PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : ردیف سنتور زنده یاد استاد ابوالحسن صبا

Razoniaz
Saturday 9 February 2013, 09:58 PM
سلام دوستان
به یاری خدا اجرای کتاب ردیف ابتدایی زنده یاد استاد پایور به اتمام رسید. تصمیم گرفتم کتاب ردیف سنتور زنده یاد استاد صبا را نیز اجرا کنم و در اختیار شما دوستان عزیز قرار بدهم.
امیدوارم که بتونم این امر بزرگ را آنطور که شایسته این کتاب پر ارزش است انجام دهم.

دستگاه سه گاه

1- چهارمضراب سه گاه (You can see links before reply)

2- درآمد اول سه گاه (You can see links before reply)

3- پیش زنگوله (You can see links before reply)

4- درآمد دوم سه گاه (You can see links before reply)

5- نغمه (مقدمه زابل) (You can see links before reply)

Mahshar_sensational
Tuesday 19 February 2013, 08:13 AM
واي من كه خيلي خوشحالم .. دستتون درد نكنه .. من خيلي بهش احتياج دارم. انشالله كه همين جوري ادامه پيدا كنه

m_rv_2008
Tuesday 19 February 2013, 06:15 PM
توي بازار هم اجراي با كيفيتش از آقاي سعيد ثابت موجوده.

Mahshar_sensational
Friday 22 February 2013, 10:18 AM
اقای دانشمند خواهش می کنم اگه میشه بقیش را هم بذارید..

Razoniaz
Friday 22 February 2013, 03:05 PM
اقای دانشمند خواهش می کنم اگه میشه بقیش را هم بذارید..

سلام دوست عزیز
چشم حتما

xxxxxx
Friday 22 February 2013, 04:34 PM
بی صبرانه منتظریم بقیه ی اجرا ی عالی شما هستیم .با تشکر

Mahshar_sensational
Wednesday 27 February 2013, 10:10 AM
سلام . اقای دانشمند میشه لطف کنید و ادامه سه گاه رو بذارید

Razoniaz
Monday 4 March 2013, 06:37 PM
ﺳﻼﻡ ﺩﻭﺳﺖ ﻋﺰﻳﺰ اﻣﻴﺪﻭاﺭﻡ ﻋﺬﺭﺧﻮاﻫﻲ ﻣﻨﻮ ﺑﭙﺬﻳﺮﻳﺪ. ﺳﻴﺴﺘﻢ ﺻﻮﺗﻲ ﺩﭼﺎﺭ اﺷﻜﺎﻝ ﺷﺪﻩ ﺑﺮا ﻫﻤﻴﻦ ﻭﻗﻔﻪ اﻓﺘﺎﺩ ﺗﻮﻱ اﺟﺮاﻫﺎ. ﺣﺘﻤﺎ ﺩﺭ اﻭﻟﻴﻦ ﻓﺮﺻﺖ ﺑﻘﻴﻪ ﺭﻭ ﺿﺒﻄ ﻣﻴﻜﻨﻢ و ﺩﺭ اﺧﺘﻴﺎﺭ ﺷﻣﺎ ﻣﻴﮕﺬاﺭﻡ.

rendhond
Wednesday 6 March 2013, 09:10 PM
سلام بر جناب دانشمند
یه سوالی داشتم من الان در حال تموم کردن ردیف صبا هستم...با توجه ب اینکه میرزا عبداله مهم ترین ردیف ایرانی هست...شما پیشنهاد میکنید چطور یاد بگیرم...با استاد خودم ک شاگرد پشنگ کامکار بودن یا برم خدمت آقای کیانی؟؟؟ضمنا از راهنمایی های خوبتون همیشه ممنونم...ضمنا یه سوال دیگه هم داشتم برای سلفژ و یاد گرفتن دانگ ها و گام های ایرانی با چ کتابی شروع کنم؟

Razoniaz
Thursday 7 March 2013, 10:52 PM
سلام بر جناب دانشمند
یه سوالی داشتم من الان در حال تموم کردن ردیف صبا هستم...با توجه ب اینکه میرزا عبداله مهم ترین ردیف ایرانی هست...شما پیشنهاد میکنید چطور یاد بگیرم...با استاد خودم ک شاگرد پشنگ کامکار بودن یا برم خدمت آقای کیانی؟؟؟ضمنا از راهنمایی های خوبتون همیشه ممنونم...ضمنا یه سوال دیگه هم داشتم برای سلفژ و یاد گرفتن دانگ ها و گام های ایرانی با چ کتابی شروع کنم؟

سلام دوست عزیز
اگر بتونید که از محضر آقای کیانی استفاده کنید خب خیلی بهتره. در مورد سلفژ کتابهای زیادی هست من خودم یک کتاب دارم تحت عنوان "مبانی تعلیم گوش و نت خوانی (سلفژ)" نوشته محمدرضا گرگین زاده. کتاب خوبی هستش. در مورد گام های ایرانی هم کتاب "نظری به موسیقی ایرانی" نوشته زنده یاد روح الله خالقی، یکی از بهترین کتابها هستش. براتون آرزوی موفقیت دارم.

