PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : نظرخواهی : یه ویبراسیون خوب

samin
Sunday 9 September 2007, 12:39 AM
سلام دوستان
میخوام بدونم که یه ویبراسیون خوب چه مشخصه ای داره , چون خیلی از بچه ها و دوستامو( حتی خودم ) دیدم که ویبراسیون میدن ولی آدم عوض اینکه لذت ببره , خندش میگیره.
می خوام بدونم شما واسه اینکه بتونین خوب این کارو بکنید چه تمرین هایی کردید؟

hichnafar
Sunday 9 September 2007, 07:39 AM
سلام
من خودم زیاداینکاری روکه می گم نکردم ولی استادم این روش روگفت :
سازتون رو(ازجلو)تکیه بدیدبه دیوار(تاتعادل داشته باشه ونیفته )وباانگشت هاتون تمرین ویبراسیون کنید.
یک ویبراسیون خوب (البته به نظرمن )نبایدخیلی حالت یکنواختی روداشته باشه مثلا"کم کم ازسرعتش کم بشه .
مرسی.

akanani
Sunday 9 September 2007, 09:23 AM
تا آنجا که من می دانم و امتحان کردم ویبراسیون از دو طریق می شه یکی انگشت را روی سیم مالش دادن که به قول دوستمان بسیار صدای دلخراش دارد به جای صدای جالب . دوم از طریق مچ من ویبراسیون را از روی مچ می دهم . این کار ار امتحان کنید بیسار صدای خوبی در می آید بدون آنکه ویالن شما تکان بخورد و یا آرشه به سیم دیگری بگیرد . بطوریکه انگشت مورد نظر را روی سیم مورد نظر قرار دهيد سپس مچ خود را تکان دهید به سمت راست و چپ نه جلو و عقب چون باعث تکان خوردن ویالن می شود . :ax

samin
Sunday 9 September 2007, 11:36 AM
استادم میگه سه جور ویبراسیون داریم:
با حرکت انگشت
با حرکت مچ
و با حرکت ساعد
که البته به من توصیه کرده که با حرکت ساعد دستم این کارو بکنم چون می گه تو که التو می زنی این بهترین حالته , البته با خود ویبراسیون زیاد مشکل ندارم بیشتر مشکلم اینه که چی کار باید بکنم تا بتونم خیلی ریز و خوشگل ویبراسیون بدم؟

hichnafar
Sunday 9 September 2007, 12:17 PM
یکی ازعوامل مهمش که تمرین زیاده ،چون به تدریج دستتون عادت می کنه وبراتون راحت میشه
یه مورددیگه هم که قبلا"گفتم اینه که کاملا"یکنواخت سعی کنیدویبراسیونتون نباشه وبسته به قطعه ای که اجرامی کنید وفورته وپیانوهاوکرشندوو...شدت ویبراسیون فرق داشته باشه .
(اینانظرمن بودالبته!)

bahare
Sunday 9 September 2007, 01:57 PM
استادم میگه سه جور ویبراسیون داریم:
با حرکت انگشت
با حرکت مچ
و با حرکت ساعد
که البته به من توصیه کرده که با حرکت ساعد دستم این کارو بکنم چون می گه تو که التو می زنی این بهترین حالته , البته با خود ویبراسیون زیاد مشکل ندارم بیشتر مشکلم اینه که چی کار باید بکنم تا بتونم خیلی ریز و خوشگل ویبراسیون بدم؟
میشه بگی پیش کی کار میکنی(استادت کیه)؟:au

bahare
Sunday 9 September 2007, 02:08 PM
تا آنجا که من می دانم و امتحان کردم ویبراسیون از دو طریق می شه یکی انگشت را روی سیم مالش دادن که به قول دوستمان بسیار صدای دلخراش دارد به جای صدای جالب . دوم از طریق مچ من ویبراسیون را از روی مچ می دهم . این کار ار امتحان کنید بیسار صدای خوبی در می آید بدون آنکه ویالن شما تکان بخورد و یا آرشه به سیم دیگری بگیرد . بطوریکه انگشت مورد نظر را روی سیم مورد نظر قرار دهيد سپس مچ خود را تکان دهید به سمت راست و چپ نه جلو و عقب چون باعث تکان خوردن ویالن می شود . :ax
ببخشید دوست عزیز ولی هیچ ویبراسیونی حرک چپ و راست نداره بخصوص ویولون و التو که تغییر صداش با جلو و عقب بردن دست چپه.:v

