PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : روغن کاری

natanzi
Monday 21 January 2013, 05:46 PM
من تازه یه نی صنایعی گرفتم آیا میخواد روغن زیتون بهش بزنم

mahdi_norouzi
Tuesday 22 January 2013, 12:14 PM
سلام........

بله باید روغن کاری بشه ولی نوع روغنش مهم نیست همون روغن مایع رو هم که داخلش بریزی کار حله.....

smmj
Wednesday 26 June 2013, 11:49 AM
اینی که میگم فقد به نظرم رسیده شاید اشتباه باشه
ولی تجربه کم ام میگه اگه زیاد بزاق دهنت با دهنه نی در تماسه
مثه کسایی که کلا" ترشح بزاق زیاد دارن یا تازه شروع کردن آب دهنشون زیاد توی نی میره یا تایم تمرین زیادی دارن
بهتره از روغنای خوراکی مثه روغن نباتی و زیتون و... استفاده نکنن
چون همونطور که واسه ما خوراک مناسبی هستن واسه خیلی قارچا و مخلوقات میکروسکپی دیگه هم خوش مزن
استفاده از روغن بادوم تلخ غیر خوراکی کمک خوبی به کمتر و کندتر کردن جمع شدن و رشد کردنشون تو اون محیط مرطوب و تاریک و چربه

mohsen741
Wednesday 26 June 2013, 01:29 PM
سلام به همه دوستان...
ساز هاي بادي چوبي كه باريك هستند مثل فلوت عربي يا همين ني!...
شما فقط روغن ميزنين توي ساز رو كه رطوبت مشكلي ايجاد نكنه ...و همين؟؟....
بعد از تمرينتون يعني توي ساز رو تميز نميكنين؟؟؟؟؟؟؟

smmj
Sunday 30 June 2013, 05:07 PM
سلام به همه دوستان...
ساز هاي بادي چوبي كه باريك هستند مثل فلوت عربي يا همين ني!...
شما فقط روغن ميزنين توي ساز رو كه رطوبت مشكلي ايجاد نكنه ...و همين؟؟....
بعد از تمرينتون يعني توي ساز رو تميز نميكنين؟؟؟؟؟؟؟

آقا محسن به نکته خوبی اشاره کردی
جوابش پاک کردن ساز بعد تمرین در مورد بنده "خیر" هست
یعنی متاسفانه پاک نمی کنمش
راستشو بخوای چندانم به ذهنم نرسیده بود که واجبه چون چندین مرطبه در روز تمرین میکنم و تنبلی هم بد دردیه!!!
در صورت امکان پیشنهادتو واسه تمیز کردن سازای چوبی مثه نی بعد تمرین به مام بگو
حتما" مورد استفاده قرار میدم
با تشکر

M_T
Sunday 30 June 2013, 06:13 PM
سلام دوستان

با اجازه یه چند تا نکته بگم.

سازهای نو رو باید زود به زود روغن کاری کرد، در مناطق خشک و کویری فواصل روغنکاری کمتر هم میشه.
ساز نو رو باید هر ماه یا یک ماه در میان روغنکاری کرد.
لابد میگید تأثیرش چیه؟
اول اینکه صدا رو صاف می کنه.
دوم اینکه تولید نت های خیلی بالا و خیلی پایین رو راحت تر میکنه.
اما در مورد رشد باکتری و ...
ببینید اگر داخل ساز سوخته کاری شده باشه دیگه ساز بوی بد نمی گیره و فقط بوی همون سوختگی رو میده.
بوی بد ساز که از رشد و تکثیر همون باکتری ها در بافت سلولزی نی ایجاد میشه، با سوخته کاری دیوارۀ داخلی نی درست میشه و با این کار دیگه اونجا باکتری رشد نمیکنه.

اما در مورد روغن باید بگم میزان چربی روغن ها هم با هم فرق می کنه اما خب دوستمون درست میگن روغن بادام تلخ خوبه، روغن زیتون هم خوبه اما روغن بادام شیرین، مورچه ها رو به سمت خودش میکشه من اینو با چشمام دیدم...

اما تمیز کردن ساز، سازهای نو وقتی روغن کاری میشن ممکنه بدلیل نرم شدن بافت داخلی توسط روغن، ضایعاتی هر چند کم مثل خردۀ چوب و سوختۀ چوب و ... از دیواره جدا شده که با تمیز کردن و برس کشیدن داخل نی اونا جدا و پاک میشن.
فقط با وسیله ای داخل نی پاک بشه که الیاف و کرک نده که به دیوارۀ ساز بچسبه.

