PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : چگونه مضراب چپ را قويتر کنيم؟

Razoniaz
Saturday 25 August 2007, 08:30 AM
با سلام خدمت همه شما هنرمندان عزيز.
بدون شک همه ما از ضعيف بودن مضراب چپ‌مان رنج مي‌بريم. ولي آيا تا بحال فکر کرديم که واقعا علت اين موضوع چيه؟ خوب شايد جواب بديم علت اينه که اکثر ما راست‌دست هستيم، و به همين خاطر دست چپمون نه تنها در مضراب زدن بلکه در همه کارها ذاتا ضعيفتره . ولي ... دوست داريد يک نکته بسيار جالب براتون بگم؟ تا حالا با چند سنتور نواز چپ دست روبرو شدم خوب فکر مي‌کنيد کدوم مضرابشون قوي‌تره چپ يا راست؟ اگر جوابتون مضراب چپه بدونيد که کاملا اشتباهه. همه اونها با اينکه چپ دست هستند ولي بدون استثناء مضراب راستشون قوي‌تره. خوب واقعا علت چيه؟؟؟

بهتره يه سري توي کتابهايي که با اونها نواختن سنتور را شروع کرديم بزنيم! کتاب دستور سنتور استاد فرامرز پايور، کتاب دستور سنتور استاد پرويز مشکاتيان و کتاب شيوه سنتور نوازي استاد پشنگ کامکار مسلما بسياري از ما نواختن سنتور را با يکي از اين سه کتاب شروع کرديم. خوب درس اول کتابها را مي‌بينيم. با چه مضرابي شروع مي‌شه؟ خوب حالا نتهاي درس را مي‌شماريم نتهايي که با مضراب راست نواخته مي‌شه بيشتره يا اونهايي که با دست چپ نواخته مي‌شه؟ سرضربها(نتهاي اول هرميزان که بايد قويتر نواخته بشه) با چه دستي نواخته مي‌شند؟
بياييد يه نگاه کلي به کتابها بندازيم. کلا توي کتابهاي سنتور تعداد مضرابهاي چپ بيشتره يا راست؟ آيا تا حالا پيش‌درآمد، رنگ يا چهارمضرابي را ديديد که با مضراب چپ شروع بشه؟ آيا تا حالا درابي که با دست چپ شروع بشه ديديد يا تا حالا همچين درابي زديد؟!

طبق شواهد بالا مي‌شه نتيجه گيري کرد که علت ضعف مضراب چپ که هم در افراد راست دست و هم در افراد چپ دست مشترک است، به خاطر طرز آموزشي است که هنرجو در طول دوران آموزشي دريافت نموده است. بنابراين با آموزش صحيح و منظم مي‌توان مضراب چپ را پرورش داد و نيرومند ساخت.
در قسمت‌هاي بعدي تجربه‌هايي را که هم در طول دوره تدريس و هم در طول دوره هنرآموزي خود بدست آورده‌ام در اختيار شما هنرمندان عزيز قرار مي‌دهم.
به اميد ديدار.

Amir
Saturday 25 August 2007, 11:32 PM
با سلام خدمت شما دوست عزیز

به وب سایت خودت خوش اومدی

هدف ما در این محیط گرم و صمیمی خدمت به موسیقی ایران و فرهنگ ایرانی هست

از مطلب خوبتون ممنونم

معمولا دوستان از دکمه تشکر استفاده می کنند ولی بنده قانون شکنی کرده و در قالب یک پست از تجربیات شما تشکر می کنم

امیدوارم در اینجا و در کنار هم بتونیم کاری بکنیم و سازهای زیبا ولی فراموش شده ای مثل سنتور رو در بین جوانان رونق بدیم

