PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : سنتور سازیست غربی شک نکنید

Amir
Monday 8 October 2007, 03:01 PM
با سلام

بابا قاطی نکنید کی گفته من گفتم بیجا کردم آقایون و خانوما ما خیلی

:ak

سنتور فقط مال خودمون ایرانی هاست

لطفا در این تاپیک اگه واقعا هنوز ایرانی هستید سنتور را وصف کنید

تا دهان مبارک همگان از وصفیات باز بماند

با تشکر

بازم میگم

:ak

akanani
Monday 8 October 2007, 03:19 PM
دوستان من زیاد به سنتور وارد نیستم ولی می دانم صدرصد ایرانی . بدلیل اینکه کتاب تاریخ موسیقی جهان در قسمت سنتور این نوشته را گفته که من عینا بدون هیچگونه کم و کاستی بازنویسی می کنم :

سنتور سازی کاملا ایراني است که ساخت آن را به ابونصر فارابي نسبت مي دهند که مانند بربط، ساز ديگر ايراني بعدها به خارج برده شد، سنتور سازی جعبه اي به شکل ذوذنقه است که به روي سطح آن دو رديف خرک تعبيه شده و از زوي هر خرک 4 رشته سيم هم کوک عبور داده شده است.

Amir
Monday 8 October 2007, 03:20 PM
عزیزان

هدفم از ایجاد تاپیک چیز دیگری بود لطفا خط دوم پست اول رو بخون

alireza_amirsamimi
Monday 8 October 2007, 03:24 PM
عرض کنم که بعضی روایت کردند که شخصی در ایران(فارابی هم روایت کردند) سنتور را ساخت(نه به شکل امروزی با این تعداد خرک و سیم)و به خاطر زه های زیاد اون رو صد تار نامید .این ساز از ایران به هند رفت و به سنتور تغییر نام داد.سنتور در کشور های آسیایی به شکل های گوناگون هست ولی اینکه بگیم غربیست یه کمی هضم ناپذیره.حالا امیر جان اگه مقاله ای داری معتبر که این ادعا رو ثابت میکنه بذار ببینیم جریان چیه؟؟؟:e

Amir
Monday 8 October 2007, 03:30 PM
عزیزان

هدفم از ایجاد تاپیک چیز دیگری بود لطفا خط دوم پست اول رو بخون

:h

alireza_amirsamimi
Monday 8 October 2007, 03:43 PM
حالا که امیر این بحث رو شروع کرد بذارید به یه جایی برسه!این هم دوتا مقاله از دایره المعارف wiki pediaاین دیگه مدرک محسوب میشه و مقاله ها هر دو نگلیسی هستند و میگن که سنتور چه با نامsanturیاsantourچه با نامHammered dulcimer(که یه کمی فرق داره)در ایران اختراع شده.
این هم لینکش:
You can see links before reply
این هم لینک سنتورش:
You can see links before reply
حالا بشینید ترجمه کنید:ak

Amir
Monday 8 October 2007, 03:47 PM
بابا جان میگم منظورم از ایجاد تاپیک چیز دیگه ای بود :h:h:h:h:h:h:h:h:h:h:h:h:h:h

بابا جان در این تاپیک سنتور را وصف کنید و جمالش رو به رخ بقیه بکشید

alireza_amirsamimi
Monday 8 October 2007, 03:59 PM
خوب اسم تاپیکت خودش کلی دعوا درست کرد.تقصیر خودته!!!!

akanani
Monday 8 October 2007, 04:03 PM
خوب اسم تاپیکت خودش کلی دعوا درست کرد.تقصیر خودته!!!!

مهندس جان . امیر می گه : بابا قاطی نکنید کی گفته من گفتم بیجا کردم آقایون و خانوما ما خیلی
البته من هم قبول دارم اسم تاپیک آدم را هوس می اندازه کل کل کنه سر سنتور

Amir
Monday 8 October 2007, 04:14 PM
هنوز جمله ای در وصف سنتور گفته نشده :h

راستی هدف ما در یک فارو م فقط باید دست گذاشتن رو نقاط حساس دوستان باشه برای ایجاد بحث :ah

alireza_amirsamimi
Monday 8 October 2007, 04:14 PM
امیر در اینجا میخواست کلکل راه بندازه!!:s:gامیر حالا بیا تاپیکت رو ویرایش کن تا بچه ها نریختن سرت

Amir
Monday 8 October 2007, 04:16 PM
نچ

باید با وصفیات قشنگ جواب بدید

hichnafar
Monday 8 October 2007, 05:57 PM
آوای سنتورصداییست ازاصوات آسمان
(توصیف بود دیگه ؟؟؟)

Amir
Monday 8 October 2007, 07:23 PM
ویرایش دوباره نام تاپیک توسط امیر

دوستان لطفا به جای ویرایش نام تاپیک به بحث در مورد شرح تاپیک بپردازید

خره
Monday 8 October 2007, 09:38 PM
من به شخصه اين ساز رو خيلي دوست دارم. فكر كنم جنس صداي اين ساز خيلي زيبا و رويائيه. در كل به دل مي شينه(حال كردي چه وصف تخصصي كردم)

