PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : نواختن سه تار مثل آبخوردن است

Amir
Monday 8 October 2007, 03:28 PM
با سلام

اگه بیشتر از یه لیوان آب لازمه پس به ما بفرمایید چرا تاپیک های بحث و نظرسنجی ویولن و گیتار خیلی بیشتر از سه تار هست

حتما یه دلیلی داره

این بخش هرچی داره فقط مقاله هست

نه یه بحثی نه چیزی که آدم رو به وجد بیاره

سه تار زن های عزیز با کمال پوزش باید بگم که همین اتفاقات و بی حالی ها هست که همه می گن موسیقی ایرانی دیگه جایی نداره

الان خواهشا به جایی که بخواهید به من جواب دندان شکن بدید به فکر ایجاد تاپیک های بحث و گفتگو و نظرخواهی بیفتید تا حال بخش های غیر ایرانی گرفته بشه :g:ah

alireza_amirsamimi
Monday 8 October 2007, 03:57 PM
من بعدا حال تو رو میگیرم!فعلا فقط من و سینا وsetarسه تار میزنیم که بحث ها ی خودمون رو هم آوردیم.فراوون هم که میچتیم.هر چی بوده بینمون حل شده.سه تار هم که کم میاد تو سایت میمونه من و سینا!برا دل هم مقاله بزنینم؟؟؟!!!اصلا چی بزنیم!!!!هر کی ساز میزنه یا نمیزنه تو ایران درباره ویولن و گیتار(ساز های ایرانی!!!!:ag)یک ساعت برات حرف میزنه ولی سه تار بیچاره کسی به غیر از خودمون نمیات تو مقالات شرکت کنه حالا ما چه تقصیری داریم.حالا بیا متلک بار ما کن.من و سینا هم که هر دو دانشجوییم و بچه خرخون!!!خوب بابا درس دارم.حالا هم که میبینی دارم پست میزنم از صبح دنبال درس بودم الان هم کتابخونه هستم!!بعد که اذان گفتن یه چیز کوچولو میخورم(مثلا افطار)میرم درس میخونم تازه 9 شب میرم خونه بعدش هم مثل مرده ها میمونم حال ساز زدن هم ندارم!!!حالا خودت رو بذار جای من

Amir
Monday 8 October 2007, 04:04 PM
ای وای اصلا حواسم نبود علی جون سه تار میزنه

بچه ها علی جون یکی از همون انسان های باحال نت آهنگ هست که خیلی خفنه مدیر ارشده ولی اینجا متوجه میشیم که به بخش سه تار بیشتر توجه داره :g

جیگر جون شما بحث راه بنداز بقیش با منو بقیه

اگه منم اجبار می کنم که همه تو بحث ها شرکت کنند

راستی ایشالا متاهل میشی اونوقت :f

منتظر تاپیک های جنجالی و بحث برانگیز شما دوستان هستیم

alireza_amirsamimi
Monday 8 October 2007, 04:12 PM
اما اونی که گفت سه تار زدن آسونه.تا عید فطر وقت داره یه کلیپ چهارگاه با سه تار بزنه(دخترک ژولیده رو آخرش بزن حتما)بذاره رو سایت:ah:g

Amir
Monday 8 October 2007, 04:17 PM
علی جون ایشالا بحث راه میندازی و می بینیم همدیگرو :g

hichnafar
Monday 8 October 2007, 05:23 PM
سلام
فقط بی زحمت اولش خیلی بحث هاتون روتخصصی نگیریدتامنم که سه تارروزیادنمی شناسم بتونم سردربیارم .
مرسی.

Amir
Monday 8 October 2007, 08:34 PM
بیا علیرضا اینم یکی دیگه

باز بگو کسی نیست

خره
Monday 8 October 2007, 09:21 PM
سلام. منم سه تار رو تازگي ها شروع كردم. توي يكي از تاپيكها هم يه سوال كردم كه كسي توجه نكرد.

سه تار آسونه ولي يه جاهايي خوب حالتو مي گيره ( همون فلفل نبين چه ريزه)

Amir
Monday 8 October 2007, 09:26 PM
آقا خوذ من انتظار چنین استقبالی رو نداشتم

بنده رسما کم آوردم

Sina_Eftekhari
Monday 8 October 2007, 10:45 PM
سلام. منم سه تار رو تازگي ها شروع كردم. توي يكي از تاپيكها هم يه سوال كردم كه كسي توجه نكرد.

سه تار آسونه ولي يه جاهايي خوب حالتو مي گيره ( همون فلفل نبين چه ريزه)

چه سوالي كردي دوست عزيز؟
شرمنده ام متاسفانه سوال شما را نديدم :ag

Amir
Monday 8 October 2007, 10:57 PM
همینه دیگه شماها استاد هستید فکر می کنید بقیه هم استاد هستند

یه ذره به فکر این همه جوون مشتاق هم باشید

خره
Tuesday 9 October 2007, 01:00 AM
چه سوالي كردي دوست عزيز؟
شرمنده ام متاسفانه سوال شما را نديدم :ag

نه بابا دشمنت شرمنده
با توجه به موضوع تاپيك شايد بهتر باشه سوالم رو جاي ديگه مطرح كنم
بازم ممنون
:ak

Hes_r
Tuesday 9 October 2007, 11:48 AM
امیر چه گیر دادی به این علیرضا جون .

آقا منم پایه ی بحثای سه تارمم ولی تا جایی که بدونم ( خدارو شکر هیچی نمیدونم :دی)

Amir
Tuesday 9 October 2007, 11:54 AM
من به علی جون گیر ندادم

من به تمام سه تار زن های سایت گیر دادم :av

Hes_r
Tuesday 9 October 2007, 12:18 PM
هر یه پست یکه هر کی زد هی به علی گفتی بففرما ....

Amir
Tuesday 9 October 2007, 01:32 PM
چون علی در پست دوم اعتراض کرد :ah

alireza_amirsamimi
Tuesday 9 October 2007, 03:05 PM
علی حق داشت اعتراض کنه.هر پستی هم که میزنی یا با منی یا با سینا یا با هردوتا

Amir
Tuesday 9 October 2007, 03:56 PM
نچ

منظورم با تمام دوستداران سه تار هست

Hes_r
Wednesday 10 October 2007, 11:55 AM
علی جون بحث رو ول کن به جای کلکل با امیر بخش رو بترکونین که امیر اعلام باخت کنه .