با تشکر
موفق باشید
مدیر کل وب سایت نت آهنگ
امیرحسین خوش لفظ

Hes_r
Sunday 26 August 2007, 10:39 AM
دوست من به وب سایت خودت خوش اومدی

از این کساله ی خوبی که مطرح کردی ممنون

من خودم سنتور کار نکردم و تخصصی ندارم ولی خوبم میخوام نظرم رو در قالب یه سوال ازت بپرسم

منم قبول دارم که عامل تمرین خیلی خیلی مهمه و باید با تمرین مضراب چپ رو هم قوی کرد . ولی به نظر هیچ عامل دیگه ای موثر نیست ؟؟

یعنی فرض کن اگه به یه کاربر ساده و ابتدایی که تازه میخواد سنتور رو شروع کنه مضراب بدی و شروع کنه به زدن دست چپش با دست راستش برابری میکنه ؟؟؟

Razoniaz
Sunday 26 August 2007, 11:58 AM
دوست من به وب سایت خودت خوش اومدی

از این کساله ی خوبی که مطرح کردی ممنون

من خودم سنتور کار نکردم و تخصصی ندارم ولی خوبم میخوام نظرم رو در قالب یه سوال ازت بپرسم

منم قبول دارم که عامل تمرین خیلی خیلی مهمه و باید با تمرین مضراب چپ رو هم قوی کرد . ولی به نظر هیچ عامل دیگه ای موثر نیست ؟؟

یعنی فرض کن اگه به یه کاربر ساده و ابتدایی که تازه میخواد سنتور رو شروع کنه مضراب بدی و شروع کنه به زدن دست چپش با دست راستش برابری میکنه ؟؟؟

دوست گرامي باسلام و با تشکر از اظهار نظر شما در مورد اين مطلب.
بدون شک عوامل زيادي در تقويت مضرابها وجود دارد ولي مهمتر از همه آموزش صحيح و تمرين منظم و مداوم مي‌باشد. مسلما يک مبتدي بدون آموزش صحيح و مراقبت استاد هرچقدر هم تمرين کند (از آنجا که به شيوه نواختن صحيح مضراب آگاهي کامل ندارد) نمي‌تواند به پيشرفت چشمگيري دست پيدا کند.

Razoniaz
Saturday 1 September 2007, 09:32 AM
با سلام خدمت همه شما هنرمندان عزيز
همانطور که قول داده بودم، قصد دارم تجربيات خودم را در مورد چگونگي قوي کردن مضراب چپ، به صورت يک دوره آموزشي در اختيار شما عزيزان قرار بدهم.
اميدوارم که مورد توجه و استفاده شما هنرمندان عزيز قرار گيرد.
قبل از شروع بهتره به دو نکته مهم اشاره کنم:

نکته اول: رعايت کردن شيوه گرفتن صحيح و نواختن صحيح مضراب مي‌باشد. براي گرفتن مضراب بايد توجه کرد که انگشت اشاره در داخل حلقه و انگشت شست در گودي پشت حلقه مضراب و سه انگشت ديگر چسبيده به هم زیر حلقه مضراب قرار گيرند. دقت کنيد که انگشت شست دقيقا در گودي پشت حلقه قرار بگيرد نه پائينتر. نوک انگشت اشاره تقريبا حدود پنج ميليمتر از حلقه مضراب بيرون مي‌آيد و سه انگشت ديگر بايد در يک رديف و به صورت چسبيده به هم زير حلقه مضراب قرار گيرند، توجه نماييد انگشتها را در کف دست جمع نکنيد. مضراب را محکم در دست بگيريد و هنگام نواختن مضراب حتما با مچها ضربه بزنيد.

