PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : پدر موسیقی ایران زمین

hamed777
Sunday 4 November 2012, 05:37 PM
انچه در این مطلب مینویسم برگرفته از کتاب سرگذشته موسیقی ایران نوشته روح ا... خالقی به کوشش ساسان سپنتا 3جلد در یک مجلد میباشد.
پس از نوشتن مطالب"احیا کننده سه تار" و"خوش نوازی ازدیارتبریز" و ابراز لطف دوستان و متعاقبا کم لطفی دوستان دیگر به استادی دیگر میپردازم.
کلنل علی نقی وزیری فرزند موسی خان میر پنج در1266ه ش در تهران متولد شد پدرش افسر قزاق بود دایی اش پزشک و مادرش از زنان متجدد بود که اولین مدرسه دخترانه را تاسیس کرد دایی اش کمی تار میزد و مادرش هم ضرب را خوب مینواخت و در کل در خانواده ای اهل موسیقی رشد نمود.او سال ها بعد به رسم ان دوران شغل پدر را ادامه داد و وارد قزاقخانه و خدمت نظام شد و بعدها با درجه کلنلی(سرهنگی)بازنشست شد زند گی نظامی ایشان خود بسیار طولانی و سرار فراز نشیب است که ما با ان کاری نداریم.ومطلب را از انجا پی میگیریم که بعد از باز نشستگی به همت محمد علی خان فرزین وزیر خارجه مهدی قلی هدایت به فرانسه میرود به اخذ دیپلم موسیقی ناعل می اید و به ایران باز میگردد و اولین هنرستان موسیقی ملی را بنیان مینهد شاگردانی چون ابو الحسن صبا*خالقی*موسی معروفی*سلیمان سپانلو و بزرگان دیگر را میپرود و اولین کتاب برای اموزش تا را به چاپ میرساند((دستور تارچاپ برلین))اما تار نوازی ایشان ایرج میرزا در منظومه زهره منوچهراز زبان الهه عشق چنین میگوید:
من کلنل را کلنل کرده ام*پنجه او ره زن دل کرده ام
نام مجازیش بود علی نقی*نام حقی اش ابو الموسیقی
او تار را در محضر اساتید زمان میرزا عبد ا... اقا حسین قلی درویش خان می اموزد قابل و به نوشتن ردیف این اساتید به نت همت می گمارد و ردیف میرزا را به روایت خودش و ردیف اقا حسینقلی را تا حدی به روایت خودش و بعد ها چون اقا حسینقلی فرصت این کار را ندارد به روایت شاگردان ممتازش که ردیف را مثل خود او مینواختند نوشت حسنعلی وزیری برادر کلنل از زبان همسر برادرش چنین میگوید:صبح هابه رسم زمان نظامی گری بیدار میشود ورزش میکند صبحانه میخورد بعد تار را بر میدارد به صندوقخانه میرود تار میزند تا ظهر ظهر ناهار را میبرم برایش انجا اما باز تار مینوازد شام را که برایشان میبرم میبینم ناهار دست نخورده است باز هم در تاریکی مینوازد میگویم شب شده شام بخورید تا دچار ضعف نشوید لبخندی میزند و میگوید شب شده؟پس خوب تمرین کرده ام تا پاسی از شب بازهم مینوازد وقتی میروم ظرف ها را بیاورم میبینم در کنار تار خوابش برده.بعدها روح ا... خالقی میپرسد ایا این مطلب درست است؟میگوید:اری و هرچه دارم از تمرین در ان صندوق خانه دارم و مخصوصا در تاریکی مینواختم تا تسلطم به پرده ها بیشتر شود.حال خود دوستان حساب کنید روزی چند ساعت تمرین میشود؟غیر از این بود باید تعجب میکردیم غیر از این کسی نمی تواند تعداد پرده های تار را تغیییر دهد فواصل (کرن)و(سری) را نام گذارد قطعات بند باز.دخترک ژولیده.ژیمیناستیک موزیکال. اپرای گلرخ دختر ناکام.شوهر بدگما. سمفونی قالی کرمان والس دو نامزد والس بدر بسیاری که بنده حضور ذهن ندارم را بسازد البته همه را در دستگاه های موسیقی ایرانی نه بطرز کلاسیک بجز قطعات والس که در ان ها هم اشاره ای به یکی از گوشه ها میشودکه این نشانگر تسلط بی حد حصر او به ردیف است که عده ای به ایشان این اتهام را میزنند که از ردیف درک درستی نداشته البته این را در انتها اضافه کنم او را تنها میتوان با ائوزئیر حاجی بیگف خالق اپراهای شاهکار کور اوغلو و لیلی مجنون در اذربایجان مقایسه کرد.اما ویلون نوازی ایشان هم دقیقا هم پای تارشان بوده علی رغم اینکه بنده در تار پیرو مکتب هنرستان نیستم و به مکتب دیگری از تارعلاقه مندم اما ایشان همیشه مورد ستایش بنده بودند این مختصری از بسیارخدماتش به موسیقی بود

