PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : تحلیل و ترفند

MonaLisa
Thursday 16 August 2007, 02:49 PM
سلام بردوستاران "ارگ"

من قصد دارم توی این تاپیک به تحلیل یک ارگ بپردازم و تمام نکته ها و تر فندهایی که یک ارگ دارد را به همراه معرفی دکمه های یک ارگ با کمک شما جمع آوری کنم....

مدلی که من برای این کار انتخاب میکنم yamaha2000 است و چون نسبتا دارای جزییات است سازهای دیگر هم میتوانند از این اطلاعات استفاده کنند...

MonaLisa
Thursday 16 August 2007, 03:09 PM
اولین دکمه هایی که من میخوام بهتون معرفی کنم voice effect ها هستند و دلیل انتخابم هم این است که به گفته ی بعضی از عزیزان نوازندگان کمتر از این مزیت ها استفاده میکنند...گفتن دلایل این کار هم جایی برای مطرح کردن در اینجا ندارد لذا به سراغ موضوع خو دمیرویم :

بر روی اکثر ارگ ها افکت هایی وجود دارد که معمولا شامل:

Touch
Sustain
Harmony /echo
Mono
Dsp
Variation
Left hold

همانطور که میبینید این افکت ها هفت عدد هستند و هر کدام جزییاتی دارند حالا در قدم اول برای اینکه بتوانیم جزییات انها را ببنیم با فشار دادن کلیدDirect Access
که به معنی "دسترسی آسان " است و بعد از آن کلید مورد نظرتان تما م جزییات درباره ی آن کلید را در صفحه ی مانیتور به نمایش میگذارد...

MonaLisa
Thursday 16 August 2007, 03:29 PM
اولین افکتی را که با هم تحلیل میکنیم کلید Touch است:

این کلید در واقع برای این به کار میرود که ما بتوانیم شدت فشاری را که میخواهیم صدای ما داشته باشد را تعیین کنیم در واقع به سختی در آمدن صدا و یا نرم و راحت بودن را با آن تجربه میکنیم اکثرا در آموزش ها از این کلید استفاده ی مکرر میشود تا هنر جو دستانی قوی تر داشته باشید و فشار بیشتری را از دستان خود انتظار داشته باشد و برای یادگیری پیانو نیز بتواند راحت تر عمل کند...

اگر وارد جزییات این کلید بشوید میتوانید keyboard touch را مشاهده کنید که از شما انتظار دارد انتخاب کنید touch را برای کدام یک از گزینه ها میخواهید :

layer left main

اگرtouch را برا ی main انتخاب کنید و بقیه ی گزینه ها را off کنید ملاحظه میکنید که فقط دست راست شما قابلیت touch را دارد....ودرباره ی بقیه هم همین طور

اگر ملاحظه کنید میبینید که ارگ توانایی انتخاب شدت touch را با touch off level برای شما قرار داده است یعنی با تعیین عددی از 1 _127 (یا هر بازه ی دیگری) میتوانید شدت زمختی یا نرمی touch را تعیین کنید...

MonaLisa
Thursday 16 August 2007, 03:52 PM
گزینه ی بعدی را که میخواهم برای شما معرفی کنم کلید Sustain است:

من به شخصه خیلی به این کلید علاقه دارم چون در خیلی از مواقع به کمک ما میایید و حتی بعضی از ایراد ها را پوشش میدهد ...

اصطلاحا این گزینه به معنی "طول دادن" به کار میرود و همان طور که از معنی آن مشخص است برای کشش بیش از حد یک نت کاربرد دارد یعنی با به کار بردن این گزینه و استفاده از آن ملاحظه میکنیم با هر بار فشار دادن یک نت صدای آنرا برای مدت بیشتری میشنویم ..ا برا ی زمانی که میخواهیم یک آهنگ را بدون ریتم بنوازیم و برا ی زیبایی کار و مشخص نبودن سکوت ها میتوانیم از آن استفاده کنیم...

در تنظیمات sustain ملاحظه میکنیم که علاوه بر تاثیراتی که touch بر روی main _layer_left میگذاشت این افکت بر رو ی MIC _song_style_و همچنین M_PAD هم اثر میگذارد و ما میتوانیم شدت تاثیر آنرا نیز با اهرم هایی که برای این کار قرار دادن تنظیم کنیم....

MonaLisa
Thursday 23 August 2007, 12:05 AM
کلید بعدی را که میخواهیم تجزیه کنیم کلید Harmony/Echo

است که زمانی فعال میشود که کلید ACMP نیز فعال باشد و در واقع هر نتی را که به صدا در می آوریم بر اساس نوع هارمونی به صدا در می آید برای فهم بیشتر دوباره
به توضیحات این کلید میپردازیم :

اگر به صفحه ی توضیحات نگاه کنیم انواع هارمونی را میبینیم که بعضی از کاربردی ترین آنها عبارتند از :

rock duet
که زمانی که فعال باشد نتی را که ما به صدا در می آوریم همراه فاصله ی دوم خود به صدا در می آید
way close1_way close2
که در این صورت نتی را که ما به صدا در می آوریم همراه فاصله ی چهارم معکوس خود به صدا در می آید
way open
همراهی کننده ی نت با فاصله ی چهارم آن نت
5+1
همراه کننده ی آن نت با فاصله ی پنجم آن نت
octave
اجرای هر نت با اکتاو خودش
Echo ...tremolo...trill...multi assign
از دیگر نوع های هارمونی هستند....

از دیگر نکاتی که در تنظیمات هارمونی وجود دارد :

volume
که میزان صدای آکورد ما را تنظیم میکند

speed
که سرعت هارمونی را تنظیم میکند ولی این گزینه برای فقط echo / tremolo/trill به کار میرود

assign
که معین میکند که هارمونی ما بر روی چه چیزی تاثیر بگذارد بر روی main یا غیره

touch limit
که میزان تاثیر تاچ را بر روی هارمونی مشخص میکند یعنی میزان فشار هارمونی را تعیین میکند

a-m-i-r
Tuesday 3 June 2008, 11:37 PM
دستت درد نكنه
عالي بود ادامه بده