نکته دوم: حتما حتما روبروي آينه تمرين نماييد. دقت نماييد که اين کار باعث مي‌شود پي به ضعف‌هايي که در گرفتن و نواختن مضراب وجود دارد ببريد و آنها را برطرف نماييد. بعد از يکماه که اين کار را انجام داديد پي به اثر معجزه‌آساي آن خواهيد برد. (روي جانان طلبي آينه را قابل ساز)

و اما اولين درس و اولين تجربه:
در هر مرحله‌اي از سنتور نوازي که هستيد چه مبتدي، چه متوسط و چه حرفه‌اي، دوباره به سراغ کتاب دستور سنتور استاد فرامرز پايور برويد و سعي کنيد درسهايي را که امکان دارد با مضراب عکس بنوازيد. يعني تمام مضرابهاي راست را با مضراب چپ و تمامي مضرابهاي چپ را با مضراب راست بنوازيد. دقت کنيد هنگام نواختن درس، سرضربها را که اکنون با دست چپ نواخته ميَ‌شوند مانند قبل قوي اجرا کنيد. در کل نبايد هيچگونه تغييري در صداي حاصله از نواختن درس بگوش برسد.
حتما اين شيوه را براي قسمت دوم کتاب که مربوط به ريزها ، تکيه‌ها و درابها و ... مي‌باشد را نيز بکار ببريد.

در آينده اتودهايي براي قوي کردن دست چپ در خدمت شما عزيزان قرار خواهم داد.

nabegheh95
Saturday 3 November 2007, 02:55 PM
در هر مرحله‌اي از سنتور نوازي که هستيد چه مبتدي، چه متوسط و چه حرفه‌اي، دوباره به سراغ کتاب دستور سنتور استاد فرامرز پايور برويد و سعي کنيد درسهايي را که امکان دارد با مضراب عکس بنوازيد. يعني تمام مضرابهاي راست را با مضراب چپ و تمامي مضرابهاي چپ را با مضراب راست بنوازيد. دقت کنيد هنگام نواختن درس، سرضربها را که اکنون با دست چپ نواخته ميَ‌شوند مانند قبل قوي اجرا کنيد. در کل نبايد هيچگونه تغييري در صداي حاصله از نواختن درس بگوش برسد.
حتما اين شيوه را براي قسمت دوم کتاب که مربوط به ريزها ، تکيه‌ها و درابها و ... مي‌باشد را نيز بکار ببريد.

خیلی سخته ها !!!
:ag

Hes_r
Sunday 4 November 2007, 03:16 PM
نابغه جان همه چیز با تمرین راحت میشه .

Razoniaz
Monday 5 November 2007, 11:23 AM
با سلام خدمت همه شما هنرمندان و هنردوستان عزيز
همونطوري که قول داده بودم اولين اتود براي تقويت مضراب، بخصوص مضراب چپ را در اختيار شما عزيزان قرار مي‌دهم.
لطفا در نواختن اين اتود به نکات زير توجه فرمائيد:

دقت کنيد که صداي مضرابهاي راست و چپ دقيقا يکسان و شفاف بگوش برسد.
همانطور که براي ميزان اول مضراب گذاري شده حالت مضراب براي همه قطعه (بغير از مضرابهاي جفت) راست چپ چپ راست - چپ راست راست چپ مي‌باشد .
براي نتهاي کرن از علامت p استفاده شده است.
علامت "9" که در بعضي ميزانها براي نت فا استفاده شده است بدين معني است که براي نواختن نت فا از خرک نهم استفاده شود.
در ابتداي کار تا جايي که امکان دارد سعي کنيد با سرعت بسيار کم، قطعه را بنوازيد و سپس بتدريج سرعت را بالا ببريد.

لینک دانلود فایل (You can see links before reply)
منتظر پيشنهادات و انتقادات شما عزيزان هستم.
با آرزوي موفقيت براي همه شما عزيزان

nabegheh95
Monday 5 November 2007, 12:42 PM
ببخشید! پس اون اولين درس و اولين تجربه رو چیکار کنیم؟ بعد از این تمرین(اولین اتود) انجام بدیم، یا قبلا باید اون رو تمرین کرده باشیم و بعد به اولین اتود بپردازیم؟

