PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : نت های نی مخصوص ماه محرم و عزاداری

shomali122
Saturday 12 October 2013, 12:22 AM
سلام دوستان تازه نی شروع کردم نمیدونم موضوع سوالم درست هست یا نه ولی اگه میشه دوست دارم نت ها مخصوص عاشورایی و عزاداری هرکی داره یا بلده بذاره تا همه استفده کنن . کسی هم اگه بتونه واسم ایمیل کنه ممنون میشم atesami@yahoo.com

shomali122
Saturday 12 October 2013, 01:12 PM
سلام دوستان کسی نیست راهنمایی کنه ؟:12:

shomali122
Tuesday 15 October 2013, 01:42 PM
نبود؟

artakhe
Thursday 24 October 2013, 12:55 AM
سلام
اول بگو نی رو تا کجا بلدی؟چند ساله کار میکنی؟
کدوم شهری؟
روون میزنی یا کمی ریپ هم داره؟
هفت بند میزنی یا کوله؟

m.atfi
Monday 28 October 2013, 01:02 PM
اقا نت عاشورایی نداریم که کلا نی رو ریتمیک نزنی عاشوراییه :)
ولی خب دشتی و کمی شوشتری خوبه
قطعاتی مثل سه پنج روزه و ...هم زیاد تو این ایام میزنن

اما پیشنهادم اینه که تو مراسم ها نزنید چون ارزش موسیقی بیشتر از اینه که اینجوری استفاده بشه
(آدم بی اعتقادی نیستم! اما این جور عزاداری ها رو قبول ندارم اصل و حقیقت دین کمرنگ میشه)

M_T
Monday 28 October 2013, 05:03 PM
سلام دوست من

من الان این تاپیک رو دیدم.

دوستان پاسخ های خوبی دادند.
اگر کسی میخواد برای مراسم محرم نی بزنه باید نوازندۀ ماهری باشه، چون مثلا اگه یه جا کوچولو رو هم خراب بکنه، حس و حال جمعیت خراب میشه... در ضمن جلوی جمع زدن یا در حال حرکت دسته ساز زدن هم خودش مسئله ایست...

ولی خیلی از نوحه های قدیمی هستند که ساده هستند، از طریق گوشی کسی که یه کم کار کرده باشه می تونه راحت بزنه...

- - - Updated - - -

سلام

هفت بند میزنی یا کوله؟

کوله ساز چندان شناخته شده ای نیست.
من کوله دارم و کار کردم.
شما چطور؟ موسیقی عربی کار می کنید؟

artakhe
Monday 28 October 2013, 11:20 PM
سلام
ببخشید که نمیتونم زود به زود جواب بدم
بله من کلا موسیقی شرقی رو دوست دارم و ترجیح میدم مخصوصا فرهنگ های مشابه و مرتبط با هم مثل ایران(ایران قدیم)اعراب...
کوله هم ساز خوبیه
آقای شمالی شما هم اگر جواب میدادین نت های مشابه رو میذاشتم
وقتی نظرm.atfi (You can see links before reply)رو دیدم دوست داشتم خرخرشو بجوم ولی الان کمی آرومترم.
پیشنهاد میکنم به نظرات برخی دوستان اصلا توجهی نکنید
با نظر ام تی موافقم ماهر ماهرم نه اما نباید سوتی مشهود بدی
گاهی میکروفون سوتیتو پوشش میده ولی امان از وقتی که 100برابر تابلو میکنه
من وقتی که قره نی میزنم اگه به هر دلیلی حتی قصدی با قمیش ور برم یا درست سرجاش نباشه یا اصلا به خاطر راه رفتن و فضای دسته که اگه تازه کارم باشی تو دلت غوغا خواهد بود،چنان صدایی از ساز درمیاد که نگو
تازه باید مواظب تن و ولوم ساز باشی چون یکسری از اکو ها و باند ها نسبت به بقیه درجه ی صدای پایین تری رو پوشش میدن و اگه صدای ساز به اون درجه برسه نویز و پارازیت و صداهای گوشخراش دنیا رو برمیدارن
طوری که مردم ناخودآگاه عقب میرن و عقب میکشن
اما نی سلطان همه ی ایناست و اگه به اون مرحله ای رسیده باشی که صدا صاف درآد میتونید زیر صدا یه چیزایی بزنی البته اگه زیاد باهاش ور رفته باشی و زیر و بمش تو دستت اومده باشه
اونوقت با یه نت معمولی هم میتونی چیزای باحالی بزنی و یخورده تغییرشم بدی و صدا رو بالا پایین کنی طوری که تابلو نشه.خود صدای نی همه رو میبره فضا
البته نمیخوام الکی دلیت کنی و بری و ضایع شی حال مردمو هم به هم بریزی اگه دیدی نمیشه و در نمیاد نزن بزار واسه چهلم یا حتی سال بعد
اگه بتونی بزنی که چند تا نت مداحی معروف رو بزنی مداح هم خودشو با ریتمت وفق میده و چون گوش مردم هم آشناست دوچندان حال میکنن.
خدانگهدار