Razoniaz
Sunday 10 March 2013, 09:36 PM
دستگاه سه گاه

6- زابل (You can see links before reply)

7- سه مضراب و ادامه زابل (You can see links before reply)

8-مقدمه مویه (You can see links before reply)

9- مویه (You can see links before reply)

Mahshar_sensational
Monday 11 March 2013, 01:26 PM
واقعا سپاسگذارم. دستتون درد نکنه. خیلی آقایی... انشالله سال جدید براتون بهترین سال زندگیتون بشه... به بهترین ارزوهاتون برسید..

rendhond
Monday 18 March 2013, 12:01 PM
سلام عرض شد آقای دانشمند...ممنونم از راهنماییتون...سال نو رو هم بهتون تبریک میگم...ضمنا اگه خواستید من میتونم کمکتون کنم برای ردیف استاد صبا...من برای اجرای شور و متعلقاتش آماده ام...اگه موافق بودید خبرم کنید یه نمونه کار بزارم بعد ضبطشونو شروع کنم...

Razoniaz
Monday 18 March 2013, 05:51 PM
واقعا سپاسگذارم. دستتون درد نکنه. خیلی آقایی... انشالله سال جدید براتون بهترین سال زندگیتون بشه... به بهترین ارزوهاتون برسید..

ممنونم دوست عزیزم. انجام وظیفه هستش. من هم برای شما آرزوی سلامتی، شادکامی و کامیابی دارم. پیشاپیش نوروز بر شما مبارک.

سلام عرض شد آقای دانشمند...ممنونم از راهنماییتون...سال نو رو هم بهتون تبریک میگم...ضمنا اگه خواستید من میتونم کمکتون کنم برای ردیف استاد صبا...من برای اجرای شور و متعلقاتش آماده ام...اگه موافق بودید خبرم کنید یه نمونه کار بزارم بعد ضبطشونو شروع کنم...

سلام دوست عزیزم. بسیار عالی خیلی خوشحال می شم. هر موقع براتون مقدور هستش اولین نمونه را بگذارید. من هم سال نو را خدمت شما تبریک عرض می کنم. شاد باشید.

Razoniaz
Wednesday 20 March 2013, 07:48 PM
دستگاه سه گاه

هرگاه درجه پنجم گام شور را ربع پرده کم کنیم وارد پرده سه گاه می شویم فرض کنید ما در شور "سل" هستیم اگر درجه پنجم را که نت "ر" است تبدیل به "ر کرن" کنیم ملودی ما حالتی پیدا می کند که ما آن را سه گاه می نا میم شروع سه گاه همیشه از زیر تونیک شور شروع می شود (در شور "سل" از نت "فا") پس گامی که بوجود می آید، سه گاه "فا" است از گام شور "سل"
حال چرا اینطور است که گام سه گاه از تونیک شور شروع نمی شود .

چون فاصله پنجم در سه گاه اهمیت زیادی دارد یعنی پنجم درست در اینجا نت "دو" می باشد ولی اگر سه گاه از نت "سل" شروع شود درجه پنجم نت "ر کرن" است که فاصله درست نیست و این قانون همیشه در گامها صادق است در گامهای موسیقی فاصله چهارم همیشه (درست ) و پنجم ( درست ) است و این دو نت اهمیت زیادی دارند.

درآمد سه گاه
نت شاهد درآمد سه گاه روی درجه سوم گام سه گاه (در سه گاه "فا"، نت "لا کرن") است و گستره ملودی تا درجه پنجم (یعنی نت "دو")

گوشه زنگ شتر
ملودی این گوشه هنگام نواختن یک نوع صدای بسته شدن زنگ در موقع بستن به گردن شتران کاروانان می باشد و به همین خاطر به این گوشه زنگ شتر می گویند این گوشه در بعضی از ردیفهای با نامهای دیگری آمده.

گوشه زابل
شهر زابل در استان سیستان و بلوچستان است ملودی زابل به این منطقه تعلق دارد این گوشه را در دستگاه چهارگاه هم اجرا می کنند که از لحاظ نت شاهد روی درجه دیگری قرار دارد محل نت شاهد درسگاه روی درجه پنجم گام سه گاه است و گستره ملودی تا درجه هفتم.