به امید مفید بودن این مطلب

miladas
Sunday 4 November 2012, 07:18 PM
سلام ميخواستم تشكر كنم از مطالب بسيار مفيدتون اميدوارم ادامه پيدا كنه من كه خيلي لذت بردم واقعا تمرين استاد هاي قديم رو با تمرين هاي خودمون اگه مقايسه كنيم مفهميم كه چرا پيشرفت نميكنيم

hamed777
Monday 5 November 2012, 07:11 PM
ایشان علاوه بر تار برای ویلون هم کتاب نوشته اند خواندن سر گذشتشان را پیشنهاد میکنم.وضمنان کرن و سری برار سیلاب های لاتین بمل و دیز در حساب جمل((ابجد))مساوی علی نقی است

cerulean
Monday 5 November 2012, 09:32 PM
ایشان علاوه بر تار برای ویلون هم کتاب نوشته اند خواندن سر گذشتشان را پیشنهاد میکنم.وضمنان کرن و سری برار سیلاب های لاتین بمل و دیز در حساب جمل((ابجد))مساوی علی نقی است
ها؟
ببخشید میشه یکم بیشتر توضیح بدین؟ مساوی علی نقی است رو من دقیقا متوجه نشدم
ممنون
فعلا
یا حق

m_rv_2008
Monday 5 November 2012, 09:32 PM
و متعاقبا کم لطفی دوستان دیگر متاسفانه منظورش منم.

r_a_m_i_n
Tuesday 6 November 2012, 10:05 AM
سلام ميخواستم تشكر كنم از مطالب بسيار مفيدتون اميدوارم ادامه پيدا كنه من كه خيلي لذت بردم واقعا تمرين استاد هاي قديم رو با تمرين هاي خودمون اگه مقايسه كنيم مفهميم كه چرا پيشرفت نميكنيم

البته حتی با توجه به استاد های اون زمان هم باز وزیری تمریناتش عجیب غریب بوده.....بقول پیرنیاکان : یکی از دلایلی که سبک وزیری ادامه داده نشد این بود که سخت بود و نیازمند تمرین فوق العاده زیاد بود

- - - Updated - - -

ها؟
ببخشید میشه یکم بیشتر توضیح بدین؟ مساوی علی نقی است رو من دقیقا متوجه نشدم
ممنون
فعلا
یا حق

کرن و سری.....بر اساس حروف ابجد معنیش میشه : علی نقی ( یعنی اسم کوچیک استاد وزیری )

- - - Updated - - -

متاسفانه منظورش منم.

شایدم من

hamed777
Tuesday 6 November 2012, 10:54 AM
بنده نامی از کسی نبردم این مطلبم صرفا درباره استاد وزیری است خواهشمندم تمام مطالب در این رابطه باشد تا خلط مبحث نشود

cerulean
Tuesday 6 November 2012, 11:33 AM
کرن و سری... بر اساس حروف ابجد معنیش میشه : علی نقی (یعنی اسم کوچیک استاد وزیری)
یعنی بر اساس حروف ابجد کرن و سری با علی نقی یک عدد دارند؟ چه جالب دلیل خاصی داره یعنی بعدا این رابطه پیدا شده یا نه؟از اول بوده؟ یا...؟

hamed777
Tuesday 6 November 2012, 11:46 AM
خیر فکر کنم از اول اینطور بوده و بعدا کشف نشده چون روح ا.. خالقی این کتاب رادر زمان حیاط کلنل نوشت وکلنل سال 58 فوت کردند اما مرحوم خالقی49

M_T
Tuesday 6 November 2012, 07:32 PM
یعنی بر اساس حروف ابجد کرن و سری با علی نقی یک عدد دارند؟ چه جالب دلیل خاصی داره یعنی بعدا این رابطه پیدا شده یا نه؟از اول بوده؟ یا...؟

من شنیدم این اسم سری و کرن رو خود علینقی وزیری ابداع کرده.
احتمال داره موقعی که دنبال اسم براشون بوده، نیم نگاهی هم به ابجد حروف داشته.
توی قدیم این چیزا مرسوم بوده...:16:

cerulean
Wednesday 7 November 2012, 02:07 PM
من شنیدم این اسم سری و کرن رو خود علینقی وزیری ابداع کرده.
احتمال داره موقعی که دنبال اسم براشون بوده، نیم نگاهی هم به ابجد حروف داشته.
توی قدیم این چیزا مرسوم بوده...:16:

واقعا؟ فکر نکنم:39:
شاید....!

maryamgerami
Wednesday 7 November 2012, 05:17 PM
واقعا راسته که هنر باید توی خون ادم باشه ؟؟؟؟وقتی یکی توی یه خانواده اهل موسیقی دنیا میاد حتما یه موسیقدان میشه واقعا چرا؟؟؟ یعنی من که خانوادم اهل موسیقی نیستن قرار نیست تار زن معروفی بشم ؟؟؟؟!!!!!!........

