PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : چرا خلاقيت در موسيقی ایرانی (اصيل) وجود ندارد؟

gheisar
Monday 24 September 2007, 05:03 PM
آنھایی که به موسيقی ایرانی احاطه نسبی دارند به این موضوع واقفند که مشکل اصلی در ساختن قطعه ای بدیع در این نوعموسيقیجمله موسيقی است نه چيز دیگر. زیبایی و بدیع بودن یک قطعه بيشتر به نو بودن جمله ھا و چگونگی بسط و گسترشجمله ھای آن قطعه بستگی دارد.

ما در موسيقی سنتی یک قالب مشخص داریم به نام ردیف که (متأسفانه تعدد ردیف ھا ازنظر روایتھا و اجراھای مختلف برایھنرجویان کار را مشکل کرده است) که علت وارد کردن این سلایق شخصی از طرف اساتيد تراز اول در ردیف ثابت و مشخصبجامانده از قدما ھنوز بر دانشجویان این رشته نامعلوم است. حالا با فرض معلوم بودن یک ردیف مشخص از سوی جمعی ازاساتيد فن این مشکل وجود دارد، فردی که آن ردیف را آموخته مشکلی بزرگ برای ابداع و خلاقيت دارد. مطرح شدن یک قطعه درموسيقی ایرانی ازنظر من تا حد زیادی بستگی به نوآوری آھنگساز یا نوازنده در مبحث جمله بندی دارد و در این ميان علم کار کهھمان دو دو تا چھارتای موسيقی است مھم ميباشد که باید در بطن آھنگ به آن توجه داشته باشند. بين دو مقوله ردیف وخلاقيت،ردیف ثابت است و خلاقيت ھم به قوه نوآوری ھنرمند برمی گردد. پس قوه خلاقيت که در حقيقت عامل اصلی بوجودآمدن یک قطعه موفق در موسيقی است چگونه ميتواند در یک ھنرمند بوجود آید؟

قسمتی از خلاقيت بنظر نگارنده به استعداد ذاتی و ھمان چيزی که طبيعت به ھنرمند ميدھد بستگی دارد که این بخش ازخلاقيت رانميتوان تحصيل کرد (اکتسابی نيست) ولی بخش دیگری از نوآوری بستگی به شرایط محيطی دارد. در طبيعت امواجیوجود دارد کهبصورتی عجيب ولی ممکن بصورت قوه خلاقيت و ابتکار وارد ذھن ھنرمند ميشود که وی برای جذب و ملموس ترکردن این امواج به علم، تکنيک و خلاء ذھنی نياز دارد که علم و تکنيک را ميتوان به تنھایی کسب کرد ولی بوجود آوردن آرامش وخلأ ذھنی برای ھنرمند به تنھایی ممکن نيست و باید این آسودگی خاطر که خود باعث خلأ نسبی ذھنی است توسط جامعهمھيا گردد. چگونه؟

مھمترین عامل بوجود آمدن آرامش روحی و روانی یک موزیسين داشتن امنيت شغلی ميباشد که خود باعث فراغ بال و آرامشميشود. دومين عامل عدم خلاقيت برای یک نوازنده درحال حاضر نبودن انگيزه و داشتن ترس ميباشد که چه بسا جوانان بااستعدادی که باوجود مشکلاتی که برای جوامع ھنری موجود است قوه خلاقيت بالا و ایده ھایی خوب برای آھنگسازی داشتهولی از بروز شکوفاییاستعداد خود واھمه دارند.

مثلاً شخصی با وجود مشکلات بيان شده از یک طرف بيم عدم حمایت و پشتوانه، مالی را دارد و از طرف دیگر بر فرض جور شدنحمایت مالی در فکر عدم حمایت مردم و فروش نرفتن اثر خود ميباشد.