Amir
Wednesday 10 October 2007, 11:57 AM
:ah عمرا

Sina_Eftekhari
Wednesday 10 October 2007, 06:21 PM
خب عليرضا راست ميگه ديگه! والا به نظر منم فكر نمي كنم تعداد نوازنده هاي سه تار اين سايت با مثلا نوازنده هاي كلارينت يا ساكسيفونش فرقي داشته باشن! شما يه نگاه به همين آواتارا بندازي متوجه ميشي چرا قسمتهاي ويولون و گيتار انقدر رشد كردن!
اما چشم بنده هم سعي ميكنم گهگاه مطالبي در مورد سه تار ارسال كنم.

Hes_r
Wednesday 10 October 2007, 08:12 PM
امیر جون اگه علیرضا اراده کنه بهت نشون میده عمرا یعنی چی :دی

سینا جان یه بار گفتم باز هم میگم ویولنیستا خودشون نیومدن تو سایت بحثای خفن اونا رو تو سایت نگه داشت .

اول باید یه مقدار خودتون پیش ببرید تا وقتی کاربر میاد فک نکنه که بخش خالیه و کسی نیست .

بعد اون هم میاد به سمت بحث و مقاله .

Amir
Wednesday 10 October 2007, 08:53 PM
دلیلی وجود نداره صرفا سه تار زن ها بیان و نظر بدن و سوال کنند

خیلی از کسایی که سه تار زدن بلد نیستند مثل من هم صددرصد در بحث ها شرکت می کنیم

همانطور که کسانی که ویولن زن نیستند در بخش ویولن فعال هستند

mahak
Wednesday 2 January 2008, 10:56 AM
حضرات اگر مشکل بودن نواختن ارزش محسوب میشود کلا نواختن را تعطیل کنید اما در مورد اب خوردن اگر منظور نواختن یک ملودی باری به هر جهت است مثل نوازندگان گیتار در ایران نواختن اینگونه سه تار یک سال اموزش میخواد ولی اگر نواختن مفهومی سه تار است مثل کار ترکمن علیزاده یا به یاد برومند لطفی شما که هیچ بهترین نوازندگان ویولن حتی با سالها تمرین تا استاد بزرگی نداشته وحس سه تار که هیچ ساز دیگری مطلقا این حس را ندارد درک نشود محال و کاملا غیر ممکن است مثال کسی از منوهین برجسته تر در نوازندگی ویولن نبوده است وی پس از شنیذن دوتار حاج قربان گفته بود که حاضرم تمام عمر هنری خود را بدهم و یک ساعت بتوانم چنین موسیقی بنوازم دریغ که نسل جوان این کشور روز به روز از حکمت وحس نوازندگی ایرانی دورتر میشود دریغ

shaadi
Saturday 5 January 2008, 12:23 AM
salam dustan man ye navazande mobtadiam kasi inja mese man nist bahash dardedel konam?:f

shahrouz
Saturday 5 January 2008, 03:00 AM
خوب ،
شاید منظور رئیس این بوده که نواختن سه تار مثه خوردن یه لیوان آب خنک خیلی دلنشین و دلچسبه ، (این که گفتم به خاطر شرکت در کل کل و کم نیاوردن بچه های عزیز سه تار بود ) ولی در کل با پست جناب mahak شدیدا موافقم.
منم سعی می کنم حضور بیشتری توی این سایت داشته باشم ، تا از اطلاعات اساتید استفاده کنم.( من از همون اوایل تاسیس اینجا عضو شده بودم اما هیچ وقت چیز ننوشته بودم)
به نظر من بخش سه تار باید یه تحول اساسی داشته باشه و از قالب یه سری مقالات تکراری و کلیشه ای که با یه سرچ ساده توی گوگل میشه صدتا کپی از اون رو پیدا کرد خارج بشه و به یه روند دینامیک و زنده برسه ، این چیزیه که همه می دونیم ، یعنی می دونیم که مشکل چیه اما راه حل این مشکل و عمل به اون مهمه.
حالا باید چی کار کنیم؟

یه پیشنهاد هم دارم و اون اینه که نظارت بیشتری روی نحوه ی پست دادن کاربران این بخش(مفید بودن پست ها- فارسی بودن پست ها - تکراری نبودن پست ها- ارتباط داشتن با موضوع مورد بحث و . . . ) اعمال بشه ، تا نظم بیشتری داشته باشیم و همچنین کاربرها دچار سردرگمی نشوند.

ممنون

Amir
Saturday 5 January 2008, 08:09 AM
خوب ،
شاید منظور رئیس این بوده که نواختن سه تار مثه خوردن یه لیوان آب خنک خیلی دلنشین و دلچسبه ، (این که گفتم به خاطر شرکت در کل کل و کم نیاوردن بچه های عزیز سه تار بود ) ولی در کل با پست جناب mahak شدیدا موافقم.
منم سعی می کنم حضور بیشتری توی این سایت داشته باشم ، تا از اطلاعات اساتید استفاده کنم.( من از همون اوایل تاسیس اینجا عضو شده بودم اما هیچ وقت چیز ننوشته بودم)
به نظر من بخش سه تار باید یه تحول اساسی داشته باشه و از قالب یه سری مقالات تکراری و کلیشه ای که با یه سرچ ساده توی گوگل میشه صدتا کپی از اون رو پیدا کرد خارج بشه و به یه روند دینامیک و زنده برسه ، این چیزیه که همه می دونیم ، یعنی می دونیم که مشکل چیه اما راه حل این مشکل و عمل به اون مهمه.
حالا باید چی کار کنیم؟

یه پیشنهاد هم دارم و اون اینه که نظارت بیشتری روی نحوه ی پست دادن کاربران این بخش(مفید بودن پست ها- فارسی بودن پست ها - تکراری نبودن پست ها- ارتباط داشتن با موضوع مورد بحث و . . . ) اعمال بشه ، تا نظم بیشتری داشته باشیم و همچنین کاربرها دچار سردرگمی نشوند.

ممنون

شماها اگر شروع کنید مطمئنا تنها نمی مانید

AliB
Thursday 17 January 2008, 05:38 PM
دوستان عزیز سلام.
چرا نگران هستید اولا که مدیر محترم مطرح کننده ی تاپیک قصد ایجاد حرکت و به یاری طلبیدن دوستان برای پربار تر کردن این بخش بود و خوشبختانه دوستان زیادی هم علاقه مند هستند. من هم خوشحالم که چند روزیست که این سایت خوب رو پیدا کردم و با کمال میل و خورسندی در همه مباحث شرکت می کنم :ah
هیچ سازی خوب زدنش مثل آب خوردن نیست و هر ساز پیچیدگیها و تکنیک های خاص خودش را داراست حتی سنتور .
امیدوارم که مباحث داغ تر بشه .

Hes_r
Thursday 17 January 2008, 07:59 PM
دوست من کمی به این بخش برس .