گوشه مویه
مویه از موره یا ضجه موره می آید موره خوانی یک نوع آواز حزن آور است که در استان لرستان متداول است. این ملودی در دستگاه سه گاه و چهار گاه خوانده می شود که بسیار حزن آور است آدمی را منقلب می کند و انگار انسانی گریه می کند. مویه در واقع تغییر مقام از دستگاه سه گاه به شور است از طریق گوشه مویه می توان به آواز شور و متعلقات آن رفت. محل نت شاهد درجه ششم گام سه گاه بوده و گستره ملودی تا درجه هشتم گام.

گوشه مخالف
گوشه مخالف همانطور که از اسمش پیداست از لحاظ لغوی مقابل واژه موافق است ولی در موسیقی هر گاه ملودی در آواز سه گاه و یا چهار گاه تغییر مقام می دهد و حالتی دیگر پیدا می کند می گویند مخالف. در قدیم گام اصفهان به این صورت امروزی نبوده درجه هفتم آن با درجه هشتم مثل امروز نیم پرده نبوده بلکه 3/4پرده بوده و به آن اصفهان قدیم می گفتند امروزه همین اصفهان قدیم را مخالف سه گاه می نامند ولی در پرده چهارگاه وقتی وارد دستگاه همایون میشویم به آن مخالف می گویند ریشه مخالف بر می گرد به قدیم وقتی ایرانیان موسیقی تعزیه اجرا می کردند بنا به موضوع تعزیه افراد بازیگر در دو قالب مثبت و منفی ایجاد نقش می کردندافرادی که نقش شخصیتهای مثبت تاریخی را بازی می نمودند به موافق خوانان و دسته ای که نقش منفی رابه عهده می گرفتند مخالف خوانان بودند لحن آواز موافق خوانان عمومأ حزن انگیز بوده در مقابل آنها لحن آوازمخالف خوانها بیشتر حالت یورش و نهیب گونه بوده و در دانگ آخر دستگاه می خواندند کم کم این اوج خوانی در چهار چوب سه گاه و یا چهار گاه پرورش یافته و شکل مناسبتری به خود گرفته و چون مخالف خوانها دردانگ دوم سه گاه به حالتی رزمی پیغام خود را به شخصیتهای مقابل (موافق خوانان ) می دادند این گوشه در ردیف موسیقی ملی ما جا گرفت.

گوشه مغلوب
گوشه مغلوب اوج آواز سه گاه است در موسیقی تعزیه قدیم ایران وقتی که مخالف خوانان آواز مخالف می خوانند برای اینکه بتوانند در مقابل آنها بالاتر بخوانند و آنها را مغلوب کنند گوشه ای را می خواندند که بالاتر از آن امکانش نبوده و گوشه مخالف خوانان مغلوب می شدند و به همین خاطر این گوشه را مغلوب خواندند گوشه مغلوب را در دستگاه چهار گاه هم می خوانند در قدیم وقتی شخصی لحن مخالف را می خواند شعر انتخابی از موضع قدرت وتسلط بود ولی امروزه اشعاری که در این گوشه می خوانند معنای دیگری پیدا کرده حالات این گوشه ها مخالف و مغلوب را مرصع گویند نت شاهد در روی گام سه گاه بر روی درجه اول بود و گستره ملودی تا درجه سوم گام نت شاهد مغلوب روی درجه سوم گام و گستره از حد درجه سوم تجاوز نمی کند

گوشه جغتائی
نت شاهد گوشه جغتانی درجه سوم گام سه گاه یعنی شاهد سه گاه را اشغال می کند و گستره ملودی تا حد در آمد سه گاه است.
برگرفته از وبلاگ"سلمک"

اجرای دستگاه سه گاه از کتاب ردیف سنتور اثر زنده یاد استاد صبا
(You can see links before reply)

6- زابل (You can see links before reply)

7- سه مضراب و ادامه زابل (You can see links before reply)

8-مقدمه مویه (You can see links before reply)

9- مویه
10- چهارمضراب و گوشه مخالف (You can see links before reply)

11- مغلوب (You can see links before reply)

12- زنگ شتر (نغمه مغلوب) (You can see links before reply)

13- مثنوی مخالف (You can see links before reply)

14- جغتائی (You can see links before reply)

15- شاه ختائی (هدی) (You can see links before reply)

16- پهلوی (رجز) (You can see links before reply)

17- ضربی سه گاه (You can see links before reply)

behrad27
Thursday 28 March 2013, 08:35 PM
سلام آقای دانشمند گرامی
خیییییلییییی ممنون از این اینکه این فایلها رو اینجا قرار میدید واقعا لطف بزرگی میکنید هم با صبر به همه سوالا جواب میدید هم اینطوری با اجراهی زیباتون به همه یاری میرسونید.واقعا از ته دل میگم خدا براتون خوب بخواد.
:53::53:

amir_abbas
Thursday 28 March 2013, 10:19 PM
درود بر شما
ممنون که هنر ارزش مندتون رو در اختیار همگان قرار میدید که همه بتونن استفاده کنن.
انشاالله همیشه سالم و تن درست باشید.