تا وقتيکه یکی از جوانان با استعداد کار مناسبی از این نوع موسيقی به بازار عرضه ميکند با استقبال نسبی مردم مواجه شود تاگذشته از جنبه مالی دلگرمی و حمایت مردمی را در خود احساس کند و برای ساختن اثرھای بعدی انرژی- وقت و خلاقيتبيشتری صرف کند. راه کارھایی که برای حل مشکلات به ذھن نگارنده ميرسد عبارتند از:

١) معرفی اساتيد تراز اول این رشته و مصاحبه با آنھا در رسانه ھای گروھی بخصوص صداوسيما تا مردم از نقطه نظرات ایناساتيد از نزدیک آشنا شوند درصورتيکه درحال حاضر صداو سيما با دعوت کسانيکه صلاحيت معرفی از طریق این رسانه با ارزشراندارند و با نشان دادن اجراھای بسيار ضعيف خواسته یا ناخواسته موجب معرفی غلط این موسيقی با ارزش و پرمحتوی ميشودکه این موضوع خود باعث فاصله گرفتن مردم از این نوع موسيقی ميشود.

٢) در جامعه باید فرھنگسازی شود تا مردم (برخلاف چيزی که امروزه اتفاق افتاده است) بيش از آنکه با سازھای غربی یاکشورھای دیگر آشنا شوند با نوع موسيقی و چگونگی شکل فيزیکی و زنگ صدایی سازھای خودمان آشنا شوند.

٣) اساتيد تراز اول که جایگاه خود را در موسيقی پيدا کرده اند از جوانانی که کار آنھا در سطح قابل قبولی است حمایت کنند بهعبارتی با آنھا کنسرت بدھند آنھا را در سخنرانيھای خود به عنوان نوازنده و آھنگسازان نسل آینده معرفی کنند و باید کلاه خود راقاضی کنند که آیا این معرفی براساس رابطه است یا ضابطه! البته بزرگ کردن کسی از روی راب طه ھيچوقت از چشمان تيزبينمردم و اھل فن دور نخواھد ماند.

۴) تأسيس انجمن ھایی از طرف دولت با حضور اساتيد که با فرض مقبول بودن کار ھنرمند وی را ازنظر مالی حمایت کنند تاآھنگساز بيم دادن پول نوازنده ھای گروه خود را نداشته باشد.

پویا محمدی، روزنامه کیهان

alireza_amirsamimi
Monday 24 September 2007, 09:17 PM
این پویا محمدی کیه حالا؟

alireza_amirsamimi
Monday 24 September 2007, 09:36 PM
فکر کنم تو قسمت جک ها چاپ شده بوده:bh

Amir
Monday 24 September 2007, 11:07 PM
آقا این دیگه چه مطلبی هست از کی تا حالا روزنامه کیهان مفسر موسیقی استخدام کرده که ما خبردار نشدیم ( بابام هرروز کیهان میگیره بهش می گم نگیر گوش نمی کنه )

من تا وسطاش خوندم بی خیال شدم

در مورد موسیقی اصیل ایران همه چیز واضح است !!!

نیازی به بازگو کردن تمامی دلایل نیست یکی از دلایلش رو می تونید در تاپیک اعتراض به وضعیت موسیقی ایران بخونید

اما به نظر من یکی از دلایل مهمش سوق دادن نسل جوون به سمت موسیقی غربی اونم از نوع بی پدر و مادرش هست باز حداقل اگه جوونامون از قدیمیا باخ و از حاضرین یانی و ... رو گوش می دادند غمی نبود

ولی حیف ....

Masoud_Nine
Tuesday 25 September 2007, 12:06 AM
حالا که اینجا بحث خلاقیت در موسیقی کلاسیک ایرانی پیش اومده من یک سوال از متخصصین امر بپرسم،
ببخشید تا حالا شده که این سبک با یک سبک دیگه ادغام بشه و یک قطعه از دوسبک به وجود بیاد که یکی از سبک ها سبک مذکور باشه؟

TranceMusic
Tuesday 25 September 2007, 12:07 AM
وقتی مردم میشینن آهنگای رپ رو با کاور های دزدی و یا آهنگ های پاپ رو با کاور های دزدی گوش میکنن دیگه جایی برای این حرفا نمی مونه دوست من!!!!
موسیقی که توش تقلید از عرب ها و تقلید از اروپایی ها باشه به درد نمیخوره مگر اینگکه سبک اروپایی باشه و نیاز به راه اندازی اون سبک اونم بدون تقلید.!