Razoniaz
Monday 5 November 2007, 12:55 PM
ببخشید! پس اون اولين درس و اولين تجربه رو چیکار کنیم؟ بعد از این تمرین(اولین اتود) انجام بدیم، یا قبلا باید اون رو تمرین کرده باشیم و بعد به اولین اتود بپردازیم؟

دوست عزيز شما مي‌تونيد اين اتود را همزمان با تمرين قبل انجام دهيد.
با آرزوي موفقيت براي شما

Razoniaz
Saturday 17 November 2007, 12:31 PM
با سلام خدمت همه شما دوستان عزيز
از همه شما عزيزان خواهشمندم نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خودتون را راجع به اين تاپيک بنويسيد. جالب نيست که بحث‌ يکطرفه باشه.

Amir
Saturday 17 November 2007, 12:33 PM
دوستان سنتور نواز با من نبودا من ویولن می زنم

با شماها بود که یا خیلی استادید و کلاس میذارید

یا خیلی مبتدی هستید و روتون نمیشه پست بزنید

محسن جان بی نهایت ممنونم انشالله بخش سنتورمون با وجود امثال شما پربار خواهد شد

خب شرمنده بحث تاپیک منحرف شد دوستان به موضوع تاپیک بپردازید

shaahin18
Tuesday 15 July 2008, 11:24 PM
خوبه که دست چپ رو تقویت کنیم و این روشهایی که فرمودید خیلی کمک میکنند.مثلا همین جا به جا کردن چپ و راست.
اما نت نویس ها هم در نوشتن نت ها این مساله رو که دست چپ ضعیفتر کار میکنه رو مد نظر دارند.مثلا نتهایی که احتیاج به قدرت داره با دست راست نوشته اند.که بعضی جاها میبینیم که چند نت پشت سر هم با دست راست زده میشه.
البته همونطور که گفتم خیلی خوبه که جفت دستامون قوی باشن.
من روش شما رو که جا به جا کنید رو قبلا تمرین کردم.
اما استاد پایور خیلی روی این مساله حساس هستند که نت چپ رو با حتما حتما با چپ و راست رو با راست باید زد.و بعضی جاها که خیلی سخته با چپ یه نت رو زد، و با راست راحت تر میشه زد،اجازه جابهجایی نمیدن.
استادم تعریف میکنن که در یه اتاق دیگه نشسته بوده و سنتور میزده و استاد پایور یه اتاق دیگه بوده.بعد استاد پایور وقتی همو میبینن میگه فلان جا به جای چپ ، راست زدی!!!
ببینین چه استعدادی از یه اتاق دیگه متوجه این اشتباه شدن.جل الخالق.

خیلی ممنون از اموزشتون

ajpt
Tuesday 29 July 2008, 08:33 AM
سلام دوستان منم یه مبتدی که تازه ثبت نام کردم منم چپم ضعیفه الانم کتاب دستور سنتور درس 27 ( شهر آشوب ) هستم ولی با این متد یکم داره چپ قوی میشه مرسی مرسی مرسی

Razoniaz
Sunday 23 November 2008, 01:26 PM
سلام دوستان منم یه مبتدی که تازه ثبت نام کردم منم چپم ضعیفه الانم کتاب دستور سنتور درس 27 ( شهر آشوب ) هستم ولی با این متد یکم داره چپ قوی میشه مرسی مرسی مرسی

امیدوارم موفق باشید خوشحالم که این روش بهتون کمک کرده

Majed
Sunday 23 November 2008, 01:46 PM
رازو نیاز عزیز چرا مطلب رو با این همه طرفدار نتیجه بخشی ادامه نمیدید؟

Razoniaz
Monday 24 November 2008, 01:23 PM
رازو نیاز عزیز چرا مطلب رو با این همه طرفدار نتیجه بخشی ادامه نمیدید؟

من خوشحال می شم اگه کاری از دستم بر بیاد برای دوستان عزیز انجام بدم. اگه بدونم که این بحث به عزیزان کمک می کنه حتما ادامه اش می دم.

