PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : مشکل با یک نت عجیب و غریب

fareyba
Sunday 8 December 2013, 05:55 PM
دوستان تو کتابم یک رابطه وجود داره هرچی فکر می کنم اشتباه است نظر شما چیه
یک نت سیاه مساوی دو تا چنگ که این خودش مساوی سه تا چنگه
خوب مگه سه تا چنگ یک سیاه نقطه دارنیست؟ پس چطوری مساوی یک نت سیاه است
البته زیرش خط کشیده نوشته سه ولی من تو پاورقی توضیحی در مورد این سه ندیدم
البته میدونم اشتباه چاپیه خطش زدم درسش کردم با این چاپشان نمی گن مبتدیها غلط غلوط یاد می گیرن

Honey_Shababi
Sunday 8 December 2013, 06:21 PM

سلام

درصورتی 3 تا نت چنگ برابر یک نت سیاه هست که این سه نت، تریوله باشند.

به تصویر زیر دقت کنید دوست عزیز

هر سه نتی که زیر (یا بالاشون) با علامت 3 مشخص شده، تریوله هستند و ارزش زمانیشون برابر 1 نت سیاه هست.

You can see links before reply .jpg

البته میدونم اشتباه چاپیه خطش زدم درسش کردم با این چاپشان نمی گن مبتدیها غلط غلوط یاد می گیرن

بهتون توصیه میکنم حتما زیر نظر استاد کار کنید. چون در غیر اینصورت ممکنه در درک مفاهیم تئوری موسیقی دچار مشکل بشید.

fareyba
Sunday 8 December 2013, 06:54 PM
بسم ا... رحمن رحیم ببخشید در نهایت من اشتباه کردم یا کتاب خوب این چطوریه مگه میشه سه تا چنگ بشه دوتا چنگ یعنی یه جوری خلاصه نویسیه یعنی منبعد من هرجا دو تا چنگ دیدم یعنی سه تا چنگ دارم مبینم یا هرجا سه تا چنگ دیدم مبنا بر دوتا بذارم البته خوبه کلی از خط نت را با حذف چنگهای اضافی خلوت می کنم هر جاهم سیاه نقطه دار دیدم جاش سیاه بذارم خیلی خوبه این سرایش و ضرب پایه سیاه نقطه دار گیجم کرده بود حالا که فهمیدم همون سیاه و یه ضربه پا برام راحت شد الان فهمیدم مرسی

Honey_Shababi
Sunday 8 December 2013, 08:03 PM
بسم ا... رحمن رحیم ببخشید در نهایت من اشتباه کردم یا کتاب خوب این چطوریه مگه میشه سه تا چنگ بشه دوتا چنگ یعنی یه جوری خلاصه نویسیه یعنی منبعد من هرجا دو تا چنگ دیدم یعنی سه تا چنگ دارم مبینم یا هرجا سه تا چنگ دیدم مبنا بر دوتا بذارم البته خوبه کلی از خط نت را با حذف چنگهای اضافی خلوت می کنم هر جاهم سیاه نقطه دار دیدم جاش سیاه بذارم خیلی خوبه این سرایش و ضرب پایه سیاه نقطه دار گیجم کرده بود حالا که فهمیدم همون سیاه و یه ضربه پا برام راحت شد الان فهمیدم مرسی

خلاصه نویسی نیست دوست عزیز ... موقعی که علامت 3 زیر یا بالای نت قرار بگیره، این تعریف عوض میشه. در سایر موارد، قانون دیرند نت ها سر جای خودش هست.

Sampler
Sunday 8 December 2013, 09:16 PM

سلام دوست عزیز ..

همونطور که دوست خوبم راهنمایی کردن حتما و حتما زیر نظر استاد کار کنید ..

این مفهوم با نوشتن متن به راحتی منتقل نمیشه و باید اجراش کرد تا متوجه بشین .. (مثل بسیاری از مفاهیم تئوری که بدون حضور مدرس ممکنه درکشون مشکل باشه)

اگر قصدتون اینه که یه کم جدی تر به موسیقی بپردازین پیشنهاد می کنم حتما سلفژ کار کنین ..

fareyba
Sunday 8 December 2013, 09:46 PM
خوب منم کتاب گرفتم با سی دی سلفژ کار می کنم دیگه این نت عجیب غریب را دیدم تازه یه جور دیگشم پیدا کردم روش عدد شیش گذاشته البته حالا دیگه با توضیح دوستان فهمیدم وقتی سه تا چنگ روش سه باشه میشه همون سیاه این که شیش روش داره میشه دوتا نت ساه یا همون سفید