Amir
Tuesday 25 September 2007, 12:08 AM
بله

آثار نامی دی جی ایرانی یا پرویز ( فامیلیشو نمی دونم ) رو گوش کن

Amir
Tuesday 25 September 2007, 12:14 AM
اتفاقا برای زنده کردن آثار گذشتگان که همون کیفیت گرامافونیشون شرف داره به حرف مفت های الان موسیقی ما برنامه هایی دارم که به زودی اعلام می کنم :af

Masoud_Nine
Tuesday 25 September 2007, 12:17 AM
بله دوست عزیز شده میتونیت کاست تلفیقی زیادی گوش کنید که با کلاسیک تلفیق شده از حالت انگشت شمار خارج شده موسیقی ایرانی با پاپ و راک و خیلی های دیگه تلفیق شده .
یه پیشنهاد واستون دام معمولا" وقتی نظر در مورد یه موضوع میدین سعی کنید سوال و نظرتون از روی معلومات پایین شما نباشه . اگه بخواین نام هم میبرم همون مواردی که گفتم
ببخشید این حرف شما بیشتر شبیه یک جک هست!
خب دوست من صد در صد اطلاعات کسی پایین هست که سوال می کنه. اگر اطلاعات من هم کافی بود که این سوال رو نمی پرسیدم. پس با این حساب از این به بعد هروقت اطلاعاتم در مورد چیزی کامل شد اون موقع سوال می کنم. ممنون از راهنماییت...
ضمناً من که خدایی نکرده حرفهای شما رو انکار نکردم که اینطوری دنبال اثبات هستید!
البته من سوالات زیادی داشتم اما خب چون اطلاعاتم کم هست نمی پرسم و می زارم واسه وقتی که جوابشونو یاد بگیرم. اون موقع می پرسم. قربان شما

:ak

TranceMusic
Tuesday 25 September 2007, 12:31 AM
حمید رضا جان منظورم کاملا واضح و روشنه دوست من.شما که اینهمه دم از تحقیق میزنی نباید این حرف و بزنی..! پس تحقیق چی میشه دوست من.!این امر الان دوساله تو ایران هست مثل خیلی از گروهها اگه نتونستی به جوابش برسی میتونم کمکت کنم.براتم ارزو موفقیت میکنم.
با نظر مسعود هم موافقم آدم وقتی سوال داره باید به جوابشم برسه وگرنه کسی سوالی نداشت دوست من
موفق باشی:e

Masoud_Nine
Tuesday 25 September 2007, 12:31 AM
نه اصــــــــلـــــاً !!!
من واقعاً نمی دونستم. من هر جا که بتونم به عنوان یک لیسنر از موسیقی سنتی ایرانی دفاع می کنم. اولین جایی که این سوال رو پرسیدم همین جا بوده. دلیلش هم حضور افراد آگاهی مثل شما ها هست. معلومه که از سوال من برداشت خوبی نداشتید. اما خوبی کار اینجاست که من به جواب سوام رسیدم. با تشکر

Majed
Wednesday 26 September 2007, 08:46 AM
سمفونی راوی رو یه گوش بکن.. یه تلفیق فوق العاده هست.. کی میگه تلفیقی نداریم.. تازه این یکیشه

alireza_amirsamimi
Wednesday 26 September 2007, 10:59 AM
اوووووووووووووووووووووووو وووووووه این همه تلفیقی داریم.بعضی هاش شرو ور و بعضی هاش کف بر!ولی هنوز یک موج مشخصی نداره.مثلا مثل new age!!

Masoud_Nine
Wednesday 26 September 2007, 02:38 PM
با تشکر از majeddotcom و دوست دیگه مون،
واقعاً از جوابتون متشکرم. عده از دوستان فکر کردن که من منظورم اینه که کار تلفیقی نیست. اما من سوال کرده بودم و واقعاً دوستان لطف کردند و جواب های خوبی دادند. قربان شما، به امید همکاری بیشتر