PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : کوک کردن کمانچه با تیونر

hejiblack
Tuesday 2 December 2014, 05:51 AM
سلام دوستان
می خواستم بدونم اگر کمانچه رو بخواهیم با تیونر کوک کنیم باید نیم پرده بم تر کوک بشه؟
من وقتی استاد سازم رو کوک میکنه بعد می بینم با تیونر نیم پرده بم تره!!!

virtuoso
Tuesday 2 December 2014, 09:16 AM
سلام دوستان
می خواستم بدونم اگر کمانچه رو بخواهیم با تیونر کوک کنیم باید نیم پرده بم تر کوک بشه؟
من وقتی استاد سازم رو کوک میکنه بعد می بینم با تیونر نیم پرده بم تره!!!
سلام دوست عزیز.
این مسئله توی ویلن هم وجود داره. اصولا دوتا موضوع مدنظر هست. اول کیفیت ساز. اگه ساز (چه ویلن و چه کمانچه) کیفیتش خوب نباشه قطعا توی کوک بالا (تیونر 440) خوب جواب نمیده و صدا تو دماغی میشه. برای همین اکثر ویلن های مشقی چینی و کمانچه هایی که کیفیتشون در حد حرفه ای نیست رو کمی پایین تر کوک می کنن.
نکته ی دوم این هست که سازهایی مثل تار و سنتور و ... همیشه یه پرده پایین تر از ویلن و کمانچه هستن که در واقع برای همنوازی باید ویلن و کمانچه رو یک پرده پایین تر کوک کرد. از طرفی سیم هایی که برای ویلن و کمانچه تولید میشه (مثل پیراسترو) برای کوک با تیونر تنظیم شدن و طبیعتا یه مقدار کیفیت پایین میاد ...
بطور تجربی اگه نیم پرده یا کمی بالاتر یا پایین تر ساز رو کوک کنین (برای نواختن قطعات ایرانی نه کلاسیک) ساز بهتر جواب میده... البته این سلیقه ای هست و به کیفیت ساز خیلی مربوطه (بنده وقتی میخوام ایرانی بزنم نیم پرده حدودا پایین تر کوک می کنم (اگر بخوام همنوازی کنم که ناچارا یک پرده پایین تر کوک می کنم) و اگه بخوام کلاسیک بزنم دقیقا با تیونر روی 440 کوک می کنم)