Razoniaz
Friday 29 March 2013, 09:34 PM
سلام آقای دانشمند گرامی
خیییییلییییی ممنون از این اینکه این فایلها رو اینجا قرار میدید واقعا لطف بزرگی میکنید هم با صبر به همه سوالا جواب میدید هم اینطوری با اجراهی زیباتون به همه یاری میرسونید.واقعا از ته دل میگم خدا براتون خوب بخواد.
:53::53:

درود بر شما
ممنون که هنر ارزش مندتون رو در اختیار همگان قرار میدید که همه بتونن استفاده کنن.
انشاالله همیشه سالم و تن درست باشید.

سلام دوستان عزیز. نظر لطف شماست. بنده فقط انجام وظیفه می کنم. خوشحالم که این اجراها تونسته برای شما عزیزان مفید واقع بشه. براتون آرزوی شادی و سلامتی دارم.

amir77amir77
Thursday 18 April 2013, 01:34 PM
سلام دوستان عزیز. نظر لطف شماست. بنده فقط انجام وظیفه می کنم. خوشحالم که این اجراها تونسته برای شما عزیزان مفید واقع بشه. براتون آرزوی شادی و سلامتی دارم.

خیلی ممنون جناب دانشمند
میشه لطف بفرمایید و اجرای بقیه دستگاه ها رو هم بذارید؟؟؟

hakhaman
Monday 29 April 2013, 10:51 AM
آقای دانشمند من همیشه از قسمت (تشکر از پست ) از جنابعالی تشکر میکردم ولی امروز برای اولین بار چون میخواستم نظر واقعیمو ابراز کنم و اون پست منو ارضا نمیکرد میخوام از اینجا تشکر کنم از شما و از صمیم قلب برای شما و خانواده محترمتون آرزوی سلامتی و شادکامی کنم ان شاءالله همیشه موفق و سربلند باشین .

Razoniaz
Monday 29 April 2013, 12:32 PM
خیلی ممنون جناب دانشمند
میشه لطف بفرمایید و اجرای بقیه دستگاه ها رو هم بذارید؟؟؟

سلام امیر جان به روی چشم. فقط دنبال فرصت مناسب می گردم برای اجرای قطعات.

آقای دانشمند من همیشه از قسمت (تشکر از پست ) از جنابعالی تشکر میکردم ولی امروز برای اولین بار چون میخواستم نظر واقعیمو ابراز کنم و اون پست منو ارضا نمیکرد میخوام از اینجا تشکر کنم از شما و از صمیم قلب برای شما و خانواده محترمتون آرزوی سلامتی و شادکامی کنم ان شاءالله همیشه موفق و سربلند باشین .

سلام دوست عزیزم. سپاسگزارم از شما. شما لطف دارید به بنده. من هم آرزوی سلامتی، شادی و کامیابی برای شما و عزیزانتون را دارم.

Mahshar_sensational
Tuesday 14 May 2013, 07:58 AM
سلام.. اقای دانشمندی انشالله 1000 در دنیا و 100000هزار در اون دنیا نعمت نصیبتون بشه
. اقای دانشمندی ادامه ردیف را کی لطف می کنید و می گذارید.. (شور)

xxxxxx
Monday 8 July 2013, 05:34 PM
استاد عزیز ؛ همچنان منتظر آوای خوش ساز حضرتعالی هستیم .

Razoniaz
Wednesday 10 July 2013, 07:18 AM
سلام.. اقای دانشمندی انشالله 1000 در دنیا و 100000هزار در اون دنیا نعمت نصیبتون بشه
. اقای دانشمندی ادامه ردیف را کی لطف می کنید و می گذارید.. (شور)

استاد عزیز ؛ همچنان منتظر آوای خوش ساز حضرتعالی هستیم .