samin
Sunday 9 September 2007, 02:39 PM
میشه بگی پیش کی کار میکنی(استادت کیه)؟:au
فکر می کنم که استاد من و تو یکی باشه چون تو یه تاپیک دیگه اسم استاد جوهریان رو تو هم آوردی.:bh:as
حالا مگه اتفاقی افتاده؟:bf

samin
Sunday 9 September 2007, 02:43 PM
ببخشید دوست عزیز ولی هیچ ویبراسیونی حرک چپ و راست نداره بخصوص ویولون و التو که تغییر صداش با جلو و عقب بردن دست چپه.:v

من با akanani موافقم چون همیشه دیدم و شنیدم حرکت چپ و راست درسته , نه عقب و جلو:aq

Hmd_N
Sunday 9 September 2007, 04:06 PM
ویبراسیون : حرکت انگشت روی سیم خیلی کم به موازات گریف و سیم. هم با انگشت میشه انجام داد هم با مچ. البته فکر کنم با مچ هدف اصلیو بیشتر برسونه و صدای زیباتری داشته باشه. فقط هم با تمرین زیاد و صحیح میشه به نتیجه رسید. اونم زیر نظر استاد خوب.

Hes_r
Sunday 9 September 2007, 04:21 PM
همون طور که دوستان گفتن دو نوع ویبراسیون داریم یکی با انگشت یکی هم با مچ ( البته ساعد رو به شخصه نشنیدم )

ولی خوب من خودم از هر دو استفاده میکنم ولی به نظر من ویبراسیون با انگشت هم صدای بدی نداره که دوستان گفتن و با هر دوشون با تمرین زیاد میشه صدای خوبی ایجاد کرد .

ولی من اون موقعی که میخواستم ویبراسیونم قوی شه هم زیاد تمرین تری می کردم هم مصلا 2 دقیقه یک ضرب سعی می کردم ویبره بدم .

ولی خوب در طی زمان مطمئا بهتر می شی .

در ضمن کاش میگفتی چند وقته می زنی .

moorcheh
Monday 10 September 2007, 01:23 AM
همان طور كه اشاره كرديد ويبراسيون سه حالت به خود ميگيرد.
1)از انگشت:اين نوع ويبره با حركت انگشت روي سيم بوجود ميايد و كاربرد ان در قطعاتي است كه فواصل انگشت گذاري نزديك به هم است.مثل موسيقي ايراني و يا در پوزيسيون هاي بالاي موسيقي غربي.
2)از مچ:اين نوع از ويبراسيون زيبا ترين نوع ويبره است و مشكل استفاده از ان كنترل ساز براي جلوگيري از حركت نا بجا است زيرا در اين حالت مجبور هستيد از فشار انگشت شست بر دسته بكاهيد و بايد بر فشار چانه بيفزاييد.از اين حركت در قطعات ملايم ويولن وبه خصوص ويولا استفاده ميشود.
3)از ساعد:اين نوع ويبره بدليل جابجايي بسيار مخصوص ساز هايي است كه فواصل انگشت گذاري در ان زياد است مثل ويلن سل و كنترباس.از اين نوع ويبره به كرات در اين سازها استفاده ميشود ولي من به شخصه در ويولن مشاهده نكردم.
شايان ذكر است كه ويبراسيون حركت جلو وعقب روي سيم به فواصلي كمتر از يك چهارم پرده گويند.(25cent)حدودا.با تشكر:aq

Hes_r
Monday 10 September 2007, 03:52 PM
دوستان ویولا کار ( بهاره خانم ) بگن که آیا ویبره ی انگشت هم استفاده میشه توی ویولا یا فقط ویبره ی مچ هست ؟

