ؟ تو فیس بوک نیستی؟ :-D

m_rv_2008
Monday 5 November 2012, 02:49 PM
رامين تو فيس بوك بودم. والا ..... صبح و ناشتا و پي سي و چت و فيس بوك و دوست و آشنا و زياد و مريض و چشماي سرخ و كور و دكتر و انصراف و اينا.
راستي يه سي دي قديمي پيدا كردم مربوط به چند سال پيش كه كار نواي مشكاتيان رو اجرا كرديم . اون كه ميگه اي يوسف خوش نام ما. كم حجمش مي كنم و ميذارمش براي نمونه كار. ر
رامين يه چند وقتيه برامون تار نزديا.......

r_a_m_i_n
Monday 5 November 2012, 05:47 PM
رامين تو فيس بوك بودم. والا ..... صبح و ناشتا و پي سي و چت و فيس بوك و دوست و آشنا و زياد و مريض و چشماي سرخ و كور و دكتر و انصراف و اينا.
راستي يه سي دي قديمي پيدا كردم مربوط به چند سال پيش كه كار نواي مشكاتيان رو اجرا كرديم . اون كه ميگه اي يوسف خوش نام ما. كم حجمش مي كنم و ميذارمش براي نمونه كار. ر
رامين يه چند وقتيه برامون تار نزديا.......
عجب
چه خوب آره بذارش
راستش یکم کلا ساز زدنم ریخته یهم....استاد دست راستمو عوض کرده کلا....سونوریته عوض شده...و مچم ضعیف شده.....بعد دارم ردیف رو به یک صورت جدید و ردیف خود ساکت رو میزنم فعلا...واسه همین کلا مخم هنگ کرده ( این همه میرزا زده بودم )
بعد میخوام پیش قمصری و بهروز همتی هم برم...وااسه همین فعلا ترجیه میدم نمونه کار نذارم....تا دستم اونی بشه که میخوام

m_rv_2008
Monday 5 November 2012, 09:35 PM
هر جور كه راحتي. به هر حال من از تار نوازيت خوشم ميومد. به خصوص اون چهارمضراب مخالف سه گاه مشكاتيان. هر چند كمانچه اش حالمو ميگيره. ولي در كل قشنگه. چون من در اصل مشكاتيان رو تقريبا پرستش مي كنم. همين بهمن ماه هم يه كنسرت از كاراش در پيش داريم. افشاري و نوا.
چشم. حتما همين سري آپلودش مي كنم.

r_a_m_i_n
Tuesday 6 November 2012, 10:08 AM
هر جور كه راحتي. به هر حال من از تار نوازيت خوشم ميومد. به خصوص اون چهارمضراب مخالف سه گاه مشكاتيان. هر چند كمانچه اش حالمو ميگيره. ولي در كل قشنگه. چون من در اصل مشكاتيان رو تقريبا پرستش مي كنم. همين بهمن ماه هم يه كنسرت از كاراش در پيش داريم. افشاري و نوا. چشم. حتما همين سري آپلودش مي كنم.مرسی لطف داری تو.....مخالف سه گاهه رو خودمم نمیتونم دوباره با اون سرعت بزنم.....خیلی وقته نزدمش :)) سختهحالا دارم چندتا قطعه از شهنازی میزنم شاید اونارو گذاشتم

atena_p87
Tuesday 6 November 2012, 03:09 PM
با عرض سلام خدمت دوستان و همکاران گرامی
من تارم رو سال 83 خریدم ، خیلی خوش صداست. اما مشکلم اینه که نمیدونم مهر کیه!
همه جاش رو مو به مو نگاه کردم.امکان داره اصلا مهر نداشته باشه؟
و اگر امکانش هست راجع به سرپنجه کمی مرا راهنمایی کنید
ممنون میشم