سلام دوستان عزیزم
بابت تاخیر صمیمانه عذر خواهی می کنم ولی به یاری خدا دو تا کار مهم هست که براش برنامه ریزی کردم که انجام بدم. یکی اجرای کامل ردیف زنده یاد استاد صبا و یکی هم تهیه یک برنامه آموزشی بر اساس کتاب دستور سنتور زنده یاد استاد پایور.
توی این برنامه آموزشی نکاتی که احساس می کردم هنرجو باید یاد بگیره ولی متاسفانه اکثر هنرآموزان آن نکات را ارائه نمی دهند را ذکر کردم و امیدوارم برای افرادی که در نظر دارن ساز زیبای سنتور را شروع کنند، مفید واقع بشه.
شاد باشید

Razoniaz
Friday 2 August 2013, 10:32 PM
سلام دوستان دستگاه شور ردیف زنده یاد استاد صبا را اجرا نمودم که می تونید از لینکهای زیر دریافت نمایید. شاد باشید.

دستگاه شور

1- چهارمضراب شور (You can see links before reply)

2- درآمد خارا (You can see links before reply)

3- درآمد اول (You can see links before reply)

4- درآمد دوم (You can see links before reply)

5- درآمد سوم (You can see links before reply)

6- درآمد رهاوی (رهاب) (You can see links before reply)

7- گریلی (You can see links before reply)

8- درآمد شهناز (You can see links before reply)

9- ضربی شهناز (You can see links before reply)

10- شهناز (You can see links before reply)

11- قرچه (You can see links before reply)

12- نغمه (پنجه کردی) (You can see links before reply)

13- رضوی و کرشمه رضوی (You can see links before reply)

14- درآمد و ضربی حسینی (You can see links before reply)

15- مجلس افروز (You can see links before reply)

16- مقدمه بزرگ (ابوالایتام) (You can see links before reply)

17- حسینی، کرشمه حسینی، بزرگ و ادامه حسینی (You can see links before reply)

18- دوبیتی (You can see links before reply)

19- خارا (You can see links before reply)

20- قجر (You can see links before reply)

21- فرود به شور (You can see links before reply)

shahram47
Tuesday 13 August 2013, 05:36 PM
ضمن عرض سلام و ادب و احترام
من تازه به جمع دوستان در این انجمن اضافه شدم و بسیار لذت بردم از این همه لطف و محبت شما و بسیار سپاسگزارم از این که زحمت فایلهای ردیف استاد ابوالحسن صبا را کشیده و در سایت قرار داده اید.
امیدوارم در تمام مراحل زندگی موفق و پیروز باشید.
ارادتمند شما

amirazimehr
Wednesday 30 October 2013, 05:01 PM
با این کاری که شما انجام می دهید ،اقدام مهمی در راستای کمک به هنر این مرز و بوم می نمائید . امیدوارم در تمامی مراحل زندگیت موفق باشید .

Yasin_santouri
Sunday 8 December 2013, 12:15 PM
درود اقای دانشمند
واقعا زحمت کشیدین من که شخصا نمی دونم چطور تشکر کنم فقط می تونم براتون اجر دنیوی و اخروی از خدای رحیم بطلبم
امیدوارم زندگی با عزتی داشته باشین فقط شما که زحمت می کشین لطف کنید چند تا نام البوم از هر دستگاه و اواز که قرار می دین بزارین چون پیدا کردن این که کدوم البوم تو کدوم دستگاهه سخته...

Razoniaz
Monday 9 December 2013, 09:50 AM
درود اقای دانشمند
واقعا زحمت کشیدین من که شخصا نمی دونم چطور تشکر کنم فقط می تونم براتون اجر دنیوی و اخروی از خدای رحیم بطلبم
امیدوارم زندگی با عزتی داشته باشین فقط شما که زحمت می کشین لطف کنید چند تا نام البوم از هر دستگاه و اواز که قرار می دین بزارین چون پیدا کردن این که کدوم البوم تو کدوم دستگاهه سخته...

درود دوست عزیزم
سپاسگزارم نظر لطف شماست. من هم برای شما آرزوی سلامتی و شادکامی دارم. حتما این کار را انجام خواهم داد.

amirazimehr
Monday 9 December 2013, 07:27 PM
لینک دانلود قسمت اول(چهار مضراب ابوعطا ) خراب است .

Razoniaz
Wednesday 11 December 2013, 06:35 PM
تعریف آواز ابوعطا از سایت ویکیپدیا:
"آواز ابوعطا، یکی از آوازهای چهار گانهٔ متعلق به دستگاه شور (به همراه افشاری، دشتی و بیات ترک) است. ابوعطا با القاب دیگری مانند سارنج (صلحی) و دستان عرب نیز شناخته می‌شود. انسان با گوش دادن به ابوعطا به فکر فرو می‌رود و به مسائل فلسفی پیرامونش می‌اندیشد.

