PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : راهنمایی در مورد مدولاسیون؟

morka^skogen
Tuesday 6 August 2013, 08:01 PM
سلام خدمت دوستان گرامی
من یک سری اطلاعات در مورد مدولاسیون و نحوه استفاده از آن می خوام.مثلا چه زمانهای مجاز هستیم که تنالها را عوض کنیم و چه ارتباطی باید بین دو گامی که مدولاسیون در آن انجام می شود باشد؟ مثلا وجود نتهای مشترک یا وجود فواصل خاص یا...؟ همچنین مدولاسیون تا چه حد می تواند در زیبایی موسیقی تاثیرگذار باشد؟

Honey_Shababi
Tuesday 6 August 2013, 08:19 PM
سلام خدمت دوستان گرامی
من یک سری اطلاعات در مورد مدولاسیون و نحوه استفاده از آن می خوام.مثلا چه زمانهای مجاز هستیم که تنالها را عوض کنیم و چه ارتباطی باید بین دو گامی که مدولاسیون در آن انجام می شود باشد؟ مثلا وجود نتهای مشترک یا وجود فواصل خاص یا...؟ همچنین مدولاسیون تا چه حد می تواند در زیبایی موسیقی تاثیرگذار باشد؟

سلام

برای مدولاسیون و تغییر گام، شما باید آکوردی رو پیدا کنید که بتونید با استفاده از اون آکورد، گام رو تغییر بدید.

روش‌های مختلفی برای انجام مدولاسیون در موسیقی وجود داره که اغلب، ابتدا سعی در سست‌ کردن پایه‌های تنالیته مبدا و در عین حال تقویت پایه های تنالیته مقصد را دارند. به توضیح چند مورد از این روش ها میپردازم (البته با ذکر منبع):

Pivot chord modulation: در این روش، از آکوردی برای انتقال استفاده می‌شود که در هر دو تنالیته مبداً و مقصد مشترک می‌باشد. به‌عنوان یک مثال ساده، اگر از دو ماژور بخواهیم به فاماژور برویم، می‌توانیم از آکورد فاماژور به‌عنوان آکورد Pivot یا محوری استفاده کنیم.

Relative key: حالت‌هایی است که در آن تنالیته موسیقی روی مثلاً دو ماژور تثبیت شده است و شما می‌خواهید به مینور نسبی آن یعنی لامینور بروید که از ساده‌ترین روش‌های مدولاسیون می‌باشد.

Parallel Key: در این حالت، تنالیته با حفظه پایه از حالت بزرگ به کوچک می‌رود یا برعکس. مثلاً از دو مینور به دو ماژور.

Shift: در این روش، بزرگی یا کوچکی تنالیته عوض نمی‌شود. بلکه فقط یک شیفت فاصله‌ای پیدا می‌کند. مثلاً از دو ماژور به ر ماژور. اغلب در بالادها به‌علت داشتن ساختارهایی ساده از این روش برای ایجاد تنوع استفاده می‌شود.

Choromatic: در این روش، موسیقی با یک حرکت کروماتیک نیم پرده‌ای، به تنالیته جدید منتقل می‌شود. این نوع از مدولاسیون، حالت خاصی از Shift است که برای آن معمولاً تمهیدات خاصی در نظر می‌گیرند.

(منبع : You can see links before reply )

قطعا اگه مدولاسیون درست و بجا استفاده بشه، در زیبایی کار، خیلی تاثیر داره و میتونه آهنگ رو از یکنواختی در بیاره.

morka^skogen
Tuesday 6 August 2013, 08:54 PM
ممنون بابت توضیحاتتون.من روشهای اولی,سومی و چهارمی را بلدم و استفاده می کنم ولی دنبال چیزی فراتر از اینها بودم.چه روشهای دیگری برای تغییر فضای موسیقی وجود دارد؟ چون احساس می کنم مدولاسیون برای ایجاد حسهای متفاوت در موسیقی بدون بر هم ریختن هارمونی کمی ضعیف است و قدرت تاثیرگذاری زیادی ندارد.

you3f
Wednesday 7 August 2013, 10:22 AM
ممنون بابت توضیحاتتون.من روشهای اولی,سومی و چهارمی را بلدم و استفاده می کنم ولی دنبال چیزی فراتر از اینها بودم.چه روشهای دیگری برای تغییر فضای موسیقی وجود دارد؟ چون احساس می کنم مدولاسیون برای ایجاد حسهای متفاوت در موسیقی بدون بر هم ریختن هارمونی کمی ضعیف است و قدرت تاثیرگذاری زیادی ندارد.
سلام دوست عزیز. در مدولاسیون چیزی که خیلی بهت کمک میکنه گرایش آکوردهاست. برای مثال گرایش آکوردهای هفت ماژور به پنجم پایین تر. یا آکوردهای کاسته به دوم کوچک یا بزرگ بالاتر یا پایین تر.
مثلا فرض کنید در تنالیته لامینور هستید، و مقصد تنالیته ر مینور باشد، برای این کار شما میتونید از آکورد "ر مینور" بعنوان آکورد pivot استفاده کنید و از آکورد لامینور به رمینور بروید، اما در همین مسئله میشه از روش کروماتیک هم استفاده کرد:
وقتی تنالیته ی لامینور تثبیت شد، از آکورد لامینور به لاماژور و سپس لاماژور هفت، و حالا با توجه به گرایش شدید لاماژور هفت به راحتی میتونیم به ر مینور بریم. اینجا نت دو به نت دو دییز و بعد به ر رفته، و با این حرکت کروماتیک میتونیم خیلی نرم تنالیته مون رو تغییر بدیم.
حالا با همین روش میتونید به خیلی از تنالیته ها سفر کنید، مثلا در همین تنالینه لامینور(هارمونیک)، که آکورد درجه هفتم آن سل دیز کاسته است، این حرکت کروماتیک رو روی آکورد رمینور انجام بدید و به سل ماژور برید.
(انتخاب روش مدولاسیون بستگی به حرکت ملودی هم داره.)
شما سوالتون دقیقا چیه! بالای تاپیک نوشتید، راهنمایی در مورد مدولاسیون. ولی بعد از پاسخ کامل هانی، احساس میکنم سوالتون تغییر کرد!

bagheriii
Saturday 14 March 2015, 03:02 PM
سلام

به نظر من
تقریبا اکثریت آهنگسازان در مورد اینکه باقی ماندن در یک تنالیته در طول یک قطعه از نظر زیبایی شناسی نامطلوب می باشد، توافق داشته اند.

عمل مدولاسیون یعنی تغییر تنالیته، یکی از مهم ترین منابع تنوع در موسیقی است.

تغییر تنالیته یعنی تغییر مرکز تنال( تونیک) یا اختیار کردن نت جدیدی که سایر نت ها به آن منسوب هستند.

هر آکورد یا هر گروهی از نت ها می توانند در هر تنالیته ای تعبیر شوند و یا به بیان دیگر بین هر آکورد مفروض و هریک از دوازده نت که به عنوان مرکز تنال یا تونیک انتخاب گردد، رابطه ای موجود است.

روند ذهنی عمل مدولاسیون در یک عبارت موسیقی سه مرحله دارد:
الف: تنالیته باید برای شنونده مشخص باشد.
ب:آهنگساز در نقطه ای از قطعه موسیقی، مرکز تنال یا تونیک خود را تغییر میدهد.
ج: در این مرحله شنونده از این تغییر آگاهی می یابد و مرکز تنال جدیدی برای او روشن می شود