hamed777
Tuesday 6 November 2012, 07:05 PM
سلام
تا دلتون بخواهد تار های بی مهر تو بازار هست تار شما هم احتمالا بی بی مهره.اما درباره چیه سرپنجه راهنمایی میخای؟تار دونوع سرپنجه درش بکار میره یکی سرپنجه کلاسیک دیگری قنبری مهر که بنا به سلیقه نوازنده است که تارش چه سر پنجه ای داشته باشه

r_a_m_i_n
Wednesday 7 November 2012, 06:57 AM
با عرض سلام خدمت دوستان و همکاران گرامی
من تارم رو سال 83 خریدم ، خیلی خوش صداست. اما مشکلم اینه که نمیدونم مهر کیه!
همه جاش رو مو به مو نگاه کردم.امکان داره اصلا مهر نداشته باشه؟
و اگر امکانش هست راجع به سرپنجه کمی مرا راهنمایی کنید
ممنون میشم

درود خیلی از سازنده ها هستن که روی سازهاشون مهر نمیزنن.....حتی من ساز بدون مهر دیدم که تا 1.5 ملیون فروش رفته...اما نمیدونم چرا مهر نزده بود

maryamgerami
Wednesday 7 November 2012, 06:21 PM
البته که صدای ساز از همه چیز مهمتره . بچه ها دعوا نکنین فقط نظراتونو بگین اگر کسی هم انتقاد کرد با دلیل و قاطعانه جواب بهش بدین اگر هم انتقادش به جا بود قبول کنین . انتقاد پذیر باشین

m_rv_2008
Friday 9 November 2012, 07:45 AM
چون اگه مهر بزنه ريا ميشه و ثوابش از بين ميره و بر گوسفندان ستمكاري ميشود.

samad_valiloo
Friday 8 March 2013, 05:04 PM
برا منم فرقی نداره:39:

- - - Updated - - -

برا منم فرقی نداره:39:

saaman
Wednesday 28 August 2013, 11:12 PM
به نظر بنده٬سرپنجه قنبری ها.صد البته که مهم صداست.گذشته از کوک خالی نکردن و راحتی سیم انداختنش٬بر می‌گرده به سلیقه دیگه.

ghoghnus2006
Saturday 21 September 2013, 08:21 PM
من یه زمانی میگفتم ساز باید اصالتشو داشته باشه و فقط سنتی رو قبول داشتم ولی جدیدا به این نتیجه رسیدم که به دلیل مشکلات کوک و دردسر های احتمالیش سرپنجه هایی که جدیدا استاد قنبری درست کردن خیلی بهترند چون هم کوک دقیق تری میشه داشت هم اینکه کوک کردنش ساده تره!
مخصوصا تو تار که باید سیم ها با دقت جفت بشن وگرنه صدا بد میشه!
حالا احتمال ضربه خوردن به گوشی و شسکته شدن و در رفتن کوک و رگلاژ نبودن گوشی ها به جای خود!

shobar
Saturday 7 June 2014, 03:47 PM
من یه زمانی میگفتم ساز باید اصالتشو داشته باشه و فقط سنتی رو قبول داشتم ولی جدیدا به این نتیجه رسیدم که به دلیل مشکلات کوک و دردسر های احتمالیش سرپنجه هایی که جدیدا استاد قنبری درست کردن خیلی بهترند چون هم کوک دقیق تری میشه داشت هم اینکه کوک کردنش ساده تره!
مخصوصا تو تار که باید سیم ها با دقت جفت بشن وگرنه صدا بد میشه!
حالا احتمال ضربه خوردن به گوشی و شسکته شدن و در رفتن کوک و رگلاژ نبودن گوشی ها به جای خود!

