PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : نظرخواهی: ویالن زدن صحیح

akanani
Monday 8 October 2007, 09:44 AM
گاهی می بینیم نوازندگان ویلن در ایران، با وجود سابقه زیاد در نوازندگی این ساز هنوز اشکالات ابتدایی در نوازندگی (از نت خوانی گرفته تا استیل) دارند.
شاید به نظر بی اهمیت باشد اما کسی که ویالن می زند باید استیل ویالن زن را به خود بگیرد حرکات نمایشی و بالا و پایین پریدن و قر دادن مختص هنر پیشه های سیرک است نه یک ویالن زن!
می بینیم اشخاصی که یک ویالن به دست گرفته اند و با کپی کردن آثار مشهور خود را منوهینی و بتهوونی می دانند.
بلی برای کسی که می خواهد ویالن بزند بسیار مهم است که حرکات اضافی نداشته باشد ، حتی اگر در سمفونی ها دقت کنید می بینید که آرشه ها همه با هم بالا و پایین می روند این خود اهمیت موضوع را روشن می کند.

نظر شما دوستان چیست ؟

Mojtaba
Monday 8 October 2007, 10:23 AM
حرف شما کاملا درسته و اصول نواختن ویلن همینی هست که شما می فرمایند ولی ویلن زنهای ایرانی وقتی میرن تو حس دیگه توجهی نمیکنن به نحوه دست گرفتنشون وقتی ملک ساز میزنه یکم ویلن بد میگیره ولی انقدر رفته تو حس که به این توجه نمیکنه با این حال فکر نکنم حالا اونهایی که ایرانی کار میکنن خیلی هم مثل کلاسیک کارها نگرفتند اشکال داشته باشه

Hes_r
Monday 8 October 2007, 01:34 PM
دقیقا با آکانینی عزیز موافقم .

متاسفانه خیلی از اساتید جدید ویولن فقط به حس و پنجه اهمیت میدن و زیاد به درست دست گرفتن و ... اهمیت نمیدن .

در صورتی که اساتید قدیمی ما رو نگاه کنید واقعا دست گرفتن و ... آن ها بی نظیر هست .

*nvidia*
Monday 8 October 2007, 07:51 PM
به نظر من مهم صدایی هست که از ساز بیرون میاد نه استیل نوازندگی.حالا بستگی به نوازنده داره که به استیلش اهمیت بده یا نه

Hes_r
Tuesday 9 October 2007, 12:12 PM
نخیرم ان ویدیا جا نباید خدمتت عرض کنم که یکی از مهم ترین چیز ها دست گرفتن هست .

چون دست گرفتنه که تغییر در پوزیسیون ها ، فالش نزدن و ... رو تعیین میکنه .

یکی از اساتید ساری بود که میگفت مهم ترین چیز تو ویولن دست گرفتنه .

bahare
Tuesday 9 October 2007, 12:35 PM
اگه شما ها همتو قبول دارید که توی نوازندگی ایرانی اساتید به استیل دست توجه نمی کنن و هرکی هرجور دوست داره میگیره همتون معترض شدید؟

Hmd_N
Tuesday 9 October 2007, 12:44 PM
بهاره جان حالا نمیخواد این وسط از آب گل آلود ماهی بگیری ! بیخیال عزیز ! به نظره منم استیل ویولن گرفتن حتی در مواقعی مهم تر از نوازندگیه اونه ! به قول داش حسام هم حرکت انگشتها رو روی گریف راحت تر و سریعتر میکنه هم پوزوسیون ها رو و هم استیل درست باعث زیبایی در نوازندگی میشه که خود این هم از شروط و اصول نوازندگیه ! درسته بعضی از اساتید قدیم استیل خوبی نداشتند این درسته ولی اونا انقدر نوازندگیشون عالی بود که حتی شاید استیل هم نمیتونست در نوازندگی اونا و استاد بودنشون لطمه ای بزنه !

Hes_r
Tuesday 9 October 2007, 01:31 PM
خانم بهاره این چیزایی رو که من گفتم در مورد عده ی بسیار اندکی از ویولنیست هاست نه همه .

در صورتی که شما همه ی سنتی کاران رو مورد خطاب قرار دادین .

