PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : ساختمان گيتار الكتريك

meisam_
Tuesday 21 May 2013, 03:21 AM
درود بر دوستان فرهيخته.
مدتها بود كه ميخواستم در مورد ساختمان گيتارالكتريك بيشتر بدانم كه:
1)نوع چوب به كار رفته چيست؟بر چه اساسي انتخاب ميشوند ؟و براي چه كاري مناسب هستند؟و حتي شكله ظاهريشان بر چه اساسي است؟مثلا گيبسون يا فندر بر اساس سوالات بالا چه انتخاب هايي دارند؟......
2)pick up ها چگونه كار ميكنند ؟مثلا چگونه صداها را جذب ميكنند؟چرا بعضي 3 pick up يا 4 تا دارند؟شاسي هاي تغيير pick up چه تغييري در صدا بوجود مياورند؟در گيتار بنده شاسي اي كوچك كه احتمالا براي تغيير tone ميباشدبراي چيست؟(كه البته گيتار من به اين شاسي هيچ واكنشي نشان نميدهد:41:)اصولا شاسي هاي pick up ها كجاهابايد تغيير كنند؟`پيچ هايي كه براي شدت و ضعف tone هستند چه تغييري در صدا بوجود مياورند؟
در كل ممنون هستم اگر دوستي فرهيخته به اين سوالات به خصوص در مورد 2 كه در مورد pick up و toneهست پاسخي طبقه بندي شده و روشن بدهد.
از بعضي اساتيد اين رشته سوال كردم كه پاسخي مكفي نگرفتم. شايد به دليل اين باشد كه اساتيد با سعي و خطا به گرفتن صداي دلخواه بسنده كردند.
ممنون. در پناه حق باشيد.حق جو حق گو حق طلب

Honey_Shababi
Wednesday 22 May 2013, 03:58 PM
درود بر دوستان فرهيخته.
مدتها بود كه ميخواستم در مورد ساختمان گيتارالكتريك بيشتر بدانم كه:
1)نوع چوب به كار رفته چيست؟بر چه اساسي انتخاب ميشوند ؟و براي چه كاري مناسب هستند؟و حتي شكله ظاهريشان بر چه اساسي است؟مثلا گيبسون يا فندر بر اساس سوالات بالا چه انتخاب هايي دارند؟......
2)pick up ها چگونه كار ميكنند ؟مثلا چگونه صداها را جذب ميكنند؟چرا بعضي 3 pick up يا 4 تا دارند؟شاسي هاي تغيير pick up چه تغييري در صدا بوجود مياورند؟در گيتار بنده شاسي اي كوچك كه احتمالا براي تغيير tone ميباشدبراي چيست؟(كه البته گيتار من به اين شاسي هيچ واكنشي نشان نميدهد:41:)اصولا شاسي هاي pick up ها كجاهابايد تغيير كنند؟`پيچ هايي كه براي شدت و ضعف tone هستند چه تغييري در صدا بوجود مياورند؟
در كل ممنون هستم اگر دوستي فرهيخته به اين سوالات به خصوص در مورد 2 كه در مورد pick up و toneهست پاسخي طبقه بندي شده و روشن بدهد.
از بعضي اساتيد اين رشته سوال كردم كه پاسخي مكفي نگرفتم. شايد به دليل اين باشد كه اساتيد با سعي و خطا به گرفتن صداي دلخواه بسنده كردند.
ممنون. در پناه حق باشيد.حق جو حق گو حق طلب

درود

در مورد چوب گیتار الکتریک، زیاد اطلاعی ندارم. فقط میدونم جنس چوب روی تن صدای گیتار تاثیر گذار هست.

اما در مورد پیکاپ ها

فکر نمیکنم مسئله خیلی پیچیده ای باشه که اساتید نتونن بهش پاسخ بدن.

وظیفه پیکاپ، تبدیل ارتعاشات سیم های ساز، به سیگنال های الکتریکی متناسب با شدت و فرکانس این ارتعاشات هست.

نحوه کار پیکاپ به این صورت هست که حرکت و ارتعاش های سیم ساز، باعث تغییر مقاومت مغناطیسی میدان شده و تغییراتی رو در میدان ایجاد میکنه. این تغییرات میدانی که به طور مستقیم با کیفیت ارتعاش سیم مرتبط هست، باعث القای جریان الکتریکی متناسب با ارتعاش در سیم پیچ پیکاپ میشه.

چند پیکاپ بودن گیتار ها بستگی به سلیقه نوازنده و سبک مورد نظر داره. در یک سبک، ما از گیتار یه جنس صدای خاصی رو انتظار داریم و در سبک دیگه، یه جنس صدای دیگه.

به این شاسی های تغییر وضعیت پیکاپ ها، Pickup Selector میگن. بستگی به نحوه چیدمان پیکاپ ها داره. مثلا اگه پیکاپ سلکتور روی Bridge باشه یعنی فقط پیکاپ روی بریج فعال هست و صدای نسبتا تیز تری خواهیم داشت. ولی بر عکسش پیکاپ سلکتور اگه روی Neck باشه، تن صدای بم تری ایجاد میشه. وضعیت های دیگه پیکاپ سلکتور هم بستگی به سیم کشی و دیاگرام پیکاپ ها داره و معمولا ترکیبی از پیکاپ های نک و بریج و یا پیکاپ وسط هست. البته بستگی به چند وضعیتی بودن پیکاپ سلکتور هم داره. به زبان ساده بگم. پیکاپ سلکتور مثل یک اکولایزر عمل میکنه که در حالت های مختلف وضعیت فرکانس های معینی از صدا رو تقویت و یا تضعیف میکنه. امر سلیقه ای هست و با توجه به سبک کاری نوازنده. نمیشه گفت کجا ها باید وضعیتش رو تغییر بدیم. بیشترین استفاده رو حالت های Neck و Bridge دارن.

