PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : جواب به سوال در مورد گام

zase
Wednesday 5 December 2012, 11:51 AM
دوستان عزیز سلام بابت سوال نت سفید نقطه دار ممنون .من مشغول حل تمرینهای کتاب عناصر موسیقی رلف تیورک هستم.الان در سوال 1 صفحه 79 میخوام راه حل رسیدن به جواب شما را بدونم.و اما سوال :یک سری مجموعه های متشکل از نغمه ها را داده وخواسته که گام مازور تک اکتاوی تشکیل بدیم شما برای رسیدن به جواب به چه نکته هایی دقت میکنید لطفا توضیح بدید.

sarveazad
Wednesday 5 December 2012, 12:03 PM
بیشتر توضیح بده دوست عزیز
برای مثال یه دونه از سوالاش رو مطرح کن

zase
Wednesday 5 December 2012, 01:59 PM
مثلا در کلید سل به ترتیب نتهای دوی وسط .فا. سی بمل .می بمل.فا (این 5 نت به صورت بالا رونده) لا بمل(a1) . سل (g1) . دو(c). ونهایتا نت ر(d1) را داده.

به طور خلاصه: .c1.f1.b1.e2.f2.a1.g1.c.d1 ;که نتهای سی ومی ولا بمل هستند.
و دومین مورد هم به این ترتیبه :در کلید فا c.b.d.f.A.e.f.g.a ;که نتهای سی و می و لا و ر و سل بمل هستند.

گفته گام را با نت تونیک شروع کرده و به پایان برسانید .شاید لازم شود برخی نغمه ها را یک اکتاو انتقال دهید.در هر مورد فقط یک گام مازور بدست می اید.ممنون میشم اگه بتونید راهنماییم کنید.

r_a_m_i_n
Wednesday 5 December 2012, 06:14 PM
مثلا در کلید سل به ترتیب نتهای دوی وسط .فا. سی بمل .می بمل.فا (این 5 نت به صورت بالا رونده) لا بمل(a1) . سل (g1) . دو(c). ونهایتا نت ر(d1) را داده.به طور خلاصه: .c1.f1.b1.e2.f2.a1.g1.c.d1 ;که نتهای سی ومی ولا بمل هستند.و دومین مورد هم به این ترتیبه :در کلید فا c.b.d.f.A.e.f.g.a ;که نتهای سی و می و لا و ر و سل بمل هستند.گفته گام را با نت تونیک شروع کرده و به پایان برسانید .شاید لازم شود برخی نغمه ها را یک اکتاو انتقال دهید.در هر مورد فقط یک گام مازور بدست می اید.ممنون میشم اگه بتونید راهنماییم کنید.اولی مشه می بمل ماژور و دومی میشه ر بمل ماژور

shandiz
Monday 31 December 2012, 11:47 AM
مثلا در کلید سل به ترتیب نتهای دوی وسط .فا. سی بمل .می بمل.فا (این 5 نت به صورت بالا رونده) لا بمل(a1) . سل (g1) . دو(c). ونهایتا نت ر(d1) را داده.

به طور خلاصه: .c1.f1.b1.e2.f2.a1.g1.c.d1 ;که نتهای سی ومی ولا بمل هستند.
و دومین مورد هم به این ترتیبه :در کلید فا c.b.d.f.A.e.f.g.a ;که نتهای سی و می و لا و ر و سل بمل هستند.

گفته گام را با نت تونیک شروع کرده و به پایان برسانید .شاید لازم شود برخی نغمه ها را یک اکتاو انتقال دهید.در هر مورد فقط یک گام مازور بدست می اید.ممنون میشم اگه بتونید راهنماییم کنید.

با سلام
شما ابتدا باید ترتیب بمل شدن نتها در گامهای ماژور رو حفظ کنید که از راست به چپ "ترتیب بمل ها " میشود:

سی بمل , می بمل , لا بمل , ر بمل, سل بمل, دو بمل, فا بمل (یعنی به ترتیب: سی , می , لا , ر, سل, دو, فا (همه بمل))

بعد میبینید در آن نغمه چند نت بمل هستند.(اگر گفته شده فقط یک گام ماژور بدست میآید)طبق ترتیب بالا بمل ما قبل آخر اسم گام ماژور است
مثال : نغمه شما 5 نت بمل دارد.اول یکی از 5 کم میکنیم 4=1- 5 .میشود 4 .پس چهارمین نت از ترتیب بالا میشود ر بمل.پس گام شما ر بمل ماژور است.
مثال دیگر : نغمه شما 3 نت بمل دارد.اول یکی از 3 کم میکنیم 2=1- 3 .میشود 2 .پس دومین نت از ترتیب بالا میشود می بمل.پس گام شما می بمل ماژور است.
مثال دیگر : نغمه شما 7 نت بمل دارد.اول یکی از 7 کم میکنیم 6=1- 7 .میشود 6 .پس ششمین نت از ترتیب بالا میشود دو بمل.پس گام شما دو بمل ماژور است.