گام آن با گام شور یکی است و تنها اختلاف آن با شور در توقّف مکرّر ابوعطا روی درجهٔ چهارم (نت شاهد) و درجهٔ دوم (نت ایست) می‌باشد و درجهٔ پنجم ثابت است. در نغمهٔ ابوعطا، نت متغیر وجود ندارد.

در ردیف موسیقی موسی معروفی گوشه‌های ابوعطا بعد از شش درآمد، عبارت‌اند از: محمد صادق خانی، کرشمه، سیخی، تک مقدم (که نوعی تحریر است) ، حزین، حجاز (که در سه قسمت ذکر گردیده و مهم‌ترین گوشهٔ ابوعطاست) ، بسته نگار، بغدادی (که شبیه حجاز است) ، دوبیتی، شمالی، چهار باغ، گبری، رامکلی، فرود و مثنوی.
در ردیف منقول ابوالحسن صبا، گوشهٔ خسروشیرین نیز در ابوعطا ذکر شده‌است. آواز ابوعطا در میان مقام‌های قدیم به چشم نمی‌خورد اما از مقام‌های قدیم، فواصل جان فزا، بوستان و حسینی با ابوعطا مطابقت دارند. این آواز چند گوشه هم که نامهای بخصوص دارد نواخته می‌شود که از همه مهمتر حجاز است که نخست روی درجه پنجم گام شور می ایستد و سپس بدرجه اول گام شور فرود می آید، ابوعطا در محدودهٔ حجاز دارای نغمه‌هایی نزدیک به الحان عربی است. اما آواز ابوعطا خود مورد پسند و به ذوق ایرانیان است."

حال به ارائه توضیحات کاملتری در خصوص آواز ابوعطا می پردازیم. قبل از آن بهتر است واژه „آواز” را مورد بررسی قرار دهیم و تفاوت آن را با „دستگاه” بیان کنیم. دستگاه در موسیقی ایرانی چنین تعریف می شود: توالی ای از پرده‌های مختلف موسیقی ایرانی که انتخاب آن توالی حس و شور خاصی را به شنونده انتقال می‌‌دهد. نکته مهمی که از این تعریف می توان آموخت این است که توالی و فواصل پرده ها در هر کدام از دستگاههای موسیقی ایرانی منحصر به فرد است. یعنی فواصل پرده ها در هر دستگاه متفاوت از دیگر دستگاههاست و همین تفاوت در فواصل پرده ها، باعث متفاوت بودن حس و حال آن دستگاه از دستگاههای دیگر می گردد.
ولی آوازها زیر مجموعه دستگاه ها هستند یعنی آوازها از نظر پرده هایی که نواخته می شوند مانند آن دستگاهی هستند که جزو آن هستند. به طور مثال فواصل پرده ها در ابوعطا و یا دشتی دقیقا مشابه دستگاه شور هستند.
اگر دستگاههای موسیقی از این دید مورد بررسی قرار گیرند ممکن است این سوال پیش آید که توالی و فواصل پرده ها در شور و نوا و همچنین در ماهور و راست پنجگاه دقیقا مشابه به هم است پس چرا آنها را دستگاههای مجزا در نظر گرفته اند؟ در این خصوص باید گفت که زنده یاد استاد علینقی وزیری عقیده داشتند که در موسیقی ایرانی پنج دستگاه داریم نه هفت دستگاه. ایشان با توجه به همان تعریفی که در بالا از دستگاه و آواز شد بیان می داشتند که باتوجه به اینکه فواصل پرده ها در راست پنجگاه دقیقا مشابه ماهور است پس دستگاه جداگانه ای نیست بلکه می توان آن را به صورت آوازی که زیر مجموعه دستگاه ماهور است در نظر گرفت. همچنین چون فواصل شور و نوا نیز یکسان می باشد ایشان عقیده داشتند که نوا نیز مانند ابوعطا و بیات ترک و افشاری و دشتی آوازی است متعلق به دستگاه شور.
البته فعلا بحث ما درخصوص اینکه دستگاهها را مطابق معمول 7 در نظر بگیریم یا 5 نیست. لذا باتوجه به تعریفی که در بالا از دستگاه ارائه شد، تفسیر استاد وزیری منطقی تر به نظر می رسد.

نت شاهد ابوعطا درجه چهارم شور می باشد. البته ذکر این نکته ضروری است که برخی از بزرگان اهل موسیقی معتقدند که آواز ابوعطا دارای دو نت شاهد است، یکی درجه دوم گام شور و دیگری درجه چهارم گام شور.
به هرحال ما همان تفسیر اولی را در نظر میگیریم و نت شاهد ابوعطا را درجه چهارم شور و نت ایست را که اهمیت زیادی در این آواز دارد درجه دوم گام شور در نظر می گیریم. گام شوری که در کتاب ردیف سنتور استاد صبا آمده گام شور „سل” می باشد. بنابر این در ابوعطایی که برگرفته از گام شور „سل” باشد، نت شاهد نت „دو” و نت ایست، نت „لا” می باشد.