M_T
Wednesday 7 November 2012, 06:30 PM
واقعا؟ فکر نکنم:39:
شاید....!

چرا نیلو جان، نمونه ش پدر خودم، اول دفتر کتابای دوران تحصیلش یه عدد سه رقمی نوشته، گفتم این چیه؟ گفت این ابجد اسمم هست. :16:
من خودم ابجد بلدم منتهی حوصله نداشتم ابجد سری و کرن و علینقی رو حساب کنم.
خلاصه عالمی داره! :30:

- - - Updated - - -

واقعا راسته که هنر باید توی خون ادم باشه ؟؟؟؟وقتی یکی توی یه خانواده اهل موسیقی دنیا میاد حتما یه موسیقدان میشه واقعا چرا؟؟؟ یعنی من که خانوادم اهل موسیقی نیستن قرار نیست تار زن معروفی بشم ؟؟؟؟!!!!!!........

وقتی یکی توی یه خانواده اهل موسیقی دنیا میاد حتما یه موسیقدان میشه؟
حتما حتما که نه ولی خب بالاخره موثره دیگه.
این عامل وراثت موثر هست اما بدین معنی نیست که اگر این عامل نباشه شمای نوعی نتونی موسیقیدان بشی.

مهمترین عامل علاقه هست که انگیزه میاره و این دو تا پشتکار رو بهمراه داره که پشتکار و ممارست رمز موفقیت در هر کاری من جمله موسیقی است.

امیدوارم در عالم موسیقی هم موفق باشید
:am

تنگ طلا
Wednesday 7 November 2012, 07:01 PM
بستگی به تمرین و علاقه داره .گوش دادن موسیقی خیلی کمک میکنه .جبران اینکه خونوادت اهل موسیقی نیستن رو میکنه وگوشت با نت ها و اوا ها اشنا میشه

hamed777
Wednesday 7 November 2012, 07:08 PM
با درود بسیار
استاد یقینان خودشون عمدا سری و کرن رو معادل اسمشون انتخاب کردن اما اینکه دقیقا برابر سیلاب دیز و بمل لاتین باشه جالب هستش.
مطلب دیگه اینکه هرکی تو خانواده اهل موسیقی به دنیا بیاد حتما موسیقیدان میشه خانوم بدر افاق وزیری یگانه فرزند کلنل که در12سالگی بهترین سولیست تار هنرستان بودن قابل توجه اونایی که میگن تار ساز مردونست اما بعدها موسیقی رو کلا کنار میزارن پس خانواده عامل اصلی نیست

maryamgerami
Wednesday 7 November 2012, 08:37 PM
مرسي از راهنماييتون.

r_a_m_i_n
Saturday 10 November 2012, 01:25 PM
واقعا راسته که هنر باید توی خون ادم باشه ؟؟؟؟وقتی یکی توی یه خانواده اهل موسیقی دنیا میاد حتما یه موسیقدان میشه واقعا چرا؟؟؟ یعنی من که خانوادم اهل موسیقی نیستن قرار نیست تار زن معروفی بشم ؟؟؟؟!!!!!!........شما اصلا به این چیزا دقت نکنچه بسیار اساتیدی داریم که بچه هاشون هیچی نشدن تو موسیقیو چه بسیار اساتیدی داریم که پدرانشون هیچی نبودن توی موسیقی

hamed777
Saturday 10 November 2012, 06:55 PM
درود
دوستی کوته فکر که از ایشان نام نمیبرم طی نامه ای خصوصی از بنده انتقاد ها کرده بود که از موسیقی هیچ نمیدانم چرا اظهار نظر میکنم که کلنل لقب پدر موسیقی دادم اما بدانید بنده نه گفتم بزرگانی چون خالقی و مجید انتظامی و دیگران گفته اند بنده که باشم که به کسی لقب دهم ایشان گفته بودند استاد حبیب ا.. بدیعی از کلنل در عرصه ویلون والاتر اند و بنده به گزافه تار نوازی ویلون نوازیشان را در یک سطح گفته ام؟ابنده از ساز ویلون زیاد نمیدانم اما انقدر میدانم که ابوالحسن صبا یکی از ویلونیست های بزرگ و مویقیدانان اهنگ سازن این مرز بوم در ویلون شاگرد کلنل بودند ایتی از ویلون نوازی کلنل. وجناب کلنل چه اهنگ های کلاسیک تابلو های موزیکال رنگ ها قطعات پیش درامد ها که برای ویلون نساخته اند اما ایشان از جمله خدماتی که برای موسیقی کردند:نوشتن ردیف اقا حسین قلی و میرزا عبدا... برای ویلون به نت نوشتن کتاب دستور ویلون نوشتن قطعات اهنگ ها پیش در امد برای پیانو کگه جناب جواد معروفی بعدها به سبک ایشان پیانو مینوازد و تار را کنار میگذارد حال باز میگویید کلنل پدر موسیقی نبوده. ایشان به تمام سازها و موسیقی خدمت کرده اند