a1367h
Saturday 29 November 2008, 01:46 AM
منم دستور سنتور رو دارم میزنم.
الانم تمرین 21 رو دارم میزنم.
عرضم به حضورتون که یه نکته وجود داره ....
و اون اینه که از استارت کار یعنی تمرین اول از تند زدن بپرهیزید.
همه جای کتاب پایور این نکته نوشته شده ولی کو گوش شنوا.
چند جلسه ای آموزشگاه رفتم ولی دستم بد تر شد.
اصلا با تمپوی نوشته شده کار نمیکنن و فقط میخوان کلاس تموم شه و پولشون رو بگیرن.
الان یک سال هست که دارم دستور سنتور رو میزنم تازه تمرین 21 رسیدم.
فکر نکنید کند ذهن هستم نه دارم اصولی کار میکنم.
اینقدر خوب و روان میزنم که حتی تمرین اول هم برای شما دلنشین به نظر میرسه.
شاگرد هم دارم.
از لحاظ دست چپ هم مشکلی نمیبینم.
گاهی که وقت زیادی میذارم هر دو دستم خسته میشه.
ولی تا حالا احساس ضعف نکردم.
لطفا با تمریناتی که میدید دست جونای مردم رو خراب نکنید.
جا به جا زدن هیچ فایده ای نداره.
به نظر من هرکسی میخواد دست چپش قوی بشه مثل من فقط و فقط از تند زدن پرهیز کنه.
خدا پرهیز کاران را دوست دارد دوست عزیز.
استاد پایور کارشون رو بلدن.
با آرزوی سلامتی استاد پایور

Razoniaz
Saturday 29 November 2008, 08:16 AM
دوست عزیز با سلام
قبل از هرچیز از اینکه نظر خودتون رو صادقانه گفتید ممنونم
ولی در صحبت های شما مواردی وجود دارد که برای رفع سوء تفاهم باید درباره آنها توضیح دهم.
یکی اینکه من اصلا قصد جسارت به استاد عزیز آقای پایور را نداشته ، ندارم و نخواهم داشت چرا که خود را لایق این کار نمی دانم. ولی با تعصب و پایبند بودن به یک سری اصول ثابت مخالفم. شما بهتر از من می دانید اگر نوآوری نبود اساتیدی مانند آقایان پایور، مشکاتیان، اردوان کامکار و ... نبودند. آنها ماندگار شدند چون تغییر را پذیرفتند و خواستند همواره گامی جلوتر از پیشینیان خود باشند.
و اما در مورد این روش تمرین، به اطلاع شما دوست عزیز برسانم این روشی است که آقای اردوان کامکار برای تقویت دست چپ هنرجویان خود به کار می گیرد و به نظر من نه تنها هیچ منافاتی با کار اساتید قبلی ندارد بلکه تکمیل کننده آن است.
در ضمن دوست عزیز اگر من این روش را خودم امتحان نکرده بودم و اثرات آنرا ندیده بودم مطمئنا آنرا به بقیه پیشنهاد نمی کردم. چون اصلا قصد خراب کردن دست جوونای مردم را ندارم.

لینک دانلود تمرین دوم (You can see links before reply)

