PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : نظرخواهی: از چه نوع کوکی برای نواختن دستگاهای استفاده میکنید ؟

Mojtaba
Tuesday 11 September 2007, 06:55 PM
برای سگاه می لا ر فا سوری یک کوک دیگه ر لا سی کرن سل

برای ماهور م لا ر لا یا م لا ر سل

برای چهارگاه می لا می لا یا ر لا ر لا یا ر لا دو دیز فا این کوک برای گوشه زابل میباشد

بیشتر هم هست براتون مینویسم

Hes_r
Tuesday 11 September 2007, 08:27 PM
دوست من خیلیا کوک ها برای خیلی دستگاه ها ممکنه استفاده بشه

حالا با توجه به راست کوک یا چپ بودن اون کوک و یا این که کدوم چهارگاه یا شور یا ... هست . ( مثلا شور لا ، شور دو ، شور می ... )

و شاید خیلی کوکها بشه استفاده کرد برای هر دستگاهی و نشه مرجعی قرار داد .

از زحمتت هم ممنونم

Mojtaba
Wednesday 12 September 2007, 08:05 AM
من منظورم این بود که ببینم بچه های دیگه بیشتر از چه کوکهایی استفاده میکنن مثلا من برای چهارگاه 3 کوک نوشتم 100 درصد کوکهای دیگه هم هست تا بشه با اون چهارگاه زد خیلی ممنون از نظرت

Mojtaba
Wednesday 12 September 2007, 08:25 AM
یکی از کوکهایی که پرویز یاحقی برای نواختن شوشتری استفاده میکنه که منم همینطورکوک{ می لا می می} هست شما تمام نوارهایی که شوشتری زده شده گوش کنید میبینید که با این کوک هست

کوک دشتی که اکثرا استفاده میکنن {می لا سی سل } هست ولی اگه نواره طره 1 پرویز یاحقی رو گوش کنید یاحقی با کوک { می لا سی می } میزنه بنابراین این طوری میشه گفت که باید دید نوازنده با چه کوکی راحت تر هست و قدرت مانور داره

یا برای بیات ترک { می لا دو لا} ملک بیشتر بیات ترک هاشو تو این کوک زده

البته شوشتری رو میشه تو { می لا ر می } زد ولی به خاطر راحت بودن در آکورد گیری از کوک {می لا می می } استفاده میکنن

M.Charkhkar
Sunday 16 September 2007, 05:48 PM
manam mikham baratoun kook gerye ye leili baratoun mizaram in ahang dar avaz dashti e do avakhte shode yani dar oon si koron ast kok oun : Re Me Do La ast omid varam estefade konid > bye

Mojtaba
Friday 28 September 2007, 09:59 PM
یکی از کوک های که تازه فهمیدم حالا نمیدونم که دوستان میدونن یا نه اگه طوبی 1 پرویز یاحقی را گوش کنید میبینید که یاحقی با کوک { ر لا دو سل } سگاه میزنه که تو گام دو هست و واقعا زیبا هست که یک نوازنده به تونه با این چنین کوک هایی ساز بزنن و متاسفانه بعضی از دوستان میگن که ویلن ایرانی را نمیشه با ویلن زد ویلن فقط مال کلاسیک هست ایا یک نفر از ویلن نیستهای کلاسیک رو دیدین که با این چنینی کوکهایی ساز بزنن من یکی تا الان ندیدم موفق باشید

Mojtaba
Sunday 30 September 2007, 01:33 PM
بهتره اینجا یه مطلبی بگم برای دوستانی قدرت نواختن بداهه رو دارن وزیاد با نت کار نمی کنن اینکه اگه یه روز هوس کردی که فقط امروز شور بزنی بهتره کوک ویلنت رو اگه دیاپوزون کوک هست پایین بیارین یعنی تقریبا سیم اول ویلن صدای { ر } بده اگه یکم پایین تر از این هم بیارین اشکال نداره و این شور را در گام می بزنید که اگه دیاپوزون باشه میشه { می لا ر می } اگه اهنگهایی از بدیعی گوش بدید میبینید که اون همیشه شور رو کوک پایین میزنه که واقعا هم زیبا میشه برید امتحان کنید حالشو ببرید

Hmd_N
Sunday 30 September 2007, 02:22 PM
همایون : در کوک اصلی ( می لا ر سل ) می توان اجرا کرد ولی پس از مقدمه با مشکلاتی برخورد میکنید و بهتر است از کوک ( می لا می لا ) برای آوازهای آن اسفاده کرد و اما بهترین کوک همایون ( می لا می فا ) می باشد.

Hmd_N
Sunday 30 September 2007, 02:28 PM
سه گاه چپ کوک : ( می لا می فا ) برای چهارمضراب ها و ( می لا می لا ) برای آوازها مناسب است.

سه گاه راست کوک : ( ر لا سی کرن سل ) . *چهارمضراب زنگ شتر صبا در این کوک است*

سه گاه را در کوک ( دو لا ر سل ) هم می توان به راحتی و زیبایی مانور داد و نواخت.

Mojtaba
Sunday 30 September 2007, 02:50 PM
حمید جان معمولا سگاه کمتر تو این کوک میزنن { البته تو ارکستر با این کوک میزنن } بیشت تو کوک { می لا ر فا سری } هست اگه کارهای یاحقی مثل طره 2 و طراوت 2 روگوش کنی میبینی تو این کوک هست که یاحقی وقتی میخواد سگاه رو شروع کنه از سیم آخر که فاسری هست شروع میکنه

Mojtaba
Monday 14 January 2008, 08:23 AM
یکی از کوکهایی بسیار زیبایی سگاه که بیشتر حبیب الله بدیعی استفاده میکرد کوک { می لا دو سری می } که واقعا زیبا میشه که وقتی شما گوشه مخالف را میخواهید بزنید سل را سری میگیرید و میتونید چون سیم آخر می هست اون رو زیروبم کنید و یا در موقعی که دارید چهار مضراب میزنید روی سیم سوم یعنی دو سری میتونید با سیم چهارم آکورد بگیرید که خیلی زیبا میشه حتما امتحان کنید
ولی پرویز یاحقی هیچ وقت با این کوک نمیزده و همیشه با کوک { می لا دو سری لا } میزده

خواهشا دوستانی که کوک های دیگه هم میشناسن کمک کنند تا دوستان دیگه هم یاد بگیرن

amiraris
Monday 14 January 2008, 10:10 AM
خوب هر دستگاهي با كوك خودش قشنگ ميشه.من از مي لا سي سل و مي لا ر مي خيلي خوشم مياد:ax

AliB
Monday 14 January 2008, 10:35 AM
دوستان عزیز سلام
جستار بسیار مفید و جالبیست و آموزنده و فقط یک پیشنهاد دارم و اون اینکه وقتی کوکی رو برای زدن دستگاه و یا آوازی معرفی می کنید زحمت بکشید و بگید که این کوک برای زدن مثلا شور در مایه ی یا از شاهد سل و یا لا و یا ر و .... و یا مثلا این کوک برای زدن دشتی سی و .... که اینطوری بشه به راحتی فواصل رو پیدا کرد.
با تشکر