واین نوشته را صرفا برای هم فکرانشان می گذارم

r_a_m_i_n
Saturday 10 November 2012, 11:14 PM
اصلا شاید به جرات بشه گفت...موسیقی ما به 2 قسمت تقسیم میشه.............موسیقی قبل از علی نقی وزیری.....و موسیقی بعد از ایشانفکر میکنم این جمله کفایت کنه در جهت نشان دادن خدمات این استاد

m_rv_2008
Sunday 11 November 2012, 07:41 AM
پدر موسيقي ايران كسي نيست به جز ...... !!!! راستي مادر موسيقي ايران كي بوده ؟

r_a_m_i_n
Sunday 11 November 2012, 11:38 AM
پدر موسيقي ايران كسي نيست به جز ...... !!!! راستي مادر موسيقي ايران كي بوده ؟
حالا پدر و مادرو ولش کن......اما وزیری تک بوده ( البته همه ی اساتید تک هستن به نوبه ی خودشون ) اما وزیری دیگه خیلی خاص بوده

m_rv_2008
Sunday 11 November 2012, 02:19 PM
اينو كه ميدونم. ميخوام ببينم مادرش كي بوده تا ببينم بچه هاش كيا ميشن و خاله و عمه و دايي و عمو و ساير بستگان نيز از اين گمنامي در بيان

r_a_m_i_n
Monday 12 November 2012, 12:23 PM
اينو كه ميدونم. ميخوام ببينم مادرش كي بوده تا ببينم بچه هاش كيا ميشن و خاله و عمه و دايي و عمو و ساير بستگان نيز از اين گمنامي در بيان
تو مادرش رو قمر صدا کن
هرچند که اونم شاگرد وزیری بوده باز

sol_do
Monday 12 November 2012, 01:45 PM
تو مادرش رو قمر صدا کن
هرچند که اونم شاگرد وزیری بوده باز
قمرالملوک وزیری شاگرد مرتضی خان نی داود بودند.

r_a_m_i_n
Monday 12 November 2012, 10:16 PM
قمرالملوک وزیری شاگرد مرتضی خان نی داود بودند.

قمرملوک وزیری یکی از شاگردان مدرسه ی موسیقی وزیری بوده و بخاطر ارادت و احترامی که به استاد وزیری داشته فامیل خودش رو به وزیری تغییر داده

hamed777
Tuesday 13 November 2012, 11:50 AM
جنابان هردو درست میگید قمر ردیف رو نزد نی داوود اموخت و نی داوود کشف کردن این صدای جاودان رو اما بعد ها به مدرسه موسیقی هم رفتن مدتی اما بسیار کوتاه بود

m_rv_2008
Tuesday 13 November 2012, 07:34 PM
شاگرد وزیری بوده.

saber1740
Tuesday 13 November 2012, 09:49 PM
چه قدر خوبه همه چی هویت داشته باشه ونسبش مشخص باشه

علی نقی وزیری = پدر
قمرالملوک = مادر

فرزندان= استاد پرویز یاحقی استاد بهاری استاد ملک استاد حبیب الله بدیعی استاد حسن کسائی استاد جلیل شهناز استاد سیمین اقارضی خانم حمیرا خانم دلکش (و همه همدوره ای های این نوازندگان خوانندگان)

نوادگان= استاد اردشیر کامکار استاد حسین علیزاده استاد شجریان استاد افتخاری (و همه همدوره ای های این نوازندگان خوانندگان)

فرزندان نوه ها= محسن چاوشی علی عبدالمالکی نسیم محسن یگانه (وهر خواننده و نوازنده در پیت دیگه تو این دسته هستند)

عجب سرگذشتی داره این موسیقی ایران

علینقی وزیری کجایی که ببینی نوادگانت دارن چه بلای سر موسیقی ایران میارن

ckakavak
Friday 16 November 2012, 07:49 AM
مادر و پدر موسیقی فکر نمی کنم چیز مهمی باشه ما باید از همه ی هنرمندان الگو بگیریم و کاری کنیم موسیقی ما برای تمام جهان جاودانه بشه
من مادر موسیقی ایرانم!