Khashayar
Thursday 4 December 2008, 06:31 PM
درود
a1367h عزیز شما هنوز دستور سنتور رو نزدید بعد شاگرد گرفتید؟شما به این نمیگید خراب کردن ذهن مردم نسبت به موسیقی؟در سخنان شما دوست عزیز و گل تناقض زیاد هست شما اگه اعتقاد دارید که استاد پایور کارش خودشو بلده چرا به گفته ایشون کار نکردید و کل کتاب به انضمام تمرینات قسمت دوم در شش ماه تمام نکردی و در طی یک سال هنوز قسمت اول کتاب رو تمام نکردی و درس 21 که گل گندم هست رو داری میزنی؟این یعنی شکست.ببین دوست عزیز این که تند نزنید و... معنای متفاوتی با آنچه شما فکر میکنید دارد.همونطور که گفتی استاد پایور در کل کتاب یاد آوری کرده که از سرعت بپرهیزید در چند بخش از کتاب هم گفته در اینجا میتوانید تمرینات قبل رو کمی تند تر بزنید شما به این مطالب هم توجه کردی؟اصولی کار کردن به معنای آرام زدن نیست و فاکتور های زیادی وجود دارد که شما رو اصولی میکند.پس به نظرم شما ابتدا نگرش خودت رو نسبت به این شیوه غلط که پیش گرفتی اصلاح کن تحقیق کن از محضر اساتید مختلف بهره ببر و.. تا موسیقی رو بیشتر درک کنی.و جایی هم گفتی که دست چپت قوی هست ببینم شما قطعات مشکاتیان رو هم میتونی بزنی یا حتی چهار مضراب ها و رنگ ها و... یا اصلا جای دوری نریم چهار مضراب دشتی خود دستور سنتور یا اصلا چهار مضراب سه گاه یا حربی و... اینجا باز مشخصه که تعریف دقیقی از قوی بودن دست چپ یا ضعیف بودنش نداری.
اینایی که گفتم نه روی خصومت بود و نه ارشاد و یا هرچیز دیگه فقط از روی وظیفه و دوستی گفتم.مگه نه اینکه تو نت آهنگ همه با هم دوستن؟ پس من هم خواستم وظیفه دوستی خودم رو انجام بدم.
مرسی.

fatemi
Monday 23 February 2009, 08:31 PM
سلام وممنون از مقالتون
فاطمی

vahid9987
Monday 20 February 2012, 06:58 PM
رازو نیاز عزیز من این پستو هیف که دیر پیدا کردم ولی در کل برا من کم کم تاثیر گذاره از محضر شما خواهش میکنم که این تاپیک رو راکد نذارید

Razoniaz
Monday 20 February 2012, 09:44 PM
رازو نیاز عزیز من این پستو هیف که دیر پیدا کردم ولی در کل برا من کم کم تاثیر گذاره از محضر شما خواهش میکنم که این تاپیک رو راکد نذارید

سلام دوست عزیز. چشم حتما به یاری شما دوستان عزیز این پست رو دوباره فعالش می کنیم. اگر توی این بحث، سوال یا موردی هست حتما بفرمایید.

sheroshoor
Wednesday 22 February 2012, 06:50 PM
باز هم گل کاشتی

AminSantori
Friday 20 April 2012, 06:44 PM
سلام
ممنون از راز و نیاز که اینقدر وقت میگذاره و همه جا حضور و تلاش و زحماتش حس میشه

میخواستم بگم خود من هم جزو دست چپ ها البته از نوع خیلی ضعیفش هستم که دارم تلاش میکنم بهتر بشم
در اینکه تمرین یا مضراب بسیار کمک کننده است شکی نیست اما دوستان توجه کنند که طبق تحقیقات و مشاوراتی که من داشتم متوجه شدم میشه با نرمش مچ هم دست را تقویت کرد، همین که بدون مضراب هم با مچ ضربه بزنیم حالا میخواد هیچی دستتون نباشه یا یک مداد بلند فرقی نمی کنه، فقط اینکه دست چپ را عادت بدیم به ضربه زدن با مچ، راه حل خوبیه
دوستان توجه کنند دمبل زدن و یا چیزهای سنگین را با مچ تکان دادن اصلا تاثیری نداره و حتی موجب میشه عضله تحت فشار قرار بگیره، درصورتیکه عضله های یک نوازنده سنتور باید در ریلکس ترین حالت باشه تا انعطاف پذیری بالایی داشته باشه
از دوستان و اساتید میخوام اگر روش اشکال داره، اطلاع بدهند

