PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : موسيقي عرفاني و يک عالمه حرف!

3tar
Sunday 2 September 2007, 11:52 AM
عزيزان و گلان و گلابان و ... خوب خودم
ميخواستم بدونم که موسيقي عرفاني (که حتما اين اسم را زياد شنيده‌ايم) شاخصه‌هاي خاصي داره؟
منظورم در استفاده از ساز‌ها، تمپو و سرعت،‌ريتم‌ها و ...

hichnafar
Sunday 2 September 2007, 01:18 PM
سلام
درسایت خبرگذاری مهر (You can see links before reply)
درچندمصاحبه دررابطه باموسیقی عرفانی اساتیداینطورگفتن:
عنوان "موسیقی عرفانی" غلط رایجی است که در سال های اخیر و به عنوان یک نماد فرهنگی در میان مردم جا باز کرده است.مجید کیانی نوازنده سنتور ضمن بیان این مطلب در خصوص بررسی جایگاه عرفان در موسیقی در گفتگو با خبرنگار مهر ، گفت : موسیقی ردیف دستگاهی که خاص فرهنگ موسیقایی کشور ما است به خودی خود دارای روح متعالی ، معنوی و خداگونه ای است که وقتی با ساز سنتی ایرانی همراه می شود حس خوب و حال خوشی را در مخاطب ایجاد می کند و نیازی به توصیف لفظی ندارد.
این عضو گروه موسیقی فرهنگستان هنر در ادامه خاطر نشان کرد : با بررسی ها و کارشناسی هایی که به اتفاق اعضای گروه موسیقی فرهنگستان هنر بر انواع موسیقی داشتیم هیچ گاه به تعریفی درست و جامع از موسیقی عرفانی دست نیافتیم و گمان می کنم لفظ عرفان بیشتر به عنوان نمادی برای ایجاد علاقه در مخاطب برای شنیدن موسیقی اصیل ایرانی اتلاق می شود که با اشعار عرفانی همراه است وجایگاهی در موسیقی سنتی ندارد.
عرفان در موسیقی به این معنی نیست که به صرف داشتن سازهایی مانند دف، تنبور و تار نوعی از موسیقی با رنگ و بوی عرفان را بسازیم و نام آن را موسیقی عرفانی بگذاریم.داود گنجه ای نوازنده کمانچه ضمن بیان این مطلب در گفتگو با خبرنگار مهر، گفت : عرفان نه تنها در موسیقی بلکه در سایر حوزه های هنری و البته در اصول اعتقادی ما مانند مذهب ومراسم آئینی نیز وجود دارد و نمی توان با ظاهر سازی و نمایش به عرفان رسید.

