PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : معرفی شاهکارهای تاریخ موسیقی

Pathetique
Friday 8 February 2013, 07:21 PM
درود

این تاپیک رو ایجاد کردم که شاهکارهای تاریخ موسیقی رو توش قرار بدم .
اگر در مورد قطعه چیزی دونستم یکم مینویسم و اگه ندونستم هم فقط شناسنامه اثر رو قرار میدم .

- برای تشکر فقط از دکمه استفاده شود
- برای ارسال پست ( معرفی ) هم فقط با شناسنامه و فقط با شکل قالبی که تعیین شده ( دومین پست این تاپیک و اولین قطعه ) این کار رو انجام بدید لطفأ .
- تاپیک صرفأ برای موسیقی غربی هست و برای همین هم در این قسمت ایجادش کردم .

- - - Updated - - -

خوب از یک قطعه محبوب شروع میکنم .

نام : Piano Sonata No 14 Op27 No2 Movement 1 - Moonlight
نام آهنگساز : Ludwig Van Beethoven
دوره : بین کلاسیک و رمانتیک ( بیشتر مایل به کلاسیک )
بهترین اجراها : نظر شخصی بنده : Stephan Kovacevich - Claudio Arrau

Favilla
Friday 8 February 2013, 10:53 PM
- نام : Concerto No.8 in A minor for 2 violins RV 522

- موومان ها : I. Allegro II. Langhetto e spiritoso III. Allegro

- آهنگساز : ( 1741-1678 ) Antonio Lucio Vivaldi

- دوره : ( Baroque ( approximately from 1600 to 1750

- بهترین اجراها : Elizabeth Wallfisch

- تنظیم مشهور برای ساز دیگر ( ارگان کلیسا ) : BWV 593 Organ Concerto No. 2 in A minor

- نویسنده ی اثر رونویسی شده برای ارگان کلیسا : ( 1750-1685 ) Johann Sebastian Bach

Pathetique
Saturday 9 February 2013, 04:07 PM
با تشکر از شما که رعایت کردید .

-----

نام : Night On Bald Mountain
آهنگساز : Modest Mussorgsky
ارکستراسیون : Nicolay Rimsky Korsakov - و دارای ورژن اصلی
بهترین اجرا : ؟ ( شاید برنشتاین با ارکستر فلارمونیک نیویورک 1987 )
تنظیم شده برای : ارکستر - پیانو
اجرا شده برای : موسیقی متن

Green_moment
Sunday 10 February 2013, 01:21 AM
دوست خوبم ممنون از تاپیک خوبی که زدی....

به نظرم تنها چیزی که این تاپیک کم داره اینه که یه نقد خود نویس از آثاری ه معرفی میکنیم بزاریم چون اصولا هر کسی از خودش میپرسه چرا یک اثر به عنوان شاهکار موسیقی مطرح میشه....

در ضمن بهترین اجرا از نظر شخصی خیلی گزینه خوبی بود که گذاشتی آفرین...

اما اثری که من معرفی میکنم :

Piano Sonata No.29 Op 106 سونات شماره 29 معروف به هامر کلاویر

آهنگساز : ludwig van beethoven لودویگ بتهوون

نقد خود نوشت : سونات پیانو شماره 29 بتهوون که به حق عنوان هامر کلاویر ( هامر کلاویر لغت آلمانی پیانو هستش ) رو به دوش میگیره قطعا از عظیم ترین کارهایی هستش که برای ساز سولو در تاریخ موسیقی جهان نوشته شده....

برعکس اونچیزی که شاید در وهله اول به نظر بیاد سونات هامر کلاویر بتهوون بیش از اینکه سوناتی برای پیانو باشه سوناتی بر ضد پیانو هستش , بعضی از بغرنج ترین و ناخوش آیند ترین صدا های پیانو توی این اثر شنیده میشه و از طرفی این سونات سخت ترین اثریه که بتهوون برای پیانو نوشته و قطعا یکی از مشکل ترین قطعات پیانو در تاریخ موسیقی کلاسیک هم هستش به خصوص فوگ موومان آخر اثر که واقعا حتی نگاه کردن به نتهاش هم طاقت فراست...

در هنگامی که بتهوون این سونات رو مینوشته کاملا کر شده بود و جریان خودکشی برادر زادش پیش اومده بود و در سخت ترین برهه زندگیش این اثر سترگ رو به بشریت اهدا میکنه.....

اصولا این اثر به چندین علل یکی از تاثیر گذارترین آثار پیانو در تاریخ موسیقی هستش اول از همه اینکه بتهوون استفاده از پیانو رو به جای پنج اکتاو تا شش اوکتاو و نیم گسترش میده چیزی که اوصلا تا قبلش سابقه نداشته و دوم اینکه برخی از عظیم ترین مفاهیم فلسفی و انسانی ( حتی مفاهیم سنگینی همچون تضاد ذاتی انسان) رو در اثری برای پیانو میگنجونه ( تا قبل از این مرسوم بود که از پیانو برای تداعی مفاهیم عاشقانه استفاده میشد )...

به هر حال همونطور که روبرت شومن میگه این اثر از قللی در موسیقی جهان محسوب میشه که هیچ احد الناسی تا پایان جهان دستش بهش نمیرسه.....

اما اجرایی که بنده پسندیدم از این اثر اجرای منحصر به فرد رودولف سرکین بوده..

