PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : سوال: مشکل در استفاده از دیاپازون

johnypersian
Sunday 5 August 2007, 02:10 PM
سلام به دوستان خوب نت آهنگ

من تازه در سایت عضو شدم و اگر جسارت کردم و مشکلمو اینجا مطرح کردم منو ببخشید.

من یک مترونوم-تیونر musedo mt-30 دارم ولی از موقعی که خریدمش واقعا باهاش مشکل داشتم

مشکل هم از اینحا نشات میگیره که من وقتی ویولنم رو به استاد دادم و برام کوک کرد و چند باری هم به ?روشگاههای ادوات موسیقی دادم کوک ویولنم رو که با تیونر خودم مقایسه میکنم واقعا ت?اوت ?احشی با اون چیزی که باید باشه نشون میده به این صورت که سیمها رو به ترتیب بی.ای.آ.دی نشون میده اگر از دوستان کسی دلیل این اختلا?و میدونه بهم بگه ممنون میشم.این تیونر قسمتی برای ?رکانس داره که نوشته شده A4=440 HZ آیا نیازی به تغییر این ?رکانس هست؟

Sina_Eftekhari
Sunday 5 August 2007, 02:42 PM
شما ويولون كلاسيك ميزنيد يا سنتي؟
ببخشيد در كار اساتيد ويولون دخالت ميكنم. ولي ?كر كنم ايشان هم همين سوال را بپرسند.

johnypersian
Sunday 5 August 2007, 03:51 PM
سبک سنتی.در ضمن تیونر رو مدت زیادی نیست خریدم و از سالم بودنش اطمینان دارم ولی نمیتونم e,a,d,g رو روی کوک کردن سیمها پیاده کنم چون اونقدر سیم ها س?ت میشه که به حد پاره شدن میرسه.

Hes_r
Sunday 5 August 2007, 04:37 PM
دوست من شما بگو که وقتی کهساز رو روی همین کوکی که اینجا نشون میده کوک میکنی کاملا صداها درسته ( یعنی یه قطعه رو میزنی صداها همه درسته ؟؟؟ )

Sina_Eftekhari
Sunday 5 August 2007, 04:40 PM
خب همانطور كه گ?تم من در مورد ويولون اطلاعات زيادي ندارم. ?قط چند تا نكته است كه لازم است توضيح دهم:
اول اينكه ?ركانس A4 = 440 استاندارد براي موسيقي غربي است و شما نبايد آن را تغيير دهيد چون اينكار مثل تغيير دادن ص?ر ترازو است.
من در مورد كوكهاي مختل? ويولون چيز زيادي نميدانم. اما ميدانم در ويولون كلاسيك شما بايد سيم دوم را برابر با A4 كوك كنيد و قاعدتا نبايد مشكل خاصي بوجود بيايد. (احتمال اين مساله تقريبا در حد ص?ر است اما شايد شما ميخواهيد نتها را يك اكتاو زير تر كوك كنيد و نميشود!!!؟ ).
و يك مورد ديگر اينكه در موسيقي ايراني مثلا در مورد سه تار نتها با مقدار اصلي خود در موسيقي غربي منطبق نيستند به اين شكل كه معمولا سيم اول سه تار ( نت دو) نزديك به سي بمل تا سي كوك ميكنند.اين مساله در مورد بعضي از سازهاي غربي كه آن را سازهاي انتقالي ميناميم هم وجود دارد اما ويولون جزو اين سازها نيست اما شايد در مورد ويولون سنتي اين مساله وجود داشته باشد و چون شما به سيم هاي شل عادت كرده ايد به نظرتان با كوك غربي سيمها بيش از حد س?ت ميشوند.
نكته ي آخر اينكه اين مطالب تا وقتي كه مورد تاييد يكي از دوستان ويولونيست واقع نشود ?اقد هر گونه ارزشي است!!! بخصوص پاراگرا? قبلي كه صر?ا حدسيات من بود! اين را گ?تم چون ميترسم به خاطر راهنمايي هاي من سيم سازتان پاره شود! :q

johnypersian
Sunday 5 August 2007, 04:47 PM
خدمت حسام عزیز عرض کنم که نظر استادم اینه که صداها درسته و در مورد مطلب سینای عزیز هم بگم من قصد اینکه نتها رو یک اکتاو زیرتر کوک کنم نداشتم و به نظر خودم وقتی کوک درست باشه سیمها خیلی باید شل تر از الان که از تیونر است?اده میکنم باشه.در ضمن روز قبل یک بار سیم سازم به علت بیش از اندازه س?ت کردن پاره شد.