hossein-18
Tuesday 29 October 2013, 02:42 AM
اگر اشتباه نکنم.موسسه ماهور پارتیتور نی نوا اثر استاد علیزاده رو منتشر کرده.پارت نی هم توش هست.می تونید تهیه کنید

m.atfi
Tuesday 29 October 2013, 08:24 AM
سلام

وقتی نظرm.atfi (You can see links before reply)رو دیدم دوست داشتم خرخرشو بجوم ولی الان کمی آرومترم.

خدانگهدار
سلام رفیق...
چرا میخوای با من اینکارو بکنی؟
واسه چی آخه؟

alireza_jafarian
Tuesday 29 October 2013, 05:56 PM
اما پیشنهادم اینه که تو مراسم ها نزنید چون ارزش موسیقی بیشتر از اینه که اینجوری استفاده بشه

منم با نظر جناب عطفی عزیز مخالفم. اتفاقا فکر میکنم ریشه ی موسیقی ما شرقی ها توی همین مراسم های جشن و عزاست. کارکرد موسیقی ما مگه به جز این بوده که حالا بخاد ارزشش اینطوری زیر سوال بره؟ اصلا من با نوازندگی توی عروسی هم موافقم، خیلی هم باحاله! از طرفی این چیزا برای خود نوازنده هم میتونه تجربه های با ارزشی باشه.اینکه مستقیم با توده ی مردم سرکار داری و یاد میگیری یه جوری بزنی که ملت حال کنن. یعنی با سلیقه ی عام آشنا میشی.
البته اینکه گفتید این مراسم ها حقیقت دین رو کمرنگ میکنند بحثش جداست و موضوع موسیقیایی هم نیست.

به جناب شمالی هم پیشنهاد میکنم اگر موفق شدند و رفتند سراغ این کار،سعی کنن در آینده یه ابتکاری خلاقیتی چیزی در این زمینه داشته باشن. شاید بشه واقعا توی یه دسته ی عزاداری یه موسیقی خوب و با ارزش اجرا کرد...

m.atfi
Wednesday 30 October 2013, 06:38 AM
منم با نظر جناب عطفی عزیز مخالفم. اتفاقا فکر میکنم ریشه ی موسیقی ما شرقی ها توی همین مراسم های جشن و عزاست. کارکرد موسیقی ما مگه به جز این بوده که حالا بخاد ارزشش اینطوری زیر سوال بره؟ اصلا من با نوازندگی توی عروسی هم موافقم، خیلی هم باحاله! از طرفی این چیزا برای خود نوازنده هم میتونه تجربه های با ارزشی باشه.اینکه مستقیم با توده ی مردم سرکار داری و یاد میگیری یه جوری بزنی که ملت حال کنن. یعنی با سلیقه ی عام آشنا میشی.
البته اینکه گفتید این مراسم ها حقیقت دین رو کمرنگ میکنند بحثش جداست و موضوع موسیقیایی هم نیست.

به جناب شمالی هم پیشنهاد میکنم اگر موفق شدند و رفتند سراغ این کار،سعی کنن در آینده یه ابتکاری خلاقیتی چیزی در این زمینه داشته باشن. شاید بشه واقعا توی یه دسته ی عزاداری یه موسیقی خوب و با ارزش اجرا کرد...