Pathetique
Sunday 10 February 2013, 10:47 AM
نام : Reverie رویا
آهنگساز : Debussy
دوره : رمانتیک
کشور : فرانسه
سال ساخت : 1890
تنظیم برای : ارکستر - پیانو
یکی از بهترین اجراها : Francois-Joël Thiollier ( اصولأ افراد شاخص زیادی نیستن که این قطعه رو زده باشن )
لینک اثر : You can see links before reply
توضیحات : در این قطعه خدا رو میشنوم . هیچ قطعه ای تو تاریخ وجود نداره که من رو اینقدر به خدا و طبیعتی که به وجود آورده نزدیک کنه . دبوسی با تمام آهنگسازها تفاوت داره و این رو میشه تو خیلی از کارهاش دید که یه نمونش هم اینه و این نمونه خیلی بارزشه . فقط کافیه وقتی شروع شد چشماتون رو ببندید و فقط گوش بدید و متوجه صحبت من بشید . قطعه تداعی گر تمام چیزهای آرامش بخشی هست که میشناسم ....

Pathetique
Monday 11 February 2013, 01:34 PM
نام : Dance Macabre
آهنگساز : Saint Seans
تنظیم برای : ارکستر - پیانو ( فرانتز لیست - ولادیمیر هوروویتز )
اجرا شده برای : موسیقی متن
لینک : You can see links before reply
لینک پیانو ( لیست ) : You can see links before reply
لینک دوئت پیانو : You can see links before reply
توضیحات : واقعأ یکی از شاهکارهایی که شنیدم این اثر هست . یک والس خارق العاده . یکی از دلایلی که علاقه مند شدم اینه که بخش اصلی این قطعه خیلی شبیه به موسیقی ایرانی هست . پیشنهاد میدم حتمأ گوش کنید .

Pathetique
Tuesday 12 February 2013, 06:45 PM
نام : Dance Of The Knights
از : Romeo & Juliet Ballet
آهنگساز : Sergei Prokofiev
تنظیم برای : ارکستر - پیانو
لینک اجرا : You can see links before reply
لینک اجرای باله : You can see links before reply
لینک اجرای پیانو ( کیسین ) : You can see links before reply

توضیحات : یکی از وحشتناک ترین رقص هایی که شنیدم ( همونطور که از اسمش معلومه ) . وقتی گوش میدم مو به تنم سیخ میشه . به نظرم یکی از قدرتمندترین قطعه های موسیقی هست که ساخته شده . ابهتی که داره رو توی هیچ قطعه دیگه ای پیدا نکردم . واقعأ وحشتناکه . نسخه برگردان پیانو زیاد مثل اصل کار ، اون حس رو منتقل نمیکنه سعی کنید خودشو گوش کنید حتمأ .

Pathetique
Wednesday 13 February 2013, 06:38 PM
نام : Waltz No 2 ( Jazz Suit )
آهنگساز : Dmitri Shostakovich
آجرا شده برای : موسیقی متن
تنظیم برای : ارکستر و ....
کشور : روسیه
توضیحات : همواره جزو 3 والس اول مورد علاقه من بوده . کاملأ فرم والس شنیده میشه به وضوح . شویستاکوویچ یکی از سردمداران مکتب روس هست و آثار بینظیری رو خلق کرده است .

Pathetique
Thursday 14 February 2013, 02:12 PM
نام : Piano Sonata No 23 Op57
معروف به : Appassionata
آهنگساز : Ludwig Van Beethoven
سال : 1804 تا 1805
نوع : سونات ( پیانو )
دوره : رمانتیک - کلاسیک
از بهترین اجراها : اول کلودیو آرائو که محبوب بنده هست و بعد ریختر ....

توضیح : نقل قول "این قطعه چهره بتهوون رو بیشتر از سمفونی شماره 5 او نمایان میکنه " ----- قطعه از 3 موومان ساخته شده که اولی و سومی به فرم سونات هستند . این اثر از محبوبترین و قدرتمندترین قطعات پیانویی هست که تا به حال نوشته شده . همونطور که میدونید سونات های پیانوی بتهوون از مهمترین فصول تاریخ موسیقی هستند و این قطعه در میان این جمع ارزشمند یکی از بهترین هاست . از معدود قطعاتی هست که بنده تمام موومان هاش رو دوست دارم به یک اندازه . تا به اینجا این قطعه شاهکارترین چیزی بود که معرفی کردم . ..

Pathetique
Friday 15 February 2013, 11:42 PM
نام : Thieving Magpie Overture
آهنگساز : Gioachino Rossini
سال : 1817
استفاده شده برای : موسیقی متن
نوع : اورتور!

amir1055
Saturday 16 February 2013, 10:25 AM
نام: سمفونی شماره 4 چایکوفسکی موومان چهارم
آهنگ ساز: چایکوفسکی
سال: -
دوره: رمانتیک
آجرا: Royal Concertgebouw به رهبری برنارد هایتینک
لینک اثر: You can see links before reply[3]_-_04_-_Symphony_No._4_in_F_minor,_Op._36,_IV._Finale-_Allegro_con_fuoco.mp3.aspx

Pathetique
Sunday 17 February 2013, 10:45 AM
نام : Peer Gynt Suite Op46 No 1 - Morning Mood
آهنگساز : Edvard Grieg
نوع : پرلود

توضیحات : شاهکاری دیگر از این آهنگساز فوق العاده . حتی در میان علاقه مندان به موسیقی کلاسیک هم کمتر دیده میشه که کسی این آهنگساز رو حتی بشناسه . مظلوم واقع شده ایشون . بر خلاف اطلاعاتی که موجود هست این ادوارد گریگ بوده که امپرسیونیسم رو ایجاد کرده نه دبوسی . سعی میکنم کارهای شاخص ایشون رو اینجا بذارم که در میانشون قطعات پیانو فوق العاده قدرتمند هستند .

