PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : دیکته موسیقی

hossein-18
Sunday 24 November 2013, 08:57 PM
سلام دوستان.سوالی داشتم.آیا یادگیری دیکته موسیقی سخت هست؟

opqrstu
Sunday 24 November 2013, 09:33 PM
من از شما می پرسم آیا نوشتن دیکته فارسی یا انگلیسی سخته ؟ مسلماً در ابتدای کار سخته ولی نوآموز زبان باید اینقدر مشق بنویسه و اینقدر گوش بده طی سال های متمادی تا در اون زبان به مهارت کافی برسه و الان اگه به شما هر دیکته ای رو بگن (به فارسی مثلاً) میتونی بنویسی ! موسیقی هم همینطوره و یک زبانه و برای رسیدن به این مرحله (یعنی خواندن خط موسیقی و نوشتن دیکته) به سالها ممارست و تمرین و گوش دادن نیازه . هر چند که آنسان اگه از بچگی شروع کنه به یادگیری یک زبان مثل موسیقی خیلی بهتر هست ولی در سنین بالا هم غیر ممکن نیست ...

hossein-18
Sunday 24 November 2013, 09:55 PM
آره شما درست میگید ولی من یکم از اسمش میترسم...

Honey_Shababi
Sunday 24 November 2013, 11:24 PM
سلام دوستان.سوالی داشتم.آیا یادگیری دیکته موسیقی سخت هست؟

سلام دوست عزیز

یادگیری دیکته موسیقی بستگی به نوع تمرین شما داره. اگه تمریناتتون خوب و موثر باشه، خیلی زود نتیجه میگیرید. البته هستند کسانی که به طور مادر زادی دیکته موسیقی قوی ای دارند. اما افراد عادی هم قطعا با پشتکار میتونن بر این موضوع تسلط پیدا کنند.

دیکته موسیقی شامل چندین بخش میشه که باید هر کدوم قدم به قدم و به ترتیب از قطعات خیلی خیلی ساده شروع بشه و به قطعات سخت تر برسه و طی این مدت گوش ورزیدگی خودش رو پیدا میکنه. البته باید حتما زیر نظر کسی که به طور کامل به دیکته موسیقی مسلط هست تعلیم ببینید. در غیر اینصورت کسی نیست که ایرادات شما رو برطرف کنه و بگه کجا ها دارید اشتباه میکنید. بخش هایی که باید بیشتر مورد تمرین قرار بگیره عبارتند از:

تشخیص ملودی (برای تک ساز)

تشخیص ریتم و کسر میزان ملودی

تشخیص دیرند نت ها

تشخیص آکورد ها

تشخیص و تفکیک نت های چندین ساز مختلف در یک قطعه

hossein-18
Friday 28 February 2014, 04:15 PM
ببخشید یه سوال دیگه داشتم.یادگیری دیکته موسیقی چه مدت زمان طول میکشه؟ منظورم واقعا ورزیده بشم که بتونم تو امتحان کنکور موسیقی قبول بشم؟

Sampler
Friday 28 February 2014, 04:39 PM
ببخشید یه سوال دیگه داشتم.یادگیری دیکته موسیقی چه مدت زمان طول میکشه؟ منظورم واقعا ورزیده بشم که بتونم تو امتحان کنکور موسیقی قبول بشم؟

سلام دوست عزیز ..

برای قبولی در آزمون عملی کنکور باید خیلی خوب سلفژ کار کنید ..

حتما زیر نظر استاد خوب کار کنید ..

مدت زمانش کاملا بستگی به خودتون داره .. اینکه چقدر تمرین کردین .. چقدر تمرین می کنین .. اینکه گوشتون تا الان چقدر تربیت شده .. و ..

در مجموع سلفژ رو خیلی خوب کار کنین .. در آزمون عملی خیلی موثره ..

vivaldi12
Friday 28 February 2014, 05:03 PM
سلام دوستان خواستم اساسا اگر میشه فرق دیکته موسیقی تئوری موسیقی و سلفژ رو بگین و اینکه تفاون محتوای اونها چیه و از کدوم باید شروع به یادگیری و اگر کسی بخواد به صورت اصولی این ها را اموزش ببینه و روزی هم 4 ساعت وقت بذاره از کدومش باید شروع کنه و هر کدومش چقدر طول می کشه و تاثیر اونها بر من نوازنده چیست البته تئوری رو در حد نت خوانی و زدن قطعات بلدم ممنون می شم اگر راهنمایی بفرمایید

hossein-18
Friday 28 February 2014, 05:55 PM
تئوری موسیقی پایه واساس موسیقی هست.یعنی هر کسی بخواد موسیقی یاد بگیره تئوری موسیقی رو هم باید در کنارش یاد بگیره اگه میتونه خودش مطالعه کنه یا اگه نمیتونه پیش استاد بره. ولی سلفژ خواندن نت ها با فرکانس دقیقشون هست.یعنی اینکه بتونی نتهای موسیقی رو یک به یک درست بخونی حتی با ریتم.دیکته موسیقی یه پله بالاتره.یعنی اینکه اگر شخصی نتی یا آکوردی رو زد بتونید اسم نت یا گروه نت ها رو بگید.البته این مراحل سخت تر از این هم داره

Sampler
Friday 28 February 2014, 10:17 PM
سلام دوستان خواستم اساسا اگر میشه فرق دیکته موسیقی تئوری موسیقی و سلفژ رو بگین و اینکه تفاون محتوای اونها چیه و از کدوم باید شروع به یادگیری و اگر کسی بخواد به صورت اصولی این ها را اموزش ببینه و روزی هم 4 ساعت وقت بذاره از کدومش باید شروع کنه و هر کدومش چقدر طول می کشه و تاثیر اونها بر من نوازنده چیست البته تئوری رو در حد نت خوانی و زدن قطعات بلدم ممنون می شم اگر راهنمایی بفرمایید

سلام دوست عزیز ..

ببینید تئوری کاملا از اسمش مشخصه که در مورد چی هست .. بیان قوانین و قواعد علم موسیقی ..

دیکته موسیقی زیر مجموعه سلفژ هست و در واقع یکی از قسمت های سلفژ هستش ..

سلفژ شامل آموزش سه بخش هست ..

کانتاتی ، پارلاتی و دیکته ..

از ویکیپدیا لینک میدم توضیحات کاملش رو ببینید :

You can see links before reply

4 ساعت در روز زمان بسیار بسیار ایده آل و فوق العاده ای هست و حتما پیشرفت بسیار خوبی خواهید داشت ..

سلفژ رو حتما و حتما باید پیش استاد کار کنید .. اصلا توصیه نمی کنم خودتون کار کنید ..

در مورد تاثیر سلفژ بر نوازندگی به نظر من چیزی در حد معجزه ..

گذروندن سلفژ روی زندگی من که خیلی تاثیر داشته .. برای همین به همه توصیه می کنم سلفژ بگذرونن ..

