PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : سوال درباره ریتم

mahdivenus
Friday 8 August 2014, 12:08 PM
با سلام
سوالم درباره کار با مترونوم مکانیکی هستش.
همونطور که میدونیم با استفاده از وزنه مترونوم ما سرعت کارمون رو تنظیم می کنیم تا در سر هر زمان مشخص صدای تق از مترونوم در بیاد.
مشکل من این هستش که:
یک نت دو چهار داریم که در میزان اول دو تا چنگ داریم بصورت دو دو - لالا---------------->
سرعت مترونوم بر اساس نت روی 60 هستش. وزنه روی 60 قرار میگیره. مترونوم شروع به کار میکنه در تق اول دو اول و در تق دوم دو دوم تق سوم لا اول و تق چهارم لا دوم رو میزنیم؟
در میزان دوم حالا دولا چنگ داریم و یک نت سیاه بصورت دو ر می فا - سل---------------->
مترونوم شروع به کار میکنه در تق اول دو ر و در تق دوم می فا و در تق سوم سل و در تق چهارم سکوت میکنیم درسته؟
حالا میزان ما 6و 8 هستش
میزان های ما به این صورت است دوفافا - دو فافا
سرعت برفرض 60
در تق اول دو تق دوم فا تق سوم فا تق چهارم دو تق پنچم فا تق ششم فا میزنیم؟
یا در تق اول دوفافا و در تق دوم دوفافا
و در کل از کجای نت می بایست فهمید هر ضرب ما در کدام تق هستش؟

petrucci4eva
Friday 8 August 2014, 01:49 PM
با سلام
سوالم درباره کار با مترونوم مکانیکی هستش.
همونطور که میدونیم با استفاده از وزنه مترونوم ما سرعت کارمون رو تنظیم می کنیم تا در سر هر زمان مشخص صدای تق از مترونوم در بیاد.
مشکل من این هستش که:
یک نت دو چهار داریم که در میزان اول دو تا چنگ داریم بصورت دو دو - لالا---------------->
سرعت مترونوم بر اساس نت روی 60 هستش. وزنه روی 60 قرار میگیره. مترونوم شروع به کار میکنه در تق اول دو اول و در تق دوم دو دوم تق سوم لا اول و تق چهارم لا دوم رو میزنیم؟
در میزان دوم حالا دولا چنگ داریم و یک نت سیاه بصورت دو ر می فا - سل---------------->
مترونوم شروع به کار میکنه در تق اول دو ر و در تق دوم می فا و در تق سوم سل و در تق چهارم سکوت میکنیم درسته؟
حالا میزان ما 6و 8 هستش
میزان های ما به این صورت است دوفافا - دو فافا
سرعت برفرض 60
در تق اول دو تق دوم فا تق سوم فا تق چهارم دو تق پنچم فا تق ششم فا میزنیم؟
یا در تق اول دوفافا و در تق دوم دوفافا
و در کل از کجای نت می بایست فهمید هر ضرب ما در کدام تق هستش؟

خیلی بد سوالت رو انتقال دادی!
چیزی که من فهمیدم رو پاسخ میدم ... نبود هم احتمالا بقیه بفهمن یا بهتره یه خورده علمی تر حداقل سوال کنی.
من به طور کلی توضیح میدم چون اون چیزی که نوشتی منو گیج کرده :D
اگر سازت با پا درگیر نباشه میتونه پات رو هم استفاده کنی...
بالا پایین بره. و رفت و برگشت پا که بالا پایین میره و ضرب میگیره.. کلا 1 ضرب یعنی حساب میشه.
اگر پیانو باشه که فقط باید مترونوم استفاده کنی. اولا وقتی ما ریتم آهنگمون 4/4 2/4 3/4 1/4 باشه. یعنی این که هر ضرب یک سیاه حساب میشه.
وقتی 4/4 داریم 4 تا ضرب سیاه داریم 2/4 2 تا و همین طور بقیه. برای هماهنگ شدن و تمرکز کردن ساز و گوش اول میذاریم یه دور یه میزان رو کامل بره مترونوم یعنی چهار ضرب سکوت بعدش شروع می کنی...
از همون بوق یا تق" اول که میگین نت رو میزنین سر ضرب یعنی.. و به اندازه ی کشش ادامه میدین.