Amir
Tuesday 9 October 2007, 01:34 PM
دوستان عزیز لطفا به موضوع تاپیک بپردازید

Amir
Tuesday 9 October 2007, 01:36 PM
اگه شما ها همتو قبول دارید که توی نوازندگی ایرانی اساتید به استیل دست توجه نمی کنن و هرکی هرجور دوست داره میگیره همتون معترض شدید؟

کی در مورد همه همچین حرفی زده

از این به بعد حواست باشه چی میگی

حق نداری بی دلیل کسی رو متهم کنی یا حرف بذاری تو دهن کسی

bahare
Tuesday 9 October 2007, 01:48 PM
اتفاقا استیل اکثر قدیمیا همونطوری که حسام گفت درسته ولی الان کس اهمیتی قائل نیست.

پاگانینی
Tuesday 9 October 2007, 11:44 PM
گاهی می بینیم نوازندگان ویلن در ایران، با وجود سابقه زیاد در نوازندگی این ساز هنوز اشکالات ابتدایی در نوازندگی (از نت خوانی گرفته تا استیل) دارند.

شاید به نظر بی اهمیت باشد اما کسی که ویالن می زند باید استیل ویالن زن را به خود بگیرد حرکات نمایشی و بالا و پایین پریدن و قر دادن مختص هنر پیشه های سیرک است نه یک ویالن زن!
می بینیم اشخاصی که یک ویالن به دست گرفته اند و با کپی کردن آثار مشهور خود را منوهینی و بتهوونی می دانند.
بلی برای کسی که می خواهد ویالن بزند بسیار مهم است که حرکات اضافی نداشته باشد ، حتی اگر در سمفونی ها دقت کنید می بینید که آرشه ها همه با هم بالا و پایین می روند این خود اهمیت موضوع را روشن می کند.

نظر شما دوستان چیست ؟
اکانینی عزیز ضمن تشکر به خاطر تاپیک با بگم به نظر من زیاد لازم نیست ویولن در سنتی زیاد صحیح گرفته چون گرفتن صحیح ساز به خاطر تغییر پوزیسیون های وسیع است اما در سنتی(ایرانی) چنین کاری الزاما لازم نیست البته خوبه که ساز صحیح گرفته بشه ولی سختگیری لازم نیست چون توی سنتی حرف اصلی رو حس و حال میزنه

akanani
Wednesday 10 October 2007, 08:30 AM
اکانینی عزیز ضمن تشکر به خاطر تاپیک با بگم به نظر من زیاد لازم نیست ویولن در سنتی زیاد صحیح گرفته چون گرفتن صحیح ساز به خاطر تغییر پوزیسیون های وسیع است اما در سنتی(ایرانی) چنین کاری الزاما لازم نیست البته خوبه که ساز صحیح گرفته بشه ولی سختگیری لازم نیست چون توی سنتی حرف اصلی رو حس و حال میزنه

جناب پاگانینی ضمن تشکر از نظر جنابعالی من راجع به فرمایشات شما دو تا نظر داشتم

1- با تمام احترامی که برای شما کلاسیک کاران قائل هستم به چه دلیل شما کلاسیک کار فکر می کنید در کلاسیک ساز باید درست گرفته بشه ولی در سنتی درست هم نگرفتن بی خیال , این ساز که داره یک صدائی ازش در میاد ؟؟؟

2- عزیز من کی به شما گفته سنتی تغییر پوزسیون نداره . برای اطلاع جنابعالی برخی از آهنگهای سنتی فقط در پوزیسیونهای بالا باید نواخته بشه . در غیر اینصورت اساتیدی مانند روح الله خالقی و الباقی نمی آمدند برای سبک سنتی کتاب بنویسن در پوزیسیون .

جناب پاگانینی عزیز من نظرم را دادم امیدوارم شما از دست من دلخور نشده باشین :ak

akanani
Wednesday 10 October 2007, 08:35 AM

بهاره خانم سلام

من مطلبی که توی ذهنم بود به صورت یک تاپیک آوردم و منظورم این بود که ویالن زدن صحیح داره از ذهن ما بیرون میره . با عرض شرمندگی , خواهشا این تاپیک را مثل هویت ویالن به بحث جنجالی تبدیل نکنید .

با عرض شرمندگی مجدد و آرزوی موفقیت سرکار خانم :ak

Hes_r
Wednesday 10 October 2007, 11:28 AM
اتفاقا استیل اکثر قدیمیا همونطوری که حسام گفت درسته ولی الان کس اهمیتی قائل نیست.