سلام. من هم با شما موافقم البته سنتور میزنم. باورتون نمیشه چقدر عذاب داره که 72 تا سیمو کوک کنی البته تار 6 تا سیم دارم شما ببین ما چی میکشیم. اما با این روان کوک راحت تر و دقیق تر میشه کوک کرد اعصاب خوردی زایدی هم نداره. حالا این گوشی های سنتی که اون کارایی رو چه توی سنتور و چه توی تار یا سه تار ندارن به چه درد میخورن؟

mohammadOa
Thursday 3 July 2014, 07:18 PM
به نظر من، نمیشه یه چیزی رو به طور مطلق رد کرد یا پذیرفت و باید روی این موضوع هم کار علمی دقیقی انجام بشه. مسائل مرتبط با کوک، فقط به سرپنجه مربوط نیست. به خیلی عوامل از قبیل خود کوک (شور، سه‌گاه و...)، نوع مضراب زدن، نوع گرفتن پرده‌ها، خرک، پوست، شیطانک، گره‌ی سیم‌ها، خود سیم‌ها، جفت بودن سیم‌ها و... و... و... بستگی داره. بنابراین نمیشه گفت که اگر سرپنجه عوض بشه، مشکلات ساز برطرف میشه.

در "کوک کردن" میشه کارهای جدیدی انجام داد کما اینکه انجام شده، اما اساتید زمان ما و پیش از ما، با همین سرپنجه‌های معمولی، آثار درخشان تولید کردند. از علیزاده که شورانگیز و هجرانی و... و... و... ساخت تا لطفی که سپیده و عشق داند را نواخت... تا اساتید دیگری مثل فرهنگ شریف یا جلیل شهناز...

b_shahri
Friday 4 July 2014, 06:42 AM
آیا میشه سرپنجه تار به طرح استاد قنبری مهر تغییر داد؟ اشکالی برای ساز پیش نمیاد؟ من یه دوست دارم تو کار ساخت سه تار و تنبور میخوام بدم سرپنجه تار برام عوض کنه

r_a_m_i_n
Saturday 5 July 2014, 07:53 PM
به نظر من، نمیشه یه چیزی رو به طور مطلق رد کرد یا پذیرفت و باید روی این موضوع هم کار علمی دقیقی انجام بشه. مسائل مرتبط با کوک، فقط به سرپنجه مربوط نیست. به خیلی عوامل از قبیل خود کوک (شور، سه‌گاه و...)، نوع مضراب زدن، نوع گرفتن پرده‌ها، خرک، پوست، شیطانک، گره‌ی سیم‌ها، خود سیم‌ها، جفت بودن سیم‌ها و... و... و... بستگی داره. بنابراین نمیشه گفت که اگر سرپنجه عوض بشه، مشکلات ساز برطرف میشه.

در "کوک کردن" میشه کارهای جدیدی انجام داد کما اینکه انجام شده، اما اساتید زمان ما و پیش از ما، با همین سرپنجه‌های معمولی، آثار درخشان تولید کردند. از علیزاده که شورانگیز و هجرانی و... و... و... ساخت تا لطفی که سپیده و عشق داند را نواخت... تا اساتید دیگری مثل فرهنگ شریف یا جلیل شهناز...

خود استاد علیزاده که میفرماید...بنده ایشون رو درحال نواختن با ساز پنجه قنبری و پنجه طاووسی دیدم....مسئله اینجاست که اینجور اساتید که به این سطح رسیدن تعصبی در این زمینه ندارن....و اگر ساز خوش صدا باشه..چرا که نه....همون سر پنجه رو استفاده میکنن...
چیزی که خوبه و از لحاظ علمی ثابت شده رو باید پذیرفت....کسی هم که نمیپذیره با خودش لجبازی میکنه نه با دیگران

- - - Updated - - -

آیا میشه سرپنجه تار به طرح استاد قنبری مهر تغییر داد؟ اشکالی برای ساز پیش نمیاد؟ من یه دوست دارم تو کار ساخت سه تار و تنبور میخوام بدم سرپنجه تار برام عوض کنه
بله میشه دوست عزیز...من دیدم اینکارو میکنن...اما باز هم بسته به نظره سازساز داره...که ببینه کنیک دسته و شیب دسته و غیره برای این تغییر مناسبه یا خیر

mohammadOa
Saturday 5 July 2014, 08:56 PM
خود استاد علیزاده که میفرماید...بنده ایشون رو درحال نواختن با ساز پنجه قنبری و پنجه طاووسی دیدم....مسئله اینجاست که اینجور اساتید که به این سطح رسیدن تعصبی در این زمینه ندارن....و اگر ساز خوش صدا باشه..چرا که نه....همون سر پنجه رو استفاده میکنن...
چیزی که خوبه و از لحاظ علمی ثابت شده رو باید پذیرفت....کسی هم که نمیپذیره با خودش لجبازی میکنه نه با دیگران

