PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : گیتار محبوب ترین ساز

moomak
Wednesday 3 October 2007, 11:32 PM
سلام
من جاهای مختلفی خوندم که گیتار امروزه محبوب ترین ساز دنیاست
خودم هم خیلی جاها به عینه این مسئله رو درک کردم!
فکر می کنین این نظریه چقدر درسته؟ چرا باید این طوری باشه؟
به نظرتون گیتار محبوب تره یا ویولن؟

shbaharehs
Thursday 4 October 2007, 10:04 PM
به نظر من گيتار چون به چند شاخته تقسيم ميشه طرفدار بيشتري داره, مثلا گيتار الكتريك هست فلامنكو و كلاسيكم هستن و بعد بيسم اگر گيتار حساب بشه هست. ولي بيشتر سازهاي ديگه اينطوري نيستن. فكر كنم دليل طرفداريه گيتار اينه كه به هر سليقه اي جور درمياد.

ممنون

Hes_r
Friday 5 October 2007, 01:14 AM
مومک جان درمورد علل پر طرفداری گیتار صحبت کنیم یا این که این حرف درسته یا نه ؟

moomak
Friday 5 October 2007, 05:16 PM
نظرتون رو در مورد اینکه چرا گیتار محبوبه خاص و عام ( به خصوص قشر جوانتر) بگین تا ببینیم واقعا به چه نتیجه ای می رسیم
من با بهاره جون موافقم اما نظرات کم و کوتاهه و در و.اقع نمیشه نتیجه کلی گرفت بیاین توضیح بدین و مطلب رو باز کنین
بهار جون منظورم از گیتار محبوب گیتار کلاسیکه در واقع گیتاری که ما امروزه از اون برای زدن و خوندن استفاده میکنیم و الکتریک و بیس در واقع جدا از این قاعده است
اما کاربرد ها و سبک های متنوع این ساز میتونه دلیل خیلی خوبی باشه
با لئون هم موافقم گیتار با خوندن عیاق شده اما این همه ساز مختلف
مثلا پیانو مثلا بانجو مثلا همین عود خودمون و یا این همه ساز در دنیا مثل لوت و ماندولین و ... چرا گیتار؟
منظورت از اینکه در سولو نوازی کم میارن چیه؟
نوازنده رو میگی یا ساز
اگر منظورت نوازنده ست باهات موافقم چون کمتر پیدا میشه که اصولی کار بکنن اما اگر سازه که با هم اختلاف نظر داریم

kurdestan
Saturday 6 October 2007, 10:15 AM
با سلام
کاربر جدید سایتتون هستم اهل شمال وفرزند البرز ولی
عاشق زاگرس ومردمانش به خصوص موزیک کردی.
نه عزیزم گیتار بهترین نیست به نظر من دیوان که ترک ها بهش باغلاما می گویند بهترین
هست.
عکسشو زیر می ذارم ضمنا اگه ماهواره درارین تو دو کانال کردی زیر که بیشتر مربوط
به کردستان ترکیه هستند این سازو می بینید کردها اونو خیلی خوب و دلنشین می نوازند.

ROj-12476-h-27500-3/4
و همچنین کانال کردی که فقط موزیک پخش می کند :(البته بیشتر موزیک خوانندگان کرد ترکیه را پخش می کند)
mezopotamia tv (mmc)-12476-h-27500-3/4
دوست دارم اگه راضی بود ین یه تایپیک برای اون درست کنیم.

MonaLisa
Saturday 6 October 2007, 10:24 AM
دوست عزیز اول بهتون خوش آمد میگم و بعد فکر میکنم این نظر شخصی شماست و جای مطرح کردنش اینجا نیست لطفا به موضوع تاپیک بپردازید و خوشحال میشیم از سازتون بیشتر بدونیم و لی در تاپیک مخصوص به خودش در ادامه ی بحث هم امیدوارم درباره ی موضوع تاپیک ( امی شدن گیتار) صحبت میشه

مرسی گارفیلد

Hmd_N
Saturday 6 October 2007, 03:01 PM
در این ضمینه من بیشتر با سعید جون موافقم که به نسبت سازهای هم رده ی خودش مثل ماندولین یا بانجو و ... آکورد گیریش راحت تره و باهاش به نسبته اونا راحت تر میشه آکورد گرفت و خوند ! البته اینکه گیتار در کل الان محبوب ترین سازه زیاد موافق نیستم ! شاید اینجوری فرهنگ سازی شده یا شایدم اینه که مثلا سازی مثل ویولن اونقدر راحت نمیشه صداشو درآورد واسه همینم خیلیا بیشتر ترجیح میدن که شنونده ی این ساز باشن تا نوازنده ی اون !