جمع نبند لطفا و نگو کسی .

بگو یه عده ای .

Hes_r
Wednesday 10 October 2007, 11:33 AM
آکانینی جان من هم باهات موافقم که باید سنتی کاران هم بیشتر به دست گرفتن دقت کنن .

ولی واقعا سنتی انقد حس و حال داره که گاهی تو نواختن آهنگ های پر حس آدم اختیارش از خودش در میره .

ولی در کل خیلی باید اساتید سنتی به استیل دست گرفتن سنتی کاران توجه کنن چون داره خیلی بد میشه .

hichnafar
Wednesday 10 October 2007, 11:54 AM
البته این اشکال درگرفتن سازفقط برای سنتی کاران نیست ،کلاسیک کارهایی هم هستندکه درگرفتن سازایراداتی دارن،ولی درکل همونجورکه نظرهمه هم هست تکنیک واستیل درست وحس بایددرکنارهم باشن تاکارنوازنده بی نقص باشه .

Hes_r
Wednesday 10 October 2007, 11:59 AM
یک ویولنیست کلاسیک واقعا وقتی به حد پیشرفته میرسه نمیتونه ساز رو بد دست بگیره چون تو پوزیسیون رفتن های سریع و... گیر میفته .

ولی چون در سنتی خیلی از آهنگ پوزیسیون و ... نداره به خاطر همین ازاوایل فرد به بد دست گرفتن عادت میکنه و بعد هم خیلی سخت میشه براش که بخواد خودش رو اصلاح کنه .

Mojtaba
Wednesday 10 October 2007, 02:34 PM
باز دوباره مثله اینکه بحث با بهاره خانم شروع شد

بابا به دست گرفتن ویلن اخه چیکار دارید

حسام جان شما که ملک رو خیلی دوست دارید تا الان ویلن دست گرفتنشو دیدی ویلن سرش پایین هست ولی مهم اون اهنگی هست که میزنن ویلن ایرانی انقدر حسش بالا است که دیگه نوازنده اینجا نیست فقط جسمش اونجاست

Amir
Wednesday 10 October 2007, 03:18 PM

نگران نباش تا من اینجا هستم دیگه نمی ذارم بچه ها نظم اینجا رو بهم بریزند :bg

Hes_r
Wednesday 10 October 2007, 03:39 PM

بابا به دست گرفتن ویلن اخه چیکار دارید

حسام جان شما که ملک رو خیلی دوست دارید تا الان ویلن دست گرفتنشو دیدی ویلن سرش پایین هست ولی مهم اون اهنگی هست که میزنن ویلن ایرانی انقدر حسش بالا است که دیگه نوازنده اینجا نیست فقط جسمش اونجاست

برادر من مگه منظور اینه که ویولن رو بالا بگیریم ؟؟؟

مگه میخوایم پرنده شیکار کنیم ؟؟

منظور من استیل مچ هست . و یا استیل گرفتن آرشه .

bahare
Wednesday 10 October 2007, 09:08 PM
آکانینی جان من هم باهات موافقم که باید سنتی کاران هم بیشتر به دست گرفتن دقت کنن .

ولی واقعا سنتی انقد حس و حال داره که گاهی تو نواختن آهنگ های پر حس آدم اختیارش از خودش در میره .

ولی در کل خیلی باید اساتید سنتی به استیل دست گرفتن سنتی کاران توجه کنن چون داره خیلی بد میشه .
اولین مشکلی که نمیذاره بیشتر ایرانی کارا استیل خوب داشته باشن استفاده نکردن از بالشتکه و این ساز ناخوداگاه اگه یکی تمام سعیشم بکنه درست بگیره روی شانه لیز میخوره و از جای اصلیش خارج میشه.

