PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : نظرخواهی: استفاده ازبالشتک

hichnafar
Thursday 11 October 2007, 06:03 PM
سلام
دوستان ویولنیست محترم وگرامی
توی تاپیک ویولن زدن صحیح یه مقداردرموردبالشتک صحبت شد ،لطفا"اینجادقیق تردرموردش توضیح بدید
(چندوقت پیش می خواستم همچین تاپیکی بزنم ولی یادم می رفت )
ممنون.

bahare
Thursday 11 October 2007, 08:28 PM
بالشتک اون فضای خالی بین شونه و چانه رو پر میکنه این باعث میشه هم فشار کمتری به مهره های گردن و هم ازادتر بودن عضلات دست بشه دیگه با وجود بالشتک لازم نیست که با فشهر چانه و شونه ویولونو نگه داشت.چون اگه بالشتک نباشه گردن باید فشاری به طرف پایین و شانه فشاری به طرف بالا داشته باشه که ویولون حرکت نکنه ولی به هر حال حرکت میکنه و نوازنده مجبوره وسط کار جاشو درست کنه ولی با بالشتک این مشکلات کاملا حل شدست و میتونه یکی از دلایل استیل خوب باشه.

hichnafar
Thursday 11 October 2007, 08:40 PM
بابهاره موافقم
بااستفاده ازبالشتک نوازنده تسلط بیشتری روی سازداره ودرمدت زمان نواختن زیادخسته نمی شه .
(البته هرکسی به یه روش عادت می کنه واون براش راحت تره )

Hmd_N
Friday 12 October 2007, 01:59 AM
بعضی از نوازندگان یا اساتید بودن بالشتک رو هنگام نواختن مفید نمیدونن و حتی میگن که نوازنده رو تنبل میکنه یا در بعضی از جاها شنیدم که میگفتن بالشتک واسه تازه کارهاست !!! ولی من اصلا این حرفا رو درست نمیدونم و حتی به نظره من وجود بالشتک نه اینکه نوازنده رو تنبل میکنه بلکه سطح نوازندگی رو هم بالا میبره و نوازنده دارای استیل درستی هنگام نواختن میشه ! حتی یکی از اساتید من استاد فرتاش که فوق لیسانس موسیقی با ساز ویولن بودند میگفتند که در بعضی مواقع حتی وجود بالشتک لازمه هیچ ربطی هم به تازه کار بودن یا حرفه ای بودن نداره. همونطور که میبینیم الانم در بیشتر ارکسترهای سمفونیک و ارکسترهای کوچک بیشتر نوازندگان از بالشتک استفاده میکنند.

Mojtaba
Friday 12 October 2007, 03:08 AM
اوایل شروع کردن ویلن اساتید معمولا میگن از بالشتک استفاده نکنید چون تنبل میکنه ولی بعد یه 2 و 3 سال میگن بالشتک بزارید چون خیلی راحتر میشه به پوزسیونهای بالا رفتوبرگشت های سریع انجام در کل بالشتک واقعا برای نوازنده ویلن مفید هست

Hes_r
Friday 12 October 2007, 11:44 AM
سلام

بالشتک یه وسیله ی کمکی هست که استفاده نکردن و یا استفاده کردن از اون به عهده ی نوازنده و موضوع سلیقه ای هست .
مطمئنا" اگه نوازنده ای نتونه بدون بالشتک بزنه براش یه ضعف محسوب میشه چون به قول استادم آدم باید بتونه با کمترین امکانات بهترین کار رو انجام بده حتی اگه آرشه 10 سانت باشه . ولی کسی که میتونه بدون بالشتک بزنه و از اون استفاده میکنه به نظر من براش هیچ ضعفی محسوب نمیشه .

و البته برای تازه کارها به نظر من بهتره چون اوایل افراد اگه بدون بالشتک بزنن گردن در شدید میگیرن ( نمونش خودم !)