samin
Monday 10 September 2007, 07:14 PM
سلام دوستان
از همتون مچکرم که نظر های خوبی دادین منتها یه کوچولو تعجب کردم که چرا راجع به ویبراسیون ساعد به جز یه نفر و اون هم به نظرم ناقص چیزی نمیدونین؟
می تونین فیلم های خوب تهیه کنید و ببینید که نوازندگان ویولون و ویولا چه زیبا از این نوع ویبراسیون استفاده میکنن ؛ مثلا َAnne sophie Mutter یا Tania که تو گروه Band آلتو میزنه یا Nathan Milstein و یا خیلی های دیگه . این نوع ویبراسیون فقط مخصوص ویولون سل یا کنترباس نیست بلکه می شه اون رو روی ویولا و حتی ویولون اجرا کرد.
راستی یکی از بچه ها پرسید که از چه ویبراسیون هایی تو ویولا استفاده میشه؟ باید بگم که من خودم آلتو می زنم و می شه تمام ویبراسیون ها رو , رو آلتو اجرا کرد منتها چون آلتو سیمهایی ضخیم تر از ویولون داره و همین امر باعث شده که صدای بمی داشته باشه توصیه میشه از ویبراسیون ساعد استفاده کنید . چون ویبراسیون انگشت و تا حدی هم ویبراسیون مچ نمی تونه جواب این ساز رو بده.

Hes_r
Tuesday 11 September 2007, 09:40 AM
البته ویبراسیون ساعد تو ویلن من به شخصه ندیدم .

bahare
Tuesday 11 September 2007, 04:32 PM
من با akanani موافقم چون همیشه دیدم و شنیدم حرکت چپ و راست درسته , نه عقب و جلو:aq
منو که قبول نداری میتونی از اقای جوهریان استاد عزیزم بپرسیییییی.:ax

bahare
Tuesday 11 September 2007, 04:37 PM
من ساز تخصصیم ویولون ولی انچنان باهم فرق نداره به جز کلیدش کسی که ویولون زده میتونه التو بزنه.
به نظر من نوع ویبراسیون به نوازنده بستگی داره و همه ویبراسیونهایی که دوستان گفتن روی التو قابل اجراست.

bahare
Tuesday 11 September 2007, 04:40 PM
فکر می کنم که استاد من و تو یکی باشه چون تو یه تاپیک دیگه اسم استاد جوهریان رو تو هم آوردی.:bh:as
حالا مگه اتفاقی افتاده؟:bf
تا اونجایی که من میدونم استاد من شاگردی به اسم samin نداره تو باید samina باشی نه؟:ah

samin
Tuesday 11 September 2007, 05:24 PM
تا اونجایی که من میدونم استاد من شاگردی به اسم samin نداره تو باید samina باشی نه؟:ah

خیلی بلایی:x, ولی آقای جوهریان اونقدر شاگرد به اسم بهاره داره که من نمیتونم تشخیص بدم که تو کدومی؟:ag
فعلا نمی خوام که خودش چیزی بدونه شایدم این کارو نکردم.

bahare
Tuesday 11 September 2007, 06:03 PM
خیلی بلایی:x, ولی آقای جوهریان اونقدر شاگرد به اسم بهاره داره که من نمیتونم تشخیص بدم که تو کدومی؟:ag
فعلا نمی خوام که خودش چیزی بدونه شایدم این کارو نکردم.
بهترین بهاره تو بهاره هاش:bg
من اوایل که اومده بودی کلاسم قبل تو بود بیشتر وقتام تا اخر کلاس تو میموندم
شناختیییییییییییییییییییی یییییییییییییی؟

samin
Tuesday 11 September 2007, 06:33 PM
بهترین بهاره تو بهاره هاش:bg
من اوایل که اومده بودی کلاسم قبل تو بود بیشتر وقتام تا اخر کلاس تو میموندم
شناختیییییییییییییییییییی یییییییییییییی؟

دقیقا:jپس واسه همینه که انقدر طرفداری استادتو میکنی:ah:ak
نوازندگیتو دیدم و میدونم چقدر خوب ساز میزنی و چقدر زیبا ویبراسیون میدی. میتونم به جرعت بگم که از نظر من تو بهترین شاگرد آقای جوهریانی و خود آقای جوهریان به من گفته که چه قدر برای این کار زحمت میکشی و تمرین می کنی.:m

Hes_r
Tuesday 11 September 2007, 08:38 PM
سمین خانوم به نظر من از ویبره برای خودت زیاد شاخ نساز و سختش نگیر و فکر نکن سخته