hakhaman
Friday 11 May 2012, 12:50 AM
سلام من به توصیه یکی از دوستان از طریق اینکه روسری ببندم به گردن و دستم دارم تمرین مضراب میکنم ولی صدای مضرابهام خیلی بم هستش میخوام ببینم ایا این روش درسته یا نه ؟ اگه روش دیگه ای برای زدن ریز میدونین لطف کنین راهنمایی کنین .آدرس ایمیل : m_ch4183@yahoo.com

sheroshoor
Friday 11 May 2012, 05:23 PM
دوستان سلام من میخواستمبپرسم که آیا فرم و وزن مضرابها هم میتونه برای بهتر شدن مضراب چپ نقشی داشته باشهد یا نه چون خودم مضرابهای زیادی امتحان کردم و با هرکدوم به یک مشکلی برخورد کردم .

sheroshoor
Friday 11 May 2012, 05:26 PM
دوست عزیز با سلام
قبل از هرچیز از اینکه نظر خودتون رو صادقانه گفتید ممنونم
ولی در صحبت های شما مواردی وجود دارد که برای رفع سوء تفاهم باید درباره آنها توضیح دهم.
یکی اینکه من اصلا قصد جسارت به استاد عزیز آقای پایور را نداشته ، ندارم و نخواهم داشت چرا که خود را لایق این کار نمی دانم. ولی با تعصب و پایبند بودن به یک سری اصول ثابت مخالفم. شما بهتر از من می دانید اگر نوآوری نبود اساتیدی مانند آقایان پایور، مشکاتیان، اردوان کامکار و ... نبودند. آنها ماندگار شدند چون تغییر را پذیرفتند و خواستند همواره گامی جلوتر از پیشینیان خود باشند.
و اما در مورد این روش تمرین، به اطلاع شما دوست عزیز برسانم این روشی است که آقای اردوان کامکار برای تقویت دست چپ هنرجویان خود به کار می گیرد و به نظر من نه تنها هیچ منافاتی با کار اساتید قبلی ندارد بلکه تکمیل کننده آن است.
در ضمن دوست عزیز اگر من این روش را خودم امتحان نکرده بودم و اثرات آنرا ندیده بودم مطمئنا آنرا به بقیه پیشنهاد نمی کردم. چون اصلا قصد خراب کردن دست جوونای مردم را ندارم.

لینک دانلود تمرین دوم (You can see links before reply)
آقا محسن ضمن تشکر از شما امکان دانلود وجود نداشت نمیدونم مشکل چی هستش ممنون میشم بررسی کنین

sarveazad
Tuesday 22 May 2012, 11:23 AM
سلام اقا محسن ممنون از زحماتت.میشه روی بحث بیشتر کار کنید تا ساید یه روزیم مثل شما روان و زیبا سنتور بزنیم.بازم ممنون

sarveazad
Tuesday 22 May 2012, 11:36 AM
استاد دانشمند گل میشه نت ها رو تو یه لینکی بذاری که بشه راحت تر دانلود کرد

Razoniaz
Sunday 1 July 2012, 09:35 AM
سلام اقا محسن ممنون از زحماتت.میشه روی بحث بیشتر کار کنید تا ساید یه روزیم مثل شما روان و زیبا سنتور بزنیم.بازم ممنون

استاد دانشمند گل میشه نت ها رو تو یه لینکی بذاری که بشه راحت تر دانلود کرد

آقا مجتبی عزیز
قبل از هر چیز عذر می خوام بابت تاخیر در جواب. مدت زیادی بود به سایت سر نزده بودم. ممنون میشوم اگر بفرمایید کدام لینک ها مشکل داره که برطرفش کنم.

hakhaman
Saturday 27 April 2013, 10:23 AM
این پست رو چرا دیگه تعطیل کردین ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

sasajan
Monday 27 May 2013, 02:08 AM
ممنون...