آرزوی موفقیت ..

vivaldi12
Friday 28 February 2014, 11:05 PM
جناب sampler خیلی خیلی ممنون بابت پاسخ کاملتان
و اما یک سوال شما گفتید یادگیری سلفژ باعث معجزه در نوازندگی ولی عده ی هستند که این جمله را قبول ندارند
ساز بنده نی هستش می شه دقیقا و به طور مفصل توضیح دهید که سلفژ چگونه بر نوازندگی تاثیر می گذارد و اگر ما مثال هم توضیح دهید که دیگر عالی می شود با تشکر از شما..البته چند وقت دیگر قصد دارم فلوت کلیدی را هم به طور جدی شروع کنم.ممنون:41:

- - - Updated - - -

راستی اگر هم کمی با مثال از خودتان بگویید که چگونه سلفژ باعث پیشرفت در نوازندگی شما شد ممنون می شم واینکه بخوای تئوری و سلفز رو به طور عالی یاد بگیری با همون ساعتی که در روز گفتم چقدر طول می کشد

Sampler
Friday 28 February 2014, 11:50 PM
جناب sampler خیلی خیلی ممنون بابت پاسخ کاملتان
و اما یک سوال شما گفتید یادگیری سلفژ باعث معجزه در نوازندگی ولی عده ی هستند که این جمله را قبول ندارند
ساز بنده نی هستش می شه دقیقا و به طور مفصل توضیح دهید که سلفژ چگونه بر نوازندگی تاثیر می گذارد و اگر ما مثال هم توضیح دهید که دیگر عالی می شود با تشکر از شما..البته چند وقت دیگر قصد دارم فلوت کلیدی را هم به طور جدی شروع کنم.ممنون:41:

- - - Updated - - -

راستی اگر هم کمی با مثال از خودتان بگویید که چگونه سلفژ باعث پیشرفت در نوازندگی شما شد ممنون می شم واینکه بخوای تئوری و سلفز رو به طور عالی یاد بگیری با همون ساعتی که در روز گفتم چقدر طول می کشد

بله دوست عزیزم .. من نظر خودم رو گفتم .. اما معمولا کسانی که خودشون سلفژ کار نکردن نظرشون اینه .. و کسانی که کار کردن 100% تاثیر سلفژ بر نوازندگی رو تایید می کنن ..

ببینید .. به نظر من سلفژ دقیقا مثل کلاس اول تا سوم ابتدایی در مدرسه هستش .. تا کلاس سوم ابتدایی تقریبا دانش آموز همه چیز رو یادگرفته و می تونه از پس درس خوندن بر بیاد و پیشرفت کنه .. خوندن و نوشتن و حساب و کتاب کردن و جدول ضرب یاد گرفته .. پس همه ی ابزار برای ادامه ی راهش رو داره ..

در سلفژ هم دقیقا همین اتفاق می افته .. شما اگر سلفژ خوب کار کرده باشین بدون اینکه دست به ساز بشین وقتی به نت ها نگاه می کنید آهنگ در ذهنتون شروع به نواختن میکنه ..

در واقع کمتر قطعه ای هست که بتونه شما رو گیر بندازه .. چرا ؟؟؟؟ چون شما در بخش پارلاتی ریتم ها و قطعاتی رو خوندین که بعیده در هیچ قطعه ای مشابهش وجود داشته باشه (به لحاظ سختی) .. (و این به استادتون هم کمی مربوطه) ..

همینطور در بخش کانتاتی به خوبی ارتفاع رو درک کردین و گوشتون به فرکانس نت های مختلف آشناست و حتی ذهنتون اون ها رو حفظ کرده .. پس قبل از شروع قطعه می تونید با ذهنتون و یا با هنجره تون قطعه ای که تا به حال نشنیدین رو بنوازین ..

و اما در بخش دیکته .. شما می تونید نت های هر آهنگی که می شنوین رو روی کاغذ بنویسین .. همراه با کشش و علائم لازم برای نگارش اون قطعه .. (البته رسیدن به این مرحله نیاز به تمرین و ممارست زیاد داره اما کاملا شدنیه)

پس سلفژ هر چیزی که برای نوازندگی لازم دارین در اختیارتون قرار میده .. بجز یک چیز .. تکنیـــــــک .. از این به بعد کار شما فقط تسلط بر روی سازتون هست و خیالتون از بخش موسیقیایی کار راحته .. فقط میمونه تکنیک که هر ساز با ساز دیگه متفاوته ..

حالا به نظر شما موزیسینی که سلفژ کار کرده و موزیسینی که سلفژ کار نکرده در یک سطح هستند ؟؟؟

اگر قصدتون نوازندگی به طور حرفه ی و ساز زدن در گروه (و کلا هر فعالیت جدی موسیقیایی) هستش پیشنهاد می کنم تردید نکنید و حتما سلفژ رو شروع کنید .. وگرنه روزی که وارد گروهی شدین حتما یاد این تاپیک خواهید افتاد :)

vivaldi12
Saturday 1 March 2014, 12:16 AM
ممنون دوست عزیز خیلی عالی و جامع توضیح دادید دستتان درد نکند ایا منی که هنوز در نی نوازی در ابتدای کار هستم بهتره الان برم کار کنم یا بعدا؟ و اینکه سلفز تاثیری در بداهه نوازی دارد یانه؟و بعد اتمام سلفژ چه چیزی را برای ارتقا سطح خود باید یادگرفت....وراستی فکر کنم یادتان رفت که بگویید اتمام این دوره ها با روزی 4 ساعت تمرین بعد از چند سال به اتمام می رسد
دوست عزیز چند تا سوال مبتدیانه هم که ربطی به تاپیک ندارد از شما دارم ایا راضی هستید که در خصوصی از شما بپرسم
اها...عده ی می گویند قبل از سلفز کار کردن باید وزن خوانی را خوب بلد بود می شه کمی راجع این موضوع توضیح دهید و ایا وزن خوانی جز مباحث تئوری هستش..چطور می تونم وزن خوانی ام رو قوی کنم و به چه دلیل می گویند وزن خوانی پیش نیاز سلفژ هست؟ایا شما کتاب هایی در این باب می شناسید که به ما معرفی کنید...ببخشید که اینقدر سوال پرسیدم.شرمنده

virtuoso
Saturday 1 March 2014, 12:18 AM
البته احمد عزیز همه چیز رو بطور کامل گفتن...
به نظر من هم سلفژ در نوازندگی تاثیر مستقیم داره.
یادم میاد که یکی از آموزشگاه های تهران یکی دو سال پیش میخواست دوره ی مقدماتی سلفژ رو قبل از یادگیری ساز ویلن اجباری کنه!