مطمئن باش بحث ایجاد کنی سه تار زن های ما در این سایت از همه با سواد ترن . و مطمئنا بخش خوب پیش میره .

AliB
Thursday 17 January 2008, 10:29 PM
بله سه تار زنهای اینجا بسیار کار درست و باحال هستن و کلا همه ی بچه های گل در اینجا خوب هستند. در این چند روزی که من تو این سایت هستم و در بعضی مباحث شرکت کردم چیزی که برای من جالب هست اینه که مدیران و سایر دوستان به دور از غرور و تعصب هدفشون کمک کردن به همدیگه و تبادل نظر هست و این خیلی ارزشمنده. چیزی که م انیاز داریم ذهنهای باز هست که هر مطلبی رو از هرکسی اگر منطقی و قابل قبول هست بپذیریم . من هم به عنوان عضو کوچکی سعی می کنم در حد توانم با دوستان خوبم همراهی کنم.
ارادتمند همه دوستان
علی

Hes_r
Friday 18 January 2008, 10:53 AM
یاعلی

AliB
Friday 18 January 2008, 11:02 AM
ان شاالله که همه ی دوستان و دوستان دیگری که هنوز این سایت رو نیافتند اینجا دور هم جمع باشند. و از گفتگو و تبادل نظر و مصاحبت با هم لذت ببریم.
راستی حالا که بحث تعریف و تمجید شد من هم از خودم تعریف کنم :af من هم در سال 80 و در اولین جشنواره ی موسیقی استانمون مقام اول رو در ساز سه تار کسب کردم داوارن هم مجید کیانی و ناصح پور بودن و یک سری از کارشناسهای استان بودند و بعد از اون البته در هیچ جشنواره ای شرکت نکردم .
:ahگفتم که شاید یه کم به ما هم افتخار کنید .
مخلص همه ی بچه گل

sina_sb2008
Friday 8 February 2008, 08:55 PM
مشكل ما تنها بحث سه تار يا گيتار ... نيست يا چند نفرتوبحث سه تار شركت دارند بياين بحثوگسترده تركنيم :ag

تاملي بر اوضاع و احوال آموزشگاه هاي موسيقي

آموزش گيتار در10 جلسه تضميني ... سازدهني را براي هميشه تنها با 5 جلسه آموزش نزد استاد ... برنده بهترين سازدهني‌نواز آسيا فرابگيريد ... 15 جلسه آموزش کامل سه‌تار و سپس تدريس در همان آموزشگاه ... آموزش تضميني پيانو با ارگ با مجوز شماره ... از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي..." حتما بارها و بارها اين نوع تبليغات را روي در و ديوار شهر ديده‌ايد و از تعجب چشمها‌تان گرد شده که مثلاً چطور مي‌شود سه‌تار را در 10 جلسه ياد گرفت؟

اوضاع آموزشگاه هاي موسيقي در ايران، با وجود اعتراض موسيقيدانان همچنان بلاتکليف و آشفته است. با شروع فصل گرما و زياد شدن اوقات فراغت دانش‌آموزان، بازار کلاس‌هاي موسيقي هم حسابي داغ شده و هر روز بر تعداد آموزشگاههاي موسيقي و معلمين آن اضافه مي‌شود. خلاصه آموزشگاهها هم طبق مصوبه‌اي که هر کدام به نوعي براي خود در نظر گرفته‌اند، با مشتري رفتار مي‌کنند و هر کدام معلمين آموزشگاهشان را بهترين و ماهرترين موسيقيدان مي‌دانند که حق دارد بالاترين هزينه را براي هر ساعت تدريس از هنرجو دريافت کند.

در اين ميان سوالي که هيچوقت پاسخ داده نمي‌شود، اين است که اين هزينه در جيب چه کسي مي‌رود و خرج چه چيزي مي‌شود؟ موسيقيدانان که هميشه از اوضاع مالي و کاري‌شان شکايت دارند، در آموزشگاهها کتاب‌ها و نوارها را خريداري نمي‌کنند و اين امر به عهده خود هنرجوست، فضاهاي آموزشي اغلب از آکوستيک ابتدايي (موکت يا چوب) هم برخوردار نيستند و نه نور کافي و نه تعداد کلاس مورد نياز را دارند. هزينه‌ها کاهش پيدا نمي‌کند و از سوي ديگر، هر روز تعداد مجوز آموزشگاههاي موسيقي افزايش پيدا مي‌کنند و متاسفانه نظارت دقيقي روي فعاليت‌ها و کيفيت آموزشي آنها انجام نمي‌گيرد.

حسن ناهيد، نوازنده برجسته ني ايراني که سالهاست در آموزشگاههاي مختلف به تدريس موسيقي اشتغال دارد و امر تدريس را علاوه بر ايران در قالب کارگاههاي آموزشي در کشورهاي ديگر هم دنبال کرده است، اوضاع صدور مجوز آموزشگاههاي موسيقي کشور را رضايت بخش نمي‌داند و معتقد است که اين اوضاع به شيوه‌اي است که به هر جوان بيست ساله‌اي مجوز تاسيس آموزشگاه موسيقي داده مي‌شود.

ناهيد که سالها در زمينه پرورش موسيقي فعاليت کرده است مي‌گويد: "سن و سال من ديگر اجازه اين تعداد ساعت تدريس در هفته را نمي‌دهد. بسياري از آموزشگاهها براي کسب اعتبار سعي مي‌کنند به هر شيوه‌اي که شده از موسيقيدانان بهره ببرند و به اين موضوع فکر نمي‌کنند که اين تدريس‌هاي مداوم به شاگرداني که هنوز از موسيقي هيچ چيز نمي‌دانند چه فشار عصبي را به مدرس منتقل مي‌کند. ما بايد در اين سن حقوق ثابتي داشته باشيم که براي گذران زندگي کافي باشد، نه اينکه مجبور باشم اين تعداد ساعت را در هفته تدريس کنم. تدريس موسيقي توسط اهل آن، اتفاق بسيار پسنديده‌اي است اما نه به قيمت از دست دادن سلامتي و تحمل فشار عصبي مضاعف. در حال حاضر من در 6 روز هفته در 8 آموزشگاه موسيقي تدريس مي‌کنم، آيا اين روند صحيح است؟ اين تعداد ساعت تدريس آنقدر براي من مشکل است که گاهي فکر مي‌کنم نزديک است سکته کنم."

