PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : کسر میزان

shayan_fldvnd
Sunday 4 January 2015, 03:35 PM
با سلام.
من در زمینه ی موسیقی تازه کار هستم.
لطفاً به من بگید در کسر میزان ، مخرج کسر بیان گر چه چیزیه؟
و همچنین وقتی یک قطعه ای داره پخش میشه، ( از رادیو، تلویزینون و هر جایی ) به چه طریقی می توان تشخیص داد آن قطعه چند چندمه.
مرسی

Nilya
Monday 5 January 2015, 12:07 AM
با سلام.
من در زمینه ی موسیقی تازه کار هستم.
لطفاً به من بگید در کسر میزان ، مخرج کسر بیان گر چه چیزیه؟
و همچنین وقتی یک قطعه ای داره پخش میشه، ( از رادیو، تلویزینون و هر جایی ) به چه طریقی می توان تشخیص داد آن قطعه چند چندمه.
مرسی

سلام دوست عزیز
اول از همه باید بگم که استفاده از اصطلاح « کسر » غلطه. که البته همه استفاده می کنن. ولی خب دلیل نمیشه که درست باشه. این که بگیم این میزان مثلا دو چهارمه غلطه. درستش اینه که بگیم میزان دو چهاره. یا به جای چند چندمه؟ بگیم چند چنده؟
حالا از این ها که بگذریم میرسیم به سوال اولتون. عدد بالایی نشون دهنده ی تعداد ضرب در هر میزانه و عدد دوم به ما می گه ارزش هر ضرب چقدره. همون طور که می دونید ارزش زمانی نت ها رو با نت گرد می سنجند. مثلا نت سفید ۱/۲ نت گرد و نت سیاه ۱/۴ نت گرد و نت چنگ ۱/۸ نت گرد است.
مثلا میزان دو چهار یعنی در هر میزان ۲ ضرب داریم که هر ضرب ۱/۴ نت گرده که ۱/۴ نت گرد میشه نت سیاه. یا میزان دو دو رو در نظر بگیرید. این یعنی که در این میزان ۲ ضرب داریم که هر ضرب معادل ۱/۲ نت گرده که میشه نت سفید. یا میزان شیش هشت که یک میزان ترکیبیه یعنی تو هر میزان شش ضرب داریم که هر ضرب ۱/۸ نت گرده که میشه نت چنگ.
امیدوارم منظورم رو خوب رسونده باشم.
سوال دوم هم بلد نیستم. :4: فکر کنم از سر ضرب ها بشه فهمید. معمولا اولین ضرب هر میزان قوی تر از بقیه ضرب هاست. مثلا تو یه میزان ۴ ضربی ، ضرب ها به ترتیب قوی ، ضعیف، نیمه قوی و ضعیف هستند. اگه بتونیم سر ضرب ها رو تشخیص بدیم و بعد ببینیم بعدش چند ضرب دیگه هست فک کنم یه چیزایی دستگیر آدم بشه. اساتید باید بیان و صحبت های ناقص من و کامل کنن تا درست متوجه بشید چی شد.
موفق باشید

sh_dvrzn
Tuesday 13 January 2015, 10:42 PM
:41:

shayan_fldvnd
Friday 23 January 2015, 08:07 PM
سلام دوست عزیز
اول از همه باید بگم که استفاده از اصطلاح « کسر » غلطه. که البته همه استفاده می کنن. ولی خب دلیل نمیشه که درست باشه. این که بگیم این میزان مثلا دو چهارمه غلطه. درستش اینه که بگیم میزان دو چهاره. یا به جای چند چندمه؟ بگیم چند چنده؟
حالا از این ها که بگذریم میرسیم به سوال اولتون. عدد بالایی نشون دهنده ی تعداد ضرب در هر میزانه و عدد دوم به ما می گه ارزش هر ضرب چقدره. همون طور که می دونید ارزش زمانی نت ها رو با نت گرد می سنجند. مثلا نت سفید ۱/۲ نت گرد و نت سیاه ۱/۴ نت گرد و نت چنگ ۱/۸ نت گرد است.
مثلا میزان دو چهار یعنی در هر میزان ۲ ضرب داریم که هر ضرب ۱/۴ نت گرده که ۱/۴ نت گرد میشه نت سیاه. یا میزان دو دو رو در نظر بگیرید. این یعنی که در این میزان ۲ ضرب داریم که هر ضرب معادل ۱/۲ نت گرده که میشه نت سفید. یا میزان شیش هشت که یک میزان ترکیبیه یعنی تو هر میزان شش ضرب داریم که هر ضرب ۱/۸ نت گرده که میشه نت چنگ.
امیدوارم منظورم رو خوب رسونده باشم.
سوال دوم هم بلد نیستم. :4: فکر کنم از سر ضرب ها بشه فهمید. معمولا اولین ضرب هر میزان قوی تر از بقیه ضرب هاست. مثلا تو یه میزان ۴ ضربی ، ضرب ها به ترتیب قوی ، ضعیف، نیمه قوی و ضعیف هستند. اگه بتونیم سر ضرب ها رو تشخیص بدیم و بعد ببینیم بعدش چند ضرب دیگه هست فک کنم یه چیزایی دستگیر آدم بشه. اساتید باید بیان و صحبت های ناقص من و کامل کنن تا درست متوجه بشید چی شد.
موفق باشید