ریتم 6/8 یعنی تو کل میزان6 تا چنگ داریم. اگه مترونوم قابلیت تنظیم روی 6/8 رو داشته باشه باید تو هر ضرب یه چنگ فقط بزنی...
برای درک بهتر میتونی از گوشت هم کمک بگیری و ریتم رو درک کنی تا عقب نیفتی از مترونوم.
اگر مترونومت رو 4/4 گذاشتی و می خوای 6/8 بزنی یعنی این مکانیکیا... که نمی فهمن...
باید هر ضرب رو جوری تنظیم کنی که 3 تا چنگ بزنی. یا یه سیاه نقطه دار
به نظر من بهتره که با دهن و زبون بشماری . خیلی راحت تره و و فقط برای این که از ضرب عقب نیفتی به سر ضرب مترونوم دقت کنی.
یه جوری شبیه تریوله میشه دیگه گرچه 3 تا چنگ اینجا با 3 تریوله ی اون ور فرق داره حداقل از نظر نئوری ولی متونی با زبون مثل همون بخونی

r_a_m_i_n
Friday 8 August 2014, 05:31 PM
دوست عزیز....بزار سریع و راحت جوابتو بدم..خیلی سادست....شما به ازای هر دوتا تق.....باید میزان رو به پایان رسونده باشی....یعنی تق اول که خورد ضرب اول میزان رو میزنی ( همون 2 تا چنگ ) و تق دوم که شنیدی ضرب دوم رو میزنی...چئن ریتم 2/4 دو ضربیه...شما یه ازای هر 2تا تق باید میزان رو تموم کنی...حالا چه 2 تا سیاه در میزان باشه و چه 8 تا دولاچنگ توی اون میزان باشه...اون روشی هم که میگید غلط نیست و میشه به ازی هر تق یک چنگ اجرا کرد..اما اونوقت اجراتون برحسب چنگ میشه نه سیاه....اونوقت ضربتون برحسب چنگ=60 میشه.....نه سیاه مساوی 60شما همون اولی که گفتم رو اجرا کنید بهتره که گیج نشید.

mahdivenus
Friday 8 August 2014, 07:46 PM
در درس 7 کتاب دوم تار رنگ اذربایجانی سرعت کار 84= نت سیاه نقطه دار هستش و 6 و 8 هستشالف) وزنه مترونوم رو روی عدد 84 قرار میدیموقتی مترونوم شروع میکنه صدای تق تق میده وزن خوانی ما هم به این صورتهستش 23123-1ب) میزان اول این درس هستش سل لاسی - سکوت لاسل (چنگ هستش)سل- تق اوللا تق دومسی تق سومسکوت تق چهارملا تق پنچسل تق ششمج)یا اینکه در تق اول سل-لاسی باید بزنیم و در تق دوم سکوت لا سل؟----------------------------------------------------------------------------------در درس 11 دو به دو کردی سرعت 60= سیاه و 2 و 4 هستش؟وزنه مترونوم رو روی عدد 60 قرار میدیموقتی مترونوم شروع میکنه صدای تق تق میده وزن خوانی ما هم به این صورت هستش 1 و 2 والف) میزان اول این درس هستش دوفا دوفادو- تق اولفا تق دومدو تق سومفا تق چهارمب) یا اینکه در تق اول دوفا باید بزنیم و در تق دوم دوفا؟ج)در میزان دوم دو لا چنگ داریم بصورت دو می ر دو -- سی ر دو سیتق اول دو میتق دوم ر دوتق سوم سی رتق چهارم دو سید)یا اینکه در تق اول دو می ر دو بزنیم و در تق دوم سی ر دو سی؟-------------------------------------------------------------------------در درس 12 نغمه سرعت 50= سفید نقطه دار و 3 و 4 هستش؟وزنه مترونوم رو روی عدد 50 قرار میدیموقتی مترونوم شروع میکنه صدای تق تق میده وزن خوانی ما هم به این صورت هستش 1 2 3الف) میزان اول دو اکتاو بالا لا سیدو- تق اوللا تق دومسی تق سوم

angelmalfoy
Monday 21 September 2015, 06:37 PM
سلام
من یه اهنگ دارم تمرین می کنم ریتمش 3/8 هست
مترونوم هایی که دارم 3/8 ندارن کلا میزان بر حسب 8 ندارن
چجور با میران برحسب 4 اهنگ 3/8 بزنم
یعنی با این مترونوم ها چجور 3/8 بزنم؟؟

