PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : چرا فعالیت نی نواز ها تو انجمن انقد زیاد کمه ؟

shomali122
Tuesday 3 December 2013, 04:24 PM
سلام دوستان چرا انقد فعالیت و کمک و همکاری تو انجمن و کلا تو فضای نت واسه نی نوازا انقد زیاد محدود هستش ؟ در کل میشه گفت هیجا تو اینترنت نمیشه پیدا کنی که در مورد نی ادمو ارضا کنه . ؟

من خودم مدت کمی هستش که دنبال نی زدن امدم و چیز زیادی از نی و ........ نمیدونم که بخوام به کسی کمک خاصی کنم و یا اینکه بتونم چیز جدیدی از نی بگم . ولی از کسایی که هستن . سالها دارن کار میکنن خواهش میکنم یکم فعالتر باشن و با نمونه کاراشون و با نت هاشون .و با اموزش هاشون و یا هر طریق دیگه ای کمک کنن و این رغبتو ایجاد کنن که مردم و یا حداقل کسایی که به نی علاقه نسبی دارن دارن به این سمت کشیده بشن و

و بتونن تو این فضا مشکلاتشونو حل کنن . با تشکر

FMETAL
Tuesday 3 December 2013, 04:51 PM
مرحبا دوست عزیز با این تاپیک. اتفاقا این ساز که ریشه بسیار عمیقی در موسیقی‌ ایران دوانده به فرمایش شما بسیار در دنیای مجازی "مهجور" واقع شده. دوستان زیادی هستند که در بخش "نمونه کار ها" بسیار فعال هستند، ولی‌ دریغ از یک ارسال آموزنده. اتفاقا یکی‌ از (به نظر بنده) بهترین نی‌ نوازان جوان ایران، مجتبی عزیز، که اطلاعات بسیاری در رابطه با این ساز دارند، مدیر این بخش هستند.

به امید آنروزی که این انجمن به جایگاهی‌ که در خور شان این ساز هست با کمک دوستان کاربری همچون شما، با حمایت و رهنمود‌های مدیر این بخش، برسد. که می‌رسد.

M_T
Tuesday 3 December 2013, 04:55 PM
سلام دوست من

حق با شماست...

ما در این انجمن دوست نی نواز فعال نداریم.
اما مثلا در بخش نمونه کارها دوستانی هستند که نی می زنند اما در انجمن فعال نیستند...
من خودم نی عربی می زنم و نمونه کار هم میگذارم و در بخش نی هم هر کسی سوالی، مشاوره ای چیزی تا حالا خواسته تا جایی که می تونستم کمکش کردم...

اما خب در کل نی نوازها کم هستند و کم رنگ...

حالا شما خودت بگو ببینم در مورد نی چی میخوای بدونی، من ارضات می کنم...:am

shomali122
Tuesday 3 December 2013, 11:47 PM
مرسی از دوستان که تو بحث شرکت میکنن خدایی نی داره مظلوم واقع میشه نمونه کار دادن چه فایده ای داره وقتی ادم زنبور بی عسل باشه . نمونه کار و هنر وقتی ارزش داره که مثل این دوستمون تو فکر ارتقا هنر خودت و دیگران هم باشی . والا کسی هنر نفهمه هنرت به درد کی باید بخوره ؟ . دوست گرامی ممنونم از لطفت من تو شهر خودمون کلاس نی میرم هرچند تازه کارم ولی در حد خودم و عقل خودم تقریبا اشکالا و نقایصمو تو کلاس سعی میکنم رفع کنم .

ولی اون چیزی که من تو انجمن نی نوازا خیلی دیدم و مشکل خیلی ها هست اینکه نت ندارن . اگه هرکی نت هر اهنگی رو که داره زیبا و دوست داشتنی و مخصوصا خاطره افرین هست بذاره هم من هم فکر کنم همه ادمایی که از نت استفاده میکنن یک عمر ممنونش میشن .

