PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : سه تار و دلشگان و سوال من!

3tar
Wednesday 22 August 2007, 09:53 AM
سلام عزیزان نت آهنگی عزیز
بچه ها یه سوال برای من پیش اومد. همه اش تقصیر فیلم دلشدگان هست.
توی این فیلم کاسه ی سه تار گردی نداره و پشتش تخته. کسی اگه اطلاعی داره برای من توضیح بده.
تشکر از همه عزیزان

alireza_amirsamimi
Wednesday 22 August 2007, 03:36 PM
از این کارا سازنده ها زیاد انجام میدن ولی بهترین حالت کاسه باید گرد باشه.کجای فیلم؟

Sina_Eftekhari
Wednesday 22 August 2007, 04:39 PM
آقاي ژان دورينگ در كتاب سنت و تحول در موسيقي ايران به نوعي سه تار اشاره كردند كه من نوشته ايشان را عينا نويسم:

"مي توان دو نوع سه تار را از هم متمايز كرد: سه تار عادي, و ديگري سه تار كوچكتر. سه تار عادي رايجتر است, ديگري كه اندازه آن كمتر از 80 سانتيمتر است اغلب از كاسه اي مسطح ساخته مي شده و مرسوم است به سه تار كتابي. اين نوع سه تار براي حمل و نقل بسيار مناسب است.با اين همه چندان رايج نيست, زيرا با وجود اينكه گاهي طول آن با سه تار عادي برابر است از نظر شدت و عمق صداي كافي ندارد.وانگهي شكل كاسه براي درست گرفتن سه تار مناسب نيست".

قكر كنم سه تاري كه شما ديديد از اين نوع باشد.

Majed
Wednesday 22 August 2007, 04:47 PM
منم جایی ندیدم که کاسه صاف باشه... دقیقه چندم فیلم؟

ولی به قول علی اگرم باشه چیز عجیبی نیست.. تازه من یه 3تار دیدم دستش آلمینیومی بود... خیلی خفن بود

3tar
Thursday 23 August 2007, 07:37 AM
البته بگم که من فیلمش را از سی دی دیدم و کامل بود.
یعنی قسمت حذف شده نداشت.
یه جایی توی دست آقای کشاورز بود و یه جای دیگه تو دست یکی دیگه.

اگه اینطور باشه که شما میگید باید سه تار کاسه فلزی هم داشته باشیم. صداش خیلی بلند میشه. آیا داریم؟

jalal_afs
Thursday 23 August 2007, 09:40 AM
منم جایی ندیدم که کاسه صاف باشه... دقیقه چندم فیلم؟

ولی به قول علی اگرم باشه چیز عجیبی نیست.. تازه من یه 3تار دیدم دستش آلمینیومی بود... خیلی خفن بود

منم یه بار تو بهارستان یه ستار دیدم که دستش فلزی بود! چی بود نمی دونم اما آدم فکر می کرد داره گیتار برقی میزنه. صداش هم یه جوری بود! خیلی زیر بود. شاید هم من اشتباه می کنم چون یه نفر فقط داشت امتحانش می کرد.

Hes_r
Thursday 23 August 2007, 02:26 PM
ماجد جان دسته که توی صدا دهی تاثیر نداره

ویولن های اختر هم هستند ولی اونها با بلندگو صدا میدن

کسی اطلاع نداره این سه تار ها بدون بلند گو هم آِیا صدا دارن یا نه

alireza_amirsamimi
Friday 24 August 2007, 12:22 AM
چرا حسام الکی حرف میزنی؟؟؟!!!!مگه ویلونه!! سه تار دسته فلزی مثل سه تار پرده فلزی صدای تیزتزی داره و چون ارتعاش و انتقال صدا فلز در اثر صوت بیشتر از چوب هست لرزش سیمها صدای جابی ایجاد نمیکنه و صدا دلنشین نیست(حداقل من دوست ندارم)

Hes_r
Friday 24 August 2007, 09:18 PM
شرمنده علی جان راست میگی چون در مورد ویولن اینطوره من فک کردم برای سه تار هم باید همین باشه .

باز هم معذرت میخوام .

در مورد سوالم کسی اطلاعی نداره ؟

ehsan_p
Wednesday 29 August 2007, 09:25 PM
با سلام ، همونطور که آقای افتخاری گفتند این نوع سه تار به نام سه تار کتابی یا سه تار عبایی شناخته می شه ، علت ساختش هم ظاهرا این بوده که وقتی می خواستن سه تار رو جابجا کنن به دلیل محدودیت هایی که بوده اونو به این شکل ساختن که راحت زیر عبا جا بگیره و دیده نشه . از نظر صدا هم به پای سه تار عادی نمی رسه. من این ساز رو توی موزه ی ساز کرمان دیدم.

Majed
Thursday 30 August 2007, 02:17 PM
حسام جان بدون بلندگو هم صدا دارن... اما من از یک فرد آگاه که پرسیدم گفت معمولا رو اینها ***** میذارن تا صداشون دلنشین تر یا اون جور که میخوان بشه... چون به نظر منم لطف سازهای معمولی رو نداره

IC
Wednesday 3 October 2007, 03:52 PM
من هم با آقای افتخاری و آقا احسان موافقم
جایی خواندم که به این نوع سه تار که کاسه نداره و صافه سه تار زیر لباسی یا زیر عبایی می گویند برای حمل و نقل آسان و مخفی...

adavood2003
Thursday 4 October 2007, 12:15 AM
sazike daste hapam gereftam ketabiye to aks
man az an saz sakhtam va mojod daram

youtab_f
Wednesday 8 February 2012, 06:50 PM
درود به همگی.هر چند که از تاریخ این تاپیک خیلی گذشته.اما الان که دارم این تاپیک رو نگاه می کنم دوست دارم این رو بگم:
از اونجایی که سه تار ساز عرفانی بوده و درویشان زیاد ازش استفاده می کردن برای اینکه بتونن راحت حملش کنند وزیر عبا قرار بگیره و صدای کمتری داشته باشه، به فرم کتابی هم ساخته میشده.
الان که سه تار الکتریک هم اومده با 3/5 اوکتاو.با قابلیت اتصال به افکت!تازه یک سال هم گارانتی داره!توسط سلمان محمدی ساخته شده.

r_a_m_i_n
Thursday 9 February 2012, 11:01 AM
درود به همگی.هر چند که از تاریخ این تاپیک خیلی گذشته.اما الان که دارم این تاپیک رو نگاه می کنم دوست دارم این رو بگم:
از اونجایی که سه تار ساز عرفانی بوده و درویشان زیاد ازش استفاده می کردن برای اینکه بتونن راحت حملش کنند وزیر عبا قرار بگیره و صدای کمتری داشته باشه، به فرم کتابی هم ساخته میشده.
الان که سه تار الکتریک هم اومده با 3/5 اوکتاو.با قابلیت اتصال به افکت!تازه یک سال هم گارانتی داره!توسط سلمان محمدی ساخته شده.

درود....بله...اصلا بهش میگفتن سه تار زیر عبایی....