Amir
Wednesday 10 October 2007, 09:24 PM
در مورد بالشک منم قبول دارم که زیاد جالب نیست

ولی باید توجه داشت که بالشک می تواند همیشه همراه نوازنده باشد

البته به نشر بنده اگر نوازنده بدون بالشک عادت کند که ساز بزند خیلی بهتر است

در ضمن باید بگویم استفاده از بالشک و تاثیر مزایا و معایب آن تنها روی ایرانی کارها تاثیر نداره و بسیاری از کلاسیک کارها هم از این مساله مستثنا نیستند

bahare
Wednesday 10 October 2007, 09:41 PM
در مورد بالشک منم قبول دارم که زیاد جالب نیست

ولی باید توجه داشت که بالشک می تواند همیشه همراه نوازنده باشد

البته به نشر بنده اگر نوازنده بدون بالشک عادت کند که ساز بزند خیلی بهتر است

در ضمن باید بگویم استفاده از بالشک و تاثیر مزایا و معایب آن تنها روی ایرانی کارها تاثیر نداره و بسیاری از کلاسیک کارها هم از این مساله مستثنا نیستند
این وسیله ای که برای راحتی نوازنده به وجود اومده و فکر نمی کنم دلیلی داشته باشه که ادم بخواد این همه سخت بکشه که عادت به نبودن بالشتک بکنه و بیشتر کساییم که از بالشتک استفاده نمی کنن به مرور زمان دچار ارتروز گردن و دست میشن بعدشم ویولون کم کم تکمیل شده مثلا اولین ویولونها حتی زیر چونه ایم نداشته بالشتک هم جزئ ابزار ویولون من متمئنم مثل زیر چونه ای و............... بالشتک هم میشه جزئ از ساز به حساب اورد.

Amir
Wednesday 10 October 2007, 09:48 PM
مخالفم البته می تونیم در مورد قضیه بالشک در تاپیک جدیدی بحث کنیم

ولی بالشک رو به عنوان یه ابزار کمکی قبول دارم

آرتروز گردن هم اصلا ربطی به بالشک نداره

وجودش خوبه ولی در صورت نبودش تا الان بنده ندیدم که باعث آرتروز گردن بشه

Hes_r
Wednesday 10 October 2007, 09:49 PM
به نظر من بالشتک کاملا یه چیز اضافی هست .

و به هیچ وجه نوازنده نباید عادت به استفاده ازش بکنه .

فرض کن بزی یه جایی و اونجا ویولن باشه یکی بگه بیا و بزن . ویولنش هم بدون بالشتک باشه ... اون وفته که نتونی بزنی و همه بگن که این هیچ کارست .

در ضمن مطمئنا اگه بالشتک وسیله ی لازمی بود از اجزای اصلی ویولن میذاشتنش و اختیاری نبود استفاده از اون .

هر چند من خیلی از کسایی رو دیدم که تو کنسرت ها هم از بالشتک استفاده میکنن ولی به نظر من بالشتک رو فقط باید بعضی از تازه کار ها استفاده کنن تا در اوایل دچار گردن درد نشند و به مرور زمان اون رو بردارن .

در ضمن همون طور که گفتم به نظر من وضعیت مچ و آرشه گیزی مهم است و زاویه ی ویولن که به سمت بالا هست یا پایین مهم نیست خیلی .

bahare
Wednesday 10 October 2007, 10:43 PM
به نظر من بالشتک کاملا یه چیز اضافی هست .

و به هیچ وجه نوازنده نباید عادت به استفاده ازش بکنه .

فرض کن بزی یه جایی و اونجا ویولن باشه یکی بگه بیا و بزن . ویولنش هم بدون بالشتک باشه ... اون وفته که نتونی بزنی و همه بگن که این هیچ کارست .

در ضمن مطمئنا اگه بالشتک وسیله ی لازمی بود از اجزای اصلی ویولن میذاشتنش و اختیاری نبود استفاده از اون .

هر چند من خیلی از کسایی رو دیدم که تو کنسرت ها هم از بالشتک استفاده میکنن ولی به نظر من بالشتک رو فقط باید بعضی از تازه کار ها استفاده کنن تا در اوایل دچار گردن درد نشند و به مرور زمان اون رو بردارن .

در ضمن همون طور که گفتم به نظر من وضعیت مچ و آرشه گیزی مهم است و زاویه ی ویولن که به سمت بالا هست یا پایین مهم نیست خیلی .
این قضیه هیچ ربطی به تازه کار و کهنه کار نداره بعدشم کسی که ویولون بشناسه همچین قضاوتی نمیکنه که بگه هیچی بارش نیست.