جالب اينجاست که نه تنها نظرات باتجربه‌هاي موسيقي در ايران در مورد اين اوضاع آموزشگاههاي موسيقي چندان اميدوارکننده نيست که جوانان موسيقي هم اوضاع بهتري را ترسيم نمي‌کنند. آيدين احمدي‌نژاد، نوازنده ويولن و عضو گروه زهي "پارسيان" که به تازگي آلبوم "فيه ما فيه" را منتشر کرده، ميان تعداد استادان موسيقي و آموزشگاهها تناسبي نمي‌بيند، بزرگترين مشکلش هم آموزش‌هاي سليقه‌اي است. او مي‌گويد: "ما مثلا اين همه آموزشگاه موسيقي و معلم موسيقي داريم، اما زماني که مي‌خواهيم براي اجراي يک قطعه پيانو از يک پيانيست دعوت کنيم، بايد تمام ايران را بگرديم، چون تعداد نوازندگاني که در سطح خوبي قرار داشته باشند، بسيار کم است. اين موضوع خصوصا در مورد معلمين گيتار رخ مي دهد، يعني زماني که شما با وجود اين همه آموزشگاه و معلم گيتار دنبال نوازنده خوب هستيد، کسي را پيدا نمي کنيد."

احمدي نژاد دليل اين آشفتگي را استاندارد نبودن سيستم آموزش در ايران مي داند و خاطرنشان مي کند: "بعد از انقلاب در ايران به شدت خلا آموزش حس شد. چون آموزش ها استاندارد نبود. هرچند که آموزش موسيقي هم بايد مثل هر موضوع ديگري با استانداردهاي خاص خودش پيش برود، بايد سرفصل هاي درسي مشخص شود، ديالوگ هاي آکادميک برقرار شود. نبايد آموزش ها سليقه اي باشد، اما از آنجايي که هيچ استانداردي وجود ندارد، آموزش موسيقي در ايران بر مبناي سليقه پيش مي رود. وقتي هدف ما آموزش صحيح نباشد، تنها مي خواهيم که لحظه اي بگذرانيم و برود."

سيري کوتاه در عملکرد ساليان گذشته برخي آموزشگاهها نشانگر اين نکته است که نبود يک نظارت دقيق و کارآمد بر نحوه فعاليت آموزشگاه و مدرسان آنها، لطمات جبران ناپذيري به روحيه و استعداد و اخلاقيات مراجعه کنندگان وارد کرده است که اين مسائل جداي از انحرافات تخصصي و آموزشي است که ناشي از نبود دانش لازم نزد مدرسان آن رشته هنري است. اهميت اين نکته ظاهرا در هفته هاي گذشته براي وزير ارشاد و همچنين تني چند از اعضاي خانه موسيقي بيش از پيش مشخص شد و بالاخره نخستين نشست مديران مسئول آموزشگاههاي آزاد هنري با حضور وزير و ديگرمسئولان وزارت ارشاد، مديران مسئول آموزشگاههاي هنري و جمعي از مدرسين رشته هاي مختلف هنري در تالار وحدت برگزار شد.

هوشنگ ظريف رديف دان، نوازنده تار و عضو هيات مديره خانه موسيقي، شرايط اقتصادي جامعه را مسبب کيفيت پايين آموزشگاهها مي داند. او که سالهاست در زمينه تدريس هم در دانشگاه و هم در آموزشگاه هاي مختلف اشتغال دارد، در اين زمينه با ناراحتي و نارضايتي اذعان دارد که شرايط بد اقتصادي هنرمندان و دست اندرکاران موسيقي در جامعه ما باعث شده است که همه به اين هنر به چشم امرار معاش نگاه کنند و تا دو سال ساز زدند به فکر کسب درآمد از اين راه باشند.

او که خودش از اعضاي تيمي است که آزمون معلمي آموزشگاههاي موسيقي را برگزار و سوالات آن را طراحي مي کنند، علاوه براين گلايه ها مي گويد: "در حال حاضر اداره گسترش وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، براي افرادي که مي خواهند در آموزشگاههاي موسيقي تدريس کنند، امتحاناتي را برگزار مي کند که برخي از استادان اين رشته هم بر اين آزمون نظارت مي کنند. بسياري از افراد سواد موسيقي شان در حد دو کتاب مبتدي است، اما پيش مي آيد که به آنها گفته مي شود که مي توانند در حد ابتدايي تدريس کنند، بعضي ها هم که بهترند، خوب در سطوح بالاتر مي توانند تدريس کنند."

بسياري بر اين برباورند که روند نظارت تنها تا همين مرحله ادامه پيدا مي کند، اين موضوع را با ظريف در ميان مي گذارم، او هم تصريح مي کند: "بله، متاسفانه روند نظارت فقط تا اين مرحله است و بعد از آن ديگر معلوم نيست که چه کسي دارد چه کاري انجام مي دهد و در آن آموزشگاه موسيقي چه خبر است؟ آقاي روشن روان هم به تازگي در نشستي که با مديران آموزشگاههاي موسيقي که نزديک به 800 نفر هستند، داشتند به آنها اوضاع بد آموزشگاهها را متذکر شدند. همچنين ايشان گفتند که مي دانيم که بسياري از آموزشگاهها بدون مجوز فعاليت مي کنند که اين موضوع به نوعي معضل جامعه محسوب مي شود."

ظريف خاطرنشان کرد: "به هر حال تمام دانشجويان و فارغ التحصيلان موسيقي بعد از 5 سال مي توانند مجوز آموزشگاه بگيرند و ديگر از آنها امتحاني هم گرفته نمي شود و نظارتي روي اين آموزشگاهها نيست."

چندي پيش وزارت ارشاد از خانه موسيقي در اين زمينه کمک خواست تا استادان خانه موسيقي در برگزاري آزمون معلمي و حتي در بخش هاي نظارتي دست راست مرکز موسيقي باشند و هم در زمينه جلوگيري از تخلفات و هم در زمينه نظارت بر آموزشگاههاي موسيقي حتي المقدور به مرکز کمک کنند، اما ظاهرا فعاليت هاي اجرايي و روزافزون خانه موسيقي اين اجازه را به اعضاي آن نداد تا بيشتر از برگزاري يک آزمون معلمي ، اقدام گسترده تري را در اين زمينه انجام دهند.

اعضاي خانه موسيقي ، به خصوص هيات مديره که در حال حاضر اغلب به اين متهمند که به دليل فعاليت هاي اجرايي ، کمتر به کارهاي موسيقايي مي پردازند، دليل اصلي پايين آمدن کيفيت آموزشي آموزشگاه ها را شرايط نابهنجار اقتصادي مي دانند و براين باورند که موسيقيدانان در اين مملکت جايگاه خاصي ندارند، ما خودمان هم نمي دانيم چه بايد بکنيم؟ تعداد فارغ التحصيلان و هنرمندان بيکار موسيقي هم کم نيست، طبيعي است که اين افراد دنبال شغل هستند و نمي دانند که بايد از چه راهي درآمد زايي کنند، اداراتي هم براي حمايت از آنها و اختصاص شغل ايشان طراحي نشده است، از اين رو طبيعي است که تنها راهي که مي توان راحت تر به آن فکر کرد، تاسيس يک آموزشگاه موسيقي باشد.