moomak
Monday 8 October 2007, 07:55 PM
سلام جیگر
بهت خوش آمد میگم
عزیزم در اینکه باغلاما شما یا بهتره برای فهم عمومی تر بگیم دیوان ( الکتریک) ساز زیباییه شکی درش نیست اما به قول گارفیلد این نظر شماست من هم دیوان زدم و هم باغلاما بسیار زیبا و قابل تحسین هستند اما یه سوال!
چند نفر از مردم عامی باقلاما یا دیوان رو میشناسن؟
چند نفر گیتار رو؟
پس در مورد محبوبیت گیتار نمی تونی اون رو با دیوان که یه ساز محلیه قیاس کنی
از قدیم گفتن کبوتر با کبوتر
برای مقایسه بهتره دیوان رو با دوتار یا تنبور مقایسه کنی!
در ضمن جفت کانال هارو در لیست دستگاهم دارم و نگاه میکنم
با احترام به شما

moomak
Monday 8 October 2007, 08:00 PM
حمید جون آیا میدانید سیدی دایره المعارف سازهای جهانت رو بخون متوجه میشی
حمید جون درسته صدای ویولن رو در آوردن سختهاما سیستم مکانیکی انگشت گذاریش آسونه در واقع نیاز نیست شما چند تا نت مختلف رو در یک زمان با فواصل انگشت گذاری زیاد اجرا کنی و می دونی گیتار هم در جای خودش سختی داره
اما گیتار در دنیا خیلی فراگیر تر شده م من هم فکر می کنم 1 به خاطر خوندن 2 صدای چند تاییش کاربرد آسان و سبک های گسترده ای که گیتار در اونها به کار میره
لطف تکمیلش کنین

rezabatista
Wednesday 1 September 2010, 04:33 PM
دوسته عزیز شما اومدی تو تاپیک طرفدارای گیتار بعد میگی کدام بیشتر طرفدار داره؟!! خوب اگه از تک تک اعضای این بخش هم بپرسی میگن گیتار تو بخش ویالون هم همین تاپیکو بزنی میگن ویالون !!!

BaBak_ParSian
Wednesday 1 September 2010, 04:39 PM
درود - خوب یه سازی مثل ویلن قابلیتهای بیشتر و صدای زیباتری رو داراست با ویلن میشود در همه سبکهای موسیقی ساز زد و صدای دل نشینی دارد و در یک گروه بیشتر به چشم می اید سازی که سختیهای بسیار زیادی برای فراگیری اش دارد

MA_Happy
Wednesday 1 September 2010, 04:55 PM
میدونی چرا؟چون قابلیت اجرای گیتار،مخصوصا برای آهنگ پاپ همراه آواز زیاد است.

Mohammad_ngml
Wednesday 1 September 2010, 05:21 PM
دوستان گفتنی ها رو گفتن.. نکته ی دیگه ای که به نظرم رسید اینه که گیتار تنها سازیه که یه سبک مخصوص و جدا از دیگر سبکها داره.. سبک غنی و سنگین فلامنکو. فکر نمیکنم هیچ کدوم از سازهای عامه پسند یک سبک تخصصی داشته باشن که مخصوص همون ساز باشه.... در کنارش سبکهای کلاسیک، پاپ، راک و ... فقط بعضی از فواصل رو در موسیقی سنتی نمیتونه اجرا کنه که ربع پرده دارن.. یه ساز ملودیک و ریتمیک با صدایی بسیار دلنشین و وصف ناپذیر.. به قول معروف آچار فرانسه.. دیگه دلیل محبوبیتش معلومه دیگه...
البته همه ی سازها زیبا هستند و این اصلا صحیح نیست که مقایسه بشن...