چون بعدا با چیزای مشکل تری تو ویلن آشنا میشی

( سبکت کلاسیکه ؟؟؟ )

bahare
Tuesday 11 September 2007, 09:02 PM
نوازندگیتو دیدم و میدونم چقدر خوب ساز میزنی و چقدر زیبا ویبراسیون میدی. میتونم به جرعت بگم که از نظر من تو بهترین شاگرد آقای جوهریانی و خود آقای جوهریان به من گفته که چه قدر برای این کار زحمت میکشی و تمرین می کنی.:m
:ak

samin
Tuesday 11 September 2007, 10:22 PM
بله کلاسیک کار می کنم .و مشکل خاصی با ویبراسیون ندارم و می دونم که اگه خوب تمرین کنم از پسش بر میام

akanani
Wednesday 12 September 2007, 08:24 AM
دوستان با نظر حسام موافقم اصلا ویبراسیون کار زیاد دشواری نیست فقط تمرین - تمرین - تمرین

bahare
Wednesday 12 September 2007, 01:12 PM
یادت نره استاد ما یکیه وبرای همه به یه اندازه زحمت میکشه پس تو اگه بیشتر کار کنی میتونی توام خیلی عالی ساز بزنی فقط تمرین تمرین تمرین ..........

banoo khanoom
Sunday 16 September 2007, 08:20 PM
من واقعا تو ویبراسیون موندم . کمک لطفا !!!!

akanani
Sunday 16 September 2007, 08:41 PM
من واقعا تو ویبراسیون موندم . کمک لطفا !!!!

بانو خانم میشه . لطف کنید این سه صفحه تاپیک را بخوانید تمام اساتید فن در این سایت انواع ویبراسیون تعریف کردند و در آخرش هم فقط کلمه تمرین تمرین را نوشته اند .

hichnafar
Sunday 16 September 2007, 09:19 PM
تویه تاپیک دیگه هم درباره ی ویبراسیون بحث شده شایدبراتون مفیدباشه.

sara
Monday 17 September 2007, 04:28 PM
استاد اولیم می گفت اونایی که مبتدین این کار و نباید بکنن چون باعث می شه جای نت ها رو روی سیم درست یاد نگیرن
من که خودم وقتی حس می گیرم خیلی قشنگ می تونم این کار و بکنم شاید بخندین ولی این کار و کسی بهم یاد نداد آدم تو اوج حس و لذت موقع زدن ویولن یا هر سازه دیگه ای باشه می تونه کارایی بکنه که فکرشم نمی کرده
هرچی بیشتر بهش فکر کنی و سخت بگیری کمتر یاد می گیری

akanani
Tuesday 18 September 2007, 08:19 AM
استاد اولیم می گفت اونایی که مبتدین این کار و نباید بکنن چون باعث می شه جای نت ها رو روی سیم درست یاد نگیرن
من که خودم وقتی حس می گیرم خیلی قشنگ می تونم این کار و بکنم شاید بخندین ولی این کار و کسی بهم یاد نداد آدم تو اوج حس و لذت موقع زدن ویولن یا هر سازه دیگه ای باشه می تونه کارایی بکنه که فکرشم نمی کرده
هرچی بیشتر بهش فکر کنی و سخت بگیری کمتر یاد می گیری

من با نظر سارا خانم موافقم . بعضی وقتها ویبراسیون از روی حس بسیار قشنگ تر می شه تا از روی دانستن تئوری آن

banoo khanoom
Saturday 22 September 2007, 12:29 PM
بچه ها یه خبر ! بلاخرو ویبراسیون رو یاد گرفتم ! طبق گفته ی بقیه با تمرین ! مرسی از همه

Hes_r
Saturday 22 September 2007, 01:35 PM
خدا رو شکر .

ایشالله همه چیز ویولن رو با تمرین یه روز خیلی خوب یاد بگیری دوست من .

یا علی

پاگانینی
Wednesday 3 October 2007, 02:34 AM
ویبراسیون باید با حداقل حرکت انگشتها و حداکثر نتیجه همراه باشد
تحرک و جنبش در اولین مفصل حایز اهمیت است
چون ترتیب مایل انگشتها و وضعیت بی حرکت اونا غالبا مانعی در مسیر نیروی ایجاد شده توسط حرکات وسیعتر دست به وجود میاره
شیوه ای که در اون لرزشی ممتد بدون تغییر و تفاوت در سرعت توسط مچ یا انگشت به تنهایی ایجاد میشود خوب نیست و مانعی بزرگ بر سر راه نوازندگیه خوبه وضمنا شدت ویبراسیون باید تا حد ممکن با سبک و دوران مورد نظر متناسب باشد
که این از طریق گوش کردن به موسیقیه ان دوران میسر است