سلام آقا علیرضای گل
خب شاید من منظورمو بد رسوندم
ببینید من میگم تا چیزی جایگاهشو پیدا نکرده عرضه بشه خراب میشه
مثلا کسی که همش موسیقی غیر ایرانی گوش میدن و اصلا حس خوبی به موسیقی سنتی نداره
شما بهترین چهارگاه رو هم بزنی باید تحمل کنه
یا کسی که این موسیقی رو نمی تونه درک کنه
جایگاه عمومی همه اینها هستند
من هم قبلا فکر میکردم اجرا تو جمع عمومی خیلی خوبه نوازنده ها الکی کلاس میذارن
ولی چندبار که تجربه کردم و گفتم باید هنرمند بشینه وسط مردم بی تکلف ساز بزنه
اما الان نظرم عوض شده چون هنوز به اون درجه درک موسیقی تو مردم نرسیدیم
اکثرا موسیقی رو شکل یه دستمال کاغذی می بینند متاسفانه

البته این نظر منه نظر همه هم محترمه
به امید روزی که مردم فرق ملودی های ناب و صدای عمیق ساز یه استاد و آکورد زدن یه بچه فشن با گیتار رو بدونن و هر کدوم رو به اندازه خودش محترم بدونن

shomali122
Monday 11 November 2013, 02:06 AM
سلام بر همه دوستان . از نظرات همتون ممنونم . خلاصه هر ادمی یه سری طرز فکرا داره که مخصوص خودشه و خیلی هم محترمه .

به نظر من نی جزء موسیقی نیست که نشه تو عزاداری ازش استفاده کرد یا حرمت مجلس یا نی شکسته بشه . همه ما محب اهل بیت هستیم و در این سوگواری شریک هستیم و عزادار. و نی هم با صدای اسمانی و مملو از حساس و سوزو گدازش مطمعنن میتونه تاثیر بهتر بیشتری رو شور این مجالس بذاره و شخصیت بهتری به مجالس بده . خصوصا برای مجالص تعزیه خوانی . راستش من تو محیطی بزرگ شدم که تعزیه خونی از سالهای خیلی دور شاید بیش از 200 300 سال پیش اینجا بطور خیلی خیلی جدی پیگیری میشه و مخصوص ماه محرم هم نیست و مردم اعتقاد زیادی دارن و در یک کلام سنگین ترین مکان تعزیه خونی تو استان مازندران هستش . بخاطر همین عقل کوچیک من و سابقه نی زدن من اونقد قد نمیده که خودم واسه خودم بخوام نت بنویسم یا تغیرات زیادی تو نت ها بدم که چند جور اهنگ ملایم و سوز ناک داشته باشم برای این مجالس . واسه همین از شما دوستان و اساتید خواستم الگو خاصی یا اهنگ بخصوصی که حاصل تجربه و خلاقیت خودتون دارین که سازگار با این مجالس هست بصورت نت تو این فضا در اختیار همه بذارین که همه از لذت بیشتری از این ماه ها حداقل برای دل خودمونم که شده ببریم همین. ممنون میشم اگه کسی واقعا برای تحقق این امر یه استارتی بزنه و شروع کنه بجای بحثو جدل

- - - Updated - - -

در پاسخ اقای جعفریان و بقیه دوستان هم عرض کنم . من نی رو فقط و فقط به عشق نی نوازی برای اهل بیت و همچین مجالسی یا نه همچین الگو و ریتمی شروع کردم . من عاشق نی هستم چون صدای محزونش قلبمو زیرورو میکنه

shomali122
Monday 11 November 2013, 02:32 AM
شنو از نی چون حکایت می کند
از جدایی ها شکایت می کند

کز نیستان تا مرا ببریده اند
از نفیرم مرد و زن نالیده اند

سینه خواهم شرحه شرحه از فراق
تا بگویم شرح درد اشتیاق

morimori
Monday 6 October 2014, 03:41 PM
سلام دوستان اگه کسی نت نی برا محرم داره(به گفته ی shomali122) میتونه برامون بذاره
من در به در دارم دنبالش میگردم ولی پیدا نمیکنم
ممنون میشم

soozney
Monday 6 October 2014, 05:08 PM
دوست عزیز بنده نت شونو ندارم ولی چندین آهنگ زیبا که تو مراسم محرم و برای محرم زده شده رو دارم ولی اگه نتشون بود بهتربود ولی از روی آهنگم میشه کار کرد