Pathetique
Monday 18 February 2013, 09:27 PM
نام : Piano Concerto No 10 Movement 3
آهنگساز : W.A Mozart
دوره : کلاسیک
نوع : کنسرتو ( روندو آلگرو )
نوشته شده برای : دو پیانو
بهترین اجرا : آلفرد برندل
لینک اجرا ( برندل ) : You can see links before reply
لینک اجرا ( آرگریچ ) : You can see links before reply

توضیح : دیدگاه من نسبت به دوره کلاسیک و قطعات پیانوی این دوره به کل عوض شد به شنیدن این قطعه . فکر نمیکردم یه همچین قطعه فوق العاده ای توی این دوره برای این ساز تازه به وجود آمده نوشته شده باشه . فرم کنسرتو کاملأ مشهود هست و آلگرو بودن هم همینطور . پیشنهاد میکنم حتمأ از ثانیه اول تا آخر گوش کنید . در لینکی که گذاشتم اون قسمتی که از 2:25 شروع میشه واقعأ شاهکاره ....

amir1055
Tuesday 19 February 2013, 07:39 AM
نام : Peer Gynt Suite Op46 No 1 - Morning Mood
آهنگساز : Edvard Grieg
نوع : پرلود

توضیحات : شاهکاری دیگر از این آهنگساز فوق العاده . حتی در میان علاقه مندان به موسیقی کلاسیک هم کمتر دیده میشه که کسی این آهنگساز رو حتی بشناسه . مظلوم واقع شده ایشون . بر خلاف اطلاعاتی که موجود هست این ادوارد گریگ بوده که امپرسیونیسم رو ایجاد کرده نه دبوسی . سعی میکنم کارهای شاخص ایشون رو اینجا بذارم که در میانشون قطعات پیانو فوق العاده قدرتمند هستند .

کسی ایجاد کننده امپرسیونیسم در موسیقی نیست هرچند امثال دبوسی و راول نقش اساسی در این باره داشتن.
من هیچ وقت ارتباطی بین موسیقی گریگ و امپرسیونیسم ندیدم اولین بار هست که از شما دارم این رو میشنوم. این مطلب رو کجا خوندید؟ لطفا منبعتون رو در اختیار منم قرار بدید خیلی کنجکاو شدم.

Pathetique
Tuesday 19 February 2013, 08:25 AM
نام : Over The Waves
آهنگساز : Juventino Rosas
نوع : والس
کشور : مکزیک
تنظیم برای : ارکستر
دوره : رمانتیک ( با توجه به زمان زندگی - مطمئن نیستم )

amir1055
Tuesday 19 February 2013, 08:31 AM
آفرین به شما
تاپیک رو ایجاد کنید من و شما که هستیم.

m_rv_2008
Tuesday 19 February 2013, 06:14 PM
اينا كه تا اينجا معرفي شدن آثار با ارزشي هستن البته اما :
1 - همه مربوط به ساز پيانو هستن در حاليكه خانواده زهي در موسيقي غربي بار هنري زيادي رو به دوش ميكشه.
2- موومان سوم از يه اثر چه طور ميشه كه شاهكار باشه ولي بقيه اثر نباشه ؟ هر چند اين موومانها هم در ريتم و تناليته و بيان و خيلي چيزهاي ديگه ممكنه با هم فرق كنن اما تا خوبي نباشه كه زشتي مشخص نميشه و تا تاريكي نباشه كسي روشنايي رو درك نميكنه. اينا كه گفتم يه مثال بود اما مطمئنا يه آهنگساز اثرش رو به عنوان يه كار يكپارچه ميبينه. شايدم من اشتباه مي كنم. ولي تا جايي كه ميدونم هميشه ميگن مثلا كنسرتو چهارفصل يه شاهكاره نه مثلا زمستونش فقط شاهكار باشه.
3 - ملاك شاهكار بودن چيه ؟ تا جايي كه من ميدونم شاهكار به كاري ميگن كه هم از نظر هنري خيلي سطح خوبي داشته باشه و هم فراگير باشه. كارايي كه بين هنرجويان و هنرپژوهان موسيقي معروف هستن و شايد بعضي از همين قشر هم باهاشون ناآشنا هستن هم جزو شاهكارها قرار نميگيرن. شايد وقتي آثار يك آهنگساز رو به صورت منحصر داريم بررسي ميكنيم بشه از توي ليست كارهاش بعضي آثارش رو به اين صورت معرفي كرد.
( اگه چنين منظورهايي نباشه هم حد اقل بايد اولويت بندي رو رعايت مي كرديد. مثلا به جاي اينكه يك سونات پيانو از موتزارت رو شاهكار اولي از ايشون معرفي كنيد مثلا مارش آلاترك رو معرفي ميكرديد كه واقعا جزو شاهكارهاي ايشونه و سليقه هاي مختلف در اين زمينه بحثي ندارند.)
4 - اگه نقدي در مورد هر اثر نوشته بشه چه خودنوشت و يا نقد ساير اساتيد خيلي بهتر هست. حد اقل ديگران متوجه ميشن كه اين اثر كه شايد تا به حال اسمش رو نشنيدن واقعا شاهكاره يا نه ؟ اگر نقدي در كار نيست حد اقل گوشه اي از تاريخ نگاري اوضاع آهنگسازش در زمين ساخت اين آهنگ رو ميشه ذكر كرد.
با اين حال تاپيك خوب و جالبي هست. اينا رو گفتم چون خيلي ها مثل من كه زياد حرفه اي نيستيم و ميخوايم وارد اين دنيا بشيم از همن اول اطلاعات طبقه بندي شده رو توي مغزمون وارد كنيم. متشكرم.