you3f
Sunday 8 December 2013, 10:13 PM
دوستان خیلی خوب توضیح دادند. اما بطور دقیقتر:
در حالت عادی، در میزان های با میزان نمای ساده، هر ضرب رو میشه به دو قسمت تقسیم کرد:
برای مثال اگه واحد ضرب سیاه باشه، میشه به دو چنگ و یا چهار دولاچنگ و ... تقسیم کرد که اینها همه مضربی از دو هستند.
یا سفید و گرد و حتی چنگ هم همینطور.
تریوله (سه بر یک)، برای این بوجود اومده که بتونیم در این میزانهای ساده تقسیم بندی سه تایی هم برای واحد ضرب داشته باشیم.
بنابراین، اگر سه نت چنگ که بالا یا پایینش عدد 3 قرار گرفته بود (که به معنای تریوله است). یعنی اون سه نت باید در زمان یک نت سیاه نواخته بشن.
بصورت خیلی عامیانه و ساده تر بگم:
مثلا قطعه ای را فرض کنید با واحد ضرب سیاه و تمپوی 60
عمر یک نت سیاه در این قطعه مساوی یک ثانیه است. نت چنگ، نیم ثانیه(2 نت چنگ مساوی یک ثانیه).
و حالا در این قطعه اگر سه نت چنگ بصورت تریوله آمده باشند، باید طوری این سه نت اجرا گردند که مجموعا یک ثانیه طول بکشه.
در فایل پیوست ببینید، زمان اجرای حلقه های قرمز کاملا با هم برابر است و اجرای هر حلقه باید به اندازه ی یک ضرب (در اینجا یک ثانیه) طول بکشد:

fareyba
Sunday 8 December 2013, 10:30 PM
الان دقیقا متوجه شدم خدا از برادری کمتان نکنه دوستان گفتن نمیشه توضیح داد ترس به جونم افتاده بود که اوله کاری چقدر مطلب سخته که اساتید نمی تونن توضیح بدن الان کامل کامل فهمیدم

you3f
Sunday 8 December 2013, 10:37 PM
خوب منم کتاب گرفتم با سی دی سلفژ کار می کنم دیگه این نت عجیب غریب را دیدم تازه یه جور دیگشم پیدا کردم روش عدد شیش گذاشته البته حالا دیگه با توضیح دوستان فهمیدم وقتی سه تا چنگ روش سه باشه میشه همون سیاه این که شیش روش داره میشه دوتا نت ساه یا همون سفید
فرمولی رو بهتون میدم امیدوارم کمک کننده باشه.
این ترتیب رو در نظر داشته باشید = 1.سه لاچنگ، 2.دولاچنگ، 3.چنگ، 4.سیاه، 5.سفید، 6.گرد.

برای تریوله(سه بر یک):
مدت زمان اجرای مجموع این سه نت (تریوله)، باید برابر با یک مرحله بالاتر از شکل نتی که در تریوله آمده است باشد.
یعنی اگر سه نت دولاچنگ بود که به حالت تریوله آمده بود، مجموع سه نت باید برابر با یک چنگ اجرا شود.
اگر سه نت سیاه بود که به حالت تریوله آمده بود، برابر با یک نت سفید اجرا شود.
و ...

برای شش بر یک:
در اینجا دو مرحله بالاتر بروید.
یعنی اگر شش نت چنگ بود که عدد شش بالاش قرار داشت، مجموع شش نت باید برابر با یک سفید اجرا شود.
یا اگر شش نت دولاچنگ بود، مجموع شش نت باید برابر با یک سیاه طول بکشد.
و ...

- - - Updated - - -

فرمولی رو بهتون میدم امیدوارم کمک کننده باشه.
این ترتیب رو در نظر داشته باشید = 1.سه لاچنگ، 2.دولاچنگ، 3.چنگ، 4.سیاه، 5.سفید، 6.گرد.

برای تریوله(سه بر یک):
مدت زمان اجرای مجموع این سه نت (تریوله)، باید برابر با یک مرحله بالاتر از شکل نتی که در تریوله آمده است باشد.
یعنی اگر سه نت دولاچنگ بود که به حالت تریوله آمده بود، مجموع سه نت باید برابر با یک چنگ اجرا شود.
اگر سه نت سیاه بود که به حالت تریوله آمده بود، برابر با یک نت سفید اجرا شود.
و ...

برای شش بر یک:
در اینجا دو مرحله بالاتر بروید.
یعنی اگر شش نت چنگ بود که عدد شش بالاش قرار داشت، مجموع شش نت باید برابر با یک سفید اجرا شود.
یا اگر شش نت دولاچنگ بود، مجموع شش نت باید برابر با یک سیاه طول بکشد.
و ...

fareyba
Sunday 8 December 2013, 10:42 PM
استاد خیلی خوب فهمیدم همین بود از صبح تا حالا داشتم ناشر را نفرین می کردم چرا تو چاپ کتاب دقت نکرده تازشم کلی به معلوماتم افتخار کردم همه کتاب را با لاک غلط گیر اصلاح کردم خندم می گیره من خیلی بیسوادم خجالت کشیدم ببخشید