Mohsen_M
Wednesday 1 September 2010, 05:32 PM
یه نظر من،
خوب می شه گفت: _قیمت مناسبه ،_ صدای فوق العاده ای داره، و _ اگه یه خورده علاقه داشته باشی می تونی زود یاد بگیری!
_صداش با اکثر ساز ها جور در میاد، _سبک های متفاوتی داره که اکثر سلیقه ها رو پوشش می ده
_به حرف بچه ها راحت تر می شه باهاش زد و خوند!
ها این نظر من بود
جمع بندی: کلا ساز خیلی با حالیه

Atrovan
Wednesday 1 September 2010, 05:45 PM
گیتار ماهه..!ولی اگر تمرین نکنی و علاقه نداشته باشی به هیچ جا نمی رسی!

farid_64
Wednesday 1 September 2010, 06:16 PM
به نظر من گيتار چون به چند شاخته تقسيم ميشه طرفدار بيشتري داره, مثلا گيتار الكتريك هست فلامنكو و كلاسيكم هستن و بعد بيسم اگر گيتار حساب بشه هست. ولي بيشتر سازهاي ديگه اينطوري نيستن. فكر كنم دليل طرفداريه گيتار اينه كه به هر سليقه اي جور درمياد.

ممنون

خوب دوست عزیز گیتار ویژگی های زیادی داره مهترین اون آکوردهای چند صدایی و یه سری تکنیک دیگه که بعضی از ساز های دیگه هم دارن . بعضی ضعف ها رو هم داره مثلا صدای ممتد نداره کشش تو اون کم مفهوم تره
که می شه رو همه اونا بحث کرد
چون با ویلن هم آشنا هستم می تونم به جرات بگم ویلن با موسیقی های مختلف بومی سازگار تره
به موسیقی خودمون نگاه کن کارهای فاخر گذشته اغلب ویلن بوده
موسیقی اعراب ترکیه مکزیک ژاپن و ......... رو نگاه کن بدون شک ویلن حرف اول رو می زنه
چون تو بحث گام شناسی می تونی براحتی یا گام های سنتی هماهنگ بشه
ردیف موسیقی ما اساسا بر روی ویلن نوشته شده
ردیف ترک ها هم همیطور
در اکادمی استار لبنان هم من دیدم که ردیف های عربی رو با عود و ویلن درس می دن و البته پیانو

اینا رو نگفتم که بگم ویلن سر تره خواستم بگم هر سازی معایب مزایا داره ولی ویلن و پیانو چند قرن اخیر اساس موسیقی بودن
گیتار هم تو چند دهه اخیر رشد زیادی کرده و یه ساز جهانیه این چند ساز رو نمیشه مقایسه کرد چون اصلا ذاتا یکی نیستن
سازی رو مقایسه می کنن که از یه خانواده باشه
گیتار الکتریک و اکوستیک چقدر باهم فرق دارن

farid_64
Wednesday 1 September 2010, 06:22 PM
و یادم رفت بگم یه نکته خیلی مهم رو و اون اینه که گیتار و ویلن مکمل هم هستن اگه هر دو شون آشنا باش خیلی شناخت موسیقی رو کامل می کنه آگه پیانو رو هم بهشون اضافه کنی می شی یه موسیقی دان بمعنای واقعی

هر کدوم به تنهایی می شی نوازنده
فرق موسیقی دان و نوازنده زیاده قبول دارین ؟

helal
Wednesday 1 September 2010, 06:46 PM
بنظر من گیتار چون اولا یاد گرفتنش راحته و زمان کمی برای تسلط روی این ساز لازمه. بخصوص گیتار پاپ.
دوم: صداش ملایم و نرمه و از همه مهمتر اینکه میشه باهاش خوند و برای همین جوون پسندتره.
سوم: احساس من و اون چیزی که می بینم در حال حاضر تو جامعه ایران اینه که الان فعلا وضعیت این ساز شده مثل وضعیت پوشاک ما! یعنی یه جورایی مد شده تو جامعه ما که بیشتر جوونا به طرف یادگرفتنش می روند و اکثرا هم فقظ شروع می کنند و در آینده ادامه نمی دهند...

اما سازی مثل ویولن یادگرفتنش فوق العاده سخت و زمان بره و برای یادگرفتنش باید نوازنده واقعا عاشق سازش باشه تا بتونه صدای ویولن رو خوب دربیاره و بهش تسلط پیدا کنه.
بیشتر میشه برای سبک سنتی و کلاسیک از این ساز استفاده کرد و بنظر من سازی است اصیل و ریشه دار و پر رمز و راز!
مهارت و تمرین خیلی زیادی می خواد!
صدایی که درمیاد در اول کار دلنشین نیست، برای همین خیلی محبوبیت نداره.