در مورد موسیقی ایرانی اینو بگم که "سلفژ موسیقی ایرانی" نه تنها در نوازندگی بلکه در شناخت دستگاه ها و آوازها و گوشه ها تاثیر به سزایی داره...

vivaldi12
Saturday 1 March 2014, 12:24 AM
راستی تا یادم نرفته یه سوال دیگه شما گفتید تکنیک من دقیق نمی فهمم تکنیک یعنی چیه ایا تکنیک به معنی مهارت در نوازندگی است ؟ می شه کمی هم راجع این موضوع توضیح دهید چون من اصلا سر در نمیارم به علت مبتدی بودن:21:

- - - Updated - - -

البته احمد عزیز همه چیز رو بطور کامل گفتن...
به نظر من هم سلفژ در نوازندگی تاثیر مستقیم داره.
یادم میاد که یکی از آموزشگاه های تهران یکی دو سال پیش میخواست دوره ی مقدماتی سلفژ رو قبل از یادگیری ساز ویلن اجباری کنه!

در مورد موسیقی ایرانی اینو بگم که "سلفژ موسیقی ایرانی" نه تنها در نوازندگی بلکه در شناخت دستگاه ها و آوازها و گوشه ها تاثیر به سزایی داره...

یعنی سلفژ موسیقی ایرانی با موسیقی غربی تفاوت داره ایا جایی هم سلفژ موسیقی ایرانی تدریس می کنند
دوستان کسانی که می خواهند پاسخ بنده حقیر را بدهند اگرنگاهی به پست های قبلی هم بندازند و به ان ها هم پاسخ دهند ممنون می شم خصوصا احمد خان عزیز

virtuoso
Saturday 1 March 2014, 12:32 AM
یعنی سلفژ موسیقی ایرانی با موسیقی غربی تفاوت داره ایا جایی هم سلفژ موسیقی ایرانی تدریس می کنند

اصل همون سلفژ موسیقی کلاسیک هست که میتونه به موسیقی ایرانی هم بسط داده بشه. در ابتدا باید همون دوره ی سلفژ طی بشه، بعدا میشه موسیقی سنتی رو هم کار کرد. معمولا کسی یاد نمیده. البته توی تهران یه آموزشگاه میشناسم که اگه از استاد سلفژ کسی درخواست کنه باهاش کار می کنن. اگه استاد سلفژ موسیقی ایرانی کار کرده باشه میتونه در این زمینه کمک کنه...
ولی باز هم تاکید می کنم اصل همون سلفژ موسیقی کلاسیک هست که احمد آقا با تجربه و دانش خیلی خوبی که دارن به خوبی توضیح دادن و برای من هم نکات خوبی رو در برداشت (ایشون خواننده ی گروه کر شهر تهران هستن)

Sampler
Saturday 1 March 2014, 01:09 AM
ممنون دوست عزیز خیلی عالی و جامع توضیح دادید دستتان درد نکند ایا منی که هنوز در نی نوازی در ابتدای کار هستم بهتره الان برم کار کنم یا بعدا؟ و اینکه سلفز تاثیری در بداهه نوازی دارد یانه؟و بعد اتمام سلفژ چه چیزی را برای ارتقا سطح خود باید یادگرفت....وراستی فکر کنم یادتان رفت که بگویید اتمام این دوره ها با روزی 4 ساعت تمرین بعد از چند سال به اتمام می رسد
دوست عزیز چند تا سوال مبتدیانه هم که ربطی به تاپیک ندارد از شما دارم ایا راضی هستید که در خصوصی از شما بپرسم
اها...عده ی می گویند قبل از سلفز کار کردن باید وزن خوانی را خوب بلد بود می شه کمی راجع این موضوع توضیح دهید و ایا وزن خوانی جز مباحث تئوری هستش..چطور می تونم وزن خوانی ام رو قوی کنم و به چه دلیل می گویند وزن خوانی پیش نیاز سلفژ هست؟ایا شما کتاب هایی در این باب می شناسید که به ما معرفی کنید...ببخشید که اینقدر سوال پرسیدم.شرمنده

خواهش می کنم دوست عزیزم ..

با توجه به مثالی که در مورد اول تا سوم ابتدایی زدم مشخصه که سلفژ الفای موسیقی هست و بهتره که از همون ابتدا کار بشه .. اما الان هم دیر نیست .. از همین الان می تونید شروع کنید ..

با توجه به اینکه شما نی کار می کنید بداهه نوازیتون با سازهای کلاسیک متفاوته و باید طبق اصول سبک سنتی (دستگاه ها و ..) بداهه نوازی کنید .. اما قطعا سلفژ به شما در زمینه بداهه نوازی (در حالت کلی) کمک زیادی می کنه .. چون شما با تئوری آشنا میشین .. گام ها و آکوردها رو یاد میگیرین و از همه مهمتر اینکه گوشتون قوی میشه که در بداهه نوازی بسیار مهمه ..

بعد از اتمام دوره سلفژ باید مرتب تمریناتتون رو ادامه بدین تا کاملا به این مهارت دست پیدا کنید ..

دوره سلفژ معمولا بین 6 ماه تا یک سال و نیم متغیره .. کاملا بستگی به هنرجو و استاد داره .. 4 ساعت در روز زمان فوق العاده خوبیه .. اما خب اینم بگم که یک سری چیزا در موسیقی نیاز به گذر زمان داره تا جا بیافته و شما مثلا اگر روزی 12 ساعت هم وقت بذارین باید یه مدت زمانی بگذره تا اون تکنیک جا بیافته براتون ..

در مورد اینکه منظورم از تکنیک ساز چیه سوال کردین .. منظورم همون مهارت در نواختن ساز هست .. مهارت فیزیکی .. نحوه نواختن ..

در مورد وزن خوانی اصلا چنین چیزی نیست .. وزن خوانی هم یکی از مباحثی است که در سلفژ بهش مفصل پرداخته میشه و اصلا چنین چیزی نیست که پیشنیاز باشه ..

در مورد سوالاتتون اگر مرتبط با موسیقی هست و فکر می کنید که ممکنه این سوال برای یه نفر دیگه مثل شما پیش بیاد لطفا در بخش مربوط به خودش تاپیک بزنید و سوالتون رو مطرح کنید تا من و دوستانم پاسخ بدیم .. اما اگر سوالتون شخصی هست حتما و با کمال میل ..

- - - Updated - - -

اصل همون سلفژ موسیقی کلاسیک هست که میتونه به موسیقی ایرانی هم بسط داده بشه. در ابتدا باید همون دوره ی سلفژ طی بشه، بعدا میشه موسیقی سنتی رو هم کار کرد. معمولا کسی یاد نمیده. البته توی تهران یه آموزشگاه میشناسم که اگه از استاد سلفژ کسی درخواست کنه باهاش کار می کنن. اگه استاد سلفژ موسیقی ایرانی کار کرده باشه میتونه در این زمینه کمک کنه...
ولی باز هم تاکید می کنم اصل همون سلفژ موسیقی کلاسیک هست که احمد آقا با تجربه و دانش خیلی خوبی که دارن به خوبی توضیح دادن و برای من هم نکات خوبی رو در برداشت (ایشون خواننده ی گروه کر شهر تهران هستن)

سلام محمد جان ..

این پیشنهاد خیلی عالیه .. خصوصا برای کسانی که سنتی کار می کنن ..