سوال دیگه هم داشتم:
من یه اهنگ دیگه هم میزانم سرعتش بر حسب سفید نقطه دار هست
می خواستم درباره این ریتم توضیح بدید که چجوریه

Nilya
Tuesday 22 September 2015, 03:59 PM
سلام

سوال دیگه هم داشتم:
من یه اهنگ دیگه هم میزانم سرعتش بر حسب سفید نقطه دار هست
می خواستم درباره این ریتم توضیح بدید که چجوریه

3/8 یه میزان ۳ ضربیه سادس که هر ضربش یه چنگه. فرقش با 3/4 تو معیار هر ضربه دیگه. پس شما مترونوم رو میذاری رو 3/4 اما خودت میدونی که هر بیپ مال یه چنگه نه مال یه سیاه. مهم اینه که ۳ ضربیه.
در مورد سوال دومت باید ببینی کسر میزان چیه. که اینجا احتمالا 6/4 - 9/4 - 12/4 بوده. که میزان های ترکیبی هستند که هر ضربشون به سفید نقطه داره. حالا یا دو ضربیه یا سه ضربی یا چهار ضربی. چون معمولا اون عددی که اون بالا می نویسن ارزش زمانی هر یک ضرب هست. پس تو این قطعه هر ضربت یه سفید نقطه داره.

GhazalMusic
Tuesday 22 September 2015, 07:07 PM
سلام

درود.
از مترونمهای مجازی استفاده کنید.
یک نمونه از آنها برای دریافت خدمت شما! امیدوارم مورد استفاده قرار بگیره.

download tp.metronom (You can see links before reply)

angelmalfoy
Tuesday 22 September 2015, 08:17 PM
3/8 یه میزان ۳ ضربیه سادس که هر ضربش یه چنگه. فرقش با 3/4 تو معیار هر ضربه دیگه. پس شما مترونوم رو میذاری رو 3/4 اما خودت میدونی که هر بیپ مال یه چنگه نه مال یه سیاه. مهم اینه که ۳ ضربیه.
در مورد سوال دومت باید ببینی کسر میزان چیه. که اینجا احتمالا 6/4 - 9/4 - 12/4 بوده. که میزان های ترکیبی هستند که هر ضربشون به سفید نقطه داره. حالا یا دو ضربیه یا سه ضربی یا چهار ضربی. چون معمولا اون عددی که اون بالا می نویسن ارزش زمانی هر یک ضرب هست. پس تو این قطعه هر ضربت یه سفید نقطه داره.
میزانش 4/4 هست سفید نقطه دار برابر 130
چطوریه؟

Nilya
Thursday 24 September 2015, 11:22 AM
میزانش 4/4 هست سفید نقطه دار برابر 130
چطوریه؟

سفید نقطه دار ۱۳۰ باشه یعنی خیلی قطعه تنده. یه عکس از نتش میذاشتی خیلی خوب بود. یه سیاه اینجا سرعتش میشه ۳۹۰ که دیگه خیلی تنده و اصلا تو مترونوم ها تعریف نشده این سرعت. احتمالا نت ریز تر از سفید تو این قطعه نیست. یه مسئله که خوبه بدونیم اینه که درباره ریتم یه قطعه فقط از روی کسر میزان و تمپو نمیتونیم نظر بدیم. ساختارهای ریتمیک مختلفی هستند. ضد ضرب ها ، سنکوپ ها، همین تریوله و .. کتاب ریتم های کاربردی فونتن ساختار های ریتمیک مختلفی رو آموزش داده که بررسیش خالی از لطف نیست. اینکه بگی سرعت انقدره ،کسر میزان هم فلانه حالا ریتم چطوری میشه سوالیه که جواب خاصی نمیشه بهش داد.