پاگانینی
Wednesday 10 October 2007, 11:15 PM
این وسیله ای که برای راحتی نوازنده به وجود اومده و فکر نمی کنم دلیلی داشته باشه که ادم بخواد این همه سخت بکشه که عادت به نبودن بالشتک بکنه و بیشتر کساییم که از بالشتک استفاده نمی کنن به مرور زمان دچار ارتروز گردن و دست میشن بعدشم ویولون کم کم تکمیل شده مثلا اولین ویولونها حتی زیر چونه ایم نداشته بالشتک هم جزئ ابزار ویولون من متمئنم مثل زیر چونه ای و............... بالشتک هم میشه جزئ از ساز به حساب اورد.
بهاره خانم بدونین منوهین که به اثرات مخرب انقباض شانه ها در گرفتن ویولن اشاره میکنه یکی از طرفداران عدم استفاده از بالشتکه

Hes_r
Thursday 11 October 2007, 01:39 PM
این قضیه هیچ ربطی به تازه کار و کهنه کار نداره بعدشم کسی که ویولون بشناسه همچین قضاوتی نمیکنه که بگه هیچی بارش نیست.

به هر جال همه که ویولن سرشون نمیشه .

ولی به طور کلی کسی که نتونه بدون بالشتک بزنه یه ضعف محسوب میشه براش .

ولی کسی که میتونه و از بالشتک استفاده میکنه حرفی در موردش نیست .

bahare
Thursday 11 October 2007, 08:21 PM
بهاره خانم بدونین منوهین که به اثرات مخرب انقباض شانه ها در گرفتن ویولن اشاره میکنه یکی از طرفداران عدم استفاده از بالشتکه
اخه اصلا دوره ای که یهودی منوهین بوده بالشتک رواج چندانی نداشته.البته کسی که بدونه بالشتک شروع به کار کرده باشه اصلا نمیتونه بالشتک استفاده کنه چون وجوده اون خستش مکنه ولی بازم عادته اگه کسی بخواد میتونه.

*nvidia*
Thursday 11 October 2007, 08:56 PM
حرف شما کاملا درسته و اصول نواختن ویلن همینی هست که شما می فرمایند ولی ویلن زنهای ایرانی وقتی میرن تو حس دیگه توجهی نمیکنن به نحوه دست گرفتنشون وقتی ملک ساز میزنه یکم ویلن بد میگیره ولی انقدر رفته تو حس که به این توجه نمیکنه با این حال فکر نکنم حالا اونهایی که ایرانی کار میکنن خیلی هم مثل کلاسیک کارها نگرفتند اشکال داشته باشه
می تونم از شما بپرسم چرا به ملک میگید بد استیل.
به نظر من بهترین استیل رو توی ایرانی کارای قدیم داشته.
اما در کل باز هم میگم استیل مهم نیست مهم اون صدایی هست که از ساز بیرون میاد

Mojtaba
Friday 12 October 2007, 03:22 AM
ببخشید من چیزه دیگه ی گفتم منم میگم خیلی استیل مهم نیست مهم اون اهنگی هست که از ویلن بیرون میاد

اگه به استیل باشه بهترین استیل رو بدیعی داره

Mojtaba
Friday 12 October 2007, 03:30 AM
می تونم از شما بپرسم چرا به ملک میگید بد استیل.
به نظر من بهترین استیل رو توی ایرانی کارای قدیم داشته.
اما در کل باز هم میگم استیل مهم نیست مهم اون صدایی هست که از ساز بیرون میاد

شما اگه یه اثر تصویری از ملک ببینید اینجوری قضاوت نمیکنید ملک از تمام آرشه هیچ وقت استفاده نمیکرد بلکه تمام ارشه اون فقط دو وجب بود

من نگفتم ملک بد استیله بلکه تمام ویلن زنهای ما بهترین استیل رو دست گرفتن ویلن دارن

حلا یکی خیلی خوب یکی هم متوسط

Hes_r
Friday 12 October 2007, 11:40 AM
اخه اصلا دوره ای که یهودی منوهین بوده بالشتک رواج چندانی نداشته.البته کسی که بدونه بالشتک شروع به کار کرده باشه اصلا نمیتونه بالشتک استفاده کنه چون وجوده اون خستش مکنه ولی بازم عادته اگه کسی بخواد میتونه.

چه ربطی به رواج داشتن یا نداشتن داره .
نظر این استاد اینه /