واقعا می تونه درک موسیقیایی یه نوازنده رو زیر و رو کنه ..

خیلی زیاد ممنونم از لطفت محمد جان .. شرمندم می کنی

vivaldi12
Saturday 1 March 2014, 01:18 AM
استاد احمد عزیز خیلی ممنون که وقت گذاشتید برای پاسخ گویی به سوالات بنده حقیر دستتون درد نکنه خیلی ممنون

- - - Updated - - -

استاد عزیز بنده در حال حاضر اومدم کرمانشاه و متاسفانه فکر نمی کنم استاد سلفژ در این جا پیدا(اینجا همش 2 تا اموزشگاه داره ای کاش چند تا از اموزشگاه های تهران رو بیارن اینجا:46:)البته دو سال دیگه به تهران بر می گردم خواستم ببینم توی این دو سال می تونم خودم تا حدودی سلفژ کار کنم اگر میشه چند کتاب وسی دی در این زمینه معرفی کنید و این که بگید چطور طی این دو سال بدون استاد تمرین کنم

Sampler
Saturday 1 March 2014, 01:27 AM
استاد احمد عزیز خیلی ممنون که وقت گذاشتید برای پاسخ گویی به سوالات بنده حقیر دستتون درد نکنه خیلی ممنون

- - - Updated - - -

استاد عزیز بنده در حال حاضر اومدم کرمانشاه و متاسفانه فکر نمی کنم استاد سلفژ در این جا پیدا(اینجا همش 2 تا اموزشگاه داره ای کاش چند تا از اموزشگاه های تهران رو بیارن اینجا:46:)البته دو سال دیگه به تهران بر می گردم خواستم ببینم توی این دو سال می تونم خودم تا حدودی سلفژ کار کنم اگر میشه چند کتاب وسی دی در این زمینه معرفی کنید و این که بگید چطور طی این دو سال بدون استاد تمرین کنم

خواهش می کنم دوست عزیزم .. وظیفمه ..

ای بابا نفرمایین شاگردیم ..

راستش خیلی خیلی خیلی بهتره که یه نفر رو پیدا کنید و پیش اون کار کنید .. اگر بگردین حتما پیدا می کنید خیلی بعیده که توی یک شهر حتی یک نفر هم سلفژ درس نده .. یا حداقل بلد نباشه ..

اگر پیش یه نوازنده خوب هم برین از هیچی بهتره .. یه نفر که از شما جلوتر باشه و حداقل یک ساز رو در حد نیمه حرفه ای بزنه هم می تونه تا حدودی کمکتون کنه ..

قدم اول تهیه یک ساز کلاویه دار هست .. پیانو که قطعا به دردتون نمی خوره .. اما می تونید یه کیبورد خیلی ساده و معمولی تهیه کنید .. 4 اکتاو هم باشه کافیه ..

این ساز همیشه کنارتون خواهد بود و بهش نیاز دارید ..

vivaldi12
Saturday 1 March 2014, 01:37 AM
استاد یعنی در این زمینه هیچ کتاب یا سی دی نیست که به ما کمک کنه و هنوز نفهمیدم چطور باید تمرین کنم وکسی تو اینجا استاد سلفژ تو کرمانشاه نمی شناسه....استاد شرمنده که اینقدر سوال می پرسم

- - - Updated - - -

راستی نگفتید چطور با کیبورد کار کنم منی که سبک سنتی کار می کنم کیبورد به درد می خوره اگر می شه در رابطه با اهمیت و نقش کیبورد هم کمی توضیح بفرمایین و قیمت و مدل پیشنهادی؟

- - - Updated - - -

ببخشید که این سوال رو می پرسم من خیلی مبتدیم اصلا نمیدونم تمرین سلفز با کیبورد چه جوریه اگر زحمتی نیست به طور مفصل راهنمایی کنید چون هیچی نمی فهمم:9:

r_a_m_i_n
Saturday 1 March 2014, 01:21 PM
استاد یعنی در این زمینه هیچ کتاب یا سی دی نیست که به ما کمک کنه و هنوز نفهمیدم چطور باید تمرین کنم وکسی تو اینجا استاد سلفژ تو کرمانشاه نمی شناسه....استاد شرمنده که اینقدر سوال می پرسم- - - Updated - - -راستی نگفتید چطور با کیبورد کار کنم منی که سبک سنتی کار می کنم کیبورد به درد می خوره اگر می شه در رابطه با اهمیت و نقش کیبورد هم کمی توضیح بفرمایین و قیمت و مدل پیشنهادی؟- - - Updated - - -ببخشید که این سوال رو می پرسم من خیلی مبتدیم اصلا نمیدونم تمرین سلفز با کیبورد چه جوریه اگر زحمتی نیست به طور مفصل راهنمایی کنید چون هیچی نمی فهمم:9:دوست عزیز به نظر من ..و نظر شخصی من اینه که اگه در این حد مبتدی هستید....فعلا وقت و انرژیتون رو برای ساز تخصصیتون بذارید و بعدا برید سراغ سلفژ....البته این نظر شخصی منه...باز هرجور صلاح میدونید.

Sampler
Saturday 1 March 2014, 04:40 PM
استاد یعنی در این زمینه هیچ کتاب یا سی دی نیست که به ما کمک کنه و هنوز نفهمیدم چطور باید تمرین کنم وکسی تو اینجا استاد سلفژ تو کرمانشاه نمی شناسه....استاد شرمنده که اینقدر سوال می پرسم

- - - Updated - - -

راستی نگفتید چطور با کیبورد کار کنم منی که سبک سنتی کار می کنم کیبورد به درد می خوره اگر می شه در رابطه با اهمیت و نقش کیبورد هم کمی توضیح بفرمایین و قیمت و مدل پیشنهادی؟

- - - Updated - - -

ببخشید که این سوال رو می پرسم من خیلی مبتدیم اصلا نمیدونم تمرین سلفز با کیبورد چه جوریه اگر زحمتی نیست به طور مفصل راهنمایی کنید چون هیچی نمی فهمم:9:

والا کتاب که می تونم معرفی کنم اما طبیعتا برای یادگیریشون به استاد نیاز دارین ..

مثلا برای شروع ریتم خوانی کتاب ریتم در موسیقی شهرام مظلومی می تونه خیلی کمکتون کنه ..

در مورد کیبورد .. شما برای اینکه بتونید صدای دقیق نت ها رو بشنوین و فرکانس گیری کنین (تقلید صدای نت ها با حنجره) نیاز به این کیبورد خواهید داشت .. چون بعدا که کمی جلوتر رفتین برای خواندن فواصل ناپیوسته (مثل فاصله پنجم ، ششم ، سوم و ..) نیاز دارین که حتما کوک دقیق رو بعد از خواندن نت مورد نظر بشنوین که به تثبیت کوک کمک می کنه ..

