PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : فرق تار و سه تار

s_guitar
Wednesday 6 December 2006, 11:48 AM
همیشه واسه من سوال بود که ?رق تار و سه تار، تو چیه :) حالا می دونم که:

تار و سه تار هر دو از ساز های اصلی موسیقی ایران به شمار می ایند . این ساز ها در گروه ساز های زهی طبقه بندی می شوند . تار ،شش سیم دارد و لی سه تار دارای چهار سیم است .کاسه ی سه تار کوچکتر از کاسه ی تار است و پوشش ان نیز همچون بنده ی کاسه از چوب است . اما کاسه تار دو قسمتی و بزرگتر از کاسه ی سه تار است و پوششی از جنس پوست دارد. سه تار را اغلب با ناخن می نوازند .اما تار با مضربات ?لری نواخته می شود

abru

alireza_amirsamimi
Sunday 11 February 2007, 05:40 PM
?قط همین؟ kamm

Hes_r
Sunday 11 February 2007, 05:42 PM
درسته عای جان منم قبول دارم کامل نیست

خوب شما کاملش کن

ممنون میشم

alireza_amirsamimi
Sunday 11 February 2007, 05:50 PM
بهتر بگم.این و ساز از لحاظ پرده بندیوتو بعضی تکنیکهای دست چپ مانند position(دستان) تکیه وکندن و ...مشترکند.ولی شاید مقایسه این دو مثل مقایسه گیتار با سه تار هست.

3tar
Thursday 1 March 2007, 06:25 AM
درسته ت?اوت زياد هست ولي اگه کسي بخواد همه را بررسي کنه که توي اين ?ضا نميگنجه!!!
اطلاعات کوتاه و خب! ?قط دو تا عکس کم داره.
مو?ق باشيد

moomak
Wednesday 13 June 2007, 01:50 PM
با اجازه به خاطر سرعت اینتر نت نمی تونم براتون عکس بزارم اما
تار سازی با قدمت بسیار بال حدود 1200 سال و در واقع ایرانی ترین ساز ایران زمین محسوب میشه . 3 سیم دو تایی معدل 6 سیم داره که کوک اصلی اون دقیقا مثل سه تار دو .. سل .. دو هستش. کاسه اون دو تیکه و از چوب توت ساخته می شه . حجم صدایی بالا و صدای بمی داره در واقع صداش تانوره .سیم گیر استخوانی یا پلاستیکی داره که روی پوستی که روی کاسه گشیده شده قرار میگیره . کشش سیم ها در تار معادل 60 کیلوگرمه با مضراب یا زخمه برنجی یا استخوانی واخته می شه و قدرت مانو ر بسیار بالایی داره بهترین نوع اون 4پر یا 4 گله. یعنی توازن 4 تیکه کاسه کانلا برقراره از استادان معرو? تار ایران میشه به درویش خان ... میرزا عبدلله .. و میرزا حسینقلی استاد بزرگ تار ایران اشاره کرد ....
سه تار در قرن 4 هجری ( به قولی ) ساخته شد. این ساز در اصل 3 سیم داشته اما حدود 450 سال توسط درویشی که نام اون رو ?راموش کردم ( احتمالا مشتاق علی شاه ) 4 سیمه شد که از این 4 سیم دو تای اولی تک و 2 تا دومی ج?ت هم هستند اشاره کرد . کاسه یک تیکه وو از چوب توته .صدای ضعی? و نازکی از نوع آکورد همراه داره چون همیشه سیم دوم با سیم اول میلرزه... سیم گیر و شیطونک استخوانی داره و میزان کشش سیم حدود 40 کیلوگرمه .از استادان سه تار ایران می شه به استاد بزرگ استاد حسین علیزاده و استاد جلال ذول?نون نام برد . سه تار ساز تنهاییه و در جمع مح?ل ها حضور کمرنگ تری نسبت به تار داره . در حال حاضر قیمت یک سه تار معمولی حدود 35 الی 50 تومانه اما قیمت تار معمولی حدوده 150000 الی 220000 تومنه .
با احترام
moomak

J.D.M
Friday 20 January 2012, 05:30 PM
همچنین به گفته های دوستان اضافه کنم که تار سازی هست که بیشتر برای مراسم طرب وشادی استفاده میشه ولی سه تار برای تنهایی و مجالس کوچیک استفاده میشه و از صدای محزون و غمناکش و در عین حال ضعیف، آهنگ های غمگینی بیرون میاد ...
همچنین به نظر من تکیه ها و کندن ها روی سه تار خیلی جالب تر به نظر میرسه تا روی تار؛ فکر کن دلیل اصلیش هم این باشه که سه تار صدای محزونی داره
اینجور که من واسه سه تار توضیح دادم، دل خودم براش به رحم اومد ...
آخــــــی‼

erikal_richen
Saturday 4 February 2012, 01:01 PM
مرسی

shoorideh
Saturday 4 February 2012, 08:13 PM
درود

البته نام بزرگانی نظیر ابوالحسن خان صبا-سعید هرمزی-یوسف فروتن در عرصه ی سه تار نوازی نیز باید ذکر شود.