با تشکر

fareyba
Wednesday 4 December 2013, 11:21 AM
نت های آموزش نی نوازی از مبتدی تا متوسط شامل 108 درس

لینک دانلود (You can see links before reply)

fareyba
Wednesday 4 December 2013, 11:44 AM
کتاب اول مربوط به ردیف نوازی می شود در این کتابچه می خوانید
1.معرفی و اشنایی کامل با هفت دستگاه موسیقی سنتی ایران شور وماهور نواو .....
2.معرفی کامل تمام اوازها به همراه تعاریف و موارد استعمال و درجات زیبایی
3.معرفی و شناخت گوشه های موسیقی سنتی ایران به هوراه تعریف و دسته بندی
4.لیست کامل وجامع گوشه ها و در آمد ها و آوازها به صورت دسته بندی شده و جدول بندی
5.معرفی درآمد ها و رنگ ها چهار مضرابها به همراه تعریف ها و موارد کاربرد انها

دانلود کتاب اول دستگاه ها واواز ها
(You can see links before reply)

کتابچه دوم مربوط به نفس گیری صحیح و نی نوازی کاملا ژوست است در این کتابچه می خوانید
1.معرفی 5 صدای اصلی نی بم بم نرم زیر غیث و پس غیس
2.شیوه صحیح نفس گیری برای نی و اراعه راهکارهای عالی و کاربردی
3.لیست تمام نتها در هر صدا و راه تولید کردن انها مثلا تولید سی بمل در صدای بم و می کرن در ....و غیره
4.ویژگی های نی مرغوب
5.شیوه اصولی قرار دادن نی در دهان
6.نکاتی کاملا کاربردی برای نی نوازی راحت
7.نمایش نتها بوسیله عکس و جدا کردن انها در هر صدا
8.راهکارهایی برای تولید صدای ژوست وبدون پارا زیت

دانلود کتابچه دوم تکنیک
های نی نوازی و نفس گیری و نتها
(You can see links before reply)

- - - Updated - - -

نی کامل‌ترین و ظریف‌ترین آلات موسیقی، صدای انسان است و مؤثرترین لحن‌ها در موسیقی، نوایی است که حنجره شخص خوش آواز برآید.
علمای سازشناسی احتمال می‌دهند که نخستین باری که بشر خواست نغمه‌هایی را که به اقتضای حالات مختلف خود از حنجره درمی‌آورد، تقلید کند، به اختراع انواع مختلف نای دست یافت. نوای نی بیش از صدای سازهای زهی به صدای انسان شباهت دارد و لذا به طبیعت نزدیکتر است از این لحاظ این ساز و سازهای مشابه آن از هزاران سال پیش مورد علاقه ملل باستان بوده و اخبار و روایات فراوانی دربارة آن گفته شده است از جمله اینکه می‌گویند حضرت موسی از هواداران نوازندگان نای بوده و مونالا جلا‌الدین از نوازندگان معتبر این ساز به شمار می‌آمده است و همچنین گفته شده که نوای این ساز و بعضی از سازهای دیگر مثل (شیپور و…) را برای علاج بیمارهای روحی مفید و مؤثر می‌دانستند.

- روش تولید صدا:
ساز نی دارای چهار محدودة صوتی (رجیستر Register):

1- بم
۲- اوج
۳- غیث
۴- پس غیث

1- صدای بم: (T) دهانة نی (سرفلزی یا طلقی) را در بین دو دندان جلو تکیه دهید (نیازی به فرو بردن سر نی در بین دندانها نیست) کسانی که بین دو دندان فک بالا باز نیست می‌توانند از سرطلقی استفاده نمایند.
دهنه نی را به میل و راحتی هنرجو می‌تواند در سمت راست یا چپ دهان قرار داده و زبان در پشت دهانة نی و متمایل به عکس جهت قرار گرفتن نی چنان جای بگیرد که مانع ورود هوا به داخل ساز نگردد. آن سمت دهان را که نی در آن جای گرفته با لبها کاملاً بپوشایند (ولی به راحتی نه سفتی) و طرف دیگر لب که آزاد و راحت و بدون تغییر شکل نگهدارید.

در هنگام دمیدن در ساز با گفتن حرف (ت) هوا را به نی بفرستیم و همزمان با گرفتن یک نفس عمیق: یعنی دم گرفتن دم که با عمل پرشدن شکم از هوا و بازدم که هوا را به آرامی بدرون نی می‌فرستیم.