بنده هم عرض کردم که روی مسئله‌ی تغییر سرپنجه و تأثیر آن در کوک، باید بررسی علمی دقیقی انجام بشود. صدا بخش‌های متعددی از جمله "شدت" و "مدت" دارد و خود این عوامل به عوامل مهم دیگری که برخی از آن‌ها را در مطلب قبلی عرض کردم، وابسته هستند. گروهی هم می‌توانند موضوعی را بپذیرند و گروهی نیز خیر.

بله، بنده هم نوازندگی استاد علیزاده را با سرپنجه‌های جدید دیده‌ام و صحبت ایشان را درباره‌ی این سرپنجه‌ها در جلسه‌ی مکتب شهر تهران مستقیماً شنیدم.

اما برای مثال خدمتتان عرض می‌کنم که یکی از ویژگی‌های ساز استاد یحیی، حفظ کوک آن در صحنه است درحالیکه گمان نکنم کسی حاضر باشد ساز یحیی را باز کند تا سرپنجه‌ی آن را تغییر دهد. اگر بحث زاویه‌ی سیم از گوشی‌ها و سرپنجه در کوک مهم است، ده‌ها مسئله‌ی دیگر نیز در کوک و حفظ آن مهم هستند.

r_a_m_i_n
Thursday 10 July 2014, 08:30 PM
بنده هم عرض کردم که روی مسئله‌ی تغییر سرپنجه و تأثیر آن در کوک، باید بررسی علمی دقیقی انجام بشود. صدا بخش‌های متعددی از جمله "شدت" و "مدت" دارد و خود این عوامل به عوامل مهم دیگری که برخی از آن‌ها را در مطلب قبلی عرض کردم، وابسته هستند. گروهی هم می‌توانند موضوعی را بپذیرند و گروهی نیز خیر.

بله، بنده هم نوازندگی استاد علیزاده را با سرپنجه‌های جدید دیده‌ام و صحبت ایشان را درباره‌ی این سرپنجه‌ها در جلسه‌ی مکتب شهر تهران مستقیماً شنیدم.

اما برای مثال خدمتتان عرض می‌کنم که یکی از ویژگی‌های ساز استاد یحیی، حفظ کوک آن در صحنه است درحالیکه گمان نکنم کسی حاضر باشد ساز یحیی را باز کند تا سرپنجه‌ی آن را تغییر دهد. اگر بحث زاویه‌ی سیم از گوشی‌ها و سرپنجه در کوک مهم است، ده‌ها مسئله‌ی دیگر نیز در کوک و حفظ آن مهم هستند.

خب بررسی های علمی انجام شده دیگه عزیز....استاد قنبری مهر اون بررسی ها رو انجام دادن واسمون...
خدمتتان عرض کنم ساز استاد یحیی علاوه بر خوش صدایی ....و خوش سیمای و سایز و اندازه ی استاندارد و همه چیززز......اما قیمت زیاده آن بخاطر اینها نیست و 70% قیمتش بخاطر قدمت اونه و اینکه تعداد محروری از اون موجوده.....
از اینها گزشته...قطعاتی که در گزشته و قدیم اجرا میشده متفاوته....و شما عمرا نمیتونی چهار تا از قطعات استاد علیزاده مثلا مخالف سه گاه کتاب 3..و غیره رو روی اون اجرا کنی و ساز یحیی کوک در نکنه.....یعنی در واقع اصلا دلمون هم نمیاد که روی ساز یحیی آنگونه مضراب بکشیم....یا قطعات علی قمصری و غیره....
اینکه در قدیم کوک در نمیکرده صحیح, اما دلیل نمیشه که این الگو بِشَوَد خدایِ ما و جزیی از عنصرِ تغییر ناپذیر در دنیا بشَود.