Amir
Sunday 5 August 2007, 04:48 PM
با سلام

دوست من شما نگ?تی چند وقته ویولن میزنی ؟؟

در کل من پیشنهاد می کنم از دیاپازون است?اده نکنی اگه سبکت کلاسیک بود یه چیز ولی وقتی ایرانی میزنی تن صدای ویولن کاملا مت?اوت هست

دیاپازون در کوک می لا رسل خوب جواب میده ولی برای کوک های دیگر خیر

اگه تازه کار هستید سعی کنید حتما استادتون سازتون رو کوک کنه و اگر حر?ه ای هستید بهتره خودتون با شنیدن ساز رو کوک کنید

با تشکر مو?ق باشید

johnypersian
Sunday 5 August 2007, 04:52 PM
من حدودا سه ساله که کار میکنم و کتاب سه استاد خالقی هستم.امیر جان ممنون از راهنماییتون ولی دیاپازون رو به علت دقت بالاترش انتخاب کردم که الان با گ?ته ی شما ?کر میکنم زیاد انتخاب خوبی نکردم.در ضمن از پستهای زیادم توی این تاپیک معذرت میخوام.

Hes_r
Sunday 5 August 2007, 04:57 PM
دوست عزیز خوشبختانه احساس میکنم ?همیدم مشکل چیه

اصلا نگران نباش به کمک هم مشکلت رو حل میکنم

باید روی دیاپازون شما دکمه ای به نام mode وجود داشته باشه .

اگه چنین دکمه ای هست به من بگو تا بهت بگم چی کار کنی . اگه نیست حتما یه دکمه ی دیگه ای در دیاپازون تو این کار رو میکنه .

Amir
Sunday 5 August 2007, 05:01 PM
با سلام

این مطلب ربطی به تاپیک نداره ولی ?کر کنم گ?تنش لازم باشه

دوست عزیز انجمن محل بحث و گ?تگو هست

پاسخ دادن به شما وظی?ه ما و سایت ما هست پس نگران هیچی نباشید

با تشکر

Hes_r
Sunday 5 August 2007, 05:04 PM
در مورد حر? سینا هم که تازه دیدم باید بگم بله برای تمرین بعضی استاد ها سیم رو نیم پرده بم تز کوک میکنند تا زدن کمی آسون شه ولی به هیچ وجه امکان نداره که کسی ساز رو انقدر بم کوک کنه . در مورد حر? امیر هم باید بگم که من باهاش هم نظر نیستم . چون کوک های سنتی هم به راحتی با دیاپازون کوک میشه در واقع هیچ ?رقی نمیکنه .

مو?ق باشی

Sina_Eftekhari
Sunday 5 August 2007, 05:05 PM
به طور كلي كوك كردن نسبي (يعني تنها به ?واصل بين سيمها توجه كنيد) كار زياد سختي نيست و با كمي تجربه اين كار امكانپذير است اما اينكه بخواهيد صر?ا بوسيله گوش ساز خود را دقيق و مطابق با تيونر كوك كنيد كار هر كسي نيست و عده بسيار كمي هستند كه قادر به اين كار هستند.
به نظر من ميتوانيد يك ?ركانس خوب براي كوك كردن يكي از سيمها (در مورد سه تار سيم اول) پيدا كنيد و با است?اده از تيونر يكي از سيم ها را به اين شكل كوك كنيد بقيه سيمها را هم نسبت به آن يك سيم ميشود كوك كرد. ?كر كنم اينطوري صدادهي ساز هم دچار مشكلي نشود.

johnypersian
Sunday 5 August 2007, 05:06 PM
حسام جان .من تصویر تیونرم رو به ایمیلتون ?رستادم دکمه های روی دیاپازونم هم play , n و value که بالاش نوشته شده sound دکمه ی tempo که بالاش نوشته شده pitch و دکمه ی m/t برای تغییر حالت از مترونوم به تیونر و بالعکسه و بالاش علامت دیز و بمل کشیده شده و پایینش نوشته شده beat هستند.

Sina_Eftekhari
Sunday 5 August 2007, 05:14 PM
حسام جان منظورت اين حر? من بود؟ : "شايد شما ميخواهيد نتها را يك اكتاو زير تر كوك كنيد و نميشود!!!؟"
اگر منظور اين حر? بود كه گ?تم احتمالش نزديك به ص?ر است! در مورد سه تار كه كوك يك سيم نهايتا در بازه سه پرده تغيير ميكند خارج از آن يا سيم پاره ميشود يا بسيار بد صدا ميدهد.

Hes_r
Sunday 5 August 2007, 05:18 PM
خوب دوست عزیز راستشو بخوای من الان یه کاری کردم که دیاپازون من که خوشبختانه امروز پیش من بود شده اینه تیونر تو و ساز رو با همون کوک نشون میده .

اگر دقت کرده باشی کوکی که تیونر شما نشون میده همه ی نتهاش ?اصله ی چهارم نتهای وک اصلی ویولن هستند . ( همه بم تر هستن ) .

روی دیاپازون من وقتی دکمه ی mode رو میزنی در موقعی که کوک اصلی رو نشون میده ( یعنی ?رض کن وقتی کوک می لا ر سل رو به درستی نشون میده ) با زدن دکمه ی mode حر? c رو نشون میده ولی وقتی که اینه مال شما کوک سی می لا ر رو نشون میده با زدن دکمه ی mode حر? ب رو نشون میده در واقع اگر مد رو به c تغییر بدم کوک می لا ر سل و اگر mode رو به f تغییر بدم کوک سی می لا ر رو اینه دیاپازون شما نشون میده . شما باید دکمه ای در دیاپازونت پیدا کنی که همین کار رو انجام بده متاس?انه من نمیدونم در ویولن شما کدوم دکمه این کار رو میکنه .