البته همیشه دقت میکنیم که همه 7 نت در نغمه ما موجود باشندکه بدانیم کدامها بمل هستند و کدامها نیستند. اگر هر 7 نت نبودند به این شکل آخرین نت ترتیب را پیدا میکنیم : مثلا ممکن است در نغمه داده شده ما 3 نت بمل پیدا کردیم.اما یکی از نت ها ر بمل است.بر حسب ترتیب بمل ها که ذکر شد نت ر بمل چهارمین نت است.پس گام ما 4 بمله است و نه 3 بمله و ممکن است یکی از نت های بمل شده قبلی در ترتیب بمل ها در نغمه شما موجود نبوده و شما آنرا حساب نکردید.
خلاصه شما باید از روی نت های بمل پیدا شده, نتی که در ترتیب بمل ها از همه جلوتر است را طبق جدول پیدا کرده و ببینید چندمی است.و از روی آن میفهمیم گام ما چند بمله است و بعد روش پیدا کردن بمل ما قبل آخر را انجام میدهیم.
مثال : در نغمه میبینیم نت های می, ر, سی بمل هستند.میبینیم در ترتیب بمل ها :
(سی بمل , می بمل , لا بمل , ر بمل, سل بمل, دو بمل, فا بمل)
در نت های بمل موجود در نغمه ما" ربمل" از همه جلوتر است و در ترتیب چهارمین نت است.
پس گام ما 4 بمله است و ممکن است در نغمه ما نت لا وجود نداشته و آنرا ندیده ایم که محاسبه کنیم.ولی حالا میدانیم که لا هم اگر وجود داشت حتما بمل بود.حالا از روش بمل ما قبل آخر داریم:
3= 4-1 وسومین نت ترتیب: لا بمل است.پس گام ما لا بمل ماژور است.

اگر در آهنگی علایم سر کلید وجود داشت و گام شما ماژور بود هم به راحتی از روی علایم بمل سر کلید , در بمل های سرکلید,بمل یکی مانده به آخر اسم گام ماژور شماست.
البته درمورد گام های ماژور دیز دار روش دیگری داریم.
موفق باشید.

Nilya
Saturday 18 April 2015, 09:59 AM
سلام به همه.
من یه سوال برام پیش اومده. من تا امروز فکر میکردم توالی بمل ها و دیز ها همه جا صادقه. اما به گام لا مینور هارمونیک برخوردم.( برخورد داده شدم البته) که همه ی نت ها بکارند به غیر از سل که دیزه. سوالم اینه که آیا در قطعه ای که تو لامینور هارمونیک نوشته شده باشه سر کلید یه سل دیز خالی میذارن؟ یا تو خود قطعه هر جا سل بود یه دیز میذارن بغلش؟ اگه سل دیز رو سر کلید میذارن پس توالی دیز ها چی میشه؟ آیا این توالی فقط واسه گام های ماژور و مینور تئوریکه؟ یا فقط تو لا مینور هارمونیکه که این تناقض پیش میاد؟

you3f
Saturday 18 April 2015, 12:05 PM
سلام به همه.
من یه سوال برام پیش اومده. من تا امروز فکر میکردم توالی بمل ها و دیز ها همه جا صادقه. اما به گام لا مینور هارمونیک برخوردم.( برخورد داده شدم البته) که همه ی نت ها بکارند به غیر از سل که دیزه. سوالم اینه که آیا در قطعه ای که تو لامینور هارمونیک نوشته شده باشه سر کلید یه سل دیز خالی میذارن؟ یا تو خود قطعه هر جا سل بود یه دیز میذارن بغلش؟ اگه سل دیز رو سر کلید میذارن پس توالی دیز ها چی میشه؟ آیا این توالی فقط واسه گام های ماژور و مینور تئوریکه؟ یا فقط تو لا مینور هارمونیکه که این تناقض پیش میاد؟
سلام.
خیر، لامینور هارمونیک هیچ علامت سرکلیدی ندارد، چون در مینور هارمونیک به علت محسوس سازی درجه هفتم آن را نیم پرده بالا میبرند

و جزو علامات عَرَضی محسوب میشود.

Nilya
Saturday 18 April 2015, 12:37 PM
سلام.
خیر، لامینور هارمونیک هیچ علامت سرکلیدی ندارد، چون در مینور هارمونیک به علت محسوس سازی درجه هفتم آن را نیم پرده بالا میبرند

و جزو علامات عَرَضی محسوب میشود.

خیلی ممنون از پاسختون. پس یعنی توالی دیز ها و بمل ها ی سر کلید همه جا صادقه؟ هیچ وقت نمیشه مثلا سر کلید یه دو دیز تنها داشته باشیم وقتی قبلش فا دیز رو نداریم.

you3f
Saturday 18 April 2015, 01:17 PM
خیلی ممنون از پاسختون. پس یعنی توالی دیز ها و بمل ها ی سر کلید همه جا صادقه؟ هیچ وقت نمیشه مثلا سر کلید یه دو دیز تنها داشته باشیم وقتی قبلش فا دیز رو نداریم.
خواهش میکنم. بله توالی همون هست و تغییری در ترتیب آنها ایجاد نمیشه.
ولی توجه داشته باشین با مرکزیتی که برای هر نت قائل میشیم شخصیت دیگر نت ها تغییر میکند و اینگونه گام یا مدهای دیگر رو در اختیار خواهیم داشت.
مثلا فرض کنید در سرکلید، فا و دو دییز هستند:
اگر تونیک رو نت (ر) بگیریم، میشه ر ماژور.
تونیک رو نت (سی) بگیریم، میشه سی مینور.
تونیک رو نت (می) بگیریم، میشه می دورین.
تونیک رو نت (سل) بگیریم، میشه سل لیدین.
تونیک رو نت (لا) بگیریم، میشه لا میکسولیدین.
تونیک رو نت (دو دییز) بگیریم، میشه دو دییز لوکرین.
تونیک رو نت (فا دییز) بگیریم، میشه فا دییز فریژین.

Erfanta
Sunday 30 August 2015, 12:34 PM
نشانه های ترکیبی گام های زیر چه می شود؟(با توضیح)
فا مینور
لا بمل مینور
ر مینور
دو دیز مینور

:41::41::41::41::41::41::41::41:

ممنون