سامان احتشامي که خود از اعضاي خانه موسيقي است و چند سال پيش در آزمون معلمي اين خانه شرکت کرده است، مي گويد: بعضي ها در حد کلاس خودشان نمي بينند که بيايند و در اين آزمون شرکت کنند. فکر مي کنند چون چند سال است که ساز مي زنند، پس نبايد در هيچ آزموني شرکت کنند، چون حتما اتفاقي است غير حرفه اي. در حالي که هنوز متاسفانه مرز ميان نوازندگي و تدريس در ايران شناخته نشده است، شما شايد نوازنده خيلي خوبي باشيد، اما نتوانيد حتي ازپس تدريس مباني اوليه بربياييد. قرار بود که هرکس کارت معلمي خانه موسيقي را ندارد اجازه تدريس موسيقي را نداشته باشد تا همه مجبور باشند که در سيستم واحدي فعاليت کنند و از يک فيلتر خاص رد شوند. در حال حاضر بسياري از افرادي که کارت معلمي خانه موسيقي را ندارند، بدون اجازه به فعاليت مشغول هستند و اين نقطه ضعف را کسي جز خود موسيقيدانان به دست اين افراد سود جو نداده است.

او ادامه مي دهد: ضمن اينکه آنقدر مشکلات آموزشگاه هاي ما زياد است که شايد کمترينش مساله معلم باشد. بيشترين مشکل آموزشگاه هاي ما کمبود امکانات اوليه است. ما ساز پيانو را که ساز اصلي و پايه اي موسيقي است را به دليل قيمت نسبتا بالايش در بسياري از آموزشگاه ها نداريم. همچنين فضاي آموزشي کافي اصلا در مورد آموزشگاه هاي موسيقي ايران معنايي ندارد و به آن پرداخته نمي شود.

سامان احتشامي مي افزايد: همچنين بايد بگويم يکي ديگر از مهم ترين مشکلات آموزشگاه هاي موسيقي ايران در ناآشنايي هنرجويان با سازهاي مختلف و در نتيجه تصميم گيري هاي اشتباه است. از آنجا که بچه هاي ما ساز را نمي بينند و با نام آنها آشنا نيستند، وقتي که به آموزشگاه ها مراجعه مي کنند نمي دانند دقيقا مي خواهند چه سازي را فرا بگيرند. مثلا مراجعه مي کنند و مي گويند "مي خواهيم از آن ويولن بزرگ ها بزنيم" و پس از مدتي که از کلاس ها مي گذرد، سازشان را تغيير داده و اين دور باطل همينطور تکرار مي شود.

او هم مثل ديگر موسيقيدانان اوضاع اقتصادي و معيشتي هنرمندان موسيقي را از دلايل ضعف تدريس مي داند: علاوه بر اينها، بي تعهدي بسياري از معلمان باعث مي شود که هنرجويان سازشان را رها کنند، مثلا بلافاصله با يافتن کاري جديد از آن آموزشگاه مي روند و هنرجويان را بدون اينکه هيچ توضيحي بدهد، رها مي کند. اين مشکلات هم به چيزي جز شرايط اجتماعي و اقتصادي هنرمندان موسيقي بر نمي گردد.

طبق آمار موجود در مورد تعداد آموزشگاه هاي موسيقي در ايران، در حال حاضر 364 آموزشگاه موسيقي در سراسر کشور مشغول فعاليت هستند که تهران با 182آموزشگاه مقام نخست را دارد و استان هاي قزوين و مرکزي بدون آموزشگاه در رتبه آخر هستند. پس از تهران،اصفهان با 26 و مازندران با 24 مورد ، در رتبه هاي دوم و سوم قرار دارند.

با اين حال به نظر مي رسد که هنوز جايگاه آموزشگاه هاي موسيقي در تهران هم به نحو خوبي جا نيفتاده است،" سودابه سالم" آهنگساز و پژوهشگر موسيقي کودک مي گويد: وقتي که مساله اي جايگاه خودش را در جامعه پيدا نکرده است و براي کسي اهميت نداشته باشد، طبيعي است که مشکلات زيادي سر راهش قرار بگيرد. خصوصا در حوزه هاي مختلف هنري .اگر مقايسه اي بين مدارس غيرانتفاعي با آموزشگاه هاي موسيقي داشته باشيد مي بينيد که وقتي که ما به تعليم و تربيت و مسائل آموزشي مان به چشم سود مالي آن توجه مي کنيم و کوچکترين بهايي به فضاي آموزشي نمي دهيم، تکليف آموزشگاه هاي موسيقي روشن است. آموزش و پرورش ما که بودجه مشخص و هنگفت دولتي دارد و توجيه مالي و معنوي پشت آن است، هنوز نتوانسته است تکلفي خودش را با نوع تدريس و فضاي آموزشي مناسب روشن کند، چه برسد به موسيقي که در ايران هيچکدام از اين توجيه ها را دارا نيست.

"سودابه سالم" که کلاس هاي مربيگيري موسيقي نيز داير کرده است، با اشاره به نبود کلاس هاي معلمي موسيقي در ايران خاطر نشان مي کند: ما بارها و بارها گفته ايم که بايد رشته مربيگيري موسيقي در ايران داشته باشيم، اما متاسفانه مسئولين پاسخ مي دهند که به دليل محدوديت ها ما نمي توانيم اين رشته را داشته باشيم. خوب طبيعي است دانشجويي که در رشته آهنگسازي و نوازندگي مشغول است و وقتي فارغ التحصيل مي شود نه آهنگساز است و نه نوازنده چطور مي خواهد يک معلم خوب موسيقي باشد؟ اتفاقات موسيقي در ايران تصادفي و شانسي هستندو جنبه علمي ندارد، از اين رو نمي توان به چيزي در موسيقي به جز غريزه هنري يک فرد دل خوش کرد.