ولی باید یه ویلنیست بتونه از هردوتای اون استفاده کنه .

akanani
Friday 12 October 2007, 12:17 PM
من از بالشتک استفاده می کنم و نکته مهمی که باید در این بالشتک ها رعایت گردد، وضعیت طراحی صحفه کف بالشتک و چگونگی طراحی قوس آن است، بطوریکه بالشتک کاملا بتواند از طرفی بر شانه قرار گرفته و از طرف دیگر بر روی استخوان ترقوه و کناره قفسه سینه بنشیند. بر روی صفحه کف باید از فوم یا ابر با ضخامت مناسب پوشانده شده باشد و از استفاده از بالشتک هایی که در آنها از فوم استفاده نشده و یا جنس فوم آنها کیفیت نبوده و دوام ندارند، توصیه نمی شود. در بالشتک های مرغوب پایه ها قابلیت فاصله گیری عرضی از یکدیگر راداشته و بر این اساس می توانند در ویولن هایی با اندازه های متفاوت پشت به پشت کاسه پایینی بکار روند. این قابلیت همچنین باعث می گردد تا بتوان محل قرار گیری بالشتک بر کاسه پایینی را تغییر داد و کنترل و تسلط بهتری بر ساز بدست آورد.
یکی از مزایای استفاده از بالشتک عدم تاثیرگذاری بالشتک در صدای حاصله از ویولن است. بالشتک باعث می گردد تا بخشی از صدای ساز که به هرحال از طریق صفحه پشتی خارج می گردد جذب پارچه لباس نوازنده نگردد و صدایی خالص از ساز حاصل گردد

sara
Friday 12 October 2007, 08:54 PM
اوایل شروع کردن ویلن اساتید معمولا میگن از بالشتک استفاده نکنید چون تنبل میکنه ولی بعد یه 2 و 3 سال میگن بالشتک بزارید چون خیلی راحتر میشه به پوزسیونهای بالا رفتوبرگشت های سریع انجام در کل بالشتک واقعا برای نوازنده ویلن مفید هست

مخالفم
اتفاقا باید از همون اول هنرچو از بالشتک استفاده کنه تا بتونه اون استیل لازم و مناسب رو برای گرفتن ویولن به دست بیاره و این جوری انگشت گذاری براش راحت تر هم هست چون دیگه نیرو ش و برای گرفتن و نگه داشتن ویولن نمی کنه و روی انگشتاش تمرکز می کنه.بعد که قشنگ تونست این کارو انجام بده(استیل درست-انگشت گذاری صحیح)اون وقت می تونه خودش رو به نداشتنه بالشتک عادت بده

hichnafar
Friday 12 October 2007, 09:08 PM
باسارا موافقم
چون اوایل تمرین برای هنرجومشکل هست واستفاده ازبالشتک ازمیزان خستگی کم می کنه (وازگردن درد و... جلوگیری می کنه)

*nvidia*
Saturday 13 October 2007, 09:10 PM
دوستان مخالف استفاده از بالشتک کلیپی که از استاد اسدالله ملک در این تاپیک (You can see links before reply)گذاشتم ببینند.

Hes_r
Saturday 13 October 2007, 10:39 PM
حسین جان استفاده ی یک استا از بالشتک دلیل نمیشه که چیز خوبی باشه .

در ضمن من کلی کلیپ بدون بالشتک از ایشون دیدم .

به خاطر همین گفتم که اگه فرد در هر دو شرایط بتونه بزنه هیج ایرادی نمیشه ازش گرفت .

akanani
Sunday 14 October 2007, 07:36 AM
حسین جان استفاده ی یک استا از بالشتک دلیل نمیشه که چیز خوبی باشه .

در ضمن من کلی کلیپ بدون بالشتک از ایشون دیدم .

به خاطر همین گفتم که اگه فرد در هر دو شرایط بتونه بزنه هیج ایرادی نمیشه ازش گرفت .