Pathetique
Friday 22 February 2013, 11:01 PM
نام : Dance of the SugarPlum Fairy - The Nutcracker
آهنگساز : Pyotr Tchaikovsky
نوع : رقص باله
سال : 1892
لینک رقص باله : You can see links before reply

توضیحات : صداهای عجیب - فانتزی ، فوق العاده زیباست . یکی از علایق من در موسیقی ، موسیقی متن هست . این قطعه خیلی شبیه به موسیقی متن فیلم هری پاتر نوشته جان ویلیامز هست . یکی از دلایلی که من رو مجذوب خودش کرد هم هستن مسأله بود . اصولأ از این نوع موسیقی که به سبک فانتزی نوشته میشه خیلی خوشم میاد . البته از این قطعه هم برای موسیقی متن استفاده شده . از این دست قطعات باز هم خواهم گذاشت .

amir1055
Saturday 23 February 2013, 07:39 AM
3 - ملاك شاهكار بودن چيه ؟ تا جايي كه من ميدونم شاهكار به كاري ميگن كه هم از نظر هنري خيلي سطح خوبي داشته باشه و هم فراگير باشه. كارايي كه بين هنرجويان و هنرپژوهان موسيقي معروف هستن و شايد بعضي از همين قشر هم باهاشون ناآشنا هستن هم جزو شاهكارها قرار نميگيرن. شايد وقتي آثار يك آهنگساز رو به صورت منحصر داريم بررسي ميكنيم بشه از توي ليست كارهاش بعضي آثارش رو به اين صورت معرفي كرد.
( اگه چنين منظورهايي نباشه هم حد اقل بايد اولويت بندي رو رعايت مي كرديد. مثلا به جاي اينكه يك سونات پيانو از موتزارت رو شاهكار اولي از ايشون معرفي كنيد مثلا مارش آلاترك رو معرفي ميكرديد كه واقعا جزو شاهكارهاي ايشونه و سليقه هاي مختلف در اين زمينه بحثي ندارند.)

فکر میکنم منظور شما این بوده که از بین آثار آهنگساز معروف ترین و شناخته شده ترین اثر که همه اون رو بشناسند معرفی بشه. اگر حدس من درست باشه، باید عرض کنم عمومی بودن یک اثر به هیچ عنوان ملاکی بر شاهکار بودن اون نیست، عمومی شدن یک قطعه در میان عموم مردم پارامترهایی خیلی بیشتر از مسائل فنی و تکنیکی رو میطلبه. اضافه میکنم که اینجا یک محیط تخصصی هست و نه عمومی، فکر میکنم در این محیط باید پارامترهای تکنیکی بر اینکه به گوش عموم مردم چه چیزی خوشایند است غلبه کنه.

- - - Updated - - -

4-برای تمام قطعه ها نمیشه نقد پیدا کرد و من خودم رو در حدی نمیبینم که بخوام نقدر بنویسم فقط میتونم چیزی که به من الهام شده توسط اون قطعه رو بنویسم که تا جایی که بتونم دریغ نمیکنم . بعضی وقتا همین الهام رو هم نمیشه نوشت واقعأ . تا دلتون بخواد قطعه هست که من عاشقشون هستم ولی یک کلمه دربارشون نمیتونم بنویسم .

در این مورد شاید بشه با جستجوی ساده ای در گوگل حداقل لینکی از توضیحات فنی هنری اثر رو کنار بقیه مشخصات اثر قرار داد.
الهام شده کافی نیست باید چیزی که بلحاظ فنی از اثر به گوش میرسه نوشته بشه.

m_rv_2008
Sunday 24 February 2013, 05:07 PM
فکر میکنم منظور شما این بوده که از بین آثار آهنگساز معروف ترین و شناخته شده ترین اثر که همه اون رو بشناسند معرفی بشه. اگر حدس من درست باشه، باید عرض کنم عمومی بودن یک اثر به هیچ عنوان ملاکی بر شاهکار بودن اون نیست، عمومی شدن یک قطعه در میان عموم مردم پارامترهایی خیلی بیشتر از مسائل فنی و تکنیکی رو میطلبه. اضافه میکنم که اینجا یک محیط تخصصی هست و نه عمومی، فکر میکنم در این محیط باید پارامترهای تکنیکی بر اینکه به گوش عموم مردم چه چیزی خوشایند است غلبه کنه.