ببینید توضیحاتم ممکنه کمی سردرگمتون کنه .. دقیقا برای همین هم هست که اصرار دارم پیش استاد کار کنید ..

vivaldi12
Saturday 1 March 2014, 05:25 PM
استاد اون کتابی رو که گفتید دارم ولی نمیدونم چه طور باهاش کار کنم اگر راهنمایی بفرمایید ممنون می شم ولی که اون فقط در مورد ریتم هستش؟ اگر کتاب دیگری یا سی دی دیگری هم هستش لطف کنید راهنمایی کنید
بنده از امروز شروع به یادگیری تئوری کردم یه کتاب هم دارم که مال استاد منصوری هستش البته این فصل اولش خیلی راحت بود و تمرینات رو هم پاسخ دادم فردا می خوام برم به فصل(تاکید و وزن) خواستم ببینم برای اینکه مطلب تئوری رو به طور خیلی کامل یادبگیرم مطالعه همین یه کتاب کافی هستش ؟ و اینکه برای اینکه سلفژ را خوب یاد بگیریم باید برتئوری مسلط باشیم؟ و این که فصل های اخر کتاب استاد منصوری که راجع هارمونی و اکورد هستش جز مسائل تئوری به حساب می اید و میشه بدون استاد یاد گرفت و اینکه چنین مطلبی برای کسی که موسیقی سنتی کار می کند نیاز هست؟ و کمی بیشتر بتوانید راجع اهمیت کیبورد با مثال توضیح دهید ممنون می شم و اگر هم یه مدل مناسب به همراه قیمت ذکر کنید عالی می شود دستتان درد نکند

Sampler
Saturday 1 March 2014, 07:28 PM
استاد اون کتابی رو که گفتید دارم ولی نمیدونم چه طور باهاش کار کنم اگر راهنمایی بفرمایید ممنون می شم ولی که اون فقط در مورد ریتم هستش؟ اگر کتاب دیگری یا سی دی دیگری هم هستش لطف کنید راهنمایی کنید
بنده از امروز شروع به یادگیری تئوری کردم یه کتاب هم دارم که مال استاد منصوری هستش البته این فصل اولش خیلی راحت بود و تمرینات رو هم پاسخ دادم فردا می خوام برم به فصل(تاکید و وزن) خواستم ببینم برای اینکه مطلب تئوری رو به طور خیلی کامل یادبگیرم مطالعه همین یه کتاب کافی هستش ؟ و اینکه برای اینکه سلفژ را خوب یاد بگیریم باید برتئوری مسلط باشیم؟ و این که فصل های اخر کتاب استاد منصوری که راجع هارمونی و اکورد هستش جز مسائل تئوری به حساب می اید و میشه بدون استاد یاد گرفت و اینکه چنین مطلبی برای کسی که موسیقی سنتی کار می کند نیاز هست؟ و کمی بیشتر بتوانید راجع اهمیت کیبورد با مثال توضیح دهید ممنون می شم و اگر هم یه مدل مناسب به همراه قیمت ذکر کنید عالی می شود دستتان درد نکند

معمولا سر کلاس سلفژ تئوری رو هم به طور همزمان باهاتون کار می کنن .. در واقع میشه گفت کلاس تئوری و سلفز .. نمیدونم همه ی اساتید این کار رو انجام میدن یا نه .. اما خوشبختانه استاد من این کار رو انجام دادن ..

بله کتاب تئوری بنیادی موسیقی کتاب کاملی و می تونید تئوری رو به خوبی از روی این کتاب یاد بگیرین .. اما می تونید از کتاب های اساتید دیگه مثل استاد پورتراب هم استفاده کنید .. من از روی کتاب استاد منصوری خوندم تئوری رو .. اما بعدا کتاب استاد پورتراب رو هم خوندم .. به نظرم کتاب استاد پورتراب بیان ساده تری داره .. همینطور در مورد آکوردها بهتر و کامل تر توضیح دادن ..

اگر هنوز در تئوری به فصل تاکید و وزن نرسیدین پیشنهاد می کنم اول این فصل رو کامل مطالعه کنید ، تمریناتش رو انجام بدین و تمرینات مختلف برای خودتون بنویسین ..

گفتین که ساز میزنین و تئوری رو در حد زدن قطعات میدونین .. می خوام بیشتر توضیح بدین که قطعاتی که میزنین در چه سطحی هستند ؟؟ چه شکل نت های کششی در اون ها استفاده شده ؟ (گرد سفید سیاه چنگ دولاچنگ سه لا چنگ و ..)

دوست عزیز هر چیزی که در تئوری باهاش مواجه میشین قطعا به دردتون می خوره و کاربرد داره ..

در مورد کیبورد کاربردش رو براتون توضیح دادم واقعا نمی دونم چه جوری توضیح بدم که منظورم رو برسونم .. فقط بدونین که نیاز هر موزیسینی هست که یه کیبورد حداقل 4 اکتاوی تو خونش داشته باشه ..

در مورد مدل و قیمت راستش اصلا اطلاع ندارم .. اما برای شما فکر می کنم کیبوردهای مدل پایین کاسیو مناسب باشن ..

اگر امکانش هست لطفا هدفتون در موسیقی رو بفرمایین تا بهتر راهنمایی کنم .. هم در زمینه سلفژ و هم در زمینه ساز ..

vivaldi12
Saturday 1 March 2014, 08:19 PM
استاد در زمینه ساز باید بگم چندین سال پیش سنتور می زدم البته دو سال هم ادامه دادم ولی بنا بر دلایلی قسمت نشد ادامه بدم و در سنتور قطعات زیادی و اخرین قطعه ای را هم که زدم قطعه ی خزان پرویز مشکاتیان بود که قطعه ی سختی بود و خودتونم می دونید نت هاش چه جوری حالا هم دیگه سنتور رو متاسفانه کنار گذاشتم وقصد دارم ساز های بادی رو شروع و الان هم به علت علاقه شدید به نی از نی می خوام شروع کنم و بعدش فلوت و.........................ببینید می خوام در نوازدگی به حدی برسم که بتونم در گروه بزنم ...رک بگم بهتون قصد دارم خیلی حرفه ای بشم و مبحث دیگه ای هم که شدیدا به اون علاقه مندم اهنگ سازی هستش اونم سنتی هر چند که این حرف رو پیش کسی می گفتم همه به بهم می خندیدند و هدفم از سلفژ بیشتر قوی تر کردن گوش هست ...یه نعمت بزرگی هم که در اختیار دارم وقت هستش خوش بختانه روزانه می تونم تا حدود 12 ساعت هم برای موسیقی وقت بذارم
البته اینم بگم که گاهی اوقات یه ملودی های سنتی ای در ذهنم شکل میگیره و نمیدونم چی کارشون خیلی اعصابم خورد می شه وقتی که یه ملودی زیبا شکل می گیره بعدش هم فراموش می شه...نمیدونم چطوری ثبتشون کنم یا روشون کارکنم چون اصلا نمیدونم اهنگ سازی چیه و چطوری؟یکی از دوستان حرفی زد که خیلی نا امیدم کرد اون می گفت که این تئوری هارمونی سلفژ و................فقط کمکت می کنه که اهنگ رو بتونی بنویسیش همین و اصل همون اهنگی هستش که در ذهنت شکل میگیره.راستش این جمله رو شنیدم خیلی ناراحت شدم چون اهنگ هایی که در ذهنم شکل می گیره خیلی اهنگ های تاپ و قوی ای که نیستش یعنی دیگه من فقط در همین حد می تونم اهنگ بسازم؟ و فقط این مباحث هارمونی تئوری و..................فقط به درد ثبت اهنگ می خوره؟ چون من فکر می کردم کسی که این مسائل رو یاد بگیره خیلی بهش کمک می شه که اهنگ های قوی تربسازه..حقیقتش تاپیک های اهنگ سازی رو هم خوندم ولی هیچی نفهمیدم و اینکه نمیدونم اصلا چه جوری باید اهنگ ساخت؟یعنی باید تمام قطعه رو تو ذهن ساخت بعد به وسیله اون مسائل اورد روی کاغذ؟ و اگر می شه بگید که مثلا سلفژ به چه درد اهنگ سازی می خوره و نیز تئوری و هارمونی و...............................چون من وقتی چنین مسائلی رو می خونم یاد می گیرم ولی اصلا نمیدونم به چه دردی می خورند و باید چه طور از انها استفاده کنم...تو رو خدا استاد منو ببخشید به خاطر سوالات مبتدیانه ای که کردم اگر تمایل دارید جواب ندید...شرمنده