- تمرین تنفس شکمی (دیافراگمی) بدون نی:
۱- شروع به خارج کردن هوا از محدوده شکم با عمل بازدم از ناحیه دهان اگر سخت بود می‌توانیم با حرکت آرام و نرم دستها به عضلات شکم فشار بیاوریم و هوا را خارج نماییم.
۲- حال یک نفس عمیق و آرام با بینی و هوا را داخل ریه‌ها بفرستیم به سمت پایین که می‌تواند باعث پرشدن و به جلو رفتن شکم باشد. و این کار را مکرراً انجام دهیم تا اصطلاحاً ملکه ذهن شود در این تنفس قفسه سینه باید شل و راحت باشد و هیچ حرکتی ننماید و تنها حرکت قابل دیدن حرکت شکم باشد.
منبع You can see links before reply

- - - Updated - - -

10161

- - - Updated - - -

برای اینکه هیچ حقی از ناشر و سایت مطبوعش ضایع نگردد در فایلها هیچگونه ادیتی صورت نگرفته است

shomali122
Wednesday 4 December 2013, 04:27 PM
مرسی دوست گرامی ممنونم از لطف شما. انشالله که همه بیان و شرکت کنن و محیط فعالی ایجاد بشه .

راستی دوستان من که تازه نی شروع کردم تقریبا 2 3 ماه هست اینکه با چند نی کار کنم مفیده یا مضر ؟ من نی سل دیز گرفتم بار اول . الان میخوام نی فا و سل بگیرم میشه نظرتونو بفرمایید ؟

artakhe
Wednesday 4 December 2013, 05:13 PM
سلام
به نظر من سل دیزت رو به حد خیلی خوبی برسون بعد کمکم سراغ بقیه برو
نت یکی از ردیف نوازیارو برات میزارم البته بعد ازاینکه عکس گرفتم ازش تو فضای مجازی نیستش نسخه مجازیش اسکنرم ندارم اما برات عکس میگیرم
موفق باشی

shomali122
Wednesday 4 December 2013, 05:43 PM
مرسی دوست گرامی ممنونم از لطفت

M_T
Wednesday 4 December 2013, 07:58 PM
راستی دوستان من که تازه نی شروع کردم تقریبا 2 3 ماه هست اینکه با چند نی کار کنم مفیده یا مضر ؟ من نی سل دیز گرفتم بار اول . الان میخوام نی فا و سل بگیرم میشه نظرتونو بفرمایید ؟

کسی که تازه وارد عالم موسیقی شده و با نی هم میخواد شروع بکنه باید از نی سل کوک شروع بکنه، چون کوک استاندارد و اصلی هست.
بعد که خوب فواصل و اصول نواختن و ... رو یاد گرفت دیگه هر کوک نی ای رو می تونه کار بکنه...
در ارکستر بصورت رسمی فقط سه تا کوک نی مورد استفاده هست: لا کوک، سل کوک و فا کوک... این سه تا اصلی ترین و پر کاربردترین کوک ها هستند.

- - - Updated - - -

همچنین لازم می دونم از کاربر محترم Fareyba بخاطر مطالب مفیدشون در تاپیک تشکر بکنم، إن شاءالله در کنار همدیگه بتونیم بخش نی رو گرم بکنیم که هم از دور هم بودن لذت ببریم، هم از تجارب همدیگه استفاده بکنیم و هو خدمتی بکنیم به این ساز و هنر.