منبع : مهر

AliB
Friday 8 February 2008, 11:07 PM
سینا جان مطلب بسیار خوبی را نقل کردید که به نظر من باید در تاپیکی جداگانه مطرح شود و یا در یک بخشی که به صورت کلی مورد بحث قرار بگیرد و یا در همه ی قسمت های سایت تکرار شود. چون این مطلب بر می گردد به وضعیت آموزشی موجود در سیستم موسیقی ایران و امریست بسیار مهم.
به نظر من یکی از بزرگترین خدماتی که در سایت هایی مثل این سایت می توان انجام داد آشنا کردن اعضا و بینندگان سایت با حقایق و مشکلات موجود است در بازار آشفته ی موسیقی که از این رهگذر و افزایش آگاهی عمومی جلوی خیلی از سو استفاده ها و کج روی ها گرفته خواهد شد.
همه ی نظرات و مشکلاتی که در متن بالا مطرح شده از زبان اهل فن و دلسوختگانیست که عمری را در راه گسترش و خدمت به موسیقی این سرزمین صرف کرده اند و کاملا قابل تایید و لمس هست این مشکلات.
امیدوارم که با همفکری دوستان این مطلب رو به جای مناسبتری منتقل کنیم.
با تشکر

Majed
Saturday 9 February 2008, 10:27 AM
در مورد عنوان این تاپیک هم من اجازه میخوام یه چیزی بگم...

من یه مدت به دلیل مشغله ی زیاد کاری و درسی افتخار حضور در کنار دوستان رو نداشتم...

سازهایی از قبیل 3تار.. تار.... سنتور.. و ووو سازهایی هستند که استارتر اون در اوایل کار احساس پیشرفت زیادی میکنه... و این موضوع باعث میشه که این طور تصور بشه که این سازها آسون هستن....

ولی اگه آدم بخواد یک قدو از آماتوری به دنیای حتی نیمه حرفه ای قدم بذاره متوجه میشه که این ساز نه تنها آسان نیست.. بلکه از خیلی سازهای دیگه سخت تره.. این موضوع به خصوص در سنتور مشاهده میشه ....

پس بهتره این جوری بگیم... 3 تار دست گرفتن مثل آب خوردنه.. اما 3 تار نواختن مثل کوه کندن

AliB
Saturday 9 February 2008, 02:51 PM
majeddotcom عزیز به مطلب خوبی اشاره کردید . سه تار سازیست سهل و ممتنع! البته در مراحل اولیه هم ، پیشرفت در این ساز مثل ساز سنتور سریع نیست اما اگر مثلا با ساز تار و یا ویلن و یا کمانچه مقایسه کنیم می توان گفت به دلیل اینکه این ساز سازیست به اصطلاح Soft و ماهیچه های درگیر با نیروی کمتری می توانند بر روی ساز عمل کنند در ابتدا پرده گرفتن و مضراب زدن و نگه داشتن ساز راحت تر است اما همین عامل بلاییست در ادامه ی کار و افزایش توان! و بگویید چرا؟؟؟؟
هنگامی که به عضلات درگیر در ساز زدن فشار کمتری می آید بالطبع این عضلات دیر تر قوی می شوند و همین مساله پیشرفت شما را در دراز مدت کم خواهد کرد. زیرا توان نوازندگی فرد از دو عامل سرچشمه می گیرد (به نظر شخصی من) یا بهتر است بگوییم مهارت در نوازندگی بر دو بخش تقسیم می شود اول مهارت ذهنیست . اینکه شما توان تجزیه تحلیل حرکات مختلف را در ذهن خود داشته باشید و از نحوه ی عمل ، در مغز خود آگاه باشید و دوم مهارت فیزیکی و حرکتی در پیاده کردن آنچه در ذهن شما می گذرد. هر دو ی این مهارت ها با تمرین حاصل می گردد. بخش مهارت فیزیکی خود دو قسمت است یکی هماهنگی عصبی و دوم قدرت ماهیچه های درگیر. به هر حال باید انگشتان مچ ها و بازوان شما توان فیزیکی لازم برای مضراب زدن و پرده گرفتن و نگه داشتن ساز را داشته باشد و اگر این ماهیچه ها تقویت نشود در نتیجه شما نوازنده ی ماهری نخواهید بود.
خوب گیر قضیه در سازی مثل سه تار همینجاست که در بالا اشاره شد. پس شما نیاز به مدت زمان تمرین بیشتر و طولانی تر خواهید داشت تا بتوانید از یک سطح تکنیک و توانایی به سطح بالاتر صعود کنید.
مثلا در مورد تار به دلیل سختیهای فیزیکی این ساز ، شما به مرور در حین تمرین توان فیزیکی و ماهیچه ای مناسبی برای در بر گرفتن ساز پیدا خواهید کرد و توانایی های شما در صورت تمرین اصولی ، یکنواخت پیش خواهد رفت .
در هر صورت این تحلیل من بود از مطلب شما و نظر شخصی من در مورد اینکه چرا سه تار زدن مثل آبخوردن نخواهد بود.
همانطور که دوستان اشاره کردند در کل نواختن هیچ سازی در سطحی خوب و تاثیر گذار ساده نیست حتی طبل!!!

Khashayar
Saturday 9 February 2008, 10:43 PM
درود.
همونطوری که همه اساتید گفتند.در کل نواختن هیچ سازی ساده نیست یا به قول شما مثل آب خوردن نیست.البته زدنش رو نمیدونم بستگی به زورتون داره.نواختن ساز همونطوری که علی گفت از قسمت هایی تشکیل میشه.که دو تا از اونها همونطوری که علی گفت فیزیکی و فکری میشه.فیزیکی که معلومه یعنی پرورش و تفکیک ماهیچه های دست ها و بکارگیری اون ها به طور صحیح.و فکری یا ذهنی از شاخه های زیادی تشکیل میشه.که چند تای نخستین اون عبارت از هماهنگی کامل ذهن با ماهیچه ها تجزیه کامل قطعه در لحظه و انتقال اون به ما هیچه های دست درک اصوات مختلف و قدرت نت خوانی.و حفظ ضرب و ریتم قطعه.اینا مراحلی که به طور نا خود آگاه در هنگام یادگیری ساز در مراحل اولیه طی میکنیم.اما خیلی ساده از کنارش میگذریم و آسان تلقی میکنیم. و با نواختن چند آهنگ فکر میکنیم دیگه آخر سه تار نواز شدیم.نه این تازه اول کاره.مثل اول دبستان تازه الفبا رو یاد گرفتیم و چند کلمه ساده بیشتر نمیتونیم دیکته بنویسیم.از این جا به ببعد وارد دنیای موسیقی میشیم و اگه تا آخر عمر هم یاد بگیریم و بنوازیم باز کمه و هنوز مطلبی برای یادگیری هست.و یادگیری موزیکالیته یکی از مشکلات مهمه هنرجوهای نوازندگی که متاسفانه خیلی کم بهش توجه میشه.
سپاس

AliB
Saturday 9 February 2008, 11:13 PM
ashoo جان مثل همیشه مطلب شما خیلی زیبا بود. کاملا موافقم.
متشکر

Majed
Sunday 10 February 2008, 12:43 PM
توضیحات بسیار کاملی بود علی جان.. آشو عزیز هم خیلی خوب ادامه دادند...
ممنون

ولی اینم اینجا لازم دونستم بگم که متد هایی البته وجود داره که رشد اولیه رو در نوازندگی 3 تار کم میکنه.. اما در ادامه کار بسیار راحت تر میتونیم کار کنیم..