کیوان ساکت نوازنده تار ضمن بیان این مطلب گفت : آشفتگی و هرج و مرج هنر محدود به دنیای موسیقی نمی شود؛ سیر تحولات چندین ساله جامعه ایرانی و رویارویی با دنیای امروز و رواج افکار گوناگون باعث شده تا دکان کسانی رونق بگیرد که اگر بزرگان و هنرمندانی چون ابوالحسن صبا، وزیری ، مرتضی محجوبی ، غلامحسین بنان، عبدالله خان دوامی و عارف قزوینی و بسیاری دیگر ازبزرگان موسیقی زنده بودند هرگز مجال جولان پیدا نمی کردند.
وی در ادامه افزود : در آن روزگار که بسیاری آن رادوران طلایی موسیقی ایرانی می نامند فقط دغدغه موسیقی و تولید موسیقی اصیل وسرزنده ایرانی را در فکر و اندیشه خود داشتند. برنامه هایی نظیر گلهای رنگارنگ، گلهای جاویدان ، برگ سبز و گلچین هفته حکایت از تلاش عاشقانه هنرمندان آن دوران در جهت اعتلای موسیقی ایرانی داشت به گونه ای که پس از گذشت پنجاه سال از آن دوران بسیاری از آهنگ ها و ترانه ها بر سر زبانها است.
این نوازنده تار خاطر نشان کرد : اما امروز اغلب آهنگها و ترانه ها یک بار مصرف شده است و این در حالی است که با وجود اینکه امروزه وسایل ارتباط جمعی روز و شب انواع و اقسام موسیقی ها ساخته می شود هیچ یک ماندگاری و مقبولیت آثار گذشتگانی چون کاروان بنان، الهه ناز و یا خزان عشق بدیع زاده یا بهار دلنشین خالقی و بوی جولیان را ندارند.
ساکت در پاسخ به این سئوال که آیا به نوع موسیقی عرفانی اعتقاد دارد یا خیر گفت : تمام این مقدمه چینی برای این بود که به همین نکته برسم که به نظرمن واژه " موسیقی عرفانی "بدون اینکه بدانیم از کجا آمده رواج پیدا کرد در واقع بدون تفکر به آنچه عرفان نامیده می شود انواع موسیقی عرفانی رواج پیدا کرد به این معنی که شما کافی است از ساز"دف" استفاده کنید تا موسیقی شما به اصطلاح عرفانی تلقی شود.
رهبر ارکستر وزیری همچنین خاطرنشان کرد:در این بین نه ریتم خاصی مهم است نه محتوی و نه شعری با پشتوانه های قوی تفکر حتم دارم اغلب این گردانندگان موسیقی عرفانی حتی مقدمه احمد شاملو بر حافظ را هم نخوانده اند که حداقل تصوری از واژه عرفان داشته باشند آنچه مهم است انتخاب واژه نو برای نوع خاصی از موسیقی با نام موسیقی عرفانی بود که بتواند برای مدت کوتاهی ذهن و وقت مردم را به خود مشغول کند و این نام شد مجوز اجرای بسیاری از موسیقی هایی که کمترین بار هنری و اجرایی را نداشتند .

3tar
Monday 3 September 2007, 10:46 AM
بچه‌ها !
انتظار داشتن بيش از اين جواب بدين.
دوست دارم نظر تمام بچه‌ها را بدونم

Amir
Monday 3 September 2007, 02:39 PM
با سلام

به نظر من باید سوال رو کمی ویرایش کنی

چون عرفان مقوله ای هست که ربطی به هیچ چیز نداره

یعنی چی ؟

یعنی اینکه ممکنه از هرچیزی مثل یه سنگ هم به عرفان رسید

حالا در مورد موسیقی عرفانی باید بگم که هر گونه و سبکی از موسیقی هم ممکنه حالت عرفانی ایجاد کنه

بحث خیلی پیچیده هست

پیشنهاد می کنم مطب باز تر شده و سوالات تفکیک شده تر باشند تا دوستان راحت تر موضوع رو بررسی کنند خود من چند بار خوندم تا دوزاریم افتاد

با تشکر
احتمال می دم این تاپیک بسیار داغ و پربیننده بشه

موفق باشید

3tar
Monday 3 September 2007, 06:16 PM
خب به خاطر امير عزيز سؤال را روشن‌تر مي‌کنم!
اگه بخواهيد يه قطعه موسيقي حس عرفاني داشته باشه چه کار مي‌کنيد؟
يا اينکه: اگه يه قطعه‌اي چه خصايصي داشته باشه به اون مي‌گيد عرفاني؟
فقط خواهشا به موارد ديگر عرفان کاري نداشته باشيد. چون خيلي گسترده است و بحث به هم ميريزه.
عرفان و موسيقي. در اين باره هر نظري داريد بگيد.
hichnafar
Tuesday 4 September 2007, 08:49 AM
اونایی که نوشتم نظرات اساتیدبودن حالانظرخودمومی گم(که می تونه اشتباه هم باشه) :شاید هرکسی یه برداشتی ازموسیقی عرفانی داشته باشه مثلا"ممکنه یک نفربراساس سازهایی که دریک قطعه استفاده شده اون روعرفانی بدونه ولی یکی دیگه باتوجه به حس وحالی که یک آهنگ بهش می ده ،موسیقی که روی احساس آدم هااثربذاره(مثبت) به نظرمن عرفانیه(البته منظورم موسیقی بی کلام هست)
تابعد