- - - Updated - - -
عزيزم آخه همه ما كه تخصصا پيانو كار نكرديم كه اصلا حتي يه بار هم اينا رو شنيده باشيم. اينجا هم چندان تخصصي نيست. اگر هم خيلي سمبه پيانو اينجا ميچربه بايد بگم كه اسم تاپيك خوب انتخاب نشده.

در این مورد شاید بشه با جستجوی ساده ای در گوگل حداقل لینکی از توضیحات فنی هنری اثر رو کنار بقیه مشخصات اثر قرار داد.
الهام شده کافی نیست باید چیزی که بلحاظ فنی از اثر به گوش میرسه نوشته بشه.

اوني كه تاپيك رو ايجاد ميكنه بايد اين كار رو بكنه وگرنه هم اين آهنگها توي نت هست هم تاريخچشون.

اون جوابيه هم كه ايجاد كننده تاپيك داد نشون داد كه ايشون اصلا منظور پرسشها رو نفهميدن. به هر حال اين يه بحث سوختست ديگه. خوش باشيد.

amir1055
Monday 25 February 2013, 12:55 PM
اوني كه تاپيك رو ايجاد ميكنه بايد اين كار رو بكنه وگرنه هم اين آهنگها توي نت هست هم تاريخچشون.

اون جوابيه هم كه ايجاد كننده تاپيك داد نشون داد كه ايشون اصلا منظور پرسشها رو نفهميدن. به هر حال اين يه بحث سوختست ديگه. خوش باشيد.

جواب دوم من همانطور که واضحه خطاب به دوست خوبم جناب pathetique بوده نه شما.
اینجا مکانی برای تعامل میان هنردوستانه بحثی در این زمینه سوخته محسوب نمیشه. اگه عزیزی منظور شما رو درست متوجه نشد لطفا با توضیح مبسوط تری مقصودتون رو بهتر بیان کنید.

Pathetique
Monday 25 February 2013, 04:07 PM
نام : Gayne Sabre Dance
آهنگساز : Aram Khachaturian
نوع : رقص باله
کشور : ارمنستان
سال : 1941 تا 1942

SOBHANTOTo3
Wednesday 13 March 2013, 12:28 PM
سلام
خیلی تایپیک به جا و زیبایی هست
امیدوارم دوستان کمک کنند ادامش بدیم
دوستان فکر می کنم فایل رو برای دانلود بزارن خیلی بهتر باشه تا لینک سایت دیگه

--------------------------

به جرات معروفترین قطعه یا سمفونی موتزارت
این قطعه رو همه سازها اجراء کردند تاقدرت ساز خودشونو نشون بدن
قطعه مشکلی هست و درست نواختنش با هر سازی بسیار سخت و زمان بر هست
این قطعه ای که می شنوید مارش ترک با هارمونیکا یا سازدهنی هست .
----------------------

نام : turkish-march
اهنگساز : A.Mozart
نوع : march
کشور : اتریش
سال :1756 .1791

Patriote
Wednesday 13 March 2013, 12:42 PM
سلام
خیلی تایپیک به جا و زیبایی هست
امیدوارم دوستان کمک کنند ادامش بدیم
دوستان فکر می کنم فایل رو برای دانلود بزارن خیلی بهتر باشه تا لینک سایت دیگه

--------------------------

به جرات معروفترین قطعه یا سمفونی موتزارت
این قطعه رو همه سازها اجراء کردند تاقدرت ساز خودشونو نشون بدن
قطعه مشکلی هست و درست نواختنش با هر سازی بسیار سخت و زمان بر هست
این قطعه ای که می شنوید مارش ترک با هارمونیکا یا سازدهنی هست .
----------------------

نام : turkish-march
اهنگساز : A.Mozart
نوع : march
کشور : اتریش
سال :1756 .1791

آقا سبحان فکر کنم قطعه ای که گذاشتین کار Claud Garden بود درسته؟

اینم آهنگ پرواز زنبور عسل که اول کارتون هاچ بخش میشد،که کاری از ریمسکی کارشوف هست، نوازنده: Claud Garden (You can see links before reply x)

Pathetique
Wednesday 13 March 2013, 10:58 PM
نام : Ballade No 4 In F Minor
آهنگساز : Fryderyc Chopin
نوع : بالاد Adante Con Moto
سال ساخت : 1842
اپوس : 52
کشور : لهستان
بهترین اجرا : Krystian Zimmerman
لینک اجرای زیمرمن : You can see links before reply
لینک اجرای روبنشتاین : You can see links before reply

توضیحات : به گفته خیلی از منتقدین و بزرگان پیانو این قطعه بهترین اثر از بزرگترین آهنگساز پیانوست . تم اصلی اثر فوق العاده زیباست . توصیف این اثر واقعأ کار دشواریه . میشه با تم هم شادی کرد هم غم داشت . میشه با دست راست غم بود و همزمان با دست چپ شاد !
فقط باید گوش کنید تا متوجه بشید . شاید برای کسی که شوپن رو هنوز نمیشناسه این قطعه خیلی سنگین باشه ولی وقتی که در دنیای شوپن فرو رفتید دیگه باید این اثر رو گوش کنید و به قدرت بی نظیر این آهنگساز پی ببرید . قسمت Cuda قسمتی است بس دشوار برای نوازندگان و همچنین به یک رباتوی قوی احتیاج داره ( زیباترین تکنیک پیانو از نظر من :دی وقتی به این قطعه برسم پستشو میکنم :دی) . آکنده از عشق و زیبایی . خیلی وقتا بعضی قطعه ها رو که گوش میدم میگم دیگه از این بهتر برای پیانو ساخته نشده ولی باز چیز بهتری هست . ولی در مورد این اثر یه مقدار شاید این جمله با شک باشه .