Majid_habibfar
Wednesday 1 July 2015, 10:06 PM
دوستان عزیز سلام.
دوست خوبمون یه راه حلهایی در خصوص تقویت دست چپ گفتند.
بنده میخوام یه راه ساده تر بهتون پیشنهاد بدم که خیلی موثره.
۱.همونطور که دوستمون گفتند جلو آیینه تمرین کنید
۲.درس چهار مضراب شوریده قدیم را روزی ده بار بنوازید چون دوتا راست داره دوتا چپ
۳.شیوه گرفتن دستها را دوستمون درست توضیح دادن این شیوه را اصولا اردوان کامکار تدریس میکنه
۴.تمامی ضربات نباید در حالت پیانو باشه و باید قوی اجرا بشن.
در آخر اگه کسی درس چهار مضراب شوریده قدیم را نداره بگه براش تو واتس آپ بفرستم
شماره تلفن 09013510370

pporbaha
Sunday 8 January 2017, 02:32 PM
من هم همین سوالو دارم. مضراب سنگین برای سریع زدن بهتره یا مضراب سبک؟

Mirhaji
Wednesday 11 January 2017, 05:40 PM
سلام به دوستان هنرمند واساتید گرامی.به نظر من خیلی عالی هست که دست چپ هم از نظر کیفی همانند دست راست بشه.اینکه توی درسها جای دستها رو عوض کنیم یا دراب رو با چپ شروع کنیم و..... کمی سخته .نمیدونم راه دیگه ای هست یا نه.من خودم یکسال هست ساز میزنم.هر روز شروع تمرینم حدود 15 دقیقه کند و تند فقط با چپ تمرین میکنم.البته نه از روی درس و نتها و.......و توی این مدت دست چپم به نسبت خیلی بهتر شده.باز ممنون از این موضوع اموزنده

pporbaha
Thursday 12 January 2017, 12:19 AM
خیلی ممنون از این تاپیک و مخصوصا از راز و نیاز عزیز من که همه ی تکنیک ها غیر از اون اتود رو از روزی که این تاپیکو‌خوندم دارم عملی میکنم اابته اون اتود رو هم هر چه زودتر میزنم.
یک روشی هم که خیلی به من در درست کردن مضراب زدن چپ کمک میکنه، جفت زدن هست. چون دست چپ من بعضی وقتا در ضربات سریع ، از ساعد ضربه میزنه نه مچ. وقتی که همراه دست راستم جفت میزنم، چون دست راستم قوی تر و از مچ هست ، دست چپ هم از اون تبعیت میکنه و بعد که تنها هم دست چپ میزنم میبینم دست چپ بهتر شده.

در مورد مضراب گیری به روش اردوان کامکار هم یه سوال داشتم که در این روش انگشت سبابه‌و انگشت سوم تقریبا در یه راستا هستن درسته و دست حالت گرد پیدا میکنه. آیا این فشار اضافی به انگشتان سختتر نیست ؟ و همچنین فایده ی این روش چیه؟
همچنین اگر به روش پایور،همون که در دیتور سنتور یادداده و انگشتا بیشتر از پنج میلیمتر بیرون هستند و‌مضراب حتی به بند اول انگشت سوم رسیده و دست به نظر صاف میاد نه گرد،مشکلی پیش میاد؟

pporbaha
Thursday 12 January 2017, 06:26 PM
با پرسیدن از استادم که خودشون شاگرد استاد اردوان هستند گفتند که به نظرشون انگشت های سوم به به بعد اهمیت چندانی ندارند بلکه مهم انگشت اشاره است که پنج میل بیرون باشه نه بیشتر و بقبه ی انگشتای زیری خیلی مهم نیست.

Jbihamta
Sunday 20 January 2019, 05:42 PM
مطلبی مفیدی رو در مورد قوی کردن مضراب زنی برای دست چپ به اشتراک گذاشتید

باتشکر جهان (You can see links before reply)