اجرای آواز ابوعطا از کتاب ردیف سنتور زنده یاد استاد صبا

1- چهارمضراب ابوعطا (You can see links before reply)

2- درآمد اول
3- درآمد دوم (You can see links before reply)

4- درآمد سوم (کرشمه) (You can see links before reply)

5- سیخی (You can see links before reply)

6- سه مضراب (You can see links before reply)

7- فرود ضربی (You can see links before reply)

8- حجاز (You can see links before reply)

(You can see links before reply) (You can see links before reply)10- کرشمه (You can see links before reply)

10- چهارمضراب2 (You can see links before reply)

11- گبری (You can see links before reply)

12-مثنوی گبری (You can see links before reply)

13-خسروشیرین (You can see links before reply)

14-چهارباغ (You can see links before reply)

mary1510
Friday 10 January 2014, 07:32 AM
سلام جناب آقای دانشمند عزیز (به معنای واقعی آقا )
اگه میشه می خوام خواهش کنم قسمت ماهور رو قبل ازسایر قسمت ها اجرا فرمائید و آواز هاشم .
درهر صورت زبان وکلام قاصره برا تشکر از این همه آقائی . سرافراز وسربلند باشی برای همیشه.
فکر می کنم مصداق خوبی باشه که بگیم :
ازدست وزبان که برآید - کز عهده ی شکرت بدرآید

mom110
Friday 24 January 2014, 11:14 PM
سلام کسی می تونه کل اجرای کتاب دوره ابتدایی سنتور استاد پایور تو پست بذاره
ممنون می شم

Razoniaz
Saturday 25 January 2014, 07:55 PM
سلام جناب آقای دانشمند عزیز (به معنای واقعی آقا )
اگه میشه می خوام خواهش کنم قسمت ماهور رو قبل ازسایر قسمت ها اجرا فرمائید و آواز هاشم .
درهر صورت زبان وکلام قاصره برا تشکر از این همه آقائی . سرافراز وسربلند باشی برای همیشه.
فکر می کنم مصداق خوبی باشه که بگیم :
ازدست وزبان که برآید - کز عهده ی شکرت بدرآید

سلام دوست عزیز
شما منو شرمنده می کنید. این لطف شما و بزرگواری شما را نشون می ده. چشم ماهور را قبل از بقیه اجرا می کنم.

Razoniaz
Monday 17 February 2014, 11:56 AM
سلام دوستان
طبق فرمایش دوست عزیزم اجرای بخش ماهور ردیف استاد صبا را قبل از دیگر بخش ها شروع کردم که امیدوارم بتونم زودتر اجرای کامل این بخش را در اختیار شما عزیزان قرار دهم. اجرای بخش های شعری را هم در پایان آپلود خواهم کرد.

1- درآمد اول ماهور
2- چهارمضراب ماهور
3- درآمد دوم ماهور (You can see links before reply)

4- گشایش (You can see links before reply)

5- ضربی گشایش و فرود (You can see links before reply)

6- خوارزمی (مجلس افروز) (You can see links before reply)

7- آذربایجانی (You can see links before reply)

8- طوسی (داد) (You can see links before reply)

9- فیلی (You can see links before reply)

10- زیرافکن (You can see links before reply)

mary1510
Monday 17 February 2014, 06:53 PM
جناب دانشمند بوسه بردستان هنرمندتون رواست. ازشما متشکرم که به درخواست این ارادتمند کوچک توجه کردید .
همیشه سرافراز وسربلند باشید

mary1510
Monday 14 April 2014, 07:13 PM
سلام ؛ ادامه نمی دید؟ شرمنده ام وشدیدا به اجرای بی نقص شما احتیاج دارم . اگه لطف کنید دعاگوتون هستم . ممنون

Razoniaz
Thursday 17 April 2014, 01:57 PM
سلام ؛ ادامه نمی دید؟ شرمنده ام وشدیدا به اجرای بی نقص شما احتیاج دارم . اگه لطف کنید دعاگوتون هستم . ممنون

سلام به روی چشم. چهار گوشه دیگه اجرا کردم و به لیست قبلی اضافه کردم. انشاا... به زودی بقیه اش را هم خدمت شما ارسال می کنم.
شاد باشید دوست من.

mary1510
Sunday 27 April 2014, 02:17 PM
لالای لالای لالالای لای
سلام براساتید خودم آقای دانشمند ؛ آقای اکبری و ...... . سئوالم اینه که واسه قسمت شعری کرشمه ماهور کتاب استاد صبا صفجه 140 این جمله(لالای لالای لالالای لای) صحیح است ؟
و اگه میشه اجرای این قسمت رو برام بزارید ممنونم .