ممنون بابت پاسختون اما من متوجه نشدم؟
ممکنه با یک تفسیر و جمله بندی دیگه تو.ضیح بدید؟
و اینکه تفاوت بین ریتم 2/2 و 2/4 چیه و چه نفاوتیه وقتی یه دف نواز میخواد 2/2 بزنه با وقتی 2/4 میزنه؟

angelmalfoy
Friday 23 January 2015, 08:42 PM
ممنون بابت پاسختون اما من متوجه نشدم؟
ممکنه با یک تفسیر و جمله بندی دیگه تو.ضیح بدید؟
و اینکه تفاوت بین ریتم 2/2 و 2/4 چیه و چه نفاوتیه وقتی یه دف نواز میخواد 2/2 بزنه با وقتی 2/4 میزنه؟

صورت کسر تعداد ضربه مخرج ارزش زمانی
مثالش سمفونی 9 بتهوون فا فا سل لا (همه نت سیاه) توی میزان اول دقت کنی تو میزانش 4 تا نت سیاهه که صورت کسر می شه 4
اگه توی میزان اول مثلا اهنگ رومئه ژولیت که میزان اولش نت هاش یه سیاه+ یه سیاه نقطه دار و چنگه می شه سه ضرب صورت کسر تو این اهنگه می شه 3
فرق 2:2 و 2:4 فکر کنم اینه: در 2:2 بر حسب نت سفیده که دو ضربه یعنی ارزش زمانیمون نت سفیده ولی در دو چهار ارزش زمانیمون نت گرده .من مربیم یادمه گفته بود اهنگ های دو دو آروم تر هستن
برای اینکه یه اهنگ بفهمیم دو چهاره یا شیش هشت یا 3 چهار به نظر من باید یا نتشو بنویسیم میزان بندی کنیم یا از ریتمش باید بفهمیم

یه نکته هم الان یادم اومد بعضی اوقات میزان اول اهنگ ممکنه تعداد ضربش برابر نباشه با یقیه میزان ها که ممکنه افتاک باشه :)

من تا این حد متوجه شدم :9:
اگه قسمتیش اشتباهه یا متوجه نشدید یا دوباره توضیح بدم یا دوستان توضیح بدن:)

Nilya
Saturday 24 January 2015, 09:42 AM
2/2 و 2/4 جفتشون میزان های دو ضربی هستند. تو 2/4 هر ضرب یک نت سیاه هستش ( نه گرد). چون عدد پایینی که ۴ هستش به ما میگه که هر ضربمون 1/4 نت گرد هست که می شه نت سیاه. توی 2/2 هر ضرب یک نت سفید هستش چون عدد پایینی ۲ هست که یعنی 1/2 نت گرد. یعنی که توی قطعه ای که 2/2 هست اگه شما یه نت سیاه دیدید یک ضرب نمی زنید بلکه نصف ضرب می زنید. چون هر ضربتون یه نت سفیده و سیاه میشه نصفش. تمام این صحبت ها خودشو تو ریتم قطعه نشون میده. این که نوازنده با چه دیدی به قطعه نگاه می کنه. تفاوت بین یه دسته نت که به ما گفته شده ۳ ضربی بزن با نت هایی که گفته شده ۴ ضربی بزن در چیه؟ در نحوه ی ادا شدنشون.
توی این میزان برای مثال 2/2 هم از ما خواسته شده که هر ضرتب رو یه سفید ببین یا توی میزان 2/4 یه سیاه.

تو عکس زیر یه میزان 2/2 داریم که من دور هر ضرب رو مشخص کردم. ( شاید واست سوال پیش بیاد که چرا تو میزان اول یه ضرب داریم در حالی که میزان دو ضربیه. ضرب اول سکوت بوده که دیگه ننوشتنش) همون طور که می بینی اگه ارزش زمانی نت های هر ضرب رو روی هم بذاریم به نت سفید می رسیم که قبلا هم گفتیم هر ضرب در میزان 2/2 برابر یک سفیده

11069
حالا واسه 2/4 یا هر میزان دیگه ای هم همین طوره. تو این عکسم هر ضرب مشخص شده. که هر ضرب معادل یه سیاهه.

11070
فکر کنم دیگه تفاوت ها قابل درک باشن. حالا شما کجا رو خوب متوجه نمی شید؟
این که تو دف چه جوری اجرا میشن رو متاسفانه من نمیدونم.
امیدوارم مفید بوده باشه براتون.