PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : یه کلیپ زیبا از نوازندگی مرحوم لطف الله مجد

alireza_amirsamimi
Tuesday 28 August 2007, 04:46 PM
تو این تاپیک میخوام درباره لطفالله مجد صحبت کنم که متاسفانه با تاثیری که در شیوه نوازندگی تار داشته ولی هم سن و سالهای من ایشون رو کم میشناسند.این کلیپ یه تکنوازی و چهارمضراب در سه گاه هست که بعذ استاذ شجریان آواز میخوانند و خیلی هم اینجا جوان هستند.فرمت کلیپ 3gpهست.در پست بعذی درباره استاد مینویسم.اینم لینکش:
You can see links before reply

Amir
Tuesday 28 August 2007, 09:49 PM
با تشکر از شما علی جان

اگه چند عکس هم از استاد بذاری خیلی عالی میشه

alireza_amirsamimi
Thursday 30 August 2007, 09:08 PM
در این مقاله میخوام درباره تار صحبت کنیم و کسی که متاسفانه هم سن و سالهای من ایشون رو کمتر میشناسن و نمیدون که چقدر ایشون در نوازندگی تار نو آوری ایجاد کردند .مثلا از سبک چهار مضراب های ایشون استاد شهناز و استاد شریف و استاد ظریف استفاده کردند حتی رگه هایی از سبک نوازندگی ایشون رو میشه به وضوح در نوازندگی این اساتید به نام دید.در تایید این حرفم استاد ظریف هم درباره ایشون به عنوان پیشکسوت خودشون یاد میکنند.استاد در سال 1296در ساری به دنیا اومدن. استاد مجد در خانواده ای زندگی کردند که نسل اندر نسل تار میزدن و طبیعتا به ایشون هم ارث رسیده.ایشون ازسن حدود 12 سالگی شروع به نواختن تار کردند.استاد هیچ معلمی نداشتند و با استفاده از صفحات گرامافون ودوستان خود به فراگیری تار میپرداختند.استاد مجد چند جلسه ای برای آموزش خدمت استاد علینقی وزیری رفتند ولی بعد از چند جلسه دیگر ادامه داد و به ایشان پیغام داد من مثل شما تار میزنم و آنچه را خود آموختم نیز از یاد خواهم برد.و بعدها استاد وزیری گفته بودند هر وقت بخواهم تاری دلنشین بشنوم نوازندگی لطف الله مجد را گو ش میکنم!!
بداهه نوازی های استاد مجد بر خلاف بسیاری از نوازندگان زمان خودشان کاملا ملهم بر ردیف نیست و پر از جملات جدید وبدیع است.در نوازندگی استاد بر خلاف نوازندگی نسل قبل از استاد و اکثر نوازندگان زمان استاد خبری از مضرابهای پر سرعت و ریزهای پر سرعت نیست و این حرکات جای خود را به تک مضرابهای شفاف و سکوت های به موقع و ویبراسیون و اشاره های زیبا داده و در همین کلیپی هم که گذاشتم میبینید که چقدر استاد در بیرون آوردن صدای خوب و مخملی از تار زیبا عمل میکنند.نکته جالب دیگر اینست که در دوران زندگی استاد مجد شکل نواختن چهار مضراب ها و پیش درآمد ها به شیوه استاد مجد نبوده است و به نظر بسیاری از اساتید این ابداع استاد مجد بوده است و بعد از استاد مجد میبینیم استاد شهناز و استاد شریف نیز از این سبک استفاده میکنند.
البته به این نکته هم باید توجه کنیم که ساز استاد مجد تا حدی تاثیر پذیرفته از ساز مرحوم استاد عبدالله شهنازی است و با خلاقیت و پشتکار خود استاد تبدیل به یکی از سبکهای تار نوازی ایران شد که بسیاری از نوازندگان نسل قبل از ما از آن استفاده کردند.استاد در سال 1323وبعد از عظیمت به تهران همکاری خود را با رادیو شروع کردند با بسیاری از نوازندگان بنام زمان خود نظیر تجویدی و یاحقی و خالدی و یاحقی وتهرانی به اجرای برنامه پرداختند.استاد تصنیفهایی هم از خود به یادگار گذاشتند که معروفترین آن سوز هجران در سه گاه هست. لطف الله مجد در 1357 بر اثر سکته در تهران فوت کردند.یادش گرامی وراهش پر رهرو.