Moory
Tuesday 15 July 2014, 11:54 PM
سلام
قطعات استاد علیزاده که احتیاجی به تار یحیی نداره شما با هر سازی میتونی این ملودی هارو بزنی.
اگرملودی که با حالت باشه و زیبا نواخته بشه باید با ساز مثلا یحیی یا یک ساز خوب نواخته بشه اگر بخواهی بالا پایین کنی و هیچ حالتی هم نداشته باشه زیاد مهم نیست با چه سازی اجرا کنی.
البته استاد قنبری باچوب معجزه میکرد ویلونها ش جهانی و به نام هستش اما تار خوش صدایی نساخت.
الان اصلا مهم نیست سر پنجه چه جوری باشه چون با عوض نمودن گوشی های جدید مشکلی نخواهید داشت.

mohammadOa
Thursday 17 July 2014, 01:52 PM
درباره‌ی اینکه دل ما نمی‌آید به تار یحیی آنطور مضراب بکشیم، درست است و بنده دلیل آن را نه ساختمان ساز که نگهداری نامناسب آن می‌دانم. البته مشخصاً همه‌ی سازها این مشخصه را ندارند.

اما اگر فایل تصویری اجرای استادان شجریان و علیزاده و کلهر در کپنهاگ رو دیده باشید، استاد علیزاده قطعه‌ی عجیب ترکمن را با همین ساز اجرا کرده‌اند. حدود 13 سال پیش. جداً هم قطعه‌ی عجیبی است و مضراب‌های پیچیده‌ای دارد.

r_a_m_i_n
Saturday 19 July 2014, 09:29 PM
استاد علیزاده با تار ترکمن رو اجرا کردن؟؟؟؟ واقعا؟؟ اگر اینطور باشَد من ندیدم اون فیلم رو....میشه لطف کنید و آن ویدئو رو آپلود کنید که ما هم استفاده کنیم؟

mohammadOa
Saturday 19 July 2014, 10:00 PM
من خیلی وقت پیش دیدم لینکش رو در وبلاگ خصوصی پیدا کردم اونجا فکر کنم هستش
ضبط ترکمن با ضبط آلبوم فریاد متفاوت هست (آلبوم فریاد بهتره) اما واقعاً قطعه عجیبیه

AmirM77
Thursday 9 July 2015, 10:54 PM
دوستان سلام. سرپنجه خورشیدی هم جزوی از سرپنجه قنبری هست؟! منظورم اون سرپنجه ای هست که با پیچ کوک میشه و نه دستیگره! شنیدم میگن این نوع تار کوکش اصلا درنمیره! درسته؟! مزایاش نسبت به سرپنجه معمولی چیه؟

Moory
Saturday 22 August 2015, 07:50 AM
دوستان سلام. سرپنجه خورشیدی هم جزوی از سرپنجه قنبری هست؟! منظورم اون سرپنجه ای هست که با پیچ کوک میشه و نه دستیگره! شنیدم میگن این نوع تار کوکش اصلا درنمیره! درسته؟! مزایاش نسبت به سرپنجه معمولی چیه؟

سلام
استاد قنبری در هر کاری نو اوری میکرد.یک نوع سر پنجه درست کرد که حالت کشیده ای داشت .و طرح دیگری از ایشون ندیدم.
اما سر پنجه خورشیدی واقعا شکل تارو خراب کرده .تار باید کاسه و دسته بیشتر مد نظر گرفته شود .سر پنجه هر چقدر هم شکلش
رو تغییر بدن باز هم اون مدل قدیمی خودش بهتره .در مورد کوک پوست تار هم بالا و پایین بشه باز کوک تغییر میکنه .
به هر صورت کوک تار هر کاری کنی باز هم تغییر میکنه .فقط باید به فکر راحت کوک کردن باشی که با گوشیهای فلزی راحت میشه کوک کرد.