Hes_r
Sunday 5 August 2007, 05:29 PM
راستی این نکته رو هم بگم که این دکمه ی mode برای تغییر دادن key هست . باید دنبال همچین دکمه ای باشی

johnypersian
Sunday 5 August 2007, 05:35 PM
ممنون از حسام جان و بقیه.چون کاتالوگی توی است?اده از این تیونر ندارم سعی میکنم همه ی دکمه هاشو امتحان کنم در ضمن چون تشکر از همه بود از دکمه ی تشکر است?اده نکردم.ممنون

Hes_r
Sunday 5 August 2007, 05:46 PM
دوست من حتما نتیجه رو بگو

ایملت هم نرسید بهتره همینجا عکس رو پیوست کنی بلد هم نیستی میتونید در قسمت راهنمای است?اده از سایت یاد بگیری

مو?ق باشی

johnypersian
Sunday 5 August 2007, 06:05 PM
حسام جان نتونستم دکمه ای که این کار رو انجام بده پیدا کنم دکمه ی value صدای نتها رو ایجاد میکنه tempo برای مترونومه m/t هم که تغییر حالت از مترونوم به تیونره. در ضمن برای پیوست ?ایل با این پیغام روبرو شدم:
متاس?انه اين انجمن به حدنهايت ?ضا تعيين شده براي کليه ?ايلهاي پيوست رسيده است. اگر سوالي داريد , با مدير کل سايت تماس بگيريد.
توی عکسهای کوچیکتر یا کی?یت پایینتر هم که جزییات مشخص نیست.

johnypersian
Sunday 5 August 2007, 06:06 PM
این لینکه تصویرشه اگه زحمت بکشید و خودتون ببینین ممنون میشم:
You can see links before reply

Hes_r
Sunday 5 August 2007, 07:11 PM
خوب بعضی از تیونرها بعضی از عملگراش این شکلین که باید دستت رو به مدت چند ثانیه روی یه دکمه داشته باشی و کار مت?اوتی بکنه

هر کدوم از دکمه ها رو چند ثانیه نگه داشته باش ببین بازم نتیجه ای نمیگیری ؟

johnypersian
Sunday 5 August 2007, 07:34 PM
نه حسام جان نشد.?قط دکمه ی m/t این خاصیت رو داره که اگه چند لحظه نگهش داری از حالت تیونر به مترونوم شی?ت پیدا میکنه و اگر یک لحظه بزنیش علامت دیز و بمل رو پایین ص?حه نمایش میده که نمیدونم معنیش چیه.?کر میکنم برای کوک کردن نیم پرده پایینتر یا بالاتر باشه.

Hes_r
Sunday 5 August 2007, 08:54 PM
اون یعنی این که نت ها رو به صورت بمل نشون بده یا دیز

مثلا ر بمل نشون بده یا دو دیز

ولیا ون مشکلت رو باید ب?همیم با کدوم دکمه حل میشه

moorcheh
Thursday 16 August 2007, 07:58 PM
دوست عزيز شما از هر تيونري كه استفاده ميكنيد ميبايست از اين قواعد براي كوك استفاده نماييد.
1)فركانس را روي 440 تنظيم نماييد.
2)نوع نمايش نت ها را براي فواصل كروماتيك قرار دهيد.
3)چون در اين دستگاه ها از سيستم نمايش فرانسوي استفاده ميشود بايد براي ميزان كردن كوك مي-لا-ر-سل به ترتيب حروف انگليسي (g-d-a-e) نمايش داده شود.البته پس از ثابت شدن نشانگر و نمايش حروف عقربه دستگاه بايد عدد 0 را نشان دهد.

*nvidia*
Sunday 26 August 2007, 02:07 PM
سلام دوست خوبم
اول فرکانس رو روی 440 بذار
بعد دکمه ی m/tرا چندبار بزن تا دوتا b در پایین صفحه سمت راست بیاد.
منم همین مشکلو داشتم .اما وقتی اینکارو کردم مشکل حل شد.امیدوارم که برای شما هم کارساز باشه

Hes_r
Tuesday 28 August 2007, 07:04 PM
کاریرد این دکمه ی m/t چی هست ؟؟

آخه دیاپازون من نداره این دکمه رو

moorcheh
Thursday 30 August 2007, 02:51 AM
منظور از m مترونم است و منظور از t تيونر ميباشد كه معمولا در اغلب اين دستگاهها وجود دارد.در ضمن در در ادامه صحبت قبلي ميخواستم خدمتتون عرض كنم كه تا جايي كه براتون مقدوره از خريد دستگاههاي متفرقه خودداري كنيد.نمونه هاي زيادي رو ديدم كه پس از مدت كمي استفاده دچار اسيب شده است.
در ضمن اگر دستگاه شما ميكروفون داخلي دارد بهتر است از ان استفاده كنيد تا از هد تيونر...با تشكر