ارادتمند
مجتبی
:am

shomali122
Thursday 5 December 2013, 03:14 PM
سلام مرسی بابت جوابتون . رستش منم رفته بودم واسه خرید سل ولی سل دییز به من انداختن . یعنی من یه نی نت سل بخرم ؟ بهتره .؟

M_T
Thursday 5 December 2013, 06:29 PM
سلام مرسی بابت جوابتون . رستش منم رفته بودم واسه خرید سل ولی سل دییز به من انداختن . یعنی من یه نی نت سل بخرم ؟ بهتره .؟

سلام

خواهش می کنم.
عزیزم یه نکته بهت بگم نگو نی نت سل، بگو نی سل کوک، نی فا کوک الی آخر...
سل دیز اصلا کوک رایج و جالبی نیست... نی های رایج سه تا هستند: لا کو، سل کوک و فا کوک...
بهترین گزینه برای شروع نی سل کوک هست.

shomali122
Thursday 5 December 2013, 06:37 PM
بنظرت از کی یه نی سل کوک ردیف بخرم ؟

M_T
Thursday 5 December 2013, 07:32 PM
بنظرت از کی یه نی سل کوک ردیف بخرم ؟

هر چه زودتر بهتر، فکر کنم بتونی با سل عوضش بکنی.

اگه نی ات مهر داره، برخی فروشنده ها باید برات عوضش بکنند با یک نی سل...
برو بگو نی ام رو تازه گرفتم چون وارد نبودم اشتباهی بجای سل، بهم سل دیز دادن... حالا میخوام با سل کوک عوضش کنم...

shomali122
Thursday 5 December 2013, 10:13 PM
میخوام اینو داشته باشم . نی خوبی هست . استادم که میگه نی عالی هستش با اینکه 50 خریدم میگه مثل یه نی حرفه ای کارایی داره و تمام نت هارو راحت پیدا میکنه . میخوام اینو داشته باشم یدونه هم سا کوک خوبشو بگیرم . بنظرت از کدوم سازنده نی بخرم نی هاش خوبه ؟

soozney
Thursday 5 December 2013, 10:57 PM
با دیدن این مطالب خواستم تجربه 10 ماهه خودم رو از شروع نی نوازیم براتون بگم ضمنا بنده بدون استاد شروع به نی نوازی کرده ام
در اول باید عرض کنم تو این انجمن بخش نی و نی نوازی بسیار کم کار هست
به دوستانی که تازه شروع به فراگیری نی نوازی می خوان بکنن و یا کرده اند باید بگم که در اول کار باید واقعا عاشق نی باشن چونکه تمرین و ممارست زیادی می طلبه و ممکنه به دلیل سختی یاد گرفتن نی دلسرد بشن و اما برای شروع یاد گرفتن نی باید نحوه تنفس و دم و بازدم درست برای نی نوازی رو یاد بگیرن و تمرین داشته باشن که این تنفس از طریق دیافراگم و شکم انجام بگیره نه از طریق ریه ها که تمرینات خاص خودشو داره برای مثال می تونین از طریق شکم نفس عمیق بکشین و نفس رو با یک ریتم ثابت از طریق لبتون به بیرون بدین
بنده خودم چون ورزشکار حرفه ای بودم و نحوه درست تنفس رو می دونستم مشکلی نداشتم بعد تنفس می رسیم به صداسازی و درآوردن صدای نی که سخترین قسمت یادگیری نی هستش برای سریعترین درآوردن صدای نی و شیوه درست صداسازی از نی به شما پیشنهاد می کنم کلیپ های آموزشی استاد کیانی نژاد که درباره صداسازی از نی هستش رو نگاه کنین و بعد از نگاه کردن با تفکر روی نکات کلیدی مطرح شده در آموزش اقدام به درآوردن صدای نی بکنین مهمترین نکته کلیدی در درآوردن صدا از نی استفاده از حرف (پ) هستش که در آموزش استاد نیز به آن خیلی تاکید می کنن بنده خودم از طریق نگاه کردن به کلیپ آموزشی استاد به سرعت صدای نی رو درآوردم
و اما نکته ای که می خوام به اون اشاره کنم و تجربه خودم هست اینکه بعضی از دوستان گفتن برای شروع آموزش نی نوازی از نی سل کوک استفاده کنین این حرف درسته ولی منم می خوام یه نکته ای رو بگم اگه می خوایین صدای نی قوی مخصوصا صدای بم قوی داشته باشین سعی کنین در کنار نی سل کوک با می کوک هم تمرین داشته باشین چون تمرین با نی هایی که طولشون بیشتره باعث قوی تر شدن صدای نی میشه