Razoniaz
Wednesday 30 April 2014, 08:42 AM
لالای لالای لالالای لای
سلام براساتید خودم آقای دانشمند ؛ آقای اکبری و ...... . سئوالم اینه که واسه قسمت شعری کرشمه ماهور کتاب استاد صبا صفجه 140 این جمله(لالای لالای لالالای لای) صحیح است ؟
و اگه میشه اجرای این قسمت رو برام بزارید ممنونم .

سلام دوست عزیز
بابت تاخیر عذرخواهی می کنم. اجرای قسمتی که خواسته بودید را براتون آپلود می کنم. البته ببخشید در حین نواختن مضرابها به سمت و سویی دیگر رفت و قسمتهای دیگری هم به طور بداهه نواختم. گاهی آدم اختیار مضرابهای خودش رو هم از دست می ده.
You can see links before reply

mary1510
Wednesday 30 April 2014, 12:52 PM
درود وهزاران سپاس از استاد عزیز وارجمند جناب راز ونیاز گرامی ؛ چه یادگار با ارزشی وچه سمت وسوی زیبائی رو مضراب هاتون انتخاب کردند مثل همه ی کارهاتون خوش نواز ودلنشین .
سرافراز وسربلند باشید استاد عزیز بازم زبانم ازسپاسگذاری قاصراست .ممنونم ممنونم ممنونم

Razoniaz
Wednesday 2 July 2014, 09:11 AM
سلام دوستان عزیز
قسمت بیات ترک ردیف استاد صبا را را شروع به اجرا کردم که امیدوارم بتونم به زودی همه اجراها را در اختیار شما دوستان قرار بدم. راستی سنتوری را که باهاش این قطعات را نواختم، را تازه خریدم.(البته عامل اصلی پایان سکوت طولانی مدت من که به اندازه یک سکوت گرد طول کشید همین سنتور هستش) خوشحال می شم نظر شما عزیزان را راجع به صداش بدونم. شاد باشید و سلامت.

آواز بیات ترک

چهارمضراب بیات ترک (You can see links before reply)

درآمد اول و دوم (You can see links before reply)

گوشه داد و چهارمضراب داد (You can see links before reply)

فرود و حزین (You can see links before reply)

جامه دران (You can see links before reply)

شکسته (You can see links before reply)

روح الارواح (You can see links before reply)

دوگاه (You can see links before reply)

شهابی (امیری) (You can see links before reply)

قطار (You can see links before reply)

مثنوی (You can see links before reply)

LEO_VAHID
Tuesday 15 July 2014, 01:48 PM
سلام. قطعاتی که در صفحه ابتدایی موجوده؛
لینکش برای دانلود کار نمیکنه. خواهشا رسیدگی کنید.
ممنونم از شما

Razoniaz
Sunday 20 July 2014, 10:43 AM
سلام. قطعاتی که در صفحه ابتدایی موجوده؛
لینکش برای دانلود کار نمیکنه. خواهشا رسیدگی کنید.
ممنونم از شما

سلام دوست عزیز. لطفا از این لینک امتحان نمایید. (You can see links before reply)

javid80
Sunday 17 August 2014, 06:42 PM
با سپاس از آقای دانشمند.از دوستان تار نواز ( حالا نه زیاد حرفه ای) اگه کسی مایل بود یه چند تا قطعه سه گاه رو با هم بزنیم افتخار بده در خدمتش باشیم. در حکم هنراهی و همنوازی تار و سنتوری ... البته دوستان کرجی که بشه با هم کار کرد... وقت همگی خوش

shimasantoor
Monday 20 October 2014, 05:33 PM
سلام
4ماهه که آموزش سنتورو شروع کردم به تازگی کتاب ردیف رو دارم کار میکنم اما توی مضراب ریز زدن مشکل دارم؟!کسی از دوستان میتونن روش اینکه چطوری مضرابم قوی بشه رو توضیح بدن

amin79
Saturday 14 November 2015, 04:15 PM
سلام دوستان این کتاب تو شهر ما پیدا نمیشه اگه میشه چند تا از نت هاشو برام به صورت تصویر بفرصتید

Victor98
Thursday 5 September 2019, 08:43 PM
سلام با تشکر از زحماتتون ولی این لینک هم کار نمیکنه:17: