PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : مصاحبه BBC با فريد زلاند

Leon
Wednesday 17 October 2007, 11:50 AM
بهزاد: من با آقای ابی در مورد آهنگ "راه من " که روی وب سایتشون هست صحبت کردم، همون آهنگی که آقای داریوش در آلبوم " راه من " هم خوندن و ساخته شماست. دوست دارم شما به ما بگین که آهنگ " راه من " که قرار بود آقای بیژن مرتضوی و آقای ابی بخونن و در حدود هفت سال پیش هم ضبط شده، چرا هیچ وقت بیرون نیومد و چطور شد که در آلبوم آقای داریوش قرار گرفت که الان تازه وارد بازار شده؟
فريد زلاند: بهزاد جان، همون طوری که گفتی آقای بیژن مرتضوی و آقای ابی برنامه ای داشتن و از من خواستند که یک آهنگ براشون بسازم که این دو هنرمند با هم اجرا بکنند. مخصوصاً چون کار "نون و پنیر و سبزی" رو خودم انجام داده بودم، روی این حساب از من خواستند که این کار رو بکنم. من این آهنگ رو ساختم و به صورت Demo ضبط کردم و آقای ابی و آقای بیژن مرتضوی این آهنگ رو خوندند. حتی آقای بیژن مرتضوی توی این آهنگ ویولن نواختند. بعد از اینکه این آهنگ رو ضبط کردیم قرار بود به صورت یک سی دی تک آهنگ در کنسرت ها پخش بشه. بعدها آقای بیژن مرتضوی و آقای ابی تصمیم گرفتند که این کار رو اجرا نکنند. به هر حال در کل هیچگونه پولی بابت این قضیه برای شخص بنده و آقای شهریار قنبری رد و بدل نشد! تنها خرج پرداخت به تنظیم کننده و استودیو بود که اون هم از طرف کنسرت گذار انجام شد.

You can see links before reply (You can see links before reply)

بهزاد: استودیویی که شما در اون کار می کردید استودیوی خودتون بود؟

فريد زلاند: نه.
بهزاد: آقای زلاند، بین سال های 1998 تا سال 2000 که کار هنری شما با آقای ابی قطع شد، چرا این آهنگ جزو آلبومی بیرون نیومد؟
فريد زلاند: برای اینکه آقای ابی با شرکت دیگه ای قرارداد بسته بودند و برنامه دیگه ای هم داشتند. من هم تصمیم گرفته بودم که دیگه با آقای ابی کار نکنم. این آهنگ حق من بوده، کار من و شهریار قنبری بوده و ما بعد از مدتی تصمیم گرفتیم که این آهنگ رو تغییر بدیم. آقای ابی در مصاحبه ای که با شما کردند گفتند کار هنری مربوط به سیاست نیست. بنابراین یک کار مثل "راه من" که از زندان اوین و از گذشته آنچنانی و امروز اینچنینی صحبت می کنه، ابی نمیتونه خواننده اون باشه!
من به عنوان آهنگساز و آقای شهریار قنبری به عنوان ترانه سرا تصمیم گرفتیم این آهنگ رو تنها صدایی که مردم شناختند و به اون صدا اعتماد و باور سیاسی دارند، یعنی آقای داریوش بخونه. از اجرایی که آقای داریوش هم کرده من خیلی راضی هستم و یکی از بهترین کارهای زندگی من با ایشون بوده. آقای ابی هم البته اگر ادعایی کردند که بابت این کار پرداختی به من کردند و یا این آهنگ رو من به ایشون دادم، می تونستند از من شکایت کنند!
بهزاد: ولی خوب آقای ابی گفتند که مدرکی از پول و واگذاری آهنگ ندارند که استفاده بکنند! البته خودشون میگن که بین ما رسم نبوده که قبض بگیریم!
اگه ایشون میگه پولی پرداخت کردند، حتماً باید مدرکی هم داشته باشن! من آقای ابی رو خیلی دوست دارم و رفیق بسیار خوب من هم بوده، اما برای اینکه برای ایشون ثابت کنم که حق یک آهنگساز و شاعر چیه، باید موضوع رو از نظر قانونی دنبال بکنم.
بهزاد: آقای ابی میگن تحریر صدا روی این آهنگ رو خودشون کار کردن ...
فريد زلاند: نه! تحریرهایی که شما در آهنگ میشونید رو من تصمیم می گیرم و می سازم. آقای ابی در تمام تاریخ زندگیش آهنگ های من رو خونده و هیچ گونه تحریری رو ایشون از خودشون ابدا نکردند! البته سبک کار خودش رو داره. اما من به ایشون میگم که یک آهنگ رو چجوری بخونه! این حرف بسیار نامعلومی هست که آقای ابی این کار رو انجام داده! ... آقای ابی، شما بسیار خواننده خوبی هستی اما من دوست نداشتم این کار من با صدای شما بیرون بیاد! شما حق نداشتی این رو در وب سایت خودتون بزارین! ما این روزها گرفتاری های بزرگی داریم و این که یک آهنگ رو آقای ابی خونده یا آقای داریوش موضوع مهمی نیست.
بهزاد جان در آخر می خواستم از تماست با من تشکر کنم و این رو هم اضافه بکنم که ابی رفیق من بوده و من بسیار به کار و صداش علاقمند هستم. امیدوارم که همیشه موفق و سلامت باشه و کارهای خوب ارائه بده و ما هم لذت ببریم. به خدا آرزوی من به جز این چیزی نیست. منتها مسائلی بود که باید مطرح می کردم و امیدوارم این قضیه آخر خط باشه!

برای شنيدن مصاحبه اينجا رو کليک کنين (You can see links before reply)

You can see links before reply

BBCpersian.com