از قبیل تمرین در پزیسیون از همان ابتدا که قاعدتا برای یک تازه کار کمی سخت هست.. ولی در پیشرفت حرفه ای اون خیلی کمک میکنه...

من کتاب حسین علیزاده رو در این زمینه خیلی موفق میدونم .... دوستان هم اگه نظری دارن میشنویم

Khashayar
Sunday 10 February 2008, 01:48 PM
رشد اولیه در سازی مثل سه تار متوسط و خیلی سریع نیست اما اساتید سه تار معمولا میان برای اینکه هنر جو از ساز زده نشه واز تمریناتی مثل پزیسیون خسته نشه یه کمی رشد رو سریع میکنن و سریع آهنگ هایی رو آموزش میدن که هنرجو امید وار بشه و ادامه بده.منم کتابی شنیدم نوشته جلال حیدری.آیا کسی با این کتاب کار کرده؟شنیدم تمرینات زیادی برای پزسیون داره.

AliB
Sunday 10 February 2008, 03:21 PM
سلام دوباره.
_من فکر می کنم متد هایی که با فکر و بر مبنای تجربه و اصول صحیح تنظیم یافته باشد قطعا در پرورش هنرجو بسیار موثر خواهد بود.
من خود با کتابهای هنرستان کار کردم و متد های ذوالفنون رو هم در اون دوران خریدم ولی هیچ گاه به طور جدی کار نکردم.
متد حسین علیزاده و کیوان ساکت را هم مورد دقت و بررسی قرار ندادم بنابر این در مورد اثر گذاری این متد های آموزشی طبعا نمی توانم اظهار نظری داشته باشم.
در مورد کتاب آموزشی که ashoo عزیز ذکر کردند هم چیزی نشنیدم .
اما حال که بحث یه اینجا کشید چند کلامی در این باره صحبت می کنم. اساسا نظر شخصی من این هست که در امر آموزش آنچه که بیش از متد بر پیشرفت هنرجو موثر است مهارت و توانایی مربی و یا استاد! اولا بر روی ساز خودش و دوما در انتقال مفاهیم و مطالب آموزشی به هنرجوست.
ببینید اساسا "از آب برکه نهنگ پدید نمی آید" .
هنگامی که فردی که داعیه ی تدریس موسیقی و سازی را دارد خود بر اصول و رموز ساز خود به حد کمال آگاه نباشد بزرگترین آسیب را بر یادگیری و پیشرفت هنرجو خواهد زد. اما هنگامی که هنرجو ساز را در دست مربی خود به درستی ببیند و مربی او واقعا مهارت بر روی سازش داشته باشد ؛ از نظر استیل و تکنیک و سونوریته و ارایه ی حالات و فرم ها و ... بنابر این هنرجو الگوی ذهنی مناسبی برای آنچه که باید باشد و آنچه که باید بشود در ذهن خواهد داشت. مثال از خودم می آورم . من در یک و نیم سال آغازین ساز زدن از یکی از افرادی که در شهر من آموزش سه تار می داد و به طور طبیعی و ناگزیر و با توجه به امکانات موجود استفاده کردم و در این مدت پیشرفت سریعی در فراگیری داشتم و فکر می کردم که خیلی خوب ساز می زنم چون حد نهایت من مربی من بود و آنچه دیده بودم اما هنگامی که پا را فرا تر نهاده و نزد استادی رفتم که به معنای واقعی کلمه در کار خود استاد بود و هست ، در اولین جلسه هنگامی ایشان به من گفت ساز بزن و من با افتخار چهار مضراب ماهور درویش خان را بر مبنای نت ارشد طهماسبی زدم اما با انتقاد شدید ایشان روبرو شدم اصلا باورم نمی شد. اما بلافاصله به محض اینکه مضراب ایشان بر ساز فرود آمد و من صدای ساز ایشان را شنیدم تازه پی بردم که ساز سه تار باید چه سونوریته ای داشته باشد و چگونه باید صدا بدهد. خوب من به عنوان یک شاگرد کناهی نداشتم فقط تا به حال شیوه ی صحیح سه تار نوازی را از نزدیک ندیده بودم .
بنابراین اهمیت این مساله در پیشرفت و فراگیری هنرجو بسیار موثر است و مطلب بعد همانطور که اشاره کردم توانایی مربی یا استاد در انتقال و آموزش . چه بسا این جمله را زیاد شنیده اید که "نوازنده ای خوب حتما نباید معلمی خوب هم باشد و بالعکس". مربی باید توانایی خوبی در برقراری ارتباط ذهنی با هنرجو داشته باشد(این را از تجربه تدریس یک ساله ی خودم در فرهنگسرای شهرم عرض می کنم) به این معنا که گیر های ادراکی و عملکردی را در ذهن هنرجو شناسایی کندو نقاط ضعف او را بازشناسی کند و متناسب با آن به کمک و راهنمایی هنرجو بپردازد. به طور مثال در زمینه ی مثلا انگشت گذاری ها به طور مثال ضعف انگشتان و یا مثلا ضعف در پرش ها و ... هنرآموز می تواند با شناسایی این ضعف ها و تاکید بر تمریناتی که به طور خاص کمک به رفع ضعف هنرجو می کند او را در پیشرفت سریعتر توانایی هایش یاری دهد.
و نکته ی بعد هم همانیست که در ابتدا گفتم . در اختیار داشتن متدی اصولی و منطقی که خود این متد از پیش و با توجه به تجربه و دانش مولف آن ، همه ی پیشبینی های لازم برای رشد همه جانبه ی توانایی های هنر جو را مورد توجه قرار داده باشد.
از این رو نکته ای که majeddotcom عزیز به آن اشاره کردند می تواند یک راهکار باشد با توجه همان مفهوم که تمرینات باید پوششی برای ضعفهای موجود هنر جو باشد.
معمولا از مهم ترین مشکلات هنرجو در فراگیری ساز یافتن ارگونومی مناسب یا به اطلاح استیل صحیح برای در بر گرفتن ساز است . زیرا آناتومی بدن انسان به خودی خود برای نواختن سه تار یا هر ساز دیگری خلق نشده است و بدن نیزا به تمرین و هماهنگی زیادی برای انجام این مهم دارد. و اینجاست که مربی در شکل دهی و راهنمایی هنرجو برای نحوه ی در دست گرفت ساز نقشی کلیدی را ایفا می کند. خوب از یک دیدگاه انگشت کذاری در پرده های وسط دسته و یا پایین دسته ممکن است مشکل تر باشد به خاطر نزدیکی پرده ها ولی از دیدی دیگر اتفاقا می تواند راحت تر باشد و باز هم به دلیل نزدیکی پرده ها. به همین دلیل ساده برای فرد مبتدی قرار دادن هر سه انگشت(و یا هر چهار انگشت) در جای مناسب بدون فشار و کشش بیش از حد میسر خواهد شد و نواختن تمرینهای ساده ی اولیه به سهولت بیشتری صورت می گیرد و فشار کمتری هم به دست هنر جو خواهد آمد. اما مشکل بودن پرده گیری در وسط و یا پایین دسته بیشتر زمانی رخ می نماید که شما به اجرای قطعات پیچیده تر و سرعتی می ردازید زیرا نزدیکی پرده ها نیاز به دقت و تمرکز بیشتر برای پرده گرفتن دارد.
پس در عمل می توان گفت دید جناب علیزاده شاید از این زاویه ای بوده که من عرض کردم.
از تطویل بحث پوزش می خواهم.
ارادتمند شما
علی