- - - Updated - - -

راستی استاد کسی که می خواد اهنگ سازی سنتی یاد بگیره اونم باید از نرم افزار استفاده کنه چون من اصلا نمیدونم چه نرم افزاری و کار با هیچ نرم افزار هایی هم در اختیار ندارم و اصلا هم بلد نیستم کار این نرم افزار هاچیه؟ و دیگه به وسایلی نیازمندم..ببخشید

- - - Updated - - -

راستی استاد تمرینات این کتاب استاد منصوری خیلی کمه از کجا می تونم تمرینات بیشتری گیر بیارم ......بعدش یک نکته شما گفتید که استعداد و جود ندارد و فقط تمرین مهم است پس چطور افرادی مثل بزرگان موسیقی چنین قطعات زیبا و پیچیده ای در ذهنشان شکل می گیرد ولی من...
و اینکه چه چیز هایی در به وجود امدن یه ملودی خوب در ذهن تاثیر گذار هستند و چطور باعث شم که ذهنم ملودی های بهتری بسازه شما می گید با تمرین ؟ چطور باتمرین؟ ایا این کار با تمرین امکان پذیر هست اگر می شود کمی توضیح دهید

Sampler
Saturday 1 March 2014, 11:39 PM
خییییییلی عالیییییه ..

اینکه ینقدر وقت دارید و علاقه خیلی عالیه .. تبریک میگم بهتون ..

اگر قبلا ساز زدین که خوندن ریتم های کتاب مظلومی زیاد نباید براتون سخت باشه .. یه تمپو در نظر میگیرین و شروع می کنید به خوندن هر تمرین .. می تونید با هر کلمه ای بخونین .. معمولا با کلمه ی "دو" می خونن ریتم رو .. مثلا الگوی سیاه سفید سیاه اینجوری خونده میشه : دوو دوووو دوو

متوجه شدین ؟

اما در مورد صحبتاتون :

این حرف اصلا درست نیست که سلفژ و تئوری و هارمونی و .. فقط برای نوشتن نت روی کاغذ هست .. درسته که نوشتن نت هم یکی از کارهایی است که بعد از گذروندن این دوره ها بهش میرسین .. اما این نیست که فقط بشه باهاشون نت نوشت ..

ببینید .. آهنگساز وقتی می خواد یه آهنگ بنویسه اول فقط یه ایده توی ذهنش شکل میگیره .. دقیقا مثل شما که ایده ی اولیه توی ذهنتون شکل گرفته ..

حالا قدم بعدی چیه ؟؟ اینکه بتونید ایده ای که دارین رو پردازش کنید و بهش شاخ و برگ اضافه کنید و توسعه بدین و تبدیلش کنید به یک جمله ی موسیقیایی .. حالا با الهام از این جمله می تونید جمله های بعدی رو در جواب جمله ی اول بنویسید یا فرم های دیگه (این مباحث رو در دوره ی آنالیز و فرم می تونید یاد بگیرید و با فرم های مختلف مثل سونات ، کنسرتو و ..)

می بینید که با کنار هم قرار گرفتن این جملات یک قطعه نوشته میشه ..

حالا دیدین که از یک ایده ی خیلی ساده به یک قطعه ی پیچیده میرسیم .. اما اون بخشی که بولد کردم چه طور اتفاق می افته ؟؟ با دانش شما از مباحثی مثل تئوری ، هارمونی ، کنترپوآن ، ارکستراسیون و ..

البته من در مورد موسیقی سنتی دقیقا نمی دونم که این اتفاقات به چه شکلی هست اما طبیعتا شما اگر این مباحث رو بدونید در هر سبک موسیقی خیلی خیلی زیاد به شما کمک می کنه برای نوشتن قطعه ..

در مورد ساز زدنتون در گروه هم باید عرض کنم باید سطحتون بالا باشه تا بتونید کنار چندتا موزیسین بشینین و ساز بزنین .. توی گروه حداقل چیزی که شما باید بلد باشین تئوری و سلفژ هست و خیلی عجیبه که یه موزیسین این مباحث رو ندونه (البته در سطح حرفه ای و در گروه)

در مورد نرم افزار هم خیر فکر نمی کنم یه آهنگساز سنتی به نرم افزار نیاز پیدا کنه .. مگر برای نوشتن نت ها .. یا اینکه بخواد یه اجرا از قطعش به طور آزمایشی بشنوه ..

vivaldi12
Saturday 1 March 2014, 11:50 PM
ببینید استاد بزرگ مشکل بنده این هستش که اهنگ توی ذهنم شکل می گیره ولی اهنگ خیلی ساده یست و جذاب نیست منظورم همان استعداد است که در پست قبل گفتم کمی هم راجع ان توضیح هر چند که میدانم دیگر دستتان خسته شده...شرمنده استاد

- - - Updated - - -

راستی این ریتم خونی این کتاب چه تاثیری بر من داره

- - - Updated - - -

ببخشید تمپو یعنی چه چون من همش ساز می زدم سواد این چیز ها را ندارم منظورتون همون با سرعت ارگو و.............هست

Sampler
Sunday 2 March 2014, 02:07 AM
ببینید استاد بزرگ مشکل بنده این هستش که اهنگ توی ذهنم شکل می گیره ولی اهنگ خیلی ساده یست و جذاب نیست منظورم همان استعداد است که در پست قبل گفتم کمی هم راجع ان توضیح هر چند که میدانم دیگر دستتان خسته شده...شرمنده استاد

- - - Updated - - -

راستی این ریتم خونی این کتاب چه تاثیری بر من داره

- - - Updated - - -

ببخشید تمپو یعنی چه چون من همش ساز می زدم سواد این چیز ها را ندارم منظورتون همون با سرعت ارگو و.............هست

الان خیلی زوده برای اینکه بتونین یه قطعه ی جذاب و زیبا و پیچیده توی ذهنتون بسازین .. و همینطور خیلی زوده که به استعداد داشتن و نداشتن فکر کنید (قبلا عرض کردم که اعتقادی به استعداد ندارم)

همونطور که عرض کردم موسیقی از یه ایده ی اولیه شروع میشه که ممکنه شامل دو میزان نت پشت سر هم و با کشش یکسان باشه که خیلی هم ساده و غیر پیچیده و ابتدایی هست .. اما اگر علم این کار رو داشته باشید از همون دو میزان می تونین به یک قطعه ی فوق العاده زیبا برسین ..