alireza_amirsamimi
Tuesday 9 October 2007, 08:03 AM
امیر ای خدا بگم چیکارت نکنه!دلیل اینکه صدای سنتور جنسی متفاوت داره اینه که تمام سیم ها دست باز نواخته میشن.بچه هایی که با تار یا عود یا سه تار آشنایی دارند میدونن سیمهایی که دست آزاد نواخته میشه و انگشت گذاری نداره طنینش خیلی بیشتره که از این خاصیت در تکنوازی تار استفاده های زیادی میشه.حالا در سنتور همه سیمها دست باز هستند برای همین طنین و حجم صدای سنتور بالاست و صدای دلنشنی داره.حتی اگر یه بچه الکی روش مضراب بزنه!!ولی خوب سنتور ضعفهایی هم داره و گهگاهی هم برای آهنگسازها مشکل درست میکنه.یکی از اشکالاتش اینه که برای هر دستگاه کوک خاص خودش رو داره و هر سیم بر طبق گام اون دستگاه کوک میشه و برای همین نوازنده برای مرکب نوازی دستش تا اندازهای بسته هست و برای همین نوازندگان سنتور باید برای چنین برنامه هایی از چند سنتور استفاده کنند.یکی دیگر از مشکلات این ساز اینه که در بعضی دستگاه ها یا آوازها که نت متغیر همراه هست نت متغیر گاهی باید در اکتاو بالا نواخته بشه.یکی دیگر از مشکلاتش هم اینه که در بعضی مدولاسیون هایی که برای سنتور مقدور هست دست نوازنده در یک اکتاو خاص برای اون مدولاسیون بسته میشه و نمیتونه در اکتاو ای مختلف بزنه.البته در زمان علینقی وزیری یک سنتور به نام کروماتیک ساختند که بالطبع باید سیم های بیشتری داشته باشه.ولی خوب دیگه سنتور با این جنس صدا نیست!!!نوازندگان سنتور برای اینکه تا حدی این مشکل رو حل کنند از دوبل خرک استفاده میکنند.یعنی تعداد خرک ها دوبرابر میشه که با حرکت دادنش به اندازه مثلا ربع پرده یک نت رو تغییر بدند که البته برای گامهای نزدیک به هم استفاده میشه.یکی دیگر از مشکلات سنتور هم که همه ازش مینالن کوک کردن اون هست!!!که واقعا مکافاتی هست!واگر دوکنسرت کوک در بره اگه نوازنده یه سنتور دیگه همراش نباشه.اونوقت!!!!

Hes_r
Tuesday 9 October 2007, 11:58 AM
بابا علی جان خوبیاشو بو تو که کلی مشکل گفتی از این ساز .

alireza_amirsamimi
Tuesday 9 October 2007, 03:09 PM
تقصیر منه که میام پست میزنم!:aw

خره
Tuesday 9 October 2007, 06:16 PM
بابا يه خورده هم به فكر تازه كارها باشيد كه نياز به انگيزه و تشويق دارن.
ولي با تمام اين مشكلات فكر مي كنم خيلي راحت تر از اكثر سازاي ايراني بشه باهاش رابطه برقرار كرد

Hes_r
Wednesday 10 October 2007, 11:51 AM
تقصیر منه که میام پست میزنم!:aw

علی جون بابا دستت درد نکنه .

من گفتم کاش بیشتر از خوبیاش میگفتی .

Sina_Eftekhari
Wednesday 10 October 2007, 06:38 PM
بابا علی جان خوبیاشو بو تو که کلی مشکل گفتی از این ساز .
فكر كنم عليرضا در پستش به خوبيهاي اين ساز هم اشاره كرد.
مثلا همين مساله دست باز بودن سيم ها علاوه بر مزيتي كه عليرضا به آن اشاره كرد يك مزيت ديگر هم دارد و آن تاثير قابل توجه رزونانس در صداي اين ساز است. وقتي در سازي مثل سنتور كه براي هر نت يك سيم جداگانه و آزاد دارد يك سيم را با ارتعاش درآوريم همه سيمهاي به فاصله اكتاو و همينطور فواصل مطبوع مثل پنجم و چهارم درست هم به نسبتي مشخص به ارتعاش در مي آيند و كيفيت بسيار منحصر به فردي به صداي اين ساز مي دهند كه تاثير ضعيفتر آن در تار و سه تار هم هست.
خب هر كه طاووس خواهد جور هندوستان كشد.
يا عاميانه ترش هر كي خربزه ميخوره پاي لرزش هم ميشينه!
مسلما وجود سيمهاي دست باز و جدا از هم مشكلات خاص خودش را دارد و در مورد سنتور واقعا كوك كردن آن را سخت كرده!
البته بنده اطلاعاتم در مورد اين ساز به اندازه عليرضا نيست و بيشتر اين مطالب را هم از خودش ياد گرفتم! :ak

nabegheh95
Monday 15 October 2007, 02:35 PM
من چی بگم از سنتور؟!!!!!!!!!!!!!!
اینکه من با سازهای دیگه کار نکردم، پس سنتور بهترین ساز دنیاست (ایرانیم که هست:bg)

fesghelbahal
Wednesday 21 November 2007, 01:51 AM
البته زیاد هم ساده نیست.
آخه طبق تحقیقات انجام شده سنتور های اولیه حدود چهار صد سال قبل از میلاد هم وجود داشتن و نسبت دادن اون ها به جای خاصی هنوز هم ممکن نیست.
و علاوه بر اون گستردگی جغرافیاییه استفاده از اشکال مختلف این ساز از چین تا غرب اروپا رو در بر میگیره.
و برای رضای خاطر "امیر" هم بگم که در بین تمام سازهای مشابه سنتور در دنیا در حال حاضر، پر تکنیک ترین نوعش همین سنتور 9 خرک ایرانیه.

خان
Saturday 10 January 2009, 01:33 PM
سنتور ساز ستاره هاست.
صدایی وصف نا پذیر .
نوایی که هر کسی را مست و بیخود میکند . با سنتور هر چه بزنید زیباست ، من که عاشق این هستم ، مضراب به دست بگیرم و همین طوری به سیم های بی پایانش بزنم تا صداش بهم آرامش بده.
سازی بسیار دشوار و پیچیده .
خوش به حال شما سنتور نوازان.