کاملا با حسام موافقم اصلا دلیل نمی شه که کسی که با بالشتک می زنه یا نمی زنه استاد باشه . این به عادت طرف نوازنده بستگی داره که هر دو مورد را می تواند یا فقط با بلشتک می تواند بزند .

sara
Sunday 14 October 2007, 10:19 AM
حتما یه چیز به درد بخوری هست که ساختنش و بیشتر استادا هم استفاده از اون رو به هنر جو توصیه می کنن.این دیگه به خود هنرجو بستگی داره.
تازه به فرم بدن کسی که ویلن رو می گیره دستش هم بستگی داره آقا یکی قدش بلنده و گردن داره به اندازه ی 2 متر ،نمی تونه که از بالشتک استفاده نکنه.آرتروزه گردن گرفت شما می خواین جواب بدین؟این شخص اصلا نمی تونه ساز زدن یاد بگیره چون نمی تونه تسلطی روی گرفتنه سازش داشته باشه
بازم می گم به هنرجو(تواناییش،فرم بدنش و ... )بستگی داره،این که ما بحث کنیم خوبه یا نه فایده ای نداره

Hes_r
Sunday 14 October 2007, 11:24 AM
سارا جان کسانی که منو دیدن شاهدن ه من تو فامیل به گردذن دراز معروفم .

اگه لباس بی یعقه بپوشم اصلا گردنم سه میشه .

ولی من اوایل از بالشتک استفاده میکردم و دیگه اینکارو نمیکنم.

در ضمن بازم میگم اساتیدی که در هر دو ظرایط میتونن بزنن و از بالشتک استفاده میکنن صد درصد دلیلی بر ضعفشون نیست ولی باید قبول کرد کسی که بدون بالشتک نمیتونه بزنه صد درصد صعف اون حساب میشه .

در ضمن سارا جان وجود یه چیز دلیلی برای خوبب بودنش نیست .

sara
Sunday 14 October 2007, 06:35 PM
من نمی گم خوبه یا بده
خودت می گی که اوایل استفاده می کردی.منم همین و می گم که هنرجو بایداولش استفاده کنه تا بتونه استیل درست و انگشت گذاری صحیح رو یاد بگیره بعد کم کم بالشتک و بذاره کنار. اگر دید می تونه بدون بالشتک که چه بهتر اگر هم نتونست که جرم نکرده
من خودم نمی تونم بدون بالشتک چون چوبش اذیتم می کنه پس اجباری نیست که اون و بر دارم

Hes_r
Sunday 14 October 2007, 07:50 PM
البته به استیل ربطی نداره .

مهم اینه که اوایل برای عادت کردنه گردنشه چون در اون صورت گردن درد میگیره (بعضی موارد ) .

ولی رعایت کردن استیل نباید برای فرد فرق بکنه .

اون هم که استفاده میکنی نظر شماست بنده نظرم رو گفتم ( البته من اینو از چند تا استاد دیگه هم پرسیدم نظرشون همین بود )

bmoi_642
Monday 15 October 2007, 11:24 PM
سلام
دوستان نمیدونم شما چرا در این مورد اینقدر دو دل هستید
هر شی که برای استفاده انسان درست میشه یک سری ویژگی ها داره که باید اون شی جوری باشه که به بدن انسان ضرر نرسون مثلا همین کیبورد اگر بر اساس ارگونومی دست ها ساخته بشه موقع تایپ کردن نباید دست احساس خستگی و درد بکنه ، حالا بعضی افراد (Hes_r (You can see links before reply))هستند که فاصله گردن تا شونه آنها از بقیه بیشتره این افراد باید از بالشتک استفاده کنند باید گفتم چون اگر استفاده نکنن به علت زیادی استفاده از ویلن وفشار روی مهره های اطلس و اکسه گردن ممکنه خدای ناکرده به ارترز گردن دچار بشن چون کسی که گردن دراز داره و از ویلون بدون بالشتک استفاده میکنه باید گردن رو زیادی خم کنه که این باعث فشار امدن روی مهره ها و فاصله گرفتن انها از هم میشه پس واجب هست که یک ویولونیست با گردن دراز از بالشتک استفاده کنه (البته اگر میخواد تمام عمرش از زدن ویلون لذت ببره )
در ضمن Hes_r (You can see links before reply) اصلا از دست من ناراحت نشی داداش ها اصلا منظور خاصی نداشتم به جان خودم نباشه به جان خودتم نه به جان اون سنگ در خونتون نمی خواستم بگم گردن شما مثل ... است ها (نوکرتم به مولا)