M_T
Monday 6 October 2014, 07:54 PM
سلام

کتاب پروانه های عاشق نوشتۀ حسن طهماسبی، مجموعه نت های نغمات مذهبی و عاشورایی است.
کتابش خوب گیر نمیاد ولی زنگ بزنید به خودش داره: 09125089050

موفق باشید

asemansabz
Friday 29 May 2015, 04:12 PM
ﻛﺴﻲ ﻭﺍﻗﻌﺎ ﺍﻟﻜﻮﻳﻲ ﻧﺪﺍﺭﻩ. ﺍﻫﻨﻚ ﻋﻠﻲ ﻣﻮﻟﺎ. و ﻳﺎ ﻣﻮﻟﺎ . و ﺳﻪ ﺑﻨﺞ ﺭﻭﺯ. و ﺍﻫﻨﻚ ﻣﺨﺘﺎﺭ ﻧﺎﻣﻪ و ﻛﺮﺑﻠﺎ ﻣﻨﺘﻆﺮ ﻣﺎﺳﺖ ﻫﻢ ﻓﻜﺮ ﻛﻨﻢ ﺧﻮﺏ ﺑﺎﺷﻦ واسه ﺍﻳﻦ ﻣﺠﺎﻟﺲ

soozney
Friday 29 May 2015, 04:42 PM
ﻛﺴﻲ ﻭﺍﻗﻌﺎ ﺍﻟﻜﻮﻳﻲ ﻧﺪﺍﺭﻩ. ﺍﻫﻨﻚ ﻋﻠﻲ ﻣﻮﻟﺎ. و ﻳﺎ ﻣﻮﻟﺎ . و ﺳﻪ ﺑﻨﺞ ﺭﻭﺯ. و ﺍﻫﻨﻚ ﻣﺨﺘﺎﺭ ﻧﺎﻣﻪ و ﻛﺮﺑﻠﺎ ﻣﻨﺘﻆﺮ ﻣﺎﺳﺖ ﻫﻢ ﻓﻜﺮ ﻛﻨﻢ ﺧﻮﺏ ﺑﺎﺷﻦ واسه ﺍﻳﻦ ﻣﺠﺎﻟﺲ

دوست عزیز بهتره این قطعات رو گوشی یاد گرفته و بزنید سخت میشه نوت هاشو بدست آورد خیلی از اساتید نی قطعات رو گوشی می زنن مخصوصا این نوع قطعات

M_T
Friday 29 May 2015, 05:42 PM

سلام

چند سال قبل آقای حسن طهماسبی کتابچه ای منتشر کرده بود که در اون نت های محرم و عاشورائی بود که البته برای فلوت ایرانی ساخت خودش تنظیم کرده بود.
این کتاب الان در بازار نیست ولی فکر کنم خود آقای طهماسبی داشته باشن.
شماره آقای طهماسبی و توضیحات بیشتر در این مورد در تاپیک آشنایی با فلوت ایرانی موجوده :
You can see links before reply

اما در کل همونطور که آقای عبادی زاده عزیز فرمودند، معمولا نوازنده ها این قطعات رو بصورت گوشی و تجربی می زنند نه از روی نت.

موفق باشید

soltanejam
Thursday 29 October 2015, 07:37 PM

آهنگ ساقی نامه !!!! اینم تصویر نتش از رو کتاب استاد کیانی نژاد به همراه صوت که ماله محرم امسال هیئتمونه وسطش قطعه ساقی نامه رو هم می زنه.
اجرا با کلارینت:
من دو ماه شروع به یادگیریه نی کردم:9::9: خودم که نمی تونم بزنمش اگه شما تونستی آپش کن ما هم بشنویم.
اینم نت امام علی(ع):
اگه اینم کسی زد بزاره بگوشیم.:violinplay3:

imgitarist
Thursday 30 March 2017, 09:09 AM
افرین ..خوشم امد

Farshad12345678
Friday 23 June 2017, 12:07 PM
سلام دوستان اینجاکه نه کتاب اموزشی هست ونه هیچ نتی لطفاراهنمایی کنیدکجاهستن؟