پیچ های تنظیم tone هم برای بم تر و زیر تر کردن صدا به کار میره. به طوری که اگه پیچ tone تا ته باز باشه، بیشترین treble و اگه کاملا بسته باشه، بیشترین bass رو (در حالت فعلی پیکاپ سلکتور) خواهیم داشت.

امیدوارم مطالبم مفید واقع شده باشه

ارادتمند

siavash34
Thursday 23 May 2013, 04:01 AM
در خصوص چوب هم مطلب در نت زیاد هست. مهم ترین چوب ها عبارتند از : ماهوگانی و الدر و بسوود.
ماهوگانی بافت متراکمی داره. وزنش زیاده و صدای حاصله کمی بم و دارای ساستین (ماندگاری) بیشتر از بقیه ست. لس پاول گیبسون مهم ترین مثال میتونه واسه این چوب باشه.
الدر و بسوود سبک تر و در نتیجه صدای شفاف تری دارن. صدای بسوود کمی شفاف تر و صدای الدر کمی خشک تر است.
مهم ترین مثال واسه الدر میتونه فندر استراتوکستر باشه.
بسوود هم که مورد علاقه سولوآرتیست هایی مثل جو ساتریانی هستش مثل خیلی از مدل های آیبانز.

چوب های دیگری مثل ash و ... هم هستن ولی قبلی ها که عرض کردم رایج ترند.
...
چوب میپل هم هست که در ساخت فینگربورد و نک (دسته) میتونه استفاده بشه.
گاهی اوقات هم یک لایه ازین چوب برای زینت روی بدنه کشیده میشه.
...
چوب های آبنوس و رزوود هم علاوه بر میپل در ساخت فینگربورد میتونه استفاده بشه.

meisam_
Thursday 23 May 2013, 08:52 AM
درود هاني جان و دوست ديگرم سياوش. در رابطه با توضيحتون ممنون .گيتار من يك Selector tone(كه2 وضعيتست) داره و دو volume(پيچ) tone.اين پيچ هاي تن هم براي بمي و زيري صدا به كار ميرن؟پس براي چي 2 تا پيچ تن هست اگه با يكي ميشه بم و زيرش كرد؟selctor tone دقيقا كارش چيه اونم براي تغيير pick up هست يا ...?

Honey_Shababi
Thursday 23 May 2013, 10:21 AM
درود هاني جان و دوست ديگرم سياوش. در رابطه با توضيحتون ممنون .گيتار من يك Selector tone(كه2 وضعيتست) داره و دو volume(پيچ) tone.اين پيچ هاي تن هم براي بمي و زيري صدا به كار ميرن؟پس براي چي 2 تا پيچ تن هست اگه با يكي ميشه بم و زيرش كرد؟selctor tone دقيقا كارش چيه اونم براي تغيير pick up هست يا ...?

یکیش که پیچ ولوم برای کم و زیاد کردن صدا هست.

اگه برای شما دو تا پیچ برای تنظیم tone داره، یکیش برای تنظیم تن صدای پیکاپ نک هست و یکی دیگش برای تنظیم تن صدای پیکاپ بریج.

مثل گیتار Gibson Les Paul

meisam_
Thursday 23 May 2013, 03:49 PM
درود پس گيتار بنده كه aria stg هست در اصل gibson بوده:21:
ممنون آقا هاني لطف كردين.جدا ودوستم سياوش.
اگه وقت كردين و البته خودمم پيشو بگيرم ساختمان داخلي گيتارو با هم بررسي كنيم.بهترين pick up ها كدوما هستن.؟lمثلا آيا ميشه pick فلويد رويزو رو گيتار من تعبيه كرد ؟ اينو براي اين پرسيدم كه اونقدر پول ندارم كه 7 يا 8 مليون گيتار fender يا . gibson بخرم و راستش اين گيتارمو دوست دارم همدمم بوده. گيتارم در حالت عادي نويز نداره اما به محض وصل به آمپ (vox vbm1)وصل ميشه نويزپيدا ميكنه .كدام پيكاپ ها براي چه كاري بهترن؟...كدام گيتار ها براي چه سبكهايي بهتر هستن؟مثلا gibson واسه jazz يا fender واسه rock........
مثلا شوي ritchy black more رو كه ميبيني همش داره selctore pick رو تغيير ميده در عرض 1 ثانيه چند بار تغيير سريع .آيا بيشتر اين كارا شوست يا واقعا تاثير گذاره.؟بر حسب سليقه است يا ....

siavash34
Thursday 23 May 2013, 04:26 PM
ببین عزیزم همه چیز سلیقه ست. من به شما توصیه برادرانه میکنم که از ابن حال و هوا تا حد امکان فاصله بگیرید و فقط تمرین کنید. کم کم قضایا دستتان می آید و حسب نیاز تجهیزات تهیه می کنید.
بیشتر قطعات رو میشه روی بیشتر سازها سوار کرد.
ولی خیلی اوقات قیمت یک قطعه ممکنه از قیمت گیتار بیشتر بشه و این مواقع دیگه به صرفه نیست.
یعنی نمی ارزه شما یک جفت پیکاپ ای ام جی و یک بریج اریجینال ساخت شالر فلویدرز بگیری که جمع قیمتشون حدود 2.5 تا 3 میلیون میشه و اینها رو ببندی رو گیتار 500 تومنی. (تازه اگر بتونی این ها رو گید بیاری).
در نتیجه هر قدر سطح نوازندگی شما بالاتر رفت باید ساز بهتر بگیری و ساز قبلی رو هم که داری واسه تمرین و هم اینکه خاطره داری ازش...