PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : اجزاء سازدهنی

amirsn2002
Monday 27 August 2007, 11:14 AM
سازدهنی چگونه ساخته می شود

سازدهنی ها در شکل ها و اندازه های مختلف ساخته می شوند، اما تمامی سازدهنی ها دارای چندین قسمت اصلی مشترک هستند. این قسمت های اصلی در شکل زیر نشان داده شده اند.

You can see links before reply

صداهایی که سازدهنی ها ایجاد می کنند توسط یک سری نوارهای کوچک فلزی از جنس برنج تولید می شوند که این نوارها را Reed می گویند. هنگامی که نوازنده هوا را از جلوی سازدهنی به داخل آن می دمد یا مکش از آن خارج می کند، این نوارها به لرزش در می آیند. هر کدام از این نوارها از نظر طول با نوارهای دیگر اندکی متفاوت است. هر نوار بر روی یک شیار در یک صفحه فلزی قرار گرفته و در یکی از دو انتها بوسیله پرچ بر روی صفحه محکم شده است.

بیشتر سازدهنی ها، همانطور که یکی از آن ها را در شکل بالا می بینید، دارای دو صفحه به نام Reed Plate هستند که در دو طرف( بالا و پایین) صفحه ی سومی از جنس چوب یا پلاستیک بسته شده اند که این صفحه ی سوم را Comb یا Body می گویند. وقتی که این قطعات به هم فشرده و محکم می شوند حفره های جداگانه ای را برای عبور هوا تشکیل می دهند که این حفره ها شامل دو ردیف نوارها هستند. یکی از این ردیف نوارها، وقتی به لرزش در می آید که نوازنده هوا را به داخل سازدهنی بدمد و ریدف دیگر با مکش هوا از داخل سازدهنی به ارتعاش در می آید.
نوارها دارای طول های متفاوتی هستند و به خاطر این طول های متفاوت دارای فرکانس های مختلف هستند که این فرکانس های متفاوت، نت های مختلفی تولید می کنند. نوارهای بلندتر نت های دارای فرکانس های پایین تر و نوارهای کوتاهتر، نت های دارای فرکانس بالاتر تولید می کنند.

alexy_336
Wednesday 14 November 2007, 04:50 PM
چیز جالبی بود
من خودم هر دفعه سازمو تمیز میکنم... خیلی باحاله
فقط یه مشکلی هست! بعضی از سوراخای سازم خوب کار نمیکنه
میدونی چطور میشه درستش کرد؟

amirsn2002
Saturday 17 November 2007, 03:04 PM
سلام
بهتره که برای رفع اشکال در سازدهنی به کسی که در این زمینه تبحر داره مراجعه کنی. چون reed اجزاء حساسی هستند و ممکنه آسیب ببینند.

Hes_r
Saturday 17 November 2007, 03:28 PM
امیر جان کم پیدایی

امیدوارم دوباره فعالیت های پر شور و نشاطت رو ببینم .

roozbeh0156
Tuesday 20 November 2007, 12:03 AM
دوستان عزیز و علاقه مندان به سازدهنی
لطف کنید یک کتاب الکترونیکی خودآموز سازدهنی بهم معرفی کنید
آدرس وبلاگم اینه:

You can see links before reply*************.com/

Hes_r
Tuesday 20 November 2007, 06:01 AM
فک کنم همین بخش رو ببینی آموزش های خیلی خیلی خوبی توش قرار داده .

roozbeh0156
Tuesday 20 November 2007, 04:50 PM
سلام
من لینک دانلود یک کتاب یا جزوه ی خودآموز سازدهنی می خوام
لطفا یکی منو راهنمائی کنه
ما رو نپیچونین بابا
کمکمون کنین
دمتون گرم

roozbeh0156
Tuesday 20 November 2007, 04:53 PM
من از اینجا چیزی سردر نمی آرم
یکی راهنمائیم کنه
هر اطلاعاتی درباره ی سازدهنی برام مفیده

Hes_r
Tuesday 20 November 2007, 07:09 PM
دوست من تو همین بخش در قسمت مقالات بری آموزش های بسیار خوبی هست .

اونها رو استفاده کن بعد هم اگه مشکلی بود بگو در بخش سوالت تا دوستان راهنماییت کنن .

alexy_336
Wednesday 21 November 2007, 07:18 PM
دوست عزیز شما اگه کتاب آبی رنگ آقای پاک نژاد رو مطالعه کنید فکر کنم بهترین منبع باشه براتون
اگه سوالی هم داشتی در خدمتم

amirsn2002
Wednesday 21 November 2007, 09:57 PM
HOW TO PLAY THE HARMONICA

در لینک زیر می توانید کتابی آموزشی در مورد سازدهنی های دیاتونیک و کروماتیک رو دانلود کنید.

این کتاب به نام HOW TO PLAY HARMONICA به زبان انگلیسی است. در این کتاب نت آهنگ های زیادی برای یادگیری سازدهنی قرار گرفته است که می تواند مفید باشد.

amirsn2002
Wednesday 21 November 2007, 10:07 PM
سلام روزبه جان
خوشحالم که تو این سایت عضو شدی و تونستم دوباره شما رو ببینم.
من هم با نظر alexy_336 (You can see links before reply) موافقم. کتاب آبی رنگ آقای منصور پاکنژاد برای شروع یادگیری سازدهنی فوق العاده است. این کتاب و 2 کتاب دیگه هم در بخش کتاب های اموزشی سازدهنی معرفی شدند که بد نیست به اون بخش هم سر بزنی. اگه بتونی کتاب آب رنگ رو تهیه کنی می بینی که خیلی مفید است . امیدوارم باز هم شما رو در این سایت ببینیم.