------

توی این فروم یانی بیشتر از شوپن و بتهوون و مثل اینها طرفدار داره !

SOBHANTOTo3
Thursday 14 March 2013, 10:59 AM
منظورتون برای نظم بنده هستم ؟

قطعه اوه ماریا از فرانس شوبرت

نام : AVE MARIA
آهنگساز : Franz Schubert
نوع :رومانتیک : Andante
سال : 1797 -1828
کشور : اتریش شهر وین
اجراء : کلوت گاردن با سازدهنی (هارمونیکا)

لینک : You can see links before reply .aspx

amir1055
Sunday 17 March 2013, 10:01 AM
منظورتون برای نظم بنده هستم ؟

قطعه اوه ماریا از فرانس شوبرت

نام : AVE MARIA
آهنگساز : Franz Schubert
نوع :رومانتیک : Andante
سال : 1797 -1828
کشور : اتریش شهر وین
اجراء : کلوت گاردن با سازدهنی (هارمونیکا)

لینک : You can see links before reply .aspx

تنظیم بسیار زیبایی بود.

Green_moment
Saturday 23 March 2013, 09:34 PM
اينا كه تا اينجا معرفي شدن آثار با ارزشي هستن البته اما :
1 - همه مربوط به ساز پيانو هستن در حاليكه خانواده زهي در موسيقي غربي بار هنري زيادي رو به دوش ميكشه.
2- موومان سوم از يه اثر چه طور ميشه كه شاهكار باشه ولي بقيه اثر نباشه ؟ هر چند اين موومانها هم در ريتم و تناليته و بيان و خيلي چيزهاي ديگه ممكنه با هم فرق كنن اما تا خوبي نباشه كه زشتي مشخص نميشه و تا تاريكي نباشه كسي روشنايي رو درك نميكنه. اينا كه گفتم يه مثال بود اما مطمئنا يه آهنگساز اثرش رو به عنوان يه كار يكپارچه ميبينه. شايدم من اشتباه مي كنم. ولي تا جايي كه ميدونم هميشه ميگن مثلا كنسرتو چهارفصل يه شاهكاره نه مثلا زمستونش فقط شاهكار باشه.
4 - اگه نقدي در مورد هر اثر نوشته بشه چه خودنوشت و يا نقد ساير اساتيد خيلي بهتر هست. حد اقل ديگران متوجه ميشن كه اين اثر كه شايد تا به حال اسمش رو نشنيدن واقعا شاهكاره يا نه ؟ اگر نقدي در كار نيست حد اقل گوشه اي از تاريخ نگاري اوضاع آهنگسازش در زمين ساخت اين آهنگ رو ميشه ذكر كرد.
با اين حال تاپيك خوب و جالبي هست. اينا رو گفتم چون خيلي ها مثل من كه زياد حرفه اي نيستيم و ميخوايم وارد اين دنيا بشيم از همن اول اطلاعات طبقه بندي شده رو توي مغزمون وارد كنيم. متشكرم.

اول از همه از عزیزان عذر میخوام که مدتی نبودم.....

عید رو به همه دوستان تبریک میگم و براشون بهترین ها رو آرزو میکنم.......

دوست خوبم اول از همه تشکر میکنم که نکاتی رو که مورد نظرت بود رو بیان کردی بعد هم از دوست خوبم Pathetique (You can see links before reply) باز هم به خاطر تاپیکش تشکر میکنم.....

من چند نکته هست که در مورد صحبتات بیان میکنم :

1. حق با شماست آثار زهی ( از جمله ویولون کسنرتو بتهوون , ویولون کنسرتو برامس , پارتیتا شماره دو باخ و بسیاری دیگه ) از آثار و قلل عظیم تاریخ موسیقی هستن که با هم کاری هم به مرور بهشون میپردازیم ...

2. این حرف درسته که تمامی موومان های یک اثر جزو خود اثر محسوب میشن و به هیچ عنوان جدا از هم تفکیک نمیشن اما باید این رو در نظر بگیریم که با توجه به اینکه تمپو های متفاوت توی موومان ها مختلف وجود دارن ( مثلا در تمامی کنسرتو ها سه موومان تند آرام تند رعایت میشن ) پس قاعدتا این طبیعیه که در یک موومان یا چند موومان خاص آهنگساز میتونه عقاید خودش رو عظیم تر بیان کنه ( مثلا در همون سونات هامر کلاویر بتهوون موومان آخر بستری عظیم به وجود میاره برای بیان مفاهیم عظیم فلسفی که در موومان دوم به علت ریتم آرام کمی دشوار به نظر میرسه که بتونه بیان بشه )....

از طرفی بعضی آثار ( مثل سمفونی هشتم مالر ) با تغییر هر موومان جایگاه قرار گیری ساز ها کاملا فرق میکنن و حتی به سازهای دیگه به ارکستر اضافه میشن ( مثلا در موومان دوم همین سمفونی دو هارپ و سه سلو به ارکستر اضافه میشه ) پس اصولا میشه هر موومان رو هم جداگانه مورد بررسی قرار داد......