alireza_amirsamimi
Monday 11 February 2008, 12:41 AM
من متدهای هنرستان و ذوالفنون وعلیزاده رو کار کردم و با متد ساکت آشنا هستم.همه این متدها خوبی ها و ضعفهایی دارند که بستگی به کاردانی استاد با درهم آمیختن دقیق اونها(تاکید میکنم دقیق) به علاوه ردیف میرزا عبدالله مثل روایت استاد طلایی میشه از سرگردانی هنر جو در متدها جلوگیری کرد.البته درباره این متد ها قبلا به طور مفصل صحبت کردم و لزومی به تکرار نمیبینم.ولی حیف هست که از دقت متد استادعلیزاده و نکته سنجی استاد در طراحی متد اصولی یاد نکنیم

payam aw
Thursday 11 September 2008, 12:01 PM
سه تار زدن اگه راحت بود .....

AliB
Friday 12 September 2008, 06:52 AM
:) دوست عزیز سلام
جملتون رو تکمیل می کردید .
به نظر میرسه که منظورتون این هست که سه تار زدن کار راحتی نیست :)
فکر می کنم نواختن هنرمندانه و خلاقانه ی هیچ سازی کار ساده ای نیست حال سه تار با این همه ظرایف و دقایق که جای خود داره.

AR-system
Tuesday 23 September 2008, 08:27 AM
آقای امیر خان """""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""

MonaLisa
Tuesday 23 September 2008, 06:41 PM
آقای امیر خان""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""

دوست عزیز عصبانی شدن نداره ...کافی با کمی دقت پست اول رو بخونید و در ضمن رعایت ادب و احترام هم انقدر ها سخت نیست ....لطفا در استفاده از کلمات دقت لازم رو داشته باشید ....لزومی نداره در اوج جو گرفته گی و عصبانیت پست بزنید ....میتونید بعد از خوردن یک لیوان آب این کار رو انجام بدید.....با تشکر ناظم

drkarbassi
Thursday 25 September 2008, 09:44 PM
دوستان من چند سوال از شما دارم 1.چرا استادان کمنظیر علیزاده و طلایی ردیف را با سه تار اجرا کردهاند نه با تار یا ساز دیگر؟2میدانید که بسیاری از نوازندگان برجسته سازهای دیگر مثلا مشکاتیان یا کلهر ساز دوم و تنهاییشان سه تار است چرا؟3 چرا شخصی چون دورینگ ساز سه تار را برمیگزیند او که ایرانی نیست
جواب همهی اینها در یک نکته خلاصه میشود هویت ملی و تاریخی این ساز این ساز قادر به بیان حس موسیقایی این مردم بوده و هست ولا غیر و اگر این نکته را ندانیم مثل شاملو از ان به نام ساز یک و نیم اکتاوی(به اشتباه}یا مثل دوست خودمان ساز اب خوردن یاد میکنیم توجه کنید که این ساز ساز هیچ ناحیه ای از ایران نیست بر عکس متلا کمانچه این ساز فرزند طنبور خراسان است و دقیقا توسط ناشناسا ن اعصار دور برای حفظ مقامات موسیقایی این مرز وبوم طراحی شده است کم دانستن از تاریخ فرهنگ وانتظار شنوایی مردم ایران مقایسه سایر سازها را با این ساز باعث شده است بیان درست قطعات با سه تار بی نهایت سخت است سالها کلنجار رفتن با این ساز به ادمی خواهد اموخت که با تولید مجموعه ای از صدا ها در لحظهای واحد روبروست و کنترل این نغمات بدون حسی عمیق و تقریبا نا خود اگاه ناممکن است ایا کسی برای مثال همان چار مضراب معروف درویش خان را با سازی جز سه تار کسی قادر است در کمال اجرا کند ؟ناممکن است حتی با تار بدان لحاظ که دراب چپ ها در حقیقت فرا خوان حافظه شنونده در مهمانی واخوان های پیچپده است یعنی ان گونه که درویش حس کرده است و صبا گسترش داده است منتظر ادامه نقد دوستی که گفتگو را با این عنوان اندکی نا بهنجار و غلط انداز شروع کرده است هستم با درود و بدرود

vibre.bia2ya
Tuesday 10 August 2010, 01:22 PM
salam bacheha man taze oomadam va bahse 3taroo didam vaghan 3tar binazire vaaaaghan dosesh daram man zarb kar mikardam va maman khili az sedahaie bekoob badesh miad vali az zamani 3tar gerftam dastam miad pisham mishine va 3tar zadane manoo tamasha mikoon doost dare shooma reza :x

DesironnA
Tuesday 10 August 2010, 01:43 PM
salam bacheha man taze oomadam va bahse 3taroo didam vaghan 3tar binazire vaaaaghan dosesh daram man zarb kar mikardam va maman khili az sedahaie bekoob badesh miad vali az zamani 3tar gerftam dastam miad pisham mishine va 3tar zadane manoo tamasha mikoon doost dare shooma reza :x
سلام بچه ها من تازه اومدم و بحث 3تارو دیدم واقعا 3تار بینظیره واااقعا دوسش دارم من ضرب کار میکردم و مامان خیلی از صداهای بکوب بدش میاد ولی اط طمانی 3تار گرفتم دستم میاد پیشم و 3تار زدن منو تماشا میکنه
دوست دار شما رضا

فارسی تایپ کن آقا جان فارسی...