shoman
Saturday 4 February 2012, 08:48 PM
هنوز مطالب را کامل نخوندم، ولی جالب بودن.
ممنون

nava10
Saturday 4 February 2012, 09:04 PM
همچنین به گفته های دوستان اضافه کنم که تار سازی هست که بیشتر برای مراسم طرب وشادی استفاده میشه ولی سه تار برای تنهایی و مجالس کوچیک استفاده میشه و از صدای محزون و غمناکش و در عین حال ضعیف، آهنگ های غمگینی بیرون میاد ...
همچنین به نظر من تکیه ها و کندن ها روی سه تار خیلی جالب تر به نظر میرسه تا روی تار؛ فکر کن دلیل اصلیش هم این باشه که سه تار صدای محزونی داره
اینجور که من واسه سه تار توضیح دادم، دل خودم براش به رحم اومد ...
آخــــــی‼

این مطلب رو از کجا در آوردی ؟
وقتی راجع به چیزی اطلاع نداریم پس صحبتی نکنیم

J.D.M
Monday 6 February 2012, 05:06 PM
سلام nava10 عزیز
این مطلب رو خودم نوشتم و از جایی هم نیاوردم‼
این به همه واضع هست که تار برعکس سه تار برای مراسم طرب و شادی استفاده میشه ولی سه تار زیاد ساز برای مجالس نیست ...
صدای محزون سه تار رو هم که جای صحبت نداره.
ولی در مورد تکیه ها این نظر من بود که خودم هم ذکر کردم " به نظر من"
اطلاعات اشتباهی رو که منتقل نکردم به شما عزیزان، بازم اگه مشکلی هست دوستان به بزرگی خودشون ببخشند

nava10
Monday 6 February 2012, 05:50 PM
سلام nava10 عزیز
این مطلب رو خودم نوشتم و از جایی هم نیاوردم‼
این به همه واضع هست که تار برعکس سه تار برای مراسم طرب و شادی استفاده میشه ولی سه تار زیاد ساز برای مجالس نیست ...
صدای محزون سه تار رو هم که جای صحبت نداره.
ولی در مورد تکیه ها این نظر من بود که خودم هم ذکر کردم " به نظر من"
اطلاعات اشتباهی رو که منتقل نکردم به شما عزیزان، بازم اگه مشکلی هست دوستان به بزرگی خودشون ببخشند

من نظرم روی این حرفته . تار برای مجالس طرب. نمیتونم اینو هضم کنم . یا حتی به صدای سه تار بگیم محزون

J.D.M
Thursday 9 February 2012, 08:34 AM
nava10 جان ...
این حرف من نیست، حرف بیشتر افراده‼
مثلا شما این پست که از یوتاب عزیز که تازه به این سایت پیوسته رو بخونید.
You can see links before reply
صدای محزون سه تار‼
خب این لینک رو هم شما بخونید یا یه Ctrl + F بگیرید و توی اون بنویسید "طرب"
You can see links before reply 8%D8%A7+%D8%B3%D9%87+%D8%AA%D8%A7%D8%B1
تار برای مجالس طرب‼
اینا همه نظر شخصی اند (همون جوری که من گفتم) ولی ساز تار بیشتر برای مجالس شادمانی استفاده میشه تا سه تار ...
چون سه تار صدای نسبتا ضعیفی داره.
یعنی هرجا مجلسی برای شادمانی بوده (به خصوص قبل از انقلاب) تار هم توی ساز های اون گروه بوده
منتظر جواب شما هم هستم
ممنون

mehran_j
Wednesday 15 February 2012, 10:18 PM
به نظر من در کل میشه گفت که با توجه به خاص ساز تار ، این ساز برای اجرای رنگ ها و چهار مضراب ها مناسب تر از سه تاره یا به نحو دیگه اجرای ضربی ها روی تار بهتر از سه تار در میاد. وگرنه نه اینکه سه تار توانایی انجام این ها رو نداره

AliB
Wednesday 15 February 2012, 10:24 PM
به نظر من در کل میشه گفت که با توجه به خاص ساز تار ، این ساز برای اجرای رنگ ها و چهار مضراب ها مناسب تر از سه تاره یا به نحو دیگه اجرای ضربی ها روی تار بهتر از سه تار در میاد. وگرنه نه اینکه سه تار توانایی انجام این ها رو نداره

میشه بطور دقیق توضیح بدید که چرا اینطوره از نظر شما؟ لطفا دو تا نمونه هم از یک ضربی که بر روی تار و سه تار توسط دو تا نوازنده ی درجه ی یک این دو ساز زده شده رو بذارید تا ما هم بفهمیم که چرا ضربی و رنگ و چهار مضراب روی تار بهتر از سه تار درمیاد!

arminmonfared
Monday 13 August 2012, 02:43 PM
حالا دوستان اگر یکی نوازنده ی سه تار باشه می تونه تار هم بزنه یعنی بدون کلاس..... آخه من هرچی دقت کردم نت ها و انجام کار ها توی هردو یکیه....

paymun4129
Friday 28 December 2012, 09:35 PM
جناب جی دی ام می بخشید بنده تا حالا فکر می کردم صدای تار محزون تر از سه تار هست. مثلا شما بیشتر از صدای تار لطفی و شهناز و شریف غمگین می شید یا مثلا سه تار استاد عبادی و ذوالفنون... در هر حال این کاملا بستگی به سلیقه ی هر کس داره. ضمنا علت اینکه تار در محافل طرب بیشتر استفاده می شده که البته از نظر من نه تنها ایرادی نداره بلکه نشان از قدرت این ساز و انعطافش هست احتمالا.باید این بوده باشه که صدای تار بلندی و حجم بیشتری داره فلذا صداش در این محافل شلوغ بهتر به گوش می رسیده...و گرنه با سه تار هم می شه.قطعه های طرب انگیز زیبایی نواخت