PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : یادگیری رهبری ارکستر از صفر

mahmudiyan
Saturday 28 November 2015, 06:44 PM
سلام
من خیلی دوست دارم حد اقل در حد شناخت کلی هم که شده رهبری ارکستر یاد بگیرم
کسی میدونه باید از کجا شروع کنم؟
مثلا چه کتابی یا چه زمینه ای
قبل از یادگیری خود رهبری لازمه که حتما مقدار زیادی مباحث دیگه تئوری در مورد بخش های مختلف موسیقی رو یادگرفت یا اونقدر ها هم جنبه پیش نیاز نداره؟
لطفا راهنمایی کنید

you3f
Sunday 29 November 2015, 08:44 PM
سلام
من خیلی دوست دارم حد اقل در حد شناخت کلی هم که شده رهبری ارکستر یاد بگیرم
کسی میدونه باید از کجا شروع کنم؟
مثلا چه کتابی یا چه زمینه ای
قبل از یادگیری خود رهبری لازمه که حتما مقدار زیادی مباحث دیگه تئوری در مورد بخش های مختلف موسیقی رو یادگرفت یا اونقدر ها هم جنبه پیش نیاز نداره؟
لطفا راهنمایی کنید
سلام. در ایران خیلی ها فکرمیکنن کار رهبر اینه که وایسه جلو و دستشو تکون بده تا اجرا تموم شه! در صورتیکه کار عمده ی رهبر در تمرینهای ارکستر هست. وگرنه هر احمقی میتونه وایسه دستشو تکون بده تا بقیه از تمپو نیفتن!
رهبری بالاترین درجه از موسیقی هست. یعنی همونطور که هر آهنگسازی علاوه بر مباحث مربوط به آهنگسازی باید قادر به نواختن یک سازی بصورت تخصصی باشه و با نوازندگی پیانو آشنا باشه، رهبر ارکستر هم باید به نوازندگی و اصول آهنگسازی و علاوه بر اینها امور رهبری ارکستر رو بدونه. و گوش بسیار بسیار بسیار قوی داشته باشه.
خب همه میدونیم که قدم اول در یادگیری موسیقی، تئوری موسیقی هست.
وقتی با تئوری موسیقی آشنا بشید، یک ساز تخصصی انتخاب میکنید(ترجیحا پیانو- به هرحال اگر سازی غیر از پیانو انتخاب کنید باید در کنارش پیانو رو هم کار کنید).
همزمان با یادگیری ساز، سرایش و تربیت شنوایی (سلفژ) باید حتما کار بشه.(این مورد هم مثل تئوری موسیقی، از واجبات هر موزیسینی هست).
بعد از اون به مباحث تخصصی آهنگسازی یعنی هارمونی و کنترپوان و سازشناسی و فرم شناسی و ارکستراسیون میرسیم. که همینا هر کدوم خیلی خیلی بحث مفصلی هست و خیلی زمان و تمرین و دشواری داره.
علاوه بر اینها، شما باید قدرت تفسیر و درک موسیقی رو به دست بیارید و با ریزترین مشخصه های دوره ها آشنا باشید.
ضمنا، شما باید شنونده ی بسیار خوب موسیقی باشید و بسیار کارهای ارکسترال گوش کنید و تحلیل کنید.
حالا بعد از اینها باید کسب تجربه کنید و با گروه های کوچیک و همینطور گروه های کُرال کار کنید, تا قدرت پارتیتورخوانی و شنواییتون خیلی خیلی بره بالا.
--------------------------
این چیزایی بود که من اطلاع داشتم......

ayaramv
Wednesday 23 May 2018, 12:28 PM
کتاب رهبری ارکستر ماکس رودلف