M_T
Thursday 5 December 2013, 11:44 PM
میخوام اینو داشته باشم . نی خوبی هست . استادم که میگه نی عالی هستش با اینکه 50 خریدم میگه مثل یه نی حرفه ای کارایی داره و تمام نت هارو راحت پیدا میکنه . میخوام اینو داشته باشم یدونه هم سا کوک خوبشو بگیرم . بنظرت از کدوم سازنده نی بخرم نی هاش خوبه ؟

اگه استادت میگه کیفیت این نی خوبه میتونی نی سل هم از همین مارک بخری...
یا از هر سازنده دیگه ای که نی میخری به فروشنده بگو میبرم استادم چک بکنه اگه گفت خوب نیست پسش میارم و فروشنده هم باید پس بگیره... اینطوری خیال خودت هم راحت خواهد بود که هر نی ای بخری استادت برات چک میکنه، فرقی نمیکنه ساخت کی باشه دیگه...

shomali122
Friday 6 December 2013, 03:29 PM
اکی مرسی داش

shomali122
Friday 6 December 2013, 04:42 PM
. دوستان سه سوال . 1 اندازه ؟ طول و قطر یه نی سل کوک و سل دییز . فاکوک و فادییز کسی میدونه چند . هست ؟ 2 اینکه قطر نی بیشتر باشه صدای بم زیباتر داره درسته ؟ 3 اگه هست ایا همینطور صدای اوج و غیثش هم زیباتر هست یا نه ؟

shomali122
Saturday 7 December 2013, 01:47 AM
هیشکی نمیدونه ؟

M_T
Saturday 7 December 2013, 04:59 PM
. دوستان سه سوال . 1 اندازه ؟ طول و قطر یه نی سل کوک و سل دییز . فاکوک و فادییز کسی میدونه چند . هست ؟ 2 اینکه قطر نی بیشتر باشه صدای بم زیباتر داره درسته ؟ 3 اگه هست ایا همینطور صدای اوج و غیثش هم زیباتر هست یا نه ؟

نی سل بین 50-54 سانت هست معمولا... فا کوک هم 7-8 سانتی بلندتره...
قطر دیوارۀ نی هرچی کمتر بهتر... نی های زیاد کلفت صدا رو خفه می کنند و بم زنبوری قوی ندارند...

smmj
Monday 9 December 2013, 08:24 PM
سلام به سوز نی

با اینکه ده ماهه شرو کردی ولی بزنم به تخته خوب کار کردی
نمونه کاراتو گوش دادم و دوس داشتمشون
منم یه سالی هست شرو کردم. خوداموز با DVD و کتاب تمرین میکنم. ولی دوبار دست به دومن دوتا استاد شدم.
بار اول وختی صدای بمو میخواستم درارم، بار دوم وختی به صدای اوج رسیدم. صدای سومم که خودش درومد!
جونم برات بگه اگه ok باشی دوسدارم آزمایشی یه دوره تمرین جفتی برنامه بریزیم, مثلن یکی دو ماهه, از بچه ها انجمنم اگه کسی میاد بشینیم دورهم پیادش کنیم، ببینیم میشه اینجوری ام کارکرد آیا؟ نظرت چیه؟
من روزی یکی دو ساعت تمرین دارم. هفته ای یکی دوبار دسترسی به اینترنت دارم. کتابای افشارنیا, کیانی نژاد, جاهدم از هرکدوم یکمی تمرین کردم. DVD مقدماتی کاوه سروریان و محمد عابدینی رم تمرین کردم.
واسه تنظیم برنامشم میشه از ایده های شما یا مشورت و سوال از واردترا کمک بگیریم.

خدا یار هممون باشه ایشالا
محمد

soozney
Tuesday 10 December 2013, 08:19 AM
سلام دوست عزیز ممنون از لطفتون
بنده هم خوشحال میشم با شما ارتباط داشته باشم ولی چون بنده تو شهرستان هستم و به استادی دسترسی ندارم می تونم فقط با اینترنت با شما در ارتباط باشم این ایمیل بنده هستش rayan_node@yahoo.com همچنین می تونیم با نرم افزار skype به صورت صوتی و تصویری در ارتباط باشیم