PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : سوال در مورد رديف نوازي با كلارينت

beginner
Wednesday 13 November 2013, 11:31 PM
دوستان و اساتيد عزيز من قصد دارم رديف هاي ايراني رو با كلارينت ياد بگيرم كتاب خاصي سراغ دارين ؟ از كتابهاي رديف نوازي ني يا ويلون ميشه استفاده كرد ؟
چه پيشنيازهايي نياز داره ؟
من خودم كمي كار كردم حدودا يك سال البته ساز تخصصي بنده ويولاست و با موسيقي كلاسيك كمي آشنايي دارم

alireza_jafarian
Thursday 14 November 2013, 09:34 AM
سلام
خب اول از محدودیت های کلارینت بگید برامون. مثلا اینکه با کلارینت میشه ربع پرده نواخت یا نه. و اینکه انتقالی بودنش فقط توی نت نویسی برای ارکستر باید رعایت شه یا اینکه وقتی میخاد سلو بزنه هم باید انتقالی براش نوشت

- - - Updated - - -

سلام
خب اول از محدودیت های کلارینت بگید برامون. مثلا اینکه با کلارینت میشه ربع پرده نواخت یا نه. و اینکه انتقالی بودنش فقط توی نت نویسی برای ارکستر باید رعایت شه یا اینکه وقتی میخاد سلو بزنه هم باید انتقالی براش نوشت

beginner
Thursday 14 November 2013, 11:46 AM
سلام

- - - Updated - - -

سلام

فكر ميكنم امكان ربع پرده زدن باشه ... حداقل تو كارهاي استاد شير خدايي ربع پرده شنيدم
انتقالي بودنش هم بايد توي گروه نوازي رعايت بش در تك نواز با توجه به اينكه فواصل مهم ستن فكر نميكنم مشكلي پيش بياد

اميدوارم دوستان و اساتيدي كه با كلارينت نوازي ايراني آشنا هستن اين مطلب و ببينن و به نحوي ما رو راهنمايي كنن

M_T
Thursday 14 November 2013, 05:40 PM
سلام

با کلارینت که ربع پرده میشه زد ولی خب نیاز به تمرین داره دیگه...
بنظرم می تونید از کتاب ردیف نی استفاده بکنید، کاری هم به انتقالی بودن نداریم.
توی خود نی هم وقتی تمام سوراخ ها رو می بندیم، بطور پیش فرض نت "دو" حسابش می کنیم. اگه با نی سل کوک بنوازی که دقیقا "دو" هست. اگه نی های با کوک دیگه هم بنوازی باز هم "دو" حساب می کنیم چون فواصل یکسان هست.
توی کلارینت هم بنظرم همینجوریه...

موفق باشید

alireza_jafarian
Thursday 14 November 2013, 11:06 PM
به نظرم اگر میخواهید واقعا ردیف یاد بگیرید از روی نت زدن به درد نمیخوره. ردیف رو باید گوشی یاد گرفت فقط و فقط. نت به درد تجزیه تحلیلش میخوره. فکر میکنم اگر با یه نوازنده که ردیف رو بلده کار کنید خیلی بهتره ، و اگر دسترسی ندارید میتونید از نمونه های ضبط شده ی ردیف استفاده کنید.

mohsen741
Friday 15 November 2013, 05:08 PM
سلام به همه ي دوستان و اساتيد ...
با اجازه ي آقا مجتبي...

همه توجه داشته باشيم كه :

ايراني نواختن با كلارينت..يعني لحجه دار نواختنه يك سازه بادي!....
براي لحجه دار نواختن شما بايد به ساده نوازي كاملا مسلط باشين..
بعد به سراغ لحجه نوازي بريد....

و خب اين يعني كه شما اگر هدفتون صرفا وقت گذرونيه ايراني با كلارينت نيست.خيلي كار داريد تا به اين قسمت (بر پايه ي اصول) برسيد...
شما حدود 2 سال كلارينت رو از خودتون جدا نكنيد...
اونوقت خودتون هم صاحب نظر در اين زمينه خواهيد شد...
و جواب سوال الانتون رو خود خواهيد دونست..
موفق باشين..
روي قله هاي موفقيت ميبينمتون...

M_T
Sunday 17 November 2013, 01:27 PM
سلام محسن جان

اجازۀ ما هم دست شماست رئیس.
واقعا به نکتۀ اساسی و مهمی اشاره کردی، دقیقا همینطوره.
چون کلارینت ساز غربی کلاسیکه اول باید تمام چم و خم و ریزه کاری هاش رو یاد گرفت بعد رفت سراغ شرقی نوازی و ...

saxophonist
Friday 14 February 2014, 12:36 AM
Salam man hootan ghazanfary hastam 21 sale ke kelarinet mizanam radf navaziam mikonam man pishnahad mikonam age mikhain movafagh shin hatman ba not kar konin ..celarinet tavanaiie kamel baraye ejraye robe parde dare ham ba lab va ham ba angosht gozary

- - - Updated - - -

Salam man hootan ghazanfary hastam 21 sale ke kelarinet mizanam radf navaziam mikonam man pishnahad mikonam age mikhain movafagh shin hatman ba not kar konin ..celarinet tavanaiie kamel baraye ejraye robe parde dare ham ba lab va ham ba angosht gozary

- - - Updated - - -