3. اصولا شاهکار بودن یک قطعه ربطی به عمومیتش نداره ...

مثلا قطعه قو از کارناوال حیوانات سن سان خیلی شهرت داره ولی اثری کاملا سطحیه و ریتم این اثر به طور مدون تکرار میشه..

از طرفی همین سن سان اثری به نام هاوانایسه ( اوپوس 83 ) داره که در نوع خودش یک اثر خاص و شگرفه با اینکه از شهرت زیادی برخوردار نیست ( این اثر با وجود توالی بسیار سریع ضرب های ویولن , ریتم کلی اثر به طور حیرت انگیزی آرام نگه داشته میشه از طرفی ساز بندی در این اثر طوریه که صدای ساز سولو در نهایت کیفیت خودش عرصه میشه )...

.................................................. .................................................. ...........

اما در مورد مسئله دیگه باید بگم که اصولا ما بهتره از کاربرد واژه ای به نام امپرسیونیسم در موسیقی خوداری کنیم......

درباره علت این موضوع باید بگم که امپرسیونیسم در کل به برداشت مستقیم هنرمند از پدیده های عمومی به شکلی غیر مستقیمه...

این درسته که نت نویسی در آثار دبوسی و موریس راول خیلی شکلی لاپوشانی شده دارن ولی اصلا غرض این آهنگسازان بیان موسیقی به شکل نامفهوم سازی نیست ( برای اطلاعات بیشتر میتونید به کتاب " موسیقی کلاسیک در سده بیستم " نوشته حسن زند باف مراجعه کنید )

اگرچه خیلی از منتقدان موسیقی وجود امپرسیونیسم رو در موسیقی میپذیرن ولی در ویرایش جدید کتابهای موسیقی کمتر رد پای این واژه رو میشه جست....

خود دبوسی و راول هم از به کار بردن عبارت امپرسیونیست درباره موسیقیشون فراری بودن....

این عبارت رو منتقدان موسیقی در اوایل قرن بیستم باب کردم چرا که به دنبال یک جنبش اساسی در موسیقی بعد از دوره نئو رمانتیک بودن ( چیزی که خیلی زود با متود دوازده نتی شونبرگ به وقوع میپیونده )...

sos.4.freedom
Friday 19 April 2013, 11:10 AM
این تاپیک خیلی عالیه
چرا نصفه رها شده؟!!!!
خواهش می کنم از کسایی که تو این تاپیک شرکت کردن بیان و ادامه بدن

Pathetique
Friday 19 April 2013, 08:04 PM
با اجازتون پستهایی که به حاشیه کشیده شده رو به مدیران بگم پاک کنن .... کسی ناراحت نشه لطفأ . برای نظم تاپیک هست . پستهای خودم هم شاملش میشه ....

----------------

نام : Gnossienne No1
آهنگساز : Erik Satie
سال : 1890-1893
بهترین اجرا : اجرای خاصی نیست - چیکولینی همه آثار آهنگساز رو ضبط کرده ...
لینک اجرا : You can see links before reply عکسه لانگ لانگ رو زده ولی نمیدونم این لینک اجرای اون هست یا نه .

توضیحات : من هرچقدر دقت کردم نتونستم موسیقی تفریحی رو در این قطعه درک کنم . اگر به من بگن این قطعه رو روی چه تصویری میذاری میگم روی تصاویر آوارگان جنگ جهانی ! یا درک من از قطعه های ساتی درست نیست یا واقعأ اینطور نیست . یا شاید هم بستگی به دوره ای داره که توی اون زندگی میکنیم .
ولی در کل یکی از زیباترین قطعات پیانوی سولویی هست که من شنیدم .... یه احتمال هم میدم که آهنگساز محبوب امروزی Yann Tiersen از این قطعات الهام گرفته باشه چون بسیار شبیه هستن از لحاظ ظاهری .

-------------

پیجی در ف.ب ایجاد کردم با محتوای همین تاپیک کسی خواست اونجا هم میتونه دنبال کنه .
You can see links before reply

sos.4.freedom
Saturday 20 April 2013, 12:56 PM
شاهکار باخ :
نام : -Adagio - Violin Concerto in E Major
آهنگساز :Bach
سال : 1685-1750
لینک اجرا : You can see links before reply

amir1055
Saturday 27 April 2013, 07:45 AM
نام: Hammerklavier موومان سوم Adagio Sostenuto
آهنگساز: بتهوون
سال: 1817-1818
کشور: اتریش
بهترین اجرا: شخصا تفسیر Wilhelm Kempff رو میپسندم
لینک اجرا: قسمت اول (You can see links before reply) ، قسمت دوم (You can see links before reply)

Pathetique
Monday 29 April 2013, 12:09 AM
نام : Piano Sonata No 2 Movement 3
نوع : Marche Funebre - Funeral March
آهنگساز : Frederic Chopin
کشور : لهستان ( فرانسه )
سال : 1838
بهترین اجرا : بهترین اجرا ، برای راخمانینف هست که اتفأقأ ضبط هم شده ولی مطابق علایق من نیست و همچنین پرسی گرینجر هم اجرایی فوق العاده ارائه داده .
لینک اجرای راخمانینف : You can see links before reply
لینک اجرای پولینی ( مورد علاقه من ) : You can see links before reply
پیشنهاد میشه به اجرای روبنشتاین هم گوش بدید .