نکتۀ دیگه در مورد بهداشت نی و فلوت اینه که وقتی دهنتون بوی خوب نمیده سمت ساز نرید.
فرض کنید یکی ناهار پیاز و سیر زیاد خورده و بلافاصله بعدش قبل از مسواک زدن سریع دست به ساز میشه، خب این بوی ناخوشایند و ... وارد ساز میشه و به مرور میتونه تأثیر نامطلوب روی بوی ساز بزاره.

ببخشید طولانی شد.

ارادتمند
مجتبی

soozney
Saturday 6 July 2013, 01:59 PM
سلام بر خود وظیفه دانستم در مورد روغن کاریه نی چند موردی رو متذکر شوم که تجربه خودم می باشد
در مورد روغن کاری نی این موارد مطرح هستند
نوع روغن - نحوه روغن کاری - زمان روغن کاری - خشک شدن روغن
* نوع روغنی که بهتر است برای روغن کاریه نی استفاده شود از بین روغن های دیگر روغن پارافین است چون بدون بو و بی رنگ است

* نحوه روغن کاریه نی خیلی خیلی مهم است چون اگه نی زیاد روغن کاری شود به اصطلاح نی خفه می شود (تجربه کردم) برای روغن کاریه نی بهتر است یک پارچه بدون پرز را به سر یه میله نازک بسته (به شرطی که پارچه به راحتی وارد نی شود ) و پارچه را آغشته به کمی روغن پارافین نمایید بعد میله را وارد نی نموده و آرام به جلو و عقب بکشید.

* زمان روغن کاری هم خیلی مهم است اینکه کی نی نیاز به روغن کاری دارد اگر نی تازه خریده شده باشد باید اول روغن کاری شود بعد بستگی به میزان رطوبت و یا آب دهن شما که در زمان نی نوازی وارد نی می شود زمان روغن کاری معلوم می شود افرادی که آب دهان نشان در زمان نی زدن زیاد است باید حداقل سه هفته و حداکثر 1 ماه نی خود را روغن کاری کنند در غیر این صورت نیشان با مرور زمان به علت وارد شدن رطوبت در نی باعث کج شدن نی می شود اما افرادی که دهنشان در زمان نی نوازی نسبتا خشک است می توانند 2 ماه یک بار روغن کاری کنند.

* اما خشک شدن روغن نی بعد روغن کاری نکته ای است که حتما باید به آن توجه کنید چون بعد از روغن کاری نی اگر روغن داخل نی کاملا خشک نشده باشد و شما شروع به نی نوازی کنید روغن سطح داخلی نی به علت ارتعاشات صدا و هوا وارد پوسته نی می شود و نی را خفه می کند.
در آخر امیدوارم نکات ارائه شده مفید واقع شده باشد.

mehdiney navaz
Monday 5 August 2013, 01:42 PM
سلام ممنون از همه دوستان خوبه تجربیات خودمون اینجا بیان کنیم نتیجه گیری کنیم .
من راجب روغن همه رو امتحان کردم زیتون پارافین و ...این اخریم از یه کلیپ نی سازهای ترکیه دیدم که روغن فندق میزد روغن فندق هم تست کردم بنظر خودم بهتر اومد
البته هیچ فرقی نداره هدف از روغن کاری پوشش دادن سطح داخل نی که منافذش با روغن پر شه که اب نفوذ نکنه روی صدام تاثیر داره ( ولی صدا به چیزای دیگم مربوط میشه ...که بحث جداگانه ایه )
راجب روغن کاری همه روشها رو امحان کردم ...روشی که داخل نی ابری با نخ یا میله و پارچه به هیچ عنوان توصیه نمیشه به دوستان تازه کار چون خودم شخصه بدون اینکه متوجه بشم با این کار پرده های بین بندهای داخل نی رو خراب کردم و....
.پرده های بین بندهای نی خیلی نازک ظریف وشکننده اند.
بهترین روشی که خودم چند سال انجام میدم
یه بادکنک یا نایلون پلاستیکی ته نی میندازم با نوار چسب برق دورش میپیچم بعد از سوراخ پایین لنت میزنم به سوراخ ها دونه دونه 6 تا سوراخ کامل با لنت برق میپوشونم طوری که هیچ منفذی باقی نمونه
بعد سری نی رو در میارم اول فوت میکنم از بالا نباید بادی بیرون بره اگه احساس کردید باد کمی نشتی داره یه جا لنت کم یا بعد پیچیدید
بعد یه ظرف مثل سطل ماست یکبار مصرف یا ... میزارم گوشه دیوار
از بالا اروم روغن و میریزم داخل نی تا کامل درونش پر بشه بعد تکیه اش میدم دیوار میزارم بمونه اگه کامل ابندی نشه بعد 15 دقیقه سطل روغنی میشه روغن میزنه بیرون
ولی اگه موارد لنت پیچی درست باشه بعد چند ساعت یه یه سانت دوسانت از روغن کم میشه که میشه پرش کرد دوباره
بعد گذشت چند ساعت از موندن روغن درون نی اونو وارونه روغنشو خالی میکنیم درون ظرفش ...و حالت سرو ته تکیش میدم به دیوار سطل میزاریم زیرش تا روغن اضافیش برگرده بیرون .
بعد چند بار سرو ته کردن وا خالی شدن روغن مییایم یه دستمال پنبه ای یا پارچه ای نخی برمیداریم میکشیم روش بعد لنتهارو دونه دونه باز میکنیم اخر سرم باز یه دستمال تمیز میکشیم روش بعد باید نی رو حداقل نصف روز یا یه روز بزارید به حال خودش تا روغن جذب کنه بعد ساز بزنید باهاش .
این روش رو من خودم بیشتر ترجیح میدم
سپاس

soozney
Thursday 8 August 2013, 05:35 PM
دوست عزیز این روشی که شما برای روغن کاری نی فرمودید باعث خفه شدن نی میشه خفه شده نی به معنی این نیست که صدا از نی تولید نشه به این معنیه که صدای زنبوری و بم نی و بلند بودن صداش از بین می ره بنده قبلا روش شما رو روی پنج تا نی تست کردم و نی ها خفه شدن ولی در روش بنده هم سطح داخلی نی تمیز میشه و هم روغن کاری میشه و نی هم خفه نمیشه
در ضمن روشی که بنده فرمودم بیشتر اساتید بزرگ نی هم روش تاکید کردن

mohsen741
Friday 9 August 2013, 08:23 AM
سلام به همه دوستان به خصوص آقا مجتبي عزيزم...

مهدي جان اين روش براي ساز هاي بادي چوبي (فلوت عربي.فلوتهاي شرقي كه جنسي غير از بامبو دارند.ريكوردر هاي چوبي و فايف هاي چوبيه گرون!.كلارينت.فاگوت.اوبوا و ....) بكار ميره كه قبلا هم در بخشهاي مربوطه عرض شده توسط دوستان و بنده...

شما همونجور كه بعد از خالي كردنه اين روغن از ني دستمال رو براي پاك كردنش استفاده ميكنيد...خب همون دستمال رو از اول روغني كرده و به داخل ني برسونيد...!!!!!
اگر اين دستمال شما روغن رو به تمام جاها نميرسونه!پس براي تميز كردنه روغنه اضافه هم به درد نميخوره و همه جاها رو پاك نميكنه و ميدونيد روغن اضافه در ني موندن يعني چي!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!

از اون گذشته اين طور روغن دادن به ساز هاي بادي 2 مشكل داره....

اول اينكه : نسبت به جنس و قطر نميدونيم چه مدت بايد روغن توش بمونه!چه مدت بعد از خالي كردنه روغن ساز استراحت كنه.چه مدت بعد از اين استراحت بايد توش تميز شه!!!!!!!
(كه اين ندونستن ها در مورد ساز ني خيلي خطر ناكه)

دوم اينكه روغن اندود كردنه ساز باعث جذب سريع و البته زياده روغن ميشه!....
حتي بعد از پاك كردنه قسمت داخلي بعد از مدتي اين روغن پس داده ميشه و با كوچكترين فوت داخل ساز و يا هواي مرطوب اين روغنه پس داده شده تبديل به نمه روغني ميشه! نمه روغني بسيار چسبناك و در مقابله پاك كردن بسيار مقاومه!!!
و در عرض چند روز جدار داخلي ساز پر از گرد و غبار و بدتر از اون پرز هايي ميشه كه به جدار چسبيدن!!!!!!!!!!!
و حالا بيا و درستش كن!!!

اين روش جدا از اينكه براي ني(بخاطر قطر كمه جدار) اصلا توصيه نميشه....بلكه در ديگر سازها هم به مهارت و تجربه و علم نياز داره كه در اون صورت بهترين روشه روغنكاري ساز هاست و در غير اينصورت پر ضرر ترين روشه....

ممنون...