PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : صدای برخورد مضراب

hamidreza58
Wednesday 10 April 2013, 12:56 PM
هنگام نواختن تار علاوه بر صدای نت نواخته شده صدای خش برخورد مضراب به سیم هم شنیده میشه
چطور میشه این صدا رو کم کرد؟
ا

مخصوصا در پایین دسته که قدرت بیشتر میشه صدای اضافی هم بیشتر میشه

چند مضراب مختلف رو هم امتحان کردم همین طور بود

hamed777
Friday 12 April 2013, 12:16 PM
سلاماین. مشکل شما اگر در بالای دسته بود میگفتم جنس مضرابت ام چون فرمودین با مضراب های مختلف زدین و در پایین دسته بیشتر مشهود میشه بخاطر جنس صدای تار شماست تارهای مشقی و معمولی به اصطلاح خودمون در پایین دسته صداشون خفه میشه و صدای خش خش بیشتر به گوش میرسه

m_b
Saturday 13 April 2013, 04:48 PM
موقع مضراب زدن به سیمهای اول, مضرابم به پوست برخورد میکنه و صدای خوبی نمیده. استادم میگه طبیعیه...نظر شما چیه؟

tazvir
Saturday 13 April 2013, 04:52 PM
با سلام خب دوست عزیز باید سعی کنید مضراب رو به پوست نزنید وگرنه زود پوست رو خراب می کنید روی مضراب زدنتون کنترل بیشتری سعی کنید داشته باشید

m_b
Saturday 13 April 2013, 04:56 PM
یعنی وقتی مضراب زده میشه دامنه ی حرکتش باید یه خط مستقیم باشه؟؟؟:39:
هرکاری میکنم اخرش برخورد با پوست داره. استادم پیشنهاد کرد مثل ساز خودش, تکه ای چرم در محل برخورد مضراب بچسبونم...صدا پابرجاست..ولی پوست در امانه

tazvir
Saturday 13 April 2013, 05:06 PM
برای این منظور عده ای هم چسب میزنن به همون نقطه ولی اگر سعی در کنترل مضراب داشته باشید خیلی بهتر هست . ممکنه این برخورد به خاطر این باشه که دست از حالت اصلی خودش موقع مضراب زدن خارج شده باشه بعضا به خاطر مدت طولانی نوازندگی و خسته گی دست یا این که مضراب ها رو خیلی محکم بزنید که نتونید کنترل کنید محکم گرفتن مضراب در دست هم میتون از عللش باشه

m_b
Saturday 13 April 2013, 05:30 PM
احساس میکنم یکی از دلایل این مشکلم محکم مضراب زدنه
استادم خیلی روی دامنه حرکت دست تاکید داره و حدی خاصی رو مشخص کرده,
مواقی که قسمتی از قطعه باید قوی نواخته بشه یا قسمتی که ریز داره این برخورد بیشتر میشه...
سعی میکنم روش کار کنم
سپاس دوست گرامی

hamed777
Saturday 13 April 2013, 10:21 PM
این که مضرابتون برخورد نکنه نداریم حتی اساتید بزرگ ولو کم و جزیی برخورد مضراب و پوست رو دارن همون تور که استاد رواقی گفتن به سبک تار اذری یک تکه چرم بچسبونید تا کنترلتون به مرور روی مضراب بالا بره

hamidreza58
Monday 15 April 2013, 11:21 AM
ممکنه از صدای تار باشه
اما تارهای دیگه هم این صدا رو دارن
فکر کنم بهتره با یه مضراب استخوانی هم امتحان کنم

hamed777
Tuesday 16 April 2013, 08:58 PM
با استخوانی تار یحیی رو هم بزنی خش خش میکنه شما مضراب برنز امتحان کردی استاد ظریف برنز رو ترجیح میداد و توصیه میکرد بهمون استاد میرجلالی مضراب برنجی که برنج کهنه باشه