توضیحات :
" معروفترین مارش عزای تاریخ " برازنده نام این سونات پیانوست . سنگین صدا میده . انقدر سنگین که یاد قبرستون میوفتیم . انقدر سنگین که میترسیم . شاید قسمت دوم که آرام نواخته میشود مرحمی برای قسمت اول که اینقدر نا امید کننده است ، باشد . با این قطعه انگار دنیا تمام میشود . تقریبأ هر کسی که شوپن رو میشناسد این قطعه را هم شنیده . خیلی از آنهایی که حتی ویولینست هم هستند این شاهکار رو دوست دارند .

Pathetique
Wednesday 29 May 2013, 05:13 PM
نام : Etude Op8 - No 11 in B Flat Minor
آهنگساز : Alexander Scriabin
نوع : اتود کنسرتی
سال : 1895
بهترین اجرا : شاید برای ریختر یه نسخه عالی باشه . شایدم هم این نظر بنده است .
لینک اجرای ریختر : You can see links before reply(%20Richter%20).mp3

توضیحات : آهنگساز که نیاز به تعریف نداره ولی اثر انقدر زیبا هست که فقط باید گوش بدید تا متوجه بشید . این 12 اتود از بهترین نمونه های اتود برای پیانوست ( در کنار اتودهای شوپن و دبوسی ) . البته قطعه زیر سایه شماره 12 یعنی شماره بعدی خودش قرار گرفته ، نه به خاطر بد بودن این اثر بلکه به خاطر شاهکار بودن بی اندازه اتود شماره 12 . ( اون هم قرار داده خواهد شد )

Pathetique
Tuesday 4 June 2013, 11:46 AM
9541

نام : Jeux d'eau ( بازی آب )
آهنگساز : Joseph Maurice Ravel
دوره : امپرسیون
سال : 1901
بهترین اجرا : Jean-Yves Thibaudet
اجراهای دیگر : خیلی ها اجرا کردن که از بهترین ها میشه به آرگریچ - ریختر - کورتو اشاره کرد .
لینک اجرا : You can see links before reply'eau.mp3

توضیحات : از بهترین های امپرسیون هست به نظر من . به سادگی میشه عنوان اثر رو تجسم کرد ( بازی آب ) . این اثر از روی دو قطعه لیست ( آب نماهای ویلا د استه - در کنار یک چشمه ) الهام گرفته شده ولی به نظرم قطعه راول بسیار تأثیر گذارتر از قطعه لیست هست . قطعه به استاد راول یعنی گابریل فوره تقدیم شده . تکنیکی تازه و عجیب پشت پرده اجرای این اثر قرار دارد . حتمأ حتمأ گوش کنید دوستداران موسیقی .

Pathetique
Wednesday 19 June 2013, 07:10 PM
نام : Sonatine
آهنگساز : Joseph Muarice Ravel
مکتب : آمپرسیون
سال : 1905

بهترین اجرا : Jean-Yves Thibaudet

توضیحات : شاهکاری بی همتا که در نهایت ظرافت و کمال تمام جزئیات را شامل میشود و به نمایش در می آورد . بافتار آن کم حجم و کاربرد رژیستر بالای پیانو در آن به راستی تحسین بر انگیز است . در شیوه نت نویسی و علامت گذاری ، آهنگساز بسیاری برای تفهیم مقصود خود ایجاد کرده است . ( نقل قول )
موومان دوم اثر برای ما ایرانی ها جالب خواهد بود . اما موومان مورد علاقه من Anime هست که سومین موومان هست . بافتی زیبا و پیچیده . اجرای موومان سوم نیاز به یک ویرتوئوز خواهد داشت . جدا از تکنیک سخت دارای موزیک سختی هم هست .
در کل یکی از شاهکار های نوشتارگان پیانو این قطعه هست .

Favilla
Friday 28 June 2013, 07:34 PM
- نام : BWV 582 Passacaglia & Fugue in C Minor

- آهنگساز : (1750-1685) Johann Sebastian Bach

- دوره : (Baroque (approximately from 1600 to 1750

- بهترین اجراها : Ton Koopman

Padma
Monday 1 July 2013, 06:15 PM
نام : La Campanella (به معنی زنگ کوچک؛چرا که صدای یک زنگ کوچک در سراسر قطعه به گوش می‌رسد و با ویولن همراهی می‌کند.)

آهنگساز : نیکولو پاگانینی

توضیحات: این اثر ویولن کنسرتوی شماره ی 2 پاگانینی می باشد که فرانتز لیست بر اساس این قطعه اتود لاکامپانلای خود برای پیانو نوشت.(خیلی دوست داشتم که هم اجرای ویولن و هم اجرای پیانو رو اینجا قرار بدم که متاسفانه نشد اما توصیه میکنم که حتما گوش بدید به این قطعه.)

amir1055
Saturday 6 July 2013, 07:20 AM
نام : chromatic fantasy - bwv 903
آهنگساز: bach
دوره: baroque
بهترین اجرا: بنظر بنده اجرای بانو landowska بهترین اجرا و تفسیر از این شاهکار بزرگه

رکورد سال 1935 از اجرای فوق در این لینک (You can see links before reply) قابل شنیدن هست.