ریتم خوانی باعث تقویت درک ریتم در شما میشه و مهارت ریتم خوانیتون قوی میشه و می تونید هر قطعه ای با پیچیده ترین ریتم ها رو با سازتون به سادگی اجرا کنید ..

تمپو همون سرعت آهنگ هستش که با واحد BPM بیان میشه ..

BPM مخفف عبارت Beats Per Minute به معنی ضرب در دقیقه هستش ..

اطلاعات بیشتر :

You can see links before reply(%D9%85%D9%88%D8%B3%DB%8C%D9%82 %DB%8C)

خواهش می کنم دوست عزیزم این چه حرفیه دشمنتون شرمنده ..

بازم هر سوالی دارین حتما بپرسین درخدمتم ..

vivaldi12
Sunday 2 March 2014, 03:18 AM
استاد عزیز به نظرتون بهتره که همزمان با نوازندگی سلفژ کار کنم یا بذارم یه مدت بگذره؟ بعدش اگه میشه چند تا کتاب راجع سلفژ و ریتم معرفی کنید
به نظر شما بهتره از مترونوم استفاده کنم یا ضرب پا؟دلیل؟
هر چند که بعد از نی به تمبک علاقه مندم و عده ای می گویند کسانی که تمبک کار کرده اند ریتم قوی تری دارند نظر شما چیست به نظر شما خوبه که تمبک هم کار کنم واینکه چرا این افراد ریتم شناسی قوی تری دارند؟اگر می شود راجع این موضوع توضیح دهید
وسوال مهم اینکه از کجا بفهمم که استعداد دارم؟ یعنی استعداد هیچ نقشی ندارد(اگر می شود مفصل توضیح دهید...ببخشید که گفتم مفصل:9:

vivaldi12
Sunday 2 March 2014, 10:43 PM
استاد پاسخ دهید ممنون می شم

- - - Updated - - -

به نظر شما با این وضعیت و نیز کار کردن سلفژ و........بعد از چند سال می تونم به صورت حرفه ای اهنگ سازی کنم

Sampler
Monday 3 March 2014, 01:57 AM
استاد عزیز به نظرتون بهتره که همزمان با نوازندگی سلفژ کار کنم یا بذارم یه مدت بگذره؟ بعدش اگه میشه چند تا کتاب راجع سلفژ و ریتم معرفی کنید
به نظر شما بهتره از مترونوم استفاده کنم یا ضرب پا؟دلیل؟
هر چند که بعد از نی به تمبک علاقه مندم و عده ای می گویند کسانی که تمبک کار کرده اند ریتم قوی تری دارند نظر شما چیست به نظر شما خوبه که تمبک هم کار کنم واینکه چرا این افراد ریتم شناسی قوی تری دارند؟اگر می شود راجع این موضوع توضیح دهید
وسوال مهم اینکه از کجا بفهمم که استعداد دارم؟ یعنی استعداد هیچ نقشی ندارد(اگر می شود مفصل توضیح دهید...ببخشید که گفتم مفصل:9:

سلام دوست عزیز ..

به نظر من سلفژ کار کردن بر همه چیز در موسیقی اولویت داره .. اگر می تونید همزمان با ساز زدنتون این کار رو انجام بدین .. اگر ساز زدن رو برای تفریح و دل خودتون می خوایین (که قطعا اینطور نیست) فعلا فقط ساز بزنین سلفژ زیاد مهم نیست .. اما اگر دید حرفه ای نسبت به موسیقی دارین حتما باید سلفژ رو مسلط باشین ..

در مورد مترونوم و ضرب پا .. شما باید بتونین با مترونوم ساز بزنین .. بدون مترونوم ساز بزنین .. با ضرب پا ساز بزنین .. بدون ضرب پا ساز بزنین .. با ضرب پا و مترونوم ساز بزنین .. بدون ضرب پا و مترونوم ساز بزنین ..

خلاصش میشه اینکه در هر حالتی باید بتونین ساز بزنین .. باید بتونین با / بدون مترونوم یا ضرب پا ساز بزنین ..

کتاب برای سلفژ من a new approach to sight singing رو پیشنهاد می کنم .. هرچند که بدون استاد اصلا توصیه نمی کنم کار کنید ..

بله کسانی که تمبک میزنن ریتمشون قوی هست که خب طبیعیه .. چون ساز کوبه ای هست که فقط با ریتم سر و کار داره و در همنوازی ریتم دست ساز کوبه ای هست ..

در مورد استعداد هیچی نمی تونم بگم چون اصلا اعتقادی به استعداد ندارم .. موسیقی کاملا اکتسابی هست دوست من .. اصلا به استعداد فکر نکنید ..

اصلا نمیشه مدت زمان برای آهنگساز شدنتون تعیین کرد .. کاملا بستگی به خودتون ، وقتی که میذارین ، کیفیت تمریناتتون ، استادتون و .. داره ..

vivaldi12
Monday 3 March 2014, 02:33 AM
استاد گلم خیلی ممنون زحمت کشیدید
فقط اگر لطف کنید اسم اون کتاب رو به فارسی بگید و نویسنده و ناشر وتعداد صفحات ممنون می شم
نگفتید که برم تمبک هم کار کنم یا نه؟ علاقه هم دارم......کمی راجع تاثیرات ریتم بگویید
و اگر میشه مراحل موزیسین شدن رو به ترتیب بگید که چه مباحثی رو یاد بگیرم مثلا تئوری - سلفژ و.................(هر چند که می دونم نسبیه)
یه سوال هم از سر کنجکاوی : اینکه شما می گید استعداد وجود نداره پس چطور بعضی شب و روز جان می کنند و اخر سر هم چیز به درد بخوری تولید نمی کنند ولی عده ی با تلاش کمتر قطعات عالی تولید میکنند
و یعنی شما معتقد نیستید که بتهوون و موتسارت و دیگر بزرگان دارای استعداد برتری نسبت به دیگران بوده اند
در اخر جا داره که از شما استاد بزرگ به خاطر پاسخ گویی به سوالات بنده کمال تشکر را کنم ونیز به خود افتخار می کنم که استاد بزرگ و با حوصله ای چون شما دارم که این گونه زیبا جواب میدهد

Sampler
Monday 3 March 2014, 05:28 PM
استاد گلم خیلی ممنون زحمت کشیدید
فقط اگر لطف کنید اسم اون کتاب رو به فارسی بگید و نویسنده و ناشر وتعداد صفحات ممنون می شم
نگفتید که برم تمبک هم کار کنم یا نه؟ علاقه هم دارم......کمی راجع تاثیرات ریتم بگویید
و اگر میشه مراحل موزیسین شدن رو به ترتیب بگید که چه مباحثی رو یاد بگیرم مثلا تئوری - سلفژ و.................(هر چند که می دونم نسبیه)
یه سوال هم از سر کنجکاوی : اینکه شما می گید استعداد وجود نداره پس چطور بعضی شب و روز جان می کنند و اخر سر هم چیز به درد بخوری تولید نمی کنند ولی عده ی با تلاش کمتر قطعات عالی تولید میکنند
و یعنی شما معتقد نیستید که بتهوون و موتسارت و دیگر بزرگان دارای استعداد برتری نسبت به دیگران بوده اند
در اخر جا داره که از شما استاد بزرگ به خاطر پاسخ گویی به سوالات بنده کمال تشکر را کنم ونیز به خود افتخار می کنم که استاد بزرگ و با حوصله ای چون شما دارم که این گونه زیبا جواب میدهد

خواهش می کنم دوست عزیزم این چه حرفیه وظیفمه .. شرمندم نکنین ..

اسم کتاب
a new approach to sight singing هست و من هم نسخه انگلیسیش رو دارم .. نسخه فارسیش رو ندیدم و نمی دونم هست یا نه .. اما سرچ کنید فکر می کنم بتونید پی دی اف انگلیسیش رو پیدا کنید ..

اگر برای اینکه ریتمتون قوی بشه میخوایین تنبک کار کنید نه نکنید .. چون ریتم با سلفژ هم قوی میشه .. اما اگر به این ساز علاقه دارین بحث دیگه ای هستش ..

مراحل موزیسین شدن یا آهنگساز شدن ؟؟

گذروندن دوره ی تئوری و سلفژ .. انتخاب یک ساز تخصصی و تسلط بر اون .. انتخاب ساز پیانو به عنوان ساز دوم (در صورتی که ساز تخصصیتون پیانو نیست) .. گذروندن دوره ی هارمونی .. کنترپوآن .. ارکستراسیون ..

این رسمی ترین حالت موزیسین شدن هست .. اما موزیسین هایی که الان می بینید و فعالیت می کنن (در سبک پاپ) عموما موزیسین شدنشون طبق این روال نبوده :)

اما در زمینه سنتی اغلب موزیسین ها با سواد و کار بلد هستند ..

در مورد استعداد باید بگم چیزی که شما فرمودین که یک موزیسین خیلی تلاش می کنه اما کارهاش شنیده نمیشه اما یه موزیسین دیگه با یه کار می تونه خیلی مشهور بشه از نظر من (در شرایط یکسان) نقش احساس هست نه استعداد ..

vivaldi12
Monday 3 March 2014, 06:08 PM
استاد برای یادگیری اهنگساز شدن کنترپوان و هارمونی و.....هم باید یادبگبریم اخه خیلی ها می گن توی سنتی این ها وجود نداره
و اینکه گفتید پیانو برای موزیسین سنتی تسلط عمومی مورد نیاز هست؟ یا منظورتون کلاسیک بود؟ و اگر میشه بگید چرا باید تسلط داشت؟
و چه فایده ای داره؟
و رک بگم ایا امکان دارد بنده بدون تحصیلات اکادمیک و فقط از طریق کلاس ها اهنگساز سنتی شوم یا نه ؟ چون امروزه کمتر جوانی وارد این حیطه می شود و اکثرا با کارهای پاپ انجام می دهند؟دلیلش چیه که کمتر کسی اهنگساز سنتی می شود؟خیلی سخت است ؟ایا برای شخصی مثل من امکان پذیر است؟

Sampler
Monday 3 March 2014, 06:24 PM
استاد برای یادگیری اهنگساز شدن کنترپوان و هارمونی و.....هم باید یادبگبریم اخه خیلی ها می گن توی سنتی این ها وجود نداره
و اینکه گفتید پیانو برای موزیسین سنتی تسلط عمومی مورد نیاز هست؟ یا منظورتون کلاسیک بود؟ و اگر میشه بگید چرا باید تسلط داشت؟
و چه فایده ای داره؟
و رک بگم ایا امکان دارد بنده بدون تحصیلات اکادمیک و فقط از طریق کلاس ها اهنگساز سنتی شوم یا نه ؟ چون امروزه کمتر جوانی وارد این حیطه می شود و اکثرا با کارهای پاپ انجام می دهند؟دلیلش چیه که کمتر کسی اهنگساز سنتی می شود؟خیلی سخت است ؟ایا برای شخصی مثل من امکان پذیر است؟

راستش چیزایی که من گفتم همگی در مورد موسیقی کلاسیک هست ..

در مورد آهنگسازی سنتی اطلاع دقیقی ندارم که اینا لازمه یا نه ..

100% می تونید بدون تحصیلات آکادمیک آهنگساز سنتی بشین .. تحصیلات آکادمیک چیزی بیشتر از کلاس ها یادتون نمیده ..

چون کسانی که پاپ کار می کنند معمولا خیلی زود به شهرت میرسن و معمولا درآمد خیلی خوبی هم دارن ..

اما مطمئن باشین که به موزیسین ها و آهنگسازان سنتی خیلی نیاز هست .. اگر در این زمینه خوب فعالیت کنید قطعا به جاهای خوبی میرسین ..

100% برای شما امکان پذیره .. فقط شرطش علاقه و پشتکار زیاد هست .. که مورد دوم خیلی مهمتر هستش ..

vivaldi12
Monday 3 March 2014, 08:57 PM
ممنون استاد اینطور که شما گفتید یعنی ممکنه که سلفژ فقط به درد کلاسیک بخوره و به کار سنتی نیاد ؟ شما کسی رو تو این تالار نمی شناسی که ما رو راهنمایی کنه؟ یعنی حتی یک سنتی کار تو این تالار نیست

Sampler
Monday 3 March 2014, 09:45 PM
ممنون استاد اینطور که شما گفتید یعنی ممکنه که سلفژ فقط به درد کلاسیک بخوره و به کار سنتی نیاد ؟ شما کسی رو تو این تالار نمی شناسی که ما رو راهنمایی کنه؟ یعنی حتی یک سنتی کار تو این تالار نیست

نه اصلاااااااااا اینطور نیست ..

100% همه ی چیزایی که گفتم برای سبک سنتی هم هست ..

اما من ترجیح میدم با یه آهنگساز سنتی هم صحبت و مشورت کنید ..

متاسفانه نمی دونم در